Provinciaal nieuws Fleurig einde van Terneuzens Jeugdvakaniieweek Lczus dit sckrijmH Zondagdiensten DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen ^rdenburg Axei AGENDA Hoek Zaamsiag RECHTSZAKEN Conducteur bewaarde juwelenschat in gereedschapkist Anderhalf jaar geëist tegen ex-penningmeester van D.E.C. Zaterdag 22 augustus 1964 LIJK VAN EEN VAN DE DRIE VERDRONKEN ROEIERS GEVONDEN Palinevisser Jacob Schot heelt bij de Hoge Kraayertplaat in de Oosterschelde ter hoogte van Rilland-Bath het lijk van een man gevonden. Na identificatie bleek het te zijn de 49-jarige Haagse onderwijzer J. Blok, die dinsdag niet terugkeerde van een roei- en vistoehtje met zijn dochtertje Connie, 12 jaar, en zijn vriend bakker G. Koster, bO jaar, uit Rilland-Bath. Deze laatsten zijn nog niet ge vonden. Woensdag werd de sloep waar in de drie waren uitgevaren on bemand aangetroffen in het woelige water van de Ooster schelde. De rijkspolitie te Wemel- dinge heeft met een boot inten sief gezocht, toen de nacht aan brak zelfs met behulp van een schijnwerper, maar dit leverde niets op. Donderdag werden wes telijk van de Kraayertplaat, eni ge kilometers uit de kust, een werphengel, een oliejas en een bril opgevist. Wachtmeester P. Vogelaar van de rijkspolitie te Wemeldinge wil nu aan de oostkant van de zand bank gaan zoeken. Hij vermoedt, dat toen het bootje ging zinken de inzittenden op de zandbank zijn gekropen; het was laag wa ter. Mensen die ter plaatse goed bekend zijn zouden misschien de wal hebben kunnen bereiken, meent hij, maar de drie hebben waarschijnlijk de opkomende vloed niet voor kunnen blijven. Veegmachine in gebruik genomen Enige tijd geleden werd door de gemeenteraad een krediet be schikbaar gesteld voor de aan koop van een GeesinkJohnston veegmachine. Deze nieuwe ver schijning in het stadsbeeld van Terneuzen, zal ongetwijfeld spoe dig ingeburgerd zijn. Door deze veegmachine zal het mogelijk zijn nog beter dan voorheen te zorgen voor een keurig aanzien van de stad, al zal vanzelfsprekend ook de be volking en weggebruikers hier toe dienen mede te werken. De bekende J.N.W.-papierbak- ken blijven natuurlijk gehand haafd voor het inwerpen van ledige patate-friteszakjes, bana nen- en sinaasappelschillen en wikkelpapieren. Onderscheiding Aan het Hoger Schilder Insti tuut Lierman te Brugge slaagde de heer Carlos Staelens uit Aar denburg. Hij behaalde 90 van de bereikbare 100 punten en kreeg daardoor de hoogste onderschei ding van dit instituut, n.l. de gouden medaille. Gemeentelijk zwembad In de maand juli werden er in het gemeentelijk zwembad 20.311 baden genomen en daarmee werden alle bestaande records in de maand juli gebroken. Het aantal baden is daarmee in dit jaar opgelopen tot 38.864. Dat is dus al meer dan in het gehele recordjaar 1959 toen men 37.373 baden telde. Lijk opgevist Zoals reeds in ons nummer van woensdag j.l. werd gemeld werd sedert maandagavond de 64-jarige heer J. A. de Kerf, wonende in de Walstraat, ver mist. De man, die geestelijk ge stoord en bijziende was. was maandagavond op het voetpad langs de Kinderdijk opgemerkt. Daar een ongeluk werd gevreesd werd hiervan aangifte gedaan bij de rijkspolitie. Gistermorgen werd door voor bijgangers het stoffelijk over schot van de ongelukkige drij vende in de kleine kreek onder de Kinderdijk aangetroffen. Door de rijkspolitie werd de man opgevist en naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. HEDEN 22 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De gevangenen van Altona". Spui: Terrein v.v. „Spui", 4 uur: Spui I—P.T.T. I. ZONDAG 23 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater. 2.30 uur: „Tarzan wordt ge tart"; 5 en 8 uur: „De gevan genen van Altona". Zuidersportpark, 2.15 uur: Terneuzen IIOvermaas