PROVINCIAAL NIEUWS Vliegtuigwrak wordt na twintig jaar opgegraven Doem der verdenking SOCIALISTEN VERLATEN DE VERGADERING VAN HET EUROPESE PARLEMENT IN STRAATSBURG AMERIK. T0RPED0B00TJA6ERS VERLIETEN GOLF VAN TONKIN Pagina 2 Terneuzen Breskens Groede Oostburg Retranchement Schoondijke Sluis Zaamslag De expeditie naar Himloeng Himal Belg uitgewezen DE VRIJE ZEEUW Woensdag 23 september "64 Uitslag kleurwedstrijd Boerenleenbank Axelsestraat Ter gelegenheid van de ope ning van het bijkantoor in de Axelsestraat yan de Boerenleen bank „Axel" was voor kinderen een kleurwedstrijd uitgeschreven ven. Deze week kon de voorzit ter van de bank, de heer M. L. M. IJsebaert uit Axel, in het kantoor te Terneuzen de uitslag mededelen en de prijzen uitrei ken. De heer IJsebaert sprak zijn vreugde uit over de grote deel name aan deze wedstrijd. De jury bestaande uit de heren P. de Bodt, J. G. Everaert en H. L. Pijma, heeft de prijzen als volgt toegekend: 1. Theo Prinse een polshorloge; 2. Marijke de Waal een fototoe stel; 3. Frank Wijne een paar rol schaatsen; 4. Karei Mirrer een vulpenset; 5. Marga Bockstael een boekentas; 6. Alie Geensen een pop, alle prijswinnaars wo nen te Terneuzen. Verder werd aan 25 kinderen als troostprijs een boekenbon van ƒ5,geschonken. Smokkelauto met 700 kg boter in beslag genomen Maandagavond omstreeks 22.00 uur hebben ambtenaren van de centrale douanepost uit Axel in de omgeving van de Westsluis te Terneuzen een personenauto met 700 kg boter in beslag genomen. De bestuurder van deze smok kelauto, de Belg J. S. uit Nieuw- kerken—Waes, werd gearres teerd. Deze had een door de douane gegeven stopteken gene geerd, doch zijn illusie zich met versnelde vaart aan de greep der douane te kunnen onttrekken, werd wreed verstoord door een ijlings op de weg aangebrachte versperring. Hierop werden alle vier de banden van de auto aan stukken gereden. De waarde van de in beslag genomen auto en de boter wordt geschat op circa 3800,Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Nieuw gemeentehuis Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de commissaris der konin gin in Zeeland, zal op donderdag 29 oktober het nieuwe gemeente huis in Breskens officieel ope nen. Dit nieuwe gebouw der ge meente, dat in de Dorpsstraat is verrezen, is in forse lijnen opge trokken en zal een sieraad zijn voor de omgeving. Het gemeen tewapen, de dubbele adelaar, een schepping van de Brabantse kunstsmid Clement, is reeds boven de ingang aangebracht. Het glag in lood van de heer Mes uit Middelburg heeft als geschenk der bevolking een in het oogvallende plaats gekregen. Zoals wij reeds eerder schre ven, is het gemeentehuis ge bouwd naar een ontwerp van de architect Loonen uit Breskens. Het geheel wordt uitgevoerd door de firma Christiaansen uit Oostburg. Wij hopen te zijner tijd in finesses op dit bouwwerk te rug te komen. Gemeenteraad 'Donderdagavond vergadert de gemeenteraad van Groede. Op een groot aantal verzoeken tot het verkrijgen van een gemeen telijke bijdrage wenst het colle ge afwijzend te beschikken. Voorgesteld wordt ƒ9600,be schikbaar te stellen voor verbe tering van een aantal trottoirs en 1000,voor het aanschaffen van een foto-copieerapparaat. Voor de bouw van acht woning wetwoningen, die reeds werden aanbesteed en gegund, kan 123.500,worden uitgetrokken. De begrotingspositie van de ge meente blijft gunstig ondanks vele verhogingen van uitgaven. Er is nog een bedrag van ƒ6000 voor onvoorziene uitgaven. Het college van G. S. vraagt het oordeel van de raad over de wethouderssalarissen. Dit college zou een verhoging willen zien met ingang van 1 januari i.l. van 1500 tot 1680. De minderheid van het college stelt voor op deze suggestie in te gaan. Jeugdtoneel De jaarlijkse jeugdvoorstellin gen onder