Klopjacht in Zuid-België BINNENLANDS NIEUWS 't is weer tijd voor BS3 Maandag 24 Dinsdag 25 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 zó zacht zó geurig Belgische militairen en po- itiemannen speuren in de bossen bij Aarlen in de Belgische pro vincie Luxemburg naar de 38- jarige Bogey Champenoia uit het dorp Houdemont, die heeft ge- Historie van het jongste verleden van Terneuzen Voortvluchtige trachtte weduwe en dochter te vermoorden dag Claudine ongedeerd aange troffen bij de jeep. Van Cham- penois heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. JONGETJE VERDRONKEN Zaterdagmiddag speelde het tienjarig zoontje van de heer A. Verkees met twee vriendjes bij sluis twaalf van de Zuid-Willems vaart. Op een gegeven ogenblik raakte het jongetje te water. Een passerende schipper, die dit zag, dook de drenkeling onmiddellijk na, alsmede een zoon van een wachtmeester. Zij slaagden er echter niet in het ventje te vin den. De inmiddels gealarmeerde rijkspolitie verscheen met een dreg en haalde het kind al spoe dig uit het water. Direct werd mond op mond beademing toege past en deze werd tijdens het transport naar het ziekenhuis in Helmond voortgezet, helaas zon der resultaat. In het ziekenhuis paste men nog hartmassage toe, maar ook dit mocht niet baten. VERKEERSONGELUK Bij een verkeersongeluk in de Raadhuisstraat in Wildervank is zaterdagmorgen de 16-jarige Janny Plas uit deze plaats om het leven gekomen. Zij is bij het in halen van een vrachtauto met haar fiets klem geraakt tussen de vrachtauto en een auto die geparkeerd stond. Het meisje was op slag dood. AUTO VAN DE WEG GERAAKT Bestuurder verdronken. Vrijdagavond is bij Leeuwar den tussen Lekkum en Medum een auto in een sloot geraakt. De bestuurder, de 20-jarige H. van de Knoef uit Groningen, ver dronk. De personenauto van de heer Van de Knoef raakte in een flauwe bocht in een slip, sloeg over de kop en belandde met de wielen omhoog in een bermsloot. De heer Van de Knoef is vermoe delijk uit de wagen geslingerd en eronder terecht gekomen. De andere inzittende, eveneens afkomstig uit Groningen, slaagde erin uit de auto te kruipen. De wagen werd vrijwel geheel ver nield. NEDERLANDSE MATROOS IN DE RIJN VERDRONKEN Badgasten hebben zondagmid dag in de Rijn bij Liedolsheim nabij Karlsruhe het lijk aange troffen van de 17-jarige Harry J. Th- Evers uit Arnhem. De jongeman, die matroos was op het motorschip „Scheldekade", was zaterdag van boord gevallen. tracht een weduwe en één van haar dochters met een bijl te vermoorden en daarna verdween met medeneming van een an dere dochter. Dit kind is intus sen ongedeerd teruggevonden. Champenois, een Belgische houthakker, was in het voorjaar aangehouden onder verdenking zijn vrouw te hebben vermoord. Deze, Elisabeth Daniau, was een rijke weduwe met wie de hout hakker korte tijd tevoren in het huwelijk was getreden. Van deze vrouw heeft men geen spoor kunnen vinden. Bij gebrek aan bewijzen werd Champenois op 15 juni j.l. in vrijheid gesteld. Een dorpeling van Houdemont waarschuwde zaterdagavond de politie, dat hij de 39-jarige weduwe Denise Genry en haar 9-jarige dochter Anita badend in hun bloed had gevonden. Zij vertelden dat zij waren aange vallen door Champenois die ver volgens de 13-jarige Claudine had ontvoerd. In de jeep waarin hij verdween, bevonden zich drie jachtgeweren. Volgens de ge noemde dorpeling zou Champe nois in het bos een schuilplaats hebben gemaakt, waar hij ge noeg voedsel voor maanden zou hebben opgeslagen. Bij de speurtocht naar de hout hakker en het meisje werd zon- ERNSTIG VERKEERSONGELUK Omstreeks kwart voor één in de nacht van zaterdag op zondag is onder Kortenhoef een ernstig verkeersongeluk gebeurd dat aan drie mensen het leven heeft gekost, een Rotterdams echtpaar en een kruidenier uit Loosdrecht. De auto van het echtpaar, de 32-jarige hotelhouder J. de V. en de 29-jarige A. C. B. uit Rotter dam, kwam op een gegeven mo ment frontaal in botsing met een auto die links van de weg reed. Het