Prinsjesdag met tradioneel verloop ZINVOLLE BETEKENIS TROONREDE GEMEENTELIJKE INDELING ZEEUWS-VLAANDEREN Woensdag 16 september 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Den Haag was zichzelf op Prinsjesdag hoofdpijn? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! V/V EERSTE KAMER Begroting van Binnenlandse Zaken HET C.N.V. OVER DE TROONREDE 100-jarige in Apeldoorn MAASTRICHT GETEISTERD DOOR NOODWEER Boycot bij het begin schooljaar in New York Brand op de Patricio Murphy'" bijna bedwongen KAPITEIN VAN „GOEREE" DOODGESCHOTEN Prinsjesdag' 1964. Opnieuw veel militair vertoon onder de bomen van het Lange Voorhout en de Vijverberg en op het eeuwenoude Binnenhof. Zeer vele belangstellenden uit stad en land langs de hekken van het befaamde Schelpenpad, waar slechts de gouden koets en de volgrijtuigen op deze dag van het jaar mogen rijden, langs Kneuterdijk en Hofvijver. Vlaggen, muziek, stram eerbetoon naast spontane hulde. Kortom, Prinsjesdag, zoals die slechts in het grootste en aanzienlijkste dorp ter wereld wordt gevierd en beleefd in Den Haag. Het was gisteren een slechte dag voor de eigenaar van PF-CM-667, een stuk welvaarts- wonder dat vergeten op de Lan ge Vijverberg stond, 's Avonds kon de Duitse zakenman of toe rist die zijn wagen daar langs de route van de gouden koets liet staan, zijn eigendom weer bij de politie ophalen. (Adv.) Na de opening van de zitting der Staten-Generaal is de Eerste Kamer bijeen geweest voor de benoeming van de leden voor de huishoudelijke commissie, de ge mengde commissie voor de steno grafische dienst en voor de com missie van beroep voor de amb tenaren van de stenografische dienst. De commissies kregen dezelfde samenstelling als tij dens de vorige zitting. Voorzitter mr. J. A. Jonkman hield een toespraak, waarin hij wees op o.m. de zinvolle beteke nis, die moet worden gehecht aan het uitspreken van de troon rede door de koningin, waarbij haar ministers zijn gezeten di- rekt vóór de troon in het mid den van de Ridderzaal. In deze speech herinnerde de heer Jonkman aan de herden king van de bevrijding op 5 mei 1965, aan de herdenking van de bevestiging door de koningin van het koninklijk statuut op 15 dec. van dit jaar en de onderteke ning van het handvest der Ver enigde Naties in 1945, dat in 1965 zal worden herdacht in het kader van het „jaar van de in ternationale samenwerking". Hij herinnerde tevens aan de aanneming van het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloos stelling voor de leden van de Tweede Kamer, waarbij aan de voorzitter van de Tweede Kamer (nieuwe) bevoegdheden worden gegeven tot het toekennen van een extra-schadeloosstelling aan de fractie-voorzitters. Mr. Jonkman merkte terzake o.m. op, dat het twijfelachtig lijkt of dit voorstel een meerder heid zou hebben gevonden, wan neer het apart was ingediend. „De kamervoorzitter wordt hier door bovrn en buiten de Kamer gesteld", aldus de heer Jonkman. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? DE BELASTINGMIDDELEN 1965 {/.aftrek) (in nnln.gld.) OmzeF-_ Hj belasting Invoerrechten - S ..hl// Accijns- Regisfr, zegel Motor- rijfti kjen betering Inkomsten belasHng (340 1280 Dividend, commiss. Successie-■ 250 SJbrö. Diversen—141 12275 |1600 11137 3200 3125 11625 1210 1191 ^13 Het komende jaar zullen by de tweede kamer wetsontwerpen worden ingediend tot gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaan deren en tot uitbreiding van Rotterdam in het Botlekgebied. Honderd man gardejagers met vaandel en de luchtmachtkapel vormden de erewacht bij het in tieme paleisje aan het Korte Voorhout, waar het koninklijk paar en hunne dochters Beatrix en Margriet tegen kwart vóór één in de gouden koets stapten om de traditionele tocht naar het Binnenhof te beginnen. Koningin