Boliviaanse samenzweerders over gebracht naar Paraguay RADIO DE KOEK De verkiezingscampagne van president Johnson Het bezoek van De Gaulle aan Venezuela Na de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD IN BOLIVIA HET WEED UITSTEKENDE BETREKKINGEN SLUITING VAN HET LUCHTRUIM BOVEN MALAKKA SPANNINGEN OP CYPRUS McNAMARA: AANVAL BETEKENT ZELFMOORD RUSLAND VEROORDEELT AMERIKAANSE „PROVOCATIE" Aanslag op Boliviaanse vice-president Geen militaire operaties Weerbericht Hoogwater Zon Maan en tanden Reisplannen van Johnson Voedsel vergiftiging in India DRAMA IN AUSTRALIË Amerikaanse aanval Geen bommen Drie schepen gezonken Zevende vloot blijft TS OMBE IN KATANGA Ftankering bö abonnement: Temeuzen Diroetonr-Ho ofredaeteurI. van «e Sande Redaetie-adree: Noordstraat 55—67 Administratie-adres: Smidswal Telefoon; M150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6.per kwartaal; per maan-" f 2.—; per week 50 et. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 Cf 20e Jaargang - No. <6276 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Aidvertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De voormalige Boliviaanse president! Slles Zuazo en 33 andere Bolivianen die zondag- waren aangehouden naar aanleiding van de ontdekking van een komplot tegen president Estenssoro, zijn dins dag als ballingen in Paraguay aangekomen. Zij reisden in een vliegtuig dat de Columbiaanse regering had gehuurd. Onder de ballingen bevinden zich de oud-minister van Landbouw -Julio Suazo en de ex-minister van Defensie Mario Alarco. De samenzwering werd zondag j.l. ontdekt, waarna de regering- Estenssoro onverwijld voor geheel Bolivia de staat van beleg af kondigde. Het was de bedoeling een nieuwe regering onder Zuazo aan de macht te brengen. De mi nister van justitie Ciro Hum boldt Barrero heeft meegedeeld dat een tachtigtal politici en leden van linkse partijen zijn ge arresteerd. Ex-president Zuazo is vóór de algemene verkiezingen, die in mei j.l. zijn gehouden, uit de „nationale revolutionaire bewe ging", de regeringspartij, gezet omdat hij zich aan het hoofd had geplaatst van een aantal leden, die het niet eens waren met de partijleiding. In Bolivia, waar zondag de staat van beleg werd afgekon digd na de ontdekking van een komplot tegen de regering, is maandagavond een aanslag ge pleegd op de vice-president, ge neraal René Barrientos. Om streeks 20 uur pl. tijd ontplofte in diens woning te Cochabamba een bom, als gevolg waarvan dp slaapkamer werd vernield. In een te La Paz uitgegeven com muniqué wordt niets meegedeeld over verwondingen van de vice- president. Wel staat daarin, dat de generaal zich onder behande ling van artsen heeft gesteld. In heel Bolivia is een avond klok ingesteld. Alle politieke bij eenkomsten en betogingen zijn verboden. Van de zijde van de politie werd meegedeeld, dat deze maatregelen uit voorzorg zjjn genomen en dat in het ge hele land de rust is weergekeerd. In militaire kring werd ont kend dat in het gebied van Santa Cruz grootscheepse militaire operaties tegen guerillastrijders gaande waren. De afgekondigde staat van be leg maakte een einde aan de golf van betogingen, waarmee ongeveer 6.000 onderwijzers wa ren begonnen. (Adv.) Noordstraat 102 Temeuzen Telefoon 3128 Behalve over de gebeurtenis sen in de golf van Tonkin heeft president Johnson tijdens zijn persconferentie in Washington ook over zijn verkiezingscam pagne gesproken. Vrij zonnig Het weer boven het vasteland van Europa wordt bepaald door een gebied van hoge luchtdruk waarvan het centrum boven Zuid-Duitsland ligt en dat zich naar het oosten beweegt. Enkele frontale storingen trekken over de Britse eilanden naar Scandinavië en zullen het weer bij ons niet beïnvloeden. Boven Frankrijk daalt de luchtdruk tengevolge waarvan de wind in ons land naar rich tingen tussen zuid en zuidoost zal draaien. Na het oplossen van de plaatselijke aanwezige mist wordt vrij zonnig weer ver wacht met hogere middagtempe- raturen dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Vrij zonnig Zonnig en vrij warm. