Militaire Raad besluit tot nieuwe verkiezing van president Democratische partij conventie begonnen RADIO DE KOEK Griekse en Cyprische regeringen zjjn het eens KONGO NGUYEN KHANH AFGETREDEN HET WEER Tsjombe werft militairen in Zuid-Afrika Offensief tegen opstandelingen in Albertstad WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6283 De toestand in Zuid-Vietnam Nieuwe president De komende verkiezing De gebeurtenissen PHIUPsf RADIO en TELEVISIE De Indonesische infiltraties in Maleisië MAKARIOS NAAR ATHENE Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Kennedy kandidaat voor senaatszeteE New York 40 doden bij ontploffing in Mexico Opstandelingen uit Kongo in Roeanda doorgedrongen Russische verklaring over Kongo Tsjombe over Chinese activiteit Frax&erfng bij abonnement: Terneuzen D&tedfenf-Hoofredaefeur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmei tot 10 uur v.m. Nadat, dinsdagmorgen onge veer 20.000 studenten voor het paleis van president Ngoyen Khanh hadden gedemonstreerd en o.m. een nieuwe grondwet hadden geëist, is later bekend gemaakt, dat de huidige grond wet buiten werking is gesteld. De bekendmaking geschiedde door een officier namens de mi litaire revolutionaire raad, die met een auto met luidsprekers door de straten reed. In het begin van de middag namen versterkingen, bestaande uit valschermtroepen en infan terie, stellingen rondom het pre sidentiële paleis in om Ngoyen Khanh tegen een woedende me nigte demonstranten te bescher men. In een hevige tropische regen verdrongen zich in de loop van de middag tienduizenden studen ten en boeddhisten, onder wie ook vele monniken en nonnen, tegen de hekken van het presi dentspaleis. Onder het schreeu wen van „Weg met Khanh" eis te men het aftreden van de pre sident. Achter de hekken stonden tal rijke ongewapende militairen om elke poging om het terrein bin nen te dringen, te verhinderen. De militaire raad zou hebben besloten tot verkiezing van een nieuwe president, in de plaats van Ngoeyen Khanh. In een officieel communiqué is medegedeeld, dat de militaire raad voorts heeft besloten na de verkiezing van een nieuw staats hoofd zichzelf te ontbinden. De leden zullen dan hun militaire functies weer gaan opnemen. De huidige regering zal zich voorlopig nog met de lopende zaken blijven belasten. Met deze besluiten van de raad schijnt praktisch volledig te zijn tegemoet gekomen aan de door boeddhistische leiders ge stelde eisen, die hadden gedreigd met een nieuwe religieuze strijd, gelijk aan die welke vorig jaar tot de val van het regiem-Diem heeft geleid. Men acht het in Saigon moge lijk dat de Zuidvietnamese mili taire raad hedenochtend plaatse lijke tijd een nieuw staatshoofd zal kiezen in plaats van gene raal Ngoyen Khanh. Waarnemers menen dat generaal Doeng Van Minh, bijgenaamd „de grote Minh", die indertijd door gene raal Khanh opzijde werd gescho ven, de meeste kans maakt om tot president te worden gekozen. Over de gang van zaken bij de veranderingen die dinsdag in Zuid-Vietnam, na dagen van on rust en betogingen door studen ten en boeddhisten, zjin aange kondigd wordt nader gemeld dal president Khanh, nadat hij dooi de voor zijn paleis samenge stroomde menigte gesommeerd was naar buiten te komen en het volk toe te spreken, met een klein ongewapend geleide in een luidspreker-auto plaats nam met een van de leiders der betogende studenten. De-ze student las de gestelde eisen voor en Khanh gaf zijn mening over de ver schillende genoemde punten, zeg gend dat aan de meeste van de verlangens tegemoet werd ge komen. Daarop sloot hij zich aan bij het geroep van „weg met de dictatuur" door de betogers. „Ik wilde samen met u het commu