herdenking van slag om arnhem ieholutie in dominicaanse alles CE) kan met CEt3 Doem der verdenking Trut wil je een stak; Koago-LeopoMsM wijst onderdanen Kongo-Brazzaville, Boeroendi en Mali uit Staatssecretaris De Meijer vraagt S.LR.-advies over arbeidsmarkt- REPUBLIEK? Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 20 augustus 1964 MoeleSe ged©©£i DE GEVECHTEN IN KONGO V. N.-commandant heeft hersenbloeding Drie jongens door bliksem getroffen; één van hen op slag dood VALSE DOLLARBILJETTEN NAAR EUROPA Parade in Djakarta DE TOEKOMST VAN DE VERENIGDE STATEN if jonge, belegen, oude, j Edammer of Goudse i TON VOOR ENGELSE HERDER .u Verdere verdeling Alle kleurlingen hebben weer toegang tot dancings Alle in Kongo-Leopoldstad verblijvende onderdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi moeten op last van de regering- Tsjombe het land verlaten, zo is in Leopoldstad bekendgemaakt. Al hun bezittingen zullen in be slag worden genomen. De uitwijzingsmaatregel is ge nomen in verband met de hulp die Kongo-Brazzaville en Boe roendi aan de opstandelingen verlenen, aldus een regerings communiqué. De eigendommen van de onderdanen van die lan den zullen worden vastgehouden tot de voor Kongo-Leopoldstad bestemde wapens die enkele maanden geleden in de haven van Pointe-Noire in Kongo- Brazzaville in beslag werden ge nomen aan de rechtmatige eigenaar zullen worden terugge geven. Plet betrof hier een zen ding wapens ter waarde van meer dan 15 miljoen Belgische franken (ruim 1 miljoen gul den). Het is niet bekend, hoe veel onderdanen van Kongo- Brazzaville en Boeroendi zich momenteel in het voormalige Belgisch Kongo bevinden. De komende dagen zal de po litie in Leopoldstad met 5.000 man worden versterkt. Ook de veiligheidsdienst zal worden uit gebreid. In een te Leopoldstad uitge geven officieel communiqué wordt gezegd, dat een plan aan het licht is gekomen tot het plegen van sabotage en het ver moorden van vooraanstaande Kongolezen. De leiders van de samenzwering zijn de laatste tijd zorgvuldig in het oog gehouden door de veiligheidsdienst. Een woordvoerder van de Kongolese regering heeft woens dag meegedeeld dat waarschijn lijk ongeveer 25.000 mensen uit Kongo zullen worden uitge wezen. Ook burgers uit de republiek Mali worden uitgewezen. Woensdagochtend vroeg begon de politie de burgers van deze drie nationaliteiten op te halen. Zij werden bijeengebracht op een terrein, waar zij werden in geschreven. De eersten van hen zouden hedenochtend reeds per veerboot naar Brazzaville, aan de overzijde van de Kongo- rivier, worden uitgewezen. Ongeveer "120 vrouwen en kin deren van personeelsleden van de Ver. Naties zullen voorts spoedig vertrekken. Zij trokken uit de binnenlanden, waar hun echtgenoten werkzaam zijn, naar Leopoldstad. Premier Tsjombe heeft woens dagavond laten weten dat Mij bereid is met de regeringen van Kongo-Brazzaville en van Boe roendi te onderhandelen en de uitwijzingsmaatregelen tegen hun onderdanen op te schorten, op voorwaarde dat deze landen de bevoorrading en de bewape ning van de opstandelingen stop zetten. Pierre Moelele, één van de op standelingenleiders in Kongo, is gedood, zo is officieel in de Kon golese hoofdstad bekendgemaakt. Pierre Moelele, minister van onderwijs in de regering-Loe- moemba, was de organisator van de opstand in de oostelijke pro vincie Kwiloe. Toen destijds Loem'oemba werd gearresteerd had hij zitting genomen in de kortstondige regering van An- toine Gizenga in Stanleystad. Na de dood van Loemoemba verliet hij Kongo om er pas twee jaar later terug te keren. Over de ac tiviteit van Moelele in die twee jaar is maar weinig bekend. Na korte tijd in Cairo en „ergens in