Vierde overwinning voor Heracles Terneuzen start uitstekend Tegenvaller voor Sluiskil H.V.V.'24-Helmond 1-3 OUDKERK BEZORGT NEDERLAND DE DERDE WERELDTITEL UITSTEKEND DEBUUT VAN VOGELWAARDE Biliili Maandag 14 Dinsdag 15 september 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 D.O.S.—Heracles 1—4 SPARTA-TELSTAR 1-1 ENSCHEDE- FORTUNA '54 0-0 A.D.O.—P.S.V. 0-1 GO AHEAD— FEIJENOORD 0-1 N.A.C.—SITTARDIA 2-2 DE BELGISCHE COMPETITIE 0.W.S.—G.V.A.V. 3-1 M.V.V.-AJAX 2-2 ODIO-TERNEUZEN 1-6 Sluiskil—Goes 1—8 Axel—Grenswachters 3—0 Kaaise Boys—Hontenisse 2-3 Zeelandia—B.S.C 2—1 Lewed. Boys—R.C.S. 5—2 Vogelwaarde—Breskens 7-3 Clinge—IJzendijke 3—1 BRACKE WERELDKAMPIOEN ACHTERVOLGING TIMONER STAYER-KAMPIOEN MASPES WERELDKAMPIOEN SPRINT Biervliet—Steen 5—2 Aalmoezenier verongelukt Toeschouwers: 12.000. Met constructief spel van He racles speelde de eerste helft zich voornamelijk op de Utrecht se helft af. Het verrassende doel punt van D.O.S. kwam tot stand uit een houdbare kopbal. D.O.S. kwam er nauwelijks aan te pas en bovendien waren de schaarse Utrechtse attaques van alle ge vaar ontbloot. Nadat Vrielink eens tegen de paal had gescho ten, scoorde Van Hee vijf mi nuten vóór de rust de gelijkma ker. In de tweede helft speelde Heracles veel minder. Toch ver kregen de Almeloërs al spoedig een 12 voorsprong. Even bleek het of D.O.S. nog terug zou ko men, maar slecht plaatsen maakte het de defensie van He racles gemakkelijk. Reekers hinkte een groot deel van de tweede helft wat mee als rechts buiten, nadat hij bij een poging om de bal te spelen zijn knie verdraaide. Dat Heracles in de laatste fase van de strijd tot 14 kwam, was meer aan fouten in de defensie van D.O.S. dan aan eigen kracht te danken. Toeschouwers: 20.000 Een wedstrijd met matig voet hal. Vooral Sparta stelde voor rust teleur omdat Lazeroms zich als stopper niet op zijn plaats scheen te voelen en de kanthalfs te weinig steun gaven aan de zonder inspiratie spelende voor hoede. Ook Telstar speelde aan vankelijk zwak. Na de rust bleek echter dat de ploeg in Boeke- steijn een middenvoor met aan leg bezit. Ook Van Wijk zorgde voor knappe acties. Als geheel viel de jonge ere-divisieclub echter niet mee. De kopbal waar mee Boekesteijn kort na de rust de gasten een voorsprong gaf, scheen voldoende te zijn voor de •winst omdat de Telstar-verde diging voor de tempoloze Sparta- aanvallen te sterk scheen. Met de gelijkmaker van Franken kon Sparta tevreden zijn. Toeschouwers: 7000. Als scheidsrechter Van Oost- rom niet de goedheid had gehad een duidelijke overtreding van Lagarde te tolereren, had En schede waarschijnlijk de vierde nederlaag moeten incasseren. De arbiter zag er geen kwaad in, toen de Enschedese doelman drie minuten vóór het einde rechts buiten Petactovic bij de benen greep om hem de doorgang naar het doel te beletten. Even tevoren had Kalter zijn ploeggenoot van vorig jaar Kohn nog net kunnen verhinderen de bal in het verlaten doel te plaat sen en daarmee zijn alle doel kansen van Fortuna vermeld. De overige en dat waren er legio waren voor Enschede. De tra ge Van der Hart kon ondanks de assistentie van Beenen het aanvalsspel van de oostelijken niet de baas, maar Geutjes, Ten Donkelaar en Weering bleken de kunst van het afwerken niet te beheersen. Toeschouwers: 20.000. In een matige wedstrijd boekte P.S.V. een moeizame 10 zege. Onverdiend was de zege niet, maar terecht stelde P.S.V.