PROVINCIAAL NIEUWS Sciï^WGhjaAb Voor de zondag ZWAARD VAN PALERMO Zondagdienstea HET Onderscheiding voor oud-Terneuzenaar in Amerika Zaterdag 5 september uruDE VRIJE ZEEUW Pagina 3 In Zeeuws-Vlaanderen is het water schaars Terneuzen Sluis iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHa Zaamslag '(Adv.) CAN \Ót MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 Reclameboodschappen over de radio „Radio Noordzee" begint van daag op 214 meter uit te zenden van 's morgens 7 uur tot 's- avonds 18.15 uur, het moment waarop „T.V. Noordzee" in de lucht komt. Zondagmiddag van 14.45 uur tot 16.15 uur zullen de radiouit zendingen worden, onderbroken voor het uitzenden van het test beeld van „T.V. Noordzee". Radio Noordzee is inmiddels begonnen met het opnemen van reclameboodschappen in haar uitzendingen. Gedurende het weekeinde zu'len dit er ongeveer 30 per dag zijn. Caféhouder bij vechtpartij neergestoken De 30-jarige lasser C. A. T. uit Suriname heelt donderdagnacht tijdens een vechtpartij in de Commelinstraat in Amsterdam de 25-jarige caféhouder W. de Vries met een keukenmes neer gestoken. Het slachtoffer is ern stig doch niet levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opge nomen. De dader, die de vlucht had genomen werd korte tijd later door agenten van de groepssurveillance in het Oos terpark aangehouden. Tegenover de recherche ver klaarde hij dat de caféhouder in het mes was gelopen. Aanleiding tot de vechtpartij was de onenigheid tussen de las ser en de in de Commelinstraat boven een café wonende 30-jari- ge concubine van T., die de ver kering met hem had uitgemaakt. T. kwam nu volgens de politie verhaal halen en de man ging de vrouw te lijf. Op haar gillen kwam de caféhouder uit het on der de woning gelegen café haar te hulp. Met de Surinaréft- ging hij naar beneden waar*m het trapportaal de in een steekpartij eindigende vechtpartij ontstond NEDERLANDSE GEESTELIJKE VERMOORD Naar verluidt is zaterdag j.l. een Nederlandse missionaris en hoofd van de missie van Naugo- lolo door een groep Afrikanen in de buurt van Mueda in het ge bied Cabo Delgado (Mozambi que) om het leven gebracht. T>e geestelijke, die de loebaritus een door Afriknan gezongen kerkdienst in Mozambique had ingevoerd, werd door een -assagaai in de rug getroffen en vervolgens onthoofd. Zijn hoofd wérd daarna op het altaar van de missie-kapel geplaatst. De naam van het slachtoffer is volgens de berichten Luther Meels. Half jaar geëist voor vechtpartij Zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk, eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Breda'tegen de "39-jarige A. van D. uit Breda en diens 22-jarige broer W. van D. wegens open lijke «geweldpleging tegen een politie-agent op 31 maart. De twee broers hadden ge vochten met een agent in de Reigerstraat in het centrum van Breda. De agent was bezig een jongen te onderhouden wegens een verkeersovertreding toen de broers met enkele vrienden voorbijkwamen. A. van D. die teveel had gedronken, noemde de agent een hongerlijder. Zijn vrienden duwden hem daarop snel in hun,auto omdat zij moei lijkheden vreesden. Die kwamen ook want de agent wilde A. van D. aanhouden wegens beledi ging. Daarop ontstond een vecht partij, waarbij W. van D. zijn broer te hulp kwam. Uitspraak 17 september. FEEST Daarna was er een feest dei- Joden en Jezus ging op naar Jeruzalem. Joh. 5 1. Van zo'n feest in Jeruzalem moet u zich echt geen kleine voorstelling maken. Dat konden ze daar goed. De joden hielden van feestvieren. Het „feest" was Gods gebod. De jood was daarbij niet belast met de heidense scheiding tussen vlees en geest, tussen na tuur en genade, waarmee grote groepen in de christelijke Kerk het vandaag de dag nog te kwaad hebben. En waarbij dan beurte lings öf het een öf het ander te kort komt, zodat het feest altijd hinkt. De jood durfde het feest aan met lichaam en ziel. Als hij van binnen blij was, durfde hij daar ook met alle hem ten dienste