KRITIEK VAN WIJLEN TOSLIATT! OP RUSLAND DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Robert Kennedy bood ontslag aan Extra radio- Rede mr. H. Rijpstra: waarschuwing bij slecht weer Vrijdag 4 september 1964 Vanavond zullen twaalf blad zijden met aantekeningen van de gestorven partijleider Palmiro Togliatti worden gepubliceerd, zo is door een woordvoerder van de Italiaanse communistische partij meegedeeld. Het partijloze Italiaanse week blad Espresso schrijft dat Leo nid Brezjnev, een der secreta- rissen_ van het Sowjet-partij- comité die de begrafenis van Togliatti heeft bijgewoond, lie ver had gezien dat de aanteke ningen, die kritiek op de Sow- jet-Unie bevatten, ongepubli ceerd waren gebleven. De meer derheid van de Italiaanse par tijleiding besloot evenwel de aantekeningen, die Togliatti kort vóór zijn dood zou hebben ge maakt, in openbare discussie te brengen. Volgens Espresso verwijt Tog liatti de partijen in de Sowjet- Unie en andere landen gebrek aan democratie. De destalinisa tie zou niet snel genoe,g gaan. Togliatti zou zich tegenstander tonen van een anti-Chinese con ferentie van communistische partijen. Hij had liever een par tijconferentie gezien over het verband tussen socialisme en democratie. BREZSJEV WAS ONTSTEMD De overleden Italiaanse par tijleider verdedigde volgens Es presso de autonomie van de communistische partijen in West- Europa en verklaarde zich voor stander van een conferentie van deze partijen plus vertegenwoor digers van de Afrikaanse bevrij dingsbewegingen. Brezjnev was verrast, aldus het weekblad, toen het bestaan van de aantekeningen aan het publiek werd bekendgemaakt in een toespraak bij Togliatti's be grafenis. Hij verliet Rome „zeer ontstemd over de Italiaanse par tijleiders". De Italiaanse partij heeft Mos kou steeds gesteund in het ideo logische geschil met China. Robert F. Kennedy, de Ame rikaanse minister van justitie, heeft donderdag zijn ontslag aan president Jolinson aangebo den. Deze week is Kennedy door de conventie van de democrati sche partij van de staat New York aangewezen als haar kan didaat voor de senaatszetel voor de staat New York. Minister Kennedy nam giste ren, vergezeld van zijn echtgeno te, afscheid van de president na een onderhoud van anderhalf uur op het Witte Huis. Na afloop van het gesprek zei Kennedy, dat president Johnson hem zijn steun had beloofd bij de komende verkiezingscampagne. GOLDWATER START VERKIEZINGS CAMPAGNE Senator Goldwater heeft don derdag met een toespraak in Prescott (Arizona) zijn verkie zingscampagne voor het Ameri kaanse presidentschap van stapel laten lopen. Hij deed meteen een aanval op zijn democratische mededinger, de huidige president Johnson, door deze ervan te be schuldigen dat hij een koers van eenzijdige ontwapening en con cessies vaart. De republikeinse kandidaat kri tiseerde het bestuur onder pre sident Johnson, dat'hij er een van straatoproer noemde. Tewaterlating aluminium duikboot In Groton, Connecticut, is woensdag in aanwezigheid van Paul Nitze, de Amerikaanse mi nister van marine de eerste uit aluminium vervaardigde onder zeeboot te water gelaten. De „Aluminaut", die slechts een bemanning heeft van drie koppen nodig heeft en 15 passa giers kan vervoeren, zal tot een diepte van 5.000 meter weten schappelijk onderzoek kunnen verrichten en eventueel kunen worden gebruikt voor het uitvoe ren van werk op grote diepte, zoals het leggen of samenvoegen van kabels bij olieboringen. Het vaartuig is vervaardigd voor de firma Reynolds Metal en zal in de lente in gebruik wor den genomen. Het heeft driemil joen dollar gekost. De bouw heeft vijf jaar wetenschappelijk onderzoek gevergd. WILDE STAKING BIJ FORD OPGEHEVEN Donderdagmorgen is de wilde staking bij de Ford-fabriek