Het bedienen en opdienen van voedsel voor zieken Voor de a.s. moeder De vrucht van snoepzucht: ZWAAILIIVIGIEil 1 i i I I i f f 1 I i i I I mouw OF KAN ZIJ ER IETS VAN MAKEN I I 1 I Voor goede figuren I I I md Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 19 september 1964 Kortgeleden las ik een stukje over het sleurbestaan van de vrouw, de huisvrouw dan wel te verstaan. Of het geschreven was door een man of door een vrouw, daar kon ik niet hele maal achter komen, want bij veel kranten wordt ck vrouwen rubriek bij gebreke van redactrices door een man verzorgd. Maar dat doet er hier eigenlijk weinig toe. Ik heb het stukje gelezen, helemaal, en ik was het er niet me eeens. Want wie is, beter dan juist de huisvrouw, in de ge legenheid om geen sleur van de dagelijkse werkzaamheden te maken? Juist omdat zij, als hoofd van de huishouding, de werk zaamheden zelf in de hand heeft! „Dat je als huisvrouw elke dag in precies de zelfde volgorde langs de richeltjes veegt", zoals het artikel beweerde, is kolder. te Voldoende variatie j Fnuikend voor de eetlust Naar eigen inzicht We zijn geen automaten Wie doet dat? Van binnen Kletspraat f S Van lange vingers naar kersenbonbons Van bokkepofen naar slagroomp&mten I 1 Heeft de huisvrouw een sleurbestaan? voor BETTY TEELING. Het Amsterdamse modehuis van Madame Denis heeft in haar pand een mode-panopticum- ingericht om op deze originele wijze de aandacht te trekken voor haar nieuwe collectie. De foto toont een scene, genaamd „De dood van de Saint" met v.l.n.r. een wollen pakje naar ontwerp van Korrigan, daarnaast hangend aan een tak een waterdicht gabardine jachtjasje van Balmain. De twee rechtse poppen dragen een gebreid camelkleurig pakje van Italiaans fabrikaat en een tweedmantel, naar eigen ontwerp. s De meeste zieken, vooral patiënten met koorts, hebben g gebrek aan eetlust. Nu is het wel een vingerwijzing van de Sü S a natuur „als de maag niet vraagt", maar toch mag men er S zich niet altijd geheel bij neerleggen, da een patiënt wei nig of niets eet. 1 Natuurlijk, er zullen enkele ziekten zijn waarbij de dok- 1 ter vasten zal voorschrijven, maar meestentijds zal degene, die de verpleging op zich heeft genomen, van de arts juist het verzoek krijgen de eetlust van de zieke zoveel mogelijk jg 3 aan te wakkeren. {J Moeten wij in dit verband 1 belang 8 Van veel belang is het dan, dat de maaltijden smakelijk worden opgediend. Het is be slist weerzin-opwekkend, wan neer het eten of drinken in half kapotte of" niet goed gereinigde borden of glazen aan de patiënt wordt voorgezet. Ook is het fnuikend voor de eetlust indien men de zieke grote of zelfs „normale" hoe veelheden tegelijk aanbiedt. Iemand met weinig eetlust ver langt kleine, smakelijk uitzien de hapjes en het is niet zo moeilijk om ook aan deze wens te voldoen. Er is daarom veel voor te zeggen, dikwijls kleine maal tijden in de ziekenkamer te brengen: een schaaltje vla, wat vruchten, een beker melk tus sen de maaltijden in. Tenmin ste, wanneer dit spijzen zijn die de patiënt mag gebruiken. Voor veel patiënten is het kauwen van vast voedsel ver moeiend, vandaar dat geheel of gedeeltelijk vloeibare kost dik wijls aan te bevelen is. Nu ko men de kookkunst en het be grip van de huisvrouwen er aan te pas om een goede keuze te doen. Er moet namelijk voor wor den gezorgd, dat ook die spij zen, die voor een groot deel uit water bestaan, zoals pappen en soepen, toch voldoende bevat ten van de stoffen, die iedereen nodig heeft om op krachten te blijven. Gemakshalve zullen