Amstel bier: gebotteld plezier Amstel moet het zijn" De tuinbouw heeft tegenslag Vrijdag 21 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 amstel; Internationale eonlerentie van pro-Chinese partijen M ASS ABIJEENKOM ST IN BANDOENG MILLER OVER JOHNSON DE TOESTAND VAN TUOMIOJA AMSTEt De Chinese pers besteedde don- derdag in de Chinese kranten derdag voor het eerst aandacht een belangrijke plaats in. aan de mogelijkheid van een in- De kleine Nieuwzeelandse ternationale conferentie van pro- communistische partij is een vu- Chinese partijen ingeval de Sow- rig voorstandster van de Chinese jet-Unie haar plan doorzet tot ideologische koers. Bij meer dan het beleggen van een eigen in- een gelegenheid is zij het afge- ternationale communistische bij- lopen jaar als eerste in het open- eenkomst. De Chinese commu- baar naar voren gekomen met nistische partij heeft, naar be- wat de Chinezen later als offi- kend, al meermalen de Russische cieel partijpolitiek gingen vol- voorsteilen aangaande verworpen gen. en gewaarschuwd, dat een con- Aan een bijeenkomst als door ferentie als door de Russen ge- de Nieuwzeelandse partij voor- wenst tot een „openlijke breuk" gesteld zouden vermoedelijk alle in de communistische wereldbe- 'partijen die de Chinese partijlijn weging zal leiden. steunen, benevens de pro-Chi nese splinterpartijen of groe- De mogelijkheid van een pro- peringen die de laatste tijd in Chinese conferentie is geopperd landen als Australië, België, in een resolutie die vorige maand Brazilië en Ceylon zijn opge- werd goedgekeurd door de com- richt, deelnemen, munistische partij van Nieuw- Volgens waarnemers kan een Zeeland, waarvan de voorzitter, dergelijke conferentie de eerste Mike Williams, momenteel een formele stap betekenen in de bezoek aan Peking brengt. De richting van de vorming van een tekst van de resolutie nam don- Chinees blok. AGATHA CHRISTIE 66) „Bent u druk bezig?" vroeg hij Leo. „Zeg het dan gerust. Ik houd mijn mond dan wel en ga wat grasduinen in de biblio theek". „O, nee, ik heb niets te doen vanochtend", verzekerde Leo. „Is Gwenda er niet?" infor meerde Philip. „Ze heeft opgebeld om te zeg gen dat ze hoofdpijn had en on mogelijk komen kon vandaag", antwoordde Leo. Zijn stem was zonder uitdrukking. „O, juist", zei Philip. Micky zei: „Ik ga Tina eens opduikelen. Ze moet maar eens mee gaan wandelen. Dat kind komt veel te weinig in de frisse lucht. Hij verliet het vertrek, met luchtige, veerkrachtige tred. „Vergis ik me", vroeg Philip, „of is er de laatste tijd een ver andering over Micky gekomen? Hij kijkt de wereld niet meer zo mistroostig aan, dacht ik". „Och, hij s nu eindelijk vol wassen", zei Leo. „Hij heeft er lapg over gedaan". HOGE WINKELPRIJZEN EN LAGE VEILINGPRIJZEN DOEN ALLEEN TUSSENHANDEL PROFITEREN De laatste jaren is het klachtenboek van de tuinbouw vrijwel blanco gebleven. Er waren wel eens strubbelingen met komkom mers in Duitsland of met teeltvergunningen, maar dat ging voor bij. Er werd regelmatig uitgebreid, de prijzen waren redelijk tot zeer goed en knelpunten als bij liet pluimvee, de melkproduktie of bepaalde akkerbouwgewassen bestonden er niet. Dat is dit jaar anders geworden. Tot aan de meimaand ging het nog wel, maar sindsdien zijn de producentenprijzen voor fruit en groenten opvallend laag geworden. Vele tuinders zijn dan' ook verre van tevreden en er is veel doorgedraaid. Laag waren de prijzen van aardbeien, zwarte bessen, rode bessen, tomaten, asper ges, slabonen, spinazie, tuinbonen, meloenen, kruisbessen, paprika en champignons. Zeer laag waren af en toe de prijzen van bloem kool. OOK HIER OVER- PRODUKTIE? Een bekend voorbeeld vormen de industrie-aardbeien. De