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. WOENSDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. Bresken s 2.52 2.56 Temeuzen 3.27 3.31 Hansweert 4.07 4.11 Walsoorden 4.17 4.21 DONDERDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. 3.27 3.30 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON Sept. 22 23 24 4.02 4.42 4.52 MAAN 4.05 4.45 4.55 op onder op onder 6.25 18.39 19.26 6.53 6.27 18.36 19.44 8.12 6.29 ISM 2025 9-34 Johnson verwierp de idee dat de democratische partij zich in slaap laat wiegen door de gun stige prognoses die geregeld uit alle peilingen van de publieke opinie naar voren komen. De president deelde mee dat hij in zoveel mogelijk staten zijn verkiezingscampagne zal voeren. Hij zei dat hij tegen het aan breken van de 3e november meer dan 30 staten zal hebben be zocht met een totale bevolking van 125 miljoen zielen. President Johnson is van plan, als hij in november wordt ge kozen, in het komende jaar ver scheidene reizen naar het bui tenland te maken. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" zal de on derminister van buitenlandse za ken Averell Harriman binnen kort worden belast met de voor bereiding van bezoeken van pre sident Johnson aan Engeland, Italië, West-Duitsland en Frank rijk. President De Gaulle zou al officieus hebben laten weten, dat hij gaarne het Amerikaanse staatshoofd in Parijs zal ontvan gen, mits dit een officieel bezoek wordt en niet alleen maar een tussenlanding. In India zijn in Maddikera op 320 km van Haiderabad het af gelopen weekend 25 kinderen om het leven gekomen. Men ver moedt dat de oorzaak voedsel vergiftiging is. Alle kinderen hadden op school een maaltijd gebruikt. Hartelijk, interessant en posi- fief" vond president Leoni van Venezuela het onderhoud dat hij maandag op paleis Miraflores in Caracas had met president De Gaulle. Er bleken naar zijn zeggen mogelijkheden te bestaan tot nog verdere ontwikkeling van de nu reeds uitstekende betrekkingen tussen. Venezuela en Frankrijk. Leoni sprak tegenover de pers zijn tevredenheid uit over de houding van het Venezolaanse volk, dat generaal De Gaulle had ontvangen zoals het behoor de, met hartelijkheid en enthou siasme. Ook de ministers van buiten landse zaken van beide landen, Couvé de Murville en dr. Ignacio Iribarren, hadden een gesprek. Men vermoedt, dat voornamelijk economische, technische en cul turele vraagstukken ter sprake zijn gekomen. Staande ovatie In een toespraak tot het Vene zolaanse parlement sprak De Gaulle zich maandagavond uit tegen pogingen van welk land ook om politieke en economische controle buiten zijn grenzen uit te oefenen. In de eerste politieke rede van zijn bezoek aan Zuid-Amerika verklaarde het Franse staats hoofd, dat alle volken het recht hebben zelf over hun toekomst te beslissen. Natuurlijk weten we, dat staten het recht hebben en de plicht hun eigen zaken te behartigen, maar wij vinden het niet goed, dat landen binnen de eigen grenzen het individu vrij heid van denken en leven ont houden en elders economische en politieke controle instellen, zo zei hij. Zowel Frankrijk als Venezuela is voor uitbanning van elke onderdrukking en overheersing. „Ik ben ervan overtuigd dat uw bevrijder Si mon Bolivar het in deze tijd met ons eens zou zijn, dat de'Atlan tische Oceaan geen barrière mag vormen, zeker niet tussen latij- nen als wijzelf", zo besloot De Gaulle, die een staande ovatie kreeg. Rondrit Na de toespraak verliet de Franse president het congresge bouw om terug te keren naar het paleis Miraflores voor het onderhoud met president Leoni. Daaride bijeenkomst korter had geduurd dan verwacht was en het nog een half uur zou duren voordat het tijdstip voor het ge sprek