Griekenland trekt eenheden uit Navo terug Indonesische landing op Malakka de kod KOFFIEPRIJZEN VERHOOGD 31 INFILTRANTEN GEVANGEN GENOMEN REACTIE IN TUB-VIETNAM OP BENOEMING NIEUWE PRESIDENT ROND DE CYPRISCHE CRISIS TWEE V.N.-VERTEGENWOORDIGERS IN KONGO GEDOOD MEIJER HET WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6278 Bolivia verbreekt betrekkingen met Cuba Tuomioja geopereerd aan luchtpijp KONGO VRAAGT BUITENLANDSE HULP RUSLAND BESCHULDIGT DE VER. STATEN Verhuurtenten Luchtbedden Slaapzakken en Butagasbranders Sporthuis Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bjj abonnement: Terneuze» Ditfecïenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 et Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Jitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Naar van betrouwbare zijde is vernomen, heeft de Griekse regering besloten een bepaald aantal militaire eenheden, die zij nodig heeft om aan de huidige situatie het hoofd te bieden, uit de Navo terug te trekken. Het secretariaat-generaal van de Navo is hiervan in kennis gesteld. Later werd officieel medege deeld, dat Griekenland besloten heeft land-, zee- en luchtstrijd krachten, geplaatst onder de Navo, terug te trekken om zijn verplichtingen tegenover Cyprus na te komen. Voorts is besloten de Griekse militaire eenheid, die is geplaatst bij het Navo-hoofdkwartier in Izmir, Turkije, over te plaatsen naar Saloniki, in Griekenland. In een maandagavond door de Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoelos, uit gegeven verklaring zegt deze, dat de Turkse regering op 8 dezer strijdkrachten uit de Navo had teruggetrokken, „zich beroe pend op de noodzaak om deze strijdkrachten te gebruiken om redenen, voortvloeiend uit door Turkije gesloten verdragen". De Griekse regering, aldus de verklaring verder, heeft generaal Lemnitzer verzocht van Turkije de terugkeer van deze troepen onder het Navo-commando te eisen. „Helaas is dit verzoek van de Griekse regering onbeant woord gebleven. Diplomatieke kringen in Athe ne menen, dat Griekenland met zijn jongste besluit beoogt Maka- rios gerust te stellen, dat in ge val van nieuwe Turkse aanval len, Griekenland in staat is aan de kant van Cyprus te vechten, verder Cyprus ervan te weer houden militaire steun aan de Sowjet-Unie te vragen omdat die dan niet meer nodig is, en ten derde bedoeld is als reactie tegen de Navo-leiding, die Tur kije heeft toegestaan lucht- Makarios ontvangt Galo Plaza Op Cyprus heeft president Ma- karios maandag de speciale ad viseur van de Verenigde Naties, de Ecuadoriaan Galo Plaza in zijn paleis ontvangen. Galo Plaza wordt genoemd als de opvolger van de Fin Tuomioja, die zondag in een ziekenhuis te Genève is opgenomen. machteenheden terug te trekken voor agressieve plannen tegen Cyprus. Verzoek van Lemnitzer Generaal Lemnitzer, "opperbe velhebber van de Navo-strijd- krachten in Europa, heeft zich tot de Griekse regering gewend met het verzoek terug te komen van haar besluit om een deta chement officieren van het hoofdkwartier van de Navo in Izmir naar Griekenland terug te halen. Lemnitzer zou erop ge wezen hebben dat de defensie van de Navo hier rechtstreeks door getroffen wordt. Intussen is er dinsdagmorgen een schip uit Athene vertrokken om rond 100 Griekse officieren uit Izmier te halen. Griekenland heeft nieuw voorstel ingediend inhoud nog niet hekend is ge maakt, is maandagavond door de Turkse nationale veiligheidsraad besproken. In Bonn heeft een woordvoer der van het Westduitse minis terie van defensie bekendge maakt, dat de Westduitse marine twee snelle patrouilleboten ter beschikking van Turkije heeft gesteld, zulks naar aanleiding van een verzoek dat Turkije in het begin van dit jaar had ge daan. De woordvoerder ver zekerde met klem dat dit niets met de kwestie-Cyprus te ma ken had. De in Noorwegen gebouwde boten meten 76 ton en zijn uit gerust met twee torpedolanceer- buizen en automatische kanon nen van 4 cm. De topsnelheid van de vaartuigen is 45 knopen. De bemanning van elke boot be staat uit 20 koppen. Twee groe pen Turken zijn al in West- Duitsland in het gebruik van de boten opgeleid. en een nieuw Turks voorstel Turkije heeft een