II; 2.30 uur: Terneuzen IOver maas I. MAANDAG 20 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Tarzan wordt getart". DINSDAG 25 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Tarzan wordt getart", IlilHIIIIIIliiillllUW Agenda gemeenteraad De raad van Hoek komt dins dag a.s. bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot aankoop van per celen tuingrond in de Lovenpol- der. Voorstel tot verkoop van bouwgrond in de Oud-Westenrijk- polder aan: a. M. Jongsma, b. D. Schotvanger en c. J. Neels. Reclame belastingen. V erkeersongeval Gistermorgen omstreeks tien uur, had in de Axelsestraat een verkeersongeval plaats. Een vrachtwagen met aan hangwagen, geladen met gedorst graan en bestuurd door de heer H. A. H. uit Hoek, kwam uit de richting Axel gereden en wilde de Molenstraat inrijden waartoe hij linksaf moest slaan. Op dit ogenblik kwam achter de vracht wagen ook uit de richting Axel gereden een bestelauto van de firma Acke uit Sas van Gent. Daar de bestuurder van de be stelauto rechtdoor wilde rijden, en de vrachtwagen al een zwen king naar links maakte om de Molenstraat in te rijden, botste de bestelauto tegen de vrachtwa gen. De bestelauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Met een kraanwagen werd deze naar Terneuzen gesleept. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. TAdv.T HOW MANY LOOKS CAN YOU MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 Prijs van een Papoeabruid Een jeugdige bewoner van Bipi, een eiland nabij het eiland Manus, dat deel uit maakt van de ten noord oosten van Australisch Nieuw-Guinea gelegen eilandengroep Nieuw-Brit- tannië, trad kortgeleden met een eilandgenote in 't huwelijk De echtverbintenis is, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, een ge lukkige. Dit mag dan wel, daar de bruidegom als bruidsschat ongeveer zevenhonderd gulden, 3300 hondetanden, 250 meter tamboe (kleine, aan snoe- ren geregen schelpen, die als handelsmiddel worden gebruiktzeven varkens, zeven schildpadden, 330 manden sago en nog een enkele toegift van het een en ander aan zijn schoon ouders betaalde. Hij deed dit overeenkomstig de „bruidsschatbepalingen", die in vele delen van Australisch Nieuw-Guinea in ere worden gehouden. In de donkere gereedschaps kist van de 33-jarige A. li. te Amsterdam, conducteur bij de N. S., lagen anderhalf jaar twee kostbare diamanten tevergeefs te flonkeren. De enige uitwer king die dit had, was dat de con ducteur al die tijd zat te pieke ren hoe hij weer van zijn juwe lenschat, waarvan de waarde op 40.000 wordt geschat, af kon komen. Na anderhalf jaar piekeren koos hij de verkeerde methode, met het gevolg dat hij zioh gis teren wegens wederrechtelijke toeöigening van de diamanten, dié hij als Conducteur bij de N. S. had vervoerd en mee naar huis genomen, moest verantwoorden voor de rechtbank te Amster dam. De officier van justitie mr. H. de Vries achtte diefstal niet bewezen, evenmin de verduiste ring tijdens de dienst als eonduc- teur/treingeleider. Wel achtte hij het meer subsidiair ten laste- gelegde bewezen: het zich we derrechtelijk toe-eigenen van de diamanten die hij anders dan door misdrijf onder zich had gekregen. Rekening houdend met het feit dat K. reeds is ont slagen door de N. S„ eiste hij 'n voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van ƒ500 of zestig dagen. In november 1962 werd K. als conducteur bij de Nederlandse spoorwegen vlak voor het ver trek van de trein uit Amster dam naar Rotterdam een klein pakje ter hand gesteld, met be stemming Den Haag. Hoewel er geen vrachtpapieren bij het pak je waren, pakte K. het toch aan. „Dat had ik eigenlijk niet eens hoeven te doen," vertelde hij gisterochtend. In Den Haag leg de K. het pakje op de vracht brieven in de wagon. Toen