Tweede dag van de Axelse bevrijdingsfeesten STRAAT GENOEMD NAAR GENERAAL MACZEK Vrijdag 18 september 1964 Pagina 3 BRITSE AANVAL BETEKENT OORLOG AARDGAS BIJ BLOKVERWARMING 8 CENT PER M3 KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER GOETHALS Veertigjarig jubileum OECUMENE IN ROME Martroos van Duits sleepschip verdronken DE VRIJE ZEEUW Generaal Maczek onthult het bord dat zijn naam draagt* De tweede herdenkingsdag begon om acht uur 's morgens met een mis in de r.k. kerk welke door </ele Poolse oud-strijders, het voltallige gemeentebestuur en vele Axelaars werd bijgewoond. Na deze kerkdienst begaf het gezelschap zich per autobus naar het Poolse kruis aan de Kanaalweg waar een kranslegging plaats vond. De eerste krans werd gelegd door het gemeentebestuur. De heren A. H. van der Lee, J. C. Vink er> H. P. Zegers legden een krans als leden van het herinne- ringscómité; de heren D. J. Og- gel, C. S. Schieman en A. Scheele als leden van de vereniging Axel-Polen. Hierna werd door generaal S. Maczek een krans aan de voet van het kruis gelegd. De generaal dankte de burge meester voor de eer welke hem was ten deel gevallen door deze straat naar hem te noemen. RECEPTIE Om elf uur vond op de raads zaal een receptie plaats voor de Poolse gasten, aangeboden door de vereniging Axel-Polen, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter van deze vereni- leven, ook in de volgende ge slachten. Een der doelstellingen van onze vereniging is het onderhou den van contact tussen de Axel- se bevolking en de Poolse bevrii- dors, in het bijzonder met de officieren en manschannen van de le Poolse pantserdivisie. Onze vereniging heeft in enke le albums een uitgebreide docu mentatie over haar werkzaam heden Deze albums licepn hier ter inzage. Het spijt ons dat kolonel Szvd- lowski verhinderd is in Axel aanwezig te zijn, doch wij achten het een grote eer dat generaal Maczek met zijn stafofficieren deze herdenking met hun ver tegenwoordigheid wil vereren. We waarderen uw vriendschap, in 't biizonder ook van de Poolse oudstriidersverenieing in Vlissin- gen met wie we steeds in nauw kon takt mogen leven. Geve God ook uw vaderland de vrijheid, waai op het reeds zoveel jaren wacht. DANKWOORD Hierna voerde de voorzitter van de vereniging van Poolse oud strijders, de heer Minkiewiez, het woord. Hij dankte voor de woor den die door de heer Oggel wa ren gesproken. Hij had enkele opdrachten van het hoofdbestuur van de internationale vereniging van Poolse oudstrijders uit Lon den gekregen: Ten eerste aan de heren A. Scheele uit Axel en W. A. Mayer uit Amsterdam de gouden ere- speld uit te reiken voor het vele goede dat zij voor de Polen heb ben gedaan. De tweede opdracht is aan de burgemeester en zijn echtgenote uit te reiken het erediploma en het ere-insigne en aan wethouder M. L. M. IJsebaert het ere-insigne. Verder werden de diploma's met insignes uitgereikt aan: mevr. Van de BosseMeijer en de heren A. van Hoeve, H. P. Zegers, L. de Feijter, J. Picavet, R. de Kraker, P. Cappon, A. L. de Feijter, ds. Sehatborn, A. van Sabben en J. van den Berge. De derde opdracht was aan de voorzitter van de wandelsport- vereniging „Emma", de heer J- Picavet, een beker ter hand te stellen voor het jaarlijks orga niseren van de bevrijdingswan deltocht. BRIEF VAN DE KOLONEL De burgemeester las hierna een brief voor van kolonel Szyd- lowski. Hierin zeide deze dat het niet te geloven is, dat er reeds 20 jaar zijn verlopen nadat de Poolse divisie Axel en een groot deel van Zeeland heeft bevrijd. Bij gelegenheden als vandaag komt het verleden nog eens naar (Adv.)