Provinciaal nieuws Chr. kleuterschool „Het Zwaluwnest" te Zaamslag officieel geopend KANT0MERECHT TE TERNEUZEN HET WEER DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Terneuzen Breskens Bruinisse Graauw St. «lansteen Zaamslag t jonge, belegen, Edammer of Goudse Zon-en EVEaansfanden Weerbericht Hoogwater Woensdag 16 september 1964 Het verkeer tijdens de kermis De inspecteur-korpschef maakt bekend dat in verband met de kermis te Terneuzen de Markt van woensdag 16 september 18 uur tot dinsdag 29 september 18 uur voor het doorgaande ver keer zal zijn gesloten. Het verkeer zal dan via de Grenulaan (in beide richtingen) en HerengrachtBlokken (een richtingsverkeer) worden geleid. Op woensdag 23 september zal d»; Burg. Geillstraat voor alle verkeer zijn gesloten in verband met de daar te houden week markt van 6 uur tot 19 uur. Die dag zal het verkeer via Grenu laan of HerengrachtBlokken Scheldekade worden geleid. De bushalte Schoolplein wordt gedurende de genoemde dagen verplaatst naar de haltes post kantoor en Schoolweg. Kring Zeeland K. N. Z. B. In hotel „Het Wapen van Bres kens" werd een vergadering ge houden van de kring Zeeland van de K. N. Z. B. onder leiding van ir. J. Geerlings uit Sluiskil. Deze bijeenkomst werd bijge woond door de heer D. J. Snij ders, contactman van de afde ling jeugdzaken van de zwem- bond. Hij besprak de verschil lende mogelijkheden, die er be staan om de jeugd gedurende de maanden, dat er niet wordt ge zwommen, aan de zwemclubs te binden. Hierbij is de moeilijk heid, dat er in Zeeland geen overdekte zwembaden zijn en dus alleen „in-door"-training eventueel in samenwerking met andere sportorganisaties moge lijk blijft. Ook de overdekte baden in Brugge en Gent bieden geen oplossing door de overbe zetting voor eigen publiek. Het aantrekken en opleiden van jeugdsportleiders heeft ook moei lijkheden. Deze opleiding zal ter hand moeten worden genomen in groter verband, o.a. door inscha keling van de Zeeuwse sport raad. Getracht zal worden een con tactman voor de provincie aan te wijzen, die nauwe relaties heeft met de ervaringen op landelijk niveau. Gedacht werd ook aan het organiseren van een der jeugdkampen van de K. N. Z. B. in Zeeland, het stimuleren van de Zeeuwse jeugd tot deelname aan landelijke K. N. Z. B.-kam pen en aan het uitwisselen van groepen. Mosselzaadbanken opengesteld De Zeeuwse mosselzaadbanken zijn dinsdagmorgen weer open gesteld. Ook dit jaar is de kwa liteit uitstekend en naast de kwa liteit gaat ook de kwantiteit weer een rol spelen. Men hoopt dit seizoen te komen tot een produktie van 500.000 ton. Alles wijst erop dat 'hier en daar nog al wat mosselzaad is gevallen. De temperatuur van het water is deze zomer steeds hoog genoeg geweest om de mossellarven in leven te houden. Werden in vorige jaren de mosselzaadban ken altijd opengesteld van medio september tot ultimo maart, dit jaar voor het eerst is de open stelling beperkt van 15 sept. tot 15 nov. De lijn waarbinnen mag worden gevist, ligt voor de Oos- terschelde oostelijk van de lijn tussen de vuurtoren van Wes- terschouwen en de toren van Vrouwenpolder op Walcheren, voor het Brouwershavense gat oostelijk van de lijn tussen de vuurtoren van 't westhoofd op Goeree-Overflakkee en de vuur toren van Westersehouwen. vereniging voor „Veilig verkeer", afdeling Zaamslag, bijeen. Voordien waren de leden on dergebracht bij de afdeling Ter- neuzen e.o., maar de Vereniging voor Veilig Verkeer te Utrecht streeft ernaar op iedere plaats van enige betekenis een eigen afdeling te hebben, wat ook beter is voor de aktiviteit ter plaatse en het kontakt met de bevolking. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: de heren F. Diele- man (voorz.), G. Mol (2e voorz.), A. de Jager (secr.) en mej. C. Knijff (penningmeesteresse), en verder mej. C. de Blaaij en de heren J. W. Kusee en P. de Leeuw, allen te Zaamslag. Het secretariaat is gevestigd Plein 28. Nadat de huishoudelijke zaken waren geregeld, onder meer de bespreking van de door de leden goed te keuren statuten en een huishoudelijk reglement, werd overgegaan tot bespreking van de eerste aktiviteiten van de nieuwe afdeling. Besloten werd te voorzien in het ontstellend ge brek aan kennis van de ver- keersvoorschriften bij volwasse nen door het houden van een cursus in de maanden november en december voor personen van 16 jaar en ouder. Verder zal een onderzoek worden ingesteld om de jeugd, die als jeugdlid tot de vereniging kan toetreden, ook iets te bieden, bijv. in de vorm van verkeersritten. Indien mo gelijk zal deze winter nog een filmavond al dan niet gecombi neerd met een ledenvergadering worden gehouden. Propaganda zal worden ge voerd om het ledental zo hoog mogelijk op te voeren, wat nodig is om van de vereniging de no dige kracht te doen uitgaan. TAdv.) HOW MANY LOOKS CAN YOt MAfCi: WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NO VITA TERNEUZEN Axels.'ira.it 68 15 oktober a.s.: VERKIEZINGEN IN ENGELAND De Britse algemene verkiezin gen zullen op 15 oktober worden gehouden, zo heeft premier sir Alec Douglas-Home dinsdag be kendgemaakt. Deze datum was reeds maan den tevoren voorspeld. "Het huidige parlement, het eerste in vredestijd dat de volle vijf jaar heeft bestaan sinds deze limiet in 1911 werd ingesteld, zal op 25 september door konin gin Elizabeth worden ontbonden. Het nieuwe parlement zal op 27 oktober bijeenkomen om zijn „speaker" (voorzitter) te kiezen. Het nieuwe parlementsjaar be gint op 3 november, aldus het communiqué. Premier Douglas-Home had koningin Elisabeth, die op het kasteel Balmoral in Schotland vertoeft, reeds van zijn besluit in kennis gesteld. Precies 18 minuten na zijn terugkeer in Downingstreet liet de premier het communiqué, dat al maan den lang verwacht werd, publi ceren. De laatste verkiezingen wer den op 8 oktober 1959 gehouden. Het parlement zal vóór de ver kiezingen niet meer bijeen komen. (Adv.) Zitting van 15 sept. 1964 Dodelijk bedrijfsongeval Gistermiddag had op het land- bouwersbedrijf van de heer E. van Campen een ernstig ongeval plaats, waarbij de 46-jarige land bouwer het leven verloor. De heer Van C. was met een arbeider in de landbouwschuur bezig met het verladen van pak ken geperst stro. Hij stond hier bij in de tas op een hoogte van 3 Va meter. Op zeker ogenblik wilde de landbouwer langs de ladder naar beneden komen. Hij gleed hierbij uit en sleepte in zijn val drie pakken geperst stro mee. De ongelukkige stortte met zijn hoofd op de betonnen dorsvloer en was op slag dood. Hij laat een vrouw en 5 kinde ren achter. Kapitale landbouwschuur afgebrand In de nacht van maandag op dinsdag brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in de grote landbouwschuur van de heer Ongenae. te Heikant. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek de schuur, die gevuld was met stro en graan, niet te redden. Wel slaagde men er in te voorkomen dat de brand oversloeg naar de nabijgelegen woning. Bestuursvergadering Veilig Verkeer Maandagavond kwam het be stuur van de onlajjgs opgejiehte Dinsdagmorgen werd voor het kantongerecht een aanrijding be recht, waarbij de twee betrokken partijen beiden in de mening verkeerden geen verkeersfout te hebben gemaakt. De officier van justitie, mr. Th: Lebret, en de waarnemend kan tonrechter, mr. A. Berkhout, oordeelden hier evenwel anders over. Het waren J. G. M. de K. uit Hontenisse en M. de J. uit Hoe- dekenskerke, beiden op 8 juli van dit jaar achter het stuur van een personenauto gezeten, die elkaar in de President Roose- veltlaan te Hontenisse tegemoet kwamen, waar de wagens tegen elkaar opbotsten. De K., die zei- de ongeveer 50 km te hebben gereden, vloog hierbij tegen een boom. Mr. Berkhout noemde het ge beurde een klassiek voorbeeld van een aanrijding, waarbij beide partijen elkaar verwijten niet rechts te hebben gehouden. Van De J. kwam in elk geval vast te staan, dat de botsing plaatsvond op de z.g. weghelft van De K. Om de wielen van De J.'s wagen lagen tubbanden, waarvan de linkervoorband lek- sloeg, nadat hij was begonnen te remmen. De officier was van mening, dat geen van beiden rechts had gereden, doch eiste niettemin vrijspraak van het pri mair ten laste gelegde. Voor het