Britten maken jacht op parachutisten RADIO DE KOEK Wat nu in Vietnam? Volstrekte anarchie Saigon stad van de wanhoop ACHTTIEN INDONESIËRS GEDOOD Aanslag op president Johnson? Wapens uit Rusland Delegatie naar New York Nieuwe onlusten in Singapore Koningin betuigt haar medeleven Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DE WATERSNOOD IN INDIA 11 Vliegtuigramp in Brazilië Erankarlng bij abonnement: Terneuzen Direetenr-Hoofredaeteur: I. van de Sand# Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2,—: per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 629], Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Twee bataljons Britse gemenebesttroepen bereiden zich voor om de strijd aan te binden met de Indonesische gnerillastrijders in Malakka, zo is vrijdagavond in Koeala Loempoer bekendgemaakt. Zij zullen de Maleisische eenheden afidssen die op him beurt naar Singapore worden overgebracht om de orde en rust aldaar te herstellen. Zoals gemeld zjjn sinds woensdag bij relletjes in Sin gapore acht mensen om het leven gekomen en zestig gewond. Tweeëntwintig personen zijn gearresteerd op grond van de wet tegen geheime organisaties en zeven werden opgepakt wegens verboden wapenbezit. De radio maakte later bekend dat men de situatie meester was. Volgens een latere officiële mededeling zijn donderdag zeven doden en 48 gewonden gevallen. Vrijdag werden zestig arresta ties verricht. Premier Abdoel Rachman die donderdag voor de vier gébieden van de federatie de noodtoestand afkondigde, heeft vrijdag Indo nesische agenten en communis ten verantwoordelijk gesteld, voor de onrust in Singapore. In een radiotoespraak zei hij dat de Maleisische regering ervoor ge waarschuwd was, dat er tegelijk met de landingen van Indonesi sche parachutisten relletjes in het land zouden uitbreken. „Ik bid dat het kwaad dat Soekarno voor ons bestemd heeft, als een boemerang op hem zal terug slaan", aldus Rachman. De twee gemenebestbataljons die nu tegen de Indonesiërs gaan optreden, zijn een eenheid Goer- kha's en een regiment uit Nieuw- Zeeland. De Nieuwzeelanders zul len naar Pontian aan de zuid westkust van Malakka gaan- Daar zijn op 17 augustus onge veer 100 Indonesiërs geland. De Goerkha's gaan naar het eiland Labis op 200 km ten noorden van Singapore, waar 30 Indonesische parachutisten zijn neergelaten. Tot nu toe zouden achttien In donesiërs bij gevechten op Ma lakka gesneuveld zijn en ruim 50 gevangen genomen. Drie Ma- leisiërs zouden gesneuveld zijn en drie gewond. Ganis Harsono, woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, beeft vrijdag in Djakarta meegedeeld, dat het vliegtuig een C-130 dat woensdag Indonesiërs boven Malakka zou heban neergelaten, in werkelijkheid leden van een dansgroep vervoerde. Op het tijdstip, waarop er vol gens Maleisië een Indonesische C-130 boven Maleisisch grondge bied zou hebben gevlogen, vloog er in werkelijkheid, aldus Harso no, een C-130 in de omgeving van Maleisië. Dit toestel dat 70 „scho ne Cambodjaanse danseressen" aan boord had die in Indonesië waren geweest voor de viering van onafhankelijkheidsdag, was toen op weg naar Phnom Penh in Cambodja. Intussen heeft president Soe karno de Indonesische strijd krachten bevolen paraat te zijn „om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden". Antara meldde dat maarschalk Soemengkar, de opperbevelheb ber van de Indonesische vloot, heeft verklaard dat er binnenkort strategische wapens voor de In donesische marine uit de Sow- jet-Unie zullen komen. Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft gezegd dat Malei sië gebruik mag maken van het Nieuwzeelandse bataljon, dat in de federatie is gestationeerd, bij de jacht op Indonesische infil tranten op Malakka. Zij zullen worden gesteund door Britse Goerka's. De opsporingsactie naar de overige boven Job ore afgewor pen para's wordt voorgezet. Een Maleisische delegatie ver trok vrijdag naar New York om de klacht tegen Indonesië bij de veiligheidsraad te motiveren. In Singapore, waar zich we derom onlusten hebben voorge daan, is vrijdag een uitgaansver bod uitgevaardigd. De laatste tijd kwam liet enkele malen tot botsingen tussen Chinezen en Ma'eisiërs. -;t. juli vielen daarbij ■een twintig doden en honder den gewonden. Het territoriale leger van Sin gapore is opgeroepen terwijl op roerpolitie in de straten patrouil leert. Winkeliers sloten in allerijl jiun zaken. De straten waren binnen enkele minuten verlaten. Donderdagavond liet de rege ring via de radio bekendmaken dat de bevolking op haar hoede diende te zijn voor nieuwe pogin gen van Indonesische agenten de rassenonlusti-n weer te doen op laaien. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Prinses Beatrix en prinses Armgard bij Chio Prinses Beatrix en haar groot moeder prinses Armgard waren donderdag toeschouwers hij het concours hïppique in Rotterdam. Robert Kennedy heeft ontslag aangeboden Robert F. Kennedy, de Ameri kaanse minister van justitie, heeft president Johnson zijn ont slag aangeboden. In het midden mevr. Ethel Kennedy. Kennedy is door de conventie van de democratische partij van de staat New York aangewezen als kandidaat voor de senaats zetel van de staat New York. H. M. de Koningin heeft de minister van verkeer en water staat verzocht haar gevoelens van deelneming en medeleven kenbaar te maken aan de nabe staanden van de slachtoffers, en aan de gewonden bij het spoor wegongeval bij Westervoort. De minister heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven en de be trokkenen van het medeleven van de Koningin op de hoogte gesteld. Een lid van het nationale comi té van de Amerikaanse demo cratische partij, Frank Erwin, heeft vrijdag in Austin verklaard dat agenten van de geheime dienst en de F. B. I. een onder zoek hebben ingesteld naar ?en complot om president Johnson te vermoorden, toen deze vorige week een toespraak tot de con ventie van de democratische partij in Atlantic Gity hield. Volgens Erwin, die deze mede deling deed tijdens een toespraak tot de kamer van koophandel in I Austin, waren veel aanhoudingen I verricht. In Washington verklaarde men echter van de zijde van de ge heime dienst dat in verband met president Johnsons aanwezig heid op de democratische con ventie geen arrestaties zijn ver richt. Erwin zei dat op de laatste dag van de conventie. 27 augustus, een gewapende Portorieaan in New Vork was aangehouden die de politie had verteld dat hij op weg was naar Atlantic City om deel te nemen aan een poging om president Johnson te doden. Leden van geheime dienst en F. B. I. waren na#r Atlantic City gestuurd. Zij hadden getracht de president er van te weerhouden op een balkon te verschijnen van waar hij uitzicht had op een grote menigte, die een vuurwerk bijwoonde, aldus Erwin- RUSTIG EN WARM WEÊR Van het zeegebied ten zuid westen van de Britse eilanden tot Scandinavië strekt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk uit. In Frankrijk en onze omge ving is de luchtdruk wat lager en plaatselijk komen enkele klei ne storingen voor. Verwacht wordt dat deze het weer in ons land niet noemenswaard zullen verstoren. Op de oceaan is de depressie activiteit toegenomen. De oude tropische cycloon Cleo trekt als een diepe depressie naar het mid den van de oceaan en tast gelei delijk de rug van hoge luchtdruk boven de Noordzee aan. In de komende 24 uur zal dit echter nog van geen betekenis zijn voor het weer in ons land. Opnieuw zullen overdag op de meeste plaatsen weer zonnige perioden voorkomen en in de namiddag kan een lokale regen- of on weersbui tot ontwikkeling ko men. De temperaturen zullen onge veer dezelfde zijn als vrijdag of iets lager. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrijwel overal droog Vrijwel overal droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden., Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Over wegend zwakke wind. ZON MAAN op onder op onder r ot 5 5.58 19.18 4.30 19.33 6 5.59 19.16 5.52 19.54 7 6.01 19.14 7.11 20.12 8 6.04 19.11 8.27 20.29 9 6.04 19.09 9.41 20.46 ZATERDA'- SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.07 1.26 Terneuzen 1.42 2.01 Hansweert 2.22 2.41 Walsoorder 2.32 2.51 ZO ND A FEMBER v.m. n.m. Breskens 1.53 2.11 Terneuzen 2.28 2.46 Hansweert 3.08 3.26 Walsoorde 3,18 3.36 MAAN! l'F' R v.m. n.m. Breskens 2.33 2.49 Terneuzen 3.08 3.24 Hansweert 3.48 4.04 Walsoorden 3.58 4.14 Met elk vliegtuig en met elk schip arriveren in Saigon buiten landse journalisten, diplomaten, zakenlieden, waarnemers en avonturiers. In de bars is het drukker dan gewoonlijk. De goede hotels zijn steeds „complet". De telefoonkantoren krijgen veel in ternationale gesprekken te verwerken. Het