Kritiek op „ERECODE" in de bouwwereld VOORDEEL flacon vloeibaar Doem der verdenking en... Pril-vloeibaar voor 1/2 prijs bij 2 dubbelgrote pakken. Minister Biesheuvel „Eenmansbedrijf en coöperatief boerenbedrijf komen tot elkaar" Goede vooruitzichten voor Scheldepoortwerf in het Znid-Sloe Meerderheid voor Johnson bij 2 Vierlinapakken Vermindering aantal boeren Westduitse raketproeven op Hebriden Vrifctag 18 september 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Een ven de bestuurders van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouwnij verheid „St. Joseph" heeft in „Op de steiger", het officiële or gaan van de bond, ernstige be zwaren geuit tegen de erecode van de werkgevers in het bouw bedrijf. Het Duitse toeristenbezoek aan Nederland Van de Duitse toeristen die voor een weekeinde of langer ons land bezochten was de afge lopen drie jaar 55 pet. afkomstig uit Rij nland/Westfalen en 14 pet. uit Nedersaksen en Bremen. Uit de andere, niet» aan Nederland grenzende deelstaten kwam 31 pet. Van hen bracht ongeveer de helft de laatste vakantie door aan zee. Rond tweederde reisde per auto. Circa tweederde ook was na de oorlog al eerder in ons land geweest. Een en ander is gebleken bij een onderzoek dat de algemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingen verkeer heeft laten instellen. Tussen hen die Nederland als vakantiedoel kozen en degenen die naar andere landen gingen, bestonden enige opvallende ver schillen. Van de eerste categorie had 9 pet. een universitaire op leiding en van de tweede 5 pet. van de bezoekers van Nederland genoot voorts 22 pet. een maand inkomen van meer dan 1250 DM en behoorde 40 pet. tot het ho ger personeel, de onafhankelijke zakenlieden of de beoefenaars van vrije beroepen. Bij de be zoekers van andere landen wa ren deze cijfers resp. 15 en 32 pet. Tenslotte kreeg Nederland 28 pet. van de toeristen uit de leeftijdsgroep van 30 tot 40 jaar en de andere landen 21 pet. Inbraak in postkantoor te Noordwijkerhout In de nacht van woensdag op donderdag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot het postkantoor in Noordwijkerhout. Daarbij werd de brandkast ge forceerd en 13.000 aan contan ten, alsmede voor een waarde van 2000 aan zegels ontvreemd. Hij kantte zich met name tegen de bepaling, dat het iedere werk gever op straffe van een hoge boete verboden is iemand in dienst te nemen of te houden, zonder dat deze werknemer be schikt over een schriftelijk be wijs waaruit blijkt, dat hij zijn vorige dienstbetrekking met de medewerking van zijn toenma lige werkgever heeft verbroken. Dit geldt ook, als de betrokken werknemer voldaan heeft aan alle van overheidswege vereiste formaliteiten ten aanzien van aanstelling en ontslag. Hiermee demonstreren de werkgevers volgens „Op de stei ger", dat zij de toch al sterk be perkende bepalingen van het bij zonder besluit arbeidsverhou dingen van 1945 niet voldoende achten en geen vertrouwen heb ben in de uitvoering daarvan door de directeuren van de ar beidsbureaus. Sterker nog, zo voegt het blad hieraan toe, zij diskwalificeren daarmee hun eigen vertegenwoordigers in de adviescommissies, die toch in staat moeten worden geacht om onjuiste beslissingen tegen te gaan. Gebonden In „Op de steiger" worden voorbeelden genoemd van bouw vakkers die enkele weken zonder werk hebben gezeten, omdat hun werkgever ondanks pogingen van het arbeidsbureau en de vakorganisaties weigerden een ontslagbewijs af te geven. Hun nieuwe werkgever, die schrifte lijk had verklaard dat hij de bouwvakkers een belangrijke positieverbetering zou geven, kon hen toen niet in dienst ne men. Ze konden ook nergens an ders terecht, omdat alle werk gevers aan de erecode waren ge bonden. De rechtsspraak over de „ere code" is zeer geheim, zo schrijft het blad, en dat is wel begrijpe lijk, want dergelijke praktijken kunnen het daglicht niet verdra gen: ze moeten als immoreel be stempeld worden. Onder druk Volgens het blad komt het meermalen voor, dat werkgevers die de voor het arbeidsbureau vereiste schriftelijke verklaring afgeven dat zij iemand in dienst willen nemen, deze verklaring weer intrekken tijdens de behan- De relatieve toeneming van het aantal middelgrote eenmans bedrijven, die zich in de land bouw van een aantal landen, waaronder Nederland, heeft voorgedaan, kan geen gunstige ontwikkeling worden