subsidiair ten laste gelegde, n.l. het onvoldoende uitwijken, eiste hij voor beide gedaagden 50, boete. Mr. Spanjaard uit Amsterdam, die De K. bijstond, beriep zich voor zijn cliënt wegens de snelle onverwachte nadering van De J. op overmacht. De J. werd overeenkomstig de eis veroordeeld en De K. tot een boete van ƒ40. Lid van het parket Twee automobilisten hadden zich schuldig gemaakt aan het rijden door rood licht. R. J. S. te Antwerpen, die werd vertegenwoordigd door mr. Van Noort uit Vught, reed in augustus de Minister Lelybrug te Sluiskil op, terwijl het stoplicht op rood stond, onder de neer komende afsluitboom door. Gedaagde had een brief ge schreven, waarin o.m. stond, dat hij slechts op de ter plaatse dienstdoende agent had gelet. „Ik ben lid van het parket bij het gerechtshof te Antwerpen. Ik maak geen verkeersfouten", zo schreef hij. Mr. Lebret noemde de over treding een nare vertoning. S. werd overeenkomstig de eis tot ƒ25,boete veroordeeld. aangename manoeuvre, die de Amerikaanse dame in verband met het spitsuur moest maken. Dertig gulden boete met toewij zing van schadevergoeding aan de rijkswaterstaat was de eis. Mr. Berkhout deed aldus uit spraak. „Zuur ongeluk" Door rood licht „It's o.k.", zei de Amerikaanse dame L. G.. woonachtig te Ter- neuzen, op de eis van 30,van de officier. Zij was van de Herengracht door rood licht tegen de afsluit boom, die al neergelaten was, de Axelsebrug opgereden. Zij had haar aandacht gewijd aan een groep fietsende scholieren, die vóór haar de brug opreden en had noch het eerste, noch het tweede rode licht zien branden. Zij bestreed de tenlastelegging, als zou het stoplicht in werking zijn geweest. „Dat kan niet", liet de officier de tolk, de heer Van Baak, ver talen, „want eerst als de lichten branden, kunnen de bomen neer". De bejaarde heer J. T. uit Ter- neuzen, die gezien had dat mevr. G. op de boom reed, kon niet veel vertellen. „Als men tachtig is, weet men niet zoveel meer", zei hij. In ieder geval wilde de offi cier. rekening hguden met de on- A. A. V. uit Breskens was op de provinciale weg te Hoek met zijn vrachtwagen op een vee wagen gereden, die plotseling vóór hem stopte. De kantonrech ter noemde dit een lelijke fout. V. had in de spiegel gekeken, of er niets achter hem kwam. Bij de aanrijding had V. zelf enkele kwetsuren opgelopen en zijn auto werd helemaal in elkaar geklapt. Met dit lichamelijk letsel zeide de officier met zijn eis van 25 rekening te willen houden. „Het is voor u een zuur onge luk geweest", zei mr. Berkhout bij de uitspraak, die conform de eis luidde. P. B. te Terneuzen was op een voor het publiek afgesloten ge deelte van de rijksweg 61 door een opening in de hekken een uitrit uit komen rijden. Dit werd zowel door de officier als de kantonrechter ernstig op gevat. Deze verkeersfout kwam de gedaagde op 75,— boete te staan. Tweemaal boete F. R. te Sas van Gent reed met een trekker met aanhangwagen over de rijksweg 61 en verander de zonder richting aan te geven naar links, waardoor een hem achteropkomende autobus tegen de aanhangwagen reed. R. zeide richting te hebben aangegeven, de wijzer was ech ter erg donker; bovendien kwam een auto uit de tegenovergestel de richting, zei hij. „Allemaal goed en wel", zei de kantonrechter, „maar u had niet linksaf mogen slaan, vóórdat de bus gepasseerd was." De eis was 15,voor de don kere richtingaanwijzer en 65, voor het te vroeg links afslaan. Voor het eerste feit werd R. tot 5,boete veroordeeld, het tweede bleef conform de eis. In de Joost de Moorstraat te Axel was A. J. v. d. B. met een autobus op onvoorzichtige wijze weggereden. Hij kwam hierdoor in aanrijding met een geparkeer de bromfiets. „Klopt", zei de chauffeur, „de bromfiets stond achter een auto, ik kon hem niet zien". Eis en uitspraak 40,boete. Geen halsmisdaad C. A. D. te Terneuzen had bij het voorbijrijden een in de Axel- sestraat geparkeerde auto be schadigd. D. reed met een volg- wagen van een lijkauto; de gor dijntjes hiervan waren neerge laten, zei hij. Bovendien stond de betreffende auto scheef ge parkeerd. Toch was de officier