Van Colijnsplaat tot Vlissingen MET WEEK Weerbericht Hoogwater BRITS-FRANSE RAKET VAN EEN MILJARD GULDEN Zon- en Maanstanden Frankertag by abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f2.—: per week 50 ct. Losse nrs 10 et. ZEEUW DONDERDAG S SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6289 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur v.m. Koningin op bezoek in Zeeland (Vrouwenpolder), jhr J. F. den Beer Poortugael (Veere) e/n p. Wisse Wissenkerke Later op de middag arriveerde de koningin op het kroondomein „Het Zilveren Schor". Hier werd haar een uiteenzetting gegeven van de plannen voor het kroon domein dat zal worden ingericht tot jeugdcentrum. Dit centrum is één van de twee terreinen (het andere is „De Hunneschans' in Gelder land), die koningin Juliana en prins Bernliard hij liet zilveren huwelijksfeest ter beschikking van de Nederlandse jeugd heb ben gesteld SLOEHAVEN OFFICIEEL GFOP*'NT> Om (ien minuten over zes uur precies heeft koningin Juliana de nieuwe haven Vlïssingen-oost officieel geonend Zij deed dit aan boord van de Prinses Mar griet een ferrvboot van Je provinciale stoombootdicnst in Zeeland en stelde daartoe de scheensfluit in werking. Direct daarop klonk ook liet fluiten van de in de omgeving van de Prin ses Margriet varende schepen over de Westerscbelde. Aan boord van de Provinciale boot. Door een druk op de knop wordt per scheepsfluit de nieuwe Scheldewerf geopend. Op de tweede dag van haar bezoelc aan de deltawerken heeft koningin Juliana woensdagmorgen een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde. Deze brug, die een lengte verkrijgt van ruim vijf kilometer en daarmee de grootste overspanning in West-Europa zal worden, zal de eilanden Schou- vven-Duiveland en Noord-Beveland met elkaar verbinden. Om tien uur arriveerde de ko ningin met de „Piet Hein" in de vissershaven te Colijnsplaat. In het expositiegebouw ter plaatse kreeg de vorstin, mede aan de hand van maquettes, gebouwd door leerlingen van de zeevaart school te Vlissingen, en door middel van foto's, tekeningen en kaarten toelichting op-de in uit voering zijnde werken. Informa ties hierover werden verstrekt door ir. W. de Beijl, hoofdinge nieur-directeur van de provin ciale waterstaat in Zeeland. Op deze tentoonstelling wordt de betekenis van de Oosterschelde- brug geschetst: het binnen dag- bereik brengen van Zeelands steden, stranden en watersport centra voor de bewoners van de randstad Holland. WANDELING OVER BRUGDEK Later op de morgen bezocht koningin Juliana het werkter rein en de oprit van de nieuw te bouwen brug, aanbesteed voor ruim 64 miljoen gulden »-n die begin 1966 gereed moet zijn. Een korte wandeling over het brugdek besloot dit gedeelte van het meerdaags werkbezoek van de vorstin aan de deltawerken. De belangstelling voor deze in tocht, die plaats had onder idea le weersomstandigheden, was bijzonder groot. Bij de vissers haven hadden zich velen verza meld om de blijde inkomste van 'de vorstin, die gekleed was in een okergeel complet, van nabij te kupnen meemaken. Toen de jkoningm zich aan de wal begaf, Jwerd zij mot luid gejuich, mu ziek en kindergezang ontvangen. I (NCIDENT Tijdens dit onderdeel, zowel op bet werkterrein als op het brug dek, deect zich een incident voor. Op belde objecten namelijk gaf koningin Juliana te kennen niet meer gefotografeerd te willen Worden. Haar ontstemming was zo inloot dat ze op het werkterrein bfifauto bleef zitten en zo doende de fotograferende pers geen gelegenheid gaf tot het maken van foto's en tot het „vol schieten" van films. Toen de fotografen daarop het terrein verlieten, kwam de vorstin uit de auto om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden. Op het brugdek wendde de koningin zich rechtstreeks tot de fotografen. „Ik wens niet meer door u gefotografeerd te wor den. U kunt de brug nemen maar niet mij", aldus de vorstin. GECONCENTREERD