De conventie van de Democratische partij SÈÈké Nog geen beslissing van militaire Junta Het R.E.M.-wetje gewijzigd Mgr. Jos Baeten overleden NOODTOESTAND IN Z.-RHODESIE HET WEER TREFT HAITI Burgervliegveld in Cyprische handen Staatsgreep plannen tegen Makarios «Cv WORDT GEN. HERKOZEN COMMISSIE-FRANCOIS ACHTER DE REGERING DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6284 Bescherming gemeenschap Weerbericht Hoogwater Zom- Maarcs' en anden Ruim honderd mensen omgekomen Vijftien doden Tweeduizend mensen dakloos De botsingen tussen boeddhisten en katholieken Nederlandse produkten in Maleisië taboe? FranSering by abonnement Temeuzen D$P96t66r-Hoofreaacïeuri I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 ABönnementsprljs ƒ6,— per kwartaal; per maan'' 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot Ji.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De tweede zitting van de con ventie van de Amerikaanse de mocratische partij in Atlantic City is dinsdagavond begonnen zonder deelneming van vrijwel de gehele uit blanken bestaande delegatie van Mississippi. Kort voor het begin maakte de afgevaardiging buiten de ver gaderzaal bekend, dat zij niet langer zou deelnemen aan de conventie. Slechts drie van haar leden gingen de zaal binnen. Toen de bijeenkomst begon, stond de andere delegatie van Mississippi, de voornamelijk door negers gevormde afvaardiging van de „democratische partij voor de vrijheid", voor de geslo ten ingang van de zaal. De politie zou de delegatie hebben meege deeld dat er binnen geen plaats meer was. Intussen zaten de afgevaardig den van Alabama die de eed van trouw aan de partij niet hebben willen afleggen, weer in de zaal. De moeilijkheden met de de legatie van Mississippi konden niet verhinderen dat de conven tie haar werkzaamheden voort zette. Het partijprogramma werd bij acclamatie goedgekeurd in tegenstelling tot het bittere ge vecht dat vorige maand op dit punt werd gevoerd tijdens de re publikeinse partijconventie in San Francisco. PRE SID EN n JOHNSON President Johnson heeft giste ren van vier dokters een verkla ring ontvangen dat zijn lichame lijke toestand voortreffelijk is. Twee van deze dokters hadden hem behandeld nadat hij in 1955 door een hartaanval was getrof fen. In het rapport zeggen zij dat er geen reden bestaat waarom de president zijn actieve leven niet zou voortzetten. De presi dent, die vandaag zijn 56ste ver- Lardner-Burke zei dat de no- litie is belast met het opsporen van buiten de wet levende ele menten. De noodtoestand was afgekondigd ter bescherming van de gemeenschap. De huidige toestand brengt de openbare vei ligheid in gevaar en verstoort het functioneren van de open bare diensten, zo zei hij. De nationalistische organisa ties waren volgens de minister verboden omdat zij de voor naamste aanstichters zijn van intimidatie en geweld in High- field en in het gehele land. Zij zijn schadelijk voor de veiligheid van Zuitl-Rhodesl»,voegde hij er aan toe. De twee organisaties zijn de volksraad van Josjua Nkomo en de Zimbabwe Afrikaans-na tionalistische unie (Zanu), die wordt geleid door dominee Si- thole, een vroegere medewerker van Nkomo. Eerstgenoemde ge niet beperkte bewegingsvrijheid in een afgelegen gebied; de laat ste bevindt zich in voorlopige hechtenis. De Zuidafrikaanse radio heett woensdagmorgen meegedeeld, dat in Zuid-Rhodesië de noodtoe stand is afgekondigd. De twee Zuidrhodesisehe na tionalistische organisaties zijn verboden en het Afrikaanse stadsdeel van Salisbury (High- field), is tot noodgebied ver klaard. Politie en militairen hebben de wijk omsingeld. Alle Afrikanen in Highfield zullen aan een on derzoek worden onderworpen teneinde, aldus deelde minister Lardner-Burke tijdens 'n radio- uitzending mede, alle misdadi gers en bendeleden te kunnen arresteren. LATER ENIGE AFKOELING. De temperaturen liepen woens dag op de meeste plaatsen in ons land tot boven 30 graden op. Het was dus een tropische dag, waar hij de hoogste kwikstanden wer