AD VAN BREUGEL won eerste omloop van Zeeuws-Vlaanderen Verolme stond verbaasd over vooruitgang in Rusland Rik van Looy wint Parijs-Luxemburg Marktberichten BFURSQVERZICHT Pagina 3 Voor de Duitsers Geen werf in Indonesië VEELSTOFLAGEN OP DE EVIAAN ALBERT JEAN MARIE CORTVRIENDT, tlaandag 31 aug. Dinsdag 1 sep. 1964 - DE VRIJE ZEEUW De overwinnaar van de eerste etappe, de Zeeuw Wim de Wilde, wordt hier door de charmante Miss Helen gehuldigd. Ad van Breugel uit Zwijndrecht is winnaar geworden van de eerste omloop van Zeeuws-Vlaanderen. De eerste etappe, een 165 km lange rit grotendeels door het oostelijk deel, leverde een over winning op voor Wim de Wilde uit het Zuidbevelandse Oudelande. De tijdrit zondagmorgen van Terneuzen naar Oostburg, was voor de ploeg van Verhoeven, terwijl de derde etappe over 120 km door West Zeeuws-Vlaanderen zondagmiddag werd gewonnen door Coen Visser uit Santpoort. De samenwerkende wielercomitê's te Terneuzen en Oostburg kunnen met genoegen op hun eerste experiment terugzien. Wel is deze wedstrijd in de toekomst voor meerdere verbeteringen vat- baat, waarbij we nog niet eens het oog hebben op de voorlichting van de streekpers, maar als geheel mag deze omloop geslaagd wor den genoemd, niet in het minst door de verheugende publieke be- lagnstelling, overal waar de karavaan voorbijkwam. Dat enkele prominente renners wegbleven en dat een paar Bel gische ploegen verstek lieten gaan, ligt niet aan Gijs Veerman en zijp hard werkende comitéleden. De wedstrijd bereikte daardoor sportief gezien niet de hoogte die men verwacht had. Ongetwijfeld heeft het comité deze beide dagen de nodige ervaring opgedaan dia bij een volgende gelegenheid yan pas zal komen. Qntvangst in hotel „Des Pays-Bas" Zaterdagmorgen kon Gijs Veei-man in hotel „Des Pays- Bas" een groot aantal genodigden welkom heten bij de officiële opening van de koers. Behalve de Terneuzense wet houders waren daar o.m. aanwe zig tal van politie-autoriteiten, officials van de K.N.W.U., jury leden en organisatoren. Gijs Veerman gaf uiting aan zijn voldoening, dat men nu door Juichend en met de armen in de hoogte gaat de 18-jarige Wim de Wilde als prachtig overwinnaar in de lste etappe te Terneuzen door de finish. onderlinge samenwerking tot de organisatie van een voor Zeeuws- Vlaanderen geheel nieuwe wie lerwedstrijd was kunnen komen. Wethouder De Vos zegde alle mogelijke medewerking toe van de zijde der gemeente. Hij feli citeerde de organisatoren met het totstandkomen van deze wedstrijd. Zulke evenementen hebben we hier in een vooruit strevende streek nodig, want de mensen dienen op tijd ontspan ning te 'hebben, aldus de wet houder. De eerste dag: Wim de Wilde favoriet Na een spannende rit over 165 km zegevierde de talentvolle Wim de Wilde zaterdag in Ter neuzen in de spurt over rappe mannen als'Janus van Breugel, Coen Visser en Péters. De uit slag van de le etappe was: 1. Wim de Wilde (Oudelande) de 165 km in 4.08.00 2. Van Breugel (Zwijndrecht) 3. Karei Leijten (Breda) 4. Henk Peters (Heemstede) 5. Coen Visser (Santpoort) 6. Nico Lute ('s-Graveland) 7. Van Lachterop (Amsterdam), allen in dezelfde tijd als De Wilde. 