! De „Whisky Four" in actie met deze expositie, die stenig in het kader der bevrijdingsfeesten past. Hij wenste de inrichters veel sücces. Om twee uur volgde de ope ning van de kunstnijverheids- en antiekmarkt op de Kaaiwal. OORLOG OP DE MARKT Om 14.30 uur werd door de 13e infanterie verkenningscompagnie onder leiding van kapitein Leef- lang van drie zijden een aanval op de Markt ondernomen. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden hadden dezie jonge mannen er toch zin in. De mitrailleurs ratelden lang- het zicht werd belemmerd door de rookbommen. Het was wel in teressant de soldaten met hun 38 voertuigen in actie te zien. Onder de genodigden die dit alles gadesloegen, bevond zich hier ook de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. „WHISKY FOUR" Precies op de geplande tijd verschenen boven de grote kreek de „Whisky-Four" van de konink lijke luchtmacht, bestaande uit vier sraaljagers van het type Lockheed T.-33 en onder com mando van kapitein H. van Dommelen. Een primeur was hier dat de toestellen uitgerust wa ren met een installatie dat tij dens de vlucht een rookspoor kan achterlaten. Het team bleek met grote nauwkeurigheid te vliegen. De afstand tussen de toestellen be droeg slechts enkele meters en dat met een maximum snelheid van 960 km/uur. Nasoetion: Volgens de Maleisische plaats vervangende premier, Abdoel Razak, zijn de meeste Indonesi sche valschermjagers die bij La- bis op Zuid-Malakka waren neer gelaten, gevangengenomen. Naar men vermoedt zijn er begin sept. een vijftig Indonesiërs neerge laten op de hoofdverkeers- en spoorweg tussen Singapore en Koeala-Loempoer. Het hoofd van de Indonesische marine, schout-bij-nacht Matadi- nata, heeft gezegd dat een Brit se aanval op enig gebied van In donesië oorlog betekent. Vrij heidsbewegingen kunnen door geen enkel wapen tot staan ge bracht worden en de Engelsen dienen zich bij deze realiteit neer te leggen, aldus Matadinata. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat de Indonesi sche minister van defensie, Na soetion, heeft verklaard dat het gebruik van Goerka's en Nieuw- Zeelanders tegen de guerrilla strijders in Zuid-Malakka bewijst, dat Engeland de Maleisische troe pen niet vertrouwt. Volgens Na soetion zijn thans Maleisische vrijwilligers met steun van In donesiërs op Malakka actief. HUTSPOT. De ondercommandant van de Britse troepen op Borneo vindt, dat de Brfitse troepen op Borneo nu meer te maken krijgen met de „harde kern" van de Indone sische geregelde strijdkrachten dan met vrijwilligers. De Indone siërs zijn naar zijn mening rede lijk goed uitgerust en opgeleid, maar beschikken over een „huts pot" van Amerikaanse, Britse, Tsjechoslowaakse en Russische wapens. ONAANVAARDBAAR. In de Veiligheidsraad heeft dc afgevaardigde van Indonesië, Soedjarwo Tjondronegoro, don derdag de door Noorwegen inge diende resolutie over het geschil tussen zijn land en Maleisië on aanvaardbaar genoemd. In deze resolutie wordt de lan ding van Indonesische parachu tisten op Malakka „betreurd". RUSSISCH VETO TORPE DEERT RESOLUTIE. De Sowjet-Unie lieeft donder dag in de Veiligheidsraad voor de 102de maal gebruik gemaakt van haar vetorecht om de Noorse re solutie betreffende het geschil tussen Maleisië en Indonesië te torpederen. Ook TsjecWb-Slowa- kjje stemde tegen. De negen an dere leden van de raad stemden alle voor de resolutie. Na het Russische veto werd de bijeenkomst verdaagd zonder dat een datum voor hervatting van het debat werd vastgesteld. Bij verwarming met aardgas van een blok van 60 woningen met 4 a 5 kamers, gerekend met een jaarverbruik van 2400 m3 per woning, zal de m3-prijs in clusief vastrecht op 8 cent komen te liggen. Dit heeft de N. V. Nederl. Gasunie bekend doen maken tijdens een persbezoek aan de expositie „Idee 64" in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, welke vandaag