hij na het koffie-drinken terug kwam, waren de vrachtbrieven zoals normaal opgehaald, het pakje lag echter onder de bank. De conducteur besloot hierop op de terugweg langs Den Haag het pakje even af te geven. Dit ver gat hij en eenmaal teruggekeerd in Amsterdam stak hij het bij zich om zijn verzuim later goed te maken. Hij kon er echter a'snog af te geven, uit angst voor een disciplinaire straf. Pas toen hij het een week in zijn be zit had, maakte hij het open en kwam hij tot de ontdekking dat er twee juwelen in zaten, waar van hij de waarde op enkele honderden guldens schatte. De conducteur verstopte de juwelen zorgvuldig in zijn ge reedschapskist en begon er over na te denken hoe hij weer van zijn onwelkome bezit moest af komen. Na anderhalf jaar dacht hij het gevonden te hebben. In de krant las hij dat er in de Leidsestraat in Amsterdam ju welen waren gestolen. Met één der stenen stapte hij naar de po litie met het verhaal dat hij de diamant, waarschijnlijk afkom stig van de diefstal in de Leid sestraat, onder een boom op de Overtoom had gevonden. „Toen bent u 's middags met de andere steen naar de politie gegaan en hebt u hetzelfde ver haal verteld. Dat was natuurlijk al te mooi," merkte de president van de rechtbank mr. J. Bletz op „Ja, ik dacht als ze me de eer ste keer geloven, zullen ze het ook de tweede keer wel gelo- Met een fleurig défilé van een groot aantal versierde fietsen en autopeds is gisternamiddag de tweede, zo succesvolle jeugd va kantieweek beëindigd. Van de zijde van de schooljeugd was de deelname zeer groot en het organiserend comité en al de genen, die er hun medewerking aan hebben gegeven, hebben met enthouiasme bereikt, dat de jeugd een prettige vakantieweek heeft gehad en alles perfekt is ver lopen. Toen de jury gisternamiddag de prijzen had toegekend werd een optocht gehouden door de bomen-, bloemen- en Oranje- buurt en het feit, dat het tam boer- en pijperkorps „Irene" zijn medewerking verleende, maakte de rondgang extra feestelijk. De prijsuitreiking door de loco burgemeester, wethouder M. de Vos, werd voorafgegaan door dankwoorden van de inspecteur korpschef der gemeentepolitie, de heer D. van Ooijen, in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité. Hij bracht vooral dank aan de middenstandsvereniging „Klimop", het tamboer- en pij perkorps „Irene" en aan allen, die verder aan het welslagen van deze ongetwijfeld drukke week hebben meegewerkt. Dc heer De Vos had grote waardering voor het werk, dat de gemeentepolitie tijdens deze week heeft gedaan en natuurlijk was dit voor hem een prachtige gelegenheid om de jeugd er op te wijzen, dat de politie heus De mooiste versierde fiets was van Monique van der Steen Ter ere van een voor onze is door haar geheel belangeloos iii een gedenkteken met omranding bevrijding gevallen held - niet zo kwaad is voor hen, die zich behoorlijk gedragen. Daarna ging spreker over tot het uitreiken van de gewonnen prijzen. Een extra prijs, een boeken- bon van 10, ontving Cora Hof man, die over alle wedstrijden de beste prestaties heeft ge leverd. Van de vijver in het Zuider sportpark vertrok een kleurige stoet naar de bomen-, bloemen en Oranjebuurt. 7,50); 2. Jan van de Bospoort (boekenbon ƒ5); 3. Dinny Ëgge- been (boekenbon ƒ2,50). Voor de meest origineel ver ven," was de gedachtegang van Pvó^r ge bevrijding van rl— onnrliin+Aim frmiiQQOf TJot -. -i -ï 1. - de conducteur geweest. Het bleek dat K. nimmer had gepro beerd de diamanten te verkopen of er voordeel van te hebben. Ze lagen al die tijd in de gereed schapskist. Uit de stukken bleek De ouderen van ons zullen zich nog weten te herinneren de grote spanning die in de laatste Zeeuws-Vlaanderen onder de be volking heerste. Een groot Duits leger aan het westelijk front