Miljard belastingverlaging Voorstel aan Tweede Kamer: per 1 januari 1966 NEDERLAND GEEFT NIET-MILITAIRE HULP AAN ZUID-VIETNAM MEIJER MOORD AAN BOORD BAN NOORSE TANKER MIDDENSTANDSCOMMENTAAR OP BELASTINGVERLAGING Russische schildwacht schoot op Amerikaanse personenauto De onenigheid tussen de Kongo's VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6280 Verhuurtenten Luchtbedden Slaapzakken en Butagasbranders Sporthuis EEN HEERLIJKE AMERIKAAM VOOREEN SPORTIEVE PRIJS: HPT Perioden met zonneschijn Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteiir-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De minister van financiën stelt aan de Tweede Kamer voor per 1 januari 1966 de loon- en inkomstenbelasting met een miljard en vijftig miljoen gulden te verlagen. Eventueel zal bij minder gunstige omstandigheden deze verlaging voor ruim de helft op die datum ingevoerd worden en de rest op 1 januari 1967. De verlaging is zó gekozen, dat drukverzwaring als gevolg van nominale stijging van inkomsten tot en met 1964 ongedaan wordt gemaakt, de progressie wordt verzacht en de belasting vrije voet extra wordt verhoogd. Progressiever!aging en verhoging van de belastingvrije voet komen in het bij zonder de lagere en de middeninkomens ten goede. De „ruimte" voor belastingverlaging, groot 1125 mil joen gulden, vloeit voor bijna een miljard voort uit de automatische werking van het belastingstelsel als ge heel. Door bestendiging van de dit jaar ingevoerde tij delijke verhoging van belasting op sigaretten en ben zine wordt nevensdien 120 miljoen gulden gewonnen. De vrijstelling van omzetbelasting op sigaren vervalt, hetgeen opnieuw 15 miljoen gulden oplevert. Van deze totale „ruimte" wordt 75 miljoen gulden bestemd voor andere fiscale herzieningen, die in de loop van deze kabinetsperiode aan de orde komen, alsmede voor sti mulering van de bouwproduktie. Voor dit laatste doel wordt 25 miljoen gulden gereserveerd terwijl de nog door de Eerste Kamer te behandelen herziening van de belastingen op loon, inkomsten en vermogen reeds 45 miljoen gulden van die 75 miljoen vergt. Het loonbelastingtarief voor de werkende gehuwde vrouw wordt teruggebracht van 15 op 12,5 percent. Dit tarief wordt toegepast na een aftrek op het loon van 50 gulden per maand of 11,50 gulden per week of 2 gulden per dag. De bijzondere aftrek voor bejaarden en invaliden wordt met 17 percent verhoogd van 702 op 832 gulden. Ook het marginale (hoogste) tarief krijgt een verruiming met 17 percent, zodat eerst bij een inkomen van 165.000 gulden (ge huwd zonder kinderen) inplaats van bij 140.000 gulden een in komstenbelasting van 70,5 per cent moet worden betaald. Het met 70,5 percent belast bedrag voor ongehuwden gaat van ruim 120.000 naar 140.000 gulden. (Zie verder pag. 2.) (Adv.) Vanaf WOENSDAG 12 AUGUSTUS tot 31 AUGUSTUS beginnen wij met de verkoop van al onze langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. NOORDSTRAAT 25-27 - AXEL TELEFOON 01155—795 De voorgestelde belastingver laging maakt tussen de zes en zeven percent uit van de totale belastingopbrengst ofwel één vijfde deel van de opbrengst van de inkomsten- en loonbelasting. Indien de algehele verlaging niet op X januari 1966 wordt in-' gevoerd, dan zal de heffing voor de in het ontwerp vrijgestelde bedragen direct beëindigd wor den. Door het toepassen van een tussentabel zal dan een te scher pe stijging voor de naastgelegen inkomstenklassen worden afge zwakt. Het definitief verhogen van de tijdelijke extra belasting op sigaretten en benzine wordt in een afzonderlijk wetsontwerp voorgesteld. Het onderhavige wetsontwerp wil dus een eind maken aan de zeer hoge directe belastingen in Nederland. Het rijk put 40 per cent van zijn inkomen uit de op brengst van de inkomstenbelas ting. Het stijgen van de inko mens en daarmee van de belas tingopbrengsten maakt verlaging van het tarief en neutralisering van de