PROVINCIAAL NIEUWS Derde dag van Axels bevrijdingsfeest Vroeg of laat geeft de pvotestaofs-cftristelijKe vrouw de voorkeur aan PRJN SE S De Amerikaanse verkiezingsstrijd begonnen RECHTBANK TE MIDDELBURG ONDANKS ONGUNSTIG WEER GROTE BELANGSTELUNt Pagina 3 Deense hopperzui ger omgeslagen en gezonken Terneuzen Sas van Gent VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Verkiezingsleuzen werden bijgeslepen REGIONALE DEMONSTRATIE MET SLOOTREINIGINGSMACHSNES ZWARE STRAFFEN VOOR .REUMASPECIALISTEN" Zaterdag 19 september 1964 DE VRIJE ZEEUW Vrijdagmorgen om tien uur werd voor de schooljeugd op het parkeerterrein aan de Oranje straat een voorstelling gegeven door Geraldini's jeugdfestival. Hierin traden op Pipo de clown en oom Cor de goochelaar en de hekende poppenkast van Jan en Katrijn, Ondanks het feit dat er nu en dan een flinke regenbui viel was de stemming der kinderen per fect. Zij leefden volop mee met Pipo en niet minder met Jan Kiaassen. Tengevolge van het wankele weer moesten de kinderspelen op het sportterrein aan de Buiten weg worden afgelast. Iedere school bleef op eigen terrein om bij regen een onderdak te vin den. Van de diverse spelen noemen wij zaklopen, koekhappen, was ophangen en ballopen. Zodoende hadden de kinderen nog een genotvolle dag. Aan het einde van het spel was er voor allen een tractatie. BEZOEK AAN MIJNEN VEGERS In de middag bracht het ge meentebestuur met generaal Maczek en zijn stafofficieren en leden van het comité een bezoek aan de aan de kade van de N.S.M. gemeerde mijnenvegers „Drunen" en „Naaldwijk". Om vier uur werd op de Kaai- wal een drukbezochte dames- en herenmodeshow gegeven door de firma's DielemanDeij (dames kleding) en Deij herenkleding). stelde plaats goed wist te landen. Bij de volgende overvluchten sprongen steeds twee parachu tisten tegelijk. Bij het 4e twee tal moest een van hen gebruik maken van zijn noodparachute, olie en benzine was gevuld, nu met hogedrukschuim geblust. Het geheel stond onder leiding van de hoofdbrandmeester, de heer H. Hoebé. Een groot aantal belangstel lenden was van de demonstratie getuige. OPENLUCHTBAL Om half negen werd een open luchtbal ingeleid op het par- TAdv.l HOW' "MANY' LOOKS CAN YOF MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axèlsestraal 68 NA DE STRIJD.... De strijd om de „R.E.M.-wet" is gestreden: na afloop van de stemming wordt minister Bot ge feliciteerd door het V.V.D.-Ka- merlid mevrouw V-an Someren Downer. Op de achtergrond is minister Scholten in gesprek met het V.V.D.-Kamerlid mr. Berkhouwer. De Axelse brandweer in actie daar in zijn normaal te gebrui ken parachute een groot gat was gekomen bij het springen, maar ook hij kwam behouden op de grond. Het was een prachtig gezicht, die als kleine poppetjes uit het vliegtuig naar omlaag komende mensen. Eén van de twaalf parachutisten PARACHUTISTEN Alle wegen in en om de Buth- polder waren bezet met brom mers, fietsen en auto's van de zeer velen die getuige waren van het parachutespringen door 12 leden van de Nederlandse Para chutistenclub. Even over half zeven kwam het Fokker Friedshipvliegtuig over de Buthpolder ter oriën tering. Door de medewerkers op de grond werd een rookontwik keling ontstoken. Na het uit gooien van een wimpel om de windrichting te bepalen, kwam bij de volgende rondvlucht een parachutist naar beneden, die op enige afstand van de vastge- Ook hier mag van een ge slaagd programma worden ge sproken. BRANDWEER Na deze luchtkunstenaars was het dp beurt van de Axelse vrij willige brandweer. Er werd een demontsratie gegeven op de hoek van de Marijkestraat en de Sin- gelweg. Eerst