Bij de Berlijnse muur werd geschoten ZATERDAGYOETBAL ...voor mij zware Brandaris S Wielrennen JO DE HAAH WINT IN EEDE Handboogsport C hefarme 4 BFURSOVERZICHÏ f Marktberichten Maandag 14 Dinsdag 15 september 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 FAUBUS ACHTER JOHNSON Vier bebouwbare middelen in 1 tablet! Internationals lager, staatsfondsen wederom vast Dinteloord—A.Z.V.V. 4-2 Tern. Boys—Nieuwland '4-3 Spui—Wolphaartsdijk 0—4 D.VV.S. ongewijzigd tegen Fehnerbahce Mefc.-helafilida elftal, dat G.V. HIJ HERKENDE GARRINCHA NIET DE SPORTTOTO AMERIKAANS SCHIP IN BRAND TERRORISTISCHE GROEPERINGEN IN BRITS-GUYANA Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN D0UWE EGBERTS „PAPIEREN GORDIJN" AAN NEDERL. GRENS PHINS BERNHARI YL006 KONING OLAV HAAH LlXEliiil In Luxemburg Russische nota aait Oe Tliant Oostduitse grenswachters en Westberlijnse politie hebben zon dag bij de Berlijnse muur op el kaar geschoten, nadat de Oost duitsers hadden geschoten op een Oostduitse vluchteling. De Westberlijnse politie zei dat de Oostduitsers het leven van West- berlijners in gevaar brachten met hun schieten op de vluchte ling. De schoten vielen in de Ame rikaanse sector aan de Stall- schreiberstraat in het district Kreuzberg. Een 21-jarige Oost duitser had geprobeerd over de muur te klimmen maar de Oost duitse grenswachten merkten hem al op. toen hij tussen twee lagen prikkeldraad daarvoor liep, openden het vuur en scho ten hem in arm en been, zei de Westduitse politie. Deze begon terug te schieten nadat een Westberlijnse vrouw in haar wo ning door weggesprongen glas splinters was gewond. Haar ramen waren verbrijzeld en haar meubels waren beschadigd door kogels van Oostduitse zijde. TRAANGAS Een Amerikaanse militaire politieman gooide een traangas- bom over de muur. Intussen slaagde de Oostduitse vluchte ling erin de prikkeldraadver sperring door te komen en de muur te bereiken ondanks zijn verwondingen. Westberlijners die door de schoten wakker gewor den waren, liepen naar de muur, knipten het prikkeldraad door en lieten een touw neer. De Oostduitser kon dit pakken en werd over de muur getrokken. Hij ligt nu in het ziekenhuis,' maar verkeert niet in levensge vaar. „WALGELIJK" (Adv.) Krachtige bestrijding ven pijn en griep zonder de meeg van streek te maken I De Westberlijnse politie zei meer dan zestig schoten in Oost- berlijnse richting te hebben afge vuurd. Ongeveer 25 kogelgaten waren in een huis aan de Sall- schreiberstraat te tellen. De be woners van dit huis zeiden dat het incident om vijf uur in de ochtend begon en drie kwartier duurde. De vluchteling heet vol gens een Amerikaanse leger- woordvoerder Michael Meyer. De woordvoerder zei dat majoor Bovendien zorgt één der bestand- Franklin, Amerikaans comman- - - dant in West-Berlijn, „deze on menselijke en gevaarlijke daad van gewapende geüniformeerde Oostduitse bewakers" veroordeel de.. Burgemeester Willy Brandt heeft het incident „ontoelaat baar en walgelijk" genoemd. Gouverneur Orval Faubus van Arkansas, die zich heeft doen kennen als een fel tegenstander van rassenintegratie, heeft zater dag op een bijeenkomst van democraten verklaard, dat hij Johnson en Hubert Humphrey zal steunen. „Ik zal aan de zijde vertoeven van president John son bij diens eerste bezoek aan onze staat, een bezoek dat, ge- De vier geneesmiddelen van Che- loof ik, 25 september zal plaats- farine „4" hebben hun betrouw- hebben. Ik ben voor de demo- baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. NEESMIDDELEN TABLET Het Damrak heeft vanmiddag de nieuwe beursweek ingezet met voor de hoofdfondsen lage re koersen ten opzichte van het voorgaande slotniveau. De stem ming was bij de opening zwak tot aan de flauwe kant. Dit laat- DERDE KLASSE Vóór