te Amsterdam die maandagochtend uitbrak, opgeheven. Er waren totaal 500 arbeiders bij betrok ken; Nederlanders, Spanjaarden en Turken. Noch de erkende vakbonden noch de onder nemingsraad stonden achter deze staking. De gestaakte uren wor den niet uitbetaald. De directie van de Ford, de on dernemingsraad en de metaal vakbonden hebben begin augus tus overeenstemming bereikt over de 4 pet loondifferentiatie- toeslag die krachtens de metaal- c.a.o. ondernemingsgewijs kan worden verleend. Volgens de normale procedure werd een verzoek tot goedkeuring hiervan bij de vakraad voor de metaal industrie ingediend. Gaarne wil ik deze woorden beëindigen met de wens uit te spreken, dat de leiding van het Philips-bedrijf te Eindhoven veel vreugde zal mogen beleven van deze vestiging en dat „Phi- lips-Terneuzen" zal mogen uit groeien tot de omvang van an dere nevenvestigingen in ons land. Tot heil van de bevolking van onze gemeente en van geheel Zeeuws-Vlaanderen, welke thans in de nabije omgeving volop werk naar eigen vrije keus kan verkrijgen. Tot zegen van hen zelf en hun gezinnen. Ver boven gemiddelde De plan-manager, de heer J. H. Boiling, gaf een kort overzicht van het ontstaan, de bouw en de aktiviteiten van de vestiging in Terneuzen. Ook de heer Bolling was van mening dat de verbin dingen over de Westerschelde verbetering behoeven. Zijn aan dacht wijdend aan de tarieven, zei spr. dat voor wat de elektri citeitstarieven betreft, deze in Zeeland ongeveer gelijk zijn aan de gemiddelde landelijke tarie ven. Het speet hem dat hij dit niet kon zeggen van het water en het gas. De watertarieven in Zeeuws-Vlaanderen noem de de heer Boiling ongunstig, terwijl die van het gas buiten alle proporties liggen. Tenslotte bracht spreker de autoriteiten en voornamelijk de burgemeester van Terneuzen zijn beste dank. Feestelijk Het met de vlaggen van vele landen versierde fabrieksterrein maakte een feestelijke indruk en bij de rondgang door de fabriek, waarbij men een duidelijke uit eenzetting kreeg van het sterk- geautomatiseerde produktiepro- leden hoofdambtenaar van het ministerie van economische za ken, mr. F. J. Haarman, zulks uit erkentelijkheid voor de grote steun, welke het gemeentebe stuur steeds van hem heeft on dervonden bij het realiseren van het industrialisatie-programma. Tenslotte moge ik mijn waar dering uitspreken voor de voor treffelijke omlijsting welke Phi lips heeft willen geven aan deze opening, in het bijzonder de schitterende verlichting van de stadhuis- en watertoren, alsmede het optreden van de Philips-har- monie. Noordhof dat de „mensen van Philips" zich in Zeeuws-Vlaan- deren en Terneuzen voelen op genomen en dat Philips graag wil bijdragen in de vorming van het cultureel patroon van de gemeente. Commissaris enthousiast Vervolgens kwam de Commis saris der Koningin aan 't woord. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zei enthousiast te zijn over di verse uitspraken van de presi dent-directeur, ir. Philips. Hij noemde de decentralisatiegedach te een vrucht van wijs besluit, waaruit blijkt dat de mens de hoogste waarde in het bedrijf vertegenwoordigt. Veel bijval van de zijde van de Commissaris ontving ir. Philips ten aanzien van de verbindingen over de Westerschelde, waarbij hij opmerkte dat vooral het veer Kruiningen-Perkpolder een zor genkind van het provinciaal be stuur is. Spreker noemde een aantal punten waarover hij zich zeer verheugde. De arbeidsvoorwaarden en het arbeidsklimaat zijn goed, zo merkte hij op. Ook de kwaliteit van de werknemers is belang rijk; waarbij hij zich het meest verheugde over het gedeeltelijk verdwijnen van de onsociale pendel. De Commissaris noemde dit een zegen vdor het gezins leven. In een gesprek met de plan manager