aanbrak, besloot de Ve- nezolaonse politie om De Gaulle niet in het paleis te laten wachten de hoge gast een rondrit door de stad aan te bie den. Terwijl de Franse president werd rondgereden, wist niemand op het paleis waar hij zich be vond en men begon zich onge rust te maken. Maar precies op het vastgestelde uur kwam de auto met de president bij het paleis aan tot opluchting van de autoriteiten. Venezuela en Frankrijk gaan samenwerken Frankrijk en Venezuela zullen een handelsverdrag en een ver drag voor culturele en techni sche samenwerking sluiten, al dus het dinsdag in Caracas ge publiceerde gezamenlijk Frans- Venezolaans communiqué' ter ge legenheid van het, bezoek van generaal De Gaulle aan Caracas. Voorts meldt het commuiqué dat een Franse economische mis sie binnenkort een bezoek aan Venezuela zal brengen. Tijdens de gevoerde bespre kingen zijn in het bijzonder de ontwikkelingsmogelijkheden van de Latijns-Amerikaanse landen onderzocht, evenals de samen werking die deze landen van de meer ontwikkelde landen mogen verwachten. Volgens doorgaans betrouw bare militaire kringen in Koeala Loempoer zal de Maleisische re gering het luchtruim boven het schiereiland Malakka van Singa pore tot de grens met Thailand sluiten. Afkondiging van deze maatregel wordt deze week ver wacht. NEERGESCHOTEN Twee ongewapende dorpelin gen zijn in een rijstveld in Sera- wak in- koelen bloede neerge schoten door drie geüniformeer de en gewapende Indonesische guerrillastrijders, zo is dinsdag in Koetsjing vernomen. De politie in Koeala Loempoer zei dinsdag dat de laatste twee dagen twintig Indonesische kooplieden aan de Oost- en Zuid kust van Malakka zijn aange houden. Maleisië heeft de ruil handel in zijn wateren verboden, omdat de Indonesische regering de scheepjes zou gebruiken voor het smokkelen van personen en wapens naar de federatie. Omgeven door cavalerie maakt president Charles de Gaulle in een open wagen zijn intocht in de Venezolaanse hoofdstad Cara- cos. De 28-jarige mevrouw Elsa Heibloem, vrouw van een Neder landse immigrant, en haar drie jarig zoontje Robert zijn in hun woning in een buitenwijk van Sydney met een bijl om het le ven gebracht. Er is een 34-jarige man aangehouden, wiens naam nog niet is vrijgegeven. In het district Paphos op Cy prus stijgt de spanning tussen de Griekse wijnbouwers van de dorpen Kelokedara, Salamiou, Mesana et Arminiou en de Turk se bewoners van Stavrokonnou. De Turken blokkeren de enige weg die naar Ktema voert, waar de Grieken hun oogst willen af leveren bij de wijnfabrieken. Al twee maanden lang heeft geen enkele Griekse Cyprioot Stavro konnou kunnen passeren on danks de aanwezigheid van V. N.-militairen. Maandag werd een bus met dertig Grieks-Cypri sche leerlingen, die in Ktema op vakantie waren geweest, door de Turkse Cyprioten met stenen be kogeld. De politie zei dat hierbij geen slachtoffers vielen. De Grieks-Cyprische burgers dreigen nu de „zaak in eigen hand" te nemen, wanneer de V. N. hun geen vrije doortocht door Stavrokonnou garanderen. Zij willen de watervoorziening naar dit dorp afsnijden wanneer de Turkse Cyprioten hen langer blijven tegenhouden. De leiders van de Sowjet-Unie veroordelen de Amerikaanse pro vocatie in de golf van Tonkin en herhalen dat de inmenging van de V.S. in de zaken van het Vietnamese volk ernstige gevolgen kan hebben, waarvan de verantwoordelijkheid geheel op de Ver. Staten zal rusten. Zo staat te lezen in een officiële verklaring die door het Russische persbureau Tass is weergegeven. De gebeurtenissen bevestigen opnieuw dat de aanwezigheid van de schepen van de zevende vloot in de baai van Tonkin een bron van voortdurende spanning vormt en leidt tot incidenten en gevaarlijke militaire conflicten, aldus de verklaring. Het Noordvietnamese pers bureau heeft gemeld dat Noord- Vietnam zich voorbereidt op een eventuele Amerikaanse aanval. Het