Het geschil tussen Indonesië en Maleisië RADIO DE KOEK Chroesjtsjov naar Bonn VREDE Invoering welvaartsvast sociaal minimum WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN HET WEER REGERING DIENT WETSONTWERP IN BIJ DE TWEEDE KAMER A.0,W. WORDT ƒ3540 EN ƒ2478 Zuid-Rhodesië moet wachten MISPRIJZEN VAN DE GAULLE EN ADENAUER Johnson en Chroesitsiov 22 doden bij grensincidenten Weerbericht Z©ii- en IV! aa ^standen Hoogwater helpen direct v. a\ tegen brandend maagzuur Heilige taak FrasKering by abonnement- Terneuzen Di*«rf«ir-Hoofredaeteurf I, van de Sande Redact! e-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maan f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 629tj Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot m uur v.m. Indonesië is van plan de vei ligheidsraad te wijzen op „on dermijnende praktijken welke de kolonialisten vóór en na de vor ming van de federatie Maleisië tegen Indonesië hehben uitge voerd." Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta, Ganis Har- sono, maandag verklaard. Hij zei dat Indonesië een speciale „strijdmissie" naar New York zal zenden, waar vandaag de veiligheidsraad begint met de behandeling van een klacht van Maleisië tegen Indonesische agressie. Volgens Maleisië zijn vorige maand Indonesische guerilla- strijders op de kust van Malakka geland. Een week geleden zou den bovendien Indonesische val schermtroepen zijn neergelaten. Indonesië beschuldigt op zijn beurt Maleisië er van, dat de fe deratie Indonesiërs opleidt voor ondermijnende activiteit in eigen land. Dit zou gebleken zijn uit buitgemaakte wapens en onder delen van een neergeschoten hefschroefvliegtuig. Indonesische leiders hebben de „imperialisten" ook beticht van economische on dermijning door het verspreiden van valse Amerikaanse bankbil jetten. „Verpletteren" Officieel geven de Indonesiërs de aanwezigheid van Indonesi sche valschermtroepen niet toe. Ook noemen zij het bericht over een landing op de kust van Ma lakka onwaar. President Soekarno heeft her haaldelijk verzekerd, dat zijn land Maleisië zal „verpletteren". Een onderdeel hiervan is de ac tiviteit van Indonesische „vrij willigers" in de Maleisisohe ga- bieden op Noord-Borneo. Pogin gen om het geschil aan de con ferentietafel op te lossen, zijn op niets uitgelopen. Vrouwen Volgens militaire kringen in Zuid-Malakka bevinden zich on der de Indonesische parachutis ten verscheidene vrouwen. Eén van deze vrouwen ge kleed in een groen gevechtsuni form, volledig bewapend en voorzien van geconcentreerde levensmiddelen voor één maand werd zaterdag in een fel ge vecht gedood. Een andere vrou welijke parachutist, 19 jaar oud, werd gevangen genomen. De twee vrouwen waren van Maleis- Chinese afkomst. Zij zouden in het begin van dit jaar naar In donesië zijn gegaan, waar zij werden opgeleid en bewapend. Goerka's doodden maandag één Indonesische parachutist en namen er twee gevangen, zon der dat zij zelf verliezen leden. In het gebied van Labis zijn tot dusver vijf Indonesiërs gesneu veld en elf gevangen genomen. Volgens genoemde kringen zou den nog 25 Indonesiërs op vrije voeten zijn. Van de ongeveer honderd In donesiërs die half augustus bij Pontian ruim 100 km ten zuid westen van Labis aan land zijn gezet, zijn tot nog toe veertien man gedood en ruim 40 gevan gen genomen. In Maleisisch Noord-Borneo hebben goerka's vijf Indonesi sche guerrillastrijders gedood en verscheidene gewond in een ge vecht aan de grens tussen Sa- bah en Indonesië. Verwarring De eerste-minister van Singa pore, Lee Joean Jew, heeft in Londen verklaard, dat het wes telijke bondgenootschap „vol komen in verwarring is wat be treft het probleem-Indonesië". Bjj zijn aankomst in Engeland voor overleg met leden van de conservatieve regering en met leiders van de labour-oppositie gaf de eerste-minister als zijn mening te kennen, dat de „Ame rikanen het druk hebben met China en proberen iets in be dwang- te houden dat onbedwing baar is". „De Britten geloven