Besprekingen over kwestie Cyprus weer in impasse Verdere agitatie van Zuidvietnamese studenten De strijd in Kongo De landing Dominicaanse in de republiek Rechtbank wijst verzoek in pierprijs-affaire af Het weer ORKAAN CLEO RICHTTE RAVAGE AAN OP GUADELOUPE Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden By abonnement! Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maair" 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. Maandag 24 Dinsdag 25 augustus 1964 20e Jaargang - No. 6282 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De pogingen van de Griekse regering om de kwestie-Cyprus te regelen zijn in een impasse geraakt, aldus diplomatieke krin gen in Athene. Men beschouwt de pogingen van de Griekse regering als een gevecht op twee fronten. Ener zijds tracht men president Maka- rios te bewegen tot aansluiting bij Griekenland (Enosis) met schadeloosstelling voor Turkije, anderszijds moet zij het hoofd bieden aan wat wat men noemt buitensporige Turkse verlangens. Zondag werd in Athene ont huld dat de Griekse regering niet bereid is Turkije toe te staan een deel van Cyprus als militaire, in volledige onafhan kelijkheid, te gebruiken. Wel zou Griekenland er even tueel mee kunnen instemmen dat, na totstandkoming van de .Enosis", een stuk grond voor 20 tot 30 jaar wordt verhuurd om te worden gebruikt als Ame rikaanse of Navo-basis. VERKLARINGEN VAN MAKARIOS plan aan mij voorgelegd, doch daar hij naar Cyprus is geko men in zijn functie van minister van defensie, is het slechts na tuurlijk dat hij zijn aandacht richt op de militaire verdediging van Cyprus". Makarios verklaarde verder dat hij alle facetten van het Cypri sche vraagstuk met Garoefalias had besproken en dat deze hem had verzekerd dat Griekenland „het Cyprische volk nimmer al- De' Haagse rechtbank onder presidium van mr A. H. Lyckla- ma, heeft maandagmorgen het protest in de pierprijs-affaire af gewezen. De voorlopige maatre gelen, die de officier van justi tie, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, vrijdag 14 augustus trof, en tengevolge waarvan de pier- prijs van 1 gulden tot 55 cent voor volwassenen werd verlaagd, blijven gehandhaafd. De drie verdachten, tegen wie de voorlopige maatregelen waren bevolen, (de N.V. explotatiemaat- schappij waiidelhoofd Sehevenin- gen, de voorzitter van de raad van bestuur van de E.M.S., de heer R. Zwolsman, en de direc teur van de Scheveningse pier, de heer A. G. B. Onstenk), had den de rechtbank verzocht het direct ingrijpen van de officier van justitie ongedaan te maken. De officier van justitie greep in, omdat geen gevolg was gege ven aan de ministeriële beschik king, waarbij de toegangsprijs voor de Scheveningse Pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. De E. M.S. heeft ook beroep aangetekend tegen deze beschik king, bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. De E.M.S. had maandagmorgen nog geen gronden voor het protest het zogenaamde vc-rzoek ten ennde bij de griffie van het college ingediend. De E.M.S. had op de afwijzing van haar protest geen commen taar. De drie verdachten staat de mogelijkheid open, tegen de be- sbssmg van de rechtbank in be roep te komen. Dit dient te ge beuren binnen drie dagen na be tekening bij het gerechtshof. Het hof beslist zo spoedig mogelijk, nadat verdachten zijn gehoord, althans behoorlijk opgeroepen. De E. M. S. had op de afwij zing van haar protest geen commentaar. De drie verdachten staat de mogelijkheid open, tegen de beslissing van de rechtbank in beroep te komen. Dit dient te gebeuren binnen drie dagen na betekening bij het gerechtshof. Het hof beslist zo spoedig mo gelijk, nadat verdachten zijn ge hoord, althans behoorlijk opge roepen. NOORS TANKSCHIP IN BRAND Aan boord van het 31.642 ton metende Britse tankschip „Esso Norway" is vanmorgen na een ontploffing in de machinekamer, brand uitgebroken. Het schip bevond zich ter hoogte van de kust van Muscat, de