Koningin bezocht Deltawerken Angstige sfeer in Zuid-Rhodesië RADIO DE KOOK Rijkspersoneel krijgt nog 3,5 X salarisverhoging VANDAAG OPENING SLOEHAVEN IET WEER Melk en melkproé ukten duurder GEEN OPLOSSING VOOR CYPRUS MOBIL OIL VOND GAS OP AMELAND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang No. 6288 Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden DE SLACHTOFFERS V.AN - -■ TREINBOTSING TREINEN ARNHEM-ZEVENAAR RIJDEN WEER De houthakker van Champenois aangehouden WILDE STAKING BIJ FORD DUURT VOORT Frankering bij abonnement! Terneuzen Diretfenr-Hoofredaeteur: van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 et Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koningin Juliana brengt deze week een werkbezoek aan Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Met name zal zij bezoeken brengen aan een aantal waterstaatswerken, waaronder de delta werken om zich opnieuw op de hoogte te stellen van de vorderin gen van deze grootse en indrukwekkende projecten. Achtereenvolgens werden gis teren bezocht de Haringvliet brug, de bouwput voor het slui- zencomplex in het Haringvliet en het werk in de Grevelingen. Vandaag is de in aanbouw zijn de Oosterscheldebrug aan de beurt en daarna volgt als hoogte punt van het koninklijk bezoek de officiële opening van de Sloe- haven. Het programma werd opge steld door de minister van ver keer en waterstaat in nauw over leg met de commissarissen der koningin. Tijdens de gehele tocht wordt de vorstin vergezeld door minister tnr J. van Aartsen (ver keer en waterstaat) en diens echtgenote. De route die de Koningin deze route zal volgen, is zodanig ge kozen dat de burgerij, waar mo gelijk, gelegenheid zal krijgen de Koningin te begroeten. Tijdens de tocht zal, zo is meegedeeld, niet worden gestopt. Koningin Juliana zal zich na afloop van de dagbezoeken aan boord begeven van het jacht „Piet Hein", dat zich in-tie Zeeuwse wateren be vindt. IN NUMANSDORP Koningin Juliana werd dinsdag allereerst ontvangen in Numans- dorp. Nadat de zeventienjarige Mary van der Velden, dochter van een der wethouders, de vor stin bloemen had aangeboden, werd in de raadszaal een toelich ting gegeven op de bouw van de nieuwe brug over het Haring vliet. Bijna de helft van de bevolking van Numansdorp stond in en rond het plantsoen voor de in gang van het stadhuis. De school kinderen in het midden, de ouden van dagen op stoelen op de rand van het trottoir. Het gejuich waarmee Hare Majesteit werd begroet, bereikte zijn hoogtepunt toen koningin Juliana gekleed in een lichtgrijze jurk met een geblokt grijs jasje en een witte zomerhoed met zwart lint op het bordes van het stadhuis naar de mensen wuifde. Dit stadhuis kende ze reeds. Het werd name lijk door haarzelf op 21 juni 1954 geopend, waaraan een plaquette in de hal nog herinnert. De Ko ningin was op de tocht van de Barendrechtse brug naar Nu mansdorp door de verschillende Zuidhollandse dorpjes, waar druk werd gevlagd, vergezeld van mr J. Klaassesz, haar commissaris in Zuid-Holland, die na de be groeting in haar auto had plaats genomen. Na de bezichtiging van de brug ging de vorstin naar de bouwput voor het sluizen-com- plex in het Haringvliet. De rou te voerde via Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis, Sommelsdijk, Dirksland en Stel lendam. Om ongeveer 13.00 uur arriveerde koningin Juliana bij het bedieningsgebouw op de bouwput. DE HARINGVLIETBRUG Na haar bezoek aan Numans dorp ging Hare Masjesteit in snelle vaart via Klaaswaal, waar weer veel mensen ter begroeting waren uitgelopen, en de nieuwe rijksweg naar de brug over het Haringvliet. De heren die Hare Majesteit in het raadhuis van Numansdorp al over de brug hadden verteld, kregen hier de gelegenheid een nadere toelichting te geven, waarnaar H. M. met belangstel ling luisterde. Zij was zo geïnte resseerd, dat al spoedig bleek, dat het tijdschema neit kon wor den gehandhaafd. Halverwege de brug stapte de koningin en haar gevolg weer in de auto's die voor deze gelegen heid geen tol hadden hoeven te betalen. De koningin had kenne lijk genoten van haar bezoek aan dit technische wonder, zoals de op 20 juli door minister Van Aartsen in gebruik genomen brug mag worden genoemd. IN DE BOUWPUT In het bedieningsgebouw bij de bouwput