8. Rinus Hoogerland (Goes) op 1 min. 46 sec. De tweede dag: Van Breugel sloeg toe Ad van Breugel sloeg zondag zijn slag. In de ploegentijdrit over 32 km van Terneuzen naar Oostburg en een 120 km lange wedstrijd met start en finish in Oostburg, nam hij de leiding in het klassement. De uitslagen van zondag wa ren: Ploegentijdrit 1. Equipe Verhoeven 32 km in 38 min. 50 sec. 2. Equipe Caballero 39.40 3. Equipe Amstel 40.41 De Belgische oud-wereldkam pioen Rik va» Looy heeft de tweedaagse wegwedstrijd Parijs- Luxemburg voor professionals gewonnen. De uitslag van de le etappe: 1. Rik van Looy (B.) 6.00.51 2. Jean Stablinski (Fr.) 6.00.51 3. Edgar Zorgeloos (B.) 6.00.52 4. Peter Post (N6.01.30 5. Jan Janssen (N.) 6.01.33 6. Jacques Anquetil 'Fr.) z.t. 7. Raym. Poulidor (Fr.) z.t.' 8. Gilbert Desmet II (B.) z.t. 9. Jos Hoevenaers (B.) z.t. 10. Anatole Novak (Fr.)' 6.02.33 11. Jo de Haan (N.) 6.02.36 De uitslag van de tweede etappe was: 1. Ward Seis (B.T 6.23.56 2. Raym. Poulidor (Fr.)' z.t. 3. Joseph Carrara (Fr.) 6.23.56 4. Janssen (N.) z.t. 5. Theo Mertens '(B.)' z.t. KEES HAAST VERVANGT JO DE ROO Chef d'équipe mr. J. P. A. van Ballegooyen de Jong en coach Joop Middelink hebben besloten de Brabander Kees Haast als •plaatsvervanger van Jo de Roo in het wereldkampioenschap der professionals in Sallanches te laten starten. Zaterdag heeft mr. Van Ballegooyen de Jong nog eens De Roo gebeld die, inmid dels hersteld van zijn lichte aan val van mazelen, weer thuis in Krulningen was. De beslissing werd aan De Roo zelf overgela ten, maar de Zeeuw besloot niet in het wereldkampioenschap uit te komen, omdat zijn conditie de laatste week te zeer heeft ge leden. Naar aanleiding van zijn rijden in de tweedaagse wegwed strijd Parijs—Luxemburg viel toen de keus op Kees Haast, die met Rik Wouters kandidaat was voor J&kfi&ffln&laats. r Rit Oosthurg-Oostburg (120 km) 1. Coen Visser (Santpoort) 3.04.50 2. Frank Ouwerkerk (Rotterd.) 3. Piet Barendregt (Rott.) 4. Van Breugel (Zwijndrecht) 5. Wim van Smirren (Rott.) 6. Karei Leijten (Breda) 7. Van Lachterop (Amsterd.) 8. Gaby Minneboo (HeenvlieD allen in dezelfde tijd als r' winnaar. 9. Freddy Liebregts (Vlijmen) op 45 sec. 10. Wim de Wilde (Oudelande) op 45 sec. Het eindklassement luidde: 1. Van Breugel 7.11.32 2. Coen Visser 7.11.38 3. Karei Leijten 7.12.08 4. Van Lachterop 7.12.58 5. Ouwerkerk 7.13.46 8. Barendregt 7.13.56 7. Wim de Wilde 7.14.08 8. Nico Lute 7.15.15 9. Rinus Hoogerland 7.16.54 Miss Helen uit Oostburg, die uiteraard twee dagen lang de strijd door Zeeuws-Vlaanderen had gevolgd, beloonde de ge lukkige Ad van Breugel op de traditionele manier. De gebrilde coureur uit Zwijndrecht huilde bij de aankomst in Oostburg van vreugde. Hij had zijn vijfde over winning van dit jaar bevochten, maar deze zege in de eerste Om loop van Zeeuws-Vlaanderen was ontegenzeggelijk zijn mooi ste, waarop met hem de Breda- bierploeg trots kan zijn. 6. Michael Wright (Eng.) z.t. 7. André Darrigade (Fr. z.t. 8. Carmine Preciozi (It.) z.t. 9. Gilbert Desmet II (B.) z.t. 10. Fr. Melckenbeeck (B.) z.t. Het eindklassement luidt als Volgt: 1. Van Looy (B.) 12.24.27 2. Stablinsky (Fr.)' 12.24.37 3. Sorgeloos (B 12.24.48 4. Poulidor (Fr.) 12.24.54 5. Peter Post (N.)' 12.25.26 6. Jan Janssen (N.)' 12.25.29 7. Anquetil (Fr.) z.t. Richard Bukacki uit Axel won afwachtingskoers Tijdens de 165 km lange weg wedstrijd voor amateurs werd te Terneuzen een afwachtingskoers gehouden voor nieuwelingen. De wedstrijd bestond uit twee manches van 25 en 50 km. De talrijke premies die door wieler fans werden geschonken, droe gen tot de spanning bij en menig maal werden fraaie spurts ge toond om in het bezit van de premie te komen. Aktief waren in de eerste manche J. Beun uit Biervliet en Ko van Roosendaal uit Steenbergen. Zij eindigden met een grote voorsprong op de overige dertig renners. In de tweede manche deed de Axelaar Bukacki van zich spre ken en de uiteindelijke punten telling deed hem als overwin naar eindigen. De tweede man che werd gewonnen door Cor Leunis uit Amsterdam. Het eindklassement luidde: 1. Richard Bukacki (Axel); 2. Jac. Roosendaal (Steenbergen); 3. W. de Feber (Sluiskil); 4. Cor Leunis (Amsterdam); 5. C. Jan maat (Amsterdam); 6. H. de Schipper (Breskens). De nieuwelingen in actie. In der de positie rijdt de eindoverwin naar Richard Bukacki uit Axel. Motorduivels veroorzaken verkeersongevallen Twee jongemannen die zon dagavond op zware motoren over de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht raasden, hebben een reeks verkeersongelukken ver oorzaakt waarbij één persoon ernstig werd gewond en een an der licht. De motorrijders kon den nog niet worden aangehou den. Rijkspolitiemannen die met hun Porsche langs de weg ston den en het tweetal met een snel heid van circa 130 km zagen langs komen, dachten; „dat gaat mis". Zij waarschuwden per mo bilofoon een andere Porsche die zich een eind verder op de weg bevond. Deze laatste stuitte even later bij Linsohoten op een ketting botsing waarbij vijf auto's en een motor met zijspan waren be trokken. Van de berijders van de motor was er één zwaar gewond en één licht. Het bleek dat een personen auto bij een inhaalmanoeuvre van de twee motorrijders op de motor met zijspan was gebotst, waardoor deze laatste tegen de vangrail werd geslingerd. Ach terop komende auto's reden op de dwars over de weg staande wagen in. De motorrijders wa ren doorgereden. Als gevolg van de kettingbot sing ontstond een file waarin nog drie enkelvoudige autobot singen plaats hadden. Hierbij deden zich geen persoortlijke on gelukken voor. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 1496 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1015 vette koeien en ossen; 481 varkens. De noteringen waren: Vette koeien; ƒ3,55ƒ4,25 en varkens ƒ1,98—ƒ2,03 per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer korter, handel redelijk, prijshoudend, prima's boven no tering, worstkoeien ƒ3,45—ƒ3,60 per kg; Varkens: aanvoer klei ner, handel vlot, prijzen hoger, prima vleesvarkens boven note ring, zware varkens 1,72—1,75 per kg, slachtzeugen 1,45 ƒ1,55 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende1 prijzen genoteerd; Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 vocht levering deze weel:, franco fabriek Rotterdam 34,60. Zomergerst, volgens monster, 27ƒ28,25; Groene erwten, franco Rotterdam, tot 41 Schokkers, franco Rotterdam, tot ƒ48. Internationals vriendelijker, C. S. M. lager Beursplein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een vrij vaste stemming voor de internationale waarden. Hierbij onderscheidden zich Hoogovens. Direkt bij de opening werd in deze hoek gehandeld op 610 tot 6X2. De vraag in deze hoek kwam hoofdzakelijk van de beroeps- handel. Dit bleek later niet vol doende om het verhoogde niveau te handhaven. Aanbod was oor zaak dat de koers afbrokkelde tot 608. Philips zette de koers stijging van de vorige week voort op 153,70 152,90). Het was wederom Zwitserland dat belangstelling voor de elektro- aandelen toonde. Unilever zette 40 cent hoger in op f 146,30 om later verder uit te lopen tot 146,70. Kon. Olie ging een halve gulden omhoog tot 163. Verder verbeterde AKU 2 punten bij een eerste afdoening op 46U/2. Phi lips en Unilever zakten in tot resp. 153,40 en 146,40. De markt werd gesteund door Wall- street, waar de markt vrijdag hoger sloot. Aandelen Centrale Suiker werden regelmatig ver handeld op een koers van rond de 442 (451). De beurs beschouwt de daling voor deze aandelen als een technische koersreactie op de vaste stemming van de vo rige week. De V. A. T.