Overdracht en ingebruikname van het carillon in de stadhuistoren te Axel Provinciaal nieuws Doem der verdenking Marktberichten Loop der bevolking Pagina 2 Axei Aardenburg Breskens Krabbendijke Zaamslag Maandag 24 Dinsdag 25augustns 1964 DE VRIJE ZEEUW Zaterdagmiddag om 3 uur had in de raadzaal van het stadhuis de overdracht en in gebruik stel ling plaats van het carillon. Met een aantal schenkers van giften voor dit carillon uit het bedrijfs- en zakenleven, waren hierbij onder meer aanwezig de burgemeesters van Hulst, Honte- nisse en Koewacht, wethouder De Vos uit Terneuzen en wet houder De Koeijer uit Zaamslag, besturen van verenigingen en coöperaties. Het was de heer P. Dregmans uit Den Haag die namens de ea- rtUoncommissie met de volgen de woorden het carillon aan het gemeentebestuur overdroeg. De uitnodiging van de carillon commissie het carillon aan het gemeentebestuur over te dragen heb ik gaarne aanvaard. Ik zie daarin allereerst een eerbetoon aan diegenen uit de geslachten waaruit ik ben gesproten, die stad en ambacht in het verleden hebben gediend en op enigerlei wijze tot de bloei en welvaart daarvan hebben mogen bijdra gen. Voorts is het aangenaam op een historisch moment in de ge schiedenis van een stad woord voerder te mogen zijn, want voor zoyer ik heb kunnen nagaan, heeft Axel vóór deze dag nim mer een volledig carillon hezeten. De laatste eeuwen deed Axel het met een klok op het stadhuis. In mijn jeugd ging het ver haal dat deze stadl^uisklok was gestolen van de gemeente Hoek. Met de klok, afkomstig van de toren van het verdronken Vrem- dijcke zouden in de Franse tijd vanaf Hoek seinen gewisseld zijn met Biervliet, hetgeen Napoleon ontoelaatbaar achtte, zodat hij gelaste de klok naar Axel over te brengen. Bij het vervoer van Hoek naar Axel zou de klok van de kar zijn gevallen en gescheurd. Vandaar de, nu wellicht vergeten uitdruk king: „Den 'oek is van de karre gevallen". Door de overdracht van heden kan nu voor het nageslacht wor den vastgesteld, dat het carillon dat naar ik aanneem deugde lijk is betaald onvervreemd eigendom is van Axel en niet van diefstal afkomstig. Doch gestolen of gescheurd, de oude stadhuisklok heeft zijn taak volbracht. De oudste inwoners zullen zich herinneren, dat in hun jeugd iedere zondagmiddag om 12 uur de klok werd „geklept", waarna de gemeentebode Visser liet offi ciële nieuws bekend maakte, dat daarna op het „plakkebowl" aan het stadhuis werd aangeslagen. De Axelaars van mijn jaren zullen zich met mij herinneren, dat tijdens de eerste wereldoor log de klok werd geklept wan neer er meestal onaangenaam nieuws was. Belangrijk nieuws werd alsdan door de bur gemeester persoonlijk vanaf de pui van het stadhuis aan de toe gestroomde bevolking voorge lezen. Bij het uitgroeien van Axel is aan deze gebruiken een einde ge komen en had de klok geen ari- I dere taak meer Jan de uren van de dag aan te geven. Nu moet de oude klok uit 1503 wijken voor een nieuw carillon; zo is 's werelds loop. Of mag ik zeggen dat, in aanmerking ne mende het opschrift op deze klok: „Maria hiet ick en sal be- vrien den armen sondaar te allen tien", deze klok nu zijn eigenlijke bestemming weer gaat vervul len? Immers een stomme kerk toren wordt sprekend gemaakt om den volke kond te doen dat er „te allen tijde bevrijding is vcor de arme zondaar". Dit tc verkondigen is de taak van de kerk, niet van 'iet stadsbestuur. Het carillon zal opnieuw de stadhuistoren in het centrum van het leven van alle dag stellen. Dit roept de vraag op: „Waar om nu pas een carillon?" Deze vraag rijst voornamelijk wanneer men bedenkt, dat de na bijgelegen stad Hulst reeds TERNEUZEN Geboren: 12 aug. Krijn Frede- rik, z. van Jacob Cornelis Koole en Dina Maria Verdonk, won. te Biervliet, Nieuwlandse molen 2; Jannetje Silvia, d. van Jacob Cornelis Koole en Dina Maria Verdonk, won. te Biervliet, Nieuwlandse molen 2; Mariëtte Angelice, d. van Klaas Jan Ho ving en Bouwina Willemina Bos, won. Axelsestraat 27. 