moest een chauf feur uit een brandende en rook- ontwikkelende vrachtauto ge haald worden. Het tweede punt was het met poeder blussen van een propaanbrand. Daarna werd met de hogedruknevelspuit een benzinebrand in een 4 bij 8 meter grote sloot in enkele seconden geblust. Een brand in een auto werd met schuim bedwongen. Ook werd de sloot die opnieuw met keerterrein aan de Oranjestraat. Dit bal stond onder leiding van de heer Cor Bilderbeek uit Ter- neuzen en de muziek werd ver zorgd door het orkest van Jan Jonkman, afgewisseld met het optreden van „The Blue Dia monds". Oud en jong deed aan dit volksbal mee. Tal van vooraan staande Axelse personaliteiten waagden een dansje en ook generaal Maczek begaf zich op de dansvloer evenals de beman ningsleden van de mijnenvegers. De muzikale verzorging was in goede handen en vond na elk nummer veel bijval. De feestelijkheden van vandaag Gaarne willen wij onze lezers wijzen op enkele punten van het feestprogramma voor vandaag. Om 10.00 uur zal op het sport terrein aan de Buitenweg een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een elftal, samen gesteld uit de bemanning van de mijnenvegers „Naaldwijk" en „Drunen" en een elftal van de v.v. „Spui". De toegang is vrij. Bezichtiging Hr. Ms. „Drunen" en „Naaldwijk" Zoals reeds eerder is gepubli- seerd, zijn de mijnenvegers Hr. Ms. „Drunen" en „Naaldwijk" voor het publiek te bezichtigen van 10.00-12.00 uur en van 14.00- 16.00 uur. Drumbandshow en taptoe Deze show met taptoe vindt NIET plaats op het sportterrein aan de Buitenweg, maar op de Markt. Helikopter-rondvluchten 's Middags om 2 uur vinden rondvluchten per helikopter plaats. Slotvuurwerk Ter afsluiting van de feest- week zal hedenavond om 10 uur aan de Grote Kreek een groots vuurwerk worden ont stoken. Kranslegging Hedenmorgen om half negen zal de burgemeester van Ter- neuzen, mr. H. Rijpstra, een krans leggen bij het monument aan de Westsluis ter herdenking van het feit dat Terneuzen twin tig jaar geleden werd bevrijd. Herdenking bevrijding Om acht uur begaven zich vrij dagavond de verenigingen van Sas van Gent met hun vlaggen en vaandels van het stadhuis naar de tent op de Grote Markt voor een korte herdenkingsplech tigheid. In de Europa-tent had zich een groot aantal personen verza meld om deze herdenking van do bevrijding twintig jaar geleden mee te maken. Tegenwoordig waren een afgevaardigde van de Canadese ambassade, de heer J. S. Armstrong, het gemeentebe stuur van Sas van Gent en afge vaardigden van alle verenigin gen. Het programma begon met het „In Memoriam", gespeeld door de harmonie de „Verenigde Vrien den" uit Sas van Gent, waarna het dameskoor psalm 18 zong. Na deze stemmige inleiding werd het woord gevoerd door pas toor C. van Aken, die de gruwel daden tijdens de oorlogsjaren in herinering bracht, en er op wees, dat de bevrijding pas zinvol is, wanneer wij werkelijk respect hebben voor anderen. Hij wees op de vele duizenden die hadden gevochten voor de vrijheid, een vrijheid, die door de huidige wel vaart vanzelfsprekend werd ge vonden. Hierna zong het dameskoor psalm 150- Ds. W. H. Gispen, gereformeerd predikant te Terneuzen, sprak vervolgens een herdenkingsrede uit. Dominee Gispen sprak over het schuldgevoel, dat de bevrijde mensen moeten hebben tegen over hen die gevallen zijn voor het verkrijgen van de bevrijding. Een leven in vrijheid heeft pas zin, aldus dominee Gispen, wan neer alle egoisme opzij wordt ge zet. Wij kunnen ons haast geen tijd meer indenken, waarin kin deren worden opgejaagd en men sen op de vlucht zijn. Eerbiedig en schuldbewust, aldus de spre ker, moeten wij nu nog