den afgelezen te Volkel in Noord- Brabant en te Deelen bij Arn hem. Daar werd het 34 graden. Te De Bilt, waar het kwik tot ruim 31 graden opliep, was het sinds 1947 in augustus niet meer zo warm geweest. In Frankrijk was het woensdagmiddag over het algemeen nog iets warmer met maximumtemperaturen tus sen 34 en 36 graden. Vanuit het westen nadert een frontale zóne, die vandaag in ons land enige verkoeling zal bren gen bij wind van zee. Daarbij kan verspreid onweer optreden. De temperatuur zal in de eerste helft van de dag nog oplopen tot omstreeks dertig graden bij een matige wind uit zuidelijke rich tingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt .geldig tot hedenavond. Later enige afkoeling Wawn tot zeer warm weer en aanvankelijk nog zonnig, later enige afkoeling met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind aanvankelijk zuidelijk, later ruimend naar westelijke richtin gen. DONDERDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.29 4.36 Temeuzen 5.04 5.11 Hansweert 5.44 5.51 Walsoorden 5.54 6.01 VRIJDAG 2S AUGUSTUS Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.02 5.37 6.17 6.27 n.m. 5.10 5.45 6.25 6.35 ZON MAAN op onder op onder aug. 27 5.43 7.38 9.4Ö 10.27 28 5.45 7.36 10.01 11.47 29 5.47 7.34 10.26 1.08 30 5.48 7.31 10.59 2.29 31 5.50 7.29 11.43 3.47 De cycloon „Cleo", die over de kust van het zuidelijke schier eiland van Haiti liccft geraasd, heeft aan ruim 100 mensen het leven gekost. Duizenden mensen zijn dak loos. Alle verbindingen zijn ver broken. De stad Aux Cayes zou voor de helft verwoest zijn. Openbare gebouwen, ziekenhui zen, scholen en kerken zouden voor het grootste deel zwaar be schadigd zijn. Zware regenval na de doortocht van de cycloon maakte een schatting van de schade uit de lucht onmogelijk. I jaardag viert, was maandag me- idisch onderzocht. HUMPHREY VICE-PRESIDENT President Johnson heeft giste renmiddag senator Hubert Hum phrey uit Atlantic City naar Washington ontboden om met hem van gedachten te wisselen over het vice-presidentschap. De senator uit Minnesota vertrok met een speciaal vliegtuig naar het Witte Huis, nadat hij een te lefoongesprek had gehad met de president. „DE HOOP VAN DE WERELD" President Lyndon Johnson is woensdagavond op de democra tische partij conventie in Atlantic City niet alleen voorgesteld als de hoop van Amerika maar ook als de hoop van de gehele we reld. Gouverneur Edmund Brown van Californië sprak de rede uit waarin de president werd voorgedragen als kandidaat voor een nieuwe ambtstermijn. „Het optreden van Johnson laat zien dat hij ons leidt met vaste en bezonnen hand. Zijn op treden toont de wereld dat de hand die wij tegen agressie op heffen, ook zal worden uitgesto ken in vriendschap naar allen die de vrede zoeken", aldus Brown. Groot-Brittannië heeft er in toegestemd de verkeersleiding van het burgervliegveld van Ni cosia per 1 september over te dragen aan Cyprus, mits de noodzakelijke regelingen vóór die tijd kunnen worden getrof fen en onder voorbehoud van het recht op het leveren, van tech nisch personeel om de Cyprioten „te assisteren", zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie voor gemenebestaan gelegenheden woensdag meege deeld. De overdracht geschiedt over eenkomstig 't verdrag van 1960. Tot op heden was zowel de bur ger- als militaire verkeerslei ding van het vliegveld van Nico sia in handen van de Royal 4ir Force. De voornaamste Grieks-Cypri sche bladen maakten gisteren melding van. een plan om de re gering van aartsbisschip Maka rios omver te werpen en een „dictatoriaal regime" in te stel len. De Cyprische regering zou positieve berichten over de voor- 0 bereidingen van een staatsgreep hebben. Van officiële zijde is niet ge reageerd op deze geruchten. Wel zijn er na de verspreiding ervan politiemaatregelen genomen in Nicosia. De bewaking van open bare gebouwen is versterkt. Volgens genoemde bladen wa ren de „pro-Amerikaanse" sa menzweerders van plan het pre sidentiële paleis te bezetten