13 aug. Gerard, z van Adriaan van Harn en Catharina van Langevelde, won. Bosjesweg 52; Anita Else, d. van Arend Dieleman en Else Katharina Smink won. Erasmus- straat 39; Pieter Francois, z. van Abraham Pieter van Baal en Nelly Marie van Hoeve, won Axelsestraat 86; Michel Aloui- sius, Josephus, z. van Willy Pe trus van der Poel en Maria Louisa Rosalia de Waal, won. Voltastraat 5. 14 aug. Cornelis Jan, z. van Tijmen van de Veen en Dina Janse, won. Bellamy- straat 45; Kitty Celina, d. van Richard Achilles Vanhijfte en Henriette Prudence Marie de Guchteneire, won. Oostkade 22; Paulina Wilhelmina Theodora, d. van Eduardus Ivens en Theodora van Mosseveld, won. Bontepol derstraat 18. 15 aug. Marco, z. van Johan van der Straate en Janna Suzanna Dieleman, won. Narcisstraat 24; Marc Robert, z. van Roger Joseph de Crook en Gabriëlle Wilhelmina Zeegers won. J. v. Stolbergstraat' 26. 16 aug. Catharina Elizabeth Neeltje, d. van Pieter Hamelink en Cor nelia Maria Dekker, won. Gera niumstraat 16; Anthonia Wilhel mina Suzanna, d. van Pieter Ha melink en Cornelia Maria Dek ker, won. Geraniumstraat 16; Rolf Jozef Maria, z. van Herman Remorie en Ria Frederica Erpe- linck, won. te Westdorpe, B 169. 18 aug. Johannes Petrus Theo- dorus Emelie, z. van August Ma rie van Laere en Marie-Louise Neve, won. Leeuwenlaan 56; Anne Margareth Ottoline, d. van Jan Otto Nicolaas Engelbrecht en Louise Francisca Benj amine Stahlberg, won. Cederstraat 3. 19 aug. Hans, z. van Abraham Cornelis Davidse en Johanna Cornelia Elisabeth Somers, won. Zuidlandstraat 95. Huwelijksaangiften: 14 aug. Jacob Adam den Engelsen, 30 jr., jm„ won. te Hooge en Lage Zwa- luwe, en Cornelia Maria Gazan, 22 jr., jd, 17 aug. Bastiaan Cor nelis van der Klooster, 19 jr., jm„ won. te Zwijndrecht, en Ina Wil helmina van Zuuren, 18 jr., jd. 17 aug. Cornelis Jan de Kraker, 24 jr., jm„ won. te Axel en Cor nelia Johanna Neeltje Bolleman, 21 jr., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 14 aug. Albert Adriaan Camonier, 22 jr., jm. en Maria Catharina Zaal, 19 jr., jd. 18 aug. Anske Bouman, 75 jr. en Suzanna Leunis 53 jr. 20 aug. Hendrikus Hubertus Bergsma, 26 jr., jm. en Marga- retha Hermina de Koeijer, 20 jr., 3d. Overleden: 12 aug. Pieter Scheele, 68 j., echtgen. van Cor nelia Dieleman, won. te Hoek. 13 aug. Neeltje Johanna Feii, 67 j., geh. gew. met J. A. Tazelaar, won.1 Van Stéenbergenlaan8. 14 aug. Cornelia Anna Maria van der Gouwe, 70 j„ echtgen. van Guiljam Klaassen, won. Grenu- laan 47. 16 aug. Hillebrand van den Belt, 62 j., echtgen. van Ja- comina de Feijter, won. Axelse straat 231. 16 aug. Leonie Marie Ongena, 83 j„ echtgen. van Ar thur Emile Notté, won. t$ West dorpe: 17 aug. Berend van Oort, 61 j„ echtgen. van Elisabeth Lou- rens, won. te Axel en Elizabeth Klara Dieleman, 77 j„ echtgen. van Hermanus Dieleman, won. te Zaamslag. TERNEUZEN In de periode van 14 aug. tot en met 20 aug. hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Hekelaar, Zuidlandstraat 77, van Eindhoven; C. D. van der Meulen, Schutterhofweg 8a, van Poortugaal; A. Maalderink Bonder, Axelsestraat 45, van Goes; A. P. de Bruijne, Stations weg 57, van Rotterdam; J. N. Bareman, Nwe Kerkstraat 9, van Borssele; G. van Boom, Breitner- straat 34, van Rotterdam; W. Be- rentsen, Zuidlandstraat 63, van Breda; J. Martens, Visartstraat 