nisme, kolonialisme, neutra'isme en de dictatuur, ook de militaire dictatuur, afzweren," zo voegde hij er aan toe. Dinsdag is in Saigon de tekst bekendgemaakt van de brief die de boeddhistische Bonze Tsjich Tam Tsjau, op één na de hoog ste in de boeddhistische hiërar chie en een van de leiders van de verzetsbeweging tegen het regime-Diem van vorig jaar, aan president Khanh had gezonden. Als voorwaarde voor het verkrij gen van de steun der boeddhis ten wordt in deze brief gesteld: eerbiediging van de democrati sche vrijheden 'waaronder gods dienstvrijheid. In de afgelopen maanden zouden volgens de brief vierentwintig boeddhisten zijn omgekomen, 254 huizen zijn verbrand en duizenden zijn ge arresteerd. Geëist wordt dat ter stond een eind wordt gemaakt aan machtsmisbruik door func tionarissen, plegers van misda den tegen boeddhisten ernstig worden gestraft, een revolutio nair bestuur wordt ingesteld en de gevallen van degenen die zich bij de revolutie van vorig jaar verdienstelijk hebben gemaakt worden herzien. (Volgens waar nemers zou dit laatste een toe speling zijn op generaal Duong Van Minh die na de val van Ngo Dinh Diem staatshoofd is ge weest maar door Khanh achter uit werd gezet. Van haar kant heeft de na tionalistische partij van Vietnam (Vietnam Quoc Dan Dang) in een proclamatie de Verenigde Staten gevraagd hun politiek ten aanzien van Vietnam te her zien en zich niet met persoon lijke ambities in te laten die ge richt zijn op instelling van een dictatoriaal regime. Volgens deze proclamatie hebben de „politieke fouten van de Verenig de Staten in Vietnam de Viet- namezen doen twijfelen aan hun goede wil en het goede inzicht van een bondgenoot waaraan zij willen vasthouden." In tegenwoordigheid van ruim 5000 afgevaardigden en hun plaatsvervangers, duizenden par tijfunctionarissen, toeschouwers en verslaggevers is maandag avond in Atlantic City de con ventie van de democratische partij officieel geopend. Hoewel vaststaat dat president. Johnson tot kandidaat voor het presi dentschap zal worden aangewe zen, verkeert men nog steeds in het ongewisse wie de kandida tuur voor het vice-Dresident- schap zal worden toegewezen. LEDEN VAN DE STAT EN-GEN ER A AL IN DE WEST De Nederlandse parlementariërs hebben op hun trip door de West -vq uaa uvv tqov.iqaB qaozaq uaa coven (bananen) plantage te Santa Boma in Suriname. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De Maleisische radio-omroep heeft medegedeeld dat maandag wederom drie Indonesische in filtranten zijn gedood en dat „verscheidene anderen" zijn ge vangen genomen bij operaties in het district Pontian, bijna 100 km ten noorden van Singapore. Hiermede is het aantal gedode infiltranten sinds het begin der landingen op 17 augustus tot 14 gestegen, terwijl er ongeveer 40 werden aangehouden. De Malei sische troepen verloren twee man. In de ambtswoning van de Griekse minister-president, Pa- pandreoe, is dinsdag omstreeks vier uur door leden van de Griekse en de Cyprische rege ring beraadslaagd. Van Griekse zijde waren aanwezig premier Papandreoe, minister van bui tenlandse zaken Costopoelos, mi nister van landsverdediging Ga- roefalias en de minister voor co ördinatie André Papandreoe. Cy prus werd vertegenwoordigd door president aartsbisschop Makarios, minister van buiten landse zaken Kiprianoe en mi nister van defensie Georgadjis. In een na de bijeenkomst uit gegeven verklaring werd gezegd dat „volkomen overeenstemming werd bereikt over de met betrek king tot Cyprus te volgen po litiek". Verder zal „alles in het werk worden gesteld om de vrede te verzekeren". Voorts zul len Griekenland en Cyprus „in geval van een Turkse aanval te zamen en met aanwending