in het Haringvliet ge bruikte koningin Juliana de lunch tijdens welke minister Van Aart sen een kort welkomstwoord uitsprak. Alvorens de bouwput te be zichtigen, eerst van het dakter ras en daarna tijdens een wande ling door het inwendige van twee spuisluizen en een rondrit werd zij ingelicht over de deltawet en over de uitvoering van de delta werken door ir J- van de Kerk, directeur-generaal van de rijks waterstaat, en door ir J. Volkers, hoofd van de deltadienst van de rijkswaterstaat. ONGEDWONGEN De voorlichtingsbijeenkomst droeg een ongedwongen karakter De koningin bevond zich in het bedieningsgebouw op een hoogte van 30 meter aan de zuidzijde van de bouwput en had een prachtig panorama over het Ha- ringvlietcomplex. Met grote belangstelling volg de koningin Juliana de uiteenzet tingen van de beide technici. In de toespraken kwamen achter eenvolgens ter sprake de bete kenis, achtergrond en algemene opzet van de deltawerken en de betekenis van de afsluitingen in het Haringvliet, in het Volkerak en in de Oosterschelde. Minister Van Aartsen uitte in een welkomsttoespraak zijn dank en vreugde over het koninklijk bezoek. De vorstin stelde aan het slot van het samenzijn een aantal vragen, die verrieden dat zij met grote belangstelling dit onder deel van het programma had gevolgd. NAAR SCHOUWEN. Later in de middag begaf het gezelschap zich naar de Hoek van Sint Jacob, waarbij langs Me lissant, Herkingen en Battenoord werd gereden. Met de vlet „Vent jager" voer men naar de Stenen haven op de oostkop van Schou- wen-Duivenland, waar bij de werkhaven aan land werd ge gaan. Tijdens de vaartocht werd het steenstorten per kabelbaan (er waren 6 gondels in gebruik) be zichtigd. In het voorlichtingsgebouw op het werkterrein maakte de vorstin kennis met o.a. Henri Joubert, de Franse uitvoerder, die als eerste „gondelier" op vrij dag 19 juni met een motorgon del de oversteek Schouwen-Duiv- landOverflakkee per kabelbaan maakte. Ir. N. Biezeveld, hoofdingenieur voor bijzondere diensten van de deltadienst, lichtte het gezel schap in over de stand van za ken bij deze werkzaamheden. Koningin Juliana legde grote be langstelling aan de dag voor déze wijze van geleidelijke sluiting. Het ligt in de bedoeling eind no vember a.s. deze sluiting tot bo- venwaterpeil voltooid te hebben. Om ongeveer 7 uur (ruim een uur te laat) scheepte koningin Juliana zich in aan boord van de „Piet Hein". Alvorens aan booril te gaan werd haar fruit aange boden door de 9jarige Ineke van der Have en bloemen door de eveneens 9-,jarige Elsa de Koning, beiden uit Bruinisse. Johnson en Humphrey in het zadel President Lyndon Johnson en senator Hubert Humphrey tij dens een rit te paard over de landerijen van de Johnson-boer- derij. Ontspanning na de con ventie van de democratische partij. Overwegend zonnig Het K.N.M.I. deelt meder Een hogedrukgebied, waarvan het centrum heel langzaam over de Noordzee naar het oosten be weegt, beheerst ook vandaag het weer in ons land. Bij matige oostelijke winden wordt daarbij lucht aangevoerd, waarin het WOENSDAG 2 EPTEMBER v.m. n.m. Breskens 10.07 10.58 Terneuzen 10.42 11.33 Hansweert 11.22 12.13 Walsoorden 11.32 12.23 DONDER! Breskens c'prneuzen i iuisweert Walsoorden 'PTEMBER v.m. n.m. 11.25' 11.28 12.03 0.40 12.43 0.50 12,50 overwegend zonnig 'al worden met middagtempei j turen, die iets hpgere waarden dan dinsdag zullen bereiken» medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oosten wind Overwegend zonnig weer met een matige ostelijke wind en iets hogere temepnaturen dan giste ren. ZON MAAN op onder op ondei t 2 5.53 19.25 0.40 17.52 3 5.54 19.23 1.50 18.35 4 5.56 19.21 3.08 19.08 5 5.58 19.18 4.30 19.3' 6 5.59 19.16 5.52 19,54 De minister van economische zaken heeft zich er mede akkoord verklaard, dat met ingang van 7 september 1964 de verbruikers- prijzen van melk en melkpro- dukten, zowel los als in flessen van een halve en -een hele liter, met 1 cent zullen worden ver hoogd. Deze prijsverhoging houdt ver band met een stijging van pro- duktie- en verwerkingskosten, welke voor doorberekening in aanmerking komen. Besloten is eveneens per 7 september a.s. de prijzenbeschik- king melk en melkprodukten 1964 in te trekken. Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties is gisteren per vliegtuig uit Genève naar New York vertrokken. Hij zei bij zijn vertrek, dat hij binnen twee weken een nieuwe bemid delaar in de kwestie-Cyprus hoopt te vinden. Hij is van oor deel dat er voor Cyprus geen onmiddellijke oplossing bestaat. Oe Thant is van mening, dat het V.N.-leger nog drie maanden op Cyprus moet blijven na het verstrijken van de lopende ter mijn op 2C september. De secretaris-generaal is vier dagen in Genève geweest. Hij heeft er gesproken, met Griekse, Turkse, Britse, Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de volgende opgave van de slachtoffers van de trein botsing verstrekt: Omgekomen zijn: de 63-jarige heer M. A. van Dalen uit Bar- neveld, de 55-jarige heer H. Bongers uit Zwolle, de 22-jari- ge heer C. Kuiper en zijn on geveer 45-jarige moeder, bei den uit Zevenaar, en de 50- jarige mej. H. Kummelink uit Amersfoort. Even over 9 uur dinsdagmor gen, precies 24 uur na de trein ramp bij Westervoort, is het treinverkeer tussen Arnhem en Zevenaar in beide richtingen her vat. Aangezien de treinen voorlopig nog door middel van vlaggen en met de hand bediende seinen langs de ongeluksplaats bij de spoorbrug moeten worden ge loodst, kan enige vertraging op treden. De „Daily News" in Zuid-Rho desië is bepaald geen opruiende krant. Dat kan men ook moeilijk verwachten van een uitgave van de Britse conservatief lord Thom of Fleet. Maar ze betreur de wel openlijk het regerings optreden o.m. door de razzia's in Highfield, waarbij tal van negers naar „detentiekampen" werden gezonden en anderen met een soort veestempel op de hand weer de vrijheid inge stuurd. Niettemin wilde de regering van premier Ian Smith het blad verbieden, waarvan men op zijn hoogst kan zeggen dat het voor de belangen van de inheemsen op de bres stond. In één opzicht kan men de razzia's van Highfield en elders wel billijken. Het is geen leugen als de regering zegt, dat ze ach ter misdadigers joeg. Dat ech ter erkende boeven de kans kre gen de leiding van partij-afde- iingen aan zich te trekken, is de schuld van de regering zelf. Die heeft stelselmatig de bona fide partijleiders achtervolgd, soms verbannen uit het land, soms veroordeeld tot verblijf in De Belgische houthakker Champenois die reeds enkele weken in de bossen van Aarlen in Belgisch Luxemburg werd gezocht wegens een moordaan slag op een weduwe en haar dochter en ontvoering van een andere dochter, is dinsdag aan gehouden. De 36-jarige Roger Champe nois had op 22 augustus in de avond in Houdemont een over val gepleegd op een winkelier ster, de 39-jarige Denise Genry, (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 In de namiddag; is gisteren op Ameland de gasvlam van de Mobil Oil ontstoken. Mobil Oil is de tweede maatschappij die gas heeft gevonden op dit eiland. Zij boorde op een geconstrueerd booreiland bij paal 26 op het oosteinde van het eiland. De gas vlam van de N.A.M. is gedoofd. De gasvlam van de Mobil Oil is thans de enige die op het eiland brandt. De vlam brandt op de Hon, de zandvlakte aan de oostkant van Ameland. Hoewel het officiële proces verbaal van de inspecteur-gene raal der mijnen nog moet wor den afgewacht, meent Mobil reeds nu te mogen spreken van een belangrijke aardgasvondst bij haar eerste proefboring in Nederland. Voortgezette proefboringen en verdere boringen zullen nodig zijn om het aangeboorde reser voir verder te exploreren. De plannen daarvoor zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De maatschappij acht de hui dige vondst van groot belang in verband met haar concessieaan vrage voor het Friese Wadden gebied. die hij evenals haar negenjarige dochter Anita met een bijl ern stige verwondingen toebracht. Hij verdween met een jeep waarin hij de dertienjarige Clau- dine Genry meenam. De volgen de dag werd het meisje onge deerd teruggevonden, maar Champenois wist te ontkomen. Honderden politiemannen en marechaussees doorzochten on geveer 6000 ha bos waarin men aannam dat de houthakker zijn toevlucht had gezocht. Het was bekend dat hij grote voorraden levensmiddelen had overgebracht naar een van de vele schuilplaat sen die de verzetsbeweging in de tweede wereldoorlog in deze ontoegankelijke bossen had aan gelegd. Later bleek dat Cham- oenois zich had verborgen in de