26, van Cadzand; G. P. van Rat tingen, Voltastraat 14, van Hoofdplaat; H. A. de Kant, Visartstraat 30, van Oostburg; F. Geelhoedtden Exter, Tram straat 25, van Axel; J. Verstrae- ten, Visartstraat 32, van Axel; D. J. Hamelink, Ser-Lippens- straat 15, van Hoek; L. P. J. Be- rentsenvan Loon, Zuidland straat 63, van Eindhoven; J. A. P. de Feijter, Oudelandseweg 16, van Hulst; A. M. van de Water, Breitnerstraat 30, van Hoek; W. J. van Arenthals, Arsenaalstraat 2, van Zaamslag; A. D. Stoop, Koninginnelaan 19, van Dezful (Iran); P. Hamelink, Ser-Lip- pensstraat 15, van Hilversum; A. C. M. de Dreu, Breitnerstraat 22, van Hoek; J. W. Hamelinkvan de Hoorn, Ser-Lippensstraat 15, van Iran; L. J. van Waardenberg, Marijkestraat 14, van Rotterdam; D. W. Hamelink, Ser-Lippens straat 15, van Amstelveen; R. P. M. Bekkers, Nwe Kerkstraat 17, van Bergen op Zoom en A. van den Dries, Nieuwstraat 30a, van O-W Souburg. Vertrokken: J. A. Inghels— Dallinga, Noordstraat 85, naar Sas van Gent; C. A. M. de Reu— Klaassen, D. Visserstraat 4, naar Biervliet; G. R. van der Bijl, J. v. Stolbergstraat 22, naar Den Haag; C. R. H. I. de Jonge, Axel sestraat 223, naar Rheden; P, A, van den Heuevl, Aagje Deken straat 19, naar NA St. Maarten; G. G. van Gein, Nieuwe Kerk straat 17, naar Veldhoven; J. A. Cooijmans, Nieuwstraat 41, naar Apeldoorn; S. de Roos, Konin ginnelaan 19, naar Goes en M. J- H. de Vetter, Dokweg 24, naar Druten. eeuwen een carillon bezat. Is wellicht zo kan men vra gen het zogenaamde „Rijke Roomse Leven" een vruchtbaar der grond voor de totstand koming van een carillon dan de de Calvinistische „potaard"? Of moet het antivoord luiden, dat de „status" van een gemeen te met meer dan 8000 zielen eist dat er een carillon is. Ik ben niet voldoende thuis in de kringen der Nederlandse gemeenten om deze vraag te kunnen beant woorden. Of is het bij een wijd-uitgroei- end Axel meer dan voorheen noodzakelijk de inwoners eraan te herinneren dat het centrum van de stad blijft het stadhuis waar de wijze bestuurderen zete len, zonder welke geen stad kan bestaan? Of is het wellicht de welvaart in Axel die nu mogelijk maakt hetgeen in de eeuwen vóór ons niet was te realiseren? Laat ik het daarop houden. Spreken wij over „carillon" dan maken wij de geschiedenis en hoewel zoals maar al te vaak de deskundigen het over het ontstaan van het carillon niet eens zijn, eenstemmigheid bestaat wel over het ontstaan van de naam carillon. In de 14e eeuw kreeg de luid- klok een specifieke functie, doordat daarop de uren van de dag door middel van hamersla gen werden aangegeven. De hiervoor gebruikte klok kroeg de naam van uurklok. Nu kwam het slaan op de uurklok voor de geïnteresseerden natuurlijk on verwacht en opdat het aantal slagen de burgerij niet zou ont gaan, ontstond in Vlaanderen 't gebruik om het aangeven van het uur vooraf te laten gaan door een waarschuwingsteken en wel door het aanslaan van een paar lichte, speciaal voor dit doel in de toren opgehangen klokjes. Dit waarschuwingsteken werd in de Nederlands sprekende delen van de lage landen een „voor slag" of „wekkering" genoemd. De oudste' voorslagen bestonden meestal uit 3, op verschillende toonhoogten gegoten klokjes, zo dat er aanvankelijk 4 klokken waren om gezamelijk de tijd aan te geven. Het bedienen van deze 4 klok ken werd in het oud-Frans „qua- drilloner" (quatre vier) ge noemd en ons woord carillon is hiervan afgeleid. In de stadsrekeningen van ^.xel staat te lezen dat de ma gistraat van Axel in 1515 een nieuw uurwerk kocht voor de Schepenhalle en in Brugge vier „weckercloxkins" liet maken. In zijn kroniek van Axel vertelt Jacob de Hont dat in 1518 