in een verstandiger politiek van meer handel met China en het openen van meer ramen. De Nederlan ders hebben besloten de econo mische hulpverlening aan Indo nesië te hervatten, hetgeen in direct steun betekent aan de con frontatiepolitiek van dat land. De Fransen vinden dat neutralisme het juiste antwoord vormt," al dus Lee Joean Jew. Onderwereld „Naar onze mening worden pillen, drankjes en injecties door elkaar toegediend en dat meng sel kan niet ander dan naar de operatiezaal voeren," zo vond premier Lee. Naar aanleiding van krante- berichten, dat Indonesië speciale agenten uit de Chinese onder wereld gebruikt om onrust te stoken in Singapore, zei hij dat dit best mogelijk is, omdat de Indonesiërs alles proberen om hun doel te bereiken. In de afgelopen drie maanden hebben zich aan de Indisch- Pakistaanse bestandsgrens in Jammoe 426 incidenten voorge daan waarbij 22 Indiërs het leven verloren en 32 gewonden vielen. Een minister, die dit maandag in het Indiase parle ment verklaarde, zei dat Pakis tan voor deze incidenten verant woordelijk was en dat India een klacht bij de veiligheidsraad heeft ingediend. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 AANVANKELIJK REGEN Restanten van de oude tropi sche cycloon Cleo bereikten gis teren het zeegebied ten zuiden van IJsland. Er splitste zich een deel vanaf, dat tegen de avond Schotland bereikte en vervol gens koers zette in de richting van Denemarken. De neerslag- zóne ervan zal hedenmorgen nog tijdelijk regen in onze streken brengen, maar in de loop van de ochtend neemt de kans op regen af. Wél blijft er veel bewolking, omdat ons land terechtkomt in vochtige oceaanlucht. De wind zal matig en langs de kust tijde lijk krachtig waaien uit het zuidwesten. De temperaturen zullen gelijk zijn aan die van dinsdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Regcngebied trekt weg. Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk nog wat regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZOW MAAN op onder op onder Sept. 10 6.06 19.07 10.53 21.04 11 6.07 19.05 12.04 21.25 12 6.09 19.02 13.13 21.50 13 6.11 19.00 14.19 22.21 14 6.12 18.57 15.20 23.00 DE WATERSNOOD IN INDIA Minstens 65 mensen hebben dit jaar in India bij overstromin gen het leven verloren en 2.200.000 ha land hebben blank gestaan. Dit is door de minister voor irrigatie en energie in de Indiase kamer meegedeeld. Bijna zes' miljoen mensen heb ben wateroverlast ondervonden. In 15.714 dorpen werden 73.608 huizen door het water bescha digd. Ongeveer 15.000 lemen hutten in dorpen in Delhi alsmede dui zenden hectaren land zijn ver woest door de ergste overstro mingen sinds jaren, aldus is dinsdag in Nieuw Delhi ver klaard. In West-Delhi waar duizenden militairen doende zijn een breuk in de dijk van de Dhansa te dichten, is de toestand weinig rooskleuriger geworden. In de dorpen van Noord-Delhi is het water iets gezakt. CHROESJTSJEV ZWAAR BEWAAKT Toen de Russische partijleider en premier Nikita Chroesjtsjov maandag in Moskou een bouw kundige tentoonstelling bezocht, drong zich plotseling een man door de afzetting heen, die wilde trachten Chroesjtsjov te spreken te krijgen. Het gelukte hem niet, maar had tot gevolg, dat de lijf wacht van Chroesjtsjov scherper dan ooit over de Russische lei der ging waken. Vandaar dit plaatje vol strenge gezichten van het treintje, dat Chroesjtsjov over de tentoonstelling leidt. WOENSDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.47 3.59 Terneuzen 4.22 4.34 Hansweert 5.02 5.14 Walsoorden 5.12 5.24 DONDERDAG 10 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.19 4.31 Terneuzen 4.54 5.06 Hansweert 5.34 5.46 Walsoorden 5.44 5.56 Over het algemeen is het be richt dat de Russische premier, Chroesjtsjow, een bezoek Zal brengen aan de bondsrepubliek om besprekingen te voeren met kanselier Erhard, met instem ming begroet. Men kan Chroes- jtsjows tocht naar de Westduitse hoofdstad, voorbereid do,or zijn schoonzoon Adzjoebei (die zich al in