-aandelen deden ƒ24,50 tot ƒ25 (ƒ26,50). In de scheepvaartsector was ONTVOERING IN NOORD-RHODESIE De 34-jarige Zuidafrikaan Den nis Riggs, een blanke tegenstan der van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, is uit de Noordrho- desisehe hoofdstad Loesaka ont voerd. Volgens premier Kenneth Kaoenda heeft de geheime poli tie van premier Verwoerd de hand hierin. Hij heeft een scherp protest bij - de Britse regering in gediend. Riggs was lector aan de uni versiteit Witwatersrand te Jo hannesburg. Hij vluchtte een maand geleden met zijn echtge note naar Noord-R'nodesië. Vrij dagavond werd hij in zijn wo ning in Loesaka door enige blan ken overmeesterd en in een auto gesleurd. De Noordrhodesische politie meent dat zij de uitge strekte grens reeds gepasseerd zijn. Premier Kaoenda verklaarde zondag dat hij eist dat Riggs wordt teruggebracht. Hij is er van overtuigd dat Riggs door Zuid-Afrikanen is ontvoerd. Over de reis die de heer C. Verolme naar Rusland, Finland en Zweden heeft gemaakt en waarvan hij vrijdag ver moeid was teruggekeerd, vertelde zater dagmorgen dat hjj gedurende zes dagen tweemaal per dag met ministers en hoge ambtenaren in Moskou had gesproken, waarbij diverse projecten aan de orde waren gesteld. Hiermee is de basis gelegd voor de mogelijkheid offertes te maken voor pro jecten waarin de Russen zijn geïnteres seerd. Het bezoek dat minister Luns kortgeleden aan Rusland bracht, had, zo meende de heer Verolme, het leggen van conta'cVn vergemakkelijkt. De heer Verolme, die op last van de Duitsers in 1940 reeds in Moskou was geweest, toen de Russen in ruil voor schepen de Duitsers olie en graan wil den leveren, was verbaasd geweest over de geweldige vooruitgang en vernieu wing die hij na 25 jaar in Moskou kon constateren. We moeten, zo meent hij, meer en meer onze aandacht schenken aan de landen van het communistische blok. Juist dit soort bezoeken kan, van betekenis zijn voor de toekomstige ver houdingen en er aan meewerkeft dat de tegenstellingen in de verre toekomst ver vagen. Over zijn bezoek aan Scandinavië, waar hij tal van zakenrelaties en col lega's had ontmoet, merkte hij op de indruk te hebben gekregen dat er daar in de scheepsbouw grote verliezen zijn geïncasseerd, wat naar zijn mening ook voor Japan geldt. Door specialisatie en het leveren van kwaliteitsprodukten kan naar de overtuiging van de heer Verolme Nederland nog best meekomen in de scheepsbouw en een blijvende concurren tiepositie innemen. In de loop van september verwacht hij een Indonesische delegatie om ver der te spreken over de plannen, waar mee hij enkele maanden geleden naar Indonesië reisde- We zullen Indonesië niet meer dan hand en span-diensten kunnen aanbieden. Er is geen sprake van dat we er een werf gaan bouwen, maar zeker is dat in Indonesië de scheep vaart een grote toekomst heeft. Wat we voor Indonesië zullen kunnen doen, zal na de komst van de Indonesische dele gatie wel blijken. Tenslotte vertelde de heer Verolme nog, dat de eerste fabriek voor de ge metalliseerde textiel volgende maand in Kentucky in de Ver. Staten zal worden geopend. De Russen, zo zei hij, hadden hier ook grote belangstelling voor. HONDERDDUIZEND GULDEN VOOR NIEUWE BARETTEN Naar het A.N.P. uit militaire kringen in Den Haag verneemt is men bij de Kon. Landmacht van plan een bedrag van onge veer honderdduizend gulden te gaan uitgeven voor nieuwe ba retten. De baretten zijn bestemd voor het personeel dat dient bij de gemechaniseerde infanterie- eenheden. De militaire hoofddek sels krijgen een blauwe kleur en ze zijn bedoeld als een blijk van waardering voor de militairen die hun gepantserde voertuigen goed onderhouden. Er zouden er ongeveer 25.000 nodig zijn en aangezien baretten ongeveer vier gulden per stuk, vergt de invoe ring ervan een ton. De legerlei ding zou verder van plan zijn een soortgelijke regeling voor de cavaleristen in te voeren. Alle cavaleristen dragen nu een zwar te baret. In de toekomst zou men het dragen van die zwarte baret eveneens afhankelijk willen stel