hoofdstad van Oman. Het schip meldde, dat de be manning in de boten ging. De gezagvoerder, de eerste officier en twee werktuigkundigen zou den aan boord blijven. Uit Aden is een Brits verken ningsvliegtuig naar het in nood verkerende schip vertrokken, terwijl ook schepen te hulp snel len. De positie van het schip was 109 km ten zuidoosten van Sallal, aan de kust van Muscat. leen zal laten strijden". Makarios ontkende de juist heid van geruchten volgens wel ke de Griekse minister druk op zijn regering zou hebben uitge oefend om haar een plan te doen aanvaarden, dat zou voorzien in een oplossing van het Cyprische vraagstuk. Over het plan-Acheson zei Makarios dat dit het Cyprische vraagstuk „los ziet van de ach tergrond, waaruit het is ont- „Wij zijn tot volledige over eenstemming met de Griekse regering gekomen over het be ginsel, dat Cyprus volledige on afhankelijkheid moet genieten en dat het 'het recht tot zelf beschikking moet kunnen uit oefenen", aldus heeft de Cypri sche president, aartsbisschop Ma karios te Nicosia verklaard na een nieuw en langdurig onder houd met de Griekse minister van landsverdediging. Hij voegde hieraan toe „Garoefalias heeft geen enkel staan", zodat het daarom niet als basis van bespreking kon die nen. De Cyprische president besloot met de mededeling dat hij zijn zienswijze met betrekking tot het verlenen van Sowjetrussische militaire hulp aan Cyprus niet had gewijzigd. Goldwater en het kernstopverdrag Senator Goldwater heeft zater dag meegedeeld dat hij vorig jaar augustus tegen onderteke ning van het beperkt kernstop verdrag had gestemd op grond van wetenschappelijke bewijzen en niet uit politieke overwegin gen. De kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, zich richtende tot de jaarlijkse bij eenkomst van de Amerikaanse raad voor radiostations, zei dat de Ver. Staten niet met het ver drag hadden moeten instemmen „totdat wij zoveel hadden gewe ten als ik denk dat de Russen weten" over de uitwerking van kernontploffingen in de atmos feer op radioverbindingen. Betogingen tegen stijgende voedselprijzen in India In geheel India begonnen van daag communistische betogingen tegen de stijgende voedselprijzen. Bij banken, beurs- en regerings gebouwen en bij de kantoren van graanhandelaren werden posten geplaatst. Het was de eerste kracht meting tussen communisten en de regering-Sjastri. In alle grote steden werden vreedzame be togingen gehouden en de com munisten hoopten dat hun voor beeld door een miljoen andere Indiërs zou worden gevolgd. Eerste-minister Sjastri ont ving zaterdag een afvaardiging van graan-groothandelaren. Hij gaf hun de verzekering dat zij zullen worden beschermd als zij zich verzetten tegen pogingen om hun bedrijven te doen slui ten. Ontruiming van bases in Libië Amerika en Engeland hebben in beginsel ingestemd met de ontruiming van hun bases in Li bië. Dat is door premier Moen- tasser van dat land meegedeeld. Data zijn nog' niet vastgesteld. De overeenkomst met Engeland loopt in 1973 af en die met Amerika in 1971. De agitatie der Zuidvietna mese studenten tegen het regime van president Khanh duurt voort. Zondag bestormden verschei dene honderden studenten van de universiteit van Saigon het gebouw van de nationale radio- omroep en vernielden alle stu dio's en andere ruimten. De radio had naar hun mening het valse bericht verspreid dat zij tevreden warr n met het resul taat van besprekingen met de regering. Andere studenten verbrandden in tegenwoordigheid van ver scheidene hoogleraren een exem plaar van de onlangs door de revolutionaire militaire raad aanvaardde grondwet. In een Volgens zaterdagavond in Leo- poldstad ontvangen berichten hebben opstandelingen zich meester gemaakt van de stad Lisala, in de provincie Equator. In Boekavoe was het zaterdag rustig, hoewel in een Afrikaanse wijk nog ongeveer 40 opstande lingen standhouden. De Kongo lese minister van binnenlandse zaken, Moenongo, zal