auspiciën van de Z. V. U. worden dit jaar gegeven door de groep „Arena". Deze groep brengt het spel „Wie is de dief?". Vele jaren achtereen werden de jeugdvoorstellingen verzorgd door het Ned. Jeugdtoneel onder leiding van Rob Geraerdts. De voorstellingen vinden voor West Zeeuws-Vlaanderen uitsluitend te Oostburg plaats. De voorstellingen zullen wor den bezocht tijdens de normale schooltijden door de leerlingen van de lagere scholen en door die van alle inrichtingen voor voortgezet onderwijs in de streek. Bestuurdersbond Tijdens een buitengewone le denvergadering van de bestuur- derbond van het N.V.V. in café „Victory" te Oostburg werd uit voerig gesproken over de taak van de vakbeweging in West Zeeuws-Vlaanderen met het oog op de ontwikkeling in de kanaal zone. Naar schatting zijn daar 600 arbeiders werkzaam, die ge organiseerd zijn in bedrijfsbon- den, waarin zij beroepshalve niet thuishoren. Deze vergadering die druk was bezocht, stond onder leiding van de heer C. Hoek, districtsbe stuurder van het N.V.V. in Zee land en werd bijgewoond door de districtsbestuurders van de aangesloten bonden, de heren F. Drabbe namens de A.B.C., J. Bliek namens de A.N.W.B., J. Lukaart namens de A.N.A.B. en B. Wink namens de A.N.B. Bloemententoonstelling In het gymnastieklokaal van de openbare school werd dezer De Europese socialistische fractie heeft dinsdag uit protest de vergadering van het Enropese parlement, waarmee de septem- berzitting in Straatsburg werd geopend, verlaten. De socialistische afgevaardig den uit de zes gemeenschaps- landen verlieten de vergadering, nadat bij meerderheid van stem men was besloten een socialisti sche interpellatie-aanvrage over de democratisering der gemeen schap, die reeds op de ontwerp agenda voor de septemberzitting stond, te schrappen. Deze „sta king", uniek in de Europese par lementaire geschiedenis, had al leen betrekking op de vergade ring van dinsdag. De oorzaak van het conflict vormt het pro bleem van de zetel der Europese organen, inclusief het Europese parlement, een probleem, dat weer aan de orde is gekomen door de onderhandelingen over sen fusie der Europese executie ven (E. E. G.-commissie, Eura- tom-commissie en hoge autori teit der G. K. S. ZETELKWESTIE Het was de bedoeling geweest dat het parlement deze week 'n rapport over de zetelkwestie zou bespreken, waarin de politieke commissie tot de conclusie was gekomen, dat de afgevaardigden in ieder geval over de zetelkeuze zouden moeten worden geraad pleegd en dat het parlement zijn definitieve zetel zou moeten krijgen in de plaats waar ook de Europese executieven zetelen, die het controleert. De socialistische interpellatie, reeds veertien dagen geleden op de ontwerp agenda geplaatst (en daarmee volgens de socialisten goedge keurd als interpellatie-aanvrage) omvatte eveneens deze twee pun ten. UITSTEL De ministerraad was er eind vorige week niet in geslaagd de fusie en de zetelkwestie nader tot een oplossing te brengen. De voorzitter van het Europese par lement heeft in het week-einde een telefonisch verzoek van de voorzitter van de ministerraad ontvangen om een openbaar de bat in Straatsburg uit te stellen tot de ministers zelf een akkoord zouden bereiken. De minister raad beloofde dat op een of an dere manier contact met het par lement zou worden opgenomen om de visie der afgevaardigden te vernemen. Inwilliging van dit verzoek had alleen zin, als ook de socia listische interpellatie werd ge schrapt. Dit geschiedde ondanks socialistisch verzet met de stem men van een meerderheid, be staande uit christen-democraten, gaullisten en liberalen (uitgezon derd de Nederlanders Baas en Berkhouwer en twee Duitsers). „ONDEMOCRATISCH" De socialisten noemden dit een ondemocratisch gebruik van meerderheidsbeslissingen, een