President Johnson democratisch kandidaat by acclamatie Driemanschap in Zuid-Vietnam Makarios wil Turkse troepen niet laten aflossen IN NOVEMBER NAAR „EEN GEWELDIGE OVERWINNING" Cholera in Japan HUBERT HUMPHREY, VRIEND VAN ARBEIDERS EN BOEREN HET WEER TOESTAND „KWETSBAAR EN GEVAARLIJK" KONGO'S STRIJD Griekse militairen op Cyprus aangekomen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6285 Hubert Humphrey de tweede man Spreker met overredingskracht MILITAIREN BESCHOTEN DEMONSTRANTEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden N. V. V. waarschuwt tegen emigratie Druk op Ankara Vloot en luchtmacht KRIJGT IETS INTERNATIONAALS TURKIJE PROTESTEERT TEGEN BLOKKADE Frankering by abonnement: Terneuzen Difeefenr-Hoofredaeteui': I. van de Sonde Redacöe-adres: Noordstraat 55—57 Adminlstratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maam" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 cfc DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; Minimum pet advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Amerikaanse democratische partij heeft woensdagavond op haar conventie in Atlantic City president Lyndon Johnson aange wezen als kandidaat voor het presidentschap. De benoeming ge schiedde bij acclamatie. in 1936 en 1940 en Eisenhower in 1956 aangewezen. Het voorstel om president Johnson hij acclamatie te benoe men werd gedaan door éen vrou welijke afgevaardigde uit Flo rida. Het voorstel ontlokte een enorm geschreeuw. Muziekkorp sen begonnen te spelen en in de zaal brak een hels lawaai los. John McCormack, voorzitter van het huis van afgevaardigden en voorzitter van de conventie, maakte toen officieel bekend dat het voorstel bij acclamatie was aangenomen. Tot nu toe zijn alleen Franklin Roosevelt en Eisenhower door hun partijen bij acclamatie tot kandidaat voor het president schap benoemd. Roosevelt werd Met groot enthousiasme werd Johnson begroet toen hij na zijn benoeming de zaal binnenkicam. Hij dankte de conventie voor de eer die zij hem had bewezen en Op de conventie van de Ameri kaanse democratische partij in Atlantic City is de senator Hu- bert Humphrey bij acclamatie, uitgeroepen tot democratisch kandidaat voor het vice-presi dentschap. Foto: Vlak na deze duidelijke kandidaatstelling werd deze foto gemaakt van het democratische duo in de verkiezingen van no vember. verklaarde dat hij de partij in november naar een geweldige overwinning zou leiden. Johnson maakte hierop bekend dat hij senator Hubert Humphrey had aangewezen als kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij beval de conventie aan zijn keuze te bekrachtigen en ver klaarde dat die keuze „de en thousiaste overtuiging vertegen woordigt van de grote meerder heid der democratische leiders". Als de senator uit Minnesota ge kozen zou worden, zou Johnson zich sterker voelen als regerings leider. Johnson zei dat de regering het program van John F. Ken nedy één van de grootste Amerikanen had uitgevoerd zonder ook maar een ogenblik te aarzelen. Johnson verklaarde dat hij de man had gevonden, die alle kwaliteiten bezat om de functie van vice-president en die van Drieennegentig personen zijn in quarantaine geplaatst nadat een bewoner van Tsjiba ten oos ten van Tokio aan cholera was overleden en een nieuw geval van deze ziekte was ontdekt. De maatregelen tegen cholera in Tsjiba en Tokio zijn verscherpt. Ook in Singapore heerst cho lera. Het gebied is besmet ver klaard. Een niet ingeente vrouw is met deze ziekte opgenomen. president, zo dit nodig mocht zijn, te bekleden. Humphrey had een lange ervaring in het open bare leven en kende, de pro blemen van alle Amerikanen. Johnson wees erop dat hij, vóór hij zijn keuze maakte, tal rijke besprekingen met partijlei ders en