dinsdag een bezoek aan de stad brengen. Radio-Leopoldstad meldde, dat tot de gesneuvelde opstandelin gen behoort „generaal" Nicho las Olenga, die bij de overmees tering van Stanleystad de rebel len aanvoerde. Intussen duurt de massale uit zetting van onderdanen van ZUIDWESTELIJKE WIND Een langgerekt gebied van hoge luchtdruk strekt zich al en kele dagen uit van de Golf van medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MAANDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.45 2.51 Terneuzen 3.20 3.26 Hansweert 4.00 4.06 Walsoorden 4.10 4.16 DINSDAG 25 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.21 3.26 Terneuzen 3.56 4.01 Hansweert 4.36 4.41 Walsoorden 4.46 4.51 WOENSDAG 26 AUGUSTUS Biscaye tot in het westen van Rusland. Over de oceaan trekken daarentegen depressies van zuidwest naar noordoost in de richting van Schotland. De baan van deze depressies is geleidelijk iets naar het zuiden verplaatst en in verband daarmee bereiken de krachtige zuidwestelijke winden, die ze veroorzaken, nu ook ons land. Bovendien naderen hun fronten thans dicht onze kust. Er is daarvoor veel bewolking en voornamelijk in de noordelijke provincies valt plaatselijk wat lichte regen. Nederland zal zich ook dins dag aan de rand van het depres sie-gebied bevinden. De zuide lijke wind blijft daarom aanhou den, maar neemt iets in kracht af. De bewolking wordt veran derlijk en er kan plaatselijk wat regen, echter van weinig beteke nis, vallen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.55 4.30 5.10 5.20 n.m. 4.01 4.36 5.16 5.26 Kongo-Brazzaville, Boeroendi en ook van Mali voort. Zaterdag werden er honderden met hun bezittingen met veerboten van Leopoldstad naar Brazzaville overgebracht. Volgens gezaghebbende krin gen in New York heeft premier rsjombe de hulp van de V. N. ingeroepen om een einde te ma ken aan de infiltraties van vijandige elementen uit Boe roendi en Kongo-Brazzaville. Dit verzoek zou donderdag door Pierre Mbale, de Kongolese di plomatieke vertegenwoordiger bij de V. N., aan secretaris-gene raal Oe Tbant zijn overgebracht. Tsjombe zou de diplomatieke bemiddeling van Oe Tnant bij de regeringen der genoemde landen heooen ingeroepen. Het transporvliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht, dat zaterdagmorgen in Leopoldstad arriveerde met volgens welinge lichte kringen, 15 ton medica menten en levensmiddelen aan boord een geschenk van de Zuidafrikaanse regering aan die van Kongo is later op de dag weer naar Johannesburg ver trokken. Ook de in uniform geklede militairen, die de reis meemaak ten, keerden met het toestel terug. De enige die achter bleef, was een arts die de Zuidafri kaanse regering ter beschikking van Kongo heeft gesteld. De strijd om Boekavoe motie eisten zij de vorming van een nieuwe regering van jeug dige en eerlijke mensen en de verkiezing van een wetgevende vergadering bij algemeen kies recht. De generaals zouden zich uitsluitend aan hun militaire taken moeten wijden en strijden tegen het communisme, neutra lisme en de overblijfselen van het regime van Ngo Dinh Diem. De dagbladen in Saigon publi ceerden zondag de tekst van een brief van een hoge boeddhisti sche leider, Titsj Tan Tsjau, waarin deze een klacht tot gene raal Khanh richt over hernieuw de vervolging van boeddhisten ZON MAAN aug. 25 26 27 28 29 30 31 op 5.40 5.41 5.43 5.45 5.47 5.48 5.50 onder op onder 7.42 7.40 7.38 7.36 7.34 7.31 7.29 9.03 9.21 9.40 10.01 10.26 10.59 11.43 digers" van diplomatieke ver tegenwoordigingen in Leopold stad zijn bij deze zaak betrokken en zuilen binnen enkele dagen worden uitgewezen, aldus de ra dio-omroep. Volgens welingelichte kringen in Leopoldstad zijn zondag twee vliegtuigen met omstreeks vijftig Zuidafrikaanse vliegers en tech nici op het vliegveld van de Kongolese luchtbasis Kamina aangekomen. Intussen hebben ongeveer 100 blanke huursoldaten, voor het merendeel ex-strijders uit Ka- tanga, hun intrek