ten behoeve van de kerktoren, te Mechelen vier nieuwe klokken „re, mi, fa, sol" zijn gegoten, die in 1519 zijn geleverd. Twee toren^ dus in Axel met klok en voorslag. Ons carillon zal tegelijk voor slag en uurklok zijn. Sommige geleerden zeggen, dat uit deze voorslag het caril lon, zoals wij dat kennen, is ont staan. Andere geleerden daaren tegen voeren het ontstaan terug naar het gebruik in de kloosters van cimbalen, koperen bekkens die met een hamertje werden aangeslagen, zodat daarmede een melodie kon worden voort gebracht. Een enkele geleerde is er die teruggrijpt op de invoering door koning David van cimbalen in de tempe'dienst. Hieraan herin nert de 150ste Psalm: Looft God, naar zijn hoog bevel met het klinkend cimbelspei. Looft Hem op het schel metaal van de vrolijke cimbaal. De „vrolijke cimbaal". Gezegd mag worden, dat deze bij Axel past. Want vreugde bedrijven en feestvieren heeft Axel altijd ge kund en kan het nog. Het zullen dus in de toekomst niet meer al leen de kerkklokken zijn, die verkondigen dat er vreugde is. Doch deze vreugde zal een na drukkelijker, een eensgezinder klank krijgen door het carillon. Deze eensgezindheid is reeds geblekenhij de totstandkoming van het carillon. Immers Axe laars, oud-Axelaars, vrienden en vriendinnen vari Axel, hebben al naar vermogen bijdragen geschonken, die tesamen de rea lisering van de plannen mogelijk maakten. Die eensgezindheid wojrdt ook gesymboliseerd doof het carillon zelf, waarin de tonen van grote en kleine klokken tesamen de melodie vormen.' Ook in de hogere betekenis geldt die eensgezindheid. Roepen de kerkklokken de bevo'king op om gescheiden ter kerke te gaan; tussen het spel dezer klok ken zal het klokkenspel vertol ken dat er, niettegenstaande ge scheidenheid in godsdienst en verscheidenheid van leer, één Heer is van en voor allen, die ook met klinkend cimbe1spel wil zijn geëerd. Wanneer de kerkklokken zwij gen zal het carillon op wellui dende wijze 'de kwartieren en de uren illustreren,- Bij belangrijke gebeurtenissen zal het, dooi kundige handen bespee'd, de ge voelens van de Axelse bevolking vertolken. Het zal alle schenkers en de carilloncommissie tot vreugde zijn, indien het cariilon zal klinken over een vredig Axel met: Psalmen en geestelijke liede kens, om zo tredend voor God de Heer Hem bovenal te loven van harte zeer. Vaderlandse liederen, want ook de Axelaars van nu doen de al oude leus gestand; Oranje in het hart en niemands knecht Zeeuws-Vlaanderen Nederland. Speelse liedjes van vroeger en nu (om te spreken met de lied jesterminologie van de jeugd). Aan de klokkenspeler wordt mei Adamc-'s „Vous permettez, mon sieur" gevraagd om voor hen, die als Sandra „Te jong voor liefde" zijn, Anncke's „Brandend zand" te strooien tussen Piel Hein's „Spaanse matten" en de Ruyter's „Blauw geruite kiel" die als confetti van de toren dwarrelen. Moge daarbij het bestuur der gemeente Axel, aan wie ik na mens de carillon-commissie in uw persoon, meneer de burge meester, thans het carillon over draag, evenals de welluidende klokken boven hun over stads- zaken geboden hoofden, blijvend in goede harmonie samenwerken met elkaar en met hun ambtena ren „tot heil des volks". Hierna sprak burgemeester M. K. van.