had de Commissaris vernomen dat men bij Philips tevreden is over de elektrici teitstarieven. Nadat de Commissaris Gods bes Ie zegen voor dit bedrijf had toegewenst, opende hij de fa briek officieel. tingen ontstonden toen een stu diegroep van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven op 3 februari 1961 een be zoek bracht aan onze eerst in 1959 tot ontwikkelingskern aan gewezen gemeente, waar zich een zekere industriële expansie aftekende en waar plannen wér den beraamd tot verbetering van de sterk verouderde havenacco- modatie. Toen dit bezoek op 9 februari werd gevolgd door een nadere oriëntatie van een andere stu diegroep, werd voor het gemeen tebestuur een periode ingeluid, welke gekenmerkt werd door optimisme en bezorgdheid. Door optimisme, omdat de verwach ting werd gewekt, dat de vesti ging van een bedrijf te Terneu zen niet tot de onmogelijkheden zou behoren. Door bezorgdheid, omdat men ook elders in Zeeuws- Vlaanderen ging rondkijken en het bekend was, dat van bepaal de zijde eveneens veel prijs werd gesteld op een vestiging van een Philips-bedrijf; een vestiging, welke in de flank van Terneu zen de ontwikkeling van deze nog jonge kerngemeente in ern stig gevaar zou kunnen brengen. Gelukkig verdween de be zorgdheid, toen op 18 mei 1961 de officiële mededeling werd ge daan, dat in Terneuzen de ves tiging gerealiseerd zou worden. Op 19 juli 1961 besloot de ge meenteraad tot verkoop van 4 ha industrie-terrein, terwijl een op pervlakte van 6,60 ha in optie werd gegeven. Reeds op 15 september 1961 werd te Terneuzen een eerste wervingsactie gehouden voor personeel, waarvoor de belang stelling, zowe] van mannelijke als van vrouwelijke zijde, over weldigend was. vooral een rol de vermindering van de seizoenwerkloosheid, wel ke zich voorheen op grote schaal voordeed en waarop juist het ontstaan van een vaste werkgè- legenheid voor 500 mannen van grote ihvloed is geweest. Deze verruiming van de werk gelegenheid heeft naar mijn ge voelen een kentering in het be volkingsverloop tot gevolg ge had. In 1963 bedroeg de toename in Zeeuws-Vlaanderen zelfs 985 personen, waarvan niet minder dan 720 in Terneuzen zelf. Verwacht mag worden, dat deze ontwikkeling zich in de ko mende jaren zal voortzetten. Im mers, momenteel zijn ter plaatse 678 huizen in aanbouw, terwijl nog vóór de winter met een nieuw porgramma van 696 wo ningen zal worden begonnen. Getallen, welke misschien groot lijken, doch welke in verhouding tot de verwachte bevolkingstoe name nog betrekkelijk gering zijn te noemen. Nieuwe objecten zijn dan ook in voorbereiding, waarbij ruim schoots gebruik gemaakt zal worden van de mooie ligging der stad aan de Schelde en van de nabijheid van de prachtige Otheense kreek, welke onlangs door de gemeente werd aange kocht. De mij toegemeten tijd staat niet toe, dat ik thans uitvoerig inga op de verdere perspectie ven van onze gemeente. Waar echter onlangs Terneuzen op nieuw als kerngemeente werd aangewezen, meen ik te mogen verwachten, dat deze perspectie ven gunstig kunnen worden ge noemd,hetgeen m.i.voor de hand ligt met de geslaagde vestiging van uw fabriek en de realisatie van het grote Amerikaanse be drijf Dow Chemical Internatio naal, terwijl vestigingep. van In overleg tussen de Neder landse radio-unie, de radio nieuwsdienst en. het K.N.M.