echtpaar en de bestuurder van de andere auto, de 24-jarige ongehuwde kruidenier C. Floor uit Loosdrecht, waren op slag dood. In de auto van het echt paar bevonden zich ook nog hun anderhalf jaar oude kind, dat geen letsel opliep, en een zes tienjarige neef die een hersen schudding kreeg. BROMFIETSER VERONGELUKT Zaterdagavond is de 17-jarige Roubos met zijn bromfiets uit de bocht gevlogen. De jongeman kwam in het water terecht en toen, men hem op de wal haalde, bleek hij te zijn overleden. De dood schijnt niet aan verdrinking door JOH. DE VRIES. XIX. En 't heeft geholpen! Uit de raadsvergadering van vrijdag 22-11-1878: „Ter voorziening in de klachten omtrent de afwatering op Java stelt het Dagelijksch Bestuur voor daarin te voorzien door het leggen van een riool vanaf de kazerne langs het paadje tot aan de sloot gelegen achter het huis, bewoond door den Inge nieur (Rosegracht) van den Waterstaat en het begin van de zij straat aldaar". Er blijkt ook uit het verslag van deze zelfde raadszitting dat de Tholensstraat nog een grindweg is. Men besluit de begrinding van de Tholensstraat achterwege te laten en zich te bepalen tot kei-bestrating in het bebouwde gedeelte (ik zal bij een rond gang in 1880 op die bebouwing terugkomen). Voorts komt in behandeling een verzoek van mijnheer J. van Son om bij het dempen der sloot in de Vlooswijkstraat zijn daar aan gelegen land met rasterwerk af te sluiten van de publieke weg. Ook wordt voorgesteld de Vlooswijkstraat te bestraten, welke weg ook dan nog een grindweg is. Ook hierover in 1880 meer bijzonderheden! Een bekende, tot voor kort bestaande zaak vestigt zich in de Noordstraat; uit een advertentie blijkt, dat op 28-5-1878 de opening zal plaats hebben van de zaak in ijzerwaren, gedreven door C. F. van Fraaijenhoven. Veel meer valt over dit jaar niet te vertellen, zodat het alles zins gerechtvaardigd is een uitstapje naar Hoek te maken; im mers nog steeds is de burgemeester van Terneuzen tevens bur gemeester van Hoek. ,,'t Is me het dagje wel!" zeiden de mensen op Hoek op 10 juni 1878, zeer tevreden over de ringrijderij, waar F. Dieleman Pzn. de le prijs, zijnde een stel zilveren broekstukken, behaalde en de minste prijs, zijnde een houten pollepel, in de wacht werd gesleept door Abr. Koster Joziaszoon. Het muziekgezelschap „Apollo" uit Terneuzen overtrof de verwachting der Hoekenaren. Hieruit zou zijn op te maken, dat ze zich van „Apollo" niet al te veel hadden voorgesteld! Met enige verwondering heb is me aanvankelijk afgevraagd, wat die pollepel kon betekenen. Veel later, eerst in 1891 valt mijn oog op een berichtje van een ringrijderij op „het Naaikussen" (dat is „Driewegen") en wordt de betekenis me eerst recht duidelijk. Het gebruik, soms ook wel „misbruik" wordt er door getypeerd en daarom laat ik het bericht hier volgen: 1-7-1891. Ringrijderij. Gisteren had op „het Naaikussen" onder de gemeente eene ringrijderij' plaats; onder de prijzen bevond zich als naar ge woonte een houten lepel (potlepel). Zooals 'slands gebruik dit voorschrijft werd na de afloop der ringrijderij door de leden met den lepel sterken drank rond gedeeld, waaruit een ieder naar verkiezing zooveel drinkt als hij zelf goed vindt. Een der leden, zekere E. d. S„ werkman te Axel, wilde zich daarbij eens tegoed doen en dronk met volle teugen uit den lepel, totdat hij bewusteloos op den grond viel en thans nog niet bij kennis. De man moet niet buiten levensgevaar zijn. We kunnen er moeilijk om treuren, dat dergelijke „folklore" tot het verleden behoort! Mag ik U dan meevoeren naar 1879, dat Teeds dadelijk een heuglijke gebeurtenis in het koninklijk huis aandient. Op 3-6-1877, is n.l. overleden koningin Sophia, dochter van de koning van Wurtenberg, waarmede Willem III sedert 1839 was gehuwd. De drie zonen uit dit huwelijk geboren, Willem, Maurits en Alexander zijn alleen overleden vóór hun vader, Willem III. Genoeg hierover, dit verhaal behoort geen vaderlandse ge schiedenisles te worden. Maar niet