van hun-gehele kracht strijden". Tenslotte werd opnieuw ver zekerd dat de Griekse en de Cyprische leiders vastbesloten zijn het geval-Cyprus aan de algemene vergadering der Ver enigde Naties voor te leggen. Direct na afloop van de bij eenkomst begaf president Ma karios zich naar het koninklijke paleis, waar hij door koning Constantijn werd ontvangen. President Makarios is dins dagavond naar Nicosia terugge vlogen. Hij wilde voor zijn ver trek geen enkele verklaring af leggen. Turkije kan een voorstel, aan dit land een klein gebied op Cy prus te geven, dat als een Navo- basis zal worden beschouwd, niet aanvaarden, zeiden welinge lichte kringen dinsdag in An kara. In ruil voor deze basis zou Turkije volgens het voorstel de aansluiting van Cyprus bij Grie kenland moeten goedkeuren. Het voorstel zou gedaan zijn door Dean Acheson, voormalig Ame rikaans minister van Buiten landse Zaken. Het is in Ankara besproken door premier Inonu, minister van Buitenlandse Zaken Ferudin Erkin en de Ameri kaanse ambassadeur, Raymond Hare, aldus de zegslieden. Zij zeiden dat Turkije op Cyprus gebieden wil hebben voor de Turkse Cyprioten en Turkse troepen, alsmede goede voor waarden voor de Turkse Cyprio ten die buiten een Turks gebied op Cyprus wonen. Deze voor waarden zouden doof de Griekse regering moeten worden gega randeerd. „Ik ga naar Athene om het plan-Acheson te verwerpen," zo heeft president Makarios gister ochtend bij zijn vertrek uit Ni cosia verklaard. De Griekse re gering heeft hem uitgenodigd voor besprekingen om te komen tot een regeling van de kwestie- Cyprus. „Ik ben niet van plan een duimbreed van onze grond aan de Turken af te staan," aldus het Cyprische staatshoofd. Hij zinspeelde hiermee op het plan- Acheson dat voorziet in een aansluiting van Cyprus bij Grie kenland, waar tegenover de Turken bepaalde bases op het eiland zouden krijgen. WARM TOT ZEER WARM Om een hogedrukgebied met centrum boven West-Duitsland stroomt warme lucht uit Frank rijk naar onze streken. In het binnenland worden temperatu ren van omstreeks 30 graden verwacht. Boven zuid-Frankrijk en Spanje is een warmtestoring ontstaan, maar door de grote droogte in de bovenlucht komen onweersbuiten moeilijk tot ont wikkeling. Een depressie-activi teit op de oceaan veroorzaakt regen in Ierland en Schotland, maar in zuid-Engeland is het, evenals op het vasteland, warm en overwegend zonnig. Ook in Scandinavië is het weer onder invloed van depressies onbesten diger en koeler, maar tussen de storingen komen perioden met •flinke opklaringen voor. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Warm tot zeer warm Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. WOENSDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.55 4.01 Terneuzen 4.30 4.36 Hansweert 5.10 5.16 Walsoorden 5.20 5.26 DONDERDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens .4.29 4.36 Terneuzen 5.04 5.11 Hansweert 5.44 5.51 Walsoorden 5.54 6.01 De Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy heeft dinsdag verklaard dat hij zich, voor de democratische partij, kandidaat zal stellen voor het be zetten van een senaatszetel van de staat New York. Ook weet men nog niet hoe 'men de problemen inzake de af vaardigingen van de zuidelijke staten Mississippi en Alabama moet oplossen. De commissie voor de geloofsbrieven heeft nog niet besloten wie de slaat Mis sissippi op de conventie zullen vertegenwoordigen. Er staan twee delegaties tegenover el kaar, een geheel uit blanken bestaande en een, die voorname lijk door negers wordt gevormd eu die zich de afvaardiging van de „democratische partij voor de vrijheid" noemt. De commissie besloot de beslissing uit te stel