Koning Olav bezocht Eindhoven Gevechten in Zuid-Vietnam Conflict Maleisië-lndonesië wordt zeer ernstig De besprekingen over Laos Tjombe is voldaan Antwoord aan Sowjet-Unie over multilaterale kernmacht KORT BEZOEK AAI PHILIPS-FABRIEKEN Vriendschap tussen Afrikaanse „broeders" Aardschokken in Santiago HET WEEB VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6295 KOMPLOT IN IRAK ONTDEKT CHINESE TROEPENCON CENTRATIES BIJ MONGOOLSE GRENS ARRESTATIES IN BRAZILIË Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Ftaatetóag fejj abonnement: Terneuzen arectenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 00150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De tweede dag van het verblijf van koning Olav V van Noor wegen in Nederland was voor een groot gedeelte gewijd aan een bezoek aan Eindhoven, in het bijzonder aan de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken aldaar. Al liet het zwaar belaste programma niet veel mogelijkheden voor de stedelijke bevolking om van haar be langstelling en sympathie te getuigen, dit kon niet verhinderen dat de Eindhovenaren tot een hartverwarmende explosie van toe juichingen kwamen tijdens de korte rit der hoge gasten door de feestelijk versierde binnenstad, waar de duizenden lichtjes voor het bevrijdingsfeest van volgende week reeds gloeiden. Ongetwijfeld moet de koning een prettige indruk hebben ge kregen van het bruisend enthou siasme der zuiderlingen, die hem en ook hun eigen landsvrouwe geestdriftig toejuichten. De vorstelijke bezoekers wa ren om twintig voor tien van het vliegveld Ypenburg vertrok ken. Het gezelschap was ver deeld over twee vliegtuigen. Precies een half uur later daal den de toestellen op de vliegba sis Eindhoven. Na de officiële plichtplegin gen, waarbij o.a. ir Th. P. Tromp, vice-president van Philips, aan de hoge gasten werd voorge steld, vertrok het gezelschap per auto naar het Philipshoofdkan- toor. EXPOSÉ Terwijl de Philipsliarmonie pittige marsmuziek speelde, be gaven de vorstelijke gasten, toe gejuicht door de honderden em- ployé's van het hoofdkantoor, zich laar de ingang van het mo derne gebouw, waar zij werden begroet door ir F. J. Philips en diens echtgenote en waar de 17- jarige Maria Philips koningin Juliana bloemen aanbood. In de foyer op de twaalfde etage werden verscheidene voor aanstaande figuren uit de Philips- wereld aan de vorsten voorge steld. De vorstelijke bezoekers plaatste hun handtekening in het gastenboek, waarna ir Philips aan de hand van enkele grafie ken betreffende het organisatie schema en de omzet een kort exposé van het bedrijf gaf. TELEVISIEBUIZEN In de persglasfabriek kregen koning Olav, koningin Juliana en prins Bernhard een stukje praktijk te zien. Onder deskun dige voorlichting konden zij zich een beeld vormen van ver schillende manieren, waarop on derdelen van televisiebuizen Een Amerikaanse officier is donderdag gedood tijdens een gevecht van een bataljon met ongeveer 60 communistische guerrilla's. Het is de 84 ste Ame rikaan die dit jaar in Vietnam is gesneuveld. Bij het gevecht, op 25 km van Saigon, zouden twee Vietnamese soldaten gedood zijn en zeven gewond. Een guerrillastrijder werd gedood. Woensdagavond hebben zuid- vietnamese troepen, gesteund door Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen, 20 guerrillastrijders gedood in de moerassen van de provincie Ba Xoeyen, 160 km ten zuiden van Saigon. Ongeveer 20 soldaten worden vermist in het centrale hoogland na een aanval op een versterkte nederzetting in de provincie Kontoem. Op 90 km ten oosten van Saigon viel een eenheid regeringstroepen in een hinderlaag, waarbij 13 sol daten werden gedood en vijf ge wond. Het blad „Al Hayat" meldde donderdag uit particuliere bron in Bagdad te hebben vernomen, dat daar een samenzwering tegen het bewind van president Abdel Salem Aref is ontdekt. De aanslag had, aldus het blad, moeten plaats hebben op 4 sep tember, de dag waarop maar schalk Aref naar Alexandrië vertrok ter bijwoning van de daar te houden conferentie van Arabische staatshoofden. De vlie gers van zes militaire vliegtui gen, die het toestel van de presi dent op de vlucht naar Alexan drië zouden begeleiden, hadden opdracht gekregen