progressiefactor moge lijk. Uitgaande van het prijsniveau van 1960 wordt voor 1964 een stijging van het prijspeil van on geveer 17 pereent geraamd. Om de wezenlijke belastingdruk ge lijk te doen blijven betekent dit, dat alle bedragen van inkomens en belastingen, zoals die op de geldende tabellen vastliggen, met 17 percent zouden moeten worden verhoogd. Teneinde recht te doen aan een gewenst sociaal minimum wordt de belastingvrije voet ech ter met meer dan 17 percent verhoogd. Een echtpaar zonder kinderen zal eerst bij 3600 gul den de fiscus ontmoeten, de on gehuwde bij 2610 gulden. Dit betekent, dat tussen - de 300.000 en 500.000 Nederlanders na de verlaging geen loon- of inkomstenbelasting zullen be talen. De verhoging bij de voet werkt ook door in de daarboven liggende inkomensgroepen. Daar door wordt de feitelijke verzwa ring, die bij het stijgen van in komsten optreedt, doch in de la gere inkomensgroepen 't zwaarst gevoeld wordt, enigermate ge corrigeerd. Voor deze correctie en de ver hoging van de voet samen wordt 300 miljoen gulden bestemd, voor de aanpassing aan de no minale stijging van het inkomen 650 miljoen gulden. De afzwak king van de progressie vergt 100 miljoen gulden, samen 1050 miljoen gulden. De afzwakking van de pro gressie leidt tot een extra ver laging voor de middengroepen, beginnend beneden de 10.000 gulden inkomen om percentueel het grootst te worden bij in komens van ongeveer 24.000 gulden. Daarna verliest deze af gezwakte progressie geleidelijk aan betekenis. In verband met de verminde ring van de koopkracht van de gulden is de primaire kinder aftrek van 360 gulden verhoogd tot 420 gulden. De aanvullende kinderaftrek is eveneens aan de daling van de koopkracht aan gepast. De Ned. Katholieke Middenstandsbond vindt het, blijkens een uitgegeven persbericht, wel wat pikant, dat de voorgestelde be lastingverlaging juist deze week wordt aangekondigd. Een paar dagen geleden werd bekend, dat over slechts 6 maanden van 1964 de belastingontvangsten juist ook een miljard gulden hoger waren dan in de eerste helft van 1963. Alleen de loonbelasting steeg in de periode januarijuni 1964 al met 33 miljoen of ruim 34 procent. Natuurlijk zijn ook de overheidsuitgaven belangrijk gestegen maar deze cijfers stellen, naar de mening van de Ned. Kath. Middenstandsbond, de betekenis van de belastingverlaging toch wel in een ander licht. De belastingverlaging kan ook beoordeeld worden in het ver band van de komende verhoging van de premies AOW-AWW. Daarover is nog niets definitiefs bekend, maar als in de oorspron kelijke plannen weinig zou ver anderen moeten de zelfstandigen rekening houden met een be langrijke lastenverzwaring. Zelfs wanneer de belastingverlaging volledig is doorgewerkt, biedt deze lastenvermindering voor de overgrote meerderheid van de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf niet of nauwelijks een compensatie voor de pre mieverhoging AOW. Wanneer de regering ondanks het drin gend advies van da werkgevers- groep in de SER de AOW- verhoging en belastingverlaging niet*- tflffilüfcertijd kq» doen in- gaan, kan de nettolastenverzwa ring voor de zelfstandigen in 1965 oplopen van 150 tot 350 per jaar. In verreweg de meeste geval len dragen de zelfstandige mid dengroepen naar mening van deze bond een zware „solidari- teits"-last bij de financiering van de AOW, waarbij van loon- compensatie geen sprake is. Zij moeten voor zichzelf nog belang rijke aanvullende pensioenvoor zieningen financieren. In de be lastingvoorstellen van minister Witteveen begint bovendien de reeds lang als noodzakelijk er kende matiging van de progres sie voor de middengroepen pas betekenis te krijgen voor inko mens boven 15 000, aldus de Ned. Kath. Middenstandsbond. Aan boord van een 50.300 ton metende Noorse tanker heeft zich zaterdag j.l. in de Middel landse Zee bij Egypte een dra ma afgespeeld, waarbij een dei- jongste leden van de bemanning, een 18-jarige Noorse zeeman, op wrede wijze is vermoord. Toen de Egyptische politie bij de binnenkomst van het schip in de haven van Port Said aan boord kwam trof zij het lijk van de jongen .in diens hut op bed aan. De handen waren hem óp de rug met touw vastgebonden. Op het 'achterhoofd vertoonde het slachtoffer ernstige, doch vermoedelijk geen dodelijke wonden, die hem met een zwaar voorwerp moeten zijn toege bracht. De Egyptische arts, die de doodsoorzaak moest vaststel len, constateerde, dat de jonge zeeman vervolgens was ge wurgd. Dit alles deelde gistermiddag desgevraagd hoofdcommissaris Sigurd Aartun uit het Noorse plaatsje Sandefjord (bij Oslo) mede, toen hij op doorreis van Cairo enkele uren op Schiphol moest wachten op het vliegtuig dat hem naar Oslo zou brengen. Sandefjord is de thuishaven van de tanker. De commissaris was 's morgens op Schiphol aange komen met vier opvarenden van BLOKKADE OP CYPRUS OPGEHEVEN Een bewijs van het feit dat de Grieks-Cyprioten hun economi sche blokkade van de Turks- Cypriotische gemeenschappen op het eiland hebben opgeheven, was het aankomen van tankwa gens met kerosine voor de Turks-Cypriotische bakkerijen in Nicosia, die door de blokkade waren stilgelegd. President Ma- karios heeft er eindelijk in toe gestemd het beleg op te heffen. Een Turks-Cypriotische chauf feur (midden) neemt hier een tankwagen over van een Grieks- Cypriotische collega aan de z.g. „groene lijn", de scheiding tus sen de twee gemeenschappen in Nicosia. de tanker, die in verband met deze zaak hetzij als getuigen, hetzij als verdachten zullen wor den gehoord. Tijdens het oponthoud op Schiphol verleende de konink lijke marechaussee de commissa ris tot diens grote opluchting en dankbaarheid met zijn vier reis genoten gastvrijheid in de wei- bewaakte marechausseekazerne te Badhoevedorp. De tanker „Jawachta" was van Rotterdam op weg naar de Perzische Golf. Het .schip is in de Rotterdamse haw-r een goede bekende. Toen de ïoods dit week einde bij de nadering van Port Said aan boord kwam, stelde de kapitein hem in kennis van het drama. De loods waarschuwde daarop radiografisch de Egypti sche politie en de Noorse am bassade in Cairo. Aanvankelijk meende men dat de moord zich binnen de Egyp tische territorale wateren had afgespeeld, zodat de Egyptische politie het onderzoek geheel in eigen hand hield- De arts echter kwam tot de conclusie, dat het slachtoffer al minstens 12 uur dood was, toen het schip de haven binnenkwam. Niettemin werden vier leden van de bemanning in arrest ge steld, waarna het -schip zijn reis naar Suez voortzette. Daar was het inmiddels al bijna aangeko men, toen maandag commissaris Aartun uit Noorwegen in Cairo arriveerde. Hij wist de Egyptische politie er toe te bewegen hem zijn vier landgenoten mee te geven, ech ter pas nadat het viertal daartoe zelf ook de wens te kennen had gegeven. Togliatti geopereerd De Italiaanse communistische leider Palmiro Togliatti, die in Jalta op de Krim een hersen bloeding heeft gehad, is geope reerd, zo is donderdag bekend gemaakt in een medisch bulle tin dat in Jalta werd uitgegeven en door het hoofdkwartier van de Italiaanse communistische partij, is aangehaald. De patiënt heeft de operatie goed doorstaan, aldus het bul letin. Nederland wenst Zuid-Vïetnani niet-militaire hulp te verlenen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dat in antwoord op vragen meegedeeld na het ge sprek dat de speeiale afgezant van president Lyndon Johnson, de heer Henry Cabot Lodge, don derdagmiddag in het Catshuis heeft gehad met de minister president en minister van buiten landse zaken ad interim-, mr. V. G. M. Marijnen, en de staats secretaris van buitenlandse za ken dr. I. N. Th. Diepenhorst. De woordvoerder zei dat de heer Cabot Lodge een uiteen zetting heeft gegeven over de toestand in zuidoost-Azië en in het bijzonder over die in Zuid- Vietnam alsmede over de Ame