Verkeersramp in de Maastunnel TURKSE EN GRIEKSE EENHEDEN WEER IN HAVO-VERBAND SPINELLI VERVANGT TIJDELIJK TUOMIOJA HET WEER Vier personen in vlammen van brandende auto omgekomen BRAND IN WIJCHEN VERWOEST ELTINK'S MEUBELFABRIEK AANSLAG OP GOLDWATER? SYNCOM-SATELLIET GELANCEERD VERDERE ONTSPANNING OP CYPRUS Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden SCHADE GESCHAT OP 4 MILJOEN GULDEN Fwmkering bij abonnement: Terneuzen Dlfectenr-Ho ofredaeteurI. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang No. 6279 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Turkse regering heeft de luchtmachteenheden die zij tij dens de luchtaanvallen op Cyprus aan het Navo-bevel ont trok. weer ter beschikking van het Noordatlantisch Verbond ge steld, zo is te Ankara van be voogde zijde vernomen. Hiermee getuigt Turkije, zo wordt gezegd, van de wil, bij te dragen tot vermindering van de spanning. Het Navo-hoofdkwar- tier in Parijs is officieel van het besluit in kennis gesteld. De Griekse premier Papan- dreou heeft woensdagavond mee gedeeld, dat de Griekse strijd krachten, die enkele dagen ge leden uit de Navo werden terug getrokken, weer onder het com mando van de Navo zullen wor- 'den gebracht. De bekendmaking door de Griekse premier kwam, nadat hij door secretaris-generaal Bro- sio van de Navo van het Turkse besluit in kennis was gesteld. Na afloop van een woensdag gehouden bijeenkomst van de permanente Navoraad in Parijs, deelde een woordvoerder mede dat dinsdag aan de Turkse en Deense V. N.-militairen hebben stellingen betrokken in de heu vels rond de dorpen Lymbia en Lovrojima op Cyprus. Griekse regeringen was verzocht van hun besluit tot terugtrek king van bepaalde strijdkrachten uit de Navo terug te komen. Vermindering Britse V. Ni-troepen op Cyprus Groot-Brittannië heeft dinsdag een detachement van 198 man aan de troepenmacht van de „blauwhelmen" op Cyprus ont trokken, zo is woensdag in Lon den vernomen. Het ter beschik king van de Verenigde Naties staande Britse contingent op het eiland omvat nu nog maar 1034 man, terwijl Canada met 1130 man op de in totaal 5971 V.N.- militairen het sterkst is ver tegenwoordigd. wm Amerikaans vliegtuig boven Noord-Vietnam neergeschoten Het Noordvietnamese persbu reau heeft woensdag gemeld, dat dinsdagmiddag een Amerikaans vliegtuig het luchtruim boven de Noordvietnamese provinqie Nghe an Kwoeang Binh heeft geschonden en door luchtafweer- vuur is neergeschoten. Noord-Vietnam heeft bij de internationale controlecommissie een „krachtig protest" ingediend tegen de herhaalde schendingen van zijn luchtruim in de laatste zes dagen door Amerikaanse mi litaire vliegtuigen, aldus het persbureau verder, en aange drongen op maatregelen dat de Amerikaanse regering aan deze overtredingen een einde maakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington verklaarde naar aanleiding van bovenstaande berichten, dat de laatste dagen dergelijke be weringen al meer zijn geuit en dat hij niet van plan was in te gaan op propaganda van de kant van Noord-Vietnam. Het militaire hoofdkwartier in Vientiane heeft medegedeeld, dat een T-28 jachtbommenwerper van de koninklijke Laotiaanse luchtmacht door artillerie van de pro-communistische Pathet Lao is neergeschoten en dat een tweede toestel wordt vermist. Voigens een zegsman van de luchtmacht gebeurde dit dins dag, nabij Moeong Soeoi, de ba sis der neutralistische troepen in de vlakte der kruiken. Het hoofd van het Europese bureau van de Verenigde Naties in Genève, Pierre Spinelli, is tij delijk belast met de leiding van het bureau van Sakari Tuomïo- ja, de V.N.