lovende zin over west- Duitsland had uitgelaten) zien in het licht van de langzaam tussen oost en west intredende ontspanning. Het grote voordeel van de ont moeting Chroesjtsjow-Erhard is vooral gelegen in de omstandig heid, dat Erhard zijn Russische collega nog eens onder vier ogen duidelijk kan maken, dat het met het Westduitse „revanchisme", waarvoor Rusland zo beducht is, niet zo'n vaart loopt. Bovendien kunnen beide mannen openhar tig van gedachten wisselen over (Adv.) President Johnson van de V.S. heeft op een bijeenkomst in Detroit gezegd dat hij alles zal doen om een atoomoorlog te ver mijden. Vrede is meer dan de afwezigheid van agressie, zei hij. Er moeten nieuwe wegen voor de vrede worden geopend en er moet een wereldgemeenschap tot stand komen, waarin elk land kan doen wat het wil zon der angst voor buurlanden. „De massieve eenheid van 't communisme is begonnen te scheuren. Wij zullen blijven streven naar grotere onafhankelijkheid voor de Oosteuropese landen. Invloed en prestige van de vrijheid zijn in stijgende lijn. De toe gestoken vriendenhand komt in de plaats van de gebalde vuist". In een toespraak voor radio en t.v., waarin hü' ook zei dat Tsjecho-Slowakije het eens is met het Russische standpunt in het ideologi sche geschil met China, heeft premier Chroesjtsjov verklaard dat de strijd voor een blijvende vrede de heilige taak is van alle mensen. het precaire onderwerp van de Duitse hereniging. Evolutie Niet dat op dit punt van Rus sische zijde veel positiefs is te verwachten, maar Erhard zal toch wellicht in staat zijn Chroes jtsjow uiteen te zetten hoe de Duitse politiek na het tijdperk van Adenauer langzamerhand is geëvolueerd. Nog pas vorige week heeft de Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, er immers met nadruk op gewezen dat men de Duitse eenwording nog steeds punt één van Bonn's buitenland se politiek wilde trachten te bereiken binnen de algemene po litiek van toenadering en ont spanning en niet die ontspanning als resultaat wilde zien van Duitslands hereniging. Dit laatste verklaart dan ook waarom president De Gaulle en zijn politieke wapenbroeder ex-kanselier Adenauer (nog steeds als voorzitter van de christen-democratische unie een der groten van het Duitse politieke toneel) het bezoek van Chroesjtsjow met nauwe lijks verholen misprijzen tege- moetzien. Vriendelijkheid 4 De Gaulle's streven om druk uit te oefenen op Moskou door nauwe toenadering te zoeken tot de bondsrepubliek, waar hij des tijds Adenauer geheel aan zijn zijde vond, wordt nu doorkruist door het „vriendelijke" gebaar van Chroesjtsjow, al is dit dan zogenaamd een „tegenbezoek" voor dat wat Adenauer in 1955 Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp inge diend dat beoogt de ouderdomspensioenen krachtens de algemene ouderdomswet alsmede de weduwenpensioe- nen en de tijdelijke weduwenuitkering krachtens de al gemene weduwen- en wezenwet tot een sociaal mini mum te verhogen. Voorts wordt voorgesteld in verband daarmede de wezenpensioenen enige verhoging te doen ondergaan. Tegelijkertijd is een aantal wetsontwerpen ingediend dat ver band houdt met het voorstel een sociaal minimum in te voeren. Zo wordt het wenselijk geacht de voor de toelating tot de zieken fondsverzekering voor bejaarden geldende inkomensgrens aan te passen en een derde premietarief voor die verzekering in te voe ren. A. O. W. EN A. W. W. Voorgesteld wordt het A.O.W.-pensioen voor gehuwde bejaar den met ingang van I januari 1965 te verhogen tot een welvaarts vast minimum van ƒ3540,— per jaar en het pensioen voor onge huwde bejaarden op te trekken tot 2478,per jaar, hetgeen 70 procent is van het voorgestelde bedrag voor gehuwden. Het A.W.W.