len van de zorg, die de cavalerist voor zijn voertuig toont. Het initiatief tot het invoeren van de blauwe baretten is af komstig van staatssecretaris Haex. Dr. Gerard Kuiper, verant woordelijk voor het Ranger- project, heeft op een persconfe rentie gezegd dat uit maanfoto's blijkt, dat er twee soorten maan oppervlak bestaan, n.l. de grole kraters met lava en secundaire en tertiaire kraters, gevormd door het neervallen van het ma teriaal uit de grote kraters en botsingen met meteorieten. De secundaire kraters die in het ge bied liggen waar de Ranger-7 is neergekomen, zijn gevormd door materie die de krater Tycho heeft uitgeworpen en niet kra ter Copernicus, zoals aanvanke lijk was gemeld. Dr. Kuiper zei dat rond de grote kraters stoflagen liggen ter dikte van 3 tot 5 meter. De foto's die het ruimteschip op 31 juli heeft genomen 4316 stuks, van een hoogte van 2129 km tot 300 meter zijn volgens in onze natie en onze goede dr. Kuiper van onschatbare zaak niet kunnen schokken," zei waarde voor het bepalen of er de premier. op de maan bemande ruimte schepen kunnen landen. het stil. De koersen lagen be neden het slot van vrijdag. Ook aandelen van de leidende cul tuur-maatschappijen lagen iets luier in de markt. De staatsfond sen vertoonden een vaste stem ming. In de lokale afdelingen wer den de aandelen van de Kon. Ver. Tapijtfabrieken hoger gead viseerd, dit op het gunstige di- videndvoorstel over het boekjaar 1963/64. Homburg kreeg een la gere advieskoers. Deze maat schappij heeft het slachtbedrijf uit de N. V. Van Rooyen in Al melo overgenomen. In verband hiermede heeft Homburg 200 aandelen B, elk groot nominaal 500, tegen 430 procent uitge geven. Op dinsdag 15 september kan met claimrecht worden in geschreven op nominaal 1 min aandelen Grontmij tegen 150 pro cent. De stukken worden op de incourante markt verhandeld. De claimhandel begint maandag 7 september. FEDERATIE MALEISIE EEN JAAR OUD Zondag is de eerste verjaar dag van de federatie Maleisië feestelijk gevierd met défilé's, volksfeesten, officiële recepties en gebeden. Premier prins Abdoel Rach- man richtte een boodschap tot het Maleisische volk, waarin hij de vijandigheid en de aanvallen van Indonesië tegen Maleisië veroordeelde. „De vijandige en afkeurenswaardige daden van Indonesië, invasie, agressie, on dermijnende activiteiten en sa botage hebben ons vertrouwen (Nagekomen advertentie.) Ik ben de Verrijzenis en het eeuwig leven Het heeft de Heer behaagd tot Zich te roepen de ziel van zijn trouwe dienaar, onze geliefde Echt genoot, Vader, Schoonvader, Grootvader, Broeder, Schoonbroeder, Oom en Neef, Mijnheer Echtgenoot van Mevrouw Marie Emilia Bonte, geboren te Hoek 13 juli 1884 en godvruchtig in de Heer ontslapen in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil 31 augustus 1964, versterkt door de H. Sacramenten der zieken. Dit melden U met diepe droefheid doch christene gelatenheid: Mevrouw M. CORTVRIENDT—BONTE zijn echtgenote Mijnheer F. CORTVRIENDT Mevrouw A. CORTVRIENDT—GOETHALS Mejuffrouw FELICE CORTVRIENDT zijn kinderen Juffrouw CARINE CORTVRIENDT Juffrouw CHANTAL CORTVRIENDT zijn kleinkinderen Mejuffrouw IRMA CORTVRIENDT zijn zuster Familiën CORTVRIENDT - BONTE - GOETHALS - GOETHALS Terneuzen, 31 augustus 1964. Axelsestraat 229. De plechtige uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal geschieden op vrijdag 4 september a.s. te 10 uur in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Terneuzen, waarna de begra fenis zal plaatshebben op de R.K. Begraafplaats aldaar. Samenkomst: Axelsestraat 229 om 9.30 uur. Dodewake met rozenkransgebed: donderdagavond om 7 uur in de Triniteïtskerk.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3