genomen in een hotel in Leopoldstad. Het zijn Zuid-Rhodesiërs, Zuid-Afri kanen, Engelsen, Belgen en, Fransen. De meesten van hen zijn zon der contract naar de Kongolese hoofdstad gekomen en enkelen hebben zelfs hun eigen vliegpas- sage betaald, om dienst te nemen bij de centrale regering. In officiële kringen bewaart men intussen het stilzwijgen over deze toestroming van vrij willigers. Volgens in Leopoldstad lopen de geruchten zou de regering van plan zijn een brigade stoot troepen in het leven te roepen, die uitsluitend uit Zuidafrikaan se huurlingen bestaan. Bij de strijd om Boekavoe, de hoofdstad van de Kongolese pro vincie Kivoe die vrijdag door troepen van de centrale regering op de opstandelingen werd her overd, zijn 400 rebellen gesneu veld. Onder hen bevonden zich hun militaire leider, Olenga, en een aantal officieren van het bevrijdingsleger". Volgens ra- dio-Leopoldstad stond nu defini tief vast dat de actie der rebel len tegen Boekavoe vanuit Stan leystad werd geleid. Het re geringsleger maakte een aan zienlijke hoeveelheid wapens en voertuigen buit. Het verloor bij de operatie enkele tientallen manschappen. 7.53 Radio Leopoldstad meldde, dat 9.09 maatregelen zijn getroffen tegen 10.27 „bepaalde personen" die getracht 11.47 zouden hebben wanorde in de 1.08 Kongolese hoofdstad te veroor- 2.20 zaken. 3.47 „Verscheiden* vortegenwoor- RELLETJES IN ZUID-VIETNAM Studenten hebben maandag morgen een deel van het gebouw in Saigon geplunderd, waarin het Zuidvietnamese ministerie van voorlichting is gevestigd. Ook in andere steden is het onrustig. In Hue, op 640 km ten noorden van Saigon, zouden dui zenden studenten een R.-K. school en kerk zijn binnenge drongen. In Da Nang op rond 600 km ten noorden van Saigon, bekogelden studenten een kan tine voor Amerikaanse militai ren met stenen. Peron bevestigde zijn beslissing Oud-president Juan Domingo Peron van Argentinië heeft zijn beslissing om dit jaar naar Ar gentinië terug te keren beves tigd, aldus een vrijdag in Ma drid uitgegeven communiqué. In het communiqué heet het dat Peron zijn terugkeer be schouwt als een beslissend ele ment voor het herstel van de nationale eenheid en van de vrede in Argentinië. Het communiqué was onder tekend door negen Peronisten leiders, die de afgelopen week onder leiding van Peron bespre kingen in de Spaanse hoofdstad hebben gevoerd. door de regering en door mili taire autoriteiten. Volgens hem waren 24 onschuldige mensen gedood en waren 254 huizen in brand gestoken, terwijl duizen den boeddhisten waren gearres teerd en mishandeld. Titsj was voorzitter van het boeddhistisch actiecomité dat vorig jaar tegen het regime van Ngo Dinh Diem, ageerde. Hij be schuldigde thans de regering- Khanh er van niet voldoende maatregelen te hebben genomen om genoemde incidenten te voor komen. Amerikaanse communistenleider overleden Benjamin Davis, secretaris van de communistische partij van de V. S., is zaterdag na een lang durige ziekte in New York over leden, zo is zondagavond door hef partijbureau bekendgemaakt. Davis, een neger, was 60 jaar. Gereed voor de grote conventie Een vriendelijk (namaak) ezeltje, symbool van de Amerikaanse democratische partij, kijkt over de balustrade van de grote con ventiezaal in Atlantic City, waar vandaag de grote bijeenkomst is begonnen. JOHNSON FAVORIET VOLGENS OPINIEPEILING Zevenenzestig percent van de Amerikanen zal op Johnson stemmen en 28 percent op Barry Goldwater. Dit is het resultaat van een opiniepeiling, door een particu lier bureau verricht in opdracht van de N. B. C. (National Broad casting Company). Uit het on derzoek is verder gebleken dat vijf percent van de kiezers nog geen keuze heeft gemaakt. De N. B. C. wijst er echter op, dat hetzelfde bureau in 1960, toen de verkiezingscampagne zich in on geveer hetzelfde stadium be vond als nu, Richard Nixon de republikeinse kandidaat voor het presidentschap tot over winnaar uitriep. Volgens de in 