regeringsfuntcionarissen had gevoerd. Humphrey was de beste man in Amerika voor de functie van vice-president, aldus Johnson. Daarna werd senator Hubert Humphrey bij acclamatie be noemd tot democratisch kandi daat voor het vice-president schap. Senator Hubert Humphrey, lang beschouwd als één van de libe raalste leden van het Ameri kaanse congres, heeft vele jaren naar een topfunctie gestreefd. In 1956 overtrad hij een ongeschre ven wet in de Amerikaanse poli tiek toen hij verklaarde dat hij wel graag tot democratisch kan didaat voor het vice-president- sohap benoemd wilde worden. In 1960 voerde hij een krach tige campagne om tot democra tisch kandidaat voor het presi- dentsohap aangewezen te wor den. In het begin van de wedloop werd hij terzijde geschoven door John F. Kennedy, die toen sena tor voor Massachusetts was. Humphrey die 53 jaar is, heeft een grote ervaring zowel op bin nenlands als buitenlands politiek terrein en een degelijke reputatie als politieke leider. Al in 1948 leidde hij de campagne voor een krachtige wetgeving op het ge bied van de burgerrechten. Als plaatsvervangend leider van de democraten in de senaat heeft hij er dit jaar de betreffende wetsvoorstellen mee helpen door drukken. In de afgelopen weken heeft de senator uit Minnesota, zich bewust van het wantrouwen dat de grote zakenmensen tegen hem koesterden wegens zijn re putatie als trouw bondgenoot van arbeiders, boeren en de li berale intellectuelen die Adlai Stevenson steunden, krachtige pogingen gedaan om het ver trouwen van de zakenwereld te winnen. PUBLICITEIT. Ondanks de fUliibusters lan ge redevoeringen van zuidelij ke leden slaagde Humphrey erin het omstreden wetsvoorstel in zake de burger: echten door de senaat aangenomen te krijgen. Maar hierdoor is hij onpopulair geworden in het zuiden en kan hij daar weinig steun verwach ten. Humphrey ,:eij grote en enigs zins dikke man, heeft de reputa tie een spreker met overredings kracht te zijn. In 1958 had hij in Moskou een onderhoud met Chroesjtsjov. Na afloop van het gesprek, dat acht uur duurde, wilde hij niets zeggen tegen ver slaggevers. Hij zei dat hij eerst verslag moest uitbrengen aan president Eisenhower. Deze sfeer van geheimhouding bezorgde hem veel publiciteit. BURGEMEESTER. Senator Humphrey is in Wal lace in Zuid-Dakota geboren. Zijn vader was apotheker. De jonge Hubert liet zich inschrijven aan de universiteit van Minnesota, maar zwaaide om naar een cur sus in de pharmacie wegens fi nanciële moeilijkheden in het ge zin tijdens de depressie. Later ging hij bij zijn vader in de win kel werken. In 1937 had hij genoeg geid gespaard om naar de universiteit van Minnesota terug te keren. Hij behaalde daar een graad in Militairen hebben donderdag middag het vuur geopend op on geveer 3000 katholieke demon stranten, die, gewapend met stokken, messen, flessen en bijlen, het nationale hoofdkwar tier in Saigon wilden bestormen. Volgens een ooggetuige zou den ongeveer 20 mensen zijn ge troffen, onder wie een Duitse tv-operateur. De demonstranten eisten het aanblijven van de militaire Jun ta ondanks het feit dat de boed dhisten het aftreden van deze regerende raad eisen. Ook in andere de'en van de stad werden donderdag demon straties door katholieken getiou- den ten gunste van generaal Ngoeyen Khanh, die dinsdag on der boeddhistische druk als pre sident aftrad. Volgens betrouwbare kringen heeft de militaire raad gisteren besloten tot de instelling van een driemanschap, dat het gezag over het land in handen zal ne men. os raaa besxoot voo, «.s zichzelf te ontbinden. Het driemanschap zou bestaan uit de afgetreden president ge neraal Ngoeyen Khanh; de oud minister van defensie generaal Doeong Van Minh. KHANH WERD TOEGEJUICHT Volgens latere berichten wordt het