wij nu verder veronderstellen, dat er voor de dokter geen reden be staat om de patiënt een speciaal dieet voor te schrijven waarin bepaalde bestanddelen niet mo gen voorkomen en waarin an dere stoffen juist weer over vloedig aanwezig moeten zijn. Dat betekent dat moeder de vrouw het wat het eten betreft geheel naar eigen inzicht kan en moet doen. Zij zal dan bij zichzelf overleggen dat het eten normaal samengesteld moet zijn uit koolhydraten, ei witten en vetten. Koolhydraten krijgen we bin nen met brood, aardappelen, meelspijzen, zoetigheid. Eiwit ten met eieren, vlees, vis, melk (ook karnemelk en andere melkprodukten, zoals kaas, yo ghurt en hangop). Vetten ten slotte bevinden zich vooral in boter, plantenvet, volle melk en kaas. Wil een gerecht als pap dus alle nodige stoffen bevatten, dan zal er een klontje boter aan moeten worden toegevoegd of er zal een ei doorheen moe ten worden geklopt. Ook soep, waarvan het hoofdbestanddeel, de bouillon, immers bestaat uit stoffen afkomstig van vlees of groenten, die wèl de eetlust prikkelen, maar die op zichzelf weinig voedsel bevatten, moe ten voedzaam worden gemaakt. Dat kan dan weer geschieden door aan de soepen de een of andere meelsoort toe te voegen, bijv. vermicelli, rijst of bloem. Soepen kunnen eiwitrijker ge maakt worden met behulp van vlees of ei. nog spreken over het van vitamines? Iedereen is daar tegenwoordig zo van doordrongen, dat het ons onno- dig-voorkomt daar al te uitvoe rig bij stil te staan. Sedert men het onontbeer lijke van vitamines in het voed sel is gaan inzien, is men ook wat betreft de verzorging van zieken afgestapt van de al te eenzijdige kost, die vroeger bij sommige ziekten werd voorge schreven, zoals het uitsluitende melkdieet bij tyfus. Over de toebereiding van ziekenvoedsel is natuurlijk nog wel veel meer te zeggen. In dit bestek kunnen wij evenwel geen volledig kookboek presen teren. Slechts enkele hoofdza ken, waar u hopelijk uw voor deel mee zult kunnen doen, werden in dit opstel behandeld, dr. ALFREDA BRIEDÉ. Inderdaad, je maakt elke dag de bedden op en je kookt elke dag het eten. Maar sleur? Och kom, elke vrouw heeft toch wel de nodige fan tasie om niet als een automaat haar werk te doen! Is ze het huwelijk begonnen met het vaste voornemen om er iets van te maken, dan zal ze immers besef fen, dat de kleine maatschappij van haar huishouden een belangrijk uit gangspunt zal zijn voor de kinderen, die zich later in de grote maatschap pij zullen moeten kunnen waar ma ken en handhaven. Een vrouw, die haar taak hierin verstaat, weet dat het steeds weer kerende stof afnemen er nu eenmaal bij hoort, maar ze weet ook, dat het maar een kleine bijzaak is. Zij houdt de grote lijn in het oog en zeurt niet over kleinigheden. Ik lees verder: „Om elf uur een kopje koffie drinken, dat hoort ook tot de vaste regels, ook al zou je op een warme dag helemaal geen zin in koffie hebben, maar wèl in een glas ijskoude limonade". Nu, wat is er op tegen om die ijskoude limonade te nemen? Welke zinnige huisvrouw neemt koffie al sze er geen trek in heeft? En als je een keer al om half tien snakt naar koffie, dan néém je koffie om half tien. En om half één eten hoeft zeker geen sleur te betekenen. Goede orde en regel In een gezin moet men niet verwarren met sleur! En is er een gelegenheid om even in de stad 1e gaan koffiedrinken en heb je er dol veel zin in, nu, profiteer er dan van. Breng wat variatie in de koffietafel thuis door slaatjes, warme hapjes en originele, koude schotels. van veel dingen iets