uitspraak waarbij de heer Berk houwer zich namens zijn collega Baas had aangesloten. De socialistische fractie deelde na de stemming mee dat zij uit protest tegen deze gang van za ken die dag niet aan de vérdere beraadslagingen zou deelnemen. De heer Berkhouwer zei in zijn stemverklaring dat de meerder heid niet mocht verhinderen, dat een belangrijke politieke groep een zaak van belang aan de orde stelde. De Nederlandse christen democraten Van Kampen, Van Hulst en mej. Rutgers stemden met hun fractie mee tegen de socialisten. dagen een tentoonstelling ge houden van potplanten, snijbloe men en miniatuurstukjes. Het ingezonden materiaal, meest gekweekt door leerlingen der school, was van vrij goede kwaliteit. De belangstelling voor deze tentoonstelling was groter dan vorige jaren. De opbrengst is bestemd voor de schoolkas. Vergadering Groene Kruis De afdeling Retranchement van het Groene Kruis hield een algemene vergadering in de ge meentezaak De opkomst was matig. De voorzitter, de heer J. A. Hennekeij, deelde mede dat de samenkomst in de eerste plaats was bedoeld om te praten over het stichten van een nieuw wijk- gebouw, daar het oude niet meer voldoet. Plannen om het te ver bouwen vonden bjj de instanties die subsidie willen verlenen, geen bijval. Daarentegen bleek voor nieuw bouw van diverse kanten be langstelling te bestaan, waar door de kansen op subsidiëring belangrijk stegen. Het gemeente bestuur is bereid een perceel grond in het nieuwe bouwplan te reserveren voor een te stich ten magazijngebouw, waarvan aan de vergadering een tekening werd getoond. Het omvat een dokterskamer, zusterkamer, magazijn, spoelkeu ken en wachtkamer. De vergade ring machtigde het bestuur over te gaan tot aankoop van de be nodigde grond en tot het aanbe steden van het gebouw. De oude woning zal te zijner tijd worden verkocht. Afgesproken werd dat nog deze winter getracht zal worden meer belangstelling te wekken voor de algemene vergaderingen, hetgeen in deze periode, nu het bestuur beslissingen moet nemen van zo ingrijpende aard, zeer ge wenst zal zijn. De financiële re sultaten van de laatste jaren zullen dan nader onder ogen worden gezien, terwijl het be stuur dient te worden aangevuld. Vogelbescherming Dinsdagavond 29 september begint voor de vogelbescher- mingswacht in West Zeeuws- Vlaanderen het winterseizoen. Dan spreekt de heer A. de Vis ser uit Sint Laurens (Walche ren) over het plantenleven in de streek en vertoont daarbij een aantal dia's, o.a. van de voor komende bloeiende orchideeën- soorten. Zwembad gesloten Het gemeentelijk zwembad in de vaart, geëxploiteerd door de zwemvereniging „Het Vrije", is gesloten. De belangstelling is deze zomer dank zij de gunstige weersomstandigheden veel gro ter geweest dan andere.jaren. Verkoop woonhuis Ter overstaan van notaris D. H. de Graaf uit Axel werd giste ren in het café van de heer R. J. v. d. Veke op verzoek van de erven M. Dieleman in het open baar verkocht een woonhuis in de Terneuzensestraat met achter uitgang in de Drieschouwen- straat. Vóór de pauze liep het bieden op tot 10.200,Daarna werd de woning gekocht door de heer P. de Kraker te Zaamslag voor 12.800,—. TAdv.V HOÏy MJVNÏ LOOKS CAN YOU MAKE- WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding De 23-jarige mijnbouwkundige student Charles Dufour, een der leden van de vijf man sterke Ne derlandse expeditie, die Him loeng Himal-berg in Nepal wil beklimmen, is per hefschroef- vliegtig naar Kuatmandoe terug gevlogen. De expeditie is zeven septem ber uit Katmandoe vertrokken. Dufour kreeg zes dagen geleden koorts, waarna de leider der ex peditie, Jan Boon, via de radio een oproep om hulp uitzond. Hierop werd hij door een Ameri kaanse helikopter opgehaald en naar Katmandoe overgebracht. De dokters, die