en Makarios te arresteren, neutra liseren of te vermoorden. De vergadering van de mili taire junta in Zuid-Vietnam is woensdag na verscheidene uren verdaagd zonder dat een beslis sing is genomen over de keuze van een nieuwe nationals leider. In de junta zou onenigheid be staan over de vraag of de junta, zoals dinsdag cilt&er druk van boeddhistische eisen meegedeeld, zal worden ontbonden. Ingelichte kringen achten het waarschijn lijk dat generaal Khanh als pre sident of als premier zal worden herkozen. Tijdens de vergadering van de junta gaf de boeddhistische lei der Thich Tam Chau een verkla ring uit, waarin hij steun betuig de aan Khanh en zei dat de jun ta aan de verlangens van het Zuidvietnamese volk tegemoet was gekomen- De verklaring zou versterking van Khanhs positie beogen en er tevens op gericht zijn het volk erop voor te berei den dat de man tegen wie de stu denten en boeddhisten dinsdag hebben gedemonstreerd, wordt herkozen. Generaal Khanh zei woensdag na afloop van de vergadering dat de toestand „zeer ernstig" was en dat de militaire leiders de zaken zorgvuldig moesten over wegen voor zij het volk een op lossing konden aanbieden. Er zijn aanwijzingen dat de studenten in Saigon het com muniqué van de junta steunen. De studenten in Hue zijn er ech ter fel tegen gekant. Zij ver klaarden dinsdagavond dat de junta het recht niet had een. nieuwe leider re kiezen. Zij ga ven de junta vierentwintig uur om zich te ontbinden. Via luid sprekers eisten zij bestraffing van generaal Khanh en verschei dene andere militaire leiders van de Can Lao, de geheime par tij van het voormalige bewind van president Ngo Dinh Diem. Generaal Khanh heeft ontkend ooit lid van de Can Lao te zijn geweest. In Hue werd woensdagochtend door ongeveer 2000 werknemers gedemonstreerd. De demonstran ten noemden het communiqué een dekmantel voor verdere ac ties. Bij de ongeregeldheden van dinsdag en de daaropvolgende nacht zouden vijftien doden en meer dan vijftig gewonden zijn gevallen. Tegen het middaguur zijn woensdag Zuidvietnamese troe pen in Da Nang aangekomen om te trachten de elkaar bestrijden de boeddhisten en katholieken te scheiden. Volgens de laatste gegevens zouden tijdens de ernstige onge regeldheden, die dinsdag begon nen, ongeveer 25 doden zijn ge vallen, terwijl in de ziekenhuizen veel gewonden liggen. Een dorp in de omgeving van Da Nang zou in brand staan. Tweeduizend mensen zouden dakloos zijn. In Saigon was het woensdag rustig. Het dagelijks leven gaat gewoon door, de openbare dien sten functioneren normaal en de winkels zijn open. Om 16.30 uur pl. tijd was de militaire junta nog steeds bijeen „STUDENT LEEST PRESIDENT DE LES" Generaal Ngoeyen Khanh zou zijn afgetreden als president van Zuid-Vietnam. Op de foto kijkt Ngoeyen Khanh sip toe, terwijl een stu dent de eisen van zijn groep voor de microfoon stelt tijdens een demonstratie in Saigon. ter verkiezing van een nieuw staatshoofd. Men noemde generaal Van Minh als toekomstig staatshoofd. De bloedige botsingen tussen boeddhisten en katholieken, die zich in de omgeving van Toera- ne in het midden van Zuid-Viet nam hebben voorgedaan, hebben aan tenminste zeven personen het leven gekost. Men neemt als zeker aan dat dit aantal nog zal stijgen. De ziekenhuizen in Toe- rane liggen vol gewonden, doch het juiste aantal kent men niet. Toerane was woensdagmiddag een uitgestorven stad. In de stra ten waren prikkeldraadversper ringen opgericht en Friese rui ters opgesteld. Nu en dan viel er nog een schot. De incidenten die zich in het vlakbij Toerane liggende dorp Due Loi tussen boeddhisten en katholieken hebben voorgedaan, hebben tweeduizend der laatst genoemden dakloos gemaakt. Een compagnie Zuidvietnamese valschermtroepen heeft het dorp met de grond gelijkgemaakt, klaarblijkelijk om elk spoor der botsingen, die zich hier hebben afgespeeld, te doen verdwijnen. De dorpelingen zijn, toen dit plaats vond, gevlucht. Men meent dat een aantal van hen op de vlucht is gedood of gewond. De overlevenden zijn dakloos. In Toerane zijn een vijftiental winkels van katholieken geplun derd. De ongeveer tachtig Franse in woners van Toerane zijn onge deerd. I- Een voorstel tot wijziging van het „R. E. M.