beeld van de stad, die eens het Franse balkon aan de Zuidchinese Zee was, is in verge lijking met enkele jaren geleden opmerkelijk gewijzigd. Tussen de stroom van fietsen en rickshaws (nog altijd getrokken door de zelfde luidruchtige hardlopers) .zoeken tientallen mannen van de militaire politie, herkenbaar aan hun witte helmen, hun weg. Zij hebben wapens bjj de hand wanneer zich eventualiteiten zouden voordoen. --- De toestand in de omgeving van Nieuw Delhi waar al een groot gebied blank staat, wordt er niet rooskleuriger op. Twee honderd kilometer ten zuidwes ten van de stad is opnieuw een rivierdijk doorgebroken. In de westelije buitenwijken staat al 60 cm water. Ook uit het noorden dreigt gevaar. Daar hebben dor pelingen een kanaaldijk doorge stoken om het water in hun wo ningen te doen zakken. Zij had den eerst een gevecht met boe ren aan de andere kant van het kanaal moeten leveren, wier be langen tegenstrijdig waren. Er vielen verscheidene gewonden. Bestandsschendingen op Cyprus Een woordvoerder van de V. N. op Cyprus heeft voor het eerst melding gemaakt van schendingen van het bestand op het eiland. In de nacht van don derdag óp vrijdag wisselden de Grieks-Cyprische en de Turks- Cyprische bevolkingsgroep van het dorp Jerolakko op enkele kilometers ten westen van Ni cosia ongeveer 200 schoten. De V. N. konden niet- vaststellen wie het vuur had geopend. Een an der incident deed zich voor in het dorp Vr.etsia in het gebied van .Paphos, waar de twee bevol kingsgroepen een 5fl0 schoten wisselden. IS DIT SAIGON? De Ruè Catinet, de prachtige hoofdstraat van Saigon, is een ware smeltkroes van rassen en culturen. De meest uiteenlopende typen ziet men hier 's avonds flaneren; Amerikaanse officie ren, Franse matrozen, slanke en bekoorlijke Voorindische schonen in hun pastelkleurige sari's en charmante Vietnamese vrouwen in wit satijnen broeken, Japanse zakenlieden, inheemse priesters met lange baarden en hier en daar zowaar een Afrikaanse neger. De restaurants en bioscopen doen goede zaken. En dé eerste vraag die in ons opwelt is: „Is dit nu Saigon, de hoofdstad van een land, dat nu al jaren in een uitzichtloze guerilla-oorlog met de communistische Vietkongtroe- Pen is gewikkeld?" Ogenschijnlijk is Saigon een stad, waar het leven van de men sen niet anders is dan elders. De straten, waar men alleen 's och tends gemakkelijk met de auto doorkomt, worden 's middags en vooral 's avonds overstroomd door een luidruchtige menigte, die schreeuwt, praat en lacht. Alle Vietnamese jongeren gaan 's avonds de straat op, verdoven zich met het geluid van hun eigen stemmen, maken ruzie of spreken liefdeswoorden. Bij al len voelt men de felle gehecht heid aan het leven, die temidden van de kritieke toestand, waar in stad en land verkeren, juist nog aangroeit. DIEP SCEPTICISME Wie echter nauwkeurig oplet, kan merken dat de gezichten van al die mensen weinig ontspan nen zijn en zelden een glimlach vertonen. Die kleine nuance be wijst hoe weinig hoop er nog is in de harten van deze mensen. Jarenlang hadden zij met een duistere hardnekkigheid volhard in hun verwachting aan een be tere toekomst, maar de gebeur tenissen van de laatste maanden hebben in hen een diep scepticis me wortel doen schieten, waar van zij zich niet kunnen bevrij den. In gesprekken met verschil lende mensen werden ons deze indrukken bevestigd. Wij doelen hier niet op gesprekken met de officiële autoriteiten. Deze heb ben zich, wat overigens op zich zelf al een veeg teken is, ge huld in een sluier van vage ge meenplaatsen en spitsvondige gedachtenconstructies. Op onze vraag of de interne strubbelingen die aan de alleen heerschappij van Khan een (vroegtijdig) einde maakten, niet in het voordeel der communisti sche infiltranten zijn, maakte onze zegsman haastig een reeks bezwerende gebaren en rele veerde nog eens, dat de Zuidviet- namese troepen kortgeleden in de Mekong Delta 200 Vietkong-gue- rilla's hadden gedood. Dat een dag later 127 Zuidvietnamezen in Kien Hoa (60 km ten zuiden van Saigon) sneuvelden, verzweeg hij uiteraard WANTROUWEN Hoe de werkelijke geestesge steldheid van de bevolking is, wordt pas duidelijk, wanneer u praat met de gewone mensen, met kelners, kappers, havenar beiders, onderwijzers, huisvrou wen of winkelmeisjes. Niet dat u hen gemakkelijk aan het pra ten