afweet. De vriendjes van haar kinderen komen graag, omdat het bij haar echt ge zellig is. Zij verstaat de kunst opeens een wandeling te gaan maken, of bij uit bundige zonneschijn op haar fiets te stappen. Ze werkt wat harder bin nenshuis als het regent en ze doet zoveel mogelijk buiten, zelfs strijken, als het mooi weer is. Ze heeft plezier in haar tuin en laat, haar bedden iets langer luchten als er onverwachts bezoek komt Nee, sleur zit niet in het „beroep" huisvrouw, 't Zit in je zelf. Elk be roep, dat van kantoormensen, ver tegenwoordigers, toneelspelers, win- keljuffrouws, lelaren of ambtenaren heeft sleur in zich, tenminste als je het zo wil noemen. Aanstaande moeders doen er ver standig aan in loondienst te blijven en niet te vroeg ontslag te nemen. Zij profiteren dan nog van de wettelijke uitkeringen. Ziekenfonds en bedrijfs vereniging geven nadere inlichtingen. De beste dagindeling voor een a.s. moeder vermeldt o.a. een ontbijt op bed met nog enige rust tegen de misselijkheid, een middagwandelin getje in de buitenlucht gevolgd door een uur slaap met de benen iets om hoog, zwangerschapsgymnastiek on der deskundige leiding en het vermij den van zware huishoudelijke of be roepswerkzaamheden. II kunt niet alles weten En zou de middag alleen maar zijn om te winkelen of bezoek te ontvan gen? „Bezoek, waar je mee praat over dingen, die net zo goed ongezegd hadden kunnen blijven?", zoals het artikel verder zegt. Onzin. Een huisvrouw, die haar taak goed verstaat, komt elke dag tijd te kort. Ze winkelt inderdaad, maar alleen als ze zin heeft en als het nodig is. Ze naait, als het even kan, met animo haar eigen kleren en die van de kinderen, die ze nog vaak zelf ontwerpt. Ze heeft haar hobby's. Haar vriendinnen komen graag bij haar, omdat ze, door veel te lezen, Laat vóór de winter uw haard of kachel grondig nakijken, even tuele open naden dichten met kachelkit en micaruitjes vernieu wen, indien zij defecten vertonen. Pannesponzen (staalwol) roesten niet indien u ze na het gebruik op zachte zeep legt. 9 Als het dopje van een tube niet gemakkelijk los gaat, duw dit knopje dan even in warm water en het leed is geleden. 9 Wilt u een vetvlek uit een gewitte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laag je blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. Koper deurbeslag blijft blank, in dien dit eenmaal per week afge wreven wordt met een wollen doekje waarop wat geest van sal miak. Lekkende vazen worden aan de buitenkant bestreken met paraf fine of bijenwas. Om het wegglijden van de mat onderaan uw trap te voorkomen, zet u er aan weerskanten een gor dijnring aan en schuift deze over de onderste roede van uw trap loper. Doorgezakte zittingen van rieten stoelen worden weer strak als u ze aan de onderkant met heet wa ter en azijn goed nat maakt. Na spoelen en in de open lucht en zon laten drogen. A.s. moeders doen er goed aan, geen lange fietstochten of treinreizen te maken en moeten bij voorkeur niet de warmte op zoeken. Het is met nodig, dat een zwangere vrouw „voor twee" eet, maar wel, dat ze een halve liter melk meer drinkt per dag, ter aanvulling van kalk, eiwit en vitamine Ba behoefte en dat ze 5 g levertraan (vitamine D) en volkorenbrood gebruikt. Vrouwen die in verwachting zijn, doen er verstandig aan, elk contact met personen die aan een besmette lijke ziekte lijden, te voorkomen. Zij moeten de huisarts raadplegen, als zij contact hebben gehad met iemand die door „rode hond" is aangetast. Wie trek heeft in iets iiartigs, kan beter een