aantal doden als gevolg van het schieten door militairen op de demonstranten voor het mi litaire hoofdkwartier geraamd op zes en dat der gewonden op twintig. Tot de doden behoren twee vrouwen en een 17-jarige jongen. Generaal Ngoeyen Khanh, die een uur na het gebeurde bij het hoofdkwartier arriveerde, werd luid toegejuicht toen hij de me nigte toesprak. Hij sprak zijn leedwezen uit over het gebeurde en maande de mensen tot kalm te en discipline. OM DE AMERIKAANSE HULP Uit gewoonlijk goed ingelichte kring werd -vernomen dat gene raal Khiem de wens had te ken nen gegeven president te wor den met generaal Minh als eer de politieke wetenschappen. Humphrey is getrouwd en heeft vier kinderen, drie zoons en een doohter. In 1943 trachtte hij burgemeester van Minneapo lis te worden. Hij werd versla gen, maar twee jaar later geko zen en in 1947 herkozen. In 1948 stelde hij zich met krachtige steun van de arbeiders kandi daat voor de senaat. Daar heeft hij zich in diverse commKs'-es voor vele uitlopende zaken inge spannen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Aanzienlijk koeler Perioden met zonneschijn af gewisseld door wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Vooral in het binnenland aan zienlijk lagere temperature" VRIJDAG 28 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.02 5.37 6.17 6.27 n.m. 5.10 5.45 6.25 6.35 ZATERDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.41 6.16 6.56 7.06 5.53 6.28 7.08 7.18 EINDE VAN DE HITTEGOLF De korte hittegolf bereikte donderdag zijn hoogtepunt. Op de vliegvelden bij Eindhoven, Volkel en Arnhem werd een maximum van 35 graden afgele zen. In de kustgebieden was het toen reeds omstreeks tien gra den koeler tengevolge van het instromen van koele zeelucht. Na het passeren van een fron tale zóne in de nacht van don derdag op vrijdag is lucht bin nengestroomd, die aanzienlijk lagere maximumtemperaturen meebrengt. Dit zal vooral in het binnenland goed merkbaar zijn. Overigens komt ook in de nieu we luchtsoort weinig bewolking voor, zodat het weer opnieuw vrij zonnig zal zijn. De wind blijft zwak uit richtingen tussen west en noord. ZON MAAN op onder op ondei aug 28 5.45 7.36 10.01 11.47 29 5.47 7.34 10.26 1.08 ra 5.48 7.31 10.59 2.29 31 5,50 .7,29 11.43 3.47 Het N.V.V. heeft in zijn bla den zijn leden gewaarschuwd tegen emigratie naar ZuidAfrika. Aan deze waarschuwing ligt ten -rondslag de Zuidafrikaanse nartheidspolitiek, die tot span- ;ngen aanleiding heeft gegeven n die volgens het N.V.V. vroeg jf laat tot een explosie moet leiden. De Cyprische regering heeft Turkjjc medegedeeld dat zij niet zal instemmen met de normale halfjaarlijkse aflossing van 250 militairen van het ongeveer 650 man sterke Turkse contingent op Cyprus. Deze aflossing zou normaal maandag' a.s. moeten ge schieden. De Cyprische regering ba seert dit op de eenzijdige opzeg ging, in april j.l., van de over eenkomsten van Zürich, waarin de status van Cyprus werd ge regeld. Hierin werd Turkije het recht gegeven om 650 militairen op het eiland te legeren en Grie kenland 950 man. De Turkse regering heeft des tijds geweigerd de Cyprische op zegging te aanvaarden. Zij ver klaarde dat elke aanval op het Turkse contigent zou worden be schouwd als een aanval op Tur kije zelf. De mededeling der Cyprische regering aan Ankara over het weigeren van een aflossing van Turkse militairen, die reeds ver scheidene dagen geleden zou zijn afgezonden, heeft geleid tot gro te activiteit onder de Westerse diplomaten in Nicosia. Van welingelichte Westerse diplomatieke zijde wordt ver klaard dat de toestand „gevaar lijk en kwetsbaar" is. Van Cyprische regeringszijde wordt verklaard dat het „als ge volg van de aanvallen die Turk se militaire vliegtuigen drie we ken geleden