Provinciaal nieuws Doem der verdenking Nu reeds de grootste vestiging in haar soort Terneuzen Axel Middelburg Sas van Gent Nasa verandert raketpregram Q Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 4 september 1964 In een even ongedwongen als stijlvolle plechtigheid heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de .Casembroot, gisteren de Philips-vestiging te Terneuzen officieel geopend. De Commissaris deed dit door zijn hand te bewegen tussen twee op enkele centi meters van elkaar staande apparaten, waardoor een lichtstroom werd onderbroken en een doek aan de muur wegviel, zodat de verlichte woorden „PHILIPS-TER- NEUZEN 3 SEPTEMBER 1964" vrij Kwamen. De openingshandeling door de Commissaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De Commissaris der Koningin en Philips bekijken verschil Deze plechtigheid vond plaats in de kantine van het bedrijf aan de Mr. F. J. Haarmanweg in aanwezigheid van ir. F. J. Philips, president-directeur, ir. D. Noordhof, directeur van de hoofdindustriegroep Licht, bur gemeester mr. H. Rijpstra met het voltallige gemeentebestuur van Terneuzen, de heer A. J. Ka- land, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, drs. M. C. Verburg, directeur van het Zeeuwse E.T.I., de heren ir. R. H. van Krevelen en A. Hendrikse, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van de president-directeur ir F. J. lende modellen flitslampen. Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen, de r.-k. en protestantse kerkelijke autoritei ten van Terneuzen, vele burge meesters uit Zeeuws-Vlaande ren en een groot aantal directies en vertegenwoordigers van be drijven en uit het ambtelijk leven en het onderwijs. Betere verbindingen Nadat de genodigden feestelijk door de Philips-Harmonie wel kom waren geheten, voerde als eerste ir. Philips het woord, die na de gebruikelijke welkomst woorden o.a. opmerkte dat deze nieuwe fabriek waar nu rond 700 mensen werken, een zegen voor de streek kan zijn. In meer dan één opzicht heeft de presi dent-directeur over verbindin gen gesproken. In de eerste plaats de menselijke contacten. Ir. Philips zei dat er in meer dan 50 gemeenten Philips-vesti- gingen zijn en dat daarmee doel bewust wordt gestreefd naar een decentralisatie. In de grote be drijven gaat het persoonlijk con tact met de werknemers spoedig verloren, zo merkte spreker op, eri hij achtte het van het groot ste belang dit volledig tot zijn recht te doen komen. In ieder bedrijf moet de verhouding van mens tot mens de basis zijn. De heer Philips sprak een bijzonder woord van welkom tot de Commissaris van de Koningin van wie hij zei te weten dat deze intens met het wel en wee van zijn provincie meeleeft om deze groter, mooier en beter te ma ken. Vervolgens vestigde ir. Philips de aandacht op de ver bindingen van Zeeuws-Vlaande ren met overig Nederland. Deze verbindingen achtte hij onvol doende en daardoor kunnen in Terneuzen alleen fotoflits- en andere miniatuurlampen worden gefabriceerd. „Wij zouden er met deze verbindingen niet over kunnen denken in Terneuzen b.v. radio- of t.v.-toeste'Ien te maken omdat het transport hier van enorme kosten met zich zou meebrengen." Ook het particu lier verkeer achtte de heer Phi lips niet voldoende ontwikkeld, hetgeen hij niet alleen een ach terstand van Zeeland, maar van geheel Nederland noemde. Nederland heeft voor het bur- gerluchtverkeer slechts negen vliegvelden; België heeft er 18 en in dat land telt men 114 privé- en clubvliegtuigen tegen 20 zakenvliegtüigen in Neder- West-Duitsland heeft 140 vlieg velden; Frankrijk niet minder dan 250 met daarnaast nog 80 airstrips. Zelfs Zwitserland telt 48 vliegvelden. Aan het slot van zijn toe spraak heette de president-direc teur het