voorstel in zake Cyprus ingediend, waarbij bijna een derde van het eiland naar Turkije zou gaan, zo heb ben functionarissen in Ankara dinsdagavond meegedeeld. Vol gens doorgaans betrouwbare kringen zou het Turkse gebied in noord-west Cyprus liggen, terwijl de hoofdstad Nicosia tus sen Griekse en Turkse Cyprio ten zou worden verdeeld. In dezelfde kringen zei men dat een nieuw Grieks plan door Turkije was afgewezen. DE GEVECHTEN IN VIETNAM Vliegtuigen van de Zuidviet- namese luchtmacht hebben dins dag een belangrijke basis van de Vietcong ten zuiden van Saigon gebombardeerd en beschoten. Op de grond zijn hevige ontplof fingen waargenomen. Er was geen afweer. Aangezien bij de laatste prijs wijziging voor koffie de con sumentenprijzen de stijging van de prijzen voor ruwe kof fie slechts ten dele hebben gevolgd, is thans een verdere aanpassing der consumenten prijzen onvermijdelijk gewor den. Met ingang van gisteren zijn de koffieprijzen in het algemeen met acht a twaalf cent per pakje van 250 gram verhoogd. De prijzen zijn hiermede aange past aan de thans blijkbaar eingszins tot rust gekomen prijzen voor ruwe koffie. De Costaricaanse minister van buitenlandse zaken, Oduber, heeft maandagavond in de hoofdstad San José meegedeeld, dat Bolivia zijn diplomatieke be trekkingen met Cuba heeft ver broken. De minister verklaarde dit vernomen te hebben van de Costaricaanse ambassadeur in de Boliviaanse hoofdstad, La Paz. Russische vliegtuigen in Stanleystad Twee Russische Iljoesjin-trans- portvliegtuigen en verscheidene1 Mig-jachttoestellen zijn zondag in Stanleystad aangekomen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Opper-Kongo in Leopoldstad, Pierre Badjoko, gisteren aan de, pers meegedeeld. Stanleystad is bezet door man schappen van de rebellenleider Gaston Soumaliot. Naar schatting dertig tot veertig man zijn maandag vanuit In donesië op de zuidwestkust van Malakka geland. Zij maken bij gevechten met Maleisische troepen gebruik van mortieren en handgranaten. Ze kwamen volgens een mededeling van Je Malei sische regering ongeveer tachtig kilometer ten noorden van Sin gapore met kleine bootjes aan land. De regering beeft reserve troepen onder de wapenen geroepen. De publieke reactie op de verkiezing door de militaire junta van generaal Nguoejen Khan tot president van Zuid- Vietnam schijnt in het algemeen ongunstig. Gemeld wordt dat studenten ln Saigon en Hue (in het noor den van het land) voornemens zijn grootscheepse demonstra ties te houden tegen de verkie zing van Khan en tegen andere maatregelen die onlangs zijn ge nomen, waaronder de instelling van de noodtoestand tien dagen geleden. Ex-president genei-aal-majoor Volgens welingelichte kringen I'oeong Van Minh, „grote Minh", in Ankara heeft Griekenland bjj de besprekingen over Cyprus in Genève een nieuw voorstel inge diend. Dit voorstel, waarvan de Turkije heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen de économische blokkade van Turk se Cyprioten door de Grieks- Cyprische regering en de Ver enigde Naties verzocht de blok kade te doen opheffen, zo is maandag bekendgemaakt door het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken. De woordvoerder van het mi nisterie, Ismail Soysal, zei op een persconferentie dat de Turken op het eiland slechts voor een week tot tien dagen voedsel hebben. Hoewel er thans °P Cyprus niet wordt gevochten; worden er methoden toegepast die de volle dige overgave van de Turkse Cyprioten tot doel hebben, zo zei hij. In de Turkse sector van Ni cosia werden waterputten on bruikbaar gemaakt. Eén put was gevuld met stenen en een andere had men onbruikbaar gemaakt door er benzine in te gooien. Soysal zei dat de Griekse Cy prioten ook de hulp van de V.N.- vredesmacht en van het Rode Kruis aan de Turken trachten te voorkomen. De woordvoerder zei dat de riekte van V.N-bemiddelaar Tuomioja droefheid had veroor zaakt, maar dat de besprekingen over Cyprus in Genève zouden worden voortgezet. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken, in Londen heeft maan dag gezegd, dat Engeland ver wacht dat de Sowjet-Unie zien -al onthouden van elke daad die 'e toestand op Cyprus ongunstig ou kunnen beïnