PROVINCIAAL NIEUWS Op 22 sept. verkiezingen in Denemarken Piaza opvolger van luomioja Ik kijk wel uit. Ontwapeningsconferentie verdaagd Westduitse persstem over verhouding met Sowjet-Unie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Aardenburg Oostburg Sluis Sluiskil Biervliet Zo is het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN! Waarschuwend woord van dr Verwoerd Vrijdag 18 september 1964 Verbond van Nederl. werkgevers BEZOEK AAN DE KANAALZONE De jaarlijkse ledenvergadering van het Verbond van Neder landse werkgevers wordt dit jaar op 8 en 9 oktober gehouden te Vlissingen in het „Scheldekwar- tier". De leden in de provincie Zee land treden op als gastheren. In het comité van voorbereiding hebben o.m. zitting de heren ir. R. H. van Krevelen, directeur van de coöp. beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent; drs P. A. Neeteson, directeur van de spiegelglas fabriek te Sas van Gent; drs H. J. P. Verschaffel, directeur van de N.V. Walzen- molen te Sas van Gent en ir. J. P. M. van Waes, directeur van de N. S. M. te Sluiskil. Op donderdag 8 oktober zal de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, een rede uitspreken over „Econo misch overheidsbeleid toen en nu." Vrijdag 9 oktober kunnen de leden een bezoek brengen aan de kanaalwerken te Terneuzen en aan de N. S. M. te Sluiskil. Tijdens het eerste bezoek zal een toelichting worden gegeven door rijkswaterstaat en door de bur gemeester van Terneuzen. Daar na volgt een rijtoer langs de verschillende nieuwe industrieën te Terneuzen. Drukte in het zwembad In het gemeentelijk zwembad werden in de maand augustus 14.749 baden genomen. Het totaal aantal in 1964 steeg daardoor tot 53.613. Kantongerecht Voor de duur van de vacature van kantonrechter te Oostburg zijn de werkzaamheden van het kantongerecht aldaar opgedragen aan mr. J. Moolenburgh, kanton rechter te Middelburg. Granaten gevonden Bij het uitvoeren van draine- ingswerkzaamheden op de boer derij van de heer B. van der Slik- ke werden tien mortiergranaten gevonden. Deze gevaarlijke pro jectielen waren nog geheel in tact. Dé mijnopruimingsdiensl werd inmiddels op de hoogte ge steld. Bestuursvergadering volksonderwijs Maandagavond kwam het be stuur van de afdeling Sluiskil van de vereniging volksonder wijs in vergadering bijeen. Een drietal zaken kwam aan de orde. In de eerste plaats werd besloten de jaarvergadering met het tra ditionele toneelstuk te houden omstreeks eind januari 1965. Een probleem, dat hierbij direkt aan de orde komt, is het vinden van een geschikte groep toneel spelers. Men hoopt zeker in ok tober met de repetities te kun nen beginnen. Verder bleek bij een controle van de ledenlijst, dat nog tal van ouders van schoolgaande kinderen geen lid zijn van volksonderwijs. Deze ouders zullen via een rondschrij ven worden opgewekt alsnog tot de rijen van volksonderwijs toe te treden. Als derde agendapunt kwam aan de orde de verhouding volksonderwijs-openbare scholen in Sluiskil. Aan kontakten tus sen de vereniging en de scholen zal voortaan meer ruchtbaarheid worden gegeven. Te weinig leden weten b.v. nog, dat volksonder wijs al sedert jaren de cadeau tjes voor de kinderen van de ho gere klassen voor zijn rekening neemt tijdens het Sinterklaas feest. Het bestuur sprak de hoop uit, dat de ledenwerfaktie tot goede resultaten zou leiden. Kampioenen Het clubkampioen junioren van de tennisclub S. J. E. F. werd bij de dames behaald door mej. Jeanne van Overloop. In de eind strijd won zij van mej. Emmy Quataert en prolongeerde daar mee haar