personeel van Terneu zen mede namens de 'onderne mingsraad van Eindhoven van harte -jlkom, waaraan hij toe voegde geïnteresseerd te zijn in hun persoonlijke welvaart. (Zie verder pag. 3.) Tijdens de rondgang door de fabriek. V.l.n.r.: plan-manager de heer J. H. Bolling, de Com missaris der Koningin, de heer ir. F. J. Philips en burgemeester mr. H. Rijpstra. Zilveren jubileum Gisteren heeft de heer J. Kouw- ijzer het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden op het kantoor van de N. V. „De Hoop" alhier in dienst is getreden. Zoals dit bij deze onderneming gebruikelijk is, werd dit jubi leum op feestelijke wijze gevierd en werd de jubilaris gehuldigd. Bij .deze huldiging, die donder dagmorgen in de kantine van het bedrijf plaats vond, waren naast zijn echtgenote en zijn kin deren ook de directie en andere genodigden aanwezig. De directeur, de heer J. G. van der Peijl, schetste de jubilaris in zijn werkzaamheden en legde de nadruk op de bekwaamheid, ijver en accuratesse, waarmee de heer Kouwijzer zijn funktie uit oefent. Daarvoor werd hem har telijk dank gezegd. De „Vereeniging van Hande laren in Bouwmaterialen in Ne derland" te Amsterdam stelde voor dit jubileum een zilveren gedenkpenning met de daarbij behorende oorkonde beschikbaar. Deze werden hem door de heer Van der Peijl overhandigd. Verder bood de heer Van der Peijl de heer Kouwijzer uit waardering voor alles wat deze in de afgelopen kwarteeuw in het belang van de N.V. „De Hoop" heeft verricht, een her inneringsgeschenk aan. Mevrouw Kouwijzer werd in de hulde be trokken en ontving eveneens een geschenk. De jubilaris dankte de direktie hartelijk voor al deze blijken van belangstelling en waardering. Vrachtauto rijdt tegen woning Omstreeks vier uur donder dagmiddag werd een vrachtauto, die goederen had gelost bij de fir ma Oggel in de Gentsevaart- straat, een hoek uit een op de hoek van deze straat staande oude woning, die thans dienst doet als opslagplaats. De dienst van gemeentewer ken heeft stutten aangebracht om gevaar voor instorting te voorkomen. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Beeldhouwwerk beklad Deze week is, zoals reeds in een van onze vorige edities werd gemeld, op het plantsoen aan het Bylocqueplein een beeldhouw werk geplaatst. Dezelfde avond omstreeks ne gen uur werd de sokkel waarop het beeld is geplaatst, beklad. De rijkspolitie heeft een on dersoek ingesteld. Het bleken een drietal middelbare scholieren te zijn geweest die zich aan deze bekladding "hadden schuldig ge maakt. Men heeft de sokkel en het beeld weer schoongemaakt. Voor het jeugdige drietal zal dit muisje nog wel een staartje hebben. Beiaardconcert op zaterdag 5 september De heer P. C. Brakman zal zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur op het carillon in de stadhuis toren een beiaardconcert geven. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. a. Air; b. Seht Er kommt; c. Gavotte, van G. F. Handel; 2. a. Gelukkig is het land; b. Zijt nu verblijd-, c. Komt nu met zang; d. O, Heer die daar Valerius' Gedenckklanken. 3. a. In 't groene dal; b. 't Zon netje schijnt; c- Des Zomers: d. Op de grote stille heide; 4. a. 'k Heb myn wagen volge laden; b. Lachende lente; c. Hoe rij die Boere; 5. Finale. P. C. Brakman. Aardenlfeurg Kampioen-schutter Bij de jaarlijkse kampioen- schieting van het handboogschut tersgilde behaalde de heer H. van Iwaarden met 47 punten de titel. Hiermee onttroonde hij zijn broer J. van Iwaarden die vorig jaar de titel behaalde. Expositie De beide Aardenburgse kun stenaars, mej. Agnes Melens en de heer Carlos Staelens, zullen in hun eigen woonplaats expo seren. De expositie vindt plaats in het jeugdgebouw in de Brou werijstraat van 12 tot 26 sep