Togliatti's testament A.O.W. en A.W.W. Besprekingen over Laos in impasse Hoger personeel over wetsontwerp FRANKRIJK BEPERKT INVOER VAN NARUK DUITS SCHIP IN NC9D OP DE NOORDZEE GOLDWATER CVER IE BUITENLANDSE POLITIEK Bearsoverzicht DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 NIEUWE COMPLICATIES VOOR HET KREMLIN Tegen de top Protestandenbond voert eigen kerkbouwactie Gevoelige plek Ook makreel Boerderijbrand AGENDA Beursindices Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier VRACHTAUTO MET CARABINIERI OP MIJN De onlangs in Jalta overleden leider van de Italiaanse commu nistische partij, Palmiro Togliatti, heeft altijd als een vriend van de Sowjet-Unie en het Russische volk te boek gestaan. Vlak vóór dat het stoffelijk overschot van Togliatti naar diens vaderland werd gebracht, heeft Chroesjtsjov zelf één dergenen die de baar tot de vliegtuigtrap droeg deze vriendschap nog eens ge memoreerd. Kende de Russische leider op dat ogenblik reeds de inhoud van een geschrift, dat Togliatti kort vóór zijn dood had opgesteld en waarin hij ongezouten kritiek levert op de Russische partijlei ding? Het is zeer waarschijnlijk dat dit inderdaad het gevaj was en dat de Russische premier met zijn vriendelijke woorden heeft willen trachten al hetgeen de Italiaan had geschreven nog zo veel mogelijk voor eigen doel einden te gebruiken. De stem van Togliatti heeft veel gezag, onder meer omdat de Italiaanse partij verreweg de grootste is in de niet-communis- tische westerse landen. Nu To gliatti's memorandum door de nieuwe secretaris-generaal van de Italiaanse communististen, Luigi Longo, openbaar is ge maakt, blijkt pas de grote draag wijdte ervan. Volgens Togliatti's richtlijnen, waar de Italiaanse partij zich aan zal houden, is het bijeenroe pen van een „topconferentie" van communistische leiders, zo als de Sowjet-Unie die voorstelt, onjuist, omdat deze de tegenstel ling Moskou-China slechts zal verscherpen. De Italianen zullen wel de voorbereidende bespre kingen, die op 15 december te Moskou beginnen, bijwonen. Waarschijnlijk zullen zij daar hun standpunt verduidelijken, dat de Chinezen niet door een veroordeling van hun politiek tot rede moeten worden gebracht (ook de Italiaanse partij ver werpt namelijk de „linkse koers" van Peking), maar dat zij door concrete argumenten en een ob jectieve redeneertrant van hun ongelijk moeten worden over tuigd. Volgens Togliatti moeten daarbij de gebruikelijke schimp scheuten worden vermeden. In tegendeel: de Russen dienen hun tegenstanders met „een zekere eerbied" tegemoet te treden. Verwerpen de Italianen aan de ene kant het bijeenroepen van een grotemonferentie, aan de an,- dere kanF verwijten zij de U.S. Prins Soevanna Phoema, de neutralistische premier van Laos, zal vandaag in Londen be sprekingen voeren met de Brit se minister van buitenlandse zaken, Butler, over de in een im passe verkerende besprekingen, die hij in de Franse hoofdstad voert met prins Soephanoevong, de leider der Laotiaanse Pathet Lao. Beiden hebben reeds vier maal een onderhoud gehad, doch zijn er tot dusver niet in ge slaagd een basis tot overeen stemming te vinden voor een conferentie, waaraan ook de lei der der rechtse groepering in Laos, prins Boen Oem, zou moe ten deelnemen en waarin be raadslaagd zou worden over de mogelijkheden om een eind aan de onderlinge strijd in Laos te maken. De Nederlandse Protestanten bond, die met de gezamenlijke kerkbouwactie van de prote stantse kerken niet mee mag doen, gaat een eigen actie voe ren. De protestantenbond is van de gezamenlijke actie buitenge sloten, zo deelt men ons mede, omdat hij door de protestantse kerken niet als een kerk wordt beschouwd. De bond wil dit ook niet zijn. „Het is een open ge loofsgemeenschap, waarin