len en intussen de leden van beide delegaties als toeschou wers tot de openingszitting toe te laten. De commissie voor de geloofsbrieven besloot wel al leen die afgevaardigden van Ala bama te erkennen die besloten hebben de eed van trouw aan de partij ta tekenen. Wat er met de overige afgevaardigden van deze staat sul gebeuren, is nog niet bekendgemaakt. Niettemin gin gen zij maandagavond rustig de vergaderzaal binnen. ANTI EXTREMISME Senator John Pastore heeft maandag bij de opening van de democratische conventie een rede gehouden waarin hij het extre misme afkeurde. Het is de eerste opdracht van deze conventie, ons volk en de volkeren der we reld te verzekeren dat in de Amerikaanse politiek het ver stand, waardering en verant woordelijkheid no:g aanwezig zijn, zei hij. Een toespeling ma kend op senator Goldwater zei hij, dat het nu geen tijd is om dingen te zeggen die de dag daarop en daarna steeds weer moeten worden „weg-verklaard". Senator Pastore, afkomstig uit Rhode Island en voorzitter van de congrescommissie voor tie atoomenergie, viel in zijn rede de republikeinen en in het bijzonder senator Goldwater aan. Hij zei dat hij als voorzitter van de commissie enig begrip heeft van de afschuwelijke kracht van kernwapens. „Ik word verontrust wanneer ik iemand zo loswerk over het gebruik van deze wa pens hoor spreken, en over wie moet besluiten er gebruik van te maken." Senator Pastore zei dat nie mand een meer ervaren president werd dan president Johnson. In oktober 1962, tijdens de Cubaan se crisis, was president Kennedy vastbesloten, moedig en sterk „en voor de eerste maal zag de wereld Chroesjtjov zijn knikkers oprapen en naar huis gaan." Se nator Goldwater kan wel den ken dat wij niet de grootste macht op aarde hebben. „Hij is een kandidaat, maar toen Nikita Chroesjtsjov in de loop van dat Kennedy-kanon keek, wist deze wel beter, en alleen dat telt. En nog pas drie weken geleden, in de golf van Tonkin, voelden Ha noi en Peking de steek van de vastbeslotenheid van president Johnson. Zij weten nu ook wel beter, en dat is het enige waar het op aankomt." DE BURGERRECHTEN De wet op de burgerrechten moet door alle Amerikanen in acht worden genomen en waar nodig moet de tenuitvoerlegging met rechtvaardigheid en doel treffendheid worden opgelegd. Dit staat in het deel van het democratische verkiezingspro gram dat handelt over de ras senkwestie en de gelijkheid tus sen de burgers. Volgens het program moet echter voorrang worden gegeven aan de handhaving van de orde. „Wij herhalen dat het naar onze overtuiging te veroordelen is om ongeregeldheden te veroorzaken zonder acht te slaan op de rech ten van anderen, hetzij men er op uit is de gelijkheid van alle burgers te ontkennen of juist om die gelijkheid enkend te krijgen. In het program, dat even'voor de openingsbijeenkomst werd gepubliceerd, wordt gezegd dat de partij zal blijven strijden voor o.m. ziekenverzorging voor oude re Amerikanen onder het sociale zekerheidsprogramma. Zowel president Kennedy als president Johnson hebben' hier voor gestreden, het congres heeft dit tot dusver niet goedgekeurd. Ongeacht de financiële status van het gezin „behoort onder wijs open te staan voor elke jon gen of meisje in Amerika, tot het hoogste peil dat zij kunnen bereiken". Gewezen wordt op de economische vooruitgang in de laatste 42 maanden. Gestreefd zal worden naar verdere belas tingverlaging, aldus 't program ma. De Amerikaanse democratische senator Humphrey heeft dinsdag in Atlantic City verklaard dat „aanmerkelijke vooruitgang" is geboekt bij het regelen van het geschil over de democratische delegaties van Mississippi voor de conventie. De kwestie is. of de