Koning Olav in Rotterdam 00 Turkije wil economische blokkade breken Verkiezingsmanifest van Labour DE KOOK Nieuwe Noorse kerk ingewijd INDONESIË .TUSSEN OORLOG EN VREDE' HET WEER BOTER DUURDER GEEN BRITSE KERNMACHT REBELLEN OP WEG NAAR COQIILHATSTAD Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden GRIEKENLAND EN TURKIJE AKKOORD Frankrijk wil uitlevering van Alliah Zorah Russiscfee rusmtevaart- voorberecdingen Rraïiftering bij abonnement? Terneuzen Difeetenr-Hoofredaetenrs I. van de Sanflt Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6296 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubripk „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koning Olav V van Noorwe gen begon vrijdagmorgen zijn bezoek aan Rotterdam in het. westelijke deel van de gemeente, namelijk in Europoort. De spor tieve koning met zijn grote be langstelling voor alles wat zee vaart is, had geen beter punt kunnen kiezen voor zijn kennis making met Nederlands belang rijkste havenstad. Jammer was het, dat het weer niet erg meewerkte om deze ge beurtenis feestelijk te doen zijn. Het was mistig en vochtig met weinig zicht, zodat de koning niet veel gelegenheid kreeg wat van de woestheid en de pioniers sfeer van dit nieuwe havengebied te proeven. Zijn bezoek aan Europoort gold de inwijding van de nieuwe „Kong Olav's Kapell", een nieu we Noorse zeemanskerk, ge bouwd vlak bij de grote tank- haven om de Noorse zeelieden die ter kerke willen gaan, een lange en kostbare - rit naar Rotterdam-centrum, waar al vijf tig jaar de Noorse zeemanskerk staat, te besparen. Bij zijn aan komst werd de koning begroet door mr. J. Klaassesz, commissa ris der koningin in Zuid-Holland; J.- C. Axhoff, burgemeester van Rozenburg; mr. G. E. van Wal- sum, burgemeester van Rotter dam; de heer O. J. L. Kildal, am bassadeur van Noorwegen in Nederland en bisschop P. Juv- kam, bisschop van Bergen in Noorwegen. DWARS DOOR BOTLEKGEBIED Bisschop Juvkam die de inwij ding van het kerkgebouw zou verrichten, kwam, nadat de ko ning en zijn gevolg plaats had den genomen, binnen met een stoet van predikanten. De dienst duurde ongeveer een uur. Daarna deed bisschop Juv kam de koning uitgeleide, die dwars door het Botlekgebied naar Rotterdam vertrok om zich in te schepen aan boord van het koninklijk jacht waar de koning zijn gastvrouwe en gastheer, koningin Juliana en prins Bern hard, en prinses Beatrix zou ont vangen voor de lunch. Bij het passeren van Hr. Ms. „De Ruyter", die naast de „Nor- ge" had afgemeerd, en die fier de Nederlandse en de Noorse vlaggen in de grote mast in top hadden, joelde de baksgewijs op gestelde bemanning; fluitjes klonken en een tamboer en pijper speelden op het achterdek opge steld, een vrolijke melodie. De Nederlandse koninklijke familie keerde rond drie uur weer naar Den Haag terug. EXPOSITIE Koning Olav verliet om half vijf de Norge en begaf zich naar het gebouw van het meubelbe drijf Van Reeuwijk, waar al een week een Noorse tentoonstelling is ingericht,. Bijna drie kwartier wandelde de koning over de ruime expo sitie om daarna terug te keren naar zijn jacht teneinde zich voor liet galadiner in het Rotter dams stadhuis te verkleden. Koningin Juliana en prins Bernhard waren tegen zes uur eveneens in Rotterdam om aan iet diner aan te zitten en ere gast te zijn op de Noorse mu ziekavond. Buiten het stadhuis stond een erewacht van het korps mari niers aangetreden. In het stad huis had de plantsoenendienst een bloementuin aangelegd, com pleet met fonteinen, 600 witte en rose cyclamen, 500 bougainvil les, 800 erica's en 300 chrysan ten waren in de zalen en de be nedenhal geplant. 