naast leden van kerken ook zij, die geen lid van een kerk zijn of niet willen zijn, een gelijkwaar dige plaats vinden". De protes tantenbond betreurt het besluit van de andere kerken en zal nu in de komende weken een eigen geldinzameling houden. Op 11 oktober wordt in alle diensten van de protestantenbond een bij zondere collecte gehouden, ter wijl verder via advertenties, ra dio en televisie bekendheid aan de geldinzameling wordt gege- ven. De protestantenbond beschikt over ongeveer 60 kerkgebouwen. Na de oorlog werden 14 nieuwe kerken gebouwd, terwijl ver scheidene bestaande kerken wer den vernieuwd of uitgebreid. Plannem-vooreen aantal nieuwe kerken* liggen i gereed. S.R. niet ver genoeg te gaan met wat China zo afkeurend „revi sionisme" noemt. Togliatti constateert daarbij een zekere traagheid in de terug keer naar het Leninistische (dus „zuivere") communisme in Rus land, waaraan door Stalin zoveel schade was toegebracht. Hij legt hier de vinger op een gevoelige plek, namelijk het Russische di lemma tussen een voortschrij dende liberalisatie-proces, waar door de allesbeheersende invloed van de „partij" aan kracht in boet en het streven om de een heid door middel van de partij te behouden. Togliatti acht de conferentie van 15 december een geschikte gelegenheid om de doelstellingen van het internationale commu nisme nader te definiëren en de verhouding met de niet-verbon- den en kapitalistische landen nader te preciseren. Maar dit gaat verder dan het Kremlin wenst, dat er allereerst op uit is een communistisch blok tegen Peking te vormen. Daar Togliatti groot aanzien genoot onder de communistische leiderszowel in het westen als het oosten, betekenen zijn uit spraken een nieuwe complicatie voor Chroesjtsjov en de zijnen. BEVOORRADINGS SCHIP VOOR DE KON. MARINE Gisteren is bij de R.D.M. in Rot terdam Hr. Ms. Poolster, een be voorradingsschip voor de ko ninklijke marine, in dienst ge steld. Het schip is in de eerste plaats vloottanker. Verder is het ingericht om victualiën, kleding, magazijnartikelen en munitie van allerlei aard mee te voeren. Op het achterschip bevindt zich een vliegdek voor helikopters. De Poolster is het eerste schip van de kon. marine met inge bouwde bescherming tegen „fall out". Waterverplaatsing 16.800 ton, machinevermogen 22.500 apk- maximum snelheid 21 mijl. Bewapening: 2 mitrailleurs van 40 mm, dieptebommen, helikop ters voor onderzeebotenbestrij- ding. Bemanning: 205 officieren, onderofficieren en manschappen. De raad van verenigingen van hoger personeel heeft in een communiqué commentaar gege ven op het persbericht van het ministerie van sociale zaken be treffende de wijzigingen van A.O.W. en A.W.W. De raad schrijft o.m.: Wat het bedrag van het so ciaal minimum betreft valt op dat de motivering van de rege ring hinkt op twee gedachten: weliswaar zal het bedrag waar de regering het op stelt, vaak nog ontoereikend zijn en zal men dus toch met de bijstandswet moeten inspringen, maar men mag verwachten dat op den duur dit euvel verholpen zal blijken. De Franse regering heeft de commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap en zijn vijf E.E.G.-partners medegedeeld dat na 21 september de invoer van haring uit de gemeenschap aan het stelsel van minimumprij zen zal worden onderworpen. Frankrijk voert als reden voor deze maatregel de verstoringen op de Franse markt aan, die de afgelopen jaren zijn veroorzaakt door de grote invoer van haring uit de andere lid-staten. Het fi nanciële evenwicht van Franse visbedrijven wordt daardoor in gevaar gebracht, aldus wordt in de mededeling gezegd. De eigen haringvangst van Frankrijk bedraagt ongeveer 30.000 ton per jaar. De invoer bedraagt 16.000 ton, waarvan 12.500 ton uit de E.E.G.