Juliana droeg een grijze, geborduurde satijnen japon met bijpassende driekwart mantel, een rose hoed met struis veren, rose handschoenen en grijze schoenen. De leden van de koninklijke familie droegen allen het orde lint van het grootkruis van de Nederlandse Leeuw. DE GOUDEN KOETS De stoet, voorafgegaan door rijknechts te paard, een detache ment marechaussees, een com pagnie gardegrenadiers met vaandel en de zoals immer per- fekt spelende militaire kapel in ceremoniëel tenue, werd geopend door vier dubbelbespannen rij tuigen met leden van de hof houding. Voor en achter de gou den koets reden commando's rijkspolitie te paard in ceremo nieel tenue. De door het proto collaire achtspan getrokken gou den koets werd omstuwd door acht koetsiers en acht lakeien in koninklijke livrei. Rechts naast de koets reed te paard de chef van het militaire huis, luitenant- generaal W. Schaper en links de gouverneur der residentie, bri gadegeneraal A. J. F. M. Egter van Wissekerke. SALUUTSCHOTEN Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is, reed de stöet langs het Lange Voorhout, de Kneuterdijk, de Lange Vijverberg en de Kor te Vijverberg om bij het Mau- ritshuis de poort naar het Bin nenhof te passeren. Langs de route stonden 500 man van het pantserbataljon Chassée, 200 luchtmachtsoldaten van de op leidingsschool, honderd marine mannen van het vliegkamp Val kenburg en 450 man van de lich te luchtdoelartillerie. Drie deta chementen van dertig leden van Marva, Milva en Luva alsmede twee detachementen studenten weerbaarheid van 25 man elk uit Delft en Leiden brachten even eens eerbewijzen langs de route. Vóór en tijdens de rit naar de Ridderzaal speelden de fanfare korpsen van genie en Limburg se jagers, het tamboerkorps van het garderegiment „Prinses Irene" en het trompetterkorps der artilleristen langs de route. Hoefgetrappel, de dreun van marcherende voeten en de vro lijke muziek maakten de minuut- schoten, die door de 43ste afde ling veldartillerie op het Malie- ved werden afgevuurd, somtijds onhoorbaar. Honderd man pon tonners zorgden daar voor de afzetting. Aan de voorgevel van de Rid derzaal, aan weerszijden van het baldakijn, werd de erewacht ge vormd door zeventig man van het korps mariniers met vaan' del en vaandelwacht, de mari nierskapel en de tamboers en pijpers van de mariniers. Zij deden met vele vrolijke marsen de ruiten van de statige kamer gebouwen en departementen rin- Wjaankemst -van De aankomst van het koninklijk paar met de prinsessen Beatrix en Margriet bij de Ridderzaal. Op de achtergrond de gouden koets. de koninklijke familie het volks lied weerklonk. Op het Binnenhof stond in carré voor de menigte toeschou wers een afzetting van honderd man gardefuseliers „Prinses Irene" in de bekende ceremo niële rode tenue. BLOEMENWEELDE De uit de verenigde vergade ring gekozen leden van de com missie van in- en uitgeleide be staande uit drs D. F. van der Mei, de heer I. Baart, mej. mr. J. Zee- lenberg, dr. W. J. Schuyt, mr. W. J. Geertsema en mr. dr. G. Geel kerken, gingen met de groot meester de vorsten vooraf naar hun zetels in de met een bloe menweelde en de provincievlag- gen getooide Ridderzaal. De koningin werd begeleid door het kamerlid dr. H. J. J. van Velt- hoven; de prins door de heer H. J. Maenen; prinses Beatrix door drs H. M. Fransen en prinses Margriet door de heer J. Schip per. Na het voorlezen van de troonrede begaf de koninklijke familie zich, door dezelfde dames en heren begeleid, naar de ont vangkamer van de Ridderzaal. Kort nadien werd de terugtocht naar het paleis Lange Voorhout langs dezelfde route aanvaard. MIDDAGRIJTOER Zoals de traditie wil maakte het koninklijk gezin dinsdagmid dag een rijtoer door Den Haag. De route voerde het konink lijk gezin, dat