5000 gele en rode rozen, 2500 anjers, 2000 chrysanten in diverse kleuren, 300 zonnebloemen en meer snij bloemen waren gebruikt om de versiering te vervolmaken. GALADINER Nadat ook koning Olav was gearriveerd en de hoge gasten hun namen in het gouden boek van Rotterdam hadden ge plaatst, werden in de raadszaal de genodigden aan de koningin, de koning en de prins voorge steld. Het diner in de burgerzaal werd geopend met een toast van burgemeester Van Walsum op koning Olav en zijn familie en op de Nederlandse koninklijke familie. Na afloop bood de bur gemeester zijn gast als herinne ring de Engelse versie van het boek- en plaatwerk aan, samen gesteld door Alfred Kossman, „Rotterdam en de zee". Tegen acht uur begaf het ge zelschap zicih naar de schouw burg voor een concert, te geven door het Rotterdams philharmo- nisch orkest onder leiding van de Noorse dirigent Oivin Fjeld- stad. Het bezoek van koning Olav aan Rotterdam werd besloten met een galaconcert in de Rot terdamse schouwburg door het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van de Noor se dirigen Oivin Fjeldstad, met medewerking van de soliste Aase Nordmo Lovberg. KONING OLAV ZIET NACHtWACHT Na het diner van donderdag avond in het rijksmuseum in Amsterdam heeft Z. M. koning Olav van Noorwegen, met het Nederlands koninklijk paar en leden van de Nederlandse rege ring een rondgang langs de kunstwerken van het museum gemaakt. Op de foto v.l.n.r. bij de Nachtwacht, premier mr. V. G. M. Marijnen, mr. Th. H. Bo% minister van o. k. en w., konin gin Juliana, prins Bernhard, die kennelijk een grapje maakt tegen koning Olav. (Adv.) POLAROID LAND CAMERA'S ZWART/WIT FOTO'S IN 10 SECONDEN KLEUR IN 60 Vraag een demonstratie bij: FOTO-KINO BUT Noordstraat 6 Terneuzen Telefoon 01150—2485 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen. Aanvankelijk een bui. Matige tot krachtig toenemende wind, draaiend naar west tot noordwest, belangrijk koeler, vooral in het binnenland. ZATERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. 5.26 5.46 6.01 6.21 6.41 7.01 6.51 7.11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.59 6.36 Terneuzen 6.44 7.11 Hansweert 7.24 7.51 Walsoorden 7.34 8.01 MAANDA' 'PTEMBER v.m. n.m. Breskens 77.02 7.36 Terneuzen 7.37 8.11 Hansweert 8.17 8.51 Walsoorden 8.27 9.01 ZON MAAN 1 op onder op on-i Sept. 12 6.09 19.02 13.13 21.50 13 6.11 19.00 14.19 22.21 14 6.12 18.57 15.20 23.00 15 6.14 18.55 16.14 23.49 16 6.16 18.53 16.59 De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft naar aanleiding van de spanning met Maleisië gezegd, dat Indonesië leeft in „een sche mering tussen vrede en oorlog". Het zal Mealeisië niet de oorlog verklaren maar het zal evenmin zwijgen als het „geprovoceerd" wordt. Volgens de generaal is de pa raatheid van de Indonesische strijdkrachten verhoogd in ver band met de aanwezigheid van Britse oorlogsschepen in de In donesische wateren. Gisteren zijn in Djakarta luchtalarmoefeningen gehouden. ANTI-AMERIKA AN SE BETOGING Een 50-tal leden van het In donesische jeugdfront heeft in Soerabaja de vlag van het Amerikaanse consulaat verwij derd en het gebouw met anti- Amerikaanse leuzen beklad. Van de consul werd geëist, dat de Amerikaanse voorlichtingsdienst binnen een week wordt gesloten, aldus is van de zijde van de Amerikaanse ambassade in Dja karta meegedeeld. BELANGRIJK KOELER Ons land bevond zich vrijdag aan de noordflank van een hoge- drukgebied dat een zuidwestelij ke wind veroorzaakte waarmee warme lucht werd aangevoerd. In het uiterste zuidoosten wer den maximum-temperaturen tot 28 graden