extra eitje of pinda's ne men, dan een kroketje of sterk ge zouten patates frites, koekjes of snoep. Bij bloedvloeiingen, hoe gering ook, moet de a.s. moeder direct gaan lig gen en de dokter inlichten. Wassen en strijken kan heel goed zittend gebeuren. Neem ook hij een telefoongesprek en een buurpraatje een stoel. Vermijd gedurende de zwanger schap alcoholische dranken, spece rijen en zout. Probeer niet te roken. Ga met het toenemen van uw ge- wibÜÏ 'over tot lage hakkeil"efi zo no dig tot minder nauwe schoenen. Een dagelijkse koude afwassing van de borst voorkomt klootjes bij de voeding. <s><s>a f t f i s f i f f ♦5 Wie er eenmaal opmerkzaam op geworden is, ziet er bijzonder veel dikke veel te dikke mensen rond lopen. Met het stijgen van de welvaart is de vetlijvig- heid een steeds meer verbreide kwaal geworden en dat is een minder gunstig verschijnsel. Het allermeest komt corpulentie wei voor bij vrou wen, maar bij mannen is „het veel te dik zijn" toch ook lang niet zeldzaam. In veel gevallen ligt de oorzaak hiervan nog niet eens in het gebruik van veel te over dadige maaltijden: vaak komt het allemaal door uit bundig snoepen. Snoepen in zijn erge vormen is, net als overmatig alcoholgebruik en zwaar roken, vooral een psycholo gische kwestie. Nervositeit, teleurstelling, ongedurigheid, zorgen en verdriet maken, dat de één telkens weer naar de sigaret of naar een glas sterke drank grijpt, terwijl de ander zichzelf tracht te troosten met zoetig heid. Het moge aanvankelijk misschien wat vreemd klin ken, maar bij enig nadenken zal het voor iedereen be grijpelijk worden, dat bij de behandeling van vetzucht nogal eens de hulp van een psychiater vereist is. Aan de zenuwarts kan het best worden overgelaten om de conflicten en innerlijke moeilijkheden op te spo ren, die zo vaak ten grondslag liggen aan de veeleterij en het gesnoep, om daarna te helpen bij het vinden van een geschikte oplossing. Zo is het bij alle versla vingen. NOG LIEVER KORTADEMIG Een grondige aanpak van al die dikte wordt door de personen in kwestie meestal al te bezwaarlijk gevon den. Zoals de stugge roker achteraf toch maar liever doorgaat met' hoesten tengevolge van z'n chronische bronchitis, zo behoudt een corpulente dame of meer maar liever de kortademigheid, die een direct gevolg van de vetzucht is. Wanneer het daar u allemaal maar bij bleef, zou het nog niet zo noodzakelijk zijn iets aan die verslaving te gaan doen. Op den duur zijn de gevolgen echter be slist niet onbedenkelijk, zodat het zeker de moeite loont tot maatregelen over te gaan. De kiem van alle snoepnarigheden blijkt meestal in de jeugd te liggen. Winkeliers geven handenvol snoep cadeau als een kind, met of zonder mamma, een bood schap komt doen. Dat is dan een wel zeer ongewenste manier van klantenbinding! BESLISSENDE LEVENSFASE Natuurlijk stopt het kind ai dit aldus verkregen lek kers bereidwillig in z'n mond. Het is zodoende de hele dag aan het sabbelen op zuurtjes, kauwgom, toffees en drop. Niet alleen dat tanden en kiezen er mee wor den verknoeid en dat de sabbelaar geen spoor van eet lust vertoont bij de -maaltijden: er ontstaat een ver keerde gewoonte! Miesje kocht een boterbiesje In de lange Lindenlaan, Want ze kreeg bezoek van Miesje Die had thuis geen weegschaal staan. Wiesje kwam zich even wegen Want ze werd wel iets te zwaar Maar om niets te presenteren Dat vond Miesje toch te raar. Jammer genoeg zijn de meeste ouders niet zo door tastend om paai en perk te stellen aan de volpropperij door winkeliers, kennissen, buren