geheel uit blanken bestaande delegatie van Mississippi moet worden vervangen door leden van de democratische vrijheids partij uit deze staat, die voorna melijk uit negers bestaat. De se nator legde zijn verklaring af na een bijeenkomst van leden van de commissie voor de ge loofsbrieven. Bij een zware ontploffing in een huis in het dorp San Barto- lome op 30 km van Toluca in Mexico zijn maandagavond 40 mensen om het leven gekomen en vele gewond. De ontploffing werd veroor zaakt door stukken vuurwerk die in het huis waren opgesla gen met het oog op de viering ZON MAAN op onder op ondei aug 26 5.41 7.40 9.21 9.09 27 5.43 7.38 9.40 10.27 28 5.45 7.36 10.01 11.47 29 5.47 7.34 10.26 1.08 30 5.48 7.31 10.59 2.29 31 5.50 7.29 11.43 3.47 In Johannesburg worden vrij willigers voor de strijd tegen de opstandelingen in Kongo aange worven. Blijkens een adverten tie in een plaatselijk blad kun nen zij minstens duizend gulden per maand verdienen. Het hoofd van het wervingsbureau, de 46- jarige Brit Patrick O'Malley, zei dat het salaris wel tot 2000 gul den per maand kan oplopen door een gevarentoeslag, gezinstoesla gen en vergoedingen voor kost en inwoning. Ingeval een vrij williger sneuvelt zal aan zijn naaste verwanten een schade loosstelling van 70.000 gulden worden uitbetaald. Voor het ver lies van ledematen wordt een evenredig bedrag toegezegd.' O'Malley zei te handelen in opdracht van premier Tsjombe. Hij wilde niet meedelen, hoeveel vrijwilligers er al zijn aange worven. Degenen die geschikt worden bevonden gaan met ge charterde vliegtuigen naar Kon go. De opstandige beweging in Kongo is ook in het aangrenzen- de Roeanda doorgedrongen. 250 opstandelingen vielen maandag avond de plaats Boeagarama aan, doch zij werden na een felle strijd door regeringstroepen van Roeanda op de vlucht gejaagd. Dit werd dinsdag in Boekavoe vernomen. Boeagarama ligt on geveer 50 km van Boekavoe. In Roeanda gelegerde troepen van de Kongolese opstandelin gen-leider Soemialot schijnen weer op Boekavoe aan te trek ken. Deze stad werd drie dagen te voren door Kongolese regerings troepen op de rebellen heroverd. In het centrum wordt nog wel eens geschoten. Zo werden dins dagochtend vier opstandelingen gedood die zich in het postkan toor hadden verborgen. Naar in Elisabethstad is mede gedeeld, hebben de Kongolese regeringstroepen dinsdagmorgen met steun van vliegtuigen, de aanval tegen de opstandelingen in Albertstad ingezet. Volgens meldingen der piloten is onder de opstandelingen een ware paniek uitgebroken. Radio Leopoldstad meldde gis termorgen, dat het inzetten van het offensief tegen de opstande lingen in Stanleystad nog slechts een kwestie van uren is. In een te Moskou uitgegeven officiële verklaring, waarvan de tekst door „Tass" bekend is ge maakt, wordt verklaard dat de Sowjetrussische regering „Ijet gewapenderhand ingrijpen van de Verenigde Staten en België 'n Kongo krachtig veroordeelt". „Het Kongolese volk", aldus de verklaring, „bezit in Afrika echte vrienden en niet alleen in Afrika, die het de huljj kunnen verlenen, die het nodig heeft". De premier van Kongo, Moise Tsjombe, heeft in een nota aan V. N.-secretaris-generaal Thant verklaard dat China de toestand in zijn land uitbuit „om een per manent centrum van ondermij nende activiteit op Kongolees grondgebied in stand te houden", Chinese ambassades coördine-, ren ondermijnende activiteit eni steunen deze met manschappeiï en goederen. Ik heo gehoord dal iljoejinviiegtuigen uit China 5it Stanleystad zouden zijn aangeJ komen, aldus Tsjombe, die ChïJ na noemt als een van de bulten! landse mogendheden die de op4 stand steunen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1