staande middelen uiting aan te ge ven. De tempel is des Heren, maar de aarde is ook des Heren. Op de hoge feesten te Jeruzalem stonden oprechte vroomheid en innige godsvrucht de. kinderlijke blijd schap en vrolijke uitgelatenheid niet in de weg. .Het was daar in de versierde straten gezang en gerij van vrolijke mannen en vrou wen en kinderen. „Verblijd u in de Here" betekende ook: geniet van de zon en het leven en de liefde. Alies: soli Deo gloria! Er zijn altijd kale plekken in het feest. Dode plekken, waar de zon niét komt. Hoeken aan de tafel, waar ze elkaar verveeld zit ten aan te kijken en het gesprek niet vlotten wil. Zo'n plek is Bethesda. Voor Bethesda is zo'n feest een kwade tijd. Wie kijkt er op zo'n vrolijke dag naar de feest- loze stakkers van Bethesda om? In Bethesda horen ze alleen maar in de verte het feestrumoer. Slierten muziek van de draaimolens en de geur van de poffertjeskramen, daar moet Bethesda het mee doen. Behalve dan deze keer. Het was feest in Jeruzalem, het wordt ook feest in Bethesda. WantJezus ging ook op naar het feest. En als Jezus naar het feest gaat vergeet Hjj de feestlozen niet. Jezus gaat ook naar Bethesda. Deze keer krijgt Bethesda inderdaad „een engel Gods" op bezoek. (Uit: „De Stem achter U.") Dit is de „Aquambulance", een Amerikaanse vinding welke het mogelijk maakt mensen uit het water op te vissen en op snelle wijze te vervoeren. De drenke ling ligt tijdens het vervoer op een soort brancard, welke zó aan het vaartuig is bevestigd, dat men de slachtoffers uit het water kan „opscheppen". Onze oud-stadgenoot, de heer ir. A. F. Vernimmen, is aan de universiteit te Chapel Hill in Noord-Carolina een eervolle on derscheiding ten deel gevallen! De heer Vernimmen, die ach tereenvolgens werd opgeleid aan de rijks h.t.s. te Terneuzen gn de h.t.s. te Dordrecht, studeer de daarna aan de technische hogeschool te Delft, waar hij in 1963 slaagde voor civiel inge nieur. Momenteel studeert ir. Ver nimmen gezondheidstechniek aan de universiteit in Chapel Hill. Daar heeft men hem dezer dagen de eerste „George C. Bunker Award" toegekend als beloning voor zijn buitengewoon studie resultaten, die een belofte inhou den voor de toekomst. De graad die hij dit jaar aan de University of North Carolina behaalde, ver kreeg hij met een studie over „The effects of certain suspen ded solids on oxygen transfer in bubble aeration". „The Bunker Award" is inge steld ter ere van dr. George C. Bunker, een gepensioneerd pro fessor in de gezondheidstechniek, die zich 44 jaar lang aan het openbare gezondheidswerk wijd de en die een groot deel van zijn leven doorbracht in centraal en Zuid-Amerika. Op de foto ontvangt ir. A. F. Vernimmen de prijs uit handen van dr. Bunker. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. Njjsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopendHamann, Noordstraat 69, tei. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele-Kruis: Zuster J. KolijnBurger, Van Steenber genlaan 68, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsén waargenomen door dokter A. Kats, Oranjestr. 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag '12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108, Zaamslag, tel. 01153-366. Landbouwschuren na blikseminslag afgebrand Tijdens een hevig onweer bo ven Oud-Gastel, is gisteravond de bliksem ingeslagen in een grote landbouwschuur van de heer Schrauwer te Oud-Gastel. De schuur met een grote hoe veelheid hooi en stro ging ver loren. De brandweer kon voor komen dat het woonhuis, de stallen en een kippenhok even eens een prooi der vlammen werden. De schade wordt ge raamd op 25.000 tot 30.000. Ook de landbouwschuur van de familie Tak in Oud-Gastel is na blikseminslag afgebrand. De schade wordt hier eveneensop 25.000 geschat. Beide schuren stonden op be trekkelijk korte afstand van elkaar. Tengevolge van blikseminslag zijn gisteravond de stallen en de geheel gevulde graanschuur van de_ boerderij „Haagsittard" te