Een woordvoerder van r!e rijksvoorlichtingsdienst, die deze gang van zaken voor de pers be treurde, deelde mee dat de ko ningin zich bijzonder heeft ge concentreerd op dit bezoek en daarom niet door de fotografen afgeleid en gehinderd wenst te worden. Daarom was ook in overleg met het departement van verkeer en waterstaat een lijst opgesteld van die objecten waar wèl en waar geen opnamen mochten worden gemaakt. „Dit hebben we gedaan om te voor komen, dat de koningin bij voort during wordt gehinderd bij het kennis nemen van wat men haar toont", aldus de woordvoerder. In de lijst van de te fotogra feren objecten waren echter zo wel het werkterrein als het brugdek vermeld, hetgeen het hof zo werd nadrukkelijk ge steld had goedgekeurd. FOTOGRAFEN VERTROKKEN In Kortgene kreeg dit incident nog een vervolg: burgemeester A. A. Schuit bracht zowel de schri.jvende als de fotograferende pers het verzoek van de koningin over om haar met rust te laten. „Is het niet mogelijk dat men mij alleen Iaat", zo liet de vorstin via de burgemeester weten. De pers besloot aan dit ver zoek gevolg te geven. De foto grafen in dienst van fotopers bureaus behoefden dit verzoek niet meer in te willigen. De meesten hadden reeds besloten huiswaarts te keren. DRIE-GEMEENTENPUNT In de eerste middaguren ma te de koningin een vaartocht over het Veerse meer naar Kam perland, tijdens welke tocht haar informaties werden verstrekt door dr. mr. A. J. J. M. Mes, lid van gedeputeerde staten. Na aankomst in de haven te Het werkbezoek van de Koningin aan de Deltawerken H. M. de Koningin, met naast haar burgemeester S. W. Henry van Numansdorp, groet de men sen, die voor het bordes van het stadhuis van Numansdorp waren samengestroomd om de vorstin toe te juichen. Kamperland, waar de hoge be zoekster bloemen werden aange boden door de echtgenote van de havenmeester, mevrouw C. J. LeendertseProvoost, werd ge reden naar de afsluitdam van het Veerse Gat. Op het z.g. „di'ie gemeenten- punt" ontmoette de vorstin de burgemeesters van deze drie ge meenten, te weten A. de Kam De nieuwe haven zal heten Vlissingen-Oost en niet Sloeha- ven. Dit deelde tijdens de vaar tocht de gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, tevens voorzitter van het havenschap, mee. De uit spraak van het woord Sloehaven in verschillende landen zou er misschien toe kunnen leiden, dat men zou gaan denken aan een haven waar langsrapm wordt ge- Hij vertelde cfe koningin, dat de verwachtingen omtrent de ontwikkeling van de nieuwe ha ven „hoog gespannen" zijn. „Wij ontveinzen ons niet, dat er nog veel werk moet worden verricht om de haven tot ontwikkeling te brengen wij zijn er ander zijds van overtuigd, dat deze ont wikkeling er zal komen. Ons ge loof in een gunstige ontwikke- hng is onwrikbaar". DELTA-SPOORLIJN Hij haakte in zijn toespraak onder meer in op de onlangs 'n discussie gekomen plannen over een delta-spoorlijn. „Wij Zeeuwen zijn bereid de Nederlandse spoor wegen te redden. We zullen de delta-spoorlijn tot stand bren gen", zo zei hij. „Wij hebben ge loof in de toekomst en wij zijn van mening, dat het deltagebied tot grote ontwikkeling moet ko men, wil ons land blijven mee delen in de Europese welvaart". FRAAIE BROCHURE AANGEBODEN „Op de snijding van enige be langrijke internationale ver- keerslijnen, getekend op de kaart van Noordzee en Westerschelde, ontwerpt Nederland een nieuwe haven. Zij wordt gerekend tot de groep' zeehavens van de eerste categorie, omdat haar ligging, zo dicht mogelijk bij een der we reldzeeën en aan een commer cieel strategische toegang tot Europa, zichzelf piesenteert". Op het terrein van de nieuwe Scheldewerf. Aldus de inleiding uit de bro chure „Haven VJisSingen-Oost", waarvan het eerste (gebonden) exemplaar door gedeputeerde Mes werd overhandigd aan ko ningin Juliana, In dit foto-boekje, vervaardigd in opdracht van het „Haven schap