Verenigde Staten zullen de vrijheid verdedigen RADIO Geen geld meer voor V.N.-actie op Cyprus Chroesjtsjov Praag sprak in Het district Hue autonoom gebied? .,DE MENSEN HAKEN NAAR VREDE" NIEUWE JACHT OP BELGISCHE HOUTHAKKER Maandag 31 aug de laatste dag Fa Meijer Zonen Verenigde Staten achter Turkije VRIJWILLIGERS UIT ZIID-AFRIKA VOOR REGERING-TSJOMBE .PROVOCERENDE ACTIE' VAN AMERIKA „Cleo" spaarde Cape Kennedy HET WEER Gelijke rechten mijjriwerkers Geen kernwapens verhuurtenten slaapzakken en butagasbranders Anti-Amerikaanse betoging Aflossing Turkse detachement Weer relletjes Scholen in Saigon gesloten Arrestaties CHOLERA OP MALAKKA Weerbericht Hoogwater Frudürtng b}J abonnement: Terneuzei DfiHeBenr-Boofrwiactetirf I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f 6,per kwartaal; per maand 'f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE ZEEUW ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6286 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Johnson heeft zieh donderdagavond op de conventie van de democratische partij in Atlantic City verbonden de partij ln november naar de overwin ning te leiden. In de rede, waarmee hij zijn kandidatuur voor het president schap aanvaardde, vroeg John son de partij de vlam brandend te houden die wijlen president Kennedy had ontstoken. De par tij moest het program dat Ken nedy had ontworpen, uitvoeren en de democratische partij had een programma opgesteld voor alle Amerikanen. Johnson verklaarde dat de mensen haken naar vrede, maar dat die vrede niet alleen door kracht wordt verkregen, maar door wijsheid, geduld en gema tigdheid, eigenschappen die de ondertekening van het verdrag over het staken van de kern proeven mogelijk hebben ge maakt. De Verenigde Staten zouden nooit wankelen bij de verdediging van de vrijheid. Johnson beloofde het land naar een grotere eenheid te lei den en vroeg de Amerikanen zieh achter hem te scharen om zijn program te kunnen uitvoe ren. De democratische partij bood het Amerikaanse volk de keus tussen eenheid en verdeeld heid, tussen hoop en vrees. In de V. S- zelf behoorde het verzekeren van een gelijke be handeling aan alle Amerikanen tot een van de grootste verant woordelijkheden. Iedere Ameri kaan had het recht als persoon behandeld te worden. Hij moest een baan kunnen vinden, zijn kinderen kunnen opvoeden, bij verkiezingen kunnen stemmen en naar zijn persoonlijke ver diensten beoordeeld worden. Zo lang hij president zou zijn, zou gelijk recht voor allen zijn. Zijn regering kon en zou niet toe staan dat dit grote doel in gevaar werd gebracht door roekeloze gewelddaden, aldus Johnson. (Adv.) Jï Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Nog geen dag nadat de groot scheepse klopjacht op de Belgi sche houthakker Hoger Champe- nois in de bossen bij Aaiden was stopgezet, is de vluchteling vrij dagochtend ontdekt. Hij had zich schuil gehouden in de kelder van 2jjn halfbroer, de 74-jarige Rong- vaux. Deze sloeg onmiddellijk alarm, maar voordat hulp kwam opdagen was Champenois al ver dwenen met achterlating van zijn laarzen, patronen en een overall. Het gehele apparaat van de marechaussee in het zuiden van de provincie Luxemburg is vrij dag weer ingeschakeld om de jacht op de houthakker te hervat ten. De zondag ingezette klopjacht werd donderdag stopgezet, nadat zonder resultaat een groot ge deelte van de ongeveer 6000 ha bos, waarin men aannam dat Champenois een toevlucht had ge zocht, was uitgekamd. Een laat ste poging werd nog gedaan door 500 met kogelvrije vesten uitge ruste manschappen van de mare chaussee, gesteund door drie straaljagers van de luchtmacht, die met speciale camera's 2600 foto's van de bossen namen, en speurhonden. Champenois pleegde zondag een overval op een winkelierster en haar dochter, die hij met bijlsla gen ernstig verwondde. Een twee de dochter nam hij als gijzelaar ster mee, doch zij werd nog de zelfde dag ongedeerd teruggevon den. Raillerende Twee Britse mijnwerkers ver blijven sinds maandag 730 meter onder de grond in een steenkool- miin bij Coventry. Zij hebben grieven over hun loon en wei geren daarom naar boven te ko men, hoewel artsen gewaar schuwd hebben dat hun