-landen. Het stelsel van minimumprij zen zal worden toegepast voor verse, gekoelde, gezouten, ge droogde en gerookte haring. De voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten, drs. Van Dijk, die zich toevallig in Parijs bevindt, heeft bijzon derheden over het besluit der Franse regering meegedeeld. De maatregel zou waarschijnlijk al leen gelden voor verse haring en makreel. In 1963 bedroeg onze export van verse haring naar Frankrijk 6200 ton. Onze totale uitvoer van dat produkt bedroeg in dat jaar 21.784 ton. Ook onze uitvoer van makreel naar Frankrijk is be langrijk. Gisteravond tegen half elf is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de familie Nussel- der te Braamd (gem. Bergh). De brandweren van Doetinchem en Bergh waren met groot ma teriaal ter plaatse, maar zij kon den niet voorkomen dat het hoofdgebouw geheel uitbrandde. Door de bijgebouwen nat te hou den wist men deze te behouden. In de vlammen gingen 2500 kuikens verloren. Het vee was in de weide, waardoor dit ge spaard bleef. Ook een grote voor raad hooi is verloren gegaan. De schade bedraagt ongeveer 200.000 gulden. De boerderij was tegen brandschade verzekerd. De.. Franse vissers vonden de prijsontwikkeling voor verse ha ring de laatste tijd zo slecht, dat zij hun regering hebben gevraagd om toepassing van artikel 44 het artikel betreffende de mini mumprijzen uit het E.E.G.- verdrag. Dit verzoek is ingewil ligd zodat, als de prijs voor de verse haring een bepaald aantal dagen blijft beneden de statis tisch bepaalde gemiddelde prijs over de laatste jaren de re- ferentieprijs het minimum prijzenstelsel in werking kan treden. Dat zal betekenen dat dan geen verse haring uit Ne derland mag worden ingevoerd. De minimumprijs zal niet ho ger mogen zijn dan 92 procent van de referentieprijs. Het is nog niet bekend hoe hoog deze zal worden gesteld. Gesproken wordt van 45 centimes. Lift drukt 13-jarige jongen dood De politie en de veiligheidsin spectie stellen een onderzoek in naar aanleiding van een ongeval met een lift waardoor woens dagavond in de bakkerij van de firma Versteeg te Barneveid de 13-jarige Bart Leyenhorst om het leven kwam. De jongen was bezig met het bedienen van de elektrische goederenlift die hij gedeeltelijk had volgeladen met bussen. Bij het nakijken of de lift in orde was, heeft hij geen rekening gehouden met een hoekijzer en raakte bekneld tus sen dit hoekijzer en de vloer van de eerste verdieping. Hij werd op slag gedood. De jongen die 13 jaar was, mocht eigenlijk nog niet in het arbeidsproces worden opgeno men. De werkzaamheden die hij deed, werden gedaan in overleg met de ouders, die hem er iets bij lieten verdienen. Een 385 ton Duitse kustvaar- morgens op eigen kracht vlot te komen. Het bleek echter dat de kust- der, de „Filius", van de reder Arnold Thysselius uit Bremen heeft donderdagmiddag om on middellijke hulp geseind, omdat het schip midden in de Noordzee water maakte. Negen schepen van vier ver schillend nationaliteiten voeren naar de in nood verkerende kustvaarder, terwijl van de vliegbasis Valkenburg een vlieg tuig opsteeg om bij de opspo ringswerkzaamheden behulp zaam te zijn. Onder de te hulp schietende schepen bevonden zich de sleep boten Humber en Simson en de 7.981 ton metende vrachtvaarder „Stad Amsterdam". Andere schepen die hun route hadden verlegd om hulp te bie den, waren de 1200 ton Britse tanker Atonality, de 494 ton me tende Zweedse kustvaarder Cor delia, de 21.609 ton metende Deense tanker Oluf Maersk, de 21.083 ton metende Britse tan ker „British Industry", de Duit se sleper Wotan en de reddings boot van Lówestoft aan de Brit- es oostkust. De Filius vroeg een schip dat het water uit zijn ruimen kan pompen. De Filius is een bij de scheeps werf J. Pattje in Waterhuizen gebouwde