Oppositie vroeg breder R.E.M.-debat Het huwelijk van Koning Constantijn HET WEER TWEEDE KAMER Koortsachtige activiteit in Athene Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Fsaa^wiag by abonnement: Ternewen Wfeetenr-Hoofredaeteur: L van de' Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6299^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 eï; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Ben poging van de socialistische oppositieleider de heer Vonde ling om het debat over de „Wet Installaties Noordzee" te verbre den tot een algemeen politiek debat betreffende radio en televisie, slaagde in zoverre, dat de spoedige aanwezigheid van de minister van onderwijs kon worden toegezegd. De foto toont minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken en mr. Y. Scholten van justitie achter de regeringstafel. De heer Vondeling meende dat niet slechts de ministers van buitenlandse zaken en justitie, de heren Luns en Scholten, in de kamer aanwezig moesten zijn, maar ook de minister van on derwijs, de heer Bot en de mi nister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, die de technische voorzieningen zal moeten treffen om de R.E.M. af te remmen, alsook een „liberale minister, gezien de houding van de V.V.D. in de kwestie van het omroepbestel en de reclame televisie". Minister Scholten zei dat de regering slechts bereid is te pra ten over radio en t.v.-zaken, die rechtstreeks met het wetsont werp verband houden. De rege ring zou daarbij niet op een al te formalistisch standpunt staan. Dè heer Schmelzer, K.V.P.- fractieleider, vond het redelijk dat minister Bot aanwezig zou zijn. Aan de aanwezigheid van de met de „technische problema tiek" belaste minister Van Aart sen had hij geen behoefte. De wens van de heer Vondeling om ook een V.V.D.-minister aanwe zig te doen zijn, vond hij „over trokken". Het debat zou dan gaan lijken op een „politiek kwartet". Spr. waarschuwde tegen dramatiseren. Ook de heer Smallenbroek (A.R.-fractievoorzitter) vond de wensen van de heer Vondeling overdreven. Het wetsontwerp is een regeringsvoorstel, waarvoor ook de V.V.D.-ministers de ver antwoordelijkheid dragen. „In de kamer is trouwens nog niets van tegenstellingen gebleken", zo zei hij 'onder grote hilariteit. Na een korte schorsing voor beraad met de regering kon de voorzitter, de heer Van Thiel, mededelen dat minister Bot zo spoedig mogelijk zou komen. TRIBUNES DICHT BEZET Dertien sprekers meldden zich aan voor het debat over de anti- R.E.M.-wet. De tribunes puilden uit. Tussen de vele belangstellen den zag men mr. H. Minderop, gedelegeerd commissaris van de R.E.M. De diplomatenloges wa ren goed gevuld. Felle televisie schijnwerpers, onverhoeds ge plaatst op de perstribunes, maak ten het de parlementaire redac teuren moeilijk hun werk te doen. De V.V.D.-afgevaardigde mr. Berkhouwer opende het vuur op het wetsontwerp. Een van zijn vele bezwaren richtte zich tegen een versluie ring van rechtsbelangen, die in het ontwerp worden beoogd. Spr. vond dat de Staten-Gene- raal achter een „blinde muur" worden geplaatst en dat achter af slechts gesproken zou kunnen worden over een onherstelbare daad. Hij achtte de „verkondig de leer niet oprecht". Hier lag ren zijner fundamentele bezwa ren tegen het wetsontwerp. De heer Berkhouwer zag in iedere daad op grond van dit wetsont werp in wezen een daad van wettelijk misbruik van macht, waarbij de tractaatsdefinitie in zake liet continentaal plat voor een ander doel zou worden ge bruikt dan waartoe zij strekt. GLIBBERIG PAD Spr. vergeleek de Nederlndse methode om buiten territoir ge legen zenders te beteugelen met de Belgische, Engelse en Scan dinavische methoden. Wij zijn abusievelijk begonnen met dit wetsontwerp, daarna met de mijnwet continentaal plat en tenslotte met goedkeuring van het tractaat. Z.i. was de Engelse methode veel beter, hoewel de Britse postmaster-generaal heeft verklaard voorshands niets tegen exterritoriale zenders te zullen doen. Internationaal rechtelijk be zien vond spr. dat de regering op een glibberig pad is. Wat ge- op het continentaal plat en het rapport van de commissie-Fran- ?ois, dat geen volkenrechtelijke bezwaren tegen het wetsontwerp bestaan. Zij keerde zich tegen de opvatting van de R.E.M.