kelder van een familielid. Toen deze hem vrijdag j.l. ontdekte, wist de gezochte opnieuw te ver dwijnen. onbegaanbare streken, zoals met de voornaamste van hen: Nkomo. Hun gedwongen afwezigheid gaf het gangsterdom zijn kans. NAAR APARTHEID De sfeer is in Zuid-Rhodesië gedurig slechter geworden. De zo goed als uitsluitend blanke regering, die over de weinige blanken en vele zwarten het ge zag uitoefent, dreigt binnen niet al te lange tijd eenzijdig de zelf standigheid van het land uit te roepen om daar een soort apart heidspolitiek als in Zuid-Afrika te gaan bedrijven. Dit zou een onrechtmatige daad zijn, waar mee men wil voorkomen dat de Londense regering die de eigen lijke zeggenschap heeft over deze kolonie, het land een grondwet geeft waarin de inheemse bevol king meer rechten worden ge boden. ONDERWERELD Een regering die zelf onver bloemd onrechtmatige daden overweegt, heeft moreel weinig recht, als anderen op hun beurt daartegen ageren. Razzia's als die van Highfield zijn daarom ook niet erg geschikt om het vertrouwen te sterken dat pre mier Smith en zijn kabinet van plan zijn zich te houden aan de regels die deze maand in Lon den voor Zuid-Rhodesië zullen worden opgesteld en waarbij on getwijfeld als voorwaarde voor de onafhankelijkheid zal worden gesteld dat iedere burger, onge acht zijn huidskleur, evenveel rechten ho--' He» v„.„ .e voorzien dat het in een dergelijk geval van on rechtmatigheid tussen blank en zwart nog meer dan nu hard tegen hard zal gaan. On der die omstandigheden kan het premier Smith waar schijnlijk alleen maar spijten dat hij dan inderdaad vrij wat onderwereldfiguren tegen over zich vindt, omdat de redelijker denkende negerlei ders achter het prikkeldraad zitten. Het spoorwegongeluk hij Westervoort Een luchtopname van het spoor wegongeval bij Westervoort, dat maandagochtend plaatsvond en waarbij vijf mensen werden ge dood en 31 gewond. (Luchtfoto A.N.P.) De wilde staking, die maan dagmorgen bij de Fordautomo bielfabriek aan c!e Hemweg in Amsterdam onder een aantal ar beiders van de produktieafdeling is uitgebroken, is dinsdag voort gezet. De arbeiders die het werk niet wilden hervatten, naar schatting ruim 500, werden gis teren niet op het terrein van de fabriek toegelaten. Ongeveer 200 man stonden voor de poort. Zo als bekend gaan de stakers niet akkoord met het inkorten van een uur overwerk tot een half uur per dag. Deze maatregel is door de direktie in overleg met de ondernemingsraad genomen en deze staat geheel achter de beslissing. Er worden dan ook geen onderhandelingen tussen direktie en stakers gevoerd. De arbeiders die het werk hebben neergelegd, zijn voor het meren deel buitenlanders, Spanjaarden en Turken en voorts een aantal Nederlanders. Aan het rijkspersoneel zal op grond van een nacalculatie van de loonsverhogingen in een aan tal bedrijfstakken over het jaar 1964 alsnog een salarisverhoging worden verleend van 3,5 Deze aanvulling van de sala risverhoging van 1 januari j.l. zal worden gerealiseerd in de vorm van een uitkering ineens. Het ligt in de bedoeling deze in de loop van september nog uit te betalen, aldus vernemen wij van het ministerie van binnen landse zaken. Op grond van het zogenaamde trendbeleid heeft het rijksperso neel met ingang van 1 januari 1964 een algemene salarisver hoging ontvangen van 10 Uit de beschikbare gegevens over de wijzigingen van de rege lingslonen in de verschillende bedrijfstakken is nu gebleken, dat er in de waarnemingsperiode een loonstijging is geweest van 14,6 met als ingangsdatum 21 januari 1964, hetgeen wanneer men 1 januari als ingangsdatum neemt, voor het jaar 1964 13,8 behoort óp te leveren. UITKERING INEENS Om tot dit resultaat te komen zal over het salaris 1964, waar in reeds een verhoging van 10 is verwerkt, nog een suppletie moeten worden gegeven van 3,5 procent in de vorm van een uit kering ineens. Per 1 januari zullen dan de salarissen op grond van boven bedoelde nacalculatie met 4,2 (boven de reeds verwerkt# 10 worden verhoogd. Over bovenstaande maatrege len is overeenstemming bereikt met de centrales van overheids personeel. Over de gevolgen van dq?.e nacalculatie voor de gepensio neerden zal nog nader overleg plaats vinden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1