titel van vorig jaar. Bij de jongens werd de titel behaald door Paul Paridaen. Hij won in de finale van Jake Trap man. Ernstig auto-ongeluk Gisteravond om acht uur heeft op de middenweg in de Braak man ter hoogte van het recrea tiegebied een vrij ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De heer L. G. uit IJzendijke reed met zijn personenauto tegen de aanhangwagen van een tractor, die hij achterop kwam gereden en te laat opmerkte omdat hij zijn aandacht besteedde aan een tegenligger. Het 12-jarig zoon tje van de heer G. moest na be handeling door dokter Jongsma uit Biervliet met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. De vader kwam er met lichte verwondingen van af. Op de aanhangwagen van de tractor, die werd bestuurd door de heer J. A. B. uit Waterland kerkje, zaten de heren J. A. S. uit Oostburg en J. W. uit Groede. Eerstgenoemde kreeg een grote snijwond in het gelaat. De auto werd zwaar bescha digd. De „grondspeculatie" in Stellendam De 62-j'arïjge directeur-redac teur van een streekblad in Mid- delharnis, de heer Th. de W., die evenals de gemeentesecretaris van Stellendam, de 40-jarige heer J. L. W., was aangehouden in verband met de aldaar aan het licht gekomen „grondspecu- Mies", is donderdagmiddag voor de officier van justitie in Rotter dam, mr. I. H. van de Roemer, geleid. De W. zou gronden die hij had opgekocht en waarvoor de ge meentesecretaris de te optimisti sche aanbeveling zou hebben verstrekt dat deze gronden voor recreatiegebied en bouwgrond bestemd zouden zijn, met grote winsten hebben verkocht. Na de verkoop bleek dat de uiteinde lijke bestemming zuiver agra risch was. De prijs van de grond, die grenst aan het terrein van het z.g. „molenpolderplan", dat wel een recreatiegebied wordt, zou zijn opgelopen tot het vier voudige van de waarde als agra risch gebied. De inspecteur- van de rijks recherche die het onderzoek heeft gevoerd, de heer N. van Velzen, hoopte vandaag een rap port over deze zaak aan mr. Van de Roemer te kunnen voor leggen. Het onderzoek gaat even wel voort. (AdvJ Hoofdredacteur Paul Wilhelm Wenger van de „Rheinischer Merkur", de spreekbuis van de „gaullistische" vleugel van de Westdidtse regerende christen democraten, eiste donderdag an nulering van het bezoek van Chroesjtsjov aan Bonn en het aftreden van de minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schro der. I Een bezoek van Chroesjtsjov aan Bonn zal waarschijnlijk ver deling in het westen veroorzaken en tot een breuk in het Frans- i Duitse bondgenootschap leiden, zo schreef hij in zijn blad. De Westduitse buitenlandse politiek is volgens hem in de elf maan den die verlopen zijn na het af treden van Konrad Adenauer als bondskanselier, op de rand van de afgrond gekomen. Over de aanslag met mosterd gas op een functionaris van de Westduitse ambassade in Moskou In Denemarken zijn de politie ke campagnes gaande voor de algemene verkiezingen op 22 september. Door een bekendma king van het ministerie van bin nenlandse zaken werden op 11 september acht nieuwgevormde partijen uitgeschakeld. Zodoende blijven er de 4,6 mil joen zielen tellende Deense be volking elf politieke partijen over, uit wier kandidaten zij een nieuwe vertegenwoordiging kan kiezen. De enige nieuw in het krijt getredene is de volkspartij voor vredespolitiek, die wist ie profiteren van een omstreden bepaling in de Deense wetgeving, Secretaris-géneraal Oe Thant heeft woensdag bij het begin van het debat over Cyprus in de veiligheidsraad bekendgemaakt dat Galo Plaza Lasso benoemd is tot V. N.