regeringsblad „Nhan Dan" waarschuwde dat dc Verenigde Staten „elk ogenblik een voor wendsel kunnen verzinnen om misdaden te begaan". Noord- Vietnam ontkent dat haar sche pen bij het incident betrokken zouden zijn geweest. Het blad noemt het incident „bedrog" en „vooropgezet om de alarmtoe stand van de zevende vloot te handhaven". Het incident is dooi de ongunstige reacties „als een nachtkaars uitgegaan", aldus het Noordvietnamese persbureau. President Johnson had maan dag op een persconferentie in Washington verklaard overhaast stappen in verband met het in cident te hebben vermeden. De president kon geen nieuwe bij zonderheden toevoegen aan de eerder gegeven uiteenzetting over de Amerikaanse activiteit in het bewuste gebied. Tot verslaggevers zei Johnson dat er mensen zijn, die verlangen dat de Verenigde Staten vergel dingsmaatregelen nemen en met bommen zuilen gaan gooien, maar hij wilde eerst weten wat er precies was gebeurd. Volgens het door „Tass" ver spreide bericht, dat maandag avond in de „Izvestia" werd ge publiceerd, hadden Amerikaanse oorlogsschepen drie niet-geïden- tificeerde schepen in de golf van Tonkin tot zinken gebracht. Ds De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft dinsdag gezegd dat de Amerikaanse militaire macht zo geweldig is dat „een aanval met kernwapens op de Verenigde Staten vandaag de dag nationale zelfmoord voor de aanvaller zon betekenen". McNamara zei dit in een toe spraak tot de conventie van de Amerikaanse strijdmacht. Onze strategische strijdkrachten zijn voldoende om de vernietiging van zowel de Sowjet-Ünie als communistisch China onder de slechtst denkbare omstandig heden die bij 't uitbreken van 'n oorlog kunnen voorkomen, te vernietigen. Omdat deze poten- Amenkaanse schepen zouden m tiëlp vij|nden dit weten, is een totaal vijf schepen hebben be schoten. „Tass" maakte geen melding van de bron. waaruit dit bericht afkomstig was. De door „Tass" gepubliceerde verklaring verandert niets aan het Amerikaanse besluit om de patrouillevaarten van de zeven de vloot voort te zetten, aldus deelde de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken mee. Hij zei dat de Verenigde Staten hun sche pen in de internaxionale wateren algemene atoomoorlog het minst waarschijnlijk van alle". Het Amerikaanse wapenarse naal zal spoedig worden aange vuld met een verbeterde „minu- teman" en de nieuwe „A 3-Po)a- zullen handhaven overal, waar zij dit noodzakelijk achten. Een groep deskundigen van de Amerikaanse ministeries van de fensie en van marine zal een on derzoek Instellen aan boord van de bij het Incident betrokken Amerikaanse torpedobootjagers. De specialisten zullen eind deze ris"-raketten. Deze laatste reikt meer dan duizend mijl verder dan de oude Polarisraketten. De nieuwe „minuteman" zal „acht maal doelmatiger zijn tegen de best verdedigde militaire doelen" dan de eerste modellen. Onder de huidige regeringsbegroting zijn de Verenigde Staten ver zekerd van „voortdurende stra tegische superioriteit tot ver in de jaren zeventig en verder", al dus de Amerikaanse minister. Over de kracht van de NAVO sprekend zei de Amerikaanse minister van defensie dat de hoeveelheid tactische kernwa pens van de Amerikaanse strijd macht in Europa in de afgelopen 3% jaar met zestig procent was toegenomen en dat zich daaron der veel wapens bevinden die dienen om de NAVO-strijd- krachten te steunen. Onze Euro pese bondgenoten weten dat wij meer dan elk ander land hebben gedaan voor de verdediging van Europa, aldus McNamara. Premier Tsjombe van KongÓ is maandagavond bij zijn aan komst in Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga, geestdriftig ontvangen door een menigte van 25.000 mensen. Het was de eer ste maal sinds de Katangaanse afscheiding ongedaan gemaakt week in Washington terugkeren, werd, datlTsjombe hiér kwam.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1