op Cyprus hebben gedaan, thans politiek onmoge lijk is nog meer Turkse troepen op het eiland toe te laten". Hieraan werd toegevoegd, dat de Cyprische regering bereid was deze zaak voor het internatio nale gerechtshof te brengen. Van bepaalde Westerse diplo matieke zijde werd in Nicosia verklaard dat de Amerikaanse regering „geweldige druk" in Ankara uitoefent om te voorko men dat Turkije de aflossing toch en wel met geweld laat uit voeren, terwijl Britse diplomaten doende zijn deze zaak met de re- gering-Makarios te behandelen. Van diplomatieke zijde wordt nog te Nicosia vernomen, dat de Turkse eerste-minister, generaal Inonu, thans als gevolg van de geladen stemming in het Turkse leger bij de Turkse luchtmacht in een moeilijke positie verkeert. Bovendien zijn de 250 militairen die moeten worden afgelost, dienstplichtigen. Indien zij langer onder de wapenen worden ge houden, zou dit in een speciale wet door de Turkse volksver tegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat deze diplomaten over inlichtingen beschikken, volgens welke Turkije bereid is de af lossing, indien dit noodzakelijk zou zijn, volgende week onder dekking van vloot en luchtmacht te doen geschieden. ste-minister. Voorts zouden de Amerikanen geen steun hebben willen verlenen aan een bestuur, waarin generaal Khanh niet was vertegenwoordigd. Toen echter donderd g beto gingen uitbraken ten gunste van generaal Khanh, zouden de generaals Khiem en Minh ér in toegestemd hebben met Khanh samen te werken teneinde de Amerikaanse hulp niet verloren te doen gaan. De bekendmaking van de vor ming van het driemanschap volgde kort na een betoging van katholieken buiten het hoofd kwartier waar de militaire raad bijeenkwam. Militairen openden het vuur op de menigte, waarbij tenminste vier personen werden gedood en verscheidene gewond. In de middaguren was de rust in Saigon teruggekeerd, of schoon in verscheidene stads delen nog militairen aanwezig waren. De nieuwe Zuidvietnamese lei ders hebben donderdag een on derhoud gehad met de belang rijkste godsdienstige leiders van Saigon, de boeddhistsche pries ter Thich Tam Chau en da rooms-katholieke vicaris-gene raal Kham. Vicaris-generaal Kham vervangt aartsbisschop Paul Nguyen van Binh, die op weg is naar Rome. Na afloop van het onderhoud deden zij een beroep op de be volking om de rust te doen weerkeren. Generaal Doeong Van Minh, „de grote Minh" zoals hij wordt genoemd, was op 16 augustus door generaal Khanh aan de kant gezet. De 48-jarige Van Minh onderscheidde zich destijds als onderofficier in het Franse leger en werd naar de officiers opleiding in Tong bij Hanoi ge zonden. In 1952 werd hij na een cursus op de krijgsschool te Pa- rijg kolonel en later generaal. Tijdens de mis'uk te staatsgreep tegen Ngo Dinh Diem in 1960 bleef hij neutraal. Drie jaar later, op 1 november 1960, had hij de leiding van de staatsgreep waarbij het regime van Ngo Dinh Diem omver werd gewor pen. Hij werd toen president en voorzitter van het revolutionaire comité, daarna van het uitvoe rende comité. Op 30 januari 1964 nam generaal Nguyen Khanh na een nieuwe staatsgreep de macht in handen. In Leopoldstad wordt het met klem ontkend, maar niemand twij felt er meer aan of Tsjombe is weer druk bezig een stoottroep van blanke huurlingen aan te werven, die de rust iii Kongo moet herstellen. Allerlei lieden die in de Katangese tijd van „de oude heer" zoals ze hem noemen dit goed betaalde beroep uit. oefenden, duiken opeens weer in Kongo op. Dit aanwerven van eéh privé- legertje verhoogt het toch al geringe vertrouwen der overige Afrikaanse leiders in Tsjo-mbe niet en dat is een der redenen waarom de organisatie voor Afrikaanse eenheid is uitgeno digd een onderzoek te gaan in stellen naar