Ï. is een definitieve regeling getrof fen om in uitzonderingsgevallen, waarin naar de mening van het K.N.M.I. op korte termijn bijzon der slechte weersomstandighe den te verwachten zijn, een ex tra-uitzending van de radio nieuwsdienst in te lassen, waarin hiervoor gewaarschuwd kan worden. De directies van de omroep verenigingen hebben zich met deze regeling akkoord verklaard. Ofschoon de radionieuwsdienst op de gebruikelijke tijdstippen binnen de 17 zenduren reeds elf maal de gelegenheid heeft voor een dergelijke waarschuwing van het K.N.M.I-, werd al eerder een voorlopige regeling getroffen om door middel van extra-uit zendingen een waarschuwing te laten horen voor bijzondere weersomstandigheden, zoals ijzel, sneeuw etc. Thans is deze voorlopige rege ling omgezet in een definitieve, nadat het K.N.M.I. bereid werd gevonden een dergelijke waar schuwing aan de radionieuws dienst te verstrekken en nadat de directies van de omroepver enigingen zich akkoord verklaar den met een onderbreking van het programma voor dit doel. Hét betreft hier uitzonderingsge vallen, waarin naar de mening van het K.N.M.I. op korte ter mijn een noodtoestand wordt verwacht en de normale uitzen ding van de radionieuvvsdienst niet binnen een uur volgt. kleinere omvang de vereiste dif ferentiatie garanderen. Het gemeentebestuur van Ter neuzen beseft ten volle, dat het in de komende jaren voor grote problemen zal worden geplaatst. Problemen, welke de grootste inspanning en oplettendheid vra gen en alleen zijn op te lossen, wanneer wij ons gesteund weten door de hulp van de rijks- en provinciale overheid, welke stel lig zal willen inzien, dat ook Zeeuws-Vlaanderen behoefte heeft aan een grote, sterke cen trale gemeente, waarbij de ge hele omgeving gebaat is. Wan neer ik van deze problemen als de belangrijkste de moeilijke woningsituatie noem, dan kunt U ervan overtuigd zijn, dat deze zaak momenteel een bron van voortdurende zorg en bezorgd heid is. Een overzicht van het interieur van de grote Philips' fabriekshal. Cultureel klimaat De directeur van de hoofdin- dustriegroep Licht, ir. D. Noord hof, noemde deze dag groot voor Zeeland en voor de hoofdindus- triegroep. Door de verder gaan de Europese samenwerking is deze vestiging in Terneuzen mo gelijk geweest. De directeur was vol lof over het personeel te Terneuzen. Van het totale aan tal (700) werknemers is 90 Zeeuws-Vlaming. Hij zei dat de mensen die in Terneuzen wer ken, bekwaam en betrouwbaar zijn. Trouwens, zo merkte de heer Noordhof op, wij hebben met de Zeeuwen uitstekende er varingen en hij noemde ver- scheidenen, die bij Philips een leidende functie^ vervulden of nog vervullen. Ir. Noordhof sprak een dankwoord tot de commis saris der koningin en zei te wil len bijdragen tot een goed in dustrieel klimaat in samenwer king met het gemeentebestuur. Voor de jongeren liggen hier prachtige kansen, aldus de heer Noordhof. Vooral voor degenen die met een pioniersgeest zijn bezield, heeft Philips prachtige mogelijkheden, omdat vooral zij welvaart kunnen brengen naar gebieden waar deze nog ont breekt. Tenslotte zei de heer Vreugde en zorgen Mijnheer de Commissaris der Koningin, mijnheer de president- direkteur van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Dames en Heren, In het in 1956 verschenen boek „Anton Philips, de mens, de on dernemer" vertelt de socioloog Bouman hoe Anton Philips in 1897 bij een eerste bezoek aan zijn toekomstige schoonouders gefrappeerd werd door de hoog gespannen, min of meer chauvi nistische verwachtingen, die de Rotterdammers van hun in ont wikkeling zijnde stad koesterden. De industriële ontwikkeling kwam op gang en de aanleg van nieuwe havens was begonnen. In dit licht beschouwd zal het U niet vreemd zijn, dat er bij het gemeentebestuur van Ter neuzen hooggespannen verwach- Door bijzondere omstandig heden kon een tijdelijke werk ruimte in gebruik worden ge nomen, terwijl óp 26 oktober 1961 de eerste spade voor het nieuwe bedrijf in de grond werd gestoken. Hoewel het mij niet nauwkeu rig bekend is, welke overwegin gen ertoe hebben geleid, dat een nevenvestiging in Terneuzen werd opgericht, geloof ik toch te mogen zeggen, dat de