Ook Chinese communisten niet geheel eensgezind GOEDE TARWE OOGST DIT JAAR GOEIE AARDAPPELOOGST VERWACHT Twee tegenstrijdige conferenties MEER BELANGSTELLING VOOR LEVENSVERZEKERING Burgerlijke Stand DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 GROOT GEBREK AAN SILORUIMTE TEELTOPPERVLAK 15% LAGER Eieren door Italianen vrijgegeven Aardbeving in Columbia Gevangenisstraf wegens mishandeling politieman Dagvaarding tegen zigeunerfkoning geseponeerd AGENDA Deling of bundeling? Tweede conferentie B. EN W. VAN AMSTERDAM OVER DISCRIMINATIE DE ONTVOERDE LECTOR WORDT VERVOLGD Vrijdag 4 september 1964 Tekort aan opslagruimte is een van de oorzaken dat de Neder landse tarwetelers in het begin van het nieuwe oogstseizoen de op grond van de interventieprijs te verwachten prijs niet geheel hebben gehaald. Dat bleek uit de discussie, die gisteren in de be stuursvergadering van het pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten over dit onder werp werd gevoerd. De tarweoogst is dit jaar bij zonder groot (exacte gegevens zijn nog niet bekend). Reeds voordat de eerste aanvoeren aan de markt kwamen, hadden de meelfabrieken contracten geslO' ten voor belangrijke hoeveel heden inlandse tarwe, te leveren in augustus/september tegen prij zen, die op het niveau van de voor augustus geldende inter ventieprijs lagen. Gezien het te verwachten aanbod verlaagden zij al spoedig hun prijzen tot on geveer zeventig cent per hon derd kg beneden deze interven tieprijs. ANDER SYSTEEM De heer Muntinga die als af gevaardigde van de landbouw zitting heeft in het produkt- schapsbestuur, viel daarover. Als met het nu gehanteerde systeem het doel: het halen van de in terventieprijs niet bereikt wordt, moet er een ander systeem wor den toegepast, vond hij. De heer Brandsma, directeur van het produktschap voor on verwerkte produkten, zag de toe stand minder somber in. Er is reden om aan te nemen, dat de telerspyijs in de maand augustus gemiddeld niet meer dan dertig cent beneden de interventieprijs is gebleven, iets waar men enige maanden geleden niet op had durven hopen. Het is een normaal verschijn sel, aldus de heer Muntinga, dat in het begin van het seizoen de interventieprijs voor tarwe niet wordt gehaald. Hij had er be grip voor dat het hier om een kwestie van opslag gaat, maar vond toch d ,t het verschijnsel in de toekomst moet worden voorkomen en dat dit jaar de prijs zo spoedig mogelijk moet worden hersteld. MEEGEVALLEN Volgens de heer Brandsma is de ontwikkeling meegevallen. Dit blijkt uit het feit, dat nog geen tweeduizend ton aan het V.I.B. ter overneming is aange boden. Het V..B. heeft, nu Nederland vol graan zit, ook geen ruimte voor opslag van grote hoeveel heden. Deze zouden bij de aan bieders moeten blijven liggen. Als men grote hoeveelheden zou gaan aanbieden, zou het V.I.B., dat verplicht is het aangebodene binnen twee maanden af te nemen, genoodzaakt zijn dit on middellijk te veilen en dat zou volgens de heer Brandsma on gunstig zijn zowel voor de boer Duitsers die met waardeloze oostmarken betaalden opereerden ook in Appelscha De Duitsers die in het oosten van het land gekochte artikelen 'hebben betaald met waardeloze Oostduitse honderd mark biljet ten, die zij lieten wisselen tegen de koers van We'stduitse marken, hebben ook in Friesland hun slag geslagen. In Appelscha heb ben zij vrijdag, zo is gisteren ge bleken, tweemaal deze wissel truc toegepast. In een galante rie- en souvenirwinkel versche nen 2 heren en een hoogblonde dame van ongeveer 25 jaar die een zonnehoed