-wetje" is tegelijk met de memorie van antwoord en het oordeel van de commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken verschenen. Aan de Tweede Kamer wordt voorgesteld zelfs de naam van het ont werp te veranderen van „wet installaties continentaal plat" in „wet installaties Noordzee"- In Breda is woensdagavond kort voor middernacht op de leeftijd van 71 jaar overleden mgr Jos Baeten, van 19511962 (zesde) bisschop van Breda. Joseph Wilhelmus Maria Bae ten werd geboren in Alphen (Noord-Brabant) op 8 april 1893. Na zijn priesterstudies aan de bisdommelijke seminaria werd hij op 2 juni 1917 gewijd door mgr P. Hopmans en vrijwel on middellijk benoemd tot kapelaan te Sas van Gent. Op 24 januari 1921 werd hij conrector van het pensionaat St. Louis in Oudenbosch, maar reeds op 27 augustus 1921 benoemde mgr P. Hopmans hem tot zijn secretaris. Op 23 augustus 1933 werd hij bouwpastoor van de parochie kerk Maria Middelares in Gin- neken en op 26 september 1934 deken van het dekenaat Ginne- ken. Op 11 maart 1942 werd hij kanunnik van het kathedraal kapittel. Op 19 april 1945 werd mgr Baeten vicaris generaal van het bisdom Breda en tegelijk deken van Breda en pastoor van het Begijnhof. Op 30 september volg de zijn benoeming tot coadjutor van de bisschop met het recht van opvolging. De bisschopswij ding geschiedde op 27 december 1945. Op 18 februari 1951 werd hij plechtig geïnstalleerd als zes de bisschop van het diocees Bre da. Op 9 september 1961 kondig de mgr Baeten zijn ontslag aan, waarna hij tot wijding van zijn opvolger, mgr G. de Vet, fun geerde als apostolisch admini strator. Zijn ambtstermijn ein digde op 6 mei 1962. Bij zijn ontslag werd hij door Paus Johannes XXIII om zijn verdiensten benoemd tot titu lair aartsbisschop bij de pause lijke troon en huisprelaat van de Paus.. Na zijn ontslag woonde hij nog de eerste zitting van het oecu menisch concilie bij. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Na afloop van een kabinets vergadering heeft de premier van Maleisië, toenkoe Abdoel Rachman, woensdag medegedeeld dat Maleisië de Nederlandse economesische steun aan Indo nesië en de regelingen voor de verwerking van de Indonesische uitvoer van tin en rubber via Nederland ernstig opneemt. In zijn vergadering heeft het kabinet de regering van Singa pore de bevoegdheid gegeven be perkend op te treden tegen de invoer uit Nederland, waar sinds dinsdag vergunningen voor no dig zijn. Het gewijzigde ontwerp gaat uit van het standpunt, dat een vacuum aan recht en gezag dicht buiten de landsgrenzen onduld baar is. Zonder de indruk te? willen vestigen, dat ons land souvereine rechten op het con tinentaal plat wil uitoefenen of dit gebied wil inlijven, wil men via deze wet de Nederlandse strafwet van toepassing verkla ren. In het wetsontwerp wordt tevens voorgesteld de mogelijk heid te scheppen bij algemene maatregel van bestuur andere Nederlandse wettelijke voor schriften van toepassing te ver klaren op deze installaties. Dit kan dus de telegraaf- en iale- foonwet zijn. Voor zodanige al gemene maatregel van bestuur wordt goedkeuring achteraf van het parlement gevraagd. Een daartoe strekkend voorstel moet binnen drie maanden na uitvaar diging bij de Tweede Kamer worden ingediend. HET VOLKENRECHT De commissie-Frangois, die de volkenrechtelijke aspecten be studeerde, kwam tot de conclu sie dat het volkenrecht zich niet verzet tegen optreden bij het op richten van installaties of tegen reeds opgerichte installaties ter zake van activiteiten, die de rechtsorde van de kuststaat aan tasten en de aldaar geldende wetgeving doorkruisen. Voor dit optreden, aldus de commissie, is uit volkenrechte lijk oogpunt een nationale wet niet noodzakelijk en evenmin voor uitoefening van de over heidsmacht. Voor zover dit over heidsoptreden echter belangen van partikulieren aantast, is uit staatsrechtelijke overwegingen fundering in de interne wetge ving in het algemeen wel ver eist. RAAMWET Uit de memorie van antwoord wordt duidelijk, dat aanspraken van andere landen op souverei- niteit of jurisdictie op de instal laties niet worden erkend, ook niet indien aanspraak ten behoe ve van onderdanen-eigenaren van zo'n installatie wordt ge daan. Het verdrag inzake de verde ling van t.v.