-beraidaelaar in de kwestie-Cyprus. Dit is dinsdag avond officieel bekendgemaakt op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. Spinelli Het communiqué - waarin se- cretaigeneraal Oe Thant de benoeming van Spinelli bekend KOEL Een depressie, die woensdag over de Noordzee naar Denemar ken trok, veroorzaakte in onze omgeving koei weer met veel be wolking en talrijke buien. In de Bilt viel in 24 uur tijds 45 mm regen. De temperaturen hieven aan de lage kant. Boven de Brit se eilanden werden maximum temperaturen gemeten van 12 tot 15 graden, m ons land van 1618 graden. Ook elders in Europa was het koel weer. Temperaturen boven de 25 graden werden vrijwel alleen langs de boorden van de DONDERDAG 20 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.74 11.25 Terneuzen 11.59 Hansweert 0.39 12.40 Walsoorden 0.49 12.50 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoowlen Middellandse Zee aangetroffen. Intussen trekt de depressie voor de Deense kust verder weg. Aan de achterzijde waait vandaag boven geheel Nederland een krachtige tot matige noordwes telijke wind, waardoor de aan voer van koele lucht aanhoudt. In de lucht komen enkele opkla ringen voor, maar er moet plaat selijk ook op enkele buien wor den gerekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Koel weer Opklaringen en plaatselijk en kele buien. Krachtige tot matige "'ind tussen west en noord-west. Weinig verandering in tempera tuur. MAAN ip onder maakt doet het duidelijk uitko men dat Spinelli niet de opvolger van Tuomioja als bemiddelaar voor Cyprus is. Gezegd wordt dat deze admini stratieve maatregel is genomen in verband met de ziekte van Tuomioja en dat de secretaris generaal Spinelli heeft verzocht tijdelijk het beheer over het bu reau van de bemiddelaar uit te oefenen. De woordvoerder van de Ver. Naties deelde nog mee, dat Spi nelli niet zal bemiddelen en geen besprekingen met de betrokken partijen zal voeren. De heer Spinelli bevindt zich op het ogenblik in Jemen, doch werd woensdag in Genève terug wacht. TUOMIOJA IN COMA De V. N.-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, die zondag j.l. met een hersentrom- bose in een ziekenhuis te Genève werd opgenomen, is in een coma geraakt, zo is uit diplomatieke bron vernomen. Van diplomatieke zijde in Ge nève wordt meegedeeld, dat de toestand van Tuomioja hopeloos is. De bewusteloosheid duurt voort en er treden verlammingen op. De ademhaling gaat zeer moeilijk. DE OPVOLGING Naar van betrouwbare krin gen, die in nauw contact staan met het paleis van president Makarios, is vernomen, zou secretaris-generaal Oe Thant om de instemming van de Cyprische president hebben gevraagd voor de benoeming van Galo Plaza Lasso, Oe Thant's speciale ver tegenwoordiger op Cyprus, als nieuwe bemiddelaar in het Cy prische conflict. Makarios zou op dit voorstel gunstig hebben gereageerd, ter wijl ook de Griekse regering, Engeland wijst Russisch protest. a|- Engeland heeft het Russisch protest van 25 juni tegen het houden van de Westduitse pre sidentsverkiezing in West-Ber- lijn afgewezen. Gezegd wordt dat deze gang van zaken geen inbreuk op de status van dat stadsdeel betekent en verder, dat de vorige Westduitse presidents verkiezing ook in West-Berlijn gehouden is. Van welingelichte Britse zijde wordt vernomen dat Frankrijk en Amerika, waarbij de Sowjet- Unie eveneens geprotesteerd heeft, het protest in soortgelijke bewoordingen van de hand heb ben gewezen. Behalve de bestuurder van de Volkswagen vonden de dood de 24-jarige A. H. Stuger en de 23- jarige E. F. Burleson, beiden uit Amsterdam, en de 28-jarige Ru ben Richardson te Rotterdam. Een afschuwelijk ver keersongeluk heeft woens dagochtend omstreeks drie uur in de Rotterdamse Maastunnel het leven ge kost aan vier personen. Eén man liep zware verwondin gen op. Het ongeluk geschiedde in de oostbuis van de Maastunnel. De westbuis was in verband met sehoonmaakwerkzaamheden ge heel afgesloten. Door nog onbe kende oorzaak geraakte in de flauwe bocht die het tunnelver- keer moet nemen een uit zuide lijke richting komende Volks wagenpersonenauto met vier in zittenden over de dubbele witte streep, waardoor een frontale botsing ontstond met een uit tegenovergestelde richting nade rende taxi uit Rotterdam. Vrijwel onmiddellijk nadat de twee wagens zich met grote kracht in elkaar hadden ge boord, brak in de Volkswagen een felle, niet te blussen brand uit. In korte tijd verteerden de vlammen de lichamen van de vier inzittenden. Voor zover bekend, is de taxi passagier er nog we! in geslaagd de bestuurder van de in brand staande auto uit het wrak te trekken. De redding bleek echter te laat te zijn gekomen. De drie andere inzittenden van de Volkswagen waren door de snelheid