-advi- seur prof. Relin, dat voor het zenderplatform dezelfde inter nationale regelingen zouden gel den als voor geregistreerde schepen. Mej. Schilthuis vond, dat de regering te laat met een wets ontwerp is gekomen en ook dan nog op de moeilijkste manier. Indien de regering zich niet zozeer had beijverd om het „rechtsvacuüm" op te heffen, hadden de Belgische en Scan- RECLAME Oud-minister Cals (K.V.P.) stelde met nadruk dat het wets ontwerp alle redenen geeft om „op de kortst mogelijke termijn" tot beslissingen te komen op het terrein van de reclame in de televisie en een meer open be stel voor radio en televisie. „Regering, regeer", zo hield hij de bewinslieden voor, hieraan toevoegend dat het zien in de toekomst veel meer inhoudt dan het indienen van een „anti- R.E.M.-wet" alleen. Mochten wij in onze verwachtingen be schaamd worden, dan zullen wij uiteraard bij de beoordeling van de nog in te dienen wetsontwer pen daarmee rekening hoüden", aldus de heer Cals. Mr. Cals ging uitvoerig in op het verschil in benadering door de overheid van de zeezender „Veronica" en van het R.E.M.- eiland. Als de medewerking aan „Veronica" ontoelaatbaar is, zo vroeg hij, waarom treft de rege ring dan geen maatregelen? Er wordt hier niet met gelijke ma ten gemeten". Als „Veronica" zonder vlag „vaart", is. er een levensgroot rechtsvacuüm aanwezig, waar tegen naar zijn mening moet worden opgetreden. Spr. ging nader in op het radio- en televisiebeleid in ons land, een probleem zo zei hij dat hem met zorg vervult. Hij constateerde een gebrek aan voortvarendheid in onze wet geving en hij stelde zich op het standpunt dat, als er reclame mogelijkheden via de televisie waren geweest er geen „T.V. Noordzee" zou zijn gekomen en dat die zal verdwijnen, wanneer reclame-televisieuitzendingen ie gaal mogelijk zijn. De heer Cals liet tenslotte doorschemeren, dat een goed keuring achteraf van algemene maatregelen van bestuur wel eens afhankelijk zou kunnen zijn van het al of niet te betrachten van voortvarendheid bij het op stellen van een nieuw omroep en televisiebestel. SFEER BEDORVEN Mevrouw Ysi'—.vsnïej'ovDow ner (V.V.D.) herhaalde haar ar gumentatie, die zij ook reeds in het openbaar te berde bracht. Zij constateerde dat de sfeer voor een constructief overleg bedor ven is. Zij weet dit aan de angst voor ondergang bij de omroep verenigingen en het gevoel van onbehagen bij het grote publiek. Ware verleden jaar de oplos sing Veldkamp-Scholten aan vaard, dan was er nu geen R.E.M. beurt er als de techniek het mo gelijk maakt Nederland te „tele- visioneren" van het Engelse deel van het plat af? Mr. Berkhouwer constateerde strijdigheid met de grondwet door het toekennen van rechts macht buiten de landsgrenzen en de territoriale zee. Spr. zag in het wetsontwerp een „vruchteloze poging bepaal de technische ontwikkeling af te dammen". Het dringt terug in de tijd, terwijl de toekomst ge weldige, onbeperkte communica tiemiddelen mogelijk maakt. „Ik heb de indruk dat dit wetsont werp te vergelijken is met vis sers aan het strand, die pogen met schepnetten raketten te van gen", zo riep de heer Berkhou wer uit. Hij vroeg zich af, of er ook zoveel drukte zou worden gemaakt indien een groep sport vissers besloot een visvlonder op het continentale plat te plaatsen. TE LAAT Mej Schilthuis (Arb.) confor meerde zich met het regerings standpunt inzake de rechtsmacht dinavische wetgevingen ten grondslag kunnen liggen aan een Nederlandse regeling. Medewer king aan exterritoriale, op Neder land gerichte uitzendingen zou dan strafbaar zijn gesteld. De Denen hebben het radioschip met Libanese vlag en al naar binnen gesleept en daarna is er niets meer gebeurd. Zij vond dat de regering door het streven naar het opvullen van een rechtsvacuüm rechtson gelijkheid schept tussen „Vero nica" en de radioknutselaar op het vasteland. Ook mej. Schilthuis vroeg zich af of het wetsontwerp de rechts macht voldoende regelt. Voorts wilde zij weten of met het toe passen van de strafwet een in tegrale toepasselijkheid wordt bedoeld of alleen het toepassen van enkele strafbepalingen. Zij vroeg of de regering zeker is van een kamermeerderheid, als een algemene maatregel van bestuur ter toepassing van de telegrnnC- en telefoonwet ter goedkeuring wordt aangeboden. Reeds lang vóór het begin van het „R. E. M.