de rust was A.Z.V.V. ster ker maar kon dit niet in doel punten uitdrukken. Schoten van Borgt en Schieman belandden In het rij net. In de 15e minuut wist links buiten Dieleman uit een goede voorzet van Borgt met 'n fraaie kopbal.te scoren (01). In de 28e minuut maakte de goede Dintel- pord-midvoor Verhage met een kopbal de stand gelijk. Drie minuten na de hervatting trok Borgt van de zijlijn een bal fraai voor doel. Hieruit wist Schieman te doelpunten, maar dezp goal werd wegens buiten spel afgekeurd. E'A.Z.V.V; was hiervan kenne lijk Onder de indruk en dit was voo* Dinteloord voldoende om via Verhage een voorsprong te nemen (21). In de 18e minuut wist linksbuiten Slokker aan de bewaking Van Geensen te ont snappen en hij bracht met een hard sohot de stand op 31. In da 32e minuut was het nog maals midvoor Verhage die het doel wist te treffen (41). Vlak vóór tijd werd Ruijten- burg binnen het strafschopge bied tussen twee man geman geld. De strafschop werd door hem in een doelpunt omgezet. (42). Het was aan het goede werk van de jeugdige doelman Wieland te danken dat de score niet grote* was. VIERDE KLASSE Het eag er aanvankelijk naar uit, dat de Zeeuwse benjamin Nieuwland tegen de Boys een overwinning zou gaan bevechten. Reeds na acht minuten hadden de gasten een 02 voorsprong door doelpunten van Dingemanse en Walraven. In de verdere loop van de eer ste helft raakten de Boys wat ingespeeld, maar Nieuwland bleef gevaarlijk. Na de thee een geheel ander spelbesld. De Boys voerden de boventoon en dwongen Nieuw land totaal in de verdrukking Dit resulteerde in vier goede goals van de thuisclub, achter eenvolgens gescoord door Van Dixhoorn, Geensen, Simons en Daan de Kubher. Nieuwland kwam weliswaar nog even terug en zag kans door Dingemanse de achterstand tot 43 in te lopen, maar ver der kwamen de Bevelanders niet, die overigens geen slechte in druk achterlieten. AFDELING ZEELAND EERSTE KLASSE Spui heeft niet aan de ver wachtingen voldaan. Na de 35 zege in de uitwedstrijd tegen Bruse Boys had ieder ook tegen Wolphaartsdijk op een overwin ning gerekend. Maar de bezoe kers gaven bijna de gehele wed strijd de toon aan. Ook in het slotoffensief kon Spui niet tot doelpunten komen. Het was een minuut vóór de rust dat Huis- sen voor Wolphaartsdijk wist te scoren (01). Zes minuten na de hervatting voerde linksbinnen Van der Vreeke de voorsprong op tot 02. Tien minuten later maakte dezelfde speler er 03 van. In de 35e minuut bracht rechtsbinnen Wesseling de eind stand op 04. A.V. versloeg, zal D.W.S. woens dag a.s. in het Olympisch stadion uitkomen tegen het Turkse Feh nerbahce voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen.. Flinkevleugel, de vervan ger van de geblesseerde De Jong, speelt rechtsback, terwijl Pijlman naar de linksbackplaats is verhuisd. Het team ziet er als volgt uit: Doel: Jongbloed. Achter: Flinkevleugel en Pijl man. Midden: Israël, Schrijvers en Burgers. Voor: Geurtsen, Vonhof, Tem ming, Lenz en Hollander. Fehnerbahce arriveert van daag op Schiphol en zal dinsdag trainen op één van de bijvelden. Volgens de Turkse reporters vreest Fehnerbahce de ontmoe ting in Amsterdam, maar heeft de ploeg goede hoop de return in Istanbul te kunnen winnen. De portier van een hotel in Sao Paulo zal gerechtelijk worden vervolgd wegens overtreding van de wet die in Brazilië rassendis criminatie verbiedt. De man had de beroemde voetballer Garrin- cha en diens eohtgenote de toe gang tot het hotel ontzegd. Hij voerde als verontschuldiging aan Garrincha niet herkend te heb ben, maar de rechter van instruc tie maakte 'hem duidelijk, dat het niet om de identiteit maar om het beginsel van rassengelijkheid gaat. De deelnemers aan de Sport- toto van deze week zorgden voor een inleg van 