toenmalige situatie op de arbeidsmarkt mede een belangrijke factor is geweest. Nog levendig herinner ik mij hoe men een zekere garantie verlangde voor de presentie van ongeveer 300 arbeidskrachten, welk aantal, bij de huidige be zetting van ongeveer 700 werk nemers eigenlijk aan de lage kant kan worden genoemd, het geen wel bevestigd wordt door de recente aankoop van bouw terrein voor verdere uitbreiding. Opgemerkt kan worden, dat mede tengevolge van deze ves tiging de situatie op de arbeids markt in ons gewest grondig is gewijzigd. De gemjddelde werk loosheid van mannen, welke in 1958 1.275 en in 1960 1.385 per sonen omvatte, was in 1963 ver minderd tot 394 en zal in 1964 naar schatting niet meer dan 290 a 300 bedragen. Hierbij speelt In dit verband moge ik uit spreken, dat het gemeentebe stuur van Terneuzen U, mijnheer de Commissaris der Koningin, bijzonder dankbaar is, dat U de uitnodiging hebt willen aanvaar den om dit prachtige bedrijf of ficieel te openen. Van onze kant zien wij daarin gaarne het bewijs van uw be langstelling voor de ontwikke ling onzer gemeente, waar mis schien veel van het oude ver loren gaat, doch waar nieuwe waarden ontstaan, welke even eens van grote, zo niet grotere betekenis kunnen worden ge acht. Ik zou onvolledig zijn, wan neer ik bij deze gelegenheid niet in dank zou gewagen van de medewerking der toenmalige grondeigenaren die bereid ble ken langs minnelijke weg hun gronden op korte termijn ter be schikking te stellen. Tevens moge ik nog stilstaan bij het feit, dat deze vestiging is gelegen langs de weg, genoemd naar de helaas zo vroeg over- De Taptoe van de Phili] In Se grote opslagruimte wer den voor deze middag de wan den gevormd door fleurige „kra men", waar dames in Zeeuwse klederdrachten allerlei verver singen aanboden. Het was het «-Harmonie op de Markt. de bromfietsen het muzikaal ge not van zeer velen doorlopend vergalden. Het publiek wist de taptoe bij zonder te waarderen. Na het Wilhelmus kreeg de Philips- harmonie 'n welverdiende ovatie. Het politietoezicht, dat de ge hele dag zo keurig was geregeld waardoor het zeer drukke ver keer op de toegangswegen naar het Philips-terrein en in de stad geen stagnatie ondervond, ware hier niet overbodig geweest. De watertoren De amateurfotografen konden hun hart ophalen aan 2Va mil joen lumen licht dat in één en kel ogenblik als een bliksem schicht de watertoren hel ver lichtte. De amateur, die op het goede moment zijn sluiter heeft gebruikt, maakt kans op 'n extra prijs. Het aanbieden van en versnaperi ces, kregen de gasten de indruk dat het goed werken is bij Phi lips. De ruimte waar de meeste machines zijn opgesteld, is ruim en licht en door de frisse kleuren is getracht de werkomgeving van de mensen zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Toen de bezoekers op het vast gestelde uur naar de grote aard appelopslagplaats van de heer v. d. Wege gingen, wachtte hun daar een aangename verrassing van de zijde van de Philips-har- monie die, gestoken in keurige uniformen, enkele pittige mar sen feilloos ten gehore bracht. vuurwerk van deze feestelijke namiddag en de reeds geani meerde stemming werd in be langrijke mate verhoogd door de aanwezigheid van vele variëtei ten van voortreffelijke spijzen en dranken. De taptoe Om half acht gaf de Philips- Harmonié een verzorgde taptoe op de Markt, waarvoor van de zijde van de bevolking grote be langstelling bestond. Jammer dat op enkele plaatsen, speciaal langs het kantongerecht, de nozems met hun opzettelijk luid knallen- De Terneuzense watertoren werd door 25.500.00 lumen/sec. flits licht in het „zonnetje" gezet. De nieuwe Philipsfabriek met op de voorgrond de Philips-Harmonie

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3