-debat" in de Twee de Kamer stond woensdagmid dag een lange rij wachtenden vóór de ingang van de publieke tribune (foto). Mevrouw Van Someren zei geen vernietiging van de- zuilen te beogen. Zij wil de deur ope nen voor een open bestel, afge stemd op de behoefte en dus geen schijn-openheid, zoals een aantal plannen van de omroep verenigingen beoogt. De ether moet open en kan open", zo riep zij uit. „We moe ten tot een oplossing komen, die voor iedere Nederlander begrij pelijk is". RECHTSORDE VERSTOORD De heer Meulink (A.R.) was het in grote trekken met het wetsontwerp eens. Toch had de regering z.i. eerder moeten op treden tegen de bouw van het zenderplatform, dat beoogde de Nederlandse rechtsorde te ver storen. Tioee dagen vóór het huwelijk van koning Constantijn van Grie kenland en prinses Anne-Marie van Denemarken heerste er in Athene een koortsachtige aktivi- teit. Ontvangsten en diners vol gen elkaar op en men is druk bezig met het aanbrengen van de versieringen in de stad. geplaatst voor de staatshoofden en hun vertegenwoordigers. Op verschillende plaatsen van de stad zullen televisieschermen worden geplaatst. Het zal de eer ste keer zijn dat men in Athene waar men nog geen televisie keten heeft, een gebeurtenis op het scherm zal kunnen volgen. Koning Olav V van Noorwe gen is woensdagochtend na af loop van z'n bezoek aan Luxem burg via Brussel naar Athene gereisd waar hij het huwelijk van zes prelaten met 'n speciaal vliegtuig van het type Iljoesjin- 18 in Athene aan. Hij werd ver welkomd door aartsbisschop Chryssostomos, de primaat van Griekenland, onderminister van buitenlandse zaken Pappas en andere autoriteiten. Andere or thodoxe leiders die het huwelijk zullen bijwonen, zijn de patriar chen van Jeruzalem en Alexan- drië en vertegenwoordigers van de oecumenische patriarch van Istanbul. Koning Constantijn heeft zelf in de nacht van dinsdag op woensdag de generale repetitie geleid van de tocht die de ko ninklijke stoet op de huwelijks dag moet maken. Met zijn hor loge in de hand en omgeven door hoffunctionarissen volgde hij het rijtuig waarin het bruidspaar zal zitten. Woensdagavond werd een of ficiële receptie gehouden voor rond 1700 mensen, onder wie koningen en koninginnen, ver tegenwoordigers van staatshoof den, prinsen en prinsessen, leden van de Griekse regering en Griekse en buitenlandse diplo maten. TELEVISIE EEN NIEUWTJE De grote kerk van Athene wordt versierd met 10.000 rode gladiolen. Men heeft de kleur rood gekozen omdat deze het best past bij de byzantynse stijl van de kerk. Links en rechts van het koor zullen twee met roze tapijten beklede podiums worden De heer Bos (C.H.U.) ver klaarde, dat betreding vén het „volkenrechtelijk niemandsland" een hachelijke zaak is. De regering heeft de verstan digste weg gekozen. Het verbe terde wetsontwerp betreft alle vaste installaties, zodat niet wordt gediscrimineerd. Het wetsontwerp, ofschoon breed opgezet, beoogt ook rechts- en gezagsvacuüm op het R.E.M.- eiland op te vullen. Spr. kon meegaan met de haast van de regering om snel te kunnen op treden tegen de t.v.-uitzendm gen van de R.E.M. De aan het ontwerp verbon den maatregelen zullen aanvaard moeten worden. De heer Bos verweet de heer Verolme de bestaande rechts regels te verstoren. Dat zou deze zelf in zijn bedrijven ook niet dulden. „ANGST" Freule Wttewaal van Stoet wegen (C.H.U.) betreurde het niet-aanvaarden van de nota VeldkampScholten. In wezen gaat die heel zaak nog steeds om de bezetting van het tweede t.v.- net. De R.E.M.