- Dijke met de vol gende woorden" de aanwezigen toe; Dames en heren, Eén van de meest vreugde volle taken in dit leven is het aanvaarden van een welgemeend geschenk van goede vrienden. Het is dan ook met blijdschap en dankbaarheid, dat ik namens het gemeentebestuur dit fraaie carillon aanvaard als zinvol ge schenk ter gelegenheid van Axel 750 jaar stad. Dat U, meneer Dregmans, als telg uit een oud en aanzienlijk Axels geslacht, deze overdracht op de uw eigen karakteristieke en leerzame wijze namens de ca rillon-commissie hebt willen ver richten, stel ik op bijzonder hoge prijs, temeer omdat U ais repre sentant van vele oud-Axelaars 'n groot aandeel hebt gehad 'in de royale gift van een 80-tal vroe gere maar ons nog steeds ria aan het hart liggende inwoners van Axel. Het is mij bekend dat de leden van de carillon-commissie veel vrije tijd hebben willen offeren om het beoogde doel te bereiken. Dit blijk van burgerzin wordt door mij ten zeerste gewaardeerd en sticht stellig tot navolging! Het zou mij uiteraard te ver voeren alle goede gevers met j name dank te breqgen. Dat vele verenigingen, instanties, bedrij ven en particulieren uit de ge meente Axel hun klokje wilden bijdragen vervult mij met te meer trots daar deze tevoreri reeds tienduizenden guldens bij eenbrachten voor de viering van ons feest Axel 750 jaar stad. Met grote erkentelijkheid gewaag ik tevens van dë giften van onze buurgemeenten. Dit blijk van vriendschappelijk medeleven met Axel manifesteert de goede ver standhouding tot de ons omrin gende gemeenten. Het is mijn hartelijke wens, dat deze verhou ding ondanks hier en daar soms voorkomende rimpelingen e,ok in de toekomst bestendigt blijft. De deskundige wijze waarop mijn goede vriend Leen 't Hart de carillon-commissie van advies heeft willen dienen verdient alle lof, waarvoor ik hem dan ook gaarne dank zeg. Last, but not least, wil ik mijn dank betuigen aan de vervaardigd" en bouwer van het carillon, de firma Petit en Fritsen, voor de keurige en korrekte wijze waarop de op dracht is uitgevoerd. Ik heb mij daarvan persoonlijk overtuigd door langs steile ladders en dui zelingwekkende diepten tot tus sen de klokken te klimmen'! Met het tot stand komen van dit klokkenspel is één van de dierbaarste wensen in vervulling gegaan. Niet om hierdoor te kun- symbooi nodig om zich van centrumstad bewust te zijn! Terecht heeft ook de heer Dregmans deze gedachte ver worpen. Immers het aloude van zijn historische roeping door drongen zijnde Axel heeft geen symbool nodig om zich van zijn zijn status als Zeeuws-Vlaamse centrum stad bewust te zijn! Neen deze wans is slechts ge boren uit de overtuiging, dat de uit Vlaanderen stammende bei aard ook zijn klankvolle tonen behoort uit te strooien over ons goéde Zeeuws-Vlaamse stedeke, daar welluidende muziek en vro lijk geklank zo uitermate past bij onze volksaard. In dit ver band mag ik wel opmerken, dat ik hoop en hier verloochent zich niet mijn Hollands verleden -x- dat in een niet te verre toe komst ook de opwekkende mu ziek van een stads draai-orgel in Axels straten mag worden ge hoord tot vreugde van stadge noot en bezoeker. Wellicht een opgave voor onze aktieve middenstanasvereniging? Het heeft mij aangenaam ge troffen, dat één van onze meest bekende Axelse musici zich spon taan heeft aangemeld als stads- beiaardier. Wij hopen van zijn diensten in de toekomst een veelvuldig gebruik te mogen ma ken, temeer daar de heer Brak man door de welwillende mede werking van het stadsbestuur van onze provinciehoofdstad in de gelegenheid was zich in het beiaardspel te bekwamen. Dat ook mevrouw Moerdijk uit het nabij gelegen Zuiddorpe zich tot mijn genoegen bereid verklaarde in voorkomende ge vallen ons carillon te bespelen, bewijst eens temeer, dat in een goed nabuurschap zelfs muziek kan zitten. En nu dames en heren acht ik het moment aangebroken een eredronk te wijden aan allen die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dit mooie en zozeer op prijs gestelde ge schenk. Alvorens hiertoe over te gaan moge ik de beiaardier verzoeken het nu in ons trots bezit zijnde carillon in te spelen door het ten gehore brengen van ons Zeeuws- Vlaamse volkslied. Zowel het middag- als avond concert, verzorgd door de beiaar dier de heer L. 