tember. Subsidie voor jachthaven Veer s e meer De staatssecretaris van econo mische zaken heeft aan het pro vinciaal bestuur van Zeeland medegedeeld dat hij bereid is een subsidie ten bedrage van 208.250,te verlenen voor de inrichting van een jachthaven te Vrouwenpolder aan het Veerse meer. Het betreft hier de voor malige werkhaven, die door rijkswaterstaat werd aangelegd ten behoeve van de deltawerken. Deze subsidie komt ten laste van het bedrag van 5 miljoen gulden, waarvoor in dit jaar sub sidieverplichtingen kunnen wor den aangegaan ten behoeve van projecten voor de verbetering van de toeristische infrastruc tuur. In juli van dit jaar heeft de staatssecretaris reeds het grootste deel van dit bedrag toe gezegd voor een aantal over het gehele land verspreide projec ten. Ronde van Sas met ruim JL00 deelnemers Zaterdag gaat de Bruinvis voor de 30e maal de Ronde van Sas organiseren. Jammer dat door de kanaalverbredingswerken het traject drastisch gewijzigd moest worden. Een gedeelte van de tweede kanaalarm werd in het afgelopen jaar reeds dichtgespo- ten zodat daar een passage niet meer mogelijk is. In overleg met rijkswaterstaat werd een nieuw traject uitgezet, zodat men nu zal starten voor het gemeente huis richting zuid de punt rond naar het sluishoofd van dé twee de kanaalarm. Daar zwemt men rond een boei en dan hetzelfde traject terug. Zodoende finisht men weer voor het gemeentehuis. Voor deze jubileumronde be staat grote belangstelling. Het aantal ingeschrevenen komt praktisch uit alle provinciën in het zuiden, westen en centrum van het land. De winnaar van vorig jaar T. Jansen uit Eist is ook weer van de partij. Ook zijn clubgenote Marga Jansen, winnares bij de dames, is weer aanwezig. Na een afwezigheid vorig jaar is ook 76) „Wat doe je daar, Philip?" „Een brief schrijven." „Aan Hester?" „Hester? Nee. Ik weet trou wens niet eens waar ze logeert. Kirsty heeft pas een briefkaart van haar gekregen. Daarop stond alleen maar: Londen." Hij zag haar lachend aan. „Ik geloof haast dat jé jaloers bent, Polly. Is dat zo?" Haar blauwe ogen keken koel in de zijne. „Misschien." Philip voelde zich niet hele maal op zijn gemak. „Aan wie schrijf je?" Zij kwam een stap naderbij. „Aan de officier van justitie", gaf Philip opgewekt ten ant woord. Maar innerlijk werd hij toch nijdig. Kon hij nu niet eens meer een brief schrijven zonder daarover te worden onder vraagd? Maar toen hij haar gezicht zag, zakte zijn woede. „Ik houd je voor de mal, Polly. Ik schrijf aan Tina." „Aan Tina? Waarom dat?" „Tina is mijn volgende zet op Njord uit Haarlem weer pre sent. Van Belgische zijde komt Van Brande uit Sint Niklaas weer aan de start. Op het Zeeuws plan is de eer ste Zeeuwse heer van vorig jaar eveneens onder de deelnemers. De inschrijving van Frantzen was dinsdagavond nog niet bin nen en men hoopt dat ook deze provinciale ster deel zal nemen aan dit zwemfestijn. De eerste Zeeuwse dame van vorig jaar, Fre Hogerhude, zal haar beker komen verdedigen. Momenteel zijn er ruim honderd zwemmers en zwemsters inge schreven. Bij mooi weer zal de ronde van Sas ongetwijfeld een fraaie opening zijn van de aan staande kermis. De Nasa, het Amerikaanse na tionale bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft zijn plannen voor het afschieten van' raketten naar Mars in 1966 opgegeven. Het program voor maanexplora- tie wordt beperkt. Dit heeft de directeur van de Nasa, James Webb, die toewij zing van minder geld als reden opgaf, meegedeeld. het schaakbord. Waar ga je heen, Po^y?" „Naar 'de badkamer," gaf zij ten antwoord, de deur uitgaan de. Nu moest Philip toch even lachen. Naar de badkamer, net als op de avond van de moord. En toen hij aan het gesprek dacht dat zij er samen over ge had hadden, moest hij andermaal lachen. 