gemeten. Over de Noordzee trekt een actieve de pressie in de richting van Dene marken. Als gevolg hiervan neemt de wind tot krachtig en langs de kust plaatselijk tot hard toe en draait naar richtingen tus sen west en noordwest. Hiermee wordt belangrijk koelere lucht aangevoerd. Het binnenstromen hiervan gaat gepaard met enke le buien. Later worden evenwel ODklarineen verwacht. BEKENTENIS VAN MULKA In het proces in Frankfort tegen twintig bewakers en art sen van het vernietigingskamp Auschwitz heeft vrijdag tot veler verrassing de 68-jarige beklaag de Robert Mulka toegegeven, dat hij vervoersbewijzen voor het voor de gaskamers bestem de gifgas cyclon-b had onderte kend. Hij deed dit nadat het voormalige hoofd van het ver- voersbureau, Leopold Heger, als getuige had verklaard dat Mulka ook wel dergelijke bewijzen on dertekende. Op het formulier was sprake van het afhalen van materiaal voor „de jodenverhuizirig". Toen de president van de rechtbank vroeg, wat hij onder dit materi aal verstond, antwoordde de be klaagde zacht: „cyclon-b". Hij sprak zo zacht dat zijn verdedi ger moest vragen om het nog eens te herhalen. (Adv.) Secretaris-generaal Oe Thant heeft de veiligheidsraad vrijdag medegedeeld dat Turkije te ken nen heeft gegeven de econo mische blokkade der Turkse Cy prioten „binnen twee of drie da gen" te willen breken. Dit is hem schriftelijk medegedeeld door de Turkse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, Orhan Eralp. Eralp schreef dat de Turkse regering levensmiddelen en an dere noodzakelijke levensbehoef ten zal zenden naar de Turkse inwoners van Kokkina, die een economische blokkade der Grieks-Cyprioten ondergaan. „De V. N. zullen worden inge licht over de dag, waarop Tur kije deze artikelen zal ontsche pen. Indien van Grieks-Cyprio tische zijde zou worden gepoogd dit te beletten, zal dit door de Turkse regering worden opgevat als een nieuw en duidelijk bewijs van de opzet der Grieks-Cy prische leiding om de Turkse Cyprioten aan de hongerdood prijs te geven. In dat geval zal de Turkse re gering zich gedwongen zien de vereiste maatregelen te nemen om haar menselijke verplichtin gen tegenover haar Turkse land genoten op Cyprus na te komen", aldus Eralp in zijn memorandum aan Oe Thant. De coöperatieve en de particu liere groothandel in boter heb ben besloten de boterprijs te verhogen met twaalf cent per kilogram, dus drie cent per pakje. Ze geven voor dit be sluit de volgende motivering: Enerzijds is de produktie ge daald, anderzijds beweegt de afzet in het binnenland zich op een behoorlijk niveau, terwijl ook de export zich goed houdt, houdt. Hierdoor zijn produktie en vraag niet langer met elkaar in evenwicht. Dit maakt het no dig, dat de handel de voorra den boter gaat aanspreken, die in de zomermaanden zijn op geslagen. Aangezien aan deze voorraadvorming kosten zijn verbonden, was een prijsver hoging noodzakelijk. Vorig jaar heeft een door het produktschap voor zuivel in het leven geroepen regeling gegolden, waarbij aan de han del een vergoeding werd ver leend voor de opslag van bo ter. Dit jaar bestaat een der gelijke regeling niet. In een verkiezingsmanifest dat de Britse Iabourpartij vrij dag- heeft uitgegeven, wordt ge zegd dat een labourregering de conventionele bewapening zal versterken ten koste van de kernwapens. Het akkoord met de V. S., op grond waarvan Amerika polaris- raketten aan Engeland levert, moet worden herzien. Labour ziet niets in een afzonderlijke Britse kernmacht. Zij is ook tegen de door Amerika beoogde kernvloot met gemengde be manning. De kernwapens van de N. A. V. O. moeten door