-bemiddelaar voor Cyprus, als opvolger van de on langs overleden Tuomioja. De vier betrokken regeringen, Cy prus, Griekenland, Turkije en Brittannië, zijn het met deze be noeming eens. Plaza Lasso' zal zijn nieuwe functie zo spoedig mogelijk aanvaarden. De Cy prische minister van buitenland se zaken, Kyprianou, sprak zijn „bijzonder genoegen" over deze benoeming uit. Galo Plaza, de nieuwe bemid delaar van de Verenigde Naties voor Cyprus en opvolger van de onlangs overleden Fin Tuomio ja, is president van Ecuador ge weest. Hij werd in 1906 in New York geboren als zoon van gene raal Leonidas Plaza, die twee maal president van Ecuador was. Galo Plaza is landbouwspecialist, 'doch geraakte op dertigjarige leeftijd in de politiek toen hij tot burgemeester van Quito werd gekozen. In 1938 werd hij minis ter van defensie en in 1948 koos Ecuador hem als staatshoofd, welk ambt hij gedurende vier jaar vervulde. In 1958 gaf de toenmalige se cretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammerkjoeld, hem de leiding van de waarnemersgroep dn Libanon in verband met de (Jordaans-Libanese crisis. Van 11959., tót 1960 was Plaza voorzit ter van de economische V. N.- commissie voor Latijns Amerika, die voorbereidingen trof voor de Latijns-Amerikaanse markt. Hij was voorts voorzitter van een studiegroep inzake het beheer van de voormalige Belgische mi litaire bases Kamina en Kitona in Kongo, die later aan de Kon golezen werden overgedragen. Tot mei van dit jaar, toen se cretaris-generaal Oe Thant hem tot zijn speciale afgevaardigde op Cyprus benoemde, was Plaza president van de ontwikkelings bank van Ecuador. o Weggeld of tolgeld: „VERFOEILIJK" De Nederlandse vereniging van wegenbouwers en de A.N.W.B. hebben in het K.R.O.-radiopro- gramma „Ouverture" gereageerd op de instelling van een wegen fonds. Namens de A.N.W.B. verklaar de de heer R. Maas: „Wij betreu ren het dat een wegenfonds moet worden gefinancierd door een zwaardere belastingdruk op het wegverkeer en ons bestuur zal zich dan ook nader beraden over ons definitieve standpunt". De heer ir. H. D. Prins van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers zei: „De gedach ten van een weggeld dan wel van een tolgeld zijn verfoeilijk. Waarom niet de inkomsten van een rijkswegenbelasting dan wel de accijnzen op de benzine in dit fonds gestort? Als dit niet moge lijk is, waarom dan niet de ver meerdering van de inkomsten uit de wegenbelasting na verho ging en de grotere opbrengst van de belasting op de benzine voor dit fonds bestemd?" waarbij deelneming van een par tij aar: de verkiezingsstrijd wordt toegestaan, wanneer dit door een lid van de volksver tegenwoordiging is aangekon digd. Een afgescheiden lid van de links georiënteerde socialisti sche volkspartij, Anders Stor- gaard, kondigde namelijk onlangs het bestaan van de volkspartij voor vredespolitiek aan. ELF PARTIJEN De andere acht nieuwe partijen vonden niemand die hen wilde aankondigen en moesten daarom de 10.000 handtekeningen verza melen, die in de constitutie wor den vereist voor erkenning door het ministerie van binnenlandse zaken. Geen van de acht is daar in geslaagd. Door het ministerie werden als deelnemers aange kondigd: de sociaal-democraten; de radicalen; de conservatieven; de agrarisch-liberale Venstre- partij; de socialistische volkspar tij; de onafhankelijken; de Deen se communistische partij; de één belastingpartijde Deense eenheidspartijde volkspartij voor vredespolitiek en de Slees- wijkse partij (van de Duitse min derheid). o TEGEMOETKOMING VOOR POSTBEHEERDER Aan