Dufour hebben onderzocht, verklaren dat hij lichte koorts heeft, die vermoe delijk door een virus-infectie wordt veroorzaakt. Dufour hoopt zich weer bij zijn expeditiegenoten te kunnen voe gen om althans het geologische werk der expeditie te kunnen meemaken. Zijn metgezellen, die volgende week het basiskamp moeten bereiken, van waaruit de laatste fase der beklimming zal worden begonnen, zullen tot 23 oktober op hem wachten, alvo rens de aanval op de top van de Himloeng Himal te beginnen. Nieuwe woonwijk ontsloten Tijdens een rondrit die de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. M. Toxopeus, heeft ge maakt ter gelegenheid van een werkbezoek aan de gemeente Spijkenisse, heeft hij de toegangs weg naar de nieuwe woonwijk Braband" ontsloten. Na vervol gens over de feestelijk met vlag gen versierde weg naar de nieuwe wijk te zijn gereden, heeft de minister de sleutels van de eerste gereedgekomen woning overhandigd aan de toekomstige bewoner, de heer J. Vossepoel (afkomstig uit Leiden). De wijk „Braband" gaat in de nabije toekomst huisvesting bie den aan 80 a 90.000 inwoners. Van de ruim 11.000 woningen die hier komen te staan is het eer ste complex van 300 woningen in aanbouw. De eerste paal voor dit complex grotendeels ar beiderswoningen werd gesla gen op 27 maart 1963. Er zijn drie-, vier- en vijfkamerwonin gen, alle voorzien van centrale verwarming. Ook is een aantal vrijgezellenflats in het complex opgenomen. In de toekomstige woning van de heer Vossepoel werd aan de^hand van foto's een overzicht gegeven van de snelle ontwikkeling van het plan „Bra band". PARLEMENT VAN MALTA BIJEEN De hertog van Edinburgh heeft gister als vertegenwoordiger van de Britse koningin formeel het parlement van het zojuist onaf hankelijk geworden Malta ge opend. De zestien socialistische volksvertegenwoordigers boy cotten de vergadering en buiten het parlementsgebouw sloeg de politie hun medestanders uiteen, wier gejoel de rede van de Britse gast soms overstemde. Deze zei dat de regering van Malta had laten weten, dat zij met Enge land een verdrag tot wederzijdse defensie en bijstand zal aangaan. Malta was ook bereid het regio nale hoofdkwartier van de N.A. V.O. op het eialnd toe te laten. Met inan en macht is gisteren in de boom gaard onder Opheusden, waar vorige week een vliegtuigwrak bij graafwerk werd aange troffen, gewerkt om de resten van dit vlieg tuig en van mogelijk zich daarin nog bevin dende stoffelijke overschotten boven de grond te halen. Het staat nu vast dat het hier gaat om het wrak van een viermotorig „Stirling"-vlieguig dat op 18 september 1944 's middags om half drie bij Opheusden brandend omlaag is ge komen. Er is op de tweede dag van de lucht landingen rondom Arnhem slechts één „Ster ling" verongelukt, die een zweeftransportvlieg- tuig op sleeptouw had. Dit zweeftransport- vliegtuig is, nadat de kabel was gekapt waar mee het aan de in brand gevlogen „Stirling" was verbonden, geland en de inzittenden zijn volgens berichten van ooggetuigen uit die dagen goed aan de grond gekomen. De „Stirling" had op deze vlucht een beman ning van zeven personen, Engelsen, Canadezen en Australiërs. Zeker is dat drie hunner dood in de nabijheid van. het toestel zijn aangetrof fen, twintig jaar geleden. DIEP IN DE BODEM De deskundigen, belast met berging en iden tificatie en met name sergeant-maioor Hen rink uit Venray is ervan overtuigd dat er nog stoffelijke resten in de bodem zitten. Hij en een aantal in Eindhoven gelegerde dienstplich tigen hebben die overtuiging nog niet waar kunnen maken, omdat het wrak zeer diep in de nu keihard geworden bodem is weggezakt. Sergeant D. J. Hinsen uit Gilze-Rijen van de bergingsdienst van de luchtmacht en zijn man nen zijn er dinsdagmiddag in geslaagd een der „spinners" van een diepte van ruim twee meter naar boven te halen. Op deze „spinner" zijn de drie schroefbladen en het besturings mechanisme der schroeven gemonteerd. De schroefbladen ontbraken er aan. Een schroef blad heeft men in de nabijheid in nagenoeg on beschadigde toestand onder de aarde vandaan gehaald. MASSAGRAF? Het laat zich aanzien dat de bergingswerk zaamheden nog wel enige dagen zullen vorde ren. Met de activiteiten die de bergingsploe- gen ten toon spreiden, komen herinneringen aan gebeurtenissen uit de septemberdagen van 1944 weer aan de oppervlakte. Zo doet nu weer het verhaal de ronde, dat zich op een begraaf plaats in de omgeving nog een massagraf moet bevinden. Zodra de berging van de „Stir ling" voltooid is, zal sergeant-majoor Hensink op die begraafplaats een onderzoek instellen. De twee Amerikaanse torpedo- bootjagers die bij het incident van eind vorige week in de golf van Tonkin bij Vietnam waren betrokken, hebben hun patrouil levaarten beëindigd en het ge bied verlaten, zo is maandag avond te Washington van wel ingelichte zijde vernomen. Wan neer de Amerikanen opnieuw in de golf zullen gaan patrouilleren, is niet bekend. De Amerikaanse schepen open den, naar bekend, vrijdagavond het vuur bij de nadering van vier niet-geïdentificeerde vaar tuigen, die daarop wegvoeren. In een officiële Russische verkla ring werd de aanwezigheid van schepen van de Amerikaanse zevende vloot in de golf een voortdurende spanning genoemd. „De onwettige patrouilles van schepen langs de kust vein de democratische republiek Viet nam, de militaire demonstraties en de uitlokking van incidenten in dat gebied moeten ophouden", zo stond in de verklaring te lezen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde later mee, dat de verklaring niets veran dert aan het Amerikaanse be sluit om de patrouillevaarten van de zevende vloot voort te zetten. Maandagavond verklaarde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, nog op een persconferentie dat de Verenigde Staten zich „niet uit de golf van Tonkin zullen laten verdrijven". De communisten zouden „gevaarlijke consequen ties" voor zichzelf kunnen schep pen door de Verenigde Staten te sterk onder druk te zetten, zo zei hij. Albert Faust, de Belgische secretaris van de nationale bond van jonge communisten, die in het ideologische geschil de zijde van Peking hebben gekozen, heeft Rusland moeten verlaten. Hij woonde in Moskou het jeugd forum bij, waar afgevaardigden uit ongeveer honderd landen van gedachten wisselen over im perialisme en kolonialisme. De Belgische bond heeft een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat „de kliek van Chroestsjov niet terugdeinst voor schanddaden en trucs om het internationale jeugdforum te misbruiken ter verdeling van de jeugd". (Adv.)' Kokend frituurvet over belager Een buurman van een cafeta riahouder aan het Ledeganck- plein in Den Haag bemoeide zich met jongens bij 't etablisse ment. Daarbij kwam het tot een ruzie. De buurman stapte het ca fetaria binnen en begon met pot ten, pannen en ander spullen te gooien. De cafetariahouder voel de zich bedreigd. Hij gooide uit een pannetje de buurman ko kend frituurvet over hoofd en bovenlichaam. De buurman en de eafetariahouder moesten resp. ernstig en licht gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. 