genoemd. Tegen dit verschijnsel, veroor zaakt door een vermindering van zowel het aantal kleine boerde rijen als het aantal werkers op grote boerderijen, zijn techni sche, economische en vooral so ciale bezwaren in te brengen. De minister van landbouw, mr B. W. Biesheuvel, zei dit in Rot terdam tegen vijftig Europese deskundigen op het gebied van de landbouwstructuur, die samen de werkgroep voor agrarische structuur van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver enigde Naties vormen. In een aantal landen, zo ver telde de minister, worden nu de mogelijkheden van onderlinge hulp voor deze eenmansbedrij ven bestudeerd. In andere we relddelen heeft 't eenmansbedrijf zich in slechts weinig landen snel ontwikkeld, terwijl in vele andere landen coöperatieve en collectieve bedrijfsvoering grote vorderingen maken. Soms, aldus de minister, heb ik de indruk dat deze oorspron kelijk aan elkaar tegengestelde bedrijfsmethoden stapje voor stapje nader tot elkaar komen. De minister vond het vaak ge bezigde gezegde dat de landbouw een stormachtige periode mee maakt, misleidend voor zover er mee wordt gesuggereerd dat na die storm een stilte zal volgen. De agrarische structuur zal voortdurend blijven veranderen, meende hij. Een verdere vermindering van het aantal boeren dient onder ogen te worden gezien en uit technisch oogpunt gezien is zo'n vermindering in Europa ook te realiseren. Men zal ér zich echter voor moeten hoeden dit gevoelige on derwerp louter theoretisch of wetenschappelijk te benaderen. We moeten nooit vergeten dat we te doen hebfien met mensen, met gezinnen, die door andere dan zuiver economische motie ven en overwegignen worden ge leid. Bij de oprichting van het ontwikkelings- en sanerings fonds in ons land is in het bij zonder aan dat aspect gedacht. De F. A. O.-groep, waarvan de leden uit twintig Europese landen afkomstig zijn, vergadert vier dagen in Rotterdam met als hoofddoel het maken van een vergelijkende studie omtrent de waarde van de verschillende structuurverbeterende maatrege len in Europa. De conferentie staat onder leiding van de voor zitter van de werkgroep, de direc teur van de Nederlandse cultuur technische dienst, ir S. Herweijer. Volgende week maakt het gezel schap een studiereis door Ne derland. deling van de aanvraag om ont slag bij de vorige patroon. Het is duidelijk, zo meent het blad, dat dit dan gebeurt onder druk van de „erecode". „Op de steiger" schrijft ver der, dat het niet vreemd is dat de betrokken werknemers in dergelijke gevallen werk zoeken in het buitenland of buiten het bouwbedrijf. T immermans werkplaats uitgebrand In de nacht van woensdag op donderdag is de timmermans werkplaats van de heer P. Ro- senhart aan de Lorentzkade te Haarlem uitgebrand. Een grote hoeveelheid hout, board en ge reedschappen zijn verloren ge gaan. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. Vermoedelijk is door rukwinden uit een der kachels, waarin mot met krullen werden gestookt, een vonk over geslagen op het hout. Schuur afgebrand na blikseminslag Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg gistermorgen de bliksem in een landbouwschuur van de heer J. P. Starke te Alte- veer. De schuur en de inhoud, vrijwel de gehele graanoogst en een dorsmachine gingen verlo ren. De schade wordt op ongeveer honderdduizend gulden geschat De heer Starke was verzekerd tegen brandschade. In een mededeling betreffende de gang'van zaken over de eer ste acht maanden van dit jaar bij de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zegt de directeur met betrekking tot de resultaten te verwachten, dat het saldo ex ploitatierekening over 1964 niet belangrijk zal afwijken van dat over 1963- OVER HET GEBRUIK VAN KERNWAPENS Generaal Norstad, de voor malige bevelhebber van de N. A. V. O.-strijdkrachten in Europa, ■heeft in een toespraak voor een internationaal symposium in Rochester voorgesteld drie nucleaire N. A. V. O.-landen, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, bij meerderheid van stemmen te laten beslissen of de N.A.V.O. bij een vijandelijke aanval gebruik zal maken van kernwapens. Het land, dat bij 'n dergelijke gelegenheid afwijzend stemt, is dan niet gebonden mee te doen. Generaal Norstad, die thans directeur van een glas fabriek is, vond het redelijk dat sommige N. A. V. O.