-trai- ner Bram Appel na afloop vast dat de gelukkigste ploeg had ge wonnen. Van der Kuilen toonde zich weer bijzonder gevaarlijk. Het enige doelpunt was zijn werk. In een duel waarin de aanvalslei der van P.S.V. oog-in-oog stond met doelman Thie, kon de A.D.O. keeper tweemaal achtereen op miraculeuze wijze redden. Toen Van der Kuilen voor de derde maal schoot, moest de Hagenaar zwichten. De ontmoeting kostte Fons van Wissen bijna een waar schuwing, omdat hij meer zei dan hij kon verantwoorden. Aangezien de Eindhovenaar na afloop zijn excuses aanbood, liet arbiter Van Ravens het bij een ernstige vermaning. Toeschouwers: 24.000. Op gelukkige wijze heeft een weinig imponerende Feijenoord- ploeg Go Ahead een 10 neder laag toegebracht. De Rotterdam mers, die met uitzondering van Moulijn niet veel presteerden dankten de zege aan een hands bal van rechtshalf Kanselaar die arbiter Gennissen met een penal ty afstrafte. Kreijermaat benutte de strafschop beheerst. Go Ahead trachtte tenminste een gelijk spel te bereiken doch stopper Kraay en zijn mannen wisten stand te houden. Bouw meester raakte in de slotfase nog slaags met Ter Horst. Romeyn attaqueerde linksbuiten Niehaus zo fors dat hij een officiële waarschuwing opliep. Toeschouwers: 7.000. Kwaliteitsvoetbal hebben de toeschouwers moeten missen. Wel is er lange tijd grote span ning geweest. De laatste minuten van de eerste helft leverden de nodige sensatie op. Binnen, negen minuten werd viermaal gescoord. Het publiek verwachtte na de hervatting een voorzetting van deze reeks treffers. Zo ver is het niet gekomen. Sittardia bleek met een gelijk spel tevreden en de fensief spel maakte dat de N.A. C.-voorhoede niet meer tot sco ren kon komen. Onder aanvoe ring van Jan Notermans wierpen de Limburgers zich met elan in de strijd. De schaarse uitvallen van Sittardia bleken voorts van gevaar ontbloot. Het was een matige wedstrijd, waarin tech nisch en taktisch veel fouten werden gemaakt. A.D.O.—P.S.V. 0-1 Het enige doelpunt in de zondag te Den Haag gespeelde voetbal wedstrijd tussen A.D.O. en P.S.V. gemaakt door Van der Kuilen van P.S.V., die doelman Thie van A.D.O. onhoudbaar passeerde. De uitslagen van de zondag ge speelde eerste-divisiewedstrijden in de Belgische competitie lui den: 0—2 1—1 1—0 S—3 0—0 3—0 2—2 1—2 BeerschotAnderlecht Antwerp FCFC Brugge Daring CBBerchem Sp. FC LuikFC Beringen Tilleur FCSt. Truiden Lierse SK—La Gantoise FC DiestStandaard CS Brugge—Union SG Na twee wedstrijden leiden An derlecht en Lierse met vier pun ten. FC Luik, Standaard en FC Brugge delen met drie punten de derde plaats. -• ÜH» Toeschouwers: 20.000. De in drie ontmoeingen on- ■passeerbare defensie van G.V.A. V. moest in het Olympisch sta tion driemaal capituleren voor pen niet eens voluit spelende p.W.S.-aanval. Daarmee kwamen Üe Groningers er nog genadig (if, want Vonhof en de niet in i7orm zijnde linksbuiten Hollan- jler misten enkele kansen en ,/oorts kreeg doelman Van Leeuwen tweemaal de assisten tie van de lat. D.W.S., dat na 20 minuten reeds op 20 kwam, (naakte zich daarna niet druk ïneer. De Amsterdamse achter hoede, bouwend op Daan Schrij vers, kon zich tegen de zwakke p-roningse aanval rustig wat slordigheidjes permitteren. Te kenend voor G.V.A.V.'s impro ductiviteit was, dat halfspeler Piet Fransen, met zijn collega Koeman