Amerikaanse vloot grijpt niet in 'n Man bedankt n Vrouw bedenkt GRIEKSE STRIJDMACHT VAN 10.000 MAN OP CYPRUS OVERLEDEN Amerikaanse verkiezingscampagne begonnen Donderdag 10 sept. 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Demobiliseren Oorlogsgevaar voorbij Cyprus en de Sowjet-Unie Staatsman en financier Harde werker Rusland helpt Noord-Korea Boerderij afgebrand Kernoorlog Café uitgebrand GLORIEUS GALA IN KOPENHAGEN haar hartelijk. Lief van je om Heineken mee te nemen, want Heineken is het lek kerst. Heineken is gebrouwen volgens eeuwenoud, recept - strikt geheimAlleen Heineken smaakt dus als Heineken. Daar om wordt het zoveel gevraagd. Zóveel dat het elke week vers aangevoerd moet worden - Heineken is dan ook altijd vers gebrouwen. Daarom vragen fijnproevers om heerlijk helder Heineken. wat er allemaal in huis moet zijn. Een lange lijst. En bovenaan staat bier: Heineken bier. Voor het prettigste uur van de avond... Om manlief te verrassen en om gezellig bij te kouten. Begrijpende vrouwen hebben altijd Heineken in huis voor hun man en voor hun gasten. Drinkt u zelf ook wel eens een glaasje mee, mevrouw? Samen een Heineken pakken is extra knus! De persoonlijke afgevaardigde van president Johnson bij de be sprekingen over de kwestie-Cyprus in Genève, Dean Acheson, heeft de Amerikaanse president aangeraden geen gebruik te maken van de Amerikaanse zesde vloot in het geval Turkije een invasie op Cyprus uitvoert, zo is dinsdagavond door Amerikaanse functiona rissen gezegd. Het advies was vervat in een rapport dat Acheson aan president Johnson heeft uitgebracht. Volgens Acheson zou Grieken land meer moeten doen om de rust op het eiland te herstellen, opdat een politieke oplossing kan worden bereikt. De functio narissen meenden dat Grieken land met een strijdmacht van 10.000 man op het eiland klaarblijkelijk tussenbeide was gekomen. Omdat deze strijd macht groter is dan die van de V. N., Turkije of Groot-Brittan- nië, dragen de Grieken een zekere verantwoordelijkheid voor de toestand. Acheson achtte de toestand hachelijk, omdat aartsbisschop Makarios veel Turkse dorpen had omsingeld en zo de aanvoer van water, levensmiddelen en brandstof belette. Hij geloofde niet dat de Turken tot overgave zouden worden gedwongen, maar als er aan het beleg geen einde komt, zouden de Turken ge dwongen kunnen worden hun dorpen te verlaten en te vechten, waarbij zij hulp zouden krijgen van het Turkse vasteland. Volgens de functionarissen zouden de Grieken wellicht een deel van de Grieks-Cyprische nationale garde kunnen demobi liseren en het beleg van de dor pen opheffen, opdat deze van voedsel en water kunnen wor den Voorzien. Een woordvoerder van Je Griekse regering heeft meege deeld, dat het gevaar van een oorlog tussen Griekenland en Turkije voorbij is. Dit was ge bleken uit een rede van premier Inonoe van Turkije, die in de Turkse nationale vergadering had gezegd, dat Turkije al het mogelijke zou doen om geen aan leiding te geven tot het ontstaan van een oorlogstoestand tussen Turkije en Griekenland. Volgens de Griekse woord voerder is het duidelijk, dat thans een geest van ontspanning in Turkije heerst, „waar men heeft begrepen, dat de oplossing van de kwestie-Cyprus op vrede lievende wijze moet worden na gestreefd. President Makarios van Cy prus heeft tegenover de bijzon dere vertegenwoordiger van de V. N.-secretaris-generaal Thant op Cyprus, Galo Plaza, en de lei ding van de V. N.-troepen ge zegd, dat de voedselblokkade van de Turks-Cyprische wijken van Larnaca en Famagoesta is opge heven. De leiding van de V. N. heeft dit later bevestigd. In een vraaggesprek met het Cyprische blad „Agon" heeft de Cyprische minister van handel, Araoezos, gezegd optimistisch te zijn over het resultaat van de besprekingen, die hij over een week met de Russische regering zal voeren. Volgens het blad zal het hierbij gaan over Russische militaire hulp aan Cyprus. De Fin Sakari Severi Tuo- mioja, de V. N .-bemiddelaar in de kwestie-Cyprus, is woensdag avond om half negen in de Finse hoofdstad Helsinki overleden. Tuomioja is premier, diplo maat en financier geweest. Van 1957 tot 1960 had hij reeds met succes missies voor de V. N. ver vuld. Op 25 maart van dit jaar werd hij door Oe Thant tot be middelaar voor Cyprus benoemd. Tuomioja werd op 29 augustus 1911 geboren in het toenmalige Russische groothertogdom Fin land. Hij studeerde rechten en werd na de val van de regering- Mannerheim van 1944 tot. 1945 minister van financiën. Van 194S tot 1950 was hij gouverneur van de internationale bank voor we deropbouw en ontwikkeling en vervolgens van het internatio nale monetaire fonds. Daarna werd hij minister van handel en industrie in Finland, eerste mi nister (1953'54), ambassadeur in Londen (1955'57) en ambas sadeur in Zweden in 1961. Tuo mioja werd tevens secretaris van de V. N.