Europa" te hebben vertoefd is hij naar men denkt in Peking geweest waar hij een opleiding zou hebben gekregen in revo lutionaire taktiek en guerilla- oorlogvoering, die hij later in Kwiloe en andere Kongolese ge bieden in praktijk bracht. Moelele dook ongeveer een jaar geleden in Kwiloe op, na dat de regering-Adoela de Kon golese ballingen had opgeroe pen, naar hun land terug te keren. Enkele maanden later, in november 1963, begonnen in die provincie de moeilijkheden. De aanhangers van Moelele zaaiden terreur onder de bevolking, niet alleen door gewelddaden maar ook dank zij hun reputatie van „onoverwinnelijkheid". Lang zaam maar zeker breidde de op stand zich uit. Op sommige plaatsen, zoals in de Oostprovin cie, kwam samenwerking tot stand tussen de „Moelelisten" en de rebellen van Gaston Sou- mialot. Moelele maakte evenals Soumialot deel uit van het na tionale bevrijdingscomité, ge zeteld in Brazzaville. De dood van Moelele werd gis termorgen door radio-Leopol-d- stad in een kort bericht gemeld. Hoe, waar en wanneer de op standelingenleider het leven ver loor werd er niet bij gezegd. Intussen is de stad Kapona, gelegen aan de weg tussen Bou- dewijnstad en Albertstad, door de regeringstroepen op de rebel len veroverd. Ook de plaats Kansimba, 170 km ten zuiden van Albertstad, is weer in han den van de regeringstroepen ge vallen. De positie in Manono wordt onhoudbaar geacht. In Leopoldstad gaan er tegen strijdige berichten rond over het lot van Moelele. Een hoogge plaatste diplomaat zei later op de ochtend, dat de opstandelin genleider zich volgens hem in Brazzaville bevond. Van re geringszijde heeft men zich niet over deze kwestie uitgelaten. In het bericht van radio-Leopold- stad, waarin de dood van Moe lele werd „bevestigd", was on der meer gezegd dat enkele van diens persoonlijke bezittingen, waaronder zijn paspoort, in het gebied van Kwiloe waren ge vonden. Volgens in Leopoldstad ont vangen radioberichten zijn in Boekavoe, de hoofdstad der pro vincie Kivoe gevechten gaande tussen opstandelingen en re geringstroepen. Vanuit het noor den en noordwesten zouden op standelingen op de stad aanruk ken. De opmars der rebellen be tekent een drastische verande ring in de situatie van de laatste twee dagen. Het verlies van Boekavoe zou een ernstige slag betekenen in de strijd tegen de opstandelingen. Er liggen onge veer 800 man aan regeringstroe pen in deze stad. Zondag was gemeld dat zij, met behulp van stamleden uit het district Ka- baré, een aanval van opstande lingen hadden afgeslagen. Thans zou in de straten gevochten wor den. De Braziliaanse generaal-ma- joor Carlos Flores Paiva Cha ves, die bevelhebber van de strijdmacht van de volkerenor ganisatie in het Midden-Oosten is, is woensdag met een hersen bloeding naar een ziekenhuis in Beiroet gebracht. Dit is gisteren in New York bekendgemaakt. Generaal Paiva Chavas, die 62 jaar is, werd op 30 decem ber van het vorig jaar tot be velhebber van de V.N.-troepen in het Midden-Oosten benoemd. Hij was niet de eerste keus van secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties. Oe Thant had voor deze post graag generaal Oswaldo de Arauja Motta wil len hebben. Deze Braziliaan kon wegens slechte gezondheid het bevel echter niet op zich nemen. I de burgemeester van Op de Ginkelseheide bij Ede zullen op zaterdagmiddag 5 sep tember (omstreeks twee uur) zestig man van het Engelse tiende parachutistenbataljon uit de lucht komen vallen. Deze lan ding wordt gehouden ter her denking van het begin van de slag om Arnhem in september 1944. Bovendien zullen acht mannen mee springen, die twin tig jaar geleden op de Ginkelse- hei neerkwamen, onder hen de majoor Waugh en de luitenant Humpreys. De parachutisten zullen wor den afgeworpen in drie groepen uit Beverley-vliegtuigen nadat eerst vier pathfinders uit een Beaver zijn gesprongen. Bij het monument op de Gin kelseheide zal na de landing een korte herdenkingsplechtigheid plaats hebben, die ondermeer zal worden bijgewoond door de bri gadier C. C. A. Gilbert M. C., burgemeester en wethouders van Ede en de burgemeester van Arnhem. Er zal een kransleg- ging plaats hebben en de para's zullen worden toegesproken door Ede. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, heeft aan de Sociaal-Economische Raad verzocht om een advies over het te voeren arbeidsmarktbeleid. De staatssecretaris stelt dat het vraagstuk van de economische groei zowel nationaal als internationaal steeds meer de aandacht vraagt. Ten einde een optimale groei te verzekeren dienen het beleid van de overheid en van het bedrijfs leven onderling zo goed mogelijk op elkaar te worden afgestemd. De arbeidsmarktpolitiek vormt hierin een belangrijk element. Bij de behandeling van de be groting van het departement van sociale zaken en volksgezondheid in de Eerste Kamer op 4 febru ari van dit jaar, is deze opvat ting eveneens naar voren ge bracht. Hoewel in het huidige arbeids marktbeleid elementen aanwezig zijn, die reeds tot de bevorde ring van de economische groei bijdragen, zoals de industrialisa- tiepolitiek, de scholing en om scholing van volwassenen en het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten, doet zich de vraag voor, aldus de staatssecretaris, of dit beleid niet in nog sterkere mate op deze doelstelling kan worden afgestemd. De verschuivingen welke zich in de structuur van de werkge legenheid en het daaruit resulte rende vraagpatroon voordoen, voltrekken zich immers in een zodanig tempo en in een zoda nige omvang, dat het gewettigd lijkt na te gaan in hoeverre de vraag naar arbeidskrachten en het bestaande en in de nabije toe komst beschikbaar komende ar beidspotentieel qua omvang, sa menstelling en spreiding op el kaar zullen kunnen worden afge stemd. Uitgaande van de gedachte, dat het arbeidsmarktbeleid bestaat uit een samenstel van maatrege len op het gebied van werkge- Bij een kort maar hevig on weer zijn dinsdagavond om streeks zes uur drie jongens uit Beugen (N.-B.) door de bliksem getroffen. De 15-jarige Leo Franssen was op slag dood. Zijn 13-jarig broertje Egber- tus en 14-jarig vriendje Antho- nius Janssen zijn met zeer ern stige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis te Boxmeer. De jongens waren aan het vis sen in de Maas, toen het onweer losbarstte. Om zich tegen de regen te beschermen hadden zij zich met plastic beschermd. legenheid en arbeidsvoorziening ter verkrijging van een zo goed mogelijk evenwicht tussen be- roensbevolking en werkgelegen heid, verzoekt de staatssecretaris de S.E.R. te willen nagaan in hoeverre door wijziging in de toepassing van de bestaande maatregelen of door toevoeging van geheel nieuwe maatregelen het arbeidsmarktbeleid nog meer kan worden afgestemd op de be vordering van een optimale eco nomische groei. Onder leiding van de burge meester van Arnhem zal vervol gens een rit worden gemaakt langs de route die de para's in 1944 hebben afgelegd en waar langs zij zo fel hebben moeten strijden. Het afscheid zal plaats hebben op de Rijnbrug in Arn hem. Zondagmorgen gaan de para's naar de militaire begraafplaats in Oosterbeek waar zij hun ge vallen kameraden zullen herden ken. Daarna keren zij terug naar Londen. De Amsterdamsche Bank heeft bericht ontvangen van de City Bank, in New York dat in Mexi co en Columbia valse dollarbil jetten zijn ontdekt en dat de valse munters waarschijnlijk zul len proberen