1960 gehouden opiniepeiling had Nixon n.l. 44 percent van het totaal uitgebrachte stemmen moeten krijgen en zijn tegen stander John Kennedy 40 per cent. Kennedy behaalde echter de overwinning. Met windsnelheden van 150 kilometer per uur is zaterdag middag de orkaan „Cleo" over het Franse eiland Guadeloupe in de Caraische Zee getrokken, een spoor van vernieling achterla tend. Volgens niet-bevestigde berichten zijn vooral de bij Gua deloupe gelegen eilanden Desi- rade, Marie Galante en de „lies des Saintes" zwaar getroffen. Overigens leek het ook op Guadeloupe zelf alsof er een bombardement had plaats gehad. De straten van de hoofdstad, Basse Terre, waren bezaaid met ontwortelde bomen, palen en hoogspanningskabels. De kaden Dinsdagavond j.l. is in berich ten uit de Haitiaanse hoofdstad Port au Prince meegedeeld dat Dominicaanse politieke ballin gen er zondag j.l. in geslaagd waren een „troepenmacht van aanzienlijke sterkte" in de Domi nicaanse provincie Haharona aan wal te zetten, welke militairen sindsdien, zonder tegenstand te ontmoeten, zouden zijn opgerukt. Uit de Dominicaanse hoofdstad Santo Domingo wordt thans ver nomen dat een van de leden van van de bij de organisatie van macht", een zekere Tamistocle Vicioso Abreu, die deel uitmaak te van een bewapende groep, welke de grenspost van El Agua- cate, in de Dominicaanse provin cie Independencia, had aange vallen, door Dominicaanse mili tairen gevangen is genomen. Abreu heeft meegedeeld dat zijn uit uitgeweken Dominicaan se bannelingen samengestelde groep 12 man sterk was, name lijk zeven oud-militairen en vijf burgers. Hij zei dat de groep haar wapens en lastgevingen had ontvangen van de Haitiaan se president, dr. Duvalier. De groep beschikte over acht geweren, twee machinepistolen, twee revolvers en acht brand bommen. Zij had, onder dekking van een patrouille van het Hai tiaanse leger, de grenspost van El Aguacate moeten aanvallen en vernietigen, terwijl de verdedi gers ervan om het leven moes ten worden gebracht. De aanval was echter mislukt doordat een schildwacht de aanvallers ont dekte en vuurde, waardoor de bezetting van de Dominicaanse post werd gealarmeerd. Abreu verklaarde tenslotte dat martelingen en terechtstellingen in de Haitiaanse gevangenis van fort Dimanche, waar hij was op gesloten voordat hij werd inge in de haven van Pointe-a-Fitre kwamen onder water te staan als gevolg van een vloedgolf. De bananenaanplant zou vrij wel geheel vernield zijn. Ook aan het suikerriet zou grote schade zijn toegebraéht. Vier mensen zouden lichte verwondingen hebben opgelo pen. Tot dusver zijn een dode, acht gewonden en twee vermisten ge teld. Het is echter nog te vroeg voor een opgave van het juiste aantal slachtoffers en een raming van de schade. Een vrachtschip is aan de grond gelopen en tal van vissersvaartuigen, benevens een jacht, zijn gezonken. Volgens sommigen is dit de zwaarste ramp voor het eiland sinds 1928. De eilandengroep had zich nog maar nauwelijks hersteld van de verleden jaar door de cycloon „Elena" aangerichte schade. Officiële verbreking van Boliviaans-Cubaanse betrekkingen Bolivia heeft thans zijn diplo matieke betrekkingen met Cuba officieel verbroken. De Boli viaanse minister van buitenland se zaken, Iturralde, heeft dit op zijn ministerie meegedeeld aan de Cubaanse zaakgelastigde in La Paz, Lasalle. Deze laatste verklaarde, bij het verlaten van het ministerie, tegenover ver slaggevers: „Bolivia en Cuba zijn beiden slachtoffers van het imperialisme". Het Boliviaanse besluit is ge nomen in overeenstemming met de resolutie over Cuba, die de ministers van buitenlandse zaken van de bij de arganisatie van Amerikaanse Staten aangesloten deeld bij de groep Dominicaan se bannelingen, die hun vader- Amerikaanse landen op hun land moesten aanvallen, aan del jongste bijeenkomst te iWashing- orde van de dag waren. 1 ton hebben aanvaard. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1