-commissis voor Europa en vertegenwoordigde de V. N. in Laos tijdens de ernstige crisis van 1959. Voordat hij tot bemiddelaar voor Cyprus werd benoemd, had Tuomioja nooit gelegenheid ge had zich speciaal in deze kwes tie te verdiepen. Oe Thant koos hem om zijn kwaliteit van harde werker, zijn kalmte en werke lijkheidszin. Op 16 augustus, toen hij op het punt stond uit Genève naar Athene te vertrekken, werd hij door een beroerte getroffen. Hij had twee maanden op Cyprus doorgebracht en ondertussen Athene en Ankara bezocht. Hij verbleef een maand in Genève. Tuomioja was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij hield van vissen en varen en maakte graag grote autotochten. Op 3 septem ber werd hij van Genève naar Helsinki overgebracht. De Sowjet-Unie geeft nog steeds economische hulp aan het prochinese Noord-Korea, zo blijkt uit een bericht van de „Prawda". De Sowjet-Unie helpt bij de bouw van een atoomreactor met krachtcentrale van 400.000 kilo watt. Het blad schrijft dat Noord- Korea de afgelopen zestien jaar Russische steun heeft gekregen bij het herstel of de weder opbouw vajn veertig industriële en andere projecten. Alle hulp aan China is stopge- In het Noordbrabantse plaatsje Geffen is dinsdag een grote boerderij afgebrand die bewoond werd door de familie A. van Vugt van der Doelen. De schade wordt geschat op 150.000 gulden. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat een gloeilamp in de hooivoorraad is gevallen. De vrijwillige brandweer van Oss en Geffen waren voor de brand uitgerukt. Met vereende krachten slaagde men er in de parochiekerk die zich op slechts dertig meter afstand van de boerderij bevindt, voor schade te vrijwaren. De inboedel van het huis en 41 varkens konden ternauwernood worden gered, maar 1400 pakken hooi gingen verloren en 300 kip pen kwamen ih de vuurzee om. Senator Goldwater, de republikeinse kandi daat voor het presidentschap van de V. S., is begonnen met zijn verkiezingsreis van 7.000 km. Hij reisde per vliegtuig van Fhoenix (Ari zona) naar San Diego in Californië en zette op het vliegveld voor een menigte uiteen over welke kwaliteiten een president volgens hem moet beschikken en die president Johnson volgens hem mist. Het moet een man zijn „die over vrijheid nadenkt en niet alleen maar over materiële zaken", een man „die zich met het volk gelijk stelt" en niet beweert dat de V. S. in vrede leven „wanneer wij in oorlog zijn" en die wat moet doen tegen werkloosheid en lege fabrieken. Goldwater zal elf steden in zeven staten be zoeken. Wanneer hij gekozen wordt, zal zijn voornaamste doel zijn aan de V. S. opnieuw de wereldleiding te geven. Intussen viel senator Fulbright, de democra tische voorzitter van de commissie voor bui tenlandse zaken, in de senaat ile politiek van Goldwater heftig aan. Het is nauwelijks mogelijk dat de V. S. onder dergelijke plannen aan rampen kunnen ont snappen, zei hij. De koude oorlog zou herleven, nieuwe internationale conflicten zouden er door ontstaan, het land zou van de ene crisis in de andere vallen met vroeger of later de ramp van een kernoorlog, aldus Fulbright. „Ik vermoed dat een regering onder Goldwater niet zozeer een kernoorlog zou ontketenen als wel er een uitlokken of er op onnadenkende manier in struikelen. Maar dat is nauwelijks belangrijk, want wie blijft er na een dergelijk inferno nog over om te weten of om zich af te vragen hoe het was begonnen?" De kruistocht tegen het communisme die Goldwater wil, zal ons steeds weer op het randje en tenslotte over de rand van een kern oorlog brengen, aldus Fulbright. Te Stadskanaal is woensdag avond het café Bleeker totaal afgebrand. De brand werd om streeks kwart voor zeven door gezinsleden van de heer Dale man, de caféhouder, ontdekt. De brand bleek te zijn uitgebroken achter het toneel van een zaaltje dat deel uitmaakt van het ge bouw. De brand verspreidde zich dermate snel over het gehele pand, dat de brandweer..v.an Stadskanaal machteloos stond er) niet kon verhinderen dat het go- hele pand afbrandde. De inven taris, alsmede de inboedel van de familie Daleman, gingen verlo ren. De schade bedraagt tenmin ste 100.000 gulden. Koning Constantijn van Grieken land en zijn verloofde prinses Anne-Marie van Denemarken/, hebben dinsdagavond in het Deense Nationale Theater van Kopenhagen een galavoorstel ling bijgewoond. Foto: In een pauze reageerde het jonge paar vrolijk op de toe juichingen van de bezoekers. Gezellige mensen halen Heineken in huis PÏL8BNEB» MÜNCHENER,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3