één orgaan worden beheerd. Alle deelgenoten moeten een passend aandeel in huri ontwik keling en controle hebben. Labour belooft een nieuw initiatief op het gebied van de ontwapening. China moet tot de Verenigde Naties worden toege laten. De handel tussen oost en west moet worden uitgebreid. West-Berlijn moet zijn vrijheid behouden. De macht van de Verenigde Naties moet groter worden. Er moet een internationale politie macht komen. De veiligheids raad moet representatiever wor den. Het einddoel is een wereld regering. Ofschoon een labourregering zou streven naar nauwere ban den met de Europese buurlan den, zou het Gemenebest voor rang hebben. Een groter deel van het na tionaal inkomen zal voor hulp aan ontwikkelingslanden worden bestemd. Er moet een wereld- voedselraad komen voor het ver delen van voedseloverschotten. Partijvoorzitter Harold Wilson heeft gezegd dat de partij al eer der voorwaarden heeft gesteld voor een Britse toetreding tot de E. E. G. en daar blijft zij bij. Zo wil Labour de belangen van het Gemenebest veiliggesteld zien. Engeland moet op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie vrij blijven. De Euro pese vrijhandelszone en de Brit se landbouw mogen niet worden aangetast. Voor een bovennatio naal orgaan in Europa voelt La- :jur niets. Japanse geleerde verongelukt Een ongeval op de afsluitdijk heeft een eind gemaakt aan het leven van een Japanse cursist van het Institute of Social Stu dies. De 37-jarige dr. S. Kinu- tani, die assistent-hoogleraar was aan de universiteit van Kyoto en de vorige week in ons land arri veerde om aan de cursus „com- prehesive planning" va het insti tuut deel te nemen, werd bij het monument door een autobus uit de richting Noord-Holland aan gereden en op slag gedood. Het ongeval gebeurde tijdens een op onthoud in een werkexcursie, die door het instituut werd ge organiseerd. Vóór dinsdag Het Turkse ochtendblad „Milliyet" schreef vrijdagoch tend dat de voor de inwoners van Kokkina bestemde levens behoeften vóór dinsdag a.s. in de haven van deze plaats zul len aankomen. „De schepen, waarmede de ar tikelen worden vervoerd, zullen varen onder dekking van torpe- dobootj'agers en militaire vlieg tuigen, die niet verder zullen gaan dan de territoriale wateren van Cyprus om aldaar de ont schepingsoperatie gade te slaan. Indien Griekse Cyprioten deze ontscheping zouden willen be lemmeren, zullen de oorlogs schepen en vliegtuigen ingrij pen, aldus „Milliyet". Turkije heeft vrijdag in de vei ligheidsraad gevraagd een com missie van onderzoek naar Cy prus te zenden teneinde uit te zoeken wat er waar is van Griekse plannen het eiland te annexeren. Griekenland ging hiermee ak koord doch zei dat Cyprus alS soevereine staat het laatste woord heeft. De V. N.-commissie zou volgens de Griekse afge vaardigde dan ook naar Turkije moeten gaan om de bases te be zichtigen, van waaruit aanvallen op Cyprus zijn gedaan. Hij zei dat Turkije duizenden Grieken uit het land heeft gezet. De veiligheidsraad kwam bij een om wederzijdse klachten van Turkije en Griekenland te bespreken. Maandag wordt de vergadering voortgezet. Makarios waarschuwt President Makarios waar schuwde Turkije vrijdagavond geen pogingen te doen voedsel voorraden naar de Turks-Cy prische bevolking te brengen zonder toestemming van zijn re gering. Deze officiële verklaring volgde op het bekend maken door de Turkse regering dat deze van plan is een schip naar Kok kina te brengen, waar Turkse Cyprioten van honger zouden omkomen. Makarios sprak de Turkse beweringen over een voedselblokkade tegen. Hij zei dat er V. N.