was op de vlucht geslagen en trok in grote ver warring langs de noordelijke dat de ontslagen conducteur alI kuststrook van Frankrijk en Bel- veel goed weif< had geleverd bij de N. S. en verder ook goed be kend stond. De officier van justitie stelde zich op het standpunt dat het moment van de wederrechtelijke toeëigening pas een week na de treinreis lag, namelijk toen K. het pakje opende. „Het blijft een feit dat deze verdachte voor een enorm bedrag heeft verduisterd, een ernstig strafbaar feit, te meer daar hij de dienstvoor schriften met voeten heeft ge treden." De raadsman van K., mr. P. A. Hoogbergen, wees erop dat zijn cliënt nimmer het oogmerk heeft gehad iets te verduisteren en dat hij nooit heeft geprobeerd te profiteren. De rechtbank doet volgende moeilijk toe komen het pakje week vrijdag uitspraak. Een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam mr. H. de Vries vrijdagochtend te'gen de 33-jarige Amsterdamse boek houder en voormalig penning meester van de Amsterdamse voetbalvereniging D.E.C-, J. Chr. J. Hem werd verduistering van 9000 uit de kas van D.E.C. ten laste gelegd. Van 1957 af heeft de penning meester de accountants van de K.N.V.B. en van de vereniging om de tuin kunnen leiden en de verenigingsinkomsten, bestaande uit totogelden, contributies, en treegelden, onderhuurgeld en kantineontvangsten ten eigen bate kunnen aanwenden. De ver dachte bleef bij zijn vroegere verklaring dat er ook regelma tig fraude was gepleegd met medeweten van de overige be stuursleden n.l. ten einde zwarte lonen aan de spelers te kunnen uitkeren. De fraude werd ont dekt een maand voor de vereni ging haar 60-jarig bestaan -vier de, nadat de argwaan van de K.N.V.B. was opgewekt door het uitblijven van een accountants verklaring. Verdachte had een accountantsonderzoek geweigerd. De raadsman was van mening dat een lange gevangenisstraf voor de verdachte geen zin beeft. „Het zou de beste oplossing zijn, als verdachte weer zo gauw mo gelijk aan het werk kan gaan", aldus de raadsman. Uitspraak 28 augustus. Kind verdronken Een driejarig jongetje, Jan Smit uit de Timorstraat in Gro ningen, is vrijdagmiddag in het water van de Molukkenvaart in zijn woonplaats gevallen en ver dronken. Omstanders haalden het kind uit het water en een surveillancewagen van de politie bracht het drenkelingetje ijlings naar het ziekenhuis. Onderweg paste een hoofdagent nog mond- op-mond-beademing toe en in het ziekenhuis een arts, maar dit baatte niet meer, gië naar Zeeuws-Vlaanderen om zich weer aan te sluiten bij een legerafdeling op Walcheren. De geallieerde legers hadden de overweldiger als in een tang in hun greep gekregen en be stookten de vluchtende vijand. Onder de bevrijders bevond zich een 22-jarige Franse vlie genier, Eduard de Bodie uit Parijs, met een collega als waar nemer. Bij het laag over Sluiskil vlie gen bemerkten zij helaas te laat een dijk, waarvan alle bomen waren geveld. Het vliegtuig sloeg daarop te pletter en Eduard de Bodie had zijn hoogste offer gebracht, terwijl zijn mede-in zittende collega een armbreuk had bekomen. In allerijl kwam vanuit de be volking van Sluiskil hulp opda gen en nog vóórdat een jeep van de Duitsers arriveerde had men de nog in leven zijnde waar nemer onder een stromij t ver borgen. Geallieerde vliegers, die de Duitse jeep op de weg zagen, zetten daarop hun aanval in, waarop de Duitsers in hun jeep op de vlucht sloegen en de te hulp gesnelde bevolking in een sloot een schuilplaats vond. Spontaan werd daarop onder de bevolking een actie ingezet om gelden in te zamelen om op het graf van de vliegenier een passende gedenksteen te plaat sen, welk bedrag in korte tijd bijeen was. Later is het stoffelijk over schot met de gedenksteen, naar de erebegraafplaats te Parijs