2. „Vertel maar eens, jongetje," zei inspecteur Huish aanmoedi gend. „Laat eens horen, wat je te zeggen hebt!" De kleine Cyril Green haalde diep adem. Maar voor hij nog iets kon uitbrengen, kwam zijn moeder tussenbeide. „Ja, eerlijk gezegd, meneer Huish, heb ik er indertijd niet zoveel aandacht aan geschonken. U weet hoe kinderen zijn. Altijd maar praten en denken over ruimtevaart en spoetniks en weet ik veel. En toen komt-ie thuis en zegt: „Moe," zegt-ie, „ik heb nou 'n echte spoetnik gezien, die is hier naar beneden gekomen." Gasgranaten uit 1914-1918 In de Belgische plaats Mater in het zuiden van Vlaanderen zijn donderdag twee Duitse gas granaten uit de eerste wereld oorlog ontploft, gelukkig zonder slachtoffert te maken. In het plaatsje was een bull dozer aan het werk. Arbeiders ontdekten plotseling een aantal vreemd uitziende voorwerpen. Het bleken dertien Duitse gas- en springgranaten te zijn. Het oorlogstuig werd voorzichtig aan de kant van de weg gelegd. Vóórdat de mijnopruimingsdienst ter plaatse was, ontploften twee gasgranaten, waarschijnlijk door de warmte van de zon. Er stond een vrij stevige wind, zodat het gas geen schade kon aanrichten. In plaats van de oorspronke lijke plannen zal thans de mo gelijkheid worden bestudeerd om een vervolmaakte „Mariner" met grotere wetenschappelijke moge lijkheden in 1969 ir de richting van Mars te sturen. Tevens houdt de Nasa er aan vast dat voor 1970 een landing van men sen op de maan mogelijk moet worden gemaakt. RIJST WORDT DUURDER Invoerprijs 28 hoger Vit de heffingen die voor de eerste weken van de op 1 sep tember j.l. ingegane E. E. G.- rijstregeling zijn vastgesteld, kan worden afgeleid dat de invoer prijs voor rijst in ons land met ongeveer 28 procent omhoog zal gaan. Dit bleek uit mededelin gen, gedaan in de bestuursver gadering van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten. In kringen van het bedrijfs leven, zo vernam het A.N.P. bij navraag, verwacht men dat die verhoging mettertijd zal door werken in de consumentenprijs. Wanneer dat zal gebeuren, kon men niet op een maand nauw keurig zeggen. Waarschijnlijk niet onmiddellijk, omdat er nu nog tegen oude prijs ingevoerde voorraden zijn. De heffingen worden per week vastgesteld, maar het bedrijfsleven verwacht niet dat er in de nabije toekomst grote veranderingen in komen. ENGELSE COASTER AAN DE GROND IN WATERWEG De 635 brt. metende Engelse coaster „Earlsfield'' is gister nacht een uur na hoog water door tot nu toe onbekende reden, nabij Poortershaven in de Nieu we Waterweg aan de grond ge lopen. Het schip vormde géén be lemmering voor de scheepvaart. Gistermiddag rond half een hoopte de kapitein op eigen kracht weer vlot te komen. In middels was de sleepboot „Hum- ber" van L. Smits internationale sleepdienst langszij gekomen om eventueel hulp te bieden.- De „Earlsfield is eigendom-van Zillah Shipping, Liverpool. Om 10 minuten over 11 is het Engelse m.s. „Earsfield" op eigen kracht vlot gekomen. Het schip, dat met een lading kolen op weg was naar Dublin, ver volgt thans zijn reis. Vermoed wordt dat de coaster door het uitvallen van de stuur- machine aan de grond is gelopen. K. L. M.-vliegers naar Lufthansa en Swissair Eefa vijftiental jonge K.L.M.