-vertegenwoordigers en leden van het internationale Rode Kruis naar Kokkina zou den moeten gaan om verslag uit te brengen over de voedseltoe stand in deze stad. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De opstandelingen van Gaston Soumaliot zijn op weg naar Co- 'quilhatstad, de hoofdstad van midden-Kongo, terwijl de revo lutionaire regering in Stanley- stad heeft bekendgemaakt dat zij het door de conferentie van Addis Abeba verlangde bestand niet zal aanvaarden, alvorens de laatste huurling uit het land en Kasavoeboe en Tsjombe van het politieke toneel zullen zijn ver dwenen. Zo staan volgens berichten uit Leopoldstad de zaken in Kongo er voor, nog geen 24 uur na de sluiting van de ministersconfe rentie in de Ethiopische hoofd stad. Premier Tsjombe reisde vrij dag naar Nairobi teneinde be sprekingen te voeden met Jomo Kenyatta, die de leiding op zich zal nemen van de door de con ferentie van Addis Abeba be noemde commissie tot regeling van het Kongolese vraagstuk. Mr G. H. C. van Dijken, de officier van justitie in de zaak van Alliah Zorah, zal niet in ho ger beroep gaan. Zoals bekend is deze Parijse denseres, die er van werd verdacht het Soester bijkantoor van de raiffeisenbank voor een bedrag van 6000 te hebben opgelicht, deze week door de Utrechtse rechtbank vrijgesproken. De donkere Parisienne is al is zij dan door de Nederland se rechter vrijgesproken - niet op vrije voeten gesteld. Op dit ogenblik vertoeft zij weer in het huis van bewaring in Utrecht. Vorig jaar werd zij bij verstek door een Franse rechtbank tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld voor haar aandeel in een serie oplichtingsgevallen (wisseltrucs). De Franse rege ring heeft Nederland om haar uitlevering verzocht. In verband hiermee wordt Al liah Zorah volgende week door de Utrechtse rechtbank gehoord. Daarna zal de rechtbank binnen twee weken de Nederlandse re gering van advies dienen. HUURSOLDATEN Boende zou in handen van de rebellen zijn gevalleft, voor wie de weg naar Coquilhatsfad nog slechts enkele honderden kilo meters lang is. Inmiddels arri veerden in Leopoldstad de eer ste vliegtuigen met Europese vluchtelingen uit de bedreigde plaats. Tsjombe schijnt Cnquil- hatstad tot elke prijs te willen behouden. Behalve huursoldaten heeft hij Kongolese troepen naar dit gebied gezonden. Zij hebben opdracht toegangsbruggen op ta blazen en wegversperringen op te richten. Russische natuurkundigen hebben proeven genomén waar bij „kosmonauten" tie^i tot 120 dagen in een luchtdichte kamer hebben vertoefd. Zij werden tij dens hun verblijf in deze kamer blootgesteld aan straling, tempe- ratuursverhogingen en allerlei geluiden. In de loop van de proeven werd vastgesteld, dat de weer stand van de menselijke huid tegen bacteriën na verloop van tijd afneemt. Het aantal micro ben op de huid nam toe en ook dat in de lucht. Verder werd geconstateerd, dat de gevoeligheid van de ogen verminderde. In de eerste tien tot dertig dagen waren er enige veranderingen in de werking van het hart en het slapen werd bemoepijkt. Daarna paste het organisme zich aan de nieuwe omstandigheden aan. Er traden ook veranderingen in 't organis me op na 't verlaten van de lucht-, dichte kamer, maar uit proeven was gebleken, dat deze verande ringen beperkt kunnen worden? door grotere zuivering van de; lucht van bacteriën en schade-! lijke chemische bestanddelen,' ultraviolette bestraling van de huid, gebruik van grote hoeveel heden vitaminen, het gebruik; van zékere medicijnen en het uitvoeren van bijzondere >licha- melijke oefeningen,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1