opengaat. Deze bekendmaking geschiedde in aansluiting op de gepubliceerde tarieven voor aardgaslevering aan industriële en andere groot verbruikers. Het begin van een feestelijke dag werd voor de heer G. F. K. Goethals, adjunct-directeur van Aug. de Meijer's Zonen Scheep vaart-, Expeditie- en Agentuurmaatschappij, en diens gezin donder dagmorgen ingeluid met een ontvangst op het gemeentehui-:. Na de plechtigheid nam gene raal S Maczek het woord in zijn landstaal. Hij gaf een korte uit eenzetting van de strijd rond de inundatie van dit kanaal: „Het was hier geen grote slag zbals wij hebben gehad bij Mon te Cantini. Maar om Axel en zijn bevolking zoveel mogelijk te spa ren heeft het toch veel levens gekost. Het was niet mogelijk met zwaar materiaal te opereren en zo moest onder moeilijke om standigheden de strijd tegen de Duitsers door de dragonder wor den gevoerd. Deze plaats is voor ons en ook voor de Axelse bevolking een heilig stukje grond geworden, aldus de generaal. POOLSE VLAG GEHESEN Via de Buitenweg en de Mo zartstraat reed men daarna naar de Maczekstraat waar de gene raal de Poolse vlag hees. ging, de heer D. J. Oggel, sprak de aanwezigen eerst in het Ne derlands en daarna in het Engels toe- Namens de vereniging Axel- Polen, aldus de heer Oggel, is het mij een groot genoegen u welkom te heten op deze recep tie. Wij menen er goed aan te doen een gelegenheid te schep pen u als Polen eens in aanra king te brengen met uw Neder landse vrienden. Door de bevrij- dnigsstrijd, waarbij het Poolse leger zulk een heldhaftige rol heeft gespeeld, zijn er banden van vriendschap ontstaan, die nu reeds 20 jaar voortduren en ook in de toekomst zullen blijven. Het offer van het leven uwer strijdmakkers zal Axel niet ver geten. De jeugd, de drager van de toe komst, neemt ieder jaar deel aan de hulde. Dit is een teken dat onze herinnering blijft voort- Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in gesprek met kapitein Leeflang tijdens de rondgang langs het militaire materiaal. voren. Ik herinner mij alle in spanning en onzekerheid tijdens de gevechten en de vreselijke ochtend van 19 september 1944 tden wij Axel betraden en de Duitsers de zee indreven. Ik wens u allen het allerbeste toe, een langdurige vrede, geluk, gezondheid en voorspoed. Het spijt mij ontzettend dat ik uw uitnodiging niet kan aan vaarden. „Lang leve' Nederland en Axel". EXPOSITIE Om 13.30 uur opende burge meester Van Dijke de tentoon stelling „Zeeuwse kunstenaars exposeren hun werk" in de show room van de gebr. Esselbrugge. De burgemeester was verheugd TWEEDE RECEPTIE Om 17.30 uur gaf het gemeen tebestuur in restaurant „Zomer- lust" een zeer druk bezochte receptie. Naast de Poolse genodigden merkten wij hier op de commis saris van de koningin; voorts ir J. P. M. van Waes, de directeur van de N.S.M.; ir C. F. J. Wats, Belgische consul; diverse burge meesters uit de omliggende ge meenten militaire autoriteiten en figuren uit het bedrijfsleven. CONCERT. Met een concert van de kapel der Limburgse jagers onder lei ding van de heer H. J. Bougue- non eindigde de tweede dag der Axelse bevrijdingsfeesten die beter weer hadden verdiend, maar die niettemin van heinde en ver belangstelling hebben ge trokken. Romeinse persmensen ver trouwden hun ogen niet, toen zij woensdag vóór het begin van de conciliebijeenkomst een auto met de Italiaanse communistenleider Giancarlo Pajetta aan het stuur bij de Sint Pieter zagen voor rijden. Zij keken nog verbaasder toen uit de auto van de vurigste verkondiger van de leer van Karl Marx een bisschop stapte. De krant „Paise Sera" schreef donderdag dat de bisschop van het diocees Asmara (Ethiopië) zijn bus naar de Sint Pieter had gemist en daarna op straat de