690.313,Voor de eerste prijs was 125,292, beschikbaar, voor de tweede ƒ68.341,en voor de prijs voor de eerste acht goede voorspel lingen 34.171. Zondagavond had zich één deelnemer met 13 goed voorspelde uitslagen gemeld. Voorts waren drie meldingen van 12 goede uitslagen en 12 van de „eerste acht" binnengekomen. De uitslagen van de voetbal wedstrijden, die gelden voor de Sporttoto luiden: EnschedeFortuna '54 00 Go AheadFeijenoord 01 ADO—PSV 0—1 DWS—GVAV 3—1 MWAjax 2—2 SpartaTelstar 11 NACSlttardia 22 DOSHeracles 14 Willem II—RBC 6—1 WV—NEC 0—2 AlkmaarElinkwijk 53 VolewijckersVelox 1—1 Excelsior—SHS 3—1 Juist ingevuld zag het toto formulier er als volgt uit: 32213332121 1. ste gold voor Philips en Kon. Olie. Philips opende 1,20 lager op 15S,30- De situatie rond de vertikale prijsbinding was van weinig invloed op de koersvor- ming van de Philips aandelen. Deze stukken kwamen vrijdag iets lager uit Wallstreet, evenals Kon. Olie en Unilevers. Daaren tegen ging K.L.M. op de New- yorkse beurs een weinig om hoog. Kon. Olie deed vanmiddag ƒ162,10 163,30). Verder daalde Unilever een halve gulden tot ƒ147,80. AKU aan de flauwe kant op 474, min vijf punten. Voor Hoogovens werd een onver anderde advieskoers opgegeven op 613. De handel in de hoofd fondsen was zeer kalm doch het aanbod had aanvankelijk licht de overhand. Later draaide de markt voor Philips en Kon. Olie waardoor deze fondsen zich iets konden herstellen tot resp. 158,70 en 162,50. AKU liep op tot 475. In aandelen Centrale Suiker Maatschappij werd weer vlot gehandeld. Gedaan werd 440 tot 445. Eindelijk heeft dan de directie van de Cenrale Sui ker Maatschappij toegegeven, dat indertijd de gezamenlijke coöpe ratieve suikerfabrieken een bod op -de aandelen C.S-M. hebben uitgebracht van 500 procent. Dit bod werd, zoals bekend, door de directie van C.S.M. niet aan vaardbaar geacht. Vrijdag no teerde C.S.M. circa 439. De V.A. T-aandelen moesten een toontje lager zingen op ca. ƒ23,50 (ƒ26,50). Wallstreet heeft vrijdag de beursweek afgesloten in een zeer vaste stemming. Er waren veel kooporders mede door in flatievrees. Hierdoor bereikte het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen er weder om een nieuw hoogterecord op 867,13. Van de scheepvaartaandelen Kon. HollandAmerika lijn een winstje boeken van ruim een punt tot 107. Daarentegen lagen de meeste overige scheepvaart aandelen iets zwakker in de markt. Van de leidende cultures had H V.A. van lichte verkoop druk te lijden, daarentegen be stond er enige vraag voor Am sterdam Rubber. De staatsfond- senhoek zette de nieuwe beurs week in met een vaste stem ming. De nieuwe 514 procent lening kwam op de hoogste prijs en wel op 101%. Ook de leningen Bank voor Nederlandse Gemeen ten lagen vast in de markt. De nieuwe 5% procent lening B.N. G. deed officieus 100%. De uit- giftekoers was 99. Aandelen Ex ploitatie Maatschappij Sahevenin- gen werden wat lager op 270 (276) geadviseerd. Vrijdagavond werd in dit fonds dalend gedaan 270 tot 260. Vanmorgen betaalde men 269 voor deze stukken. cratische kandidaten", zo zei hij. Aan boord van het Ameri kaanse vrachtschip „Globe Ex plorer" is vrijdag brand uitge broken. Schepen in de nabijheid en vliegtuigen van de kustwacht begaven zich onmiddellijk na de eerste melding op weg naar de plaats van de ramp, ongeveer 430 km uit de kust van de Ameri kaanse staat Virginia. De bemanning, die het schip had verlaten, kon worden opge pikt door de Panamese vracht vaarder „La Pintada". I „NAAKT" Groot was de dorst van een aantal Moskouse ar-1 beiders, doch helaas was deze dorst omgekeerd evenredig met de hoeveel- heid geld, die zij beschik- baar hadden voor de aan koop van geestrijke dran ken. Maar zij vonden er iets op. -r- De dorstigen wisten een