waarmee het vuur om zich heen greep niet meer te red den. De omgekomen bestuurder van de Volkswagen is de in Parama ribo geboren 27-jarige Ronald Eugène Gravenberch uit de Gaasbeekstraat in Rotterdam. Het onderzoek naar de oor zaak van de ramp heeft tot nu toe weinig opgeleverd. De inzittende van de taxi, de 52- jarige Philippijn Margarito Bor- ja, dunk/man aan boord van het Amerikaanse m.s. „Kyska" dat in de Waalhaven ligt, is door de geweldige sohok, die ten gevol ge van de botsing ontstond, door de voorruit van de taxi geslagen Hij moest met een zeer ernstige hoofdwond in het Dijkzigtzieken- huis worden opgenomen. Over zijn toestand is thans weinig met zekerheid te zeggen. De taxi chauffeur, de 23-jarige F. N. Bus uit Rotterdam, die nog gepro beerd heeft de bestuurder van de Bij Eltink's meubelfabriek N.V. te Wijchen bij Nijmegen brak gistermiddag' om half vijf brand uit. De brandweer van Wijchen, geassisteerd door de Nijmeegse brandweer, die met drie brand spuiten en een materieelwagen uitrukte, streden vergeefs tegen de laaiende vlammenzee. De meubelfabriek is geheel verloren gegaan. Slechts een hoütloods achter het eigenlijke fabrieksterrein viel niet aan de vlammen ten prooi. De brand ontstond omstreeks half vijf, toen bij de reparatie van een luchtleiding een vonk oversprong op een partij schuim rubber. In een oogwenk was de ruimte geheel gevuld met een ondoordringbare zwarte rook, die het blussingswerk onmoge lijk maakte. Zonder deze rook ontwikkeling zou de brand beter te bedwingen zijn geweest. De 120 personeelsleden konden nu niets anders doen dan zo snel mogelijk de fabriek verlaten. De brandweer van Wijchen en later ook die van Nijmegen wier instemming eveneens was i deden wel al het mogelijke nog gevraagd, ermee akkoord zou te redden wat er te redden viel, gaan. |maar moesten gauw hun pogin- AUGUSTUS ZON v.m. n.m. op onder 0.38 1.01 1.13 1.36 i 5.32 7.53 i.53 2.16 21 5.33 7.51 2.03 2.26 22 5.35 7.49 7.02 7.36 8.03 2.00 3.02 4.10 Het vliegtuig waarmee senator Goldwater van Springfield in Illinois naar Washington reisde is donderdag naar een kleine luchthaven in de omgeving van de Amerikaanse hoofdstad gedi rigeerd, omdat de politie van Chicago telefonisch de waarschu wing had ontvangen dat de republikeinse senator om 16.00 uur pl. tijd zou worden vermoord. Op dat ogenblik bevond Gold water zich aan boord van het vliegtuig. Men achtte het veiliger het toestel niet op de drukke nationale luchthaven yan Wash ington te laten landen maar op het minder drukke „Dulles"- vliegveld, buiten Washington. Het bericht van de bedreiging werd door het FBI in Chicago radiografisch naar het vliegtuig gezonden. Goldwater had volgens zijn perssecretaris gezegd dat aange nomen werd dat er een bom in het vliegtuig was geplaatst. gen om tot het hart van de brand door te dringen, staken. Zij beperkten zich tot het nat houden van de omringende fabrieken en gebouwen, vooral de fabriek waar isolatiemate riaal vervaardigd wordt en waar een grote hoeveelheid licht ont vlambaar materiaal ligt opge slagen. Aan de bedrijfsbrand weer van deze fabriek is het te danken dat het vuur niet oversloeg. Nog vóór de brand weer van Wijchen ter plaatse was, stonden zij al op de daken om het vuur een verdere door tocht te beletten, ondanks de en orme rookontwikkeling die ade men bijna onmogelijk maakte. Een kleine partij meubels kon nog uit de fabriek gered worden, alsmede het grootste deel van de papieren. De directeur van de onderneming, de heer Eltink, schatte de schade op ongeveer vier miljoen gulden. Het gemeentebestuur van Wij chen en enkele ondernemingen hebben al ruimte beschikbaar gesteld, waarin de fabriek tijde lijk kan worden gehuisvest. „We beginnen morgen direct weer met de fabricage", aldus de heer Eltink. De 120 perso neelsleden, die allen aan het werk waren toen de brand uit brak, zijn er wonderbaarlijk goed afgekomen. Slechts een van hen liep snijwonden op door het springen van een ruit. Zonder enige paniek verlieten de personeelsleden de fabriek toen eenmaal gebleken was dat met de voorhanden zijnde brand- blusapparaten niets kon worden uitgericht. Ie totaal uitgebrande Volkswagen Volkswagen