van mening, dat deze beschadiging niet nodig was geweest. Hij eiste ƒ35,boete. De kantonrechter vond het geen halsmisdaad en wilde reke ning houden met verschillende omstandigheden, weshalve hij met zijn uitspraak een tientje onder de eis ging. P. H. E. te Axel had de maxi- mum-rijsnelheid overschreden en had binnen de bebouwde kom ongeveer 69 km snelheid. E. erkende het feit, maar be streed de aanduiding „bebouwde kom". Hij werd veroordeeld tot 30 boete. De eis -was 40. Kootje de Zeeuw biedt aan de ins pecti'ice van liet kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jong, de sleutel van liet nieuwe schoolgebouw aan. Dinsdagmorgen werd te Zaam slag „Het Zwaluwnest" officieel in gebruik genomen, een naar de eisen des tijds ingerichte kleuter school, waarop bestuur, ouders en leerlingen trots mogen zijn. Op het plein voor de school wapperde fier de nationale drie kleur. Onder geleide waren de kinde ren van de oude school vertrok ken naar het nieuwe gebouw. Hun vlaggetjes wapperden lustig in de hevige wind en gaven de stoet een fleurig aanzien. SLEUTEL AANGEBODEN Bij de nieuwe school aangeko men, bood de kleuter Ko de Zeeuw de sleutel aan mej. M. J. de Jong aan, de inspectrice van het kleuteronderwijs te Middel burg. Deze opende de deur, waarna de genodigden zich naar hun plaatsen begaven. Behalve de bestuursleden met hun dames waren hier o.m. aan wezig het college van B. en W.; de besturen der verschillende schoolverenigingen, de aannemer met de onderaannemers en de architect. De voorzitter van het bestuur der chr. kleuterschool, ds. Ph. M. Becht, betreurde het in zijn openingswoord, dat de vroegere leidster, mevr. Stoorvogel, we gens ziekte niet tegenwoordig kon zijn. Nadat Janny den Hamer de inspectrice bloemen had aange boden, vertoonden de kinderen enige kabouterspelletjes met zang. GESCHIEDENIS Ds. Becht schetste in zijn offi ciële openingstoespraak de histo rie van de kleuterschool. Lang geleden, aldus ds. Becht, werden deze inrichtingen „bewaarscho len" genoemd, maar dat veran derde met de invoering van de nieuwe wet in 1954. De oude school dateerde uit 1925, in welk jaar reeds kon wor den gestart met 70 kinderen, waaronder er waren van nog geen drie jaar oud. Bij de plannen tot stichting van de nieuwe school heeft het bestuur veel medewerking onder vonden van de inspectie en van B. en W. Op 12 oktober 1962 is de nieuwe kleuterschool aanbe steed en op 30 oktober volgden de gunning aan de aannemer L. W. Hamelink. Met ingang van 1 januaii 1964 werd tot hoofd be noemd mevr. Boerma te Arnhem. Ds. Becht betrok in zijn dank woord ook de architect, de heer De Visser, de aannemers en de schoolarts, die menigmaal zijn hoofd had geschud, als hij de oude school betrad. De naam „Zwaluwnest", die herinnert aan psalm 84, is een goed gekozen naam. Ds. Becht sprak de hoop uit dat deze nieu we school onder Gods zegen een rijke toekomst tegemoet zou gaan. DE INSPECTRICE Mej. De Jong, de inspectrice, noemde deze 15e september een feestdag voor Zaamslag en een dag van dankbaarheid. Zij feliciteerde bestuur en ouders met deze school. Zich speciaal tot de hoofdleid ster mevr. Boerma wendend, zei mej De Jong zich er over te ver heugen dat zij uit Arnhem naar Zaamslag was gekomen om deze school te leiden. De inspectrice sprak de hoop uit dat het mevr. Boerma gege ven zou mogen zijn nog lang in het belang van de Zaamslagse jeugd te werken. VAN KINDERSCHOOL TOT KLEUTERSCHOOL Burgemeester Van Wijk wees op de veranderde omstandighe den als gevolg van de wet op het kleuteronderwijs. „Wij hebben nu een fijne schooi", aldus de burgemeester, „en, dankbaar voor wat in de oude school is gepresteerd, rich ten wij nu het oog op de toe komst". 