de beste Groninger, Ivoor het tegenpunt moest zorgen, Ivaarbij hij werd geholpen door pen opstellingsfout van doelman Jongbloed. Bij D.W.S. speelden behalve Schrijvers ook Geurtsen dn Lenz een goede wedstrijd. Toeschouwers: 9000. Een aardige wedstrijd, waarin [Vl.V.V. drie strafschoppen miste Ajax had het grote geluk van een doelman die stand wist te houden. Het eerste pechgeval voor M.V.V. kwam drie minuten vóór rust, toen Zuurbier Mares in de rug duwde en Thai hij mist nooit een strafschop in schoot maar de bal gestopt zag door doelman Boogaard. In de 70e minuut de tweede strafschop, die Coenen voor zijn rekening nam, nadat Soetekouw hands had gemaakt. Opnieuw werkte de Ajax-doelman de bal uit zijn doel. Drie minuten vóór het ein de, de stand was toen 22, zou Brokamp een penalty nemen. Het Maastrichtse publiek was vol vertrouwen want de nieuweling had al tweemaal raak geschoten, maar nu lukte het niet en daar door bleef de stand gelijk. Ook in het begin had M.V.V. geen ge luk, toen Ceulen bij terugspelen in eigen doel schoot. OUDKERK WERELDKAMPIOEN AMATEURS STAYERS Dolgelukkig, met de handen hoog geheven, ontvangt wereld kampioen amateur-stayer Jaap Oudkerk de regenboogtrui en het lint met de medaille welke bij zijn zojuist verworven titel horen. Aamateur-stayer Jaap Oudkerk: heeft Nederland zaterdagmiddag de derde wereldtitel wielrennen 1964 gebracht. De Nederlander offside in en Deij ging regelrecht op het doel af, omspeelde de keeper en bracht de stand op 1 —3. Direct na het begin van de tweede helft bleek dat de gasten het hierbij niet wilden laten, want zij gingen, nu met de felle zon in de rug, stug door. Toch duurde het weer een 15-tal mi nuten voor de volgende treffer viel. E. Lauret zette goed door, gaf de bal op maat af aan 't Gil de die op zijn beurt Wissel van een praöhtvoorzet bediende en met een beheerste kopbal bracht deze de stand op 1—4. Odio bleef niet bij de pakken neerzitten. Fel ging de bal van man tot man, maar de verdediging van de overtuigend veroverd. Dat het duo Wissel en Deij in staat is een verdedigingslinie voor grote problemen te stellen, is gebleken in de eerste compe titiewedstrijd welke Terneuzen had te spelen te Ossendreoht tegen de nieuwbakken tweede klasser Odio. Wissel nam vier doelpunten voor zijn rekening en Deij de rest, zij het na goed voorberei dend werk van de overigen. Een goede start die perspec tieven inhoudt voor de toekomst, ofschoon de competitieweg nog lang is. Om half drie gaf scheidsrech ter A. Blom het sein voor de af trap. De roodzwarten hadden er kennelijk zin in, want ze legden, onmiddellijk een pittig partijtje voetbal op de grasmas, hoewel gezegd moet worden dat gedu rende de eerste helft ook de gastheren zioh niet onbetuigd lie ten. Het spel golfde op en neer, waarbij een mooie aanval over rechts met een goede voorzet van P. 't Gilde niet onvermeld mag blijven. Slechts met de grootste moeite wisten de Odio- mannen hun doel schoon te hou den. Het duurde tot de 18e mi nuut voor Piet Wissel een voor zet van links beheerst in het doel plaatste. Grote vreugde bij de roodzwarten. Dit duurde niet lang, want de fel opkomende tegenstanders kwamen na vier minuten gelijk door een af standsschot van de midvoor J. van Oevelen in de rechterboven hoek. Direct daarop in de 23e minuut zag Jan Dooms aan de andere zijde zijn schot gekeerd, maar de