te redden, werd licht gewond. Na in het Dijkzigtzie- kenhuis behandeld te zijn, kon hij in de loop van de morgen naar zij'n woning worden overge bracht. LINKS VAN DE BAAN Kort voordat de fatale botsing plaatsvond heeft een tunnel wachter gezien dat de bewuste Volkswagen nagenoeg geheel links reed. Dit gaf hem aanlei ding ernstig bezorgd te zijn over eventuele gevolgen. Kort nadat de Volkswagen de tunnelwachter was gepasseerd vond inderdaad de door hem, met een „dit kan nooit goed gaan" gevreesde aan rijding plaats. Thans is ook bekend geworden dat de taxichauffeur kort voor de botsing nog heeft getracht met het knipperlicht de aandacht te trekken van de Volkswagenbe stuurder. De Volkswagen reed al op de witte streep toen de taxi- Chauffeur de auto uit tegenover gestelde richting zag naderen. Het knipperen met de lichten sorteerde geen effect, integen deel. Naarmate de wagens elkaar naderden ging de Volkswagen steeds verder links rijden. Volgens de politie heeft de be stuurder van de rampauto vol doende kans gehad de gewijzig de rijsituatie in de Maastunnel op te merken. Het tweerichting- verkeer in de oostbuis stond ruim voor de tunnelingang dui delijk aangegeven. VAKANTIECENTRUM DOOR BRAND VERWOEST Gistermiddag omstreeks half vijf is het vakantiecentrum „Het Trefpunt" te Norg- door brand verwoest. Het centrum werd het vorige jaar in gebruik genomen. Het had 110 bedden. Nagenoeg niets heeft men kunnen1 redden. Van 28 gasten gingen ook de persoonlijke bezittingen in vlam men op. De schade wordt ge raamd op ƒ200.000. De brand ontstond op de da mes-afdeling. In „Het Trefpunt" logeerden 30 gasten. Een aantal van hen ging na de brand huiswaarts. Ande ren werden in een nevengebouw en in een plaatselijk hotel on dergebracht. Bij de brand, die vermoedelijk is ontstaan in een slaapkamer op de verdieping, werd niemand ge wond. De wind was gunstig, zo dat geen schade ontstond aan de tenten en caravans op het aan grenzende terrein. De Syncom-satelliet, die gebruikt zal worden voor liet overbren gen van televisiebeelden van de Olympische spelen in Japan naar de Verenigde Staten, is gisteren van Cape Kennedy gelanceerd. Het is de bedoeling dat de Syncom-3 ten opzichte van de aarde blijft stilstaan op een plaats die 35.800 km boven de Stille Oceaan ligt. De satelliet is in de berekende voorlopige baan om de aarde ge komen. Nu moet hij door impul sen van de aarde af in de positie worden gemanoeuvreerd, waarin hij bruikbaar is voor het gestel de doel. Hiermee zijn twaalf da gen gemoeid. De omwentelingssnelheid moet gelijk worden aan die van de aarde, zodat het zal lijken of de satelliet stilstaat. De Syncom-3 zal, behalve voor rechtstreekse tv-uitzendingen uit Tokio, ook worden gebruikt voor telefoon-, telex- en telefotoverkeer tussen de Phllippijnen, Goeam en Cali- fornlë. De lancering is geschied met een „Delta Tad"-raket inet een lengte van 27 meter. Er draaien nog drie Ameri kaanse verbindingssatellieten om de aarde: de Telstar-2, de Relay- 2 en de Syncom-2. De tv-beelden uit Tokio zullen in Californië, waar zij worden opgevangen, naar Montreal wor den gerelayeerd. Van daar gaan de films per straalvliegtuig naar Europa. Zij zullen daar twaalf uur eerder zijn dan wanneer zij per vliegtuig uit Tokio zouden worden overgebracht. De Syncom-3, die al „Olympi sche satelliet" wordt genoemd, weegt 37 kg. Hij beschrijft mo menteel in elf uur een baan om de aarde, op een grootste afstand van 35.800 km en een kleinste van 1.225 km. Vandaag tegen 17 uur, wan neer hij voor de derde keer op zijn grootste afstand van de aar de is gekomen, zal er op een sein vanuit Australië een kleine raket worden" ontstoken die de ellips vormige baan van de satelliet in een cirkelvormige moet verande ren. De Syncom-3 zal zich op dat moment boven Sumatra bevin den. In de volgende tien of twaalf dagen zal de satelliet geleidelijk aan in zlin positie boven da Stille Oceaan worden gemanoeu vreerd. Later werd op Cape Kennedy' meegedeeld, dat men een bandJ opname naar de „Olympische satelliet" had uitgezonden, die men terugontvangen had. De ontvangst was „uitstekend'' ge weest.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1