Sittard afgebrand. De schade loopt in de tienduizenden. De bewoners zijn tegen brand schade verzekerd. EERSTE DERBYPRIJS OP ORLEANS In Zeeuws-Vlaanderen dienen de watergebruikers zuinig met het drinkwater om te gaan en niets te verspillen. Dit heeft de waterleiding maatschappij „Zeeuws-Vlaande ren" meegedeeld. Volgens dit be drijf is het water schaars gewor den, enerzijds als gevolg van de droogte en anderzijds als gevolg van het toegenomen waterge- bruik tijdens het zonnige en warme weer van deze nazomer. Door de droogte komt er te wei nig water uit de diepwaterbron in St. Jansteen, de enige binnen landse zoetwaterbron, waaruit Zeeuws-Vlaanderen kan putten. Er wordt verder water geïmpor teerd uit België, maar dit is te weinig om geheel Zeeuws-Vlaan deren rijkelijk van water te kun nen voorzien. Vrijdagmiddag heeft de direc tie van de waterleidingmaat- sohap in bijna alle Zeeuwsvlaam- se gemeenten geluidswagens la ten rijden om de bevolking tot uiterste zuinigheid met drink water aan te sporen. Momenteel is nog niet bekend, of er beper kende maatregelen zullen moeten worden genomen. In ieder geval zal de voorziening van de vier ziekenhuizen veilig moeten wor den gesteld. In normale gevallen kunnen de reservoirs van de drie water torens tijdens het weekeinde worden gevuld, maar daarvan zal nu nauwelijks sprake kun nen zijn. V erkeersongevallen Gistermiddag om ongeveer 12 uur reed de heer J. C. L. per auto door de Van Steenbergenlaan in de richting Axelsestraat. Gelijk tijdig naderde uit de Emmalaan een auto bestuurd door de heer J. J. V. uit Axel. Op het kruispunt kwamen de wagens met elkaar in botsing, tengevolge waarvan de twee auto's zó zwaar werden be schadigd, dat zij moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Te kwart over twee stond voor 't pand van de technische dienst van Philips in de Burgemeester Geillstraat een auto geparkeerd. De heer J. T. uit Hoek reed op zijn rijwiel door de Burg. Geill straat in de richting van de Ar senaalstraat. Bij dit kruispunt ge komen sloeg hij linksaf om deze straat in te rijden. Hij kwam daar bij in botsing met de aanhang wagen van de auto van de heer P. N., eveneens te Hoek wonen de, dieov#pFde Burg. Geillstraat rechtdoor in de richting van de Scheldekadewilde rijden. Door de schok kwam de wiel rijder te vallen en bleef een ogen blik op de rijweg liggen. Nadat dokter Van Breda Vries man eerste hulp had verleend werd T., die over pijn in een polsgewricht klaagde, door N. in zijn auto naar huis gereden, waarna T. zich onder behande ling van zijn huisarts stelde. Belgische boeren betogen Vijf personen zijn donderdag avond gewond geraakt in de Belgische plaats Kortrijk, waar betogende boeren in botsing kwamen met de marechaussee. Eén van hen moest in een zie kenhuis worden opgenomen. De boeren waren met een 300-tal traktoren naar de stad gekomen om te protesteren tegen de ont eigening van 26 boerderijen ten behoeve van de aanleg van een nieuwe autoweg, de E-3. Na de eigenlijke betoging kwam het tot ongeregeldheden op het marktplein van Kortrijk, waar de betogers ruiten ingooi den van het plaatselijk bureau van de christelijke volkspartij van minister-president Lefèvre, als protest tegen het regerings beleid. e De politie moest de hulp in roepen van de marechaussee, die verscheidene charges uitvoerde om de ontevreden boeren, dié zich met knuppels en stenen verweerden, van het marktplein te verwijderen. Vlasdeskundigen naar Rusland Vandaag zal een delegatie van vlasdeskundigen voor een bezoek Van twee weken naar Rusland vertrekken. De excursie staat onder leiding van de rijksland- bouwconsulent voor de handels gewassen te Wageningen, ir. Fridrieeh. De reis naar Moskou is een tegenbezoek. Een Rus sische delegatie heeft' in 1965 Nederland bezocht. De Nederlandse delegatie be staat uit vertegenwoordigers van wetenschappelijke instituten van de landbouw, van de vlasindustrie en van de handel.