dezelfde kleding droeg als tijdens de plechtigheid in de Ridderzaal, onder meer door de Javastraat, het Noord einde, over de Grote Markt en de Herengracht naar de Bezui- denhoutseweg en vandaar via een korte omweg door Maria- hoeve naar Huis ten Bosch. Evenals eerder op de middag was de belangstelling van het publiek dat zich langs de route had opgesteld, groot De zon bleef evenwel tijdens deze rijtoer achter de wolken verborgen. Het openbreken van de auto door de brandweer was een ver zetje voor wie daar stonden te wachten op deze Prinsjesdag. Ti'ouwens, het was allemaal fijn in Den Haag. Hoewel er meer belangstelling voor Prinsjesdag was dan vorige jaren, was de' sfeer niet"zó fana tiek als hij in vroegere jaren wel zijn kon. Pas tegen negen uur begonen de eerste kijkers zich langs de koninklijke route te installeren. Alleen in de pro vincie is men vroeg opgestaan voor het kijkspel van de derde dinsdag in september. Een groep mensen uit Kampen was al om zes uur met drie autobussen naar Den Haag vertrokken. Uit Groningen en Maastricht waren ze nog vroeger op pad ge gaan. Bij het comfort dat men had meegebracht, waren minder houten stoeltjes en limonade- flessen. Onze kamperende natie had zich met kampeermeubilair en kleurig plastic drinkgerief achter de hekken geïnstalleerd. Kinderen hielden zich bezig met het kleuren van een tekening van de koninklijke stoet die was afgedrukt in een gratis editie van een Haags dagblad. Voor de rest was het allemaal zoals het hoort op Prinsjesdag. Een residentie waarin veel zach te g's klonken en waarin veel n's werden ingeslikt. Vlaggen, muziek, drukke terrassen en een vriendelijke temperatuur. Den Haag op Prinsjesdag: een beetje anders dan anders en tegelijkertijd Haagser dan ooit. KLEUTER DOOR HOFAUTO AANGEREDEN Een 3-jarig jongetje uit Den Haag heeft dinsdagmiddag een hersenschudding opgelopen, toeri het werd aangereden door een hofauto, die aan de koninklijke stoet tijdens de rijtoer door de residentie voorafreed. Het ongeluk gebeurde om vijf minuten over vier op de Denne weg nabij de Mauritskade. De kleuter stak plotseling de weg over en liep tegen de auto. Het kind lag nog op straat toen de stoet passeerde. Volgens de Haag se politie heeft koningin Juliana medelevend naar het kind geke ken. De kleuter werd in het Juliana-kinderziekenhuis opgeno men. (Adv.) PETROLEUMKACHEL f.86.- Het nieuwste wonder van Aladdin! Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooit gezien heeft! VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! Minister Toxopeus (binnen landse zaken) deelt dit mee bij de begroting 1965. De eerder vermelde voorstellen tot een gemeentelijke herindeling betreffende Helmond en randge meenten en Goeree-Overflakkee worden binnenkort ingediend. FIN ANCIEN BINNENLANDS BESTUUR De reeds aangekondigde wets voorstellen tot een definitieve regeling ter verruiming van het gemeentelijk belastinggebied zijn met wetsvoorstellen tot techni sche herziening van de gemeen telijke belastingbepalingen in voorbereiding. Een onderzoek naav de moge lijkheden van een verdere uit breiding van de verfijningen van de algemene uitkering is gaande, aldus do minister. De definitieve vaststelling van de uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1960, 1961 en 1962 zal spoe dig haar beslag kunnen krijgen. In de toelichting op de begro ting wordt vermeld, dat in 1964 vooral kleine gemeenten moeite hebben tot een sluitende begro ting te komen. Het aantal ge meenten met een niet sluitende primitieve begroting steeg van 16 pet in 1963 tot 19 pet m 1064 (welk laatste percentage ook reeds in 1962 werd geconsta teerd). Het bedrag van de tekor ten is gestegen van ƒ46 min in 1963 tot ƒ54 min in 1964. Van deze stijging ad ƒ8 min komt 6,2 min voor rekening van