gezond heid gevaar loopt. Driehonderd Van de duizend mijnwerkers in deze mijn hebben zich met hun twee collega's solodair verklaard. Zij weigeren af te dalen. De twee mijnwerkers, 43 en 33 jaar oud, zijn gehuwd en hebben elk drie kinderen. Een functio naris van de Britse steenkolen- raad de Britse mijnen zijn staatseigendom zei dat de twee mijnwerkers wat hem be trof beneden konden blijven. Engels sprekend paar bood ongedekte cheque aan Een Engelssprekende man en vrouw hebben een bedrijfsleider van een zaak in het centrum van Heerlen opgelicht, door een be drag van 171,72 te betalen met een ongedekte Engelse chêque. De bedrijfsleider kwam daar eerst enkele dagen later achter, toen de informatie van de Neder landse Handel Mij hem bereikte. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. Ik vraag het Amerikaanse volk een mandaat, niet om de leiding te hebben bij de uitvoe ring van een kant-en-klaar pro gram, niet om „de dingen alleen maar draaiende te houden", maar een mandaat om te begin nen, zo riep Johnson uit. Dit volk en deze generatie hadden voor het eerst de kans om een grote maatschappij te bouwen, een plaats waar de be tekenis van het menselijke leven de wonderen van de menselijke arbeid evenaarde. Johnson wees er nog eens met nadruk op, dat er in de huidige wereld geen plaats is voor zwak heid, maar ook met voor roeke loosheid. Wij kunnen niet over ijld kernwapens gebruiken die ons immers allen kunnen ver nietigen. Het enige is dat wij met de volle inzet van geheel ons verstand en onze wil ervoor zorgen dat deze wapens nooit gebruikt zullen worden, aldus Johnson. Minister van justitie Robert Kennedy had vóór Johnson ge sproken. Hij hield een korte in leiding op de film over het leven van zijn broer, die in de zaal ver toond werd. Toen Robert Kenne dy het spreekgestoelte beklom, werd hij luide en langdurig toe gejuicht. (Adv.) van de verkoop van onze langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. NOORDSTRAAT 25—27 AXEL- Telefoon 01155-795 DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE IN ATLANTIC CITY Mevrouw Jacqueline Kennedy (links) begroet de democratische kandidaat voor het vice-presi- dentschap, Hubert Humphrey, terwijl Amerika's „first lady", mevrouw Johnson toekijkt. De secretaris-generaal der Ver. Naties heeft de veiligheidsraad in een rapport ervan op de hoog te gesteld dat het vredesleger van de volkerenorganisatie op Cyprus met een lege geldkist werkt. De geschatte kosten wa ren volgens hem twee miljoen hoger dan het totale bedrag aan vrijwillige bijdragen die hij voor dit doel had ontvangen. Donderdagavond is in Ankara de eerste demonstratie tegen de Cyprus-politiek van Washington gehouden. Duizend mensen rie pen „Yankee, go home". Op spandoeken stond „Amerika, speel niet met onze trots" en „Wij zijn voor dollars niet te koop". De politie voorkwam dat men de Amerikaanse ambassade be reikte. Ernstige incidenten heb ben zich niet voorgedaan. De Griekse regering heeft vrij dagochtend de Turkse regering een aanbeveling doen toekomen om de aflossing van de op Cy prus gestationeerde Turkse troe pen minstens een maand uit te stellen. De aanbeveling werd overhandigd aan de Turkse am bassadeur in Athene, Ilkin. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag officieel uiting gegeven aan ztfn „ongerustheid" over de weigering van president Maka- rios om de Turken toe te staan op maandag a.s. een deel hunner troepen op Cyprus af te lossen. De Turken bezitten dit recht overeenkomstig de akkoorden van Zurich, waarin de politieke status der Cyprische republiek werd vastgelegd. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde dat men de toestand op Cyprus nauwlettend in net oog houdt. „Dit nieuwe geschil zou kunnen leiden tot 'n hervatting der vijandelijkheden en het is belangrijk dat dit niet gebeurt," zei hij. De Amerikaanse regering is van mening dat de Turken het recht bezitten een deel van hun contingent op Cyprus om het half jaar af te lossen. Men wijst er in officiële Amerikaanse krin gen op dal de Verenigde Staten dg eenzijdige opzegging door president Makarios van de over eenkomst van Zürich nimmer hebben aanvaard. Hierin is be paald dat Turkije 650 en Grie kenland 950 militairen op het eiland mag legeren. Elk half jaar kan een deel dezer troepen worden afgelost. Chroesjtsjov heeft donderdag in Praag een rede gehouden waarin hij zowel de Chinezen als het Amerikaanse „imperialis me" aanviel. Kort na zijn aan komst sprak hij zijn rede uit op het. middeleeuwse stadsplein van Praag bij het standbeeld van de protestantse hervormer Jan Huss. Een menigte van naar schatting honderdduizend mensen hoorde hem aan. Chroesjtsjov beschuldigde de Chinese leiders ervan een breuk in de internationale communis tische beweging te willen ver oorzaken. Zij zijn volgens hem de oorzaak van een groeiende „agressieve activiteit" van de Verenigde Staten en de Zuidviet- namese militaire „kliek". CYNISCHE HULP AAN KONGO Hij veroordeelde eveneens de luchtaanvallen op Cyprus door Turkije. „De Sowjet-Unie kan niet onverschillig blijven ten op zichte van het gevaar van een gewapend conflict dat kan uit breken in de nabijheid van haar zuidelijke grenzen". Het bom barderen van Noord-Vietnam, provocerende activiteiten" in Laos, spionagevluchten boven Cuba, aanmoediging van de aan vallen van „geëmigreerde ban- dieten"'op Cuba en de „cynische hulp" aan „verrottende regerin gen" van Kongo weet hij aan het Amerikaanse „imperialis me". Wat West-Duitsland betreft zei Chroesjtsjov dat het tijd wordt dat de Westduitsers hun vruchte loze politiek van niet-erkenning van Oost-Duitsland opgeven. Hij verlangde afsluiting van een vredesverdrag met de „twee Duitse staten" en erkenning van Oost-Duitsland. Chroesjtsjov verdedigde nog maals de opvatting van arbeids verdeling tussen de communis tische landen. Roemenië is daar tegen. ECONOMISCHE REORGANISATIE Tevoren had president Novot- ny zijn steun aan dit plan toege zegd, waarbij hij de nadruk leg de op de afhankelijkheid van de Tsjechoslowaakse economie van die van de Sowjet-Unie. Hij kon digde economische reorganisatie aan, waarbij de fabrieken „uit gebreide bevoegdheden maar te vens volledige verantwoordelijk heid zullen krijgen". Novotny verzocht onmiddellijk een internationale conferentie van de communistische partijen te beleggen. Chroesjtsjov woont als hoofd van een Sowjetrussische delega tie de viering van de twintigste verjaardag van de Slowaakse opstand tegen het nazi-regiem bij. Hij zal tot 5 september in Tsjecho-Slowakije blijven. Zestig vrijwilligers zijn vrij dagochtend uit Johannes burg vertrokken met be stemming Leopoldstad. Een aantal van hen was afkom stig uit Zuid-Rhodesië. Zij zullen bij het leger van de regering-Tsjombe worden ingelijfd, dat daarmee over 130 huurlingen uit Zuid- Rhodesië en Zuid-Afrika beschikt. Volgens het Zuid- afrikaanse persbureau wacht in Johannesburg nog een honderdtal jongelui op vertrek naar Kongo. In Dar-es-Salaam werd don- dagavond door de minister van buitenlandse zaken van Tangan yika bekendgemaakt dat met spoed troepen zijn gezonden naar Kigoma aan de oostelijke kust van het Tanganjika-meer. Deze maatregel is genomen nadat er berichten waren ontvangen, dat verscheidene honderden Kongo lezen de laatste twee dagen het land waren binnengekomen. OLENGA NIET GEDOOD De burgelijke opstandelingen regering die drie weken in Stan- leystad werd ingesteld, is door de opstandelingengeneraal Ni cholas Olenga ontslagen, zo is in Leopoldstad vernomen. Dit blijkt uit een uitzending van radio-Stanleystad, die in Leo poldstad is beluisterd. Olenga die zichzelf tot generaal heeft be noemd, zou zijn regering hebben ontslagen wegens „onmacht en voor de veiligheid schadelijke daden". De regering van Leopoldstad had vorige week gemeld dat Olenga bij een afgeslagen aanval op Boekavoe zou zijn gedood. Volgens de radio-uitzending is een college van zaakgelastig den met het bestuur van de stad belast. ARRESTATIE IN LEOPOLDSTAD De Kongolese veiligheidsdienst heeft vrijdag Germain Mba, voorzitter van de „nationale re volutionaire beweging van Ga bon", in Leopoldstad gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van ondergrondse, tegen de Kon golese staat gerichte bedrijvig heid. (Adv.l 2f&iet Fabrieken Zevenbergen Volgens in Saigon de ronde doende berichten zou het district Hue in inidden-Vietnam