de beheerder van het postagentschap in de Haagse Bijenkorf, de 43-jarige heer Th. Molenkamp uit Den Haag is door het gerechtshof in de residentie een bedrag van 1314 gulden toe gekend als tegemoetkoming in de geleden schade. De heer Mo lenkamp had zich voorzien van juridische bijstand, toen hij vo rig jaar werd verdacht van dief stal of verduistering van 34.700 gulden ten nadele van de P.T.T. Als verdachte bracht hij vijf we ken in voorlopig arrest door. Na zijn invrijheidstelling bleef hij nog acht maanden verdacht, tot een expeditiechauffeur bekende het geld te hebben ontvreemd. De Haagse rechtbank wees het verzoek om schadevergoeding van de heer Molenkamp af. In beroep verzocht de appellant schadevergoeding plus een rede lijke vergoeding voor het door stane leed. Het gerechtshof is op het laat ste deel van dit verzoek niet in gegaan. Het hof nam voor de toekenning van de tegemoetko ming van 1.314 gulden in aan merking onder meer: het onbe sproken levensgedrag, de levens omstandigheden, en de houding van de heer Molenkamp voor en en tijdens de voorlopige hechte nis. De heer Molenkamp deelde desgevraagd mee, dat hij zich met deze beslissing en overwe gingen van het hof voldoende gerehabiliteerd acht. Hij zal daarom geen appèl aantekenen tegen de beslissing van het hof. merkte Wenger op: „De juiste Duitse reactie op deze gemene politieke moordaanslag met gif zou de onmiddellijke terugroe ping zijn geweest van de Duitse ambassadeur. Tezelfdertijd had men Chroesjtsjov duidelijk moe ten maken dat zijn bezoek aan Bonn ongewenst was geworden. (Verwacht wordt, dat dit bezoek begin 1965 zal plaatshebben). CATASTROFE Wenger beschuldigde de West duitse minister van buitenlandse zaken ervan de aanslag eerst in de doofpot te hebben willen stop pen. Schroder moet aftreden, zo meende hij. Tenslotte betoogde de hoofd redacteur dat een bezoek van de sow.ietpremier aan Bonn vóór de totstandkoming van de Europese politieke unie de absolute cata strofe in Duitslands buitenlandse politiek zou betekenen en het einde van de Europese eenwor ding, waaraan geen land meer behoefte heeft dan West-Duits- land. Chroesjtsjov sprak niet van een „nieuw" wapen Premier Chroesjtsjov heeft het woord „nieuw" niet gebruikt toen hij een Japanse parlemen taire delegatie in Moskou dins dag vertelde dat de Sowjet-Unie „verschrikkelijke wapens" heeft vervaardigd, waarmee de mens heid kan worden vernietigd. De leider van deze delegatie, Kenji Fukunaga, zei dit donderdag tegen verslaggevers in Tokio bij zijn terugkeer uit Moskou. Chroesjtsjov had gezegd dat hij de vorige dag de „middelen waarmee de mensheid in een oogwenk kan worden vernie tigd" had geïnspecteerd. Fuku naga zei dat hij dacht dat daar wel „nieuwe" wapens bij ge weest zouden zijn. Chroesjtsjov zei dat niet om het Japanse volk te bedreigen, Fukunaga had meer de indruk dat zijn woorden voor China bestemd waren. Een an dere afgevaardigde, Yanagida, zei dat volgens de tolk Chroesjt sjov niet sprak over „een" wa pen, maar „verschillende soorten wapens". De parlementariërs hebben een tegenbezoek afgelegd. De eerste vice-premier van destijds, Anastas Mikoyan, die nu presi dent van de Sowjet-Unie is, had begin dit jaar Japan bezocht. Premier Chroesjtsjov heeft gisteren ontkend dat hij zou heb ben gesproken van een wapen ,van onbeperkte kracht". Het was wel een verschrikkelijk wapen, maar geen kernbom. De sowjetpremier zei dit tot westelijke journalisten op een Indische receptie in Moskou. „De buitenlandse pers heeft mijn woorden verkeerd weergegeven. Ik heb gezegd dat geleerden mij een verschrikkelijk wapen had den laten zien, dat aantoont waartoe de mensheid in staat is." Hij had niemand willen drei gen. Erg kwalijk nam de Russi sche premier het de journalisten nu ook weer niet. Zijn woorden waren eerst in het Japans ver taald en daaruit weer in andere talen. Dan kon zoiets voorkomen. Chroesjtsjov beloofde een offi ciële tekst, maar dat zou enige tijd vergen. 