- In Moskou en Leningrad wor den vlasvezelresearchinstituten bezocht. Voorts gaan de bezoe kers vlascombinaties in Smolensk en Kostrom, vlasfabrieken in Vyastma en Roslavl en enkele vlaspercelen en vlasproeven be kijken. Zij zullen ook werkzaam heden in de praktijk meemaken. Rusland is het belangrijkste vlasverbouwend land. Met de Oosteuropese landen samen bezit het 90 procent van het vlasare aal. °P het komende congres van de Confédération internationale du Lin et du Chanvre, dat dit jaar in Brussel wordt gehouden, zal de delegatie verslag over deze excursie uitbrengen. De beide gelukkige winnaars, vad De heren (vader en zoon) H. F. en J. M. Koch hebben aan de onlangs gehouden nationale der- byvlucht op Orleans de eerste prijs gewonnen voor het rayon Zuid West-Nederland. Een bij zonder goede presatie als men in ogenschouuw neemt dat aan deze grootste vlucht van het seizoen 48000 duiven deelnamen. Deze eerste prijs bestaat uit een geldbedrag van ƒ2.000. Hoe veel zij precies aan geldprijzen zullen ontvangen, is nog niet met zekerheid te zeggen maar zij verwachten nog een bedrag van ruim ƒ1500 aan gelden uit de poules en uit de serieprijzen. De heren Koch hebben met 8 duiven aan deze vlucht deelgeno men. De snelheid van de eerste duif was 976 meter. Het is in de kringen der „dui venmelkers" bekend dat Hendrik Koch over goede „vliegers" be schikt. Hij heeft in de loop der jaren al heel wat prijzen in de wacht gesleept. Het kan nog wel enige maan den duren eer alles precies is uitgezocht. De verwachting is dat omstreeks november de „zil vervloot" in Tilburg zal worden uitgekeerd. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis beschikte met algemene stem men afwijzend op een verzoek van de heer M. H. Stevense, waarbij deze verzocht de kelder ruimte van het stadhuis en de open ruimte daarnaast te mogen inrichten voor restaurant. Dit besluit was een gevolg van een eerder genomen beslissing waar bij werd bepaald dar deze ruimte niet voor permanente verhuring in aanmerking komt. De spaarregeling voor het ge- meentepersoneel werd*aangepast aan de rijksvoorschriften. Een voorstel van B. en W. tot herziening van de pacht van ge meentegronden werd aanvaard. Het betreft hier een driejaarlijk se herziening aan de hand van een schattingsrapport van des kundigen. De bestaande winkelsluitings verordening werd ongewijzigd verlengd. De woningwetwoning in de Ridderstraat 35 werd ver kocht aan F. van Deursen. Een verzoek van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Ver eniging voor Bloembollencultuur ten behoeve van een te Axel te houden gladioïententoonstelling werd afgewezen omdat men hierin geen aanwijsbaar ge meentebelang kon zien. Een voorstel om gelden be schikbaar te stellen ten bate van de Zeeuwse Muziekschool werd na uitvoerige discussie teruggenomen. Het college wilde hierbij de loongrens als norm voor de bijdrage zien. Uit de raad kwamen ook ande re stemmen naar voren, n.l. een evenredige omslag per leerling waarbij iéder wat betaalt en ieder wat uit de beschikbare gel den ontvangt. Het college zal zich over de beide principes na- dér beraden en de volgende keer met een afgerond voorstel ko men. Aan de fa. wed P. Toussaint en zonen te Cadzand werd het aan leggen van een ijsbaan opgedra gen voor een bedrag van 5176. Na voltooiing zal dan deze ijs baan ter exploitatie aan de plaat selijke ijsclub worden overge dragen voor een bedrag van 510 en niet voor 350 zoals vroeger was vastgesteld. Deze verhoging is noodzakelijk gewor den omdat men nu pas een reëel overzicht heelt van de werkelijke kosten. Illlllllllllllilll!lllllllllllllll>l!li!ll!llll!lllllll!l!llllll!l!l!llllllll!llllllllllllilll!llllil!lillllllllll!l! AGENDA HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De zoon van Spar- tacus". Zuidersportpark, 2.30 u.: Terneuzen IVlissingen I Axel: Terrein Buitenweg, 3.30 uur: A.Z.V.V. I—The Gunners. kort, „ge schijnt te vergeten dat die schurk van een Alfonsp het op uw leven voorzien heeft." „O nee, volstrekt