kustvaarder, die in 1946 onder de naam Nassauha- ven in de vaart werd gebracht. De Filius heeft woensdagnacht op de Haisborough-zandbanken dicht onder de Engelse kust aan de grond gezeten en wist des vaarder lek was geraakt. Het water drong snel in het schip door en de Filius begon slagzij te maken. De 16.237 ton metende Zweedse tanker Erato kwam gisteren om streeks half drie in de nabijheid van de Filius om indien nodig de opvarenden van het Duitse schip aan boord te nemen. De kapitein wilde zo lang mo gelijk met zijn bemanning aan boord blijven. Volgens een be richt uit IJmuiden zou de eerst aankomende sleepboot voor de hulpverlening worden geaccep teerd. Om half vijf had de Britse sleepboot Kendal de Filius be reikt. Wegens het slechte weer konden geen pompen van de Britse sleper naar de ronddrij vende Duitse kuster worden overgebracht. Het vliegdekschip Karei Door man bood aan om enkele pompen per helikopter over te brengen naar de Filius. Een van de helikopters van de Karei Doorman is er omstreeks zes uur in geslaagd twee elek trische pompen over te brengen naar de Filius. Ook een opva rende van de Karei Doorman is door de helikopter op het Duitse schip overgezet voor de bedie ning van de pompen. Volgens een melding van Sche- veningen-radio is de Duitse kustvaarder „Filius" op eigsn kracht onderweg naar Hoek van Holland. De sleepboot „Humber" zal in de buurt van de „Filius" blijven. Het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" zal zijn reis ver volgen. IIIHIII!lil[|lll!lllitJIIII[llll!lll!l!ai!ll!lll!llllllllllll!lll!llllllll!lll!l llllllllilll' VRIJDAG 11 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Guadalcanal". ZATERDAG 12 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Guadalcanal". Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. Boys INieuwland I. Axel: Het Centrum, 8 uur: „De heersers van Atlantis". Spui: Sportterrein, 4.15 uur: Spui IWolfaartsdijk I. DE FINANCIERING In de gedachtengang der rege ring zou het principieel juister zijn nu reeds een voor alle ge meenten toereikend sociaal ba sispensioen toe te kennen, ge paard aan toepassing van in dexatie der pensioenbedragen, die het midden houdt tussen loon- en prijsontwikkeling. Wat de financiering betreft merkt de raad op, dat blijkbaar de door één der S.E.R.-groe- peringen in overweging gegeven overheveling der premie a.k.w. naar het rijk niet in het voor nemen ligt. Wel wil de regering uit rijks middelen 150 miljoen gulden per beschikking stellen. Aan de be lastingverlagingen zou dit niet in de weg staan, aldus de rege ring. Deze bewering staat, meent de raad, in tegenstelling tot hetgeen de regering heeft gesteld in de toelichting op de belastingont- werpen, t.w. dat ter verminde ring van de druk der progressie op de middengroepen tot haar spijt niet meer dan 100 miljoen gulden beschikbaar was. Indirect wordt aldus toch 100 miljoen gulden (50 min is vol gens de S.E.R. te ontlenen aan besparingen op uitkeringen in gevolge de bijstandswet) ver haald op de middengroepen. DUBBELE PROGRESSIE Behalve dat dus de dubbele progressie in de belastingtarief ven voor de middengroepen ten dele gehandhaafd blijft, worden deze groepen nog eens belast door een extra-verhoging van de maximumpremieheffings- grens tot 12.000. Volgens de re gering met 500 per jaar. De raad herinnert zich echter dat de S.E.R. deze extra-opslag bij 12.000 berekende op 1000. Daar deze grens behalve voor A.O.W. en A.W.W., ook voor A.K.W. geldt, betekent dit een jaarlijkse extra „solidariteits bijdrage" van 12,5 procent van 1000 is 125 per jaar. (Volgens de regering ƒ62,50 per jaar). In totaal krijgen de middengroepen per jaar dus alleen wegens volks verzekeringen op te brengen 1500, een bedrag waartegen de kinderbijslagen