de gemeente Amsterdam. Voor het overige laat het zich aanzien dat de begrotingspositie van de klei nere gemeenten ongunstiger is geworden. RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT Een herziening van het rijks ambtenarenreglement, wat be treft de passages over schorsing en ontslag, is in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling- bij die herziening een bepaling op te nemen, welke in voorkomende gevallen ambtenaren 11a het be reiken van de leeftijdsgrens de gelegenheid geeft tot het blijven vervullen van hun betrekking. Om de waarborgen voor rechtszekerheid en gelijkheid in behandeling te vergroten heeft de minister een commissie inge steld, die moet adviseren bij een ontslag wegens ongeschiktheid, anders dan op grond van zieïs- of lichaamsgebreken. Het advies van deze commissie kan ook worden ingewonnen, wanneer het treffen van een disciplinaire maatregel wordt overwogen. BESCHERMING BEVOLKING De bezetting van de georgani seerde zelfbescherming blijft (Ie minister zorgen baren. Deze zelfbescherming zal op sterkte dienen te worden ge bracht, waar nodig door invoe ring van de noodwachtplicht voor de wijkploegen en de zelfba- schermingsploegen. Ook in het nieuwe begrotings jaar, zo deelt de minister mne, zullen openbare schuilgelegen- heden worden ingericht in nieuw bouwprojecten. Voorts staat een verdere uitbreiding van het sire ne-net op het programma. In de memorie van toelichting wordt bij de paragraaf bescher ming bevolking eer. verdere groei van de b.b.-01-ganisatie ge signaleerd. Het bezettingscijfer is met tien procent toegenomen. Het bemanningscijfer voor de brandweer is in het merendeel der b.b.-kringen onbevredigend. Er is spr ake van een onvoldoende bereidheid om de voorgeschreven verbintenis als vrijwillige nood- wachter te tekenen. Aanvulling met plichtnoodwachters zal nood zakelijk zijn. In het rust- en verpleeghuis „Irene" in Apeldoorn heeft gis teren mej. M. Boekholt haar 100ste verjaardag' gevierd. Mej. Boekholt ondervond bij deze vie ring grote belangstelling. Onder meer kwam de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tom bes, zijn gelukwensen aanbieden. De gouden koets met de konin gin en prins en de prinsessen Beatrix en Margriet passeert het paleisje aan de Kneuterdijk. Het commentaar van het chris telijk nationaal vakverbond op de troonrede is, dat het globaal gezien waardering heeft voor de plannen van de regering, met name voor die op het gebied van de volkshuisvesting, maar dat over de details hier en daar nog wel „valt te praten". Dat de loonstijging het komen de jaar binnen nauwe grenzen moet blijven, vindt het C.N.V. een optimistische mening van de regering, gezien de spanning op de arbeidsmarkt. Gegeven de mogelijkheid van een verdere prijsstijging die nog steeds bestaat zou er eind volgend jaar, als de lonen slechts in geringe mate worden ver hoogd, wel eens sprake kunnen zijn van een reële inkomensda ling. Overigens meent het C.N.V., dat de prijsstijging in 1964 tot nu toe (zes procent) is meege- yailent een deel ervan is boven dien het gevolg van een hoger invoerprijspeil en dus niet van de binnenlandse kostenstijgingen De vakcentralen moeten nog overleg plegen over de formule ring van hun wensen ten aan zien van de lonen in 1965. Weinig enthousiast is het C.N. V. over het plan, het door de vak centralen voorgestelde systeem van bezitsvorming door vermo- gensaanwasdeling eerst nog voor advies aan de S.E.R. voor te leg gen. Deze zaak kan per bedrijfs tak worden geregeld, aldus het C.N.V., maar als men er eerst in de S.E.R. over moet gaan praten, kan de realisering nog jaren du ren. Het C.N.V. handhaaft zijn standpunt, dat een hogere bijdra ge uit de algemene middelen voor de opvoering van de A.O. W.- en A.W.W.