het vliegveld een half uur vóór het vertrek te bombarderen. Intussen zouden zich talrijke leden van de Baat partij gereed houden om, als de actie tegen het vliegveld was ge slaagd, gewapend de straat op te gaan. worden vervaardigd. Het bezoek aan de fabriek, dat een kwartier in beslag nam, werd gevolgd door een korte rit door het stadsdeel Woensel naar het complex van de technische hogeschool, waar het tempo van de rit sterk werd vertraagd ten einde koning Olav in de ge legenheid te stellen zich een beeld te vormen van de moder ne nieuwbouw, welke hier is toegepast. Na het passeren van de Demertunnel reden de auto's tussen dikke hagen van wuiven de en juichende mensen, waar bij duizenden kinderen, met Noorse en Nederlandse vlagge tjes zwaaiend, Eindhoven als een stad van de jeugd typeerden. Het werd een feestelijke intocht door het stadscentrum met zijn nau we winkelstraten. ORIGINEEL GESCHENK In het stedelijk Van Abbe- museum waar het gezelschap een half uur zou vertoeven, bood de 16-jarige Maritia Witte de koningin bloemen aan, nadat Hare Majesteit was begroet door de commissaris der koningin en door burgemeester Witte. Burgemeester Witte gaf een uiteenzetting over de ontwikke ling van Eindhoven, voorname lijk gedurende de laatste veertig jaren. Aan het slot kwam hij met een origineel geschenk voor de dag. Hij bood koning Olav een uit de achttiende eeuw stammende tabaksrasp aan, wel ke in vroeger jaren werd ge bruikt voor het vervaardigen van snuifpoeder. Het feit dat Eindhoven ook belangrijke ta bakverwerkende industrieën be zit was aan de keuze van dit fraai bewerkte geschenk niet vreemd. RÖNTGEN-APPARAAT Typisch Brabants was het af scheid. Op het pleintje voor het museum stonden de Eindhoven- se gildebroeders aangetreden. Met een fascinerende groet met de kleurrijke vendels betuigden de vendeliers hun hoogachting voor de vorstelijke personen toen deze zich naar hun auto bega ven. In snel tempo werd nu naar het nieuwe natuurkundig labora torium van Philips in Waalre ge reden. De vorstelijke gasten wa ren in de collegezaal getuige van een aantal demonstraties, o.a. met een kortgeleden ontwikkel de t.v.-camerabuis, het plumbi- can, die bestemd is voor de kleu rentelevisies, waarbij o.a. beel den werden gegeven van de be groeting van koning Olav door de koningin, woensdag in Am sterdam. Daarna bood ir Philips koning Olav een röntgenapparaat aan. Daarbij overhandigde hij de Noorse vorst een oorkonde. In de lunchkamer van het la boratorium genoot het gezel schap de voortreffelijke geneug ten van een volwaardige Bra bantse koffietafel, waarbij ieder zichzelf moest bedienen aan di verse kraampjes. Dit was dan tevens het appetijtelijke slot van het koninklijk bezoek. Ongeveer kwart voor drie be gaf het gezelschap zich weer aan boord van de twee vliegtuigen, die met een omweg over de del tawerken naar Ypenburg vlogen. ONDERSCHEIDINGEN Koning Olav van Noorwegen heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan Eindhoven burge meester ir H. B. J. Witte be noemd tot commandeur in de orde van King Olav en de heer B. van der Werf, hoofdcommis saris van politie, tot ridder in die orde. Verder verleende hij de zilveren medaille in de huis orde aan brigadier J. Timmer mans. BEZOEK VAN NOORSE KOLONIE Koning Olav de vijfde heeft donderdagmiddag na zijn terug keer uit Eindhoven in hotel Wit- tebrug in Den Haag de Noorse kolonie ontmoet. Enkele honder den Noren, de overgrote meer derheid van de Noorse kolonie, kregen een hand van de vriende lijk lachende monarch die ge kleed was in de uniform van generaal van de luchtmacht. Vele Noorse dames waren ge kleed in nationaal costuum, een gewoonte die in hun vaderland bij gelegenheden als deze steeds meer veld wint. De koning die ongeveer een uur temidden van zijn landgeno ten bleef, was vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, de heer H. Lange, en zijn ambas sadeur in Nederland, de heer O. J. L. Kildal. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie ge zegd voorlopig niets te zien in onderhandelingen over Vietnam. Er is geen enkele aanwijzing, zei hij, dat de communisten zich aan enige overeenkomst zullen houden. De gebeurtenissen van de laatste weken in Saigon heb ben geen wijziging in de alge mene toestand gebracht. Het neerlaten van parachutis ten door Indonesië kan niet door de Verenigde Naties worden ge duld, aldus de minister. Als In donesië ermee voortgaat, kan de toestand zeer ernstig worden. Als er al een probleem bestaat tussen Maleisië en Indonesië, dan moet het langs vreedzame weg worden opgelost. Rusk deelde mee, dat de Ame rikaanse ambassadeurs in Tur kije, Griekenland en Cyprus voor overleg naar Washington zijn ontboden. Amerika houdt zich ter beschikking van de be langhebbenden voor het vinden van een oplossing voor de Cyprische kwestie. DEUR dicht Rusk zei dat Amerika meer atoomgegevens aan de Navo- landen gaat verstrekken, zonder evenwel de deur te openen voor een verdere verspreiding van kernwapens. Op een vraag over de Euro pese eenheid zei de minister, dat Hoewel kwade tongen beweren dat de drie Laotische prinsen, die te Parijs besprekingen voeren over het lot van hun verdeelde en door een burgeroorlog geteisterde land, zich de genoegens die de Franse hoofdstad in de nazomer biedt, niet laten ontgaan, hebben hun politieke besprekingen nog geen enkele tastbaar resultaat op geleverd. „Ik ben moe, maar voldaan over de resultaten van de bui tengewone bijeenkomst van de organisatie voor Afrikaanse een heid (O.A.E.)", aldus heeft de Kongolese min ister-pvcsident Moise Tsjombe donderdagoch tend op een persconferentie te Addis Abeba, enkele uren voor zjjn terugkeer naar Leopoldstad, verklaard. Hij vervolgde: ,,Ik ben om drie redenen vei heugel over deze re sultaten: 1. De andere Afrikaanse landen hebben nu de wettigheid van mijn regering ten volle aanvaard, terwijl deze een maand ge leden nog werd aangevochten; 2. Ik ben op de conferentie in de gelegenheid geweest de positie van mijn regering duidelijk uit een te zetten. Ik heb kunnen aantonen dat buitenlandse on dergrondse werkende invloeden de wanordelijkheden in Kongo krachtig in de hand werken; 3. Uit het verloop van de con ferentie is gebleken dat de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid zich niet door enkel Afrikaanse staten laat misbruiken als instru ment ter bevordering van hun eigen doeleinden." Omtrent het laatste punt zei Tsjombe nog: „Ik ben een pan- Afrikaan en ik zal daarom naar mijn beste vermogen bijdragen aan verdere ontwikkeling van het moderne Afrika en de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid. De vriendschap tussen de Afri kaanse broeders reikt dieper dan de kloof van het misverstand", aldus de Kongolese eerste-minis- ter. TOT DE LAATSTE HUURLING De leider van de rebellenrege- ring in Kongo, Gbenye, heeft verklaard dat hij pas met een staking van het vuren zal in stemmen als „de laatste huurling van Tsjombe het veld heeft ge ruimd en Kasavoeboe en Tsjom be zelf ook van het politieke to neel zijn verdwenen." De tegenregering is gevestigd in Stanleystad. BLANKE HUURSOLDATEN NAAR COQUILHATSTAD De Kongolese regering heeft een 35 man sterk bataljon blanke huursoldaten naar Coquilhatstad gezonden. De Europese bewo ners van deze door opstandelin gen bedreigde stad zouden in pa niek zijn geraakt. Het betreft on geveer vijfhonderd personen van wie velen onmiddellijk geëvacu eerd wensen te worden. Luchtverkenningen hebben uit gewezen dat soldaten van het regeringsleger woensdag nog Boende in handen hadden. Deze plaats ligt op de weg die de re bellen moeten volgen om Coquil hatstad te bereiken. De Chileense hoofdstad San tiago is donderdag getroffen door twee zó krachtige aard schokken, dat de instrumenten van het plaatselijke seismografi- sche instituut onklaar raakten. Volgens de eerste berichten zou den er geen slachtoffers zijn. De drie prinsen, die officieel de drie voornaamste politieke groeperingen in hun land ver tegenwoordigen, zijn Soevan- noevong (links), premier Soe- vanna Phoema (neutralistisch) en Boen Oem (rechts). Zij heb ben Parijs als trefpunt uitgeko zen omdat zij Jv-, ha veel heen en weer gepraat niet over een plaats in eigen land of dichter bij huis eens konden worden. Maar er is een andere reden waarom Parijs zo'n speciale voorkeur geniet. De Franse pre sident heeft "zich namelijk her haaldelijk opgeworpen als de grote wijze