't Hart, waarvan het programma volledig in ons nummer van 20 augustus werd opgenomen, werd door velen op het Marktplein dat voor een deel bezet was met stoelen voor een groot aantal genodigden als in de omgeving daarvan met alle Inwijding luidklok in de Gereformeerde Kerk (Pironstraat) Zaterdagmiddag vondt de in wijding plaats van de luidklok in de Geref. Kerk in de Piron straat. Door het plaatsen van het carillon in de stadhuistoren moest de daar hangende luidkloK die in 1503 gegoten is en thans onder monumentenzorg valt, al daar worden verwijderd. Deze klok is nu door het ge meentebestuur in bruikleen af gestaan aan de Geref. Kerk en is daar door de firma Petit en Fritser, de bouwers van het ca rillon, in de toren gemonteerd en voor electriseh luiden geïnstal leerd. Er had zich voor deze inwij ding een groot aantal genodig den en belangstellenden, waaron der het voltallige gemeentebe stuur en pastoor De_ Jong uit Axel op de stoep voor de toren verenigd. Ds. Heemskerk begon de kerk dienst met het uitspreken van votum en groet, waarna, begeleid door een kopergroep van „Ho sanna", Ps. 95 1 en 4 werd ge zongen. De schriftlezing door ds. Heemskerk uit Cor. 13 110 en Math. 11 28—30 werd gevolgd door gebed en het zingen van Ps. 100. In een korte toespraak van ds. Heemskerk bracht hij dank aan het gemeentebestuur en zeide verheugd te zijn dat met deze aloude luidklok de ge meente1 eden zullen worden op geroepen tot de eredienst. Nu zal deze klok weer zijn dienst gaan doen waarvoor hij eertijds werd gegoten voor de kerktoren van het verdronken dorp. Vrem- dyeke en in 1608 in de kerktoren van Hoek heeft gehangen tot 1798 vanwaar hij door de Fransen naar Axel werd overge bracht. Hij dankte de firma Petit en Fritzen voor het ophangen van de klok alsook de heer J. de Feij ter die het electrische gedeelte voor de. beluiding had verzorgd en verder allen die op enigerlei wijze medewerking hadden ver leend om tot deze luidklok te komen. Hierna werd de klok in ge bruik genomen. Landing helikopter Zaterdag waren op het con coursterrein vele genodigden en belangstellenden aanwezig om getuige te zijn van de landing van de Sabenahelikopter. De helikopter van de dienst RotterdamBrussel die normaal via Eindhoven vliegt had zater dag zijn route gewijzigd, om een employé van de Dow met zijn gezin naar Brussel te vervoeren die daarna met een Sabenavlieg- tuig naar Amerika vertrokken. Met de Kon. Marechaussee en douane waren op het concours terrein aanwezig vertegenwoor digers van het gemeentebestuur en de regionaal-direkteur van de Sabena te Rotterdam de heer Jean Pyls. Precies op tijd streek te kwart vóór twee de grote vogel op het terrein neer, en nadat de bagage was ingeladen kon Mr. Walker, zijn echtgenote en beide kinde ren in de helikopter plaats nemen waarna deze weer vlot opsteeg om zijn reis van 20 tot 25 min. naar Brussel voort te zetten. Op onze vraag aan de heer Pyls of meerdere van deze tus senlandingen zouden volgen, was het antwoord dat het niet in de bedoeling ligt om reeds in de naaste toekomst regelmatig lan dingen in Axel te maken. Het was echter niet uitgesloten dat wanneer de wens er was van passagiers voor vervoer en de regelmatige dienst Rotterdam EindhovenBrussel of omge keerd hiervan geen hinder on dervindt, het niet uitgesloten be hoeft te zijn. Kollekte De charitas-kollekte in de R.