met een aantal van de biljetten naar Europa uit te wijken. De nagemaakte 50-dollarbiljet- ten hebben als serienummers B 24377855 A; B 24355877 A; B 77355824 A; B 77355889 A. De voorzijde van deze biljet ten draagt aan de rechter be nedenhoek het teken F 25 en aan de achterzijde 168. De bil jetten zijn getekend: Ivey Baker Priest, treasurer; Robert Bander- son (seer.). De kwaliteit van het papier is goed, alleen ontbreken de rode haartjes die men op de echte biljetten aantreft. De reproduc ties op de voorzijde zijn erg goed, die op de achterzijde zijn min der goed. De valse biljetten zijn gemakkelijk te verwisselen met nieuwe, echte biljetten- Er zijn ook valse biljetten van honderd dollar in omloop. Deze hebben de serienummers: E 20638670 A; B 65465888 A; E 65564537 A en H 95378921 A. De imitaties van de honderd dollarbiljetten zijn vrij slecht, aldus het bericht dat de Amster damsche Bank uit New York heeft ontvangen. Friese vierling voor het eerst naar de grote school De Friese vierling Lautenbach uit Deinum, die 5 september zes jaar wordt, is dinsdag voor het eerst naar de lagere school ge gaan. Een grote dag in elk kin derleven. In Djakarta is dinsdag een parade gehouden ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag. Bij de soldaten die eraan deel namen, waren 5000 vrijwilligers voor de strijd tegen Maleisië. Er waren ook verscheidene vrou wen onder deze vrijwilligers. Oorlogsmateriaal werd in de stoet niet meegevoerd. Door mid del van op wagens aangebrachte voorstellingen werd kritiek ge leverd op de „waanzinnige cul tuur van het imperialistische westen" (Beatles, schaars ge klede vrouwen en dameskap sels), op president Johnson van Amerika, op premier Abdoel Rahman van Maleisië. Aange drongen werd op verhoging van de produktie. „Het moment is aangebroken dat wij onszelf en de wereld er van overtuigen, dat het lot van de Verenigde Staten niet zal worden bepaald door oproer kraaiers". Dit heeft president Johnson dinsdag verklaard in een toespraak over de rassen kwestie, gericht tot de leden van de nationale commissie voor de betrekkingen tussen de bevol kingsgroepen. Deze commissie is in het leven geroepen na de totstandkoming van de wet op de burgerrechten. „Een vraagstuk ouder dan wij allen, ouder zelfs dan ons land, ja zelfs ouder dan de wereldge schiedenis, wordt ons gesteld om ons stelsel en onze maatschappij op de proef te stellen", aldus de president. „Wij hebben onze be slissing genomen en wij hebben de kant van orde en wet geko- zen. j De Amerikaanse president leg de er de nadruk op dat de ogen van de hele wereld op de Ver enigde Staten zijn gericht en dat de regering vastbesloten is tegen iedere prijs de wet en de orde te handhaven. Dinsdagavond is in de Haitiaanse hoofdstad, Port au Prince, van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat Dominicaanse politieke bannelingen er twee dagen geleden in zijn geslaagd een troepenmacht van aanzienlijke sterkte in de Dominicaanse pro vincie Baharona aan wal te zetten. Deze militairen zouden sinds dien zonder tegenstand te ontmoeten zijn opgerukt. Vernomen wordt dat de op standelingen voornemens zijn om, wanneer zij zich eenmaal hebben meester gemaakt van de provincie Independencia, aldaar een voorlopige regering te ves tigen om vervolgens op te ruk ken naar de hoofdstad, Santo Domingo, waar zij de aldaar zetelende regering van Reid Cabral omver willen werpen. De eerste berichten over het geen er gaande was werden maandagnacht in Port au Prince ontvangen. Haitiaanse grenspos ten meldden toen namelijk dat er hevig gevochten werd in een Dominicaans gebied nabij de grens met Haïti. Deze posten meenden aanvankelijk dat hier sprake was