-pensioen voor weduwen met kinderen wordt ver-; hoogd tot 3540,en voor weduwen zonder kinderen 2478, De wezenpensioenen krachtens de A.W.W. worden gebracht op 786,pen jaar voor wezen tot 10 jaar; op 1176,per jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar en op 1536 per jaar voor stude rende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. PREMIEBETALING TOT f12000 Het maximumbedrag waarover premie wordt geheven in gevolge de A.O.W., en A.W.W., de algemene kinderbijslag wet en de kinderbijslagwet zal worden verhoogd tot i 12.001 per 1 januafi 19651 Er wordt een bijdrage uit de algemene middelen verleend aan het ouderdomsfonds van 150 miljoen per kalenderjaar, overeen komende met een premiepercentage van 0,5 voor 1965. Voorts worden de percentages van de door de verzekerden krach tens de A.O.W. en de A.W.W. te betalen premies verhoogd. Wat de gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswetten be treft wordt voorgesteld de premiebetaling voor de verzekerden krachtens de invaliditeitswet per 1 januari 1965 te beëindigen. Het wetsontwerp houdt verder in de vóór 1 januari 1965 inge gane weduwenrenten krachtens de invaliditeitswet te handhaven met dien verstande dat, indien een verzekerde echtgenoot na 31 december 1964 overlijdt, het recht op weduwenrente niet meer zal ingaan op 60-jarige leeftijd, maar op 65-jarige leeftijd en het recht op weduwenrente wegens na 31 december 1964 intredende blijvende invaliditeit te laten vervallen. ZIEKENFONDS Wat tenslotte het wetsontwerp betreft tot wijziging van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden wordt voorgesteld de toelatingsgrens voor deze verzekering te verhogen met het voorgestelde bedrag waarmede de A.O.W. zal worden verhoogd er. te brengen op 5546,en het aantal premieklassen met één uit te breiden tot 3 en wel zo dat de grens tussen de laagste en de mid delste klasse wordt bepaald op 3954,die tussen de middelste en hoogste klasse op 4964,(het grensbedrag dat thans geldt voor toelating tot de verzekering) en de toelatingsgrens te verhogen tot 5546,—. Het premiebedrag wordt vastgesteld op 1,53 per week voor de klasse tot en met 3954,—; op 3.06 per week voor de premie klasse tot en met 4964,en op 4,50 per week voor de premie klasse tot en met 5546, aan Rusland bracht. Het bericht dat De Gaulle naar Moskou is uitgenodigd en in Frankrijk circulerende geruchten dat Parijs bezig is nu het twintig jaar geleden ge sloten Frans-Russische vriend schapsverdrag wat op te poet sen, kunnen deze pil nauwe lijks vergulden. Wat niet te verdoezelen valt is, dat de Frans-Duitse betrekkin gen, zoals zij verankerd lagen in het tussen beide landen gesloten vriendschapsverdrag, opnieuw een deuk hebben gekregen. Hoe men deze deuk weg zal willen wrken, moet nog worden afge wacht. Doch ook voor Chroesjtsjow begint een tijd van moeilijk koorddansen. Eens te meer haalt hij zich het Chinees-communis tisch verwijt op de hals de com munistische zaak door zijn „re visionisme" aan het westen te verraden. En het is mogelijk dat op het vooroverleg dat Moskou op 15 december wil laten begin nen ter voorbereiding van een communistische topconferentie, de Europese communisten Chroesjtsjows manoeuvres zul len trachten uit te buiten door hun banden met Moskou iets losser ta maken. Te Londen is van gezagheb bende zijde vernomen dat Enge land Zuid-Rhodesië géén onaf hankelijkheid zal verlenen, voor dat een „meer voldoende ver tegenwoordiging", der neger bevolking in het parlement is verkregen. Deze inlichting is verkregen op het tijdstip, waarop in Londen besprekingen begonnen tussen de Britse eerste minister Dou glas Home en zijn Zuidrhodesi- sche ambtgenoot Smith. De Brit se regering beschouwt dit over leg van louter inleidende aard. Het is niet de bedoeling reeds nu te trachten het vraagstuk van de aan Zuid-Rhodesië toe te kennen onafhankelijkheid op te lossen. Hieraan wordt toegevoegd dal Engeland zal vasthouden aan da politiek, die het tot nu toe heeff gevolgd bij het naar zelfstandig* heid leiden van zijn Afrikaanse koloniën en die is gegrondvest op het beginsel var> een demo* eratische vertegenwoordiging der inheemse bevolking in de nieuwe volksvertegenwoordiging*

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1