pro- duktie was dit jaar meer dan de helft groter dan vorig jaar. Er werd vrijwel niets doorge draaid, maar de prijzen daalden tot zij 40% lager waren dan in 1963. Een ander voorbeeld levert de bloemkool. Hiervan hadden wij de produktie met 44 opgevoerd sinds vorig jaar. Ook Duitsland en België hadden veel goede bloemkooL De hittegolven zorg den voor topaanvoeren en het gevolg was lage prijzen en vaak doordraaien. Wij produceerden 40 meer stooktomaten dan vorig jaar en het resultaat was hetzelfde. Bij enkele produkten, zoals aardbeien, zwarte bessen, fram bozen, bloemkool, komkommers, paprika, tomaten en asperger ondervinden wij in de belang rijkste afzetlanden (Duitsland, België, Skandinavië)' wel eens concurrentie van Oost-Europa, maar het is gebleken, dat deze dit jaar niet de doorslag heeft gegeven. Van de vele factoren die onze afzet bemoeilijkten, moeten genoemd worden: na- tuurteelten in andere landen en goede eigen produktie van het afzetgebied. De hoofdoorzaak blijft echter de grote produktie- stijging in Nederland. HET GROTE FRUIT Velen verwachten, dat aan het tijdperk van bijna ongebreidelde expansie bij groenten en fruit een einde begint te komen. Dit lag in de lijn der verwachtingen. Het zijn soms maar kleine fac toren die een teveel veroorzaken en de prijs doen kelderen, maar bij groenten en fruit zijn er vrij veel van die kleine factoren, zo als de invoer in Duitsland uit Oost-Europa en de grootte van de Duitse en Belgische eigen produktie. Het ziet er naar uit, dat beide in de toekomst aan betekenis zullen winnen en dan is bij vele teelten het einde van de uitbreiding in zicht. Bij het grote fruit zijn de voor uitzichten voor peren redelijk, maar die voor appels minder goed. In vele landen, ook in Ne derland, wordt een grote oogst verwacht. De buitenstaander re deneert in zo'n geval vaak, dat de grote opbrengst de lage prijs per kg wel goed zal maken, maar het ziet er naar uit, dat dit niet het geval zal zijn. En ge- Op een massabijeenkomst van het Indonesische nationale front in Bandoeng is er bij de rege ring op aangedrongen, de Ameri kaanse ambassadeur in Djakar ta tot Persona Non Grata te ver klaren en de diplomatieke be trekkingen met Groot-Brittannië te verbreken, zo meldde het of ficiële persbuerau Antara don derdag. In een op de bijeenkomst goedgekeurd resolutie wordt ook inbeslagneming van de Britse en Amerikaanse bezittingen in Indonesië geëist. Het Amerikaan se optreden tegen Noord-Viet- nam wordt veroordeeld en aan gedrongen wordt op sluiting van de bureaus van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Indonesië. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, is momenteel met verlof. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse vice-pre- sidentschap, W. Miller, heeft woensdag op een persconferen tie in Roslyn gezegd dat het door president Johnson vergaarde for tuin vragen doet rijzen over diens rechtschapenheid. „Men zou zich bijvoorbeeld kunnen afvragen of een man die dertig jaar uit 's rijks kas zijn diensten is betaald en die in die periode een persoonlijk vermo gen van meer dan 14 miljoen dollar heeft vergaard, rechtscha pen is", aldus Miller. De toestand van de Finse be middelaar van de Ver. Naties in de kwestie-Cyprus, Sakari Tuo- mioja, vertoont een lichte ver betering. De patiënt is er echter nog steeds zeer ernstig aan toe zo is gisteren officieel in Genève bekendgemaakt. zien het nog steeds teruglopend areaal van appels is dat geen prettig vooruitzicht. Wat de fruitkwekers vooral dwars zit is het feit, dat de lage veilingprijzen de consument niet of maar ten dele ten goede ko men. Daardoor blijft er teveel ■aan de strijkstok hangen. Nu wel, maar het is