kochten. Zij be taalden, naar achteraf is geble ken, met een Oostduits honderd mark biljet. In een kruideniers winkel in Appelscha kochten een heer en een dame met donker haar dezelfde dag een doosje si garetten dat eveneens met een Oostduits honderd mark biljet werd betaald. Ze zijn in Appel scha gesignaleerd in een zwarte Opel Rekord 1963 met wit dak. Bij aantreffen van deze Duit sers verzoekt de politie haar in te lichten. Twee Italianen bij auto-ongeluk gedood Op de rijksweg Utrecht's Her togenbosch onder Hedel zijn woensdagavond twee Italianen om het leven gekomen, de 23- jarige Salvatore di Martino uit Isnello (Italië) en zijn 31-jarlge broer Piethro. Hun hospita uit Zaltbommel die bij hen in de auto zat, werd licht gewond. Uit sporen op het wegdek heeft men afgeleid dat de auto enige ma len over de kop is geslagen. Waarschijnlijk is geen andere auto bij het ongeluk betrokken geweest. Het ongeluk moet ge beurd zijn toen de auto met gro te snelheid reed. De jongste van de twee slachtoffers was op slag dood, de oudste is later in een ziekenhuis in 's Hertogenbosch overleden. Onder vallend gesteente bedolven Gisteren is in de staatsmijn Maurits op de 548 meter verdie ping de 28-jarige ongehuwde bouwer A. Dekkers uit Sittard tijdens werkzaamheden in een galerij bedolven onder vallend gesteente. Hij is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. als voor de handel. De voer- graanmarkt, die toch al zwak is, zou dan ook nog worden be last met extra hoeveelheden voedertarwe. IN ZEELAND HOOPT MEN De heer Muntinga was niet onder de indruk van het betoog van de heer Brandsma. In Gro ningen mag men de interventie prijs zo ongeveer halen, in Zee land ligt die er nog dertig cent beneden, verklaarde hij, waar op de heer Brandsma repliceer de dat de Zeeuwse boeren hun tarwe al kwijt zijn. Ze hebben alles gemaaidorst en het ligt nu opgeslagen bij handel en coöperaties. Het pro duktschap zal zijn best doen om het kleine beetje, dat in Zeeland nog moeilijkheden oplevert, zo spoedig mogelijk weg te halen. Eventueel kunnen boeren voor schotten krijgen voor ter over neming aangeboden tarwe, die ze op eigen bedrijf laten liggen. Het V.I.B. heeft wel gebrek aan ruimte, maar niet aan geld, al dus de heer Brandsma. Het bestuurslid de heer De Boer, directeur van Cebeco, merkte nog op dat het creëren van siloruimte niet alleen een kwestie is van geld, maar ook van bouwvergunningen. Een ander bestuurslid vertel de van landbouwdeskundigen in Zeeland te hebben gehoord dat men daar het bedrag waarmee men beneden de interventieprijs blijft, hoopt te kunnen dekken door de hogere hectare-op brengst. DE KLEURLINGEN IN ZWEDEN De eigenaars van restaurants in Zweden hebben het recht iemand om zijn huidskleur of ras te weren. De parlementaire com missaris voor gerechtelijke en bestuurszaken heeft gezegd: „Als een restaurant-eigenaar iemand om zijn huidskleur, zijn ras of om andere reden (b.v. omdat hij geen das draagt) niet mag, heeft hij het volste recht hem de toe gang te weigeren. Als het om kleur of ras gaat, moet hij zijn bezwaren op taktische manier kenbaar maken, opdat wanorde lijkheden worden vermeden". De commissaris nam zijn be sluit naar aanleiding van een klacht van de bond van zigeu ners in Stockholm over het niet toelaten van twee zigeuners in een restaurant te Boreaas. Terechtstelling in Algerië Kolonel Mohammed Chaabani, gewezen bevelhebber van het vierde militaire district in Al gerië, is donderdagochtend te rechtgesteld, zo is van betrouw bare zijde vernomen. Chaabani werd