en grootouders. Meest al dragen zij zelf het hunne ook nog bij aan de snoep- uitdelerij, omdat het bewandelen van de weg van de minste weerstand zo lekker gemakkelijk is. Zo treedt een gewoontevorming op, die kan uitgroeien tot een verslaving. Al dit gesnoep is ook nog funest voor de karaktervorming. Speelgoed opruimen? Krijg ik dan een snoepje? Is er visite gekomen, hebben ze snoepjes meegebracht? En dat alles in een levensfase die zo be slissend is voor de verdere ontwikkeling. TEN VOETEN VIT Jazeker, in de kleuterperiode worden de goede en de slechte gewoonten gevormd. Van de goede noemen wij: het zindelijk worden, het tanden borstelen, het handen wassen voor tafel. Tot de slechte gewoonten behoort onder andere het snoepen. Het kind zelfbeheersing bijbrengen, het kind op zijn tijd iets verbieden is er in veel gezinnen al lang niet meer bij. De kinderen van gemakzuchtige ouders wor den letterlijk en figuurlijk zoetgehouden met koekjes en kaakjes, met lange vingers en bokkepootjes, met re pen chocolade en zakjes tum-tum en met ijsjes. Dit is het probleem van de corpulentie ten voeten uit. Gevoel van onbehagen in de jeugd? Snoepjes! Deze voorwaardelijke reflex kan een heel mensenleven be houden blijven: huiselijke onenigheid? Kersenbonbons! Het gevolg hiervan is de alom waarneembare zwaar lijvigheid. dr. ALFREDA BRIEDÉ. 1 1 9 A Wie deze zomer heerlijk bruinverbrand is teruggekeerd, van zee, bossen, plassen, bergen, wil ook laten zien dat zij echt genoten heeft van zon, lucht en water. Wij gaan prat op ons mooie bruine kleurtje en waarom zouden wij al dat moois bedekken Ais wij een mooi schilderijtje bezitten, hangen wij daar toch ook niet een of andere lap voor Neen, schrik niet, het gaat hier niet om een „toploze", want die zat in de degelijke Nederlandse samenleving geen voet aan de grond krijgen, maar voor hen, die een goed figuur hebben meegekregen, en die zich echt wel zonder aanstoot te geven in een iets gewaagder japonnetje kunnen verto nen, is het nevenstaande modelletje uitermate geschikt. Het lage décolleté, de diep uitgesneden rug bieden alle gelegenheid onze bruine schoonheid te tonen. En vindt u het bovendeel te laag, dan kunt u er een wit bloesje onder dragen of als u het model zelf maakt, het voor pand minder diep knippen. Het jurkje op zich is bijzonder eenvoudig van snit, en voor handige naaisters onder ons gemakkelijk zelf te maken. Het is vervaardigd van veredelde bedrukte katoen. De bedrukking alleen al is een schilderij apart. De grote bloempartijen in diverse zo fantastisch goed op elkaar ingestelde tinten, die een bleek maar toch levendig geheel vormen, steken harmonieus tegen onze bruine huid af. De grote brede strik is volkomen in overeenstemming met het totale beeld van dit japonnetje en geCït het alweer dat aparte, dat wij allen zo graag zoeken en dragen. (Nadruk verboden). rnnax M-A'ENS Maar wat zou de schrijver lof schrijfster?) dan willen? Zo maar in het wilde weg leven? Vandaag eens dit doen en morgen dat? Dan kun je niet trouwen, geen kinderen krijgen. Dan word je een egoïst die alleen leeft voor zichzelf, in 'n eigen klein wereldje. Elke dag eten in hotels of op ter rasjes wordt, stomvervelend. Maar als papa eens voorstelt: „Zal ik van daag koken?", waarmee hij dan be doelt: zullen we eens fijn ergens gaan eten?, dan is dat een feest, waar het hele gezin plezier in heeft. Nee, sleur, die maak je zelf. Het gaat er namelijk niet om wat je doet, maar hóé te het doet.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10