een naar ver schijnsel. DE AFZET HAPERT Bij lage veilingprijzen en te hoge consumentenprijzen wor den de voorraden veel te lang zaam geruimd doordat de consu ment geen extra hoeveelheden koopt. De detaillist heeft hier weinig hinder van, zolang zijn omzet gelijk blijft en zijn winst marge redelijk. Maar de fruit kwekers menen, dat die marge verre van redelijk is. Zo heeft de heer Frambach, directeur van de veiling in Gronsveld, betoogd dat de hoge fruitprijzen in de winkels schadelijk zijn voor de telers. Het gaat er natuurlijk aller eerst om, dat de fruittelers mede profiteren van de hoge prijzen, maar dat is thans niet het ge val. Wij hebben in onze veilin gen een doelmatig werkend ap paraat, maar het voorkomt niet, dat er tussen producentenprijs en consumentenprijs een kloof gaapt die ronduit een wantoe stand genoemd kan worden. Het is zelfs zó erg, dat velen alweer terug verlangen naar de toe stand van vóór de veilingen, dus van het eind van de vorige eeuw, toen de telers hun produkten op de markten aanvoerden en ieder een daar kopen kon. Dat zou echter de klok terug zetten en onuitvoerbaar zijn. Desondanks komt het voor, dat precies dezelfde kwaliteit en soort fruit in de winkel 70 cent kost en op de markt 16. Het komt voor, dat Yellow Transpa rent klasse I voor 10, 12 en 20 cent per kilo (al naar de maat) de veiling passeert, maar dat de huisvrouw in de winkel 50 tot 75 cent voor deze maten betaalt. Hoeveel groter zou de afname door de huisvrouw zijn geweest, indien die winkelprijs de helft lager was! WAT TE DOEN? De heer Frambach heeft zich de woede van de handel op de hals gehaald door te wijzen op de genoemd^ marge. Want gros sier en detaillist kunnen niet voor niets werken; zij zitten op hoge kosten. Zij zeggen o.m. dat het zinloos is, te schrijven dat de handel 200, 300 of 400 „winst" maakt op een kg appels. Het gaat om het bedrag dat men moet winnen om een kg appels te kunnen verhandelen, onver schillig of men inkoopt voor 20 of voor 80 cent per kg. Men kan dus niet zonder meer de tussen handel de schuld geven. Wel kan men opmerken, dat prijs dalingen op de veilingen niet al tijd snel worden gevolgd door prijsdalingen in de winkel. Men kan echter gerust stellen, dat de fruittelers, als zij de toe stand onhoudbaar achten, moe ten zoeken naar kortere wegen tussen veiling of kweker en huisvrouw. Zij zullen moeten komen met voorstellen om de distributie doelmatiger (en vooral goedkoper) te doen ver lopen. En zo nodig zuilen zij zelfmoeten bewijzen dat het beter kan. Voorlopig is er echter allen de oplossing in zicht van het fruitbedrijf dat bindingen heeft met het grootwinkelbedrijf. APPEL EN EI Bij de eieren is het al net zo en de uitdrukking „voor een ap pel en een ei" is nu wèl op de producenten van toepassing. Al leen kan bij de eieren gesteld worden, dat de tussenhandel al lerminst doelmatig werkt. Er zijn teveel kleine verzamelaars en handelaars en ofschoon ieder (ook in verenigingsverband) vrij is de eigen eieren te verkopen, wordt er nog onvoldoende ge bruik van gemaakt. Wat wij nodig hebben is vol ledige overzichten van de produ centenprijs en de consumenten prijs bij onze produkten over een heel kalenderjaar en op zoveel mogelijk plaatsen vastgesteld. Men kan op grond daarvan toch wel nagaan of een doeltreffender distributie mogelijk is. Tot dus ver tasten wij nog in de mist. Wij mogen niet volstaan met het aanwijzen van misstanden; wij moeten ze ook opheffen. De lage prijzen bij sommige pro dukten kunnen een stimulans zijn om een betere afeet en voor al een betere distributie na te streven. Hoe het precies moet, weet op het ogenblik niemand.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5