-K. kerk alhier heeft 134,— opgebracht. Varkens aangeslagen. De douane uit Oostburg heeft eind vorige week onder het ge hucht Biezen, alhier vijf varkens ter waarde van in totaal 1600 in beslag genomen. De varkens waren bestemd voor de smok kel, De smokkelaars wisten iri de duisternis te ontkomen. Zwemmen - Driekamp Door de zwemvereniging Schel- destroom is in het Koninging Wilhelminazwembad te Bres- kens een driekamp gehouden waaraan deelnamen S.Z.V. uit Souburg, De Starters uit Aarden burg en Scheldestroom uit Bres- kens. Scheldestroom wist wederom beslag te leggen op de meeste nummers en de wisselbeker. De heer Ir. I. Geerling uit Sas van Gent, kringvoorzitter van de K.N.Z.B. afd. Zeeland, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Lichaam aangespoeld Te Krabbendijke is het lichaam van de heer G. Koster uit Den Haag, die met twee anderen op de Oosterschelde is verdronken, aangespoeld. Naar het lichaam van het 12- jarige meisje wordt nog gezocht. Aanrijding Zaterdagmiddag j.l. omstreeks 4 uur had op de viersprong van wegen Plein/Noord-Terneuzen- sestraat en Polderstraat/Plein West 'n verkeersongeval plaats. Een caravan kwam uit de rich ting Terhole gereden en wilde op de voormelde kruising links af slaan in de richting Axel. Hij gaf daartoe vroeg, richting aan en sorteerde vóór. 0 Óp de kruising werct dé cara van door andere auto's ingehaald waardoor de bestuurder de heer M. C. P. D'h uit Geertruiden- berg dacht dat er van achteren geen verkeer meer kwam. De caravan werd echter aan gereden door een personenauto bestuur door de heer B. J. A. de D. uit Hulst, die komende uit dezelfde richting rechtdoor in de richting Terneuzen wilde rijden. De gevolgen waren materiële schade aan beide voertuigen. Geen persoonlijke ongelukken. aandacht gevolgd. Nadat de laatste tonen van het Zeeuws-Vlaamse volkslied door de beiaardier Leen 't Hart, di recteur van de beiaardschool hadden geklonken, werd door de aanwezigen een eredronk op het carillon uitgebracht. door AGATHA CHRISTIE 68) „Mary zou het niet begrijpen", zei Hester. „Nee", stemde Philip toe, „Mary kan zulke dingen hele maal niet begrijpen". Philip reed zijn stoel zelf de gang door en Hester liep met hem mee. Zij deed de deur van de zitkamer voor hem open en volgde hem naar binnen. „Maar jij begrijpt het wel", zei ze. „Hoe komt dat?" „Och, je denkt weieens over zulke dingen. Maar vertel eens, waar zit je over in? Ik denk haast dat je ruzie hebt met je vriend, de jonge dokter. Of heb ik het mis?" „Het was geen ruzie", verbe terde Hester. „Het was veel er ger". „O, dat komt wel weer goed", troostte Philip. „Nee, dat komt het niet", ver zekerde Hester. „Dat kan niet. dat kan nooit". „Jij bent altijd zo overdreven in je uitdrukkingen. Bij jou is alles wit of zwart. Tussenkleuren ken je niet, hè, Hester?" „Zo ben ik nou eenmaal", ver klaarde Hester. „Want alles wat ik dacht dat ik bereiken kon, is altijd misgegaan. Ik heb mijn eigen leven willen leven, ik heb iemand willen zijn, iets willen presteren. Maar dat is allemaal mislukt. Ik blijk nergens voor te deugen. Ik heb er dikwijls over gedacht mezelf van kant te ma ken. Al sinds mijn veertiende jaar". Philip keek haar met belang stelling aan. Rustig en heel ge woon zei hij: „Het spreekt van zelf dat veel mensen met zulke ideeën rondlopen tussen hun veertiende en hun negentiende. In die jaren lijkt alles buiten verhouding. Schooljongens ple gen zelfmoord omdat ze geen examen kunnen doen. Meisjes denken erover omdat hun moe der niet goed vindt dat ze met 'n bepaald vrindje naar de bios coop gaan. In die levensjaren zie je alles in heel sterke kleu ren. Vreugde en smart. Hemel hoog juichendten dode be droefd. Maar daar kom je over heen. Bij jou is het lastige, meis