-landen de garantie willen dat een mini- mumvoorraad kernwapens be schikbaar is wanneer de Ver enigde Staten niet meedoen. Dodelijk ongeval op schietterrein Op het marineschietterrein Vlieland is woensdag omstreeks half vier door een defect aan een 12 cm proefkanon een deel van het sluitstuk van dit kanon ge ëxplodeerd. Door de rondvlie gende stukken werd de artille riebeambte, de heer W. Zuuring uit Den Helder, dodelijk getrof fen. Het stoffelijk overschot van de heer Zuuring is per helicop ter naar Den Helder overge bracht. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek inge steld. GRATIS Pril- o VOOI moderne vaabvas 5ÉB l«»li door AGATHA CHRISTIE 86- „Als ik dat met zekerheid zeggen kon", sprak Tina. „Masr zeker beh ik niet. Het is best mogelijk dat het iemand anders is geweest. Hester... met iemand? Of Mary... maar natuurlijk niet met Philip. Nee, Philip niet, dat spreekt vanzelf". „Wanneer je spreekt van Hes ter met iemand... wie bedoel je dan?" „Dat weet ik niet". „Je hebt hem niet kunnen zien... de man, bedoel ik?" „Neen", antwoordde Tina. „Ik heb hem niet gezien". „Tina, ik geloof dat je jokt. Het was een man, is 't niet?" „Ik ben naar mijn wagentje teruggegaan", vertelde Tina ver der. „En toen is iemand me aan de andere kant van de weg voorbijgelopen, in snel tempo. Het was niet meer dan een scha duw in het donker. En toen dacht ik... dat ik een auto hoor de starten, helemaal aan het be gin van de weg". „En toen heb je gedacht dat ik dat was..." zei Micky. „Ik weet het niet^, antwoord de Tina. „Je ha<l het kunnen zijn wat lengte en figuur betreft". Nu waren zij bij Tina's wagen tje gekomen. „Vooruit, Tina", sprak Micky. „Stap in! Ik ga met je mee- We gaan naar Zonnehoek". „Maar Micky..." „Het heeft geen zin je te zeg gen dat ik het niet geweest ben, hè? Maar wat kan ik anders doen? Vooruit, rijd nu naar Zon nehoek". „Wat ben je dan van plan, Micky?" „Hoe kom ie erbij dat ik wat van plan zou zijn? Was jij dan niet van plan naar Zonnehoek te gaan?" „Ja, ik wel", verzekerde Tina. „Ik heb een brief van Philip ge had". Zij startte haar wagentje. Micky, nf&st haar g«ze1en, maax- te zich zo smal mogelijk. „O, wat had hij je te schrij ven?" „Hij vroeg of ik eens komen wilde. Hij wou me spreken. Hij weet dat dit mijn vrije middag is". „O, zo. Schreef hij ook waar over hij je spreken wou?" „Hij wilde me wat vragen en hoopte dat ik daarop zou willen antwoorden. Hij zei erbij dat ik hem niets zou hoeven te vertel len.:. dat zou hij wel doen. Ik hoefde alleen maar met ja of nee te antwoorden. En ik kon erop rekenen dat hij alles als strikt vertrouwelijk aou beschou wen". „Hij hee.ft dus kennelijk iets ontdekt? Dat is interessant", vond Micky. Het duurde niet lang of zij stonden voor Zonnehoek stil. „Ga jij maar naar binnen, Tina. Ik blijf zo lang wel in de tuin op en neer wandelen en nog eens over alles nadenken". „Maar je gaat niet naar... je wilt toch niet..." „Zelfmoord plegen daar bij de afgrond? Kom nou, Tina, daar ken je me toch te goed voor!" „Soms denk ik", gaf ze ten ant woord, „dat we eigenlijk geen mens goed kennen". Langzaam liep Tina naar de voordeur. Micky stond haar na te kijken, het boofd voorover gebogen. beide banden diep in zijn zakken gestoken. Hij keek daarbij zeer somber. Vervolgens liep hij om het huis heen en keek eens naar boven. Herinneringen uit zijn jongens jaren kwamen bij hem boven. Daar zag hij de oude magnolia, waarin hij zo vaak naar boven was geklommen, naar het raam op de overloop. En hier was het lapje grond, dat zijn eigen tuin tje geweest was. Maar hij had altijd veel liever met mechanisch speelgoed gespeeld, dat hij altijd uit elkaar had gepeuterd. „Een mens verandert weinig", dacht hij bij zichzelf. Tina kwam in huis Mary in de hal tegen. Mary keek verschrikt op. „Tina!. Ben je niet in Red- myn!" „O", gaf Tina ten antwoord, „wist je niet dat ik kwam?" „Ik was het vergeten. Ik ge loof wel dat Philip het me ver teld heeft". Zij draaide zich om. „Ik moet naar de keuken om te kijken of er wel een nieuwe bus ovomal- tine is gebracht. Dat neemt hij 's avonds altijd voor 't naar bed gaan. Kirsten bri»ngt hem nu zijn koffie even. Daarvan houdt hij meer aan van thee. Tree vindt hij minder goed voor zijn spijs vertering". „Waarom behandel je hem zc helemaal als patiënt?" vroeg Tina. „Hij is toch niet ziek?" Er blonk iets van boosheid in Mary's ogen. „Wanneer