man, die voor Zuid- oostaziatische problemen een op lossing weet. De Quai d'Orsay is druk doende de politieke richt lijnen van generaal De Gaulle aan de drie prinsen te „verko pen", al gebeurt dit dan met de grootst mogelijke voorzichtig heid en mengt Frankrijk zich of ficieel in het geheel niet in de Laotische zaken. DE UITGANGSPUNTEN Alle dBie prinsen zijn door de Franse president in audiëntie Een Zuidslavisohe radiocor respondent heeft donderdag uit Moskou bericht, dat daar meldin gen zijn ontvangen over Chinese troepenconcentraties langs de grens met Mongolië. In de Mongoolse hoofdstad, Oelan Bator, zou de ongerustheid toenemen. Mongoolse leiders zou den steun hebben gezocht bij de Russen. Volgens genoemde cor respondent zou men echter in Oelan Bator noch in Moskou ge loven, dat communistisch China tot een „ondoordachte actie" zal overgaan. De regelingen van Mongolië en de Sowjet-Unie „geven blijk van een toenemen de voorzichtigheid," aldus de correspondent. GEB1EDSAANSPRAKEN De volksrepubliek Mongolië grenst over een afstand van 4Ü00 km aan communistisch China. In het ideologische ge schil tussen Moskou en Peking staat Mongolië aan de kant van de Russen. Aanvankelijk had men de aanwezigheid van Chinese mili taire eenheden in het grensge bied gezien als een poging om te voorkomen dat Chinezen naar Mongolië uitwijken. Naar de Zuidslavische correspondent meldt, maakt de regering in Pe king nu echter openlijk aanspra ken op Mongools grondgebied. Ook zou zij pogen ongeregeldhe den in Mongolië te veroorzaken. Het Russische partijblad „Prawda" maakte donderdag be kend, dat de regering in Oelan Bator Peking er van heeft be- schuld gd, dat het Mongolië on der zijn macht tracht te brengen. ontvangen, Boen Oem, wiens denkbeelden het meest met die van de Verenigde Staten stro ken en het minst met De Gaulle's gedachtengang, het laatst. De voornaamste punten waar over de drie onderhandelaars het eens trachten te worden zijn volgens Phoemi Vongvichit, de, secretaris-generaal van de (pro- communistische) Neo Haksat en een van de invloedrijkste Lao tische politici: een staakt het vuren, het herstel van een coa litiekabinet van de drie partijen het vinden van een gedemilita riseerde hoofdstad en het bijeen roepen van een nieuwe conferen tie van veertien landen over Laos. Voor de neutralisten en rechtsen komt daar als belang rijkste punt bij, dat de troepen van de linkse strijdmacht, de Pathet Lao, worden teruggetrok- kne op de stellingen die zij voor het uitbreken van de jongste ge vechten in de Vlakte der Krui ken innamen. Over geen van deze onderwerpen heeft men, naar het schijnt, tot nu toe enige overeenstemming kunnen berei ken. STEUN AAN PEKING Het vreemde is, dat Frankrijk, dat als voormalig moederland van Laos pretendeert het best met de Laotische problemen op de hoogte te zijn, geneigd schijnt de linkse onderhandelaars te Parijs het meest te steunen. Vol gens Parijs zou Soevanna Phoe- 'ma, nadat 'de neutralistische troepen van generaal Kong Le in de Vlakte der Kruiken zware verliezen hadden geleden, feite lijk niet langer steunen op een werkelijke macht in het land en teveel zijn toevlucht hebben ge nomen tot de rechtsen die hom tot enkele concessies hebben ge dwongen. De linkse afgevaardigden prij zen- daarom om het hardst het inzicht van president De Gaulle, die klaarblijkelijk met een welwillende hoofdknik naar 'dit een zuiver Europese aange legenheid is. Amerika wenst de Europese landen het beste toe en is gaarne bereid met Euro pese wensen rekening te houden. GViv.) Volgens het regeringsgezinde Braziliaanse dagblad „Jornal do Brasil" zijn het afgelopen etmaal in de staat Rio de Janeiro 300 personen in hechtenis genomen. Velen van hen hadden ook al kort na de jongste opstand ge vangen gezeten. Tot de arrestan ten behoren een gewezen socia listische afgevaardigde, een com munistenleider, twee vakbonds leiders en een pater. Peking het neutraliseren van geheel zuidoost-Azië als oplos sing ziet, zonder zich er overi gens in het openbaar al te dui delijk over uit te laten hoe hij dit wenst te bewerkstelligen. Dat dit Franse streven duidelijk indruist tegen de Amerikaanse bedoelingen, behoeft geen nader betoog. Een