't helpt en.. yt is lekker RED BAND- ROOSENDAAL* door AGATHA CHRISTIE 89) HOOFDSTUK XXIII Op zijn hotelkamer zat Arthur Calgary telkens en telkens weer zijn aantekeningen door te lezen. Zo nu en dan knikte hij. Ja, nu was hij op het juiste spoor. In de eerste plaats had hij de fout gemaakt te veel aan dacht op mevrouw Argyle te concentreren. In negen van de tien gevallen zou dat de juiste methode zijn geweest. Maar dit was nu net niet het geval. De gehele tijd had hij het ge voel gehad, dat er een onbekende factor in het spel was. Als hij maar eenmaal die factor zou kunnen isoleren en identificeren, zou hij de zaak tot oplossing heb ben gebracht. Bij zijn onderzoek was hij geheel en al in beslag genomen door de persoonlijkheid van de vermoorde vrouw. Maar die was, dat zag hij nu in, van geen wezenlijk belang. Ieder wil lekeurig slachtoffer had, bij wijze van spreken, haar plaats kun nen innemen. Zijn belangstelling had zich toen op de persoon van Jacko geconcentreerd. Niet op de ten onrechte veroordeelde, die het misdrijf niet had gepleegd maar op Jacko, zoals hij inner lijk als mens was geweest. Was hij, in Calvinistische termen, een schepsel geweest, voorbestemd tot kwaad en verdoemenis? Men had hem alle kansen in het leven geboden, nietwaar? Maar geen enkel milieu had hem kunnen redden. Dat had de oude dokter MacMaster verklaard. Was dat zo? Leo Argyle had met een zekere toegeeflijkheid over hem gesproken als over een „misbak sel der natuur". Hij had het mo derne, psychologische inzicht aanvaard. Een patiënt, geen mis dadiger. En wat had Hester ge zegd? Botweg, dat Jocko altijd 'n afschuwelijke jongen was ge weest. Een duidelijke, kinderlijke uit spraak. En wat had Kirsten Lindstrom gezegd? Dat Jacko niet deugde, dat hij door en door slecht was geweest. Tina had hem nooit sympathiek kunnen vinden en hem ook nooit ver trouwd. Hun oordeel was difs vrijwel eensluidend. Het was hem alleen bij zijn weduwe gelukt van algemeen heden tót bijzonderheden af te dalen. Maureen Clegg had Jacko uitsluitend van haar standpunt bezien. Zij had zich aan Jacko vergooid. Zij was gecharmeerd van hem geraakt en wrokte daarover nog na. Nu, veilig en wel hertrouwd, sprak zij na wat haar man gezegd had. Zij had Calgary een onopgesmukt ver slag uitgebracht van een paar van Jacko's twijfelachtige zaak jes en methoden om aan geld te komen. Geld In Arthur Calgary's afgematte hersenen leek dat woord wel in reusachtige grote letters rond te springen. Geld! Geld! Geld! Pre cies als het motief in een opera, dacht hij. Het geld van mevrouw Argyle. Geld, vastgezet in de vorm van een trust. Omgezet in een lijfrente. Het restant van de erfenis, toegewezen aan de over levende echtgenoot. Geld, opge nomen van de bank. Geld in de laadjes van het bureau. Hester, op weg naar haar auto, zonder geld op zak. Zij kreeg twee pond van Kirsten Lindstrom. Geld, op Jacko aangetroffen, waarvan hij onder ede verklaard had dat hij het van zijn moeder had ge kregen. Dit geheel voegde zich aaneen tot een patroon, waarin die on bekende factor langzamerhand iets duidelijker begon te worden. Calgary keek op zijn horloge. Hij had beloofd Hester op een afge sproken uur op te bellen. Hij nam dus de hoorn van de haak. Even later drong haar stem tot hem door, helder, kinderlijk nog. „Hester, gaat 't goed met je?" „O, ja, met mij wel." Even duurde het voordat het hem duidelijk werd wat die klemtoon op dat ene woord te betekenen had. Toen klonk scherp zijn vraag: „Wat is er dan gebeurd?" „Philip is vermoord." „Philip? Philip Durrant?" Er klonk ongeloof uit zijn stem. „Ja. En Tina ook. dat wil zeggen, zij is nog niet dood. Zij ligt nu in het ziekenhuis." „Vertel alles," commandeerde hij. Zij deed dit. Hij vroeg haar nog enige malen iets, net zo lang tot hem alle feiten bekend wa ren. Daarna zei hij op strenge toon: „Blijf daar, Hester, ik kom bij je. Ik ben....", even keek hij op zijn horloge, „binnen een uur bij je. Ik moet eerst inspecteur Huish nog even zien te spreken te krijgen." -0- „Wat wilde u precies weten, dr. Calgary?" vroeg inspecteur Huish. Maar vóórdat Calgary daarop antwoord kon geven rin kelde de telefoon op het bureau van Huish en nam deze de hoorn „Ja. Spreekt u mee. Een ogen