-uitkeringen moet worden-geprefereerd boven som mige delen van de voorstellen tQt-bêlasiiflgvjtlagiDg, Dinsdagmiddag werd Maas tricht geteisterd door een zwaar onweer dat op talloze plaatsen aanzienlijke schade veroorzaakte. Terwijl de regen met bakken uit de hemel viel, sloeg de bliksem in de oude hoeve „Zonnenberg" op de Sint-Pietersberg, waar een schuur in vlammen opging. Deze schuur bevatte de opbrengst stro van 10 hectare. Elders in de stad werden in parken en lanen bo men ontworteld en afgebroken. Een gedeelte van de nieuwbouw van een kerk werd volkomen verwoest. Talloze kelders liepen onder water, terwijl dozijnen televisiemasten van de daken gerukt werden. De brandweer moest talloze malen behalve voor voornoemde brand uitrukken om assistentie te verlenen bij het opruimen van obstakels over de wegen en televisiemasten, die aan tuigdradèn langs de gevels hingen. De schade aan de in aanbouw zijnde kerk wordt geschat op ruim 15.000 en betekent een achterstand op het bouwschema van zes weken. Het begin van het nieuwe schooljaar is in New York niet zonder moeilijkheden verlopen Een oudervereniging en de „raad voor verbetering van het onder wijs" hadden een boycot afge kondigd yan openbare lagere scholen om te protesteren tegen het nieuwe gemeentelijke pro gramma inzake de rasseninte gratie op de scholen De boycot die twee dagen zal duren, schijnt slechts gedeeltelijk te worden toegepast. Voor verscheidene scholen werd „gepost" door moe ders van leerlingen. De protes ten gelden voornamelijk de ge- lijkelijke verdeling van blanke en negerleerlingen over de diverse scholen, als gevolg waar van velen hun kunderen niet naar een school in de wijk waar zij wonen, kunnen sturen. De twee organisaties die de boycot hebben afgekondigd, zeg gen niet gekant te zijn tegen rassenintegratie, alleen te pro testeren tegen de methoude die daarvoor wat de scholen betreft wordt gevolgd. De protesten komen voor zover bekend uit sluitend van blanken. De politie was in New -York paraat, maar het kwam niet tot incidenten. De organisatoren van de boycot schatten, dat 250.000 scholieren zijn thuisgebleven op een totaal van een miljoen schoolkinderen. De Schiedamse brandweer had gisteravond de brand die sinds zondag woedt aan boord van het Panamese vrachtschip „Patricio Murphy" (3475 brt), nagenoeg onder controle. Men heeft grote hoeveelheden koolzuur in de rui men gepompt om het vuur te verstikken, Het laat zich aanzien dat dit een gunstig resultaat zal hebben. Men neemt aan dat het over springen van een vonk uit de benzinemotor oorzaak van de brand is geweest. Het staat vast dat het vuur grote schade heeft toegebracht aan de lading van 4500 zakken sulfaat en aan de nieuwe dieselmotoren in de ma chinekamer. Het ziet er naar uit dat de „Patricio Murphy" enige tijd uit de vaart zal worden ge nomen. De bemanning is nog aan boord. De kapitein van het Neder landse vrachtschip „Goeree" werd doodgeschoten op de brug van zijn schip, toen dit zich ter hoogte van Kobe in West-Japan bevond Dit heeft de havenpoli tie van Kobe meegedeeld. De 48-jarige kapitein Andries Bruinooge uit Borssele stierf door een schotwond in het hoofd, toen zijn schip op volle snelheid op weg was naar Jawata, gele gen op het meest zuidelijke Ja panse eiland, Kioesjoe Het schot of de schoten vielen kort nadat de „Goeree" uit Kobe was vertrokken. Daarna keerde het schip naar Kobe terug. De Nederlandse consul in Tokio heeft toestemming gege ven voor een lijkschouwing. Naar verwacht wordt, zal de „Goeree" vandaag ten tweeden male naar Jawata vertrekken, onder commando van de 36-jari- ge eerste Stuurman P. Bes. HUE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT ELeGI HOE DE STAAL 1GULDEN UITGEEFT

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3