woensdag in Oran ter dood veroordeeld wegens rebellie. Vrouw wierp eieren naar Brits vorstenpaar In Glasgow is donderdag een vrouw aangehouden omdat zij drie eieren naar de auto van het Britse vorstenpaar had gewor pen. Het incident vond plaats toen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh na de ope ning van de handelstentoonstel ling „Onderneming Schotland '64" op weg waren naar het stadhuis. De eieren raakten de wagen net niet. Volgens inspec teur Thomas Goodall die met en kele anderen de koningin be waakte, heeft het incident geen politieke betekenis. De oppervlakte consumptie aardappelen in ons land is dit jaar 15 procent lager dan in '63, nl. 57.000 tegen 66.500 hectare, zo heeft het secretariaat van het produktschap voor aardappelen meegedeeld. De oppervlakte con sumptie-aardappelen bedraagt nu nog maar 63 procent van die in 1960, Dank zij de goede hectare opbrengsten die van deze oogst worden verwacht, kan opnieuw een flink kwantum aardappelen voor consumptie-export beschik baar komen. Over de situatie in andere landen deelt het secreta riaat onder meer het volgende mee: In België zou het areaal met ongeveer 10 procent zijn te ruggegaan, maar de hectare- opbrengsten zijn goed tot best, in Frankrijk zou de oppervlakte eveneens ongeveer 10 procent lager zijn en bovendien zouden de hectare-opbrengsten kleiner zijn dan vorig jaar; in West- Duitsland zou een oogst worden verwacht die 20 tot 25 procent kleiner is dan vorig jaar door areaalkrimping en geringere hectare-opbrengsten. NAUWELIJKS DE KOSTPRIJS De telers kregen voor hectare beneden de kostprijs ble ven, terwijl op de kleigrond de vermoedelijke kostprijs nauwe lijks of niet werd gehaald. Van oogst 1963 zijn 189.500 ton consumptie-aardappelen uit gevoerd, tegen 357.000 ton van oogst 1962. Daar komt nog bij 26.000 ton voor de Westduitse aardappelmeelindustrie (v. j. 27.000 ton). Het meest onzeker is de uitvoer naar Europese lan den buiten de E. E. G. Voor oogst 1963 bedroeg die 10.000 ton, voor oogst 1962 was ze 183.000 ton. VROEGE AARDAPPELEN De vroege aardappelen hebben dit jaar goede opbrengsten ge geven: volgens de voorlopige oogstraming 23 ton per hectare. De oppervlakte vroege con sumptie-aardappelen is de laat ste jaren teruggelopen van 5200 hectare in 1960 tot 2100 ha in 1963. De teelt van vroege poot- aardappelen werd echter uitge breid en daarvan wordt ook steeds een groter of kleiner deel voor consumptie afgezet. De wagonlading Nederlandse eieren die drie dagen geleden door de Italiaanse douane in be slag was genomen omdat de stempels op de eieren „afwas- baar" zouden zijn, is woensdag avond door de Italiaanse autori teiten vrijgegeven. Dit heeft de Nederlandse ambassade in Italië aan het produktschap voor pluimvee en eieren telegrafisch meegedeeld. Zoals wij woensdag reeds meld den, bepaalt een oude Italiaan se wet, dat de stempels op de im porteieren niet afwasbaar mo gen zijn. Volgens insiders kan men echter elk stempel verwij deren met citroensap, omdat de eierschaal oplost. Aangezien de desbetreffende wet nooit is ge wijzigd of ingetrokken, doen zich bij de export nu en dan moeilijkheden voor. Volgens de Nederlandse ambassade is er ditmaal geen sprake geweest van bijzondere „dienstklopperij" van de Italiaanse douane. Aangezien de 200.000 Neder landse eieren bij de Nederlandse grens maar een oponthoud van ruim twee dagen hebben gehad, zijn zij nog geschikt voor de ver koop. Bij een aardbeving in vijf plaat sen in het departement Santan der van de Zuidamerikaanse staat Colombia