'Bij miij thuis geen droge-Iucht-kachel! Overdag in de auto voel ik daar al meer dan genoeg van. 't Is de hele dag rijden... stoppen... afleveren... rijden... stoppen... ga zo maar door! Elke dag weer, en altijd die autok'achel aan. Daarom wil ik. 's avonds thuis échte warmte voelen. Warmte die straalt!' De heer M. Putman, Spinolastraat 19 in Groenlo, wéét waar over hij spreekt.Welke stralende warmte' bekoort hem zo na een dag tussen de wielen? 'Van kolen natuurlijk. Dat is immers de enige warmte waar je wer kelijk wat aan beleeft. Kijk, als het om bijverwarming gaat, dan kan je van alles nemen. Maar. in de kamer waarin je leeft...? Juist! Daar moet Ieefwannte zijn. Daar zijn kolen voor. LEVENSLANG VOOR JODENMOORDENAAR In een proces tegen vijf voor malige S.D.'ers, dat in Hannover wordt gevoerd, is donderdag tegen de voornaamste beklaagde, de 66-jarige Richard Nitschke, levenslange gevangenisstraf ge- eist. De overigen hoorden straf fen van 12 tot 5 jaar tegen zich eisen. Beklaagden is medeplich tigheid aan moord op 7.000 joden in Sobibor (Polen) tussen 1941 en 1943 ten laste gelegd. De Geneefse ontwapeningscon ferentle is donderdag na haar 217de plenaire bijeenkomst ven- daagd zonder dat een datum is vastgesteld voor een hervatting van de besprekingen. In het door de conferentie goedgekeurde slotrapport, dat aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal wor den voorgelegd, wordt gezegd dat de besprekingen van dit jaar niet tot resultaten hebben geleid. De conferentie zal haar werk- vermoedelijk eind februari of be gin maart hervatten, zodra de V.N.-asemblée kennis heeft ge nomen van het rapport en nieu we aanwijzingen heeft gegeven voor voortzetting van het over leg. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen hun recht streekse contacten inzake ont wapeningsvraagstukken de ko mende maanden in Moskou en Washington voortzetten, zo heeft de leider van de Amerikaanse R. E. M.-aandelen beneden uitgiftekoers De aandelen van de Volks Aandelen Trust (V.A.T.), de z.g. R.E.M.-aandelen, zijn gisteren ter beurze van Amsterdam voor de eerste maal verhandeld bene den de koers van uitgifte. Beurs- kringen achten dit een gevolg van de invloed die uitgaat van de in de tweede kamer gehou den debatten over de anti-. RE.M.-wet. De verkopers waren daardoor in de meerderheid en de aandelen V.A.T., waarvoor woensdag nog 23,50 was be taald, zakten in tot 19,50. Daar na werd 19,25 betaald, waarna de rust weerkeerde. De aandelen zijn zoals bekend beschikbaar gesteld tegen een prijs van twintig gulden. De be langstelling was toen zo groot, dat zij, nog voordat het resultaat van de inschrijving bekend was, al opliepen tot ver boven de koërs van uitgifte. De hoogste stand die werd bereikt, was 42 tot 43 gulden. Daarna is het in de V.A.T.-aandelen geleidelijk stiller geworden, maar de koers bleef nog boven de uitgifteprijs. Thans is hieraan eèn einde ge komen. delegatie in Genève, William Fos ter, donderdag meegedeeld. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de besprekingen die al die jaren in Genève zijn gevoerd, verre van nutteloos waren. Het klimaat is verbeterd, zo meende hij. Wij hebben ingewikkelde problemen opgehelderd en een beter inzicht gekregen in onze geschilpunten. De ontwapeningsconferentie heeft de akkoorden voorbereid, waartoe wij al zijn gekomen, in het bijzonder het verdrag van Moskou over de gedeeltelijke stopzetting van de kernproeven. Vrouw omgekomen bij brand Bij een binnenbrand in een woning te Zaandam is gisteren de 85-jarige weduwe A. Otten Koster om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oor zaak brak in de vroege morgen uren brand in de woning uit. Buren die te hulp snelden, kon den door de deur in te slaan de inwonende zoon, de 60-jarige K. Otten, in veiligheid brengen. Toen de brandweer het vuur had geblust, kwam men tot de ontstellende ontdekking dat de 85-jarige moeder om het leven was gekomen. De vrouw was in de voorkamer in elkaar gezakt en is vermoedelijk door de rook bedwelmd. De 60-jarige zoon werd met brandwonden over dekt in het gemeentelijk zieken huis van Zaandam opgenomen. Dr. Hendrik Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, heeft woensdagavond Japan en NE DERLAND erop gewezen, dat de economische en culturele betrek kingen, die Zuid-Afrika met deze landen onderhoudt, hun onder geen omstandigheden het recht geven zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. De premier, die sprak voor een congres van de nationale partij van Oranje Vrijstaat, maakte daarbij melding van een kortge leden door hem ontvangen rap port, waarin werd gezegd dat Nederland en Japan besloten hadden al het mogelijke te doen om het hunne bij te dragen tot verandering in het „apartheids patroon in Zuid-Afrika". „Ik wil Nederland zeggen", aldus dr. Verwoerd, „dat cultu rele banden niet het recht geven ons te vertellen hoe wij onze eigen problemen moeten oplos sen en aan Japan wil ik zeggen, dat economische voordelen uit onze wederzijdse handel onder geen omstandigheden als ver ontschuldiging voor inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Zuid-Afrika kunnen worden gebruikt". De Zuidafrikaanse eerste-mi- nister had ook kritiek op sir John Maud, een voormalige am bassadeur van Engeland, die on langs in Manchester had ver klaard: „Ik geloof dat de huidige rassenpolitiek van de Zuidafri kaanse regering stinkt". „Wij hebben geen illusies om trent de partijdigheid van sir John Maud, ondanks al zijn al lures en pogingen om ons zand in de ogen te strooien. Wij had den tenminste de hoffelijkheid om hem als ambassadeur van een bevriende mogendheid te behan delen. Ik wil zijn onelegant woordgebruik niet volgen, maar alleen zeggen dat de geur van zijn naam de neus van Zuid- Afrika onaangenaam aandoet", aldus mr. Verwoerd. SCHERPE CONTROLE OP VRACHTAUTO'S Voor de tweede maal binnen 24 uur stonden donderdag hon derden vrachtauto's bij de Oost- duitse grenspost Babelsberg te wachten op doorlating naar West-Berlijn. De Oostduitse grensbeambten onderzochten pa pieren en ladingen. De meeste vrachtwagens moesten vier tot vijf uur wachten op toestemming door te rijden. Het goederenver-, keer naar West-Duitsland en het personenverkeer in beide rich tingen verliepen zonder opont- 'houd. T immermans werkplaats uitgebrand Woensdagnacht is de timmer manswerkplaats van de heer P. Rosenhart aan de Lorentzkade te Haarlem uitgebrand. Een grote hoeveelheid hout, board en ge reedschappen zijn verloren ge gaan. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. Vermoedelijk i* door rtikwinden uit één der kachels, waarin krullen werden gestookt, een vonk overgeslagen op hout.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2