rikaanse politiek in die gebieden. Deze uiteenzettingen hebben de wens van de Nederlandse rege ring om iets voor Zuid-Vietnam te do-en versterkt. Zoals bekend, heeft Zuid-Vietnam Nederland en andere landen om hulp verzocht. De hulp die Nederland denkt te geven zal van beperkte om vang en niet van militaire aard zijn. aldus de woordvoerder. Men denkt aan het ter beschikking stellen van fellowships en aan het zenden van Nederlandse ex perts in het kader van het bureau voor internationale technische hulp. PERSCONFERENTIE CABOT LODGE Henry Cabot Lodge zei gister middag tijdens een persconfe rentie in Den Haag te verwach ten dat de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam succes zal heb ben wanneer de bestaande plan nen yéorden uitgevoerd. Hef gaat hierbij in de eerste plaats om opbouw van een militaire en economische infrastructuur. Zuid-Vietnam kent in tegenstel ling tot Noord-Vietnam geen voedselschaarste, zo zei hij. Cabot Lodge achtte het over duidelijk, dat het Vietnamese volk met zijn eigen beschaving sinds eeuwen bevreesd is voor Chinese overheersing. Hij ver wacht dat de binnenlandse toe stand door de machtsovername van generaal Khan gestabiliseerd zal worden. Een modern demo cratisch land zal zich uit Zuid- Vietnam echter slechts geleide lijk kunnen ontwikkelen. De guerilla, die vanuit Noprd- Vietnam met steun van commu nistisch China gevoerd wordt, zal echter niet militair kunnen worden overwonnen voordat de plaatselijke bevolking zodanig is georganiseerd en gemobiliseerd, dat tot een tegen-guerilla kan worden overgegaan. Wanneer eenmaal de belangrijkste distric ten op deze wijze van rebellen zullen zijn gezuiverd,zal lang zamerhand de rust in het land kunnen weerkeren. Hij had ech ter geen enkel idee hoelang dit zou duren. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Zuid- Vietnam, die geleid wordt door jhr. mr. E. S. 3. T. Beelaerts van Blokland, doet positief werk, aldus de Amerikaan, die van president Johnson de opdracht i kreeg het Amerikaanse stand punt inzake Zuid-Vietnam bij de met Amerika bevriende landen toe te lichten. Op vragen over de incidenten in de Golf van Tonkin zei Lodge, dat hij tijdens deze incidenten als ambteloos burger thuis was. Hij was echter voor zijn reis naar Europa in de gelegenheid gesteld alle feiten te onderzoeken en deze bleken volkomen in overeenstemming met hetgeen hij via de kranten had vernomen Hij zei niet te geloven dat de Chinezen van te voren onkundig waren van het tweede incident. Behalve aan Denemarken zal de Amerikaanse diplomaat, die zijn carriëre als journalist begon, ook bezoeken brengen aan West- Duitsland, Spanje, Italië en En geland. Via de Verenigde Staten zal hij vervolgens naar Canada en het Verre Oosten reizen. Een Ru.iische ;chi)dwacht heeft zondag in Oost-Berlijn ge schoten in de richting van een personenauto van het Ameri kaanse leger, zo is donderdag door een woordvoerder van het Amerikaanse leger in West-Ber- lijn meegedeeld. Gisteren hebben de Ameri kaanse autoriteiten daarover bij de Russische overheid geprotes teerd. Zij noemden het gebeur de „gevaarlijk en ongerechtvaar digd" en het kon ernstige ge volgen hebben. De Amerikaanse auto reed in een Oostberlijnse wijk waar haar aanwezigheid niet- verboden was. Bij een Russische militaire in stallatie loste een Russische schildwacht drie schoten. Toen de ay<" al enkele honderden meters verder was, schoot hij nog eens. De wagen en de inzit tenden zijn niet geraakt. De Amerikanen hebben er in hun protest op gewezen, dat de betrokken Amerikaanse militai ren gebruik maakten van het recht zich vrijelijk in de ooste lijke sector van de stad te be wegen, een recht dat het Russi sche personeel in het westelijk stadsdeel geniet. Amerikaanse militaire voer tuigen hadden de wijk eerder zonder moeilijkheden bezocht. De verwachting is uitgespro ken dat de schildwacht ter ver antwoording wordt geroepen en