van een muiterij on der de bezetting van Domini caanse grensposten. Er werden maatregelen genomen om elk overslaan van de strijd naar Haïtiaans grondgebied te voor komen. Eerst nadien werd het bericht ontvangen over de lan ding van Dominicaanse rebellen in de provincie Baharona. (Adv.) door AGATHA CHRISTIE 65) HOOFDSTUK XVI „Heeft u er bezwaar tegen dat ik nog een beetje hier blijf, pap?" vroeg Micky. „Nee, natuurlijk niet. Ik vind het fijn. Vinden ze het goed bij je zaak?" „Ja," antwoordde Micky. „Ik heb ze opgebeld. Ik hoef na het weekeinde pas terug te komen. Ze waren heel geschikt. Tina blijft ook het weekeinde over." Mickey liep naar het raam, keek eens naar buiten, wandel de met zijn handen in de zakken de kamer rond, en keek eens naar de zwaar beladen boeken planken. Stotterend en een beet je verlegen zei hij: „Weet je, pap, ik waardeer werkelijk buitengewoonwat je allemaal voor me gedaan hebt. Het is nog niet zo lang dat ik begrepen heb. ja, dat ik begrepen heb hoe ondankbaar ik altijd ben geweest." „Er is nooit sprake van ge weest dat je dankbaar moest zijn," antwoordde Leo Argyle. „Jij bent mijn zoon, Micky. Ik heb je altijd als mijn zoon be schouwd." „Een vreemde manier om een zoon te behandelen," merkte Micky op. „Je hebt me nooit op mijn kop gezeten." Leo Argyle glimlachte geamu seerd. „Vind je heus dat dat de enige taak van een vader is?" vroeg hij. „Zijn kinderen op hun kop te zitten?" „Nee," stemde Micky toe, „nee, dat geloof ik niet." Hij praatte opeens met een vaartje door. „Ik ben 'n grote stommerd ge weest. Ja, maar toch is het ook wel grappig. Weet je waar ik zin in heb, waar ik op 't ogenblik over denk? Een baan aan te nemen bij een oliemaatschappij helemaal aan de Perzische Golf. Dat was nou net waar moeder meal direct bij heeft willen hebben. een oliemaatschap pij. Maar daar had ik toen geen zin in. Ben op eigen houtje be gonnen." „Daarvoor was je op 'n leef tijd," verzekerde Leo hem, „om zelf te willen kiezen. Je vond het idee onuitstaanbaar dat een an der voor jou zou beslissen. Zo ben je eigenlijk altijd al ge weest, Mickey. Wilden we een rode trui voor je kopen, dan stond je erop een blauwe te krij gen... al had je de hele tijd zelf ook de rode gewenst!" „Volkomen waar," erkende Micky, met een kort lachje. „Ik ben altijd een vreemd stukje mens geweest." „Alleen maar jong. En in de contramine," zei Leo troostend. „Bang voor toom en zadel dwang. Dat gevoel kennen we allemaal op een bepaalde leef tijd. Toch moeten we er ten slotte aan geloven." „Ja, ik geloof het ook," stem de Micky in. „Ik ben erg blij dat je er zo over denkt," hernam Leo. „Ik ben namelijk van mening dat je meer in je mars hebt dan alleen maar demonstreren en verkopen van auto's. Het is heel best, maar je komt daarmee niet hogerop." „Ik ben dol op auto's," verze kerde Micky. „Ik haal er graag het uiterste uit. Ik kan ook mijn woordje best doen, als het nodig is. Kletsen en nog eens kletsen, alle voordelen naar voren halen, maar verdraaid, het bevredigt me eigenlijk toch niet. Ik voel veel meer voor die autotranspor ten daar. En het hele wagenpark beheren. Dat is een verantwoor delijke baan." „Je weet, Micky," zei Leo, „dat als er een moment komt dat je jezelf wilt inkopen in een zaak, het geld dan voor je klaar ligt in de trust. Ik ben bereid daar toe machtiging te verlenen als blijkt dat de zakelijke basis aan vaardbaar is. Dat wordt dan eerst door deskundigen onder zocht, natuurlijk. Maar het geld ligt er, tot je beschikking." „Dank je, pap, maar ik wil niet op jouw zak teren." „Daarvan is geen sprake, Mic ky. Het is jouw eigen geld, net zoals dat voor de andere kinde ren is vastgezet. Ik kan alleen beslissen over