overgebracht. Nu door de kanaalwerken de plaats waar de Franse held het leven liet onder het wegdek van de rondweg is komen te liggen en aldus voor het nageslacht verloren dreigt te gaan, werd door de bevolking van Sluiskil besloten op korte afstand een gedenkteken met een passende omsluiting op te richten. Dank zij de niet genoeg te waarderen steun van de aan nemer van de in uitvoering zijn de kanaalwerken, het Aanne mersbedrijf Zanen-Verstoen N.V.. aangebracht, waarvoor de be volking van Sluiskil de direc tie van Zanen-Verstoep grote dank betuigt. Vorige week hebben de ouders van Eduard de Bodie ter plaat se een bloementuil neergelegd, terwijl ook van de zijde der be volking daaraan bloemen waren toegevoegd. Helaas hebben onverlaten niet geschroomd hun schendende hand uit te strekken naar deze bloe men. Ik hoop dat dit schrijven in ons streekblad er toe zal leiden dat in de toekomst deze gedenk steen en de daarbij geplaatste bloemen ongeschonden zullen blijven. Laat het voor de zo zwaar getroffen ouders een gro te troost zijn dat de bevolking van Sluiskil zich tot plicht heeft gesteld hun dappere zoon op deze wijze te eren. Moge telken jare op 17 septem ber, de dag van herdenking, een bloementuiltje van U het teken zijn dat Sluiskil de bevrijders van Zeeuws-Vlaanderen en ons vaderland niet vergeet. En ook gij, automobilisten, rijdt deze plaats niet voorbij zonder een ogenblik te hebben vertoefd in eerbiedige hulde ter nagedachtenis van Eduard de Bodie. Met dank voor de plaatsing. H. J. COLSEN. Sluiskil, 21 augustus 1964. Cora Hofman, algemeen winnares, kreeg een boekenbon ter waarde van 10, Voor de versierde fietsen en autopeds waren tweemaal drie prijzen beschikbaar gesteld. Voor de mooiste fiets: 1. Moni que van der Steen (boekenbon sierde fiets: 1. Mieneke de Jon ge (waardebon 7,50); 2. Anne- mieke van Haperen (waarde bon ƒ5); 3. Martien de Mul (waardebon ƒ2,50). TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, W. de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstr. 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit-Gle Kruis: Zuster J. M. A. KolijnBurger, Van Steenbergenlaan 68, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmidag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, tel. 777, DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamsiag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119A, Sas van Gent, tel, 01158-588, Demonstratie met een zelfgebouwd schip, dat radiografisch werd bestuurd en vervaardigd door de heer G. Vennix te Hulst. VIERJARIG JONGETJE VERDRONKEN De vierjarige Ronald ten Have uit Apeldoorn is donderdag in het Apeldoorns-Dierense kanaal verdronken. Het kind was aan het spelen ter hoogte van de coöperatieve bakkerij „De Halm" dichtbij het huis van zijn ouders en is daar te water geraakt. Toen de moeder van een van de daar spelende kinderen haar zoontje kwam halen, vertelde een van hen dat Ronnie in het water lag. Pogingen om het kind te redden hadden geen resultaat. Kikvorsmannen van de inmid dels te hulp geroepen Apeldoorn- se brandweer hebben enige tijd later het lijkje op het droge ge bracht. AUTOBOTSING: 1 DODE EN 2 GEWONDEN Vrijdagavond om kwart voor zes is de dertigjarige tekenaar Th. Verspagen uit Weert met zijn auto in botsing gekomen met een van links naderende auto, bestuurd door de 23-jarige D. uit Weert. De heer Verspagen werd zo ernstig gewond dat hij later in het ziekenhuis is over leden. Zijn 19-jarige mede-inzit tende G. uit Nederweert en de 17-jarige N. uit Weert van de andere auto liepen verwondingen op en werden in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van deze auto bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal verineld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3