terugstuitende bal werd door Rini Deij rustig in het doel gewerkt. (1—2.) Hoewel Terneu zen het beste van het spel had, duurde het tot vlak vóór de rust voor een volgende treffer viel te noteren. De Odio-verdedigers die veelvuldig de buitenspelval toe pasten, verkeken zich op de si tuatie toen Deij de bal juist over de middellijn kreeg toegespeeld. De scheidsrechter zag er geen'1-van H.V.V. treuzelde: hij gaf roodzwarten hield stand. Zo werd in de 20e minuut een hard schot van dichtbij uitstekend door Leunis gestopt. De gasten hadden er nog niet genoeg van en wilden kennelijk «hun doelge- middelde opvoeren want weder om was het in de 23e minuut Wissel, die na goed voorberei dend werk van Deij de stand op 15 bracht. Men ging het»nu wat kalmer aan doen in het heerlijke zomerzonnetje maar toch werd in de 40e minuut nummer zes nog in de touwen gejaagd, natuurlijk weer door Wissel, die dus een productieve middag had. In ieder geval heeft Terneuzen de eerste punten Sluiskil was gedupeerd, door dat Avermate kort na het begin van de wedstrijd wegens een blessure moest uitvallen. De ver dediging werd hierdoor danig verzwakt, waarvan de schotvaar- dige gebroeders Debbaut danig hebben geprofiteerd. Reeds na zes minuten schoot A. Debbaut, raak. Na een kwartier werd het 02 door W. Debbaut. In de 35e en 42e minuut liep Goes verder uit door twee doelpunten van A. Debbaut. In de vijfde minuut van de tweede helft zag Lindenberg kans er 05 van te maken. Voor het halve dozijn zorgde A. Deb baut (06). In de 28e minuut kreeg Sluis kil zijn verdiende tegenpunt uit een kopbal van Jacobs. Sinke in de 35e en Huybregtse in de 43e minuut brachten de eindstand op 18. In de eerste helft was er niet veel krachtsverschil, maar na de thee was Axel in alle opzich ten superieur. In de 9e minuut opende Van Vugt de score uit een voorzet van rechtsbuiten Herman (10). Twee minuten later was het bijna gelijk, toen doelman Verpoorte een bal weg sloeg voor de voeten van de Bra bantse rechtsbinnen, maar deze schoot naast. In de 20e minuut wist Van Vugt opnieuw te sco ren maar scheidsrechter Ver meer keurde dit doelpunt af we gens buitenspel. In de 35e mi nuut zette Lensen goed voor, v. d. Hout kopte prachtig in, maar met een fraaie safe wist de Grenswachtersdoelman de bal te stoppen. Even later schoot de midvoor van de gasten hard in. Gelukkig kwam de bal via de paal in de handen van de op de grond liggende doelman Ver poorte terecht. Een minuut na de rust kwam een back van de bezoekers in de verdrukking. Hij schoot in eigen doel, maar de paal bracht red ding. In de 11e minuut werd er te kort teruggespeeld en dit was voor Herman voldoende om er met een mooi schot 20 van te maken. In de 32e minuut w H. V. V. '24 heeft in zijn eerste competitiewedstrijd ondervonden dat het niet mee zal vallen om zich in de eerste klasse te hand haven. Aan techniek en snelheid kwamen de Zeeuwen veel te kort. Ook het 4-2-4 systeem klop te nog niet. Het tempo in de eerste klasse is duidelijk hoger. Bij de debutanten blonk voor al Maurice de Burger uit, een speler van 17 jaar die diverse moeilijke situaties opknapte. Ook de rechtsbuiten Jac. de Booy vol deed goed. De grote man was echter Willy van der Poel. Eén maal misrekende hij zich en trapte mis, hetgeen een doelpunt kostte. Het is nog steeds de stu wende kracht in de achterhoede. In de eerste minuten kregen beide