je, dat je er langer over doet dan de meeste anderen". „Moeder had altijd gelijk", ging Hester voort. Er was zoveel dat ik van haar niet mocht en dat ik juist zo graag wilde. Ik had 't altijd bij 't verkeerde eind. Het was eenvoudig ondraaglijk. Toen dacht ik: „Ik zal flink zijn, ik ga er op m'n eentje vandoor. Ik zal mezelf eens op de proef stellen". Maar het is faliekant uitgekomen. Voor actrice had ik niet voldoende talent". „Je had er ook geen enkele opleiding voor genoten, kindje. Daarvoor is een ijzeren discipline nodig. Je kunt niet zomaar het toneel op wandelen. Jij doet veel te gauw theatraal. Op het ogen blik ook weer". „Hoe het zij, daarna dacht ik de echte, grote liefde in mijn le ven te hebben gevonden", ging Hester voort, „geen kinderach tige kalverliefde. Een oudere man. Hij' was getrouwd, maar had een heel ongelukkig leven". „Cliché-geval", luidde Philips commentaar. „Dat heeft-ie na tuurlijk uitgebuit." „Je lacht me toch niet uit?" Hester keek hem bij die vraag argwanend aan. „Stel je voor, ik lach je vol strekt niet uit, Hester", verze kerde Philip. „Ik begrijp dat het een vreselijke ervaring voor je moet zijn geweest". „Ja, het was allemaal niet de grote passie van mijn le,yen", er kende Hester op .Vérbitterde toon. „Een misselijk, minder waardig verhoudinkje. Niets van alles wat hij me van zijn leven en van zijn vrouw verteld had, bleek waar te zijn. Ik heb me eenvoudig aan hem vergooid. Een dom, onnozel kind". „Soms kan men alleen door ervaring wijs worden" troostte Philip. „Dit avontuur zal je heus geen kwaad hebben gedaan, Hes ter. Je bent er geestelijk volwas sen door geworden". „Moeder heeft dat toen alle maal heel handig opgeknapt", ging Hester voort. Maar er klonk toch nog wrok door in de manier waarop ze het zei. „Zij kwam over en heeft alles geliquideerd. Als ik werkelijk iets voor toneel voelde, zei ze, mocht ik van haar best naar een toneelschool. Maar ik had al gemerkt dat ik er geen talent voor bezat. Toen ben ik mee naar huis gegaan. Wat had ik anders kunnen doen?" „Hoopjes andere dingen zou ik denken", gaf Philip ten ant woord. „Jij hebt alleen de mak kelijkste weg gekozen!" „Dat is 't hem juist", beaamde Hester driftig. „Jij begrijpt me zo goed. Ik ben zo slap, weet je. Ik volg altijd de weg van de minste weerstand". „Je voelt je ook nog zo wei nig zeker van jezelf hè?" vroeg Philip vriendelijk. (Wordt vervolgd.) VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 1683 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1123 vette koeien en 560 varkens. De noteringen waren: Vette koeien3,554,25 Varkens: ƒ1,92ƒ2,Alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets ruimer, handel kalm, gedrukt in prijs, prima's boven notering. Worstkoeien 3,45 ƒ3,60 per kg. Varkens; aanvoer even minder, handel redelijk, goed prijshoudend, prima vlees varkens boven notering, zware varkens ƒ1,701,75 per kg, slaohtzeugen 1,551,65 per kg- GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 vocht levering deze week, franco Rotterdam, 34,60. Zomergerst, volgens monster ƒ27ƒ28; Groene erwten, fran co Rotterdam, tot ƒ40; Schok kers, franco Rotterdam, tot 48. Nagekomen advertentie Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze geliefde Man en zorgzame Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader de Heer JOHANNES F. MEIJER Echtgenoot van Elisabeth Stouthamer in de ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam, E. MEIJER— STOUTHAMER. Terneuzen, 23 aug. 1964. Emmalaan 1. De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdag 26 augustus a.s., des namiddags 2.30 uur. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2