zijn woensdag nacht volgens de eerste berich ten talrijke mensen gewond en egn honderdtal huizen verwoest, zo wordt in Bogota vernomen. Specialisten verklaarden dat het epicentrum van de aard beving op ruim 400 km van de hoofdstad ligt. De duur van de schokken wordt op 50 secon den geschat. Wegens zware mishandeling van een wachtmeester van de rijkspolitie te Heemskerk en diefstal van diens dienstrevolver heeft de Haarlemse rechtbank de 23-jarige radio- en televisie monteur J. F. uit Den Haag ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest, conform de eis van de of ficier van justitie. Op de avond van 28 mei stond de 46-jarige wachtmeester H. van Tent op de hoek van de Mo- zartiaan in Heemskerk,waar een auto geparkeerd stond, die in Voorburg was gestolen. De radiomonteur toonde grote be langstelling, waarna de postende politieman ingreep. Een vecht partij ontstond, waarbij de poli tieman een lichte hersenschud ding en een kraakfractuur op liep. Toen deze bewusteloos op de grond bleef liggen, sloeg de Hagenaar, die de dienstrevolver van de pdlitieman had afgeno men, op de vlucht. In samenwer king met de Haagse politie heeft men de man des nachts in de woning van zijn zuster in Be verwijk aangehouden. Bij zijn ar restatie had hij de gestolen re volver nog in zijn bezit. hun consumptie-aardappelen van oogst 1963 (gemiddelde van de voornaamste rassen): voor klei- aardappelen ƒ11,60 per 100 kg tegen ƒ13,85 voor de aardappe len van oogst 1962; voor zand- aardappelen ƒ8,30 per 100 kg tegen ƒ9,30 voor oogst 1962. De gemiddelde financiële opbreng sten per hectare waren 3052 voor klei-consumptie-aardappelen en ƒ1922 voor zand-consumptie- aardappelen. Afgaande op kost prijsberekeningen van het land- bouw-economisch instituut bete kent dit, dat de zandaardappelen vermoedelijk 300 tot 500 per De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. W. van der Bosch, heeft de dagvaar ding geseponeerd tegen de zich noemende zigeunerkoning Koka Petaio, die van oplichting werd beschuldigd. In september 1962 had P. aan het grenswisselkantoor bij het station in Den Haag achttien gouden munten, elk van twintig dollar, voor een totaal bedrag van 2700,— ingewisseld. Hij deelde toen mede de munten na enige dagen als hij uit het bui tenland zou zijn teruggekeerd, weer te komen omwisselen. In middels bleek dat de munten van ongemerkt Chinees goud waren vervaardigd en ongeveer 1000,— minder waard. Inder daad kwam P. na enige dagen terug om de munten in te wis selen. Hij verklaarde onbekend te zijn geweest met de omstan digheid dat de munten een an dere samenstelling hadden. P. werd .niettemin enkele maanden geleden door de officier van. justitie gedagvaard wegens op lichting. Vlak vóór de zitting is de zaak van de rol afgevoerd. Nader is namelijk gebleken, dat P. de schade die was ontstaan, inmiddels heeft vergoed en voorts is niet komen vast te staan, dat hier van enige opzet sprake was. Dn het tweede kwartaal van dit jaar zijn blijkens gegevens van het bureau voor de statistiek nieuwe levensverzekeringen tot stand gekomen tot een verzekerd bedrag van 2431 miljoen gulden, ruim 35 procent méér dan in het tweede kwartaal van 1963. Deze sterk gestegen belang stelling voor het sluiten van levensverzekeringen kan voor een belangrijk deel worden toe geschreven aan het feit, dat voor kapitaalverzekering met lijfrenteclausule nieuwe belas tingbepalingen zullen gaan gel den. Volgens de nieuwe wet op de inkomstenbelasting, die reeds door de Tweede Kamer is aan vaard, zal bij herroeping van de lijfrenteclausule de verschuldig de inkomstenbelasting niet meer worden berekend naar het ge matigde tarief van artikel 48 van het besluit op de inkomsten belasting, maar naar het gewone progressieve tarief. Slechts voor verzekeringen met lijfrenteclau sule, die vóór 1 juli 1964 waren gesloten, zal de oude gunstiger regeling blijven gelden. Velen hebben nu in het afgelopen kwartaal de gelegenheid aange grepen om nog vóór de genoem de datum een dergelijke verzeke ring te sluiten. AANPASSING AAN LOONNIVEAU Daarnaast valt een duidelijk streven te bespeuren, zo merkt de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringbedrijf op, om de hoogte van de verzekerde be dragen aan te pass-en bij net ge stegen loonniveau. Dit 'geldt vooral voor reeds bestaande en nieuwe pensioenverzekeringen Het eerste halfjaar heeft een totaal verzekerd bedrag van de nieuw gesloten levensverzekerin gen te zien gegeven van ƒ4.455 miljoen, 31 procent meer dan in het eerste halfjaar 1963. Hiervan cent op pensioenverzekeringen en andere verzekeringen van pe riodieke uitkeringen en 4% pro cent op volksverzekeringen, dat wil zeggen kleine begrafenisver zekeringen. Illlllllllllllillllllllllllliliilllliiillliiiliiiiliiiliiiiiiiililiiliiliililiiiiiiiiiiiillliiiililllililüllllillli1 ZATERDAG 5 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De zoon van Spar- tacus". Axel: Terrein Buitenweg, 3.30 uur: A.Z.V.V. IThe Gunners. ZONDAG 6 SEPTEMBER Terneuzen.' Luxor-Theater, 2.30 u.: „De zoon van Spar- tacus"; 5 en 8 u.: „Een avond aan het strand". i|||||llllllinil[||ll!lllllll!lllllll!llllllllll!lllll!lllllllllllllllllll!llllllllllllll!lll!llllllllllllllllilllll Sinds enige tijd kan men waar nemen dat ook in het Chinese communistische kamp niet alles koek en ei is. Nog niet zo lang geleden bleek uit een publicatie in het Chinese partijblad Rode Ster, dat er in China elementen bestaan die het „revisionisme" op de wijze van de veel verguis de Russische premier Chroesjt- sjov toch niet zo'n kwaad hart toedragen als de Chinese partij leiding wel zou wensen. In ver band met deze tendentie moet men ook het feit zien, dat in China een actie gaande is om de theoretische artikelen van partij leider Mao Tse-toeng als ver plichte lectuur krachtiger ingang té doen vinden. Op een congres van de com munistische jeugdliga is gezegd dat „bom-geois-invloeden" snel aan kracht winnen en de studen ten is voorgehouden dat de „im perialisten en reactionairen" hun politiek van vreedzame evolutie tegen China richten. Hoewel berichten van deze aard uit China spaarzaam zijn, mag men er toch wel uit opma ken dat ook daar een discussie gaande is, los van het debat met de Russische „broederpartij" dat langzamerhand tot een volledige breuk leidt. Interessant is dat de discussie binnen de Chinese partij zelf draait om de dialectische vraag of „een geheel zich in tweeën deelt" of dat „twee tot een ge heel worden samengevoegd". Dit mag op het eerste gezicht een ietwat onnozele probleemstelling schijnen, maar in feite gaat het er om of China van de grond stelling uitgaat dat een botsing met de Sowjet-Unie niet te ver mijden is en daar zijn gehele binnen- en buitenlandse politiek op bouwt, of dat wordt aange nomen dat de Kloof te overbrug gen is en een verzoening tussen Peking en Moskou geen illusie. Overigens heeft Peking en niemand heeft dit verrast het Russische voorstel afgewimpeld om op 15 december delegaties van alle communistische partijen naar Moskou te zenden die een volgend jaar te houden commu nistische wereldconferentie