van het derde kind en het algemeen ouder- doms- en weduwen- en wezen pensioen op geen stukken na op weegt. „ONBEHOORLIJK" De regering wijst er nog op dat deze premie-opslag fiscaal aftrekbaar is. Deze opmerking is in dit verband welhaast „onbe hoorlijk", nu de regering daar naast stelt dat de middengroe pen een relatief zware last voor aanvullende pensioenvoorzienin gen hebben op te brengen, aldus het commentaar, dat besluit met de woorden! Voor het eerst tijdens zijn ver kiezingscampagne heeft de re publikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Barry Goldwater, een redevoe ring aan de buitenlandse politiek gewijd. Goldwater sprak op een bijeen komst in Seattle, de grootste stad van de staat Washington, als onderceel van zijn tocht langs de Amerikaanse westkust. De republikeinse senator vroeg het Amerikaanse volk „diegenen die van vrede spreken doch wie het aan kracht ontbreekt om deze te handhaven af te wijzen en te stemmen op een regering die begrijpt, dat slechts een krachtige natie de vrede kan ver dedigen." Alle grote internationale vraag stukken liet Goldwater de revue passeren teneinde zijn gehoor aan te tonen dat de democrati sche regering blijk had gegeven van weekheid ten aanzien van het communisme. Antwoordend op de 'beschuldigingen dat hij door zijn standvastigheid tegen over het communisme een kern oorlog riskeert, verlriaarde hij: „Zwakheid en besluiteloosheid trekken de oorlog aan en heb ben tot oorlog geleid." DWINGELANDIJ Inzake Cuba merkte Goldwa ter op dat de dwingelandij blijft bestaan terwijl de regering iede re verontschuldiging om deze toe te staan schijnt te steunen. De Verenigde Staten hebben nooit de inspecties ter plaatse verkregen, die zij gedurende de crisis in 1962 wensten en zij hebben niet het formele bewijs dat de Russische raketten uit Cuba zijn terugge trokken. Wél hebben de Ameri kanen hun raketten uit de Navo teruggetrokken om Chroesjtsjov te kalmeren, aldus Goldwater. Dagelijks sterven er Amerika nen in Vietnam, maar de rege ring wil niet toegeven dat de Verenigde Staten daar in oorlog zijn met het communisme. Zijn eigen mening over het Vietna- „We hebben het gevoel dat de middengroepen met hun gezin nen weer het gelag zullen beta len van een sociale regeling wel ker nut, althans noodzakelijk heid, voor een aanmerkelijk deel betwistbaar is." mese vraagstuk gaf de senator uit Arizona niet. DE MUUR De regering heeft Laos over gelaten aan een coalitie waarin de pro-communistische machten de boventoon voeren en het land stort op het ogenblik ineen op de puinhopen van deze coalitie. De Berlijnse muur tart iedere dag de vrijheid en mensen ster ven bij hun pogingen de vrijheid te bereiken. De regering spreekt echter van een nieuwe plooibaar heid tegenover het communisme. De Verenigde Staten zouden moe ten eisen dat de muur wordt ge slecht alvorens te onderhandelen over de „cynische" verkoop van graan aan de Sowjet-Unie. De republikeinse kandidaat wil het atlantisch bondgenootschap herzien, rekening houdend met het feit dat twee van de Navo- deelgenoten bezig zijn onafhan kelijke kernmogendheden te wor den terwijl voorts de bondgeno ten eerlijk, op basis van weder zijds vertrouwen, moeten wor den behandeld. CUBA Goldwater sprak ook in Kla math Fall in de staat Oregon. Hier zei hij o.m. dat hij na zijn eventuele verkiezing de Sowjet- Unie zal bewegen haar bijdrage aan de Verenigde Naties te beta len of haar stemrecht op te geven. Senator Goldwater heeft nog de beschuldiging geuit, dat de re- gering-Kennedy het tijdstip van de crisis om Cuba in 1962 zodanig heeft gekozen, dat zij een maxi male politieke uitwerking zou hebben in de Verenigde Staten zelf. Goldwater waarschuwde de Amerikanen op hun hoede te zijn voor een dergelijke crisis