eerste de beste auto had aange houden. Daarin zat toevallig Pa jetta achter het stuur, die de prelaat bereidwillig naar het Sint-Pietersplein reed. De 18-jarige Duitse matroos S. Dieter van het Duitse sleep schip ..Krupp 20" is woensdag avond op de Waal bij Tiel over boord geslagen en verdronken. De jongeman verloor het even wicht, toen hij een mandje le vensmiddelen wilde aanpakken van een parlevinker. Daar was het, dat burgemees ter Rijpstra in tegenwoordigheid van het verdere gemeentebe stuur, de beide directeuren van de maatschappij, de heren H. A. M. A. de Meijer en F. H. M. de Meijer, de dames De Meijer Wauters en De MeijerThiel- man de heer Goethals medede ling deed van het eervolle feit, dat hem wegens zijn veertig jarig dienstverband met boven genoemde N.V. door de Koningin de ere-medaille in goud verbon den aan .de orde van Oranje- Nassau was verleend. CENTRALE PLAATS De burgemeester feliciteerde de heer en mevrouw Goethals en beide directeuren hartelijk, na dat hij de onderscheiding op de revers van de heer Goethals had bevestigd, waarbij hij liet uit komen, dat het bij de ontwikke ling van onze stad een goed ding is zo nu en dan aandacht te kun nen schenken aan mensen en hun individuele prestaties. In de veertig jaar, dat de heer Goethals bij de firma De Meijer werkzaam is, heeft dit bedrijf een sterke centrale plaats inge nomen, niet alleen in de haven, waar zoals de burgemeester verder opmerkte zowat iedere vierkante meter door de firma De Meijer gefrequenteerd wordt maar is het ook mede beslis send en bepalend geweest voor de ontwikkeling van de gehele gemeente. Niet alleen de hoog tepunten van dit grote bedrijf, doch ook de dieptepunten van zorgen en spanning heeft de heer Goethals medebeleefd. Hij werd hierin een groot aan tal jaren geleid door de vaders van de huidige directeuren, die bij deze feestelijke gebeurtenis met weemoed worden herdacht. De heer Rijpstra wenste de onderscheiden adjunct-directeur en het bedrijf De Meijer een goede toekomst. NOG GROTERE VLUCHT. De heer H. A. M. A. de Meijer dankte als directeur de burge meester voor het gesprokene, ook namens het bedrijf, aange zien de persoon van de heer Goethals hiermede verbonden is. De carrière van de heer Goet hals zal in de loop van deze dag zeker nog in zijn geheel naar voren worden gehaald, aldus de heer De Meijer, die verder zei- de de heer Goethals te willen zien als een van de mensen, die na ^e tweede wereldoorlog iets tot stand hebben helpen bren gen, dat in de toekomst nog een grotere vlucht zal nemen. De rol die de heer Goethals als de man van de public relations hierbij heeft gespeeld, is voor de firma en voor de gemeente van algemeen belang. Hij vergat hierbij niet te noemen de echt genote van de heer Goethals. die haar man bij zijn werk tot trouwe steun is geweest en be sloot met de heer Goethals nog veel werkkracht, succes en ge zondheid toe te wensen. De jubilaris dankte allereerst Hare Majesteit voor de onder scheiding, die hij nog jaren met ere hoop te dragen. Hij dankte ook de burgemeester en direc teur voor hun waarderende woorden en sprak tenslotte de hoop uit, dat het hem gegeven zou zijn nog vele jaren voor het welzijn der zaak te mogen wer ken. DRUKKfc RECEPTIE Des middags vond in hotel Rotterdam" een receptie plaats waar zeer velen het gezin Goethals en de directie de hand kwamen drukken, waarna in in tieme kring de feestelijkheden werden voortgezet. Het was voor de jubilaris, die met het bedrijf vergroeid is, een eer apart dat de oud-Terneuze- naar, drs J. F. de Meijer, deze gelegenheid had aangegrepen om in zijn geboorteplaats een der steunpilaren van het grote bedrijf de hand te komen druk ken. 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3