zou den moeten voorbereiden. Het is nu mogelijk dat China niet alleen de bijeenkomst te Moskou boycot maar zelf een dergelijk overleg ensceneert, sa men met zijn medestanders N. Korea, Noord-Vietnam, Albanië en de communistische partijen van Japan en Indonesië. Mocht in café's, dancings e.d. (drankwetinrichtingen) bij toela ting van bezoekers discriminatie louter op grond van huidskleur worden toegepast, dan zal -hier tegen worden opgetreden. Dit delen B. en W. van Amsterdam aan de raad mede in antwoord op vragen van drie raadsleden W. Polak, P.v.d.A.; J. Bovenkerk, P. S. P. en A. A. Verhey, C. P. N.). De eigenaar van twee dan cings waar vorige maand aan een aantal kleurlingen de toe gang was geweigerd, h-ad zijn portiers opdracht gegeven een selectie toe te passen „teneinde lastige elementen te weren". Dit gold zowel voor blanken als voor kleurlingen. Kort nadat een aan tal kleurlingen de toegang was ontzegd, had de exploitant op dracht gegeven iedereen weer tot de dancings toe te laten. B. en W. achten vooralsnog geen bijzondere maatregelen no dig. Klachten over andere geval len van discriminatie louter op grond van huidskleur hebben het college niet bereikt. Het ligt niet op de weg van B. en W. te DIENSTPLICHTIG SOLDAAT VOORKWAM ONGELUK Voor het front van het op de vliegbasis Leeuwarden gelegerde luchtmachtpersoneel is dienst plichtig soldaat P. J. Haisma uit De Welp bij Drachten onder scheiden en bevorderd tot korpo raal. Soldaat Haisma ontdekte en kele maanden geleden dat een belangrijk onderdeel van de straalmotor van een der op de basis gestationeerde Lockheed F 104-G „Starfighter"-straal- jagers verkeerd was gefhonteerd en bovendien beschadigd was. Door deze ontdekking is naar alle waarschijnlijkheid een onge luk voorkomen. De commandant van de basis, kolonel J. L. Bosch, heeft sol daat Haisma een tevredenheids betuiging van de bevelhebber der luchtstrijdkrachten en een be drag van honderd gulden over handigd en hem medegedeeld dat hij is bevorderd tot korpo raal. In een toespraak heeft kolonel Bosch o.a. opgemerkt dat uit het optreden van soldaat Haisma is gebleken dat de zorg voor de vliegveiligheid, voor mensen en materieel, niet alleen het be- roepspersoneel ter harte gaat, maar evenzeer de dienstplichti gen. De vroegere lector aan de uni versiteit van Witwatersrand, Dennis Higgs, die vorige week uit zijn woning in de Noordrho- desische hoofdstad Loesaka was ontvoerd en zaterdag in Johan nesburg werd aangetroffen, zal aan de Britse autoriteiten wor den overgegeven zodra de nood zakelijk formaliteiten zijn ver vuld. t In een bekendmaking deelde de Zuidafrikaanse minister van justitie, Vorster, mee dat Zuid- Afrika daarna om de uitlevering van Higgs zal verzoeken. Zoals gemeld zal tegen Higgs een aanklacht worden ingediend om dat hij medeplichtig zou zijn ge weest aan moord op de 77-jarige had 44 procent betrekking op j mevrouw Ethel Rhys, die in het kapitaalverzekeringen, 51 pro-j ziekenhuis overleed na een ont ploffing in het station van Johannesburg op 24 juli. TELEFOONTJE Volgens het Zuidafrikaanse persbureau Sapa zou de groep die Higgs ontvoerde, buiten de grenzen van Zuid-Afrika zijn gevormd. Een man zou een dagblad in Johannesburg via de telefoon hebben gezegd, dat hij de leider was van een anti-communisti sche organisatie die tot doel heeft „saboteurs te straffen en degenen die uit de handen van de justitie blijven nadgt zij on schuldige vrouwen en kinderen hebben gewond". In de toekomst zullen wij deze individuen niet meer aan de politie