- vliegers van de groep aan wie per 1 november ontslag is aan gezegd, heeft reeds enige tijd ge leden in principe besloten het aanbod van Swissair aante ne men, zo deelt het afgetreden bé stuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers, dat ad interim zijn functie blijft uitoefenen, als commentaar op tal van berichten mede. Of zij een extra vergoe ding voor hun ontslag bij de K.L.M. zullen krijgen en zo ja welke, hangt nog in de lucht. Volgens het bestuur is het niet juist, dat de Swissair Ne derlandse vliegers in vaste dienst heeft genomen. Dit schijnt niet te kunnen. Alle Nederlanders die bij de Zwitserse maatschap pij gaan werken, kunnen dit al leen doen op een periodiek con tract. - i Overeenstemming Werkspoor en vakbonden Tussen de directie van Werk spoor N.V. te Amsterdam en de drie metaalvakbonden is over eenstemming bereikt over het geven van de 4 procent loondif- ferentiatie, die ondernemingsge wijs in de metaalindustrie kan worden verleend. Deze 4 procent uit tt' betalen vanaf 1 juli geldt alleen voor de arbeiders bij Werkspoor en niet voor de be ambten. Bij de vakraad is een verzoek tot goedkeuring voor de uitbetaling van deze 4 procent ingediend. Een klein gedeelte van de vier procent zal, aldus de directie, worden gebruikt om de bestaande overschrijding van de rechtens geldige lonen ongedaan te maken. Ruim 3% procent is een reële loonsverhoging. door AGATHA CHRISTIE Nou, ik bedoel maar, eeTst waren 't vliegende schotels, 't Is altijd wat. Dat komt van de Russen, die brengen hun gedachten op hol." Inspecteur Huish zuchtte en overdacht hoeveel makkelijker het zou zijn als moeders niet met alle geweld met hun kinderen wilden meekomen om in hun plaats het woord te doen. „Vertel nu maar eens, Cyril", herhaalde hij, „je bent toen thuisgekomen en hebt aan je moederzo is het toch niet waar?.... verteld dat je een Russische spoetnik of iets der gelijks gezien had." „In die tijd wist ik niet beter," verklaarde Cyril. „Ik was toen nog zo klein. Da's ook al twee jaar geleden. Ik weet nou wel beter." „Die pruttelwagentjes," viel zijm moeder hem in de rede, „waren in die tijd ook pas nieuw. Er was er nog geen een in het dorp geweest, dus 't spreekt van zelf, toen hij er een zageen vuur-rooie nog weldat-ie toen niet dadelijk snapte dat het gewoon 'n baby-autootje was! En toen-ie de volgende ochtend hoorde dat mevrouw Argyle ver moord was, toen zeid-ie: „Moe," zeid-ie, „dat hebben de Russen gedaan, die zijn in die spoetnik naar beneden gekomen, het huis binnengedrongen en hebben d'r vermoord." „Klets geen onzin!" zei ik. „Maar, ja, later op de dag hoorden we dat 'r eigen zoon was gearresteerd, omdat die het gedaan had." Met groot geduM richtte in specteur Huish zich wederom tot Cyril. „Dat was dus in de avond, begrijp ik? Hoe laat ongeveer, weet je dat nog?" „Ik had al thee gehad", gaf Cyril hijgend ten antwoord, zo veel inspanning kostte het hem zijn geheugen te raadplegen, „en Moe was naar de Vrouwenclub. Toen ben ik een beetje gaan spe len met de jongens en we waren aan 't lol trappen, die kant uit, op de nieuwe weg". „Maar wat deed je daar, dat zou ik weieens willen weten", kwam zijn moeder weer tussen beide. Agent Good, die met deze veelbelovende nieuwe getuige was komen aanzetten, vond het nu welletjes. Hij wist best wat Cyril en de andere jongens daar in donker op de nieuwe weg wa ren komen doen. Verscheidene eigenaars van tuinen hadden hoogst verbolgen geklaagd dat de chrysanten voor hun huis verdwenen waren. Hij wist ook dat er deugnieten in het dorp woonden, die de jeugd heimelijk aanspoorden hen aan bloemen te helpen, die ze dan zelf weer op de markt verkochten. Maar agent Good wist ook dat het nu niet het juiste ogenblik was om op overtredingen terug te kor men, die enkele jaren geleden waren begaan. Met krachtige stemgeluid sprak hij: „Kinderen zijn kinde ren, mevrouw Green, en zij ple gen allemaal op hun tijd balda digheid". „Wij deden spelletjes", ver volgde Cyril, „toen ik het ding in de gaten kreeg. „Ojjj riep ik, „wat hebben we daar?" Nou weet ik 't, natuurlijk. Het was zo'n klein sportwagentje zo'n baby-autootje. Vuurrood was het!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2