steeds hieraan terugdenken en vooral blijven denken aan hen die ons die vrijheid hebben gegeven. Na deze toespraak werd door het dameskoor uitgevoerd: „Heft uw ogen Hemelwaarts". De burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, belichtte in zijn toespraak de be vrijding van Sas van Gent. Hij herinnerde aan het feit, dat op de Westdam, kort na de bevrij ding, enkele mensen spontaan het Wilhelmus begonnen te zin gen. Een tijd van angst en onze kerheid is voorbij en wij mogen nooit vergeten dat velen, ook uit onze naaste omgeving, het slacht offer zijn geworden bij de strijd voor de bevrijding van ons vader land. In het Engels sprak hij de heer J. S. Armstrong toe en in hem dankte hij alle Canadezen, die voor de bevrijding van het zui den en vooral van Sas van Gent hebben gezorgd. De harmonie speelde hierna het Canadese volkslied dat staan de werd aangehoord- In een stemmige sfeer werden vervolgens „Wilt heden nu tre den" en het „Wilhelmus" uitge voerd door de harmonie. Met een kort dankwoord van de heer J. S. Armstrong werd deze herdenkingsplechtigheid be sloten. De Laotiaanse prinsen De leiders van de drie politieke groeperingen in Laos zullen elkaar maandagmiddag in de omgéving van Parijs ontmoeten voor een officieel begin van de besprekingen over de neutrali teit van Laos. Dit heeft de neu- tralistische premier, prins Soe- vanna Phoema, vrijdag in de Franse hoofdstad verklaard na een gedachtenwisseling met prins Soephanoevong. zijn half broer die leider is van de pro- communistische Pathet Lao, en met prins Boen Oem, het hoofd van de rechtse groepering. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM D. 100.96.65 i-,- NEGEN OPVARENDEN IN GESLOTEN De 1600 ton metende Deense hopperzuiger „Kaptjan Nielsen" is vrijdagavond bij het eiland Moreton, 40 km ten noordoosten van Brisbane, omgeslagen. Negen mannen bevinden zich voorin de zuiger, waar nog lucht aanwezig is. Drie opvarenden zijn gered. Over het lot van vermoedelijk twaalf anderen bestaat geen ze kerheid. Een lid van de bemanning is naar de badplaats Tangalooma op het eiland Moreton gezwommen een afstand van vier kilometer om het ongeluk wereldkundig te maken. De zee was kalm toen de hopperzulger omsloeg. Er staat ter plaatse tien meter water. De politie heeft alle boten in de baai van Moreton verzocht naar drenkelingen te zoeken. Van de negen ingeslotenen zijn klopsignalen gehoord. KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN Op de Noordzee ter hoogte van Den Helder op ongeveer 12 mijl ten zuiden van het lichtschip Texel verkeert de Nederlandse kustvaarder Fram (177 brti uit Delfzijl in moeilijkheden. Tenge volge van de stormachtige wind heeft het voorschip veel water binnengekregen en daardoor is de Fram diep in het water ko men te liggen, waarbij zware zeeën overkomen. De kustvaar der tracht op eigen kracht Den Helder te bereiken. De sleepboot Simpson is uit IJrhuiden ver trokken om eventueel assistentie te verlenen. Misschien zijn in de Amerikaanse ge schiedenis de dagen vóór de presidents verkiezingen nog nooit zo beheerst ge weest door scherpe tegenstellingen tussen de beide kandidaten als dit jaar in de strjjd tussen de democraat Johnson en de republikein Goldwater. Nu beiden formeel aan hun verkiezings campagne zijn begonnen, de huidige pre sident te Detroit en Goldwater in zijn eigen staat Arizona, komt nog eens extra aan het licht hoe het Amerikaanse volk voor een keuze gesteld wordt tussen een politiek van verstandelijke, efficiënte en gematigde berekening van de mogelijk heden en die van een vaak irrationeel, ver anderlijk en in de grond extreem