uitleveren, wij zullen ze om zeep brengen,, aldus de man volgens Sapa. bevorderen dat de eigenaar van de dancings eventueel zijn excu ses aan de betrokken, in het bij zonder aan de betrokken Surina- mers, aanbiedt, alsmede aan de gevolmachtigd minister van Su riname voor het discriminatoire gedrag tegenover de betrokken Surinamers. Soldaat bij ongeval omgekomen Woensdagnacht om ongeveer kwart over drie is op de weg tussen Alkmaar en Bergen een militaire jeep uit een bocht ge vlogen, gekanteld en in een sloot terecht gekomen. De 20- jarige soldaat J. Broere uit Den Helder, die het voertuig bestuur de, is daarbij om het leven ge komen. Vermoedelijk is soldaat Broere verdronken. De 22-jarige vaandrig A. Klein uit Rotterdam, die ook in de jeep zat, moest met een lichte shock opgenomen worden in een ziekenhuis in Alkmaar. Gisteren is hij weer uit dat ziekenhuis ontslagen. De door soldaat Broere be stuurde jeep was ingezet bij een oefening die door de 847 werk- troepencompagnie uit Velsen werd gehouden. De marechaus see stelt een onderzoek in om de oorzaak van het ongeval te ach terhalen. Leerlingen nemen het voor schoolhoofd op Ruim 300 leerlingen van de „Koningin Juliana-school" (ulo) in Veenendaal, die gisteren na de zomervakantie weer op school werden verwacht, zijn in staking gegaan. Hiermee willen ze pro testeren tegen een maatregel van het schoolbestuur om het hoofd der school, dr. J. J. Thoomes, voor vier dagen te schorsen. De leerlingen demonstreerden voor het schoolgebouw met spandoeken en gingen tegen het advies van de onderwijzers in naar huis terug. De politie die de jeugd verzocht de demonstra tie te beëindigen en de spandoe ken op te ruimen, werd uitge jouwd. Het hoofd der school is door het bestuur geschorst, omdat hij maar ten dele gevolg heeft ge geven aan de sommatie van het bestuur enige privébezittingen van de zolder van de school te verwijderen. Weer relletjes in Rotterdam Ook woensdagavond was het niet helemaal rustig in de Rot terdamse binnenstad. Tussen on geveer half acht en tien uur wa ren er weer wat nozems in de binnenstad rond de Blaak en het Beursplein geconcentreerd' die er kennelijk op uit waren relletjes te verwekken. Zij reden met hun bromfietsen zonder licht over de trottoirs, vielen passanten lastig en gooiden met stenen. Na ver loop van tijd trad de politie op zonder dat er echter klappen vie len. Negen jongens werden ge arresteerd omdat zij met keien gooiden, omdat zij met een alarmpistool dreigden of omdat zij in het bezit waren van wa pens zoals een stuk ijzer. Verder volgde de politie de nieuwe tac tiek. Zij hield namelijk brom fietsers die in overtreding waren aan en lieten hen ter plaatse ter regeling een bedrag van 5 gulden betalen wat deze ruziezoekers wat rauw op het lijf viel. Nu de geluidswagen geen afdoend suc ces heeft gehad, hoopt de Rotter damse politie met deze „afkoop sommen" het plezier in 't schop pen van relletjes te smoren. Moskou heeft met zijn oproep tot nu toe weinig succes gehad. Van de vijfentwintig partijen aan wie uitnodigingen zijn gestuurd, hebben slechts Bulgarije, Tsje- cho-Slowakije, Gost-Duitsland, Hongarije, Finland, Frankrijk en een deel van de Australische par tij gunstig gereageerd. De twee belangrijkste partijen in Europa, die van Polen en Ita; lië, hebben geruime tijd een slag om de arm gehouden en Italië heeft dezer dagen zelfs een rond uit afwijzend standpunt inge nomen. De laatste twee menen, evenals China, dat het bijeen roepen van alle partijen de breuk China-Rusland slechts definitief zal