1 De burgemeester vond de naam „Zwaluwnest" heel goed gekozen. „Kinderen zijn trekvogels, even als de zwaluwen. Zij beginnen op de kleuterschool en trekken dan naar de „grote school''. Vandaar gaan ze weer naar een andere school over of ze trekken direct in het leven in". De burgemeester wenste de nieuwe school alle goeds toe. DROOM WERD WERKELIJKHEID Namens de schoolverenigingen sprak de heer J. J. Verlinde. Hij feliciteerde het bestuur met dit fraaie gebouw, dat in onze mo derne tijd nodig is. Een droom is werkelijkheid geworden, al dus de heer Verlinde, die het ge noegen had het schoolbestuur een enveloppe met inhoud te kun nen aanbieden. De heer Jac. van Hoeve bracht de gelukwensen over van de ver eniging voor chr. volksonderwijs (herv. school). Ook hij bood een enveloppe-met-inhoud aan, die hij vergezeld liet gaan van zijn al lerbeste wensen voor de toe komst van deze mooie kleuter school. VOORZITTERSHAMER Mevr. Boerma dankte voor de vriendelijke woorden welke van verschillende zijden tot haar wa ren gericht. Zij hoopt nog vele jaren in deze mooie school te mogen werken. Uit erkentelijk heid stelde zij de voorzitter een nieuwe voorzittershamer ter hand. Na een dankwoord van de voorzitter en het zingen van psalm 84 vers 2, -sloot ds Becht met dankgebed. 's Middags was de school ter be zichtiging gesteld van de ouders, terwijl in de avonduren ook an dere belangstellenden de gele genheid kregen de moderne in richting te bewonderen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Door onderlinge samenwerking is Zaamslag een prachtig inge richte kleuterschool rijker ge worden. Het moge deze inrich ting tot in lengte van dagen goed gaan. v GRAF VAN GRAAF LODEWIJK ADRIAAN VAN NASSAU GEVONDEN Bij restauratiewerkzaamheden in de hervormde kerk aan de Utrechtse Weg in Zeist heeft men een gave grafsteen gevon den van de in 1742 in de kerk begraven Lodewijk Adriaan graaf van Nassau, vrijheer van Zeisteen achterkleinzoon van prins Maurits. Men hoopt desteen in de loop van de volgende week te kwh- nen lichten. Van oudheidkundige Zijde bestaat zeer veel belang» stelling voor de zerk, die nu nóg op zijn oorspronkelijke plaats -A nog geen meter'onder de grond rust. Vlak bij deze, plek is de-rijksf dienst voor oudheidkundig ba» demonderzoek dinsdagmiddag op een half vergane loden kist ge» stuit In de kist lag het gebeente van een man van middelbarè leeftijd. t>r. Huizinga van het antropo- logisch instituut van de rijksuni- versiteit te Utrecht en de heer Halbertsma van het R. O. B. te Amersfoort, die de kist openden, nemen aan dat men te doen heeft met de stoffelijke resten van de graaf van Nassau. De loden kist lag onderstebo ven in het zand. Men vermoedt dat de kist omgekeerd is bij de herbegraving na de herbouwing van de kerk in 1840. De oor spronkelijke houten kist moet toen reeds verteerd geweest zijn, terwijl men aan de loden bin- nenkist waarschijnlijk niet meer heeft kunnen zien wat boven dan wel onder was. Zuidwestelijke wind Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Europa hand haafde zich zeer warme lucf waarin het kwik opnieuw waar den bereikte van 25 tot 30 gra den. Hoewei deze warme luc1- uit ons land werd verdreven, be reikte aanmerkelijk koelere lucht, aanwezig boven de Britse eilanden, ons nog niet. In het overgangsgebied waarin wij ons bevonden, werd het 20 tot 25 graden. Hierbij vormden zich een aantal buienhaarden die plaatse lijk onweer, wind en hevige regenval veroorzaakten, met name nabij het vliegveld Zuid- Limburg, waar ca 40 mm regen viel. In het Rijnland gingen zon nige buien van zware rukwinden vergezeld. Het komende etmaal houdt de matige „tot krachtige zuidwestelijke stroming in ons land aan. Kleinere storingen die in deze stroming meetrekken, kunnen plaatselijk weer aanlei ding geven tot buien. Vandaag bereiken de middag- temperaturen dezelfde waarden •^s gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder Sept 16 6.16 18.53 16.59 17 6.17 18.50 17.36 0.47 18 6.19 18.48 18.05 1.53 19 6.20 18.46 18.30 3.04 20 6.22 18.43 18.50 4.19 21 6.24 18.41 19.09 5.35 medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelf de middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 16 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.21 9.56 10.36 10.46 n.m. 10.01 10.36 11.16 11.26 DONDERDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 10.36 11.11 Terneuzen 11.11 11.46 Hansweert 11.51 12.26 Walsoorden - 0.01—12.36,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5