gericht beroep op het nationalistisch sentiment en het bewustzijn van eigen overmacht. Toch hebben beide kandidaten, naar mate de derde november nadert, zich be ijverd de scherpste kanten van hun ver kiezingsleuzen iets bp te slijpen. Zowel Johnson a!s Goldwater blijken zich ter dege bewust een appèl te moeten richten tot de grote groep kiezers van het cen trum, die zoals bijna altijd een beslissen de invloed zal kunnen uitoefenen op de keuze van de volgende leider. EEN RAMP? Vanzelfsprekend trachten de demoera ten Goldwaters extremistische uitlatingen uit te buiten. Zo heeft senator Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, het een „ramp" genoemd wanneer Goldwater pre sident zou worden. Niet voor wat zijn binnenlandse politiek betrof die zou het Amerikaanse volk nog wel te boven komen maar juist door de mogelijkheid dat een Goldwater- tijdperk een nieuwe periode ;n de koude oorlog met als eindresultaat een strijd met atoombommen zou kunnen beteke nen. En inderdaad: Goldwaters uitlatin gen over de kwestie-Cuba, over het terug drijven van de communistische expansie, over het oplossen van het Duitse pro bleem en de moeilijkheden in zuidoost- Azië zijn even zovele gevaarlijke lonten. Maar zoals gezegd, Goldwater bindt iets in. Sprak hij zich eerst uit tegen de Ame rikaanse belastingverlaging, nu belooft hij zijn kiezers een vermindering van vijf procent. Gaf hij eerst af op de verslech tering van de Amerikaanse militaire kracht, later deed hij de belofte de dienst plicht af te schaffen. Had hij aanvanke lijk kritiek op het systeem voor sociale zekerheid in de V. S., nu wenst hij er meer geld aan te besteden. Bij dit alles houdt hij duidelijk een grote groep ontevredenen in het oog, voor wie niet zozeer de be ginselen tellen Als wel de man die hun conservatisme en hang naar „vroeger" het meest tegemoetkomt. DE BOTSING Juist omdat zoveel hoofdbestanddelen waarop de Amerikaanse samenleving is gebouwd, bij deze verkiezingen in het ge ding komen, zijn allerlei groeperingen die tot nu toe als vaste burchten van demo craten of republikeinen golden, in bewe ging geraakt. Het gaat niet alleen om een belangrijk, misschien definitief stadium in de strijd van de negers om volkomen gelijkgerechtigdheid, maar ook om de tra ditionele botsing tussen federatieve macht en de macht van de staten afzonderlijk, twee problemen die nauw verweven zijn. VAKBONDEN Welke rol zullen de grote steden in de verkiezingsstrijd spelen? Het is zeker dat deze geringer zal zijn dan voorheen. De vakbonden hebben niet langer de macht die zij bezaten, evenmin als de werk geversorganisaties en geen van beide partijen is in staat met zekerheid te voor spellen welke richting deze „opengebro ken" blokken zullen gaan. Uit al deze gistingsprocessen in de Amerikaanse samenleving, waaruit het Amerikaanse volk zijn keuze zal moeten destilleren, blijkt welk een diepgaande werking het bewind van de grote presi dent Kennedy op de V. S. heeft uitge oefend. Zonder te willen beweren dat Kennedy alléén de drijvende kracht is ge weest achter hetgeen zich in de V. S. vol trekt, is het toch niet overdreven op te merken dat zijn vérziende en vooruitstre vende geest in dit emancipatieproces van een groot volk een belangrijk aandeel heeft gehad. De Amerikanen staan voor een beslis sende keus en het is voor de gehele we reld van het uiterste belang welke weg zy zullen gaan. Door de landbouwstudieclubs, de rijkslandbouwvooriiehtings- dienst, het kroondomein en de polders en waterschappen in Zeeuws-Vlaanderen, werd dezer dagen te Walsoorden bij Perk- polderhaven een regionale de monstratie met