bevestigen, wat zij een ramp achten voor het internationale communisme. „Eurocasa", woonoord voor buitenlandse arbeiders „Eurocasa" is een nieuw woord. Het is gekozen voor een woonpark, dat voor de buiten landse arbeiders van de Hoog ovens op het terrein van de vroegere Beynes -fabriek in Be verwijk zal worden gebouwd, zo meldt „De Grijper", bedrijfscou- rant van de Hoogovens. Het is volgens het orgaan nog steeds bijzonder moeilijk het bemannen van de uitbreidingen der bedrij ven uitsluitend in ons eigen land te vinden. Vandaar dat de wer ving in het buitenland wordt voortgezet. Zo gaat de werving in Spanje voort en verder onder zoekt men of het mogelijk is op Malta een groep vaklieden of semi-vaklieden te werven. Het probleem is onderdak voor nieuwe buitenlanders te vinden. Het vaartuig „Arosa Sun" begint met ongeveer 600 bewoners vrij wel vol te raken. Het aantal men sen dat in kosthuizen kan wor den ondergebracht, blijkt be perkt te zijn. De oplossing zoekt men in het bouwen van woon oorden. In augustus is het hei werk begonnen voor het eerste woonpark „Eurocasa", waar ia totaal 272 buitenlandse arbeids krachten huisvesting kunnen vin den. Door te bouwen met gepre fabriceerde elementen hoopt men Eurocasa reeds begin 1965 te kunnen betrekken. Belgische bouwvakkers nemen de bouw voor hun rekening. Twee doden bij verkeersongeluk Donderdagmorgen omstreeks half twaalf is op de rijksweg tussen Meppel en Assen onder Ruinen een verkeersongeluk ge beurd, waarbij het echtpaar Kal- denberg uit Den Haag om het leven is gekomen. De heer en mevrouw Kaldenberg zaten in een personenauto, waarmee zij de rijksweg wilden kruisen en waarbij zij waarschijnlijk geen voorrang hebben verleend aan een auto die over de rijksweg naderde. Van deze auto werd de bestuurder licht gewond. Een medepassagier werd zwaar ge wond. AXEL Geboren: 2 aug. Dorine, d. van Jan Dieleman en Hermina Eli zabeth Noens, won. Joost de Moorstr. 9; Salomon Abraham, z. van Salomon van Espen en Maatje Lydia de Bart, won. Bankertstr. 13. Huwelijksaangiften: 6 aug. Karei Gerard Siecker, jm., 29 j., en Cornelia Catharina de Feij- ter, jd:, 21 j.; Jacobus Dirk Ha melink, jm., 23 j., en Jozina Pie- ternella Vreeke, jd., 21 j. 7 aug. Petrus Martinus Mathilde de Maat, jm„ 21 j., won. te St. Jan steen, en Cornelia Catharina Dieleman, jd., 23 j. 10 aug. Krijn Buijze, jm., 22 j., won. te Zaam- slag, en Santina van Doeselaar, jd., 23 j. 20 aug. Theophiel Pe trus Verbist, geh. gew., 73 j-, won. te Vogelwaarde, en Alida Maria Louis Joseph de Smedt, geh. gew., 66 j. 26 aug. Jan Kem- pe, jm., 21 j., won. te Zaamslag, en Tanneke Dieleman, jd., 20 j. Huwelijksvoltrekkingen: 5 aug. Frank Filibert Clement Antheu- nis, jm., 25 j., en Lucienne Jo hanna Petrus Alice Cortvriendt, jd., 24 j. 7 aug. Theo Alice Ver meulen, jm„ 22 j., won. te St. Jansteen, en Catharina Maria Wieland, jd., 22 j. 26 "aug. Frans Cornells Provoost, jm„ 23 j„ en Geertruida Poulina de Feijter, jd., 24 j. 27 aug. Johannes Petrus Dogge, jm., 31 j., won. te Hon- tenisse, en Maria Josefa Hey- dens, jd., 22 j.; Jacobus Dirk K»- melink, jm., 23 j., en Jozina Pie- ternella Vreeke, jd., 21 j.; Karei Gerard Siecker, jm., 29 j., en Cornelia Catharina de Feijter, jd„ 21 j. 28 aug. Petrus Marti nus Mathilde de Maat, jm., 21 j., won. te St. Jansteen, en Corne lia Catharina Dieleman, jd., 23 j. Overleden: 19 aug. Jacobus Dees, 72 j., echtg. van Susanna Verpoorte. 21 aug. Joannes An- tonius de Kerf, 64 j., echtg. van Leonie van Acker.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5