Rus, die de hoofdstad be zocht, mee te lokken naar het huis van een hunner. De man werd daar van zijn kleren ontdaan, die vervolgens werden ver- kocht, waarna het aldus verkregen geld in wodka tuerd omgezet. De aldus letterlijk en fi guurlijk „uitgeklede" dien- de een klacht bij de poli tie in, waarbij hij zijn naam moest opgeven. Deze was Golikov, hetgeen in 't Russisch „naakt" betekent, aldus het Russische vak bondsdagblad „Troed". De in het Brabantse Huibergen woonachtige Jo de Haan onder streepte zondag In de wieler ronde voor beroepsrenners in Eede (gem. Aardenburg) zijn voortreffelijke vorm. Een week nadat hij in het wereldkampioen schap een zesde plaats had be haald, won hij op overtuigende wijze de 135 kilonieter lange rit met 15 seconden voorsprong op Piet Buuts uit Keidonk. De Hagenaar Piet van der Lans won de sprint van het pe loton, dat 3-20 minuten was ach tergeraakt. De uitslag was: 1. Jo de Haan 3.28.00 2. Piet Buuts op 15 sec. 3. Piet van der Lans op 3.20 4. Jos Binders 5. Piet Damen 6. Adri van Tilburg 7. Theo Sijthoff 8. André van Aert 9. Camille Vyncke (B.) 10. R. Geldof (B.) WESTDORPE Geslaagde palingschieting Zondag organiseerde de hand boogmij. St. Sebastiaan te West- dorpe een grote palingschieting op twee staande wippen. De be langstelling was goed. Ook van onze zuiderburen en uit Zuid- Beveland waren vertegenwoor digers aanwezig. De uitslag luidt: Wip I: Hoogvogel: J. Fopma te Sluiskil;zijvogels: A. Herman te Axel, andere niet afgeschoten; kallen: C. v. Kerkhovij te Ter donk (B.) en M. van Lent te Westdorpe. Wip II: Hoogvogel: Jac. de Baar te Ovezande; zijvogels: Eug. Verheulst te Westdorpe en Fl. van Geetsum te Zuiddorpe; kal len: L. Vooren te Assenede (B.) en Ach. v. Laere te Bassevelde (B.)i 2e hoge! niet afgeschoten. De premier van Brits-Guyana, dr. Jagan, heeft bekendgemaakt dat zijn regering gouverneur sir Richard Luyt heeft aanbevolen Peter Owen te ontslaan als hoofd van de politie in de kolonie. Dit ontslag was volgens het kabinet nodig, omdat Owen inlichtingen die van belang voor de staats veiligheid waren, zou hebben achtergehouden. Vorige maand verklaarde Owen voor het hooggerechtshof, dat de voornaamste oppositie partij in het land, het voorname lijk uit negers bestaande na tionale volkscongres, een terro ristische afdeling had die zich schuldig zou hebben gemaakt aan moord, brandstichting, bom aanslagen en ondermijnende ac tiviteit. Dr. Jagan zei dat het kabinet de gouverneur voorts had ver zocht alle ambtenaren te ont slaan, die zich aan dergelijke ac tiviteit hadden schuldig ge maakt. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1698 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1104 vette koeien en 594 varkens. De noteringen waren: Vette koeien: ƒ3,40ƒ4,20; Varkens: 2ƒ2,08. Alles per Overzicht: Vette koeien: aan voer als vorige week, handel stroef, prijzen lager, enkele pri ma's boven notering, worst koeien 3,20ƒ3,40 per kg; Varkens: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen onveranderd, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen 1,50—ƒ1,60 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 vocht levering deze week, franco fabriek Rotterdam 35,20; Zomergerst, volgens monster, 27ƒ28,50; Groene erwten, franco Rotterdam, tot ƒ41; Schokkers, franco Rotterdam, tot 47; Bruine bonen, boeren- schoon, tot 74. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts 1214; Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesor teerd 10,50ƒ11,75; Bintje 40 Meerlander 40 mm opwaarts ƒ12,50; IJselster 40 mm op waarts 10ƒ11. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd ƒ10—11,50; Bintje 45 mm opwaarts 12. Voer-aardappelen ƒ2ƒ3. Stemming: binnenland, rustig; buitenland, flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon schip of auto. De formaliteiten aan de Neder landse grens vormen voor een groot aantal Belgische en Lu xemburgse ondernemingen een zó groot probleem, dat voor deze bedrijven eenvoudig de toegang tot de Nederlandse markt wordt ontzegd. Dit zei de heer M. J. A. Claeys, voorzitter van het „Belgisch ver bond der landbouw- en voe dingsnijverheden" tijdens de Roka-Benelux-contactdag, die dezer dagen in Utrecht is gehou den. Hij sprak van een „papie ren" gordijn en een lawine van formaliteiten. De heer Claeys is van oordeel dat de handel tus sen de Benelux-landen onder ling groter zou kunnen zijn, wanneer deze grensformaliteiten achterwege konden blijven. Het vorige jaar verkocht de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie m Nederland voor een waarde van 1.842 miljoen Belgi sche frank, maar in dezelfde periode werd er voor een bedrag van 3.657 miljoen frank uit ons land ingevoerd. Nederland is tegelijkertijd de eerste klant en de eerse leverancier van voe dingswaren voor de Belgische- Luxemburgse unie. Volgens de heer Claeys streeft men er in België naar vóór het einde van het volgend jaar de uitvoer van voedingswaren op het peil van 10 miljard Belgische frank te brengen. Voor de jaren 1965/1970 voorziet men een ver dubbeling van dit cijfer. Men verwacht dat deze stijging vooral door de gemeenschappelijke markt kan worden gerealiseerd. Koning OlavV van Noorwe gen heeft zaterdagochtend, op de vliegbasis Ypenburg afscheid ge nomen van de koningin, die hem vergezelde tot aan de trap van het vliegtuig, waarmee hij naar Luxemburg is vertrokken. Het vliegtuig, de regerings- fnendship de „Gerbe Sonder- man", werd bestuurd door prins Bernhard. Vóór de koning aan boord ging, speelde de lucht machtkapel het Noorse volkslied. Alvorens de koning aan het einde van zijn staatsbezoek af scheid nam van de koningin, had hij in de ontvangsthal van het stationsgebouw op Ypenburg reeds afscheid genomen van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de minister-pre sident en de minster van buiten landse zaken, alsmede van een aantal andere Nederlandse mili taire en burgerlijke autoriteiten. Vervolgens inspecteerde koning Olav de erewacht, bestaande uit een detachement van de ko ninklijke luchtmacht en de lucht machtkapel daarna nam hij af scheid van de Luxemburgse am bassadeur en een aantal Neder- landsehe en Noorse functionaris sen. Ambassadeur Heisbourg was aanwezig omdat de koning naar het groothertogdom vertrok. De ambassadeur van Noorwegen vergezelde de koning eveneens tot het vliegtuig. Voordat het gezelschap van „Huis ten Bosch" vertrokken was, hadden de koningin en de prins de Noorse koning en zijn gevolg een album aangeboden met toto's van het staatsbezoek. Koning Olav van Noorwegen is zaterdag in Luxemburg aan gekomen. Prins Bernhard bracht de vorst na afloop van zijn staatsbezoek aan Nederland met een regeringsfriendship weg. Op het vliegveld van Luxemburg werd koning Olav welkom gehe ten door erfprins Jan en prinses Josephine Charlotte. De eerste twee dagen was de Noorse vorst de gast van groot hertogin Charlotte op het kasteel Betzdorf. Vandaag begon hij zijn officiële bezoek aan het groot hertogdom. Prins Bernhard keerde direct naar Nederland terug. In een korte nota aan de secre taris-generaal der Verenigde Na ties heeft de Russische regering vrijdag haar weigering herhaald om bij te dragen in de kosten van de V. N.-strijdkrachten in het nabije oosten en in Kongo. De V. N.-strijdmacht in het na bije oosten was volgens de nota opgericht in strijd met het hand vest. Tot de operatie in Kongo besloot de secretaris-generaal buiten de veiligheidsraad om, ge heel alleen, aldus de Sowjet- nota.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3