wat in Kongo ge beurt. De andere reden is de ru zie die tussen Tsjombe's grote Kongo en het vroegere Franse kleinere Kongo van president Massemba-Debat is ontstaan. Niet alleen waren alle tegen Tsjombe agerende Kongolezen Turkije heeft in een nota aan de verenigde naties geprotesteerd tegen het voortduren van de blokkade tegen de Turken op Cyprus. De toevoer van water, levensmiddelen en brandstof wordt de Turken op het gehele eiland onmogelijk gemaakt. Vol gens de nota verslechtert de toe stand snel. In de haven van Fa- magusta liggen de voorraden te bederven terwijl de Turkse Cy prioten honger lijden. Turkije zal een spoedzitting van de vei ligheidsraad eisen als de „ille gale blokkade" door de Grieks- Cyprische regering niet snel wordt beëindigd. Een Turks-Cyprische woord voerder heeft woensdagavond in Nicosia verklaard dat dr. Koets- joek, de Turkse vice-president van Cyprus, de opperbevelheb ber der V. N.-vredesmacht op het eiland, generaal Thimaja, heeft medegedeeld dat maandag jl. tweehonderd Griekse militai ren in de haven van Limassol aan wal zijn gezet. Zij waren daar met het Griekse schip „Pe gasus" aangekomen. BEDRIJVIGHEID IN ISKANDEROEN Volgens het Turkse blad „Mil- lijet" zijn de militaire voorberei dingen in de havenstad Iskande- roen hervat. Wapens, munitie en militaire voertuigen zijn aan boord gebracht van vrachtsche pen, die aan de Turkse marine strijdkrachten zijn toegevoegd. Ook zouden troepen op het punt staan zich in te schepen. welkom in Brazzaville, maar president Massemba-Debat sprak onomwonden zijn afkeer van Tsjombe uit. En in het algemeen verklaarde hij dat zijns inziens de communisten betere vrienden van de Afrikanen waren dan de rest, een overtuiging die waar schijnlijk gebaseerd is op de Amerikaanse hulp aan Leopold stad. BEZETTING? Dat Tsjombe nu de dragers van een Brazzavilles paspoort het land uitzet en zelfs dat hij dreigt dat kleine Kongo in de gauwigheid even te bezetten, is niet het bedenkelijkst aspect van de ruzie. De macht der Ver. Na ties heeft de Kongolese kwestie altijd buiten de strijd tussen oost en west weten te houden. Nu dreigt dat te veranderen. Moskou heeft al scherp gepro testeerd tegen de „Belgische en Amerikaanse gewapende innien- gink in de Kongolese zaken," die moet ophouden, anders zal Chroesjtsjov op zijn beurt de rebellen gaan helpen. Dit is een wat overdreven op vatting van de Amerikaanse hulp (de Belgische is nagenoeg nihil) maar een feit is wel dat de vliegtuigen waarmee de V. S. Tsjombe helpen, er toe kunnen leiden dat de rebellen wat meer steun van Peking krijgen met de daad, terwijl het nu nog maar uitsluitend raad is. En dat kah dan weer voeren tot meer Ame rikaanse steun en meer Chinese. EEN WEDSTRIJD Als dit wedstrijdje begint, moet Moskou inderdaad ook wel wat gaan doen, al is het maar om te bewijzen dat de Russen niet zo ver zijn verburgerlijkt dat ze een opstand niet meer steunen. Ze zullen wel moeten, ook om te voorkomen dat de Sow jet-Unie een slechte en Pe king een goede beurt maakt, niet al'een bij de Kongolese re bellen, maar ook bij andere Afri kaanse staten die voor Soemia- lot en de zijnen haast al sympa thie hebben omdat ze zo'n hekel hebben aan Tsjombe. Met de huurlingen komt in derdaad een element van buiten landse inmenging aan de orde, ui is het ongetwijfeld Kongo aai de rekening betaalt. Maar het lijkt een uitnodiging voor vrij willigers en dat is een rek baar begrip om op hun beurt Soemialot te hulp te snellen on der de rode banier. De organisatie voor Afrikaan se eenheid is zeker niet gebrand op een dergelijke oost-weststrijd in het hart van haar werelddeel. Maar hoe ze zo'n ontwikkeling kan voorkomen, is voorlopig nog een raadsel.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1