het hoe en wan neer." „Maar het is toch eigenlijk moeders geld", hield Micky vol. „De trust is al een ruim aan tal jaren geleden gevormd", be toogde Leo. „Toch wil ik er niets van heb ben!" Micky hield voet bij stuk. „Ik wens er niet aan te komen. Ik zou het ook niet kunnen! Zo als de zaken nu staan, zou ik 't onmogelijk kunnen." Hij kreeg opeens een kleur, toen hij zag dat zijn vader hem aankeek. Wat onzeker vervolgde hij„Zo zo bedoelde ik het niet." „Waarom wil je er niets van hebben?" vroeg Leo. „Wij heb ben je als een eigen kind aan genomen en het is niet meer dan billijk dat we dan ook behoor lijk voor je zorgen." „Ik wou helemaal op eigen benen staan," zei Micky nog eens. „Ja, dat begrijp ik wel. Maar, Micky, mocht je nog eens tot andere gedachten komen, denk er dan aan, dat geld ligt voor je klaar." „Dank u, pap. Ik ben blij dat u zich mijn standpunt kunt in denken. Of hoe dan ook. mij vrijlaat. Ik wou dat ik het beter zeggen kon. Begrijpt u, ik wens niet te profiteren. ik kan geen gebruik maken van o, verdraaid, ik kan het zo moeilijk zeggen." Toen werd er op de deur ge klopt, of eerder gebonsd. „Dat zal Philip zijn, denk ik," sprak Leo Argyle. „Wil jij even de deur voor hem opendoen, Micky?" Micky ging naar de deur en Philip reed in zijn rolstoel de kamer binnen. Hij begroette hen beiden mét een opgewekt lachje. (Wordt vervolgd.) (Adv.) Voor zeker één man heeft de opzienbarende treinroof in En geland van vorig jaar augus tus een gelukkige nasleep. De 33-jarige John Maris, herder van beroep, heeft bericht ont vangen van de .Midland Bank' •'dat hem binnen enkele dagen een cheque van tienduizend pond sterling (ruim honderd duizend gulden) zal worden toegezonden als beloning voor het verschaffen van de inlich tingen aan de politie, die leid den tot de ontdekking van de, schuilplaats van de bende: een boerderij in Leatherslade. Maris heeft na het vernesnen van het goede nieuws direkt gezegd, dat hij van werk zal veranderen en zich een klein huis en een auto gaat 'aan schaffen. Mevr. Ethel Clark; de 69-jarige weduwe van een politieman in Bournemouth, heeft woensdag bericht gekregen dat zij een beloning van ongeveer 14.000 pond sterl. (ongeveer 140.000 gulden) zal krijgen voor haar hulp aan de politie bij het op sporen van de daders van de beruchte treinroof, die er met een bedrag van meer dan 25 miljoen gulden vandoor gin gen. Haar inlichtingen aan de politie leidden destijds tot de eerste arrestaties in deze zaak. Overigens zal zij haar advocaat opdracht geven nog een aan vullende beloning van 100.000 gulden op te eisen. „Ik wil niet inhalig lijken, maar tenslotte was ik de eerste", aldus mevr. Clark. Andere gelukkigen zijn John Ahern en mevr. Elsa Hargrave, in Sussex, die samen 100.000 gulden te verdelen krijgen. De eigenaar van twee Amster damse dancings (Lucky Star en Caramella), de heer P. Broerse, heeft verklaard dat voortaan weer iedereen toegang heeft tót zijn zaken. Dit geldt ook voor alle kleurlingen. De heer Broer- se had zijn portiers opdracht ge geven een selectie toe te passen, teneinde lastige elementen te weren. Hoewel de politie geen onder zoek zal instellen omdat het niet om een stelselmatige weigering van kleurlingen ging, doch om een selectie, heeft het hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente, mr. P. J. Hoogen- boom, de politie gevraagd een rapport van de gebeurtenissen te maken. Op grond hiervan zullen de schriftelijke vragen die twee raadsleden over deze kwestie hebben gesteld, door B. en W. van Amsterdam moeten worden beantwoord. Voor de rest be schouwen de politie en mr. Hoo- genboom het incident als geslo ten. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2