onvermeld mag blijven het huwelijk dat door Wil lem III op 4-1-1879 is aangegaan met prinses Egtfjja van,, Wal- te mosten-worden toegeschrs- lelIi lil op 4-i-iö/9 is aangegaan met prinse ven,- deskttfWöieüt», onze - latere) jjanlnsixiBiiflfld» Boven: De straatreiniger in actie. Onder: Detaille-opname van de ronddraaiende borstel en daarachter de enorme stofzuiger. Peter SeMfperooit via Radio Veronica-sa. 11. Al spoedig daarop, in april, komt weer een epidemie de Ter- neuzenaars en ook de Zaamslagenaars bedreigen, zij het ditmaal niet de zozeer gevreesde pokken. Een ook ditmaal niet ongevaarlijke aandoening van mazelen, waardoor in Terneuzen sedert het begin van de ziekte, in februari 1879 tot in mei van dat jaar reeds 213 personen zijn aangetast en waarbij zich ook nog vier sterfgevallen voordoen. Ook te Zaamslag grijpt de ziekte snel om zich heen. Op het kleine in wonertal bedraagt het aantal gevallen van mazelen 234, terwijl aldaar één persoon aan deze ziekte overlijdt. Na deze narigheden gaat de gemeenteraad ook dit jaar praten over het dempen en rioleren van sloten, lopende langs achter de Pelmolen (Lange Kerkstraat), Nieuwediep, Nieuwstraat en het „Dijkje". De uitwatering, die nog altijd in de Westkolk plaats vindt wil men verplaatsen naar de basaltmuur voor het postkantoor, waar bij dan de uitwatering in de haven zal plaats hebben. In het bijzonder de sloten in de Vlooswijkstraat en in het Nieuwediep verspreiden een ondraaglijke stank. Het wordt ons wel duidelijk, dat in die dagen bepaalde ge deelten van Terneuzen niet zo prettig bewoonbaar waren! Straks, in 1880, wanneer ik met U een rondje ga maken door onze stad, zullen we nog wel nader op deze slotengeschiedenis terugkomen. j Overigens behoeven deze sloten in 1879 niet half droog te staan, want uit vele courantenberichten blijkt, dat het in Nederland en trouwens in geheel West-Europa een koude en natte zomer is en al vrij vroeg, op 10 december 1879, meldt de courant dat de Schelde van Vlissingen tot Antwerpen vol zwaar drijfijs is. Ba.WemeWiflge, daiis tea bjj ésiöesteisfibiliê.ïijggea.ll^ssik en stoomschepen in winterlaag. Tevens treedt daarbij zware sneeuwval op. Wat niet wegneemt, dat het schaatsvermaak op de westelijke vestinggracht hoogtij viert; op 20 december vindt een schoon- rijderij op de schaats plaats, waarbij de wel zeer doelmatige prijzen: „le prijs 16 kg rundvleesch" door P. Riemens en de 2e prijs: „9 meter blauwe baai" door een vrouwelijke rijdster (naam niet vermeld) in de wacht wordt gesleept. Wat later hoop ik U zo'n ouderwets ijsfeest uitvoeriger te beschrijven, waarbij we heel wat namen van oude of reeds lang overleden Terneuzenaars zullen ontmoeten. En zo zijn we dan 1880 genaderd! Met het inluiden van een nieuw decennium wil ik aan dit jaar bijzondere aandacht schen ken. Daarvoor is temeer reden na de interessante gesprekken die ik heb gehad met enkele van onze oudste inwoners van Terneuzen, met name de heer H. Kaijser, 99 jaar oud, geboren dus in 1865, en met het echtpaar Wielandde Nering, resp. 94 en 92 jaar oud. Ik behoef niet te zeggen, hoeveel genoegen het deze mensen doet herinneringen uit hun jonge tijd te kunnen ophalen; maar niet minder schonk het mij grote voldoening eindelijk eens gelegenheid te hebben de mij uit de couranten ten dienste staande gegevens te kunnen aanvullen met persoonlijke belevenissen van de hiervoor genoemden, die nog altijd fris van geest zijn. Wel moet, dat spreekt vanzelf, door het stellen van vragen het oude soms worden opgerakeld. !Wij gaan dan nu een wandeling maken door het Terneuzen van omstreeks 1880 of kort daarna, zoals ik die met hen heb gemaakt, waardoor het me hopelijk zal gelukken ook voor U dit beeld te doen herleven. (Wordt vervolgd.) 1 9 Luister naar ,,'t ft weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band 15, zo, 10.30* df. 10.00* do. 18.45 O* Een foto van Terneuzens eerste muziekgezelschap „Apollo", daterend uit 1885.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3