niet. Dat is geen ogenblik uit mijn gedachten," verzekerde de dichter afwezig, ter wijl hij goedkeurend knikkend het rijmwoord opschreef. „Weet ge bijgeval ook iets dat op „wijd" ruimt?" „Gewijd-" Maar luister nu eens, Palermo..." „Juist, gewijd!" riep de dichter begeesterd. „Kom mee, vriend Aram, ik moet mijn nieuw gedicht aan Clelia voorlezen. Achde spanning of deze regels goedkeu ring zullen vinden in haar schone ogen beneemt mij haast de adem." En hij stormde het vertrek uit. „Ik heb al veel hopeloze karwei en moeten opknappen," dacht de avonturier, „maar ze waren alle maal licht in vergelijking bij de taak op een verliefde dichter een tweegevecht te laten winnen." Hij haastte zich naar de grote zaal, waar hij zijn zorgenkind aantrof terwijl die op gevoelvolle toon zijn gedicht aan Clelia voordroeg. Het meisje glimlachte alsof het haar wel beviel: „...gezeten op mijn machtig paard is, tot aan 't einde van de tijd, uw lieflijkheid mijn dienst gewijd." eindigde de dichter. Maar voor Aram iets kon zeggen, hief de sombere oude vrouw, die grimmig in een hoek van het vertrek zat weggedoken, haar hand op en snauwde: „Niet haar lieflijkheid is uw dienst gewijd, o dwaas, maar aan de doodindien ge niet vlucht zolang het nog tijd is......" ZONDAG 6 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: „De zoon van Spar- tacus"; 5 en 8 u.: „Een avow* aan het strand". Zuidersportpark, 2.15 u.! Tern. 3—Axel 3; 2.30 uur: Tern. 2Axel 2. MAANDAG 7 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Een avond aan het strand". DINSDAG 8 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Een avond aan het strand". Lokaal „Bethel", 7.30 u.: Evangelisatiesamenkomst. er H. F. Koch en zoon J. M. Koch Badinrichting In de gemeentelijke badinrich ting alhier werden in de maand augustus in totaal 660 baden ge nomen. HERSENOPERATIE VAN 4000 JAAR GELEDEN Bij de aanleg van het Sewero- Krim-kanaal stootte men bij het dorpje Stepnoje in de om geving van Krasnoperekop op de Krim op een grafheuvel. Uiteraard hadden de Russische archeologen er belangstelling voor' en het monument werd uitgebreid onderzocht. Het bleef echter niet bij deze in teresse want ook de medici stroomden toe, toen men in deze grafheuvel een menselijk skelet vond, dat in de om geving van de kruin een prachtig rond gat vertoonde. Een en ander was voor prof. B. Bobin aanleiding de schedel aan een nader onderzoek te onderwerpen. Deze geleerde kwam tot de conclusie, dat het gat in het schedeldak niet an ders is dan het nagelaten spoor van een schedeloperatie, die volgens de datering van grafheuvel en skelet ruim 4.000 jaar geleden moet zijn verricht. Men heeft hier vermoedelijk te doen met het z.g. „trepaneren" van de schedel, waarbij men met een holle boor een gaatje maakt in de schedel om op die manier de hersenen te kunnen bereiken om daar een opera tieve ingreep te verrichten. Aan de buitenkant van het gat waren de sporen zichtbaar van het geheelde been, die het bewijs leveren dat de man na de operatie blijkbaar weer ge zond was geworden. Dodelijk ongeluk in haven Aan boord van, het Noorse s.s. „Sundove", dat in de Schieha- ven in Rotterdam ligt, is gisteren de 32-jarige controlebaas J. L. A. Klaassen verongelukt. De heer Klaassen, die toezicht hield op het lossen van het schip, werd getroffen door een neervallende hijs jutezakken. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een luikhoofd en overleed ter plaatse aan de verwondingen. 42. Aram volgde zijn vriend zorgelijk en vond de dichter vóór een katheder bezig met driftige bewegingen een aantal dichtregels op een vel perkament te schrijven. „Luister eens, vriend Palermo," sprak de avonturier. „Ik heb wer kelijk het gevoel dat ge het ko mende tweegevecht wat te licht opvat „Integendeel^ Integendeel!" riep de poeët, de wenkbrauwen fron send, „hm... eh... noem eens een rijmwoord op paard, Aram." „Zwaard!" zei de avonturier

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3