Vlissingen'' worden ligging en betekenis van de weliswaar nog niet gereed zijnde haven ge schetst en wordt in vogelvlucht een schets gegeven van het wer ken, wonen en de recreatie ron dom Vlisslngen-Oost. Deze nieu we haven, aldus het boekwerk, is een natuurlijk geschenk van de zee en is niet los te denken van het deltaplan. Deze combinatie geeft Zeeland een nieuw aange zicht en nieuwe, kortere verbin dingen met de grote centra van activiteit, zo staat te lezen. Koningin Juliana heeft zich een beeld kunnen vormen van de ontwikkeling ter plaatse en zich uitvoerig laten voorlichten over de totstandkoming en exploita tie van deze haven. Na nog de haveninstallaties van de maatschappij „De Schel de" en de twee dokken, t.w. het Koning Willem I-dok en het Stadhouder Willem II-dok te hebben bezichtigd, maakte de vorstin een rondrit door het Sloegebied. De belangstelling voor dit gebeuren was bijzonder groot. Hierna begaf zij zich, on geveer een uur later dan het tijd schema had aangegeven, naar Katseveer om zich in te schepen aan boord van de „Piet Hein". Ook langs de route naar deze Zuidbevelarfdse haven hadden zich vele belangstellenden opge steld. Nederlandse expeditie in Himalaja De Nepalese regering heeft woensdag aan de Nederlandse expeditie onder leiding van Jan Boon toestemming gegeven de Himlang deze herfst te beklim men, zo is van gezaghebbende zijde in Katmandoe vernomen. Boon is reeds in Katmandoe aan gekomen om de noodzakelijke voorbereidingen voor de reis naar de bergen te treffen. Iets warmer Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen werd het weer in ons land bepaald door een hogedrukgebied, waarvan het centrum van de Noordzee naar de Oostzee trok. Aan de zuidwestflank van dit hogedruk gebied stroomde met zwakke tot matige winden tussen oost en zuidoost droge continentale lucht naar ons land. In Frankrijk, waar woensdag de temperaturen tot omstreeks 28 graden stegen, bevindt zich een kleine storing. Deze trekt langzaam naar het noorden, maar is tot op heden nog weinig actief. De kans op onweer is in de ko mende 24 uur nog betrekkelijk klein, maar wel zal de storing geleidelijk wat meer bewolking veroorzaken in de hogere ni veaus. Verder blijft het droog en aanvankelijk zonnig weer met een zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid en middagtem- peraturen van tot 26 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Aanvankelijk zonnig, later meer bewolking. Droog weer be houdens een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Iets warmer. De Franse regering heeft laten weten dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en Engeland voor de gemeenschappelijke pro- duktie van een nieuwe raket bijna zijn afgesloten. Het Franse ministerie van defensie verklaar de dat een akkoord in zicht is. De raket is niet speciaal bestemd om het Franse kernzwaard te versterken. Dinsdag zei J. Cronin, woord voerder voor luchtvaartzaken van de Britse labourpartij, dat Engeland en Frankrijk onder handelen over een raket, die ruim 1 miljard gulden zal kos ten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie noemde dit cijfer echter „aan de hoge kant". John Cronin had voorts ver klaard, dat de raket een kern lading zal krijgen en bestemd is om naar doelen op de grond te worden afgevuurd door de Britse supersone bommenwerper TSR- 2 en de Franse Mirage-bommen- werpér. De raket zou worden gebouwd door „Hawker Sidde- ley" in Engeland en de „Matra- fabrieken" in Frankrijk. DONDERDAG 3 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.28 Terne uzen 12.03 Hansweert 0.40 12.43 VRIJDAG 4 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.12 0.47 1.27 1.37 n.m. 12.44 1.09 1.49 1.59 ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 5.54 19.23 1.50 18.35 4 5.56 19.21 3.08 19.08 5 5.58 19.18 4.30 19.33, 6 5.59 19,16 5.K 19.51 i if.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1