jij een maal een eigen man hebt, Tina, zul je wel leren hoe mannen graag behandeld Willen worden". Vriendelijk zei Tina: „Neern me niet kwalijk". (Wordt vervolgd.) De volgende grote opdrachten werden tot dusver in 1964 afge leverd: drie motorvrachtschepen van 14.800 ton d.w.; één Scheldë- Sulzer scheepsdieselmotor; vier scheepstandwielkasten; twee in dustriële ketelinstallaties; twee lichtmetalen gevels en meerdere scheepsremratieorders. De in 1962 ontvangen opdracht van het departement van defen sie (marine) voor <ie bouw van twee fregatten van -de „Van Speyk"-klasse werd dit jaar uit gebreid met een "bouwopdracht voor een derde fregat van de zelfde klasse. Overeenkomstig de in het jaarverslag 1963 uitgesproken verwachting werd het geschil met de Nomess Shipping Cy te Panama op bevredigende wijze opgelostHet bestaande contract voor de bouw van een turbine tankschip van 32.000 ton d.w. is ontbonden, terwijl daarvoor in de plaats een opdracht werd ont vangen Vöor de bouw van een gecombineerd stortlading/tank- schip van ruim 36.000 ton d.w. Gezien de grote werkbezëïtmg heeft de directie zich genood zaakt gezien het casco voor dit schip uit te besteden bij Van der Giessen-De Noord N.V. De seheepsbouworderporte- feuille werd uitgebreid met een opdracht voor een tankschip van circa 1.640 ton voor het vervoer van vloeibare zwavel. Voor de overige bedrijfsafde lingen werden de volgende grote opdrachten ontvangen: twee ke telinstallaties voor elektrische centrales; twee scheepstandwiel kasten; vier aluminium gevels, alsmede een grote opdracht voor de vervaardiging van lichtmeta len meubelen. De nièUWe reparatiewerf in 't Zuid-Sloe, de „Scheldepoortwerf", kwam in het voorjaar gereed en werd op 4 mei 1964 in bedrijf ge steld. Met voldoening constateert de directie, dat de reders grote belangstelling voor deze werf hebben, zodat reeds een relatief groot aantal reparatieopdrach ten kon worden uitgevoerd. Ge zien deze gunstige ervaringen is besloten de „Scheldepoortwerf" uit te breiden met een pier voor het meren van schepen; twee werfkranen en een recreatie gebouw met sportveld voor be manningsleden van schepen. Ver der is een bestelling geplaaxst voor een drijvend dok met een hefvermogen van 1000 ton ter vervanging van een oud buiten gebruik te stellen dok op het complex te Vlissingen. Volgens een opiniepeiling van het instituut-Gallup zijn de Ame rikaanse kiezers op het ogenblik in meerderheid voor president Johnson: 65 procent tegen 29 procent voor Goldwater. Zes procent heeft geen mening. Deze resultaten worden beves tigd door gedeeltelijke peilingen in verschillende staten die voor de uitslag der presidentsverkie zingen van strategisch belang zijn, aldus het instituut. In de staat Californië zou 25 procent der republikeinen voor Johnson stemmen. Van de vrouwen zouden twee van de drie voor Johnson zijn. Zeker in elk geval is dat steeds meer republikeinse bladen hun steun aan de huidige president geven. Naar een woordvoerder van het Britse ministerie van defen sie heeft meegedeeld, heeft West-Duitsland aan Engeland om toestemming gevraagd tot het nemen van proeven met de „sergeant"-raket op een op de Hebriden-eilanden, ten westen van Schotland, gelegen proefter- rein. De „sergeants" zijn Ameri kaanse raketten, die van de grond tegen luchtdoelen worden afgevuurd en met kernladingen kunnen worden uitgerust. Volgens diplomatieke waarne mers zullen de besprekingen hierover eerst na de op 15 okto ber in Engeland te houden alge mene verkiezingen beginnen. Destijds heeft de toenmalige minister van defensie Harold Watkinson toegezegd, dat het parlement zou worden geraad pleegd alvorens besprekingen zouden worden geopend met N. A. V. O.-landen die in Engeland opleidingsfaciliteiten mochten wensen waarbij ook kernwapens betrokken zouden zijn. Schip gestrand bij Zoutelande Het Nederlandse m.s. „Herman Buisman" is woensdagnacht om half een ter hoogte van- Zoute lande op het strand gelopen. Het schip, dat 400 ton meet, was zon der fading onderweg van Gent naar zee. Er voeren sleepboten en bergingsvaartuigen ter assis tentie uit. De kustvaarder is donderdag morgen kwart voor elf vlotge- bracht door de zeesleepboot „Jacob van Heemskerck." De sleepboot bracht de „Herman Buisman" achterstevoren naar de haven van Vlissingen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9