van de redenen waarom de drie prinsen zo weinig voort gang maken bij hun pogingen de gecompliceerde problemen van Laos, iets nader tot een oplos sing te brengen, is dat zij alle drie hun aandacht gericht hou den op de ontwikkelingen in Zuid-Vietnam, het buurland, waar eveneens communisten en westelijke gezinden een haxde strijd voeren. Op 9 september is op het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken het Nederlandse antwoord overhandigd op de. nota die de Sowjet-Unie op II juli j.l. aan een aantal landen, waaronder Ne derland, heeft gericht over de voorgestelde multilaterale kernmacht, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meege deeld. In de nota van de Nederland se regering wordt met nadruk de stelling van de Sowjet-rege- ring verworpen als zou de be oogde multilaterale kernstrijd macht een middel zijn om de fei telijke toegang van West-Duits- land tot kernwapens te verhul len. In feite is het plan ingege ven door andere militaire en po litieke overwegingen. In de eerste plaats is verster king van het westelijk bondge nootschap het doel, aldus de no ta. De lid-staten van de noord- atlantische verdragsorganisatie, die altijd een defensief karakter heeft gehad, zijn gerechtigd de maatregelen te nemen die voor hun verdediging noodzakelijk zijn, in het bijzonder met het oog op de dreiging van het grote aantal geleide wapens met atoomladingen in de Sowjet- Unie, die op West-Europa zijn gericht. GROTERE BIJDRAGE In de tweede plaats, zo wordt in de nota gezegd, heeft de voor gestelde multilaterale kern strijdmacht ten doel uitdrukking te geven aan de bij verscheidene lid-staten van het hondgenoot schap levende wens een grotere bijdrage tot de gemeenschappe lijke defensie te leveren en wel zodanig, fit het ontstaan van nog meer onafhankelijke kern machten wordt voorkomen. In het begin van de nota wordt er aan herinnerd dat de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, tijdens zijn bezoek aan Moskou aan Chroesjtsjov reeds heeft meegedeeld dat het over leg tussen een aantal landen van de Navo, waaronder Nederland, over de vorming van een multi laterale kernstrijdmacht nog niet is afgesloten. GEVAAR Veder zegt Nederland volledig doordrongen te zijn van het ge vaar van een verdere versprei ding van kernwapens. De, rege ring steunt de pogingen om tot een doelmatige multilaterale overeenkomst te komen om dat gevaar weg te nemen. De plan nen voor een multilaterale kern macht in de Navo zijn geenszins in strijd met het beginsel dat het vermogen om van kernwa pens gebruik te maken niet al gemener moet worden. Over de beschuldigingen in de Sowjet-nota aan het adres van de bondsrepubliek Duitsland AANHOUDEND ZACHT Boven het vasteland van Euro pa bevindt zich een hogedrukge- bied dat gevuld is met vochtige en vrij-warme lucht. De noorde lijke begrenzing van deze lucht wordt gevormd door een front dat zich van Denemarken uit strekt over de Britse eilanden naar de oceaan. Ten westen van Ierland ontwikkelde zich hierin een storing die in de richting van Schotland trekt. Als gevolg van deze ontwikkeling zal de bewol king later toenemen, maar regen van betekenis wordt niet ver wacht. De aanvoer van zachte lucht met een matige en later wellicht vrij-krachtige wind blijft voortduren. wordt in de Nederlandse nota gezegd, dat de Westduitse rege ring uitdrukkelijk heeft ver klaard vastbesloten te zijn af te zien van het maken van kern wapens en van het ge&ruik van geweld in internationale geschil len. Het feit dat de Westduitse regering blijft streven naar her eniging van Duitsland door vreedzame middelen is niet met deze verklaring in strijd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige, later vrij-krachtige, zuidwestelijke wind. Vrij warm. VRIJDAG 11 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.51 5.05 Terneuzen 5.26 5.40 Hansweert 6.06 6.20 Walsoorden 6.16 6.30 ZATERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.26 5.46 Terneuzen 6.01 6.21 Hansweert 6.41 7.01 Wa'soorden G51 7.11 ZON MAAN op onder op onder Sept 11 6.07 19.05 12.04 21.25 12 6.09 19.02 13.13 21.50 13 6.11 19.00 14.19 22.21 14 6.12 18.57 15.20 23.00

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1