slootreinigings- machines gegeven, waarop de or ganisatoren met genoegen kun nen terugzien. Ongeveer 250 per sonen uit agrarische kringen, hoofdzakelijk loonwerkers, ver der besturen van polders en wa terschappen in Zeeland en land bouwers woonden de demonstra tie bij. Twaalf machines waren in wer king te zien, zowel grote als een voudige onderhoudsmachines, die in sloten met uiteenlopende om standigheden kunnen worden ge bruikt. Ir H. M. Elema van het consu lentschap voor landbouwwerktui gen te Wageningen gaf een toe lichting over de gedemonstreer de machines. Er waren maaima- chines die dienst doen voor het schoonmaaien van slotenvan rietgras en graafmachines voor De „Komeetkraan" had weinig moeite met het reinigen van de volbegroeide sloot. het onderhoud en opschonen van sloten. Met deze twee groepen werd gedemonstreerd en er werd met de maaiapparaten mooi werk geleverd. Het handwerk dat vroe ger voor het opschonen der slo ten nodig was, kan nu vervangen worden door machines en met een even goed resultaat. Met deze demonstratie is ge bleken, dat men voor allerlei typen sloten momenteel wel een geschikte machine heeft voor on derhoud. Het graven van sloten kan mo menteel met moderne hydrauli sche kranen, uitgerust met diep- lepelbak, zonder nawerk plaats vinden. Er kan hiermee een mooi talud worden gemaakt.. Deze show heeft de belangheb benden stellig een verhelderend beeld gegeven betreffende de nieuwe toepassingsmogelijkhe den bij het reinieen van sloten. H' De rechtbank te Middelburg heeft gisteren de twee zogenaam de „reumaspecialisten", P. B. en T. D. uit Den Haag, veroordeeld tot resp. een jaar en 9 maanden met aftrek en acht maanden met aftrek. Zij hadden de angst voor de oude-dagkwalen van een rustend landbouwer en zijn vrouw uitge buit door het echtpaar kleedjes te verkopen met „geneeskrachti ge werking". „Goed voor de reumatiek van je vrouw", vertelden zij. De boer uit Zaamslag trapte er in, vooral nadat het tweetal had verteld dat het kameelhaar, dat koolzuur en zuurstof bevatte, een uitstra lend vermogen had. Om dit te voelen adviseerden zij de boer met zijn blote voeten over het kleedje te wrijven. Natuurlijk voelde de man een prikkeling. Eigenlijk moest het kleedje tien duizend gulden kosten, maar voor deze keer was het een koop je van drieduizend gulden. Nadat de koop was gesloten, kwamen de „specialisten" regel matig terug. Steeds groter zou de straling worden, steeds vlugger zou de genezing volgen, maar ook steeds hoger werden de te betalen bedragen. In totaal raak te de landbouwer in ruste ruim ƒ37.000 kwijt aan de „specialis ten" en dit bedrag zou nog veel groter zijn geworden, wanneer men op de bank niet achterdoch tig was geworden. Toen de man, die in zijn naaste omgeving als zuinig bekend staat, in korte tijd grote bedragen opnam en inlich tingen inwon over het afsluiten van een hypotheek van veertig duizend gulden, ging men eens met hem praten. Al gauw kwam aan het licht, dat de boer en zijn vrouw het slachtoffer waren geworden van een schandelijk geval van oplich ting. Toen de landbouwer dit hoorde, was hij in eerste instan tie nog niet bereid aangifte te doen bij de politie. Volgens zijn zeggen had zijn vrouw de laatste tijd veel minder pijn „en als het om de gezondheid gaat, dan speelt geld geen rol". Hij werd echter tot andere gedachten ge bracht en diende een aanklacht in. T. M. R. te Koewacht werd wegens diefstal en vandalisme ten huize van zijn grootmoeder en bedreiging met doodslag van zijn vader veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de rege- iring.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3