voor de verkiezingen in novem ber a.s. (De crisis om Cuba vond plaats kort voor de con gres- en statenverkiezingen in 1962.) TERUGLOPENDE MARKT De stemming voor de inter nationale waarden is gisteren bij de opening licht verdeeld ge weest. Opvallend hierbij was dat de AKU-aandelen flauw in de markt lagen op 480 (485%). Het aanbod in deze hoek lag niet ver spreid, doch kwam praktisch van één verkoper. De openings koers bleek wat te laag, want er volgde spoedig een herstel tot 482. De Amerikaanse dochter American Enka van het AKU- concern kondigt een verhoging van het derde kwartaaldividend aan tot 40 (351 dollarcent. In Colombia is thans opgericnt „Enka de Colombia S A". AKU participeert voor 55 procent in het kapitaal. Enka de Colombia gaat nylon en polyester produ ceren. De fabriek zal in eerste aanleg een capaciteit hebben van ca. 4000 ton per jaar. Dit nieuws was nog in een te kleine kring bekend om van invloed te kunnen zijn op het koersverloop. Philips en Unilever zetten ae opmars verder voort op resp. ƒ160,30 (ƒ159,80) en ƒ149,20 (ƒ148,70). Kon. Olie moest twin tig cent prijsgeven op 164,30. Later op de middag zakten de koersen in bij gebrek aan koop lust. Zo daalde Philips tot 159,80, Unilever tot 148,70 en Kon. Olie 164,10. AKU bleef op 482. Voor Hoogovens werd een koers opgegeven van 616 (616%). In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stemming was verdeeld met aandelen Hol- land-Amerikalijn iets hoger. De koers van certificaten Deli schommelde nogal. Na een ope ning op 128,50 daalde de koers even tot 128,20 om daarna op te lopen tot 129,50 door lokale speculatieve vraag. Later zakte de koers weer in tot 128 als ge volg van winstnemingen in een dunne markt. Amsterdam Rub ber lag goed in de markt op 112% (11114). De staatsfondsen- markt onderging een technische koersreactie op de vaste stem ming van de voorgaande beurs- dagen. Aandelen Centrale Suiker staken weer even het hoofd om hoog van 436 tot 441 (436). Voor de inschrijving op de 100 miljoen obligaties 1964 Bank voor Nederlandsche Ge meenten tegen 99 procent be stond grote belangstelling. Deze lening gaat er dan ook in als boter en suiker. Op donderdag 24 september kan met claim recht worden ingeschreven op nominaal ƒ1 miljoen aandelen waarop tien procent verplicht te storten Tilburgsche Hypotheek bank tegen 120 procent. De claimhandel begint op dinsdag 15 september. De beurs krijgt er een nieuw fonds bij. Bergos Ta- pijtfabriek in Oss komt met een aandelenemissie met claimrecht naar de beurs. (1953 100) 8/9 9/9 10/9 Int. conc. 591.6 592.3 591.0 Industrie 35-2.4 352.5 353.4 Scheepvaart 141.2 140.0 140.0 Banken 244.2 239.2 2.37.8 Handel enz. 166.7 166.8 167.2 Algemeen 415.1 415.0 41-4.6 AKU: (482%) Hoogovens (615%) Kon. C)lie: 163.90 (163.90) Philips: 159.70—160.00 (159.80) (Jnilever: 148.00—148.80 (148.70) Stemming: kalm. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel- dendin Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.30%3.35% Belgische frank (100) 7.237.28 Franse frank (100) 73.4073.90 Duitse mark (100) 90.45—90.95 Noorse kroon (100) 49.9050.90 Deense kroon (100) 51.8555-85 Zweedse kroon (100) 69.7570:75 Zwits. frank (100) 83.4083.90 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenr. schill. (1001 13.9814.08 Port. esc. (100) 12.47%—12,32%. Spaanse peseta (100) grote coupures 5.956.10. In Zuid-Tyrol, nabij Perca, is een vrachtwagen met politie mannen op een door terroristen geplaatste mijn gereden. Hierbij vielen vijf ernstige gewonden. Het ongeluk vond plaats aan de vooravond van de voortzet ting der besprekingen in Genève tussen de ministers van buiten landse zaken van Italië en Oos tenrijk over de kwestie Zuid- Tyroï.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5