doelverdedigers enkele corners te verwerken. Langzaam kwam Helmond tot ontplooiing. De Brabanders bouwden mooie aanvallen op en hun passes wa ren goed afgewerkt. In de 18e minuut scoorden de bezoekers het eerste doelpunt. Linksbuiten Bongers wist door te breken toen de achterhoede de bal op de doellijn door aan midvoor L. Martens en deze knalde in (0—1). Even later had den de bezoekers geluk. De doel man stopte een schot van Mag nus en Saman schoot in tweede instantie in de handen van de keeper. Na de thee nam Helmond op nieuw het heft in handen en doelman d'Hooge moest zwich ten voor een fraai sohot van midvoor L. Martens die juist on der de lat schoot (02). Na ongeveer 20 minuten spe len werd Hon. Neefs gevloerd. De scheidsrechter gaf straf schop. Schauwaert zette zich achter de bal en het was 12. Even leefde er hoop in de har ten der Hulsterse supporters. In de 35e minuut vergrootte Helmond zijn voorsprong toen Martens beheerst inschoot. De doelman ging hierbij niet geheel vrij-uit. Er waren ruim 1200 bezoe kers. Het is te hopen dat H. V. V. uit deze eerste wedstrijd le ring heeft getrokken wat sys teem en uithoudingsvermogen betreft. De competitie duurt nog lang. midvoor Van Vugt met de bal op de rechtervleugel terechtge komen. Uit zijn gepaste voorzet wist Verbunt onhoudbaar in te schieten (30). Hierna was de wedstrijd 'ge speeld en was iedereen blij toen het eindsignaal klonk. De mannen van „Klooster" hebben bij de Kaaise Boys een nuttige zege bevochten. De ploe gen bleken vrijwel tegen elkaar opgewassen. Nadat Machielse de Boys de leiding had bezorgd, maakte Boogaard gelijk (11). Na de rust hetzelfde spelbeeld. Machielse scoorde voor de thuis club en Boogaard schoot de stand weer in evenwicht (22). Onder grote spanning leek_het op ehn draw te zullen uitlopen toen Waterschoot nog éénmaal de roos trof en daarmee Honte nisse een benauwde overwinning bezorgde. Zeelandia en BSC speelden :n meer spannende dan fraaie wed strijd, waarin de thuisclub de leiding nam door Pentury (10). Na een half uur spelens kon Stoofmeel de partijen op gelijke voet brengen. In dé 33e minuut van de twee de helft bleek een tweede doel punt van Pentury voor Zeelan dia genoeg om de z-ege te be halen. STAND EREDIVISIE Heracles 4 4 0 0 8 13- 5 DWS 4 3 10 7 9- 3 Feijenoord 4 3 0 1 6 9- 3 Sparta 4 2 115 5- 5 Fortuna '54 4 2 115 5- 5 PSV 4 2 0 2 4 S- 7 Sittardia 4 12 14 7- 7 Telstar 4 12 14 5- 5 GVAV 4 12 14 2- 3 Ajax 4 1 1 2'3 7- 8 ADO 4 112 3 3- 4 DOS 4 112 3 8-11 Go Ahead 4 112 3 5- 8 MW 4 0 2 2 2 7- 9 NAC 4 0 2 2 2. 6- 9 SC Enschede 4 0 13 1 1- 8 Vogelwaarde had in de vierde klasse een goede start door een der koplopers van het vorige seizoen overtuigend te verslaan. Wel nam Breskens door Boek hout de leiding, maar door Lam bert werd voor de rust de 11 stand bereikt. Het was dezelfde speler die de thuisclub na de thee de leiding bezorgde (2—1). Door Hoef nagels kwamen de bezoekers nog even terug (2—2). Hierna begon de doelpuntenmaohine van de thuisclub gesmeerd te lopen en door Neve (2x), Pieters, Stroo- band en Lambert liep Vogelwaar de uit tot 7—2, waarop Verduijn de Breskense nederlaag terug bracht tot 73. In de le minuut nam Clinge de leiding door een kopbal van Ras. Deze voorsprong behield de thuisclub tot de 31e minuut toen Van Opdorp de gelijkmaker scoorde (11). Na de hervatting kon Hoef nagels na 15 minuten zijn club de leiding bezorgen (21). Met een prachtig doelpunt van Van Bunder in de 38e minuut stelde Clinge de zege veilig (31). won op overtuigende wijze de finale van de amateur- stayers over 1 uur. De uitslag luidt; 1. en wereldkampioen: Jaap Oud- kerk (Ned.) in 1 u. 78.055 km. 2. Walschaerts (Bëlg.) op 22 m. 3. Salmon (Frankr.) op 240 m. 4. Luginbuehl (Zwits.) op 4 ron den en 280 meter. 