brengt. Bijna allen tonen zich afkerig over de politieke gebeur tenissen van dit moment te spreken. Er ligt wantrouwen en angst in hun ogen, wanneer wij hier over enkele oppervlakkige vra gen stellen. Men is bang zijn mond voorbij te praten en dan misschien last met de autoritei ten te krijgen. Men vertrouwt hier vaak zelfs zijn naaste vrien den niet, op wier gezelschap men nochtans prijs, stelt. Dit impli ceert, dat iedereen zijn zorgen bij voorkeur voor zich houdt, ze niet met anderen durft uit te wisse len. Sommigen kunnen dit moeilijk verdragen en vervallen in ex treem gedrag. Vele boedhistische en katholieke fanatici zijn voor hun eigen wanhoop op de vlucht geslagen en trachten zich op ge welddadige wijze van hun gevoe lens van onzekerheid en machte loosheid te bevrijden. ONAFGEBROKEN DRUK Maar het merendeel der Viet- namezen draagt zijn lot met ge latenheid, een soort wanhopige berusting. Voor hen hebben al die wilde gebeurtenissen, die de radikale elementen opzwepen, iets eentonigs. In hun herinne ring zijn deze gebeurtenissen niet als steeds hoog oplaaiende, wrede vlammen, maar veeleer als een onafgebroken druk die hen gaandeweg geheel in de greep heeft gekregen. „Het wordt tijd, dat er eens verande ring in komt," zeiden verschil lende mensen hoofdschuddend tegen ons. Maar dit werd gezegd zonder énige overtuiging. Het was slechts een uiting van een armzalige absurde hoop, die hen nog is overgebleven. Saigon, centrum van een land dat sinds I960 een der gevaarlijk ste brandhaarden in de koude oorlog is, blijkt een stad vol wan hopige mensen, wier fanatieke of moedeloze woorden op diude- lijke en naargeestige wijze weer klank geven aan de blinde hard nekkigheid, die in hun harten de plaats van de hoop heelt ingeno men. DIEMISME ZONDER MEM Toen de 58 leden van de revo lutionaire raad, die kortgeleden in het zomerverblijf van Nguyen Khan in Cap St. Jaques bijeen waren, deze generaal niet de be voegdheden wilden geven waar om hij vroeg, was in zuid-Viet- nam een nieuwe gezagscrisis ge boren. Men voelde niets voor een één-mansdemocratie als die van Diem. Khan's streven werd hier in Saigon trouwens uitgelegd als „Diemisme zonder Diem".... Het ziet er niet-naar uit dat de nieuwe premier Oanh hier wél een democratisch bewind zal kunnen uitoefenen. In zuid-Viet- nam zijn meer dan 60 politieke en religieuze groeperingen, die elkaar naar het leven staan. Een groot deel van de bevolking is hierbij nog niet eens aangeslo ten, maar deze groep gelooft het helemaal wel. Hoe weinig eenheid er onder de bevolking is, ervoeren wij tij dens een tocht die ons door ver schillende dorpen in de omtrek van Saigon voerde. In een van die dorpen waren 40 bewoners door Vietkongstrijders gedood. In een ander dorp werd dit be richt met gejuich ontvangen, want de gesneuvelden waren le den van een sekte, die in dit dorp bijzonder impopulair was! ANARCHIE Geen wonder dat zuid-Vietnam ondergedompeld in een sfeer van volstrekte anarchie en dat de verdediging van dit land tegen de communisten half mislukt is. Immers wat moet men verdedi gen? Waar geen vaderlandslief de bestaat, wordt de verdediging van het vaderland een vage aan gelegenheid. De meeste Zuid vietnamezen geloven nergens meer in, en zeker niet in de toe komst. En waarom zal men waarden verdedigen, waarin men niet meer gelooft? Zo speelt zich in dit land een van de ernstigste tragedies af in het naspel van het kolonialisme. Dit land kampt met moeilijkhe den die niet door zijn regering maar evenmin door Washington kunnen worden opgelost. Zullen Ho Tsji Minh en zijn strijders hier orde op zaken stellen? Men mag aannemen, dat de V. S. zich hiertegen krachtig zullen ver zetten. Gevolg: sterke internatio nale spanningen. Zo zei een Vietnamese hoofd onderwijzer tegen ons: „Als we hier één De Gaulle hadden, zou ons volk eendrachtig tegen de communisten strijden". Maar het is niet een krachtig leider die hier een eenheid kan brengen, die het vólk zelf niet wil. Zelfs De Gaulle zou hier worden afge zet en vervangen door de onver mijdelijke militaire junta. Een Viscount van de Brazili aanse „Companhia Transport# te pletter gevlogen. De 34 passa giers en 5 bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd in de buurt van Friburgo, op 110 km van Rio de Janeiro.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1