zichzelf tot autonoom' gebied hebben ver klaard. President zou zijn pro fessor Le Khac Quoeyen, deken van de medische faculteit. Donderdag heeft een delegatie van faculteitsvoorzitters der uni versiteit van Hue onder leiding van prof. Le Khac Qoeyen aan de Amerikaanse consul-generaal een voor president Johnson be stemde brief overhandigd, waar in zij de Amerikaanse regering verzoeken haar invloed aan te wenden om de regering-Ngoeyen Khanh te doen verdwijnen en daaraan verdere hulp te onthou den. De hoogleraren verklaren in hun brief niet uit godsdien stige motieven te handelen, doch uitsluitend uit zorg voor het be houd van de democratie. Bij nieuwe godsdienstrelletjes in Saigon is vrijda# het kantoor van een katholiek dagblad in brand gezet. Volgens ooggetui gen zou de brand zijn gesticht door boeddhisten, die in leger- en regeringsvoertuigen waren aan gevoerd. Bij hierbij ontstane ge vechten werden enige personen gewond. In het gebied van Saigon zijn alle openbare en particuliere on derwijsinstellingen voorlopig ge sloten, zo is vrijdagavond offi cieel bekendgemaakt. De maatregel van het ministe rie van onderwijs geldt ook voor de cursussen en de bibliotheek van de culturele dienst van de Franse ambassade Vrijdagavond zijn ongeveer 15 schoten gelost op de centrale markt in Saigon, waar enige dui zenden boeddhisten bijeen wa ren. Veel 'betogers vluchtten in paniek. Gewapende parachutis ten, politie en brandweerlieden verrichtten arrestaties in de nauwe zijstraatjes in een poging de onlusten de kop in te druk ken en een uitgaansverbod op te dringen. Gewapende groepen be togers werden uiteengedreven. De arrestanten werden in poli tiebussen weggevoerd. Ongeveer 200 personen zwierven door de straten. Auto's en motorfietsen werden in brand gestoken. Even na middernacht slaagde de poli tie erin de ord^ te herstellen. Verscheidene soldaten werden in de donkere stegen met messte- kerl gewond. Het aantal sterfgevallen als gevolg van cholera op Malakka was vrijdag gestegen tot 105. De orkaan „Cleo" die donderdag in Miami grote schade had aange richt, heeft op zijn verdere tocht langs de kust van Florida de ra ketinstallaties op Cape Kennedy gespaard. De windsnelheid die eerst 225 kilometer per uur had bedragen, was bij het naderen der lanceerterreinen afgenomen tot 100 kilometer. Uit voorzorg waren zes raketten op lanceerinstallaties stevig vast gesjord, terwijl de raket „Titan 2", bestemd om aan het eind van het jaar de Amerikaanse ruimte vaarders Virgil Grissom en John Young in het kader van het „Ge- mini-project" gezamenlijk een proefvlucht te doen maken, van zijn tweede trap was ontdaan. Als gevolg van deze demontage ligt het in de lijn der verwachtingen, dat in deze proefvlucht vertraging zal ontstaan. WESTELIJKE WIND Over het noordelijk deel van de Noordzee ligt een depressie, die zijn invloedsfeer vandaag ook over onze omgeving zai uitbrei den. Aan de westflank van deze depressie stroomt koele oceani sche lucht naar het zuiden. Deze koeje luoht zal vandaag de zeer warme continentale lucht, die vrijdag tijdelijk in het oosten van het land terugkeerde, definitief verdrijven. De kans op buienvor ming neemt daarbij toe. Ook in midden-Europa zal tij dens het komende weekeinde de temperatuur drastisch omlaag gaan. In Duitsland kwamen vrij dag nog temperaturen voor tot 36 graden. Het was daar reeds de derde dag, dat de temperatu ren op de meeste plaatsen tot boven 30 graden kwamen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met verspreide buien. Overwegend matige wind uit westelijke rich tingen. Verdere daling van tem peratuur. ZATERDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.41 5.53 Terneuzen 6.16 6.2S Hansweert 6.56 7.08 Walsoorden T.06 7.18 ZONDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.30 6.49 Terneuzen 7.05 7.24 Hansweert 7.45 8.04 Walsoorden 7.55 8.14 MAANDAG 31 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.30 7.59 Terneuzen 8.05 8.34 Hansweert 8.45 9.14 Walsoorden S.55 9.24 Zosv e«i IV5aarestasi«ien ZON MAAN op onder op onder aug 29 5.47 7.34 10.26 1.08 30 5.48 7.31 10.59 2.29 31 5.50 7.29 11.43 3.47 I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1