dat er maatregelen worden ge nomen om incidenten als deze in de toekomst te voorkomen. (Adv.) De regering van Kongo-Braz zaville heeft de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.) ver zocht een commissie van onder zoek in te stellen naar aanleiding van de gespannen verhouding tussen dit land en het buurland Kongo-Leopoldstad (het voor malige Belgisch Kongo). De minister van buitenlandse zaken van Kongo-Brazzaville, Charles Ganao, verklaarde in een boodschap aan de secretaris generaal van de O.A.E.dat deze commissie op zeer korte termijn met haar werk moet kunnen be ginnen. Uitstel zou niet te voor ziene gevolgen kunnen hebben voor het voortbestaan van de O.A.E. en voor de vrede „in Afrika en de wereld". De president van de centraal- Afrikaanse republiek, David Dacko, heeft bij de staatshoofden van Kongo-Leopoldstad en Kon go-Brazzaville, resp. Kasavoeboe en Massemba-Debat, aangedron gen op matiging. Volgens in Leopoldstad ont vangen radioberichten zouden de opstandelingen, die worden geholpen door leden van de Wa- toetsi-stam, zich na hevige ge vechten van ongeveer de helft van de stad Boekavoe hebben meester gemaakt. De regerings troepen zouden de Europese wijk, waaruit reeds vele in woners werden geëvacueerd, nog in handen hebben. De Amerikaanse ambassade in Leopoldstad deelde mede, dat twee Amerikaanse kolonels, die als waarnemers naar Kongo wa ren gezonden, en een Ameri kaanse vice-consul die als tolk voor hen fungeerde, worden vermist. Een Amerikaans transport vliegtuig bracht donderdag ver sterkingen en voorraden naar Boekavoe over, terwijl de com mandant der regeringstroepen in deze belegerde stad verster kingen van de Roezzi-vlakte, ten zuiden van Boekavoe, heeft laten aanrukken. HET V. N.-LEGER OP CYPRUS Oe Thant heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat het V. N.-leger misschien van Cyprus zal moeten worden te ruggetrokken als er niet meer geld voor het onderhoud ervan binnenkomt. Voor de periode van een half jaar die op 26 september ein-' digt, zijn de kosten begroot op 12.730.000 dollar. Daaraan ont breekt nog twee miljoen dollar. Het beschikbare geld is bijeen gekomen uit vrijwillige bijdra gen van diverse landen, waar onder ook landen die geen lid van de V. N. zijn. Als er in de onmiddellijke toekomst geen geld binnenkomt, kan het onvermijdelijk zijn dat het leger wordt teruggetrokken, misschien zelfs vóór 26 septem ber, aldus de secretaris-generaal van de V. N. m jy r t p IM Pm Hm- tam Om een depressie, die snel naar Scandinavië is weggetrok ken, stroomde donderdag nog koele lucht naar Europa. In Nederland, België en Duitsland werd het vrijwel nergens war mer dan 16 tot 18 graden. In Frankrijk liep het kwik op tot 20 a 20 graden. Temperaturen boven 25 graden werden aange troffen in het zuidelijk Alpen gebied, in Italië en in Spanje. Een gebied van hoge lucht druk, dat vandaag over ons land trekt, veroorzaakt een tijdelijke weersverbetering. Er worden flinke zonnige perioden ver wacht, waarbij de temperaturen enkele graden hoger zullen wor den dan gisteren. Een depressie, die zich van de Golf van Biscaje naar Frankrijk uitbreidt, doet de wind zwak tot matig uit het oosten waaien. Voorts zal ze in de loop van de dag wat meer bewolking in de hogere luchtlagen veroorzaken. De kans op regen blijft evenwel nog klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Meer zon Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind en hogere middagtempefa- turen. VRIJDAG 21 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.38 1.01 Terneuzen 1.13 1.36 Hansweert 1.53 2.16 Walsoorden 2.03 2.26 ZATERDAG 22 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.23 1.58 2.38 2.48 1.39 2.14 2.54 3.04 ZON MAAN op onder op onder aug. 21 5.33 7.51 7.36 3.02 22 5.35 7.49 8.03 4.10 23 5.37 7.47 8.26 5.23 24 5.38 7.45 8.46 6.37 25 5.40 7.42 9.03 7.53

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1