blikje!" Hij nam een stuk papier voor zich, pakte zijn pen op en zeide. „Ja, gaat uw gang maar". Hij noteerde onder de hand. ,Hoe spelt u dat laatste woord? O ja, ik begrijp het. Nee, daar van worden we niet veel wijzer. Juist. Anders niet? Juist. Dank u." Hij legde de hoorn weer op het toestel. „Dat was het zieken huis," luidde zijn toelichting. „Over Tina?" vroeg Calgary. De inspecteur knikte bevesti gend. „Zij is even bij kennis ge weest." (Wordt vervolgd.) VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN Dinsdagmorgen zijn in Dene marken de verkiezingen begon nen voor een nieuwe Folketing, het uit één kamer bestaande Deense parlement. De elf par tijen hebben 1005 kandidaten ge steld, onder wie 117 vrouwen. Ongeveer drie miljoen Denen zijn kiesgerechtigd. Zij bepalen wie de 175 zetels zullen bezetten. Twee daarvan komen toe aan kandidaten die in Groenland zijn gekozen en twee zijn voor de Faroër-eilanden. De laatste elf jaren heeft Denemarken een coalitieregering gehad met de sociaal-democrati sche partij als de grootste partij. Tijdens de verkiezingscampag ne is de buitenlandse politiek nauwelijks ter sprake gebracht. Het ging voornamelijk omvraag stukken als woningbouw, belas tingen, partijplannen voor ver sterking van de Deense economie en verhoging van de levens standaard. Politieke waarnemers achten de kans groot dat de coalitieregering het bewind zal voortzetten. PRESIDENT JOHNSON WIL VERBRUIKSBELASTING VERLAGEN" President Johnson heeft op de tweejaarlijkse conventie van de United Steelworkers Union ver klaard, dat hij van plan is vol gend jaar de verbruiksbelasting, die op een groot aantal produk- ten en diensten in de Ver. Sta ten wordt geheven, te verlagen. President Johnson heeft de laatste maanden reeds eerder ge sproken over belastingverlaging teneinde de koopkracht van de bevolking te vergroten en de economie te steunen, maar gis teren zei hij voor de eerste maal dat de verbruiksbelasting bij de volgende belastingverlaging het eerst in aanmerking zal komen. Hij zei verder dat de Ver. Sta ten zich geen economische inzin king kunnen permitteren. Een inzinking zoals in de jaren vijf tig zou neerkomen op een pro- duktieverlies van 20 miljard dol lar per jaar, het verloren gaan van anderhalf miljoen arbeids plaatsen en een stijging van het aantal werklozen met 40 procent. Zeeliedenrel in Katendrecht Opvarenden van het Duitse vrachtschip „Magdalena Olden-. dorf" hebben dinsdagochtend in de Dehlistraat op Katendrecht in Rotterdam slag geleverd met de politie. Zij wilden een onder linge ruzie voortzetten in een café maar werden naar buiten gewerkt. Hun ruzie vergetend keerden zij zich toen tegen de caféhouder en zijn kelners en gasten. De politie kwam erbij maar met barkrukken en flessen keerden de Duitsers zich toen ook tegen het gezag. Pas toen de agenten assistentie hadden ge kregen, lukte het de ruziemakers aan te houden. Een van hen moest naar het havenziekenhuis worden ge bracht. Drie-anderen kwamen in een cel op het politiebureau te recht. De schade aan de inven-: taris van het café was aanzien lijk. GRIEKSE EN JOEGOSLAVISCHE ARBEIDERS VOOR DE MIJNSTREEK De wervingseommissei van de gezamenlijke steenkoolmijnen in Limburg heeft van de Griekse autoriteiten toestemming gekre gen 50 Griekse arbeiders aan te- trekken voor werk in de chemi sche bedrijven van de staatsmij nen. De werving is reeds begon nen. Het Joegoslavische arbeidsbu reau in Zagreb heeft de wer vingscommissie toegestaan, een tweede contingent Joegoslavi sche arbeiders te werven. De commissie had reeds enkele maanden het fiat van de Neder landse autoriteiten. De eerste 80 Zuidslavische ar beiders zullen volgende maand hun werk in de Limburgse mij nen beginnen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2