-heren hebben deze ontwikkeling niet afgewacht, zich baserend op hetgeen velen in ons volk schijnen te wensen. De heer Koekoek (Boerenpar tij) merkte op, dat er geen wet tige gronden zijn aan te wijzen voor de aanvaarding van dit wetsontwerp. „Aanleiding tot dit ontwerp was de angst'', aldus deze spreker, die hieraan toe voegde dat angst een slechte raadgeefster is. Zijn slotconclusie luidde, dat 1 iet een rechtsvacuüm zal wor- dr-i opgevuld als het wetsont- wern wordt aangenomen, maar dat het recht daardoor zal wor den ondermijnd. van koning Constantijn en prin ses Anne-Marie zal bijwonen. In het vliegtuig naar Griekenland zaten ook groothertogin en prins Felix van Luxemburg, alsmede koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, wier gast koning Olav volgende week,zal zijn. GESCHENKEN Op het koninklijk paleis in Athene stromen honderden ge schenken van over de gehele wereld binnen. Premier, regering en volk van Canada hebben prinses Anne-Marie een mink- stola gezonden. De president van Zuid-Afrika schonk koning Constantijn een gouden sigarenkistje. Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, zond een fluwelen wandkleed met daarin het wapen vande Griekse koninklijke familie ge borduurd, president AjoebKhan van Pakistan een zilveren thee servies en president Cemal Gur- sel van Turkije een kostbaar zij den kleed. De orthodoxe patri arch van Antiochië, die bij het huwelijk tegenwoordig zal zijn, heeft het paar een oude Russi sche ikoon aangeboden. Patriarch Alexis van Moskou kwam woensdag in gezelschap Een hoogtepunt in de reeks offi- cile bezoeken van koning Con stantijn en zijn verloofde prinses Anne-Marie van Denemarken was het bezoek aan het perscen trum in Athene om daar k&rmis te maken met de buitenlandse pers in Griekenland. KONINGIN LIET ZICH INLICHTEN Koningin Juliana heeft zich dinsdagmiddag direkt na de rij toer op de hoogte laten stellen van de toestand van de 3-jarige Ronnie Waarts in Den Haag, die een hersenschudding opliep, toen hij door een hofauto werd aan gereden. Koningin, Prins en prinses Beatrix naar Athene vertrokken Koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix zijn woensdagmorgen om 9.33 uur per vliegtuig naar Athene ver trokken om het huwelijk van ko ning Constantijn I van Grieken land met prinses Anne-Marie van Denemarken bij te wonen. De koninklijke familie wordt vrijdag in de loop van de dag in Nederland terugverwacht. Openbaar debat tussen mevr. Van Someren— Downer en mr. H. W. van Doorn over omroepkwestie De Tweede Kamerleden mevr. Van SomerenDowner (V, V. D.) en mr. H. W. van Doorn (K. V. P.), voorzitter van de K. R. O., houden in hotel Gooiland in Hil versum op donderdag 22 oktober 's avonds een openbaar debat over het omroepbestel en de omroeppolitiek. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het politiek jongerencontact „Het Gooi". Enkele buien Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die in de loop van gisternacht van de Noord zee in de richting van Zuid- Noorwegen koerste, veroorzaakte langs onze kust tijdelijk een harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. Aan de achterkant van de depressie stroomt met westelijke tot noordwestelijke winden koelere polaire lucht ons DONDERDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 10.36 11.11 Terneuzen 11.11 11.46 Hansweert 11.51 12.26 Walsoorden 0.01 12.36 VRIJDAG 18 SEPTEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoordenn v.m. n.m. 11.25 11.40 12.15 0.40 12.55 0.50 1.05 land binnen met enkele buien, afgewisseld door plaatselijke op klaringen. Door de depressie- aktiviteit wordt de warme lucht boven Midden- en Zuid-Europa geleidelijk verder teruggedron gen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Op de meeste plaatsen enkele buien, afgewisseld door tijdelijke opklaringen. Iets lagere middag- temperaturen. Krachtige tot ma tige wstelijke wind. ZON MAAN op onder op onder Sept. 17 6.17 18.50 17.36 0.47 18 6.19 18.48 18.05 1.53 19 6,20 18.46 18.30 3.04, 20 6,22 18,43 „48.50--v-4.1$

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1