-kanalen en radio- goÜlengten zou toepassing van de telegraaf- en telefoonwet ge wenst kunnen maken. Het wetsontwerp kan worden beschouwd als een raarift of kaderwet. Gesteld wordt, dat het wetsontwerp uitgaat van de vrijheid van de volle zee. Het wordt thans uitdrukkelijk niet gebaseerd op het verdrag inzake het continentaal plat van 1958 en dus ook niet van de bevoegd heden krachtens dit verdrag. In lijving van het gebied wordt van de hand gewezen. FICTIE Duidelijk wordt, dat van de in het oorspronkelijke ontwerp ge bruikte fictie als zonden de in stallaties Nederlands grondge bied zijn, is afgestapt. Het ontwerp spreekt thans van installaties, die worden „ge acht tot het grondgebied van Nederland te behoren". Voorts wordt verklaard, dat een op de zeebodem opgerichte installatie niet kan worden vergeleken met een sdhip. Bovendien bevindt zo'n installatie zich op het aan Nederland toekende deel van het continentaal plat «iet op het grondgebied onder souvereiniteit van een andere staat. „VERONICA" Met betrekking tot de installa ties, zo menen de ministers, kan gesproken worden van een alge meen „rechtsvacuüm". Dat is niet het geval met schepen. De regering is ook thans nog van oordeel, dat het wenselijk is wettelijke maatregelen tegen „radio Veronica" te baseren op een internationale overeenkomst waarin de bevoegdheden met be trekking tot omroepzenders bui ten nationaal territoir zijn gere geld. Het treffen van wettelijke voorzieningen voor het uitoefe nen van rechtsmacht over vaste installaties ter zee behoeft daar niet op te wachten, omdat bij die voorzieningen de speciale pro blematiek van het optreden tegen handelingen die plaats hebben aan boord van vreemde schepen, zich niet voordoet. Te verwachten is dat het ontwerp van de Europese conventie op de in september te houden zitting van het comité van (plaatsver vangers der) ministers opnieuw ter sprake zal komen. De ministers menen niet, dat het radioschip „Veronica" geen schip (meer) zou zijn in juridi sche zin. Het verdrag inzake de volle zee somt uitdrukkelijk de geval len op waarin een vreemd koop vaardijschip in vredestijd kan worden aangehouden en stipu leert de exclusieve jurisdictie van de vlagstaat over zijn sche pen. Een duidelijke basis voor optreden in andere gevallen dan de genoemde, in dit geval voor het ophouden van de exclusieve jurisdictie in bepaalde omstan digheden, vindt men niet in de tekst van genoemd verdrag. De ministers menen, dat men daarmede in de controversiële sfeer geraakt. In het bijzonder voor een zeevarende natie als Nederland is het zaak voorzich tig te zijn met het scheppen van precedenten op dit gebied. ZONDERLINGE KONSEKWENTJES De minister van justitie mr. Y. Scholten heeft een aanbod van een „R. E. M.-delegatie'' om daders van eventuele misdrijven op het platform van TV-Noord- zee aan de Nederlandse justitie uit te leveren, van de hand ge wezen. Dit aanbod werd verleden week gedaan, toen mr. H. Minderop, gedelegeerd commissaris van de R. E. M., de heer D. W. Dett- meyer en bankdirecteur drs. Fehmers uit Amsterdam de R. E. M.-be'angen bij de minister bepleitten. De minister is van oordeel, dat met een firma geen uitleverings verdrag kan worden gesloten. Bovendien is de Nederlandss strafwet, zolang zulks niet uity drukkelijk in de nationale wet is! vastgelegd, op het platform niet van toepassing. De officier van justitie en de rechter zouden zich met een misdaad op het platform dus niet kunnen be moeien.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1