5. Herger (Zwits.) op 5 ronden en 160 meter. 6. Delpiano (Frankr.) op 6 ron-, den en 50 meter. 7. Giscos (Spanje) op 6 ronden en 400 meter. De Italiaan Garmiel en de Duitser Matthes hadden de strijd' gestaakt. De Belg Ferdinand Bracke ver overde de wereldtitel achtervol ging professionals. Hij versloeg in de finale de Italiaan Leandro Faggin, wereldkampioen 1963. De Fransman Pierre Trentin werd wereldkampioen sprint amateurs. De uitslagen luiden: Finale achtervolging profes sionals: 1. Bracke 6.13.92 2. Faggin 6.23.97- Om de derde en vierde plaats: 1. Baldini 6.26.86 2. Eugen 6.34.74 Finale sprint amateurs; le manche: 1. Trentin 13 sec. 2. Moreion 2e manche: 1. Moreion 12.7 sec. 2. Trentin Belle: 1. Trentin 12.7 sec. 2. Moreion De Belg Sercu kwam niet aan de start in de ritten om de be zetting van de derde en vierde plaats. De Spanjaard Guillermo Ti- moner heeft het wereldkampioen schap bij de professional-stayers behaald. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioen: Gqjller- mo Timoner (SpanjQ, 100 km in 1 uur 17 min. 4 sec. 2. Leo Proost (Belgió), op 2 ron den en 25 meter. 3. Karl Heinz Marsell (Did) 3 en 10. 4. Robert Varnajo (Frankrr.) 4 en 170. 5. Romain de Loof (België) 7 en 20. 6. Peter Tiefenthaler (Zwits.) 7 en 220. 7. Ehrenfried Rudolph (Did.) 7 en 400. De Italiaan Antoio Maspes be haalde zijn zevende titel bij de prof-sprinters. De uitslagen lui den: Een uitstekende wedstrijd van Lebo die reeds in de 3e minuut de leiding namen door M. Raas. Twee minuten later was het 20 door De Baar. Door De Kraker verkleinde RCS in de 20e minuut de achterstand tot 2—1. Een goed Finale: eerste rit: genomen strafschop van P. Raas bezorgde Lebo na 30 minuten 'n 31 voorsprong. Tien minuten na de thee scoor de P. Raas nogmaals, maar nu in eigen doel (32). Door doelpun ten van De Baar en Vermeulen in de 35e en 40e minuut werd de eindstand '52 bereikt. Na tien minuten reeds nam Biervliet de leiding door een doelpunt van Versluijs, maar Cuelenaere maakte direct daar na gelijk (11). Verhagen bracht vóór de rust de stand op 21. Martens deponeerde kort na de hervatting nummer drie in het Steen-doel. Een kwartier later werd het onverwachts 3- 1. Toen vond Biervliet het nodig de strijd te beslissen. Martens en Versluijs stelden met twee goede doelpunten de zege veilig. Een verdiende overwinning voor Bier vliet. 11.7 sec. 2. Baensch (Australië) Tweede rit: 1. Maspes 11.8 sec. 2. Baensch Om de derde en vierde plaats: eerste rit: De Bakker (België) 12.7 sec. 2. Sterkx (België) Tweede rit: 1. De Bakker 13.2 sec. 2. Sterkx Luchtmacht-aalmoezenier ma joor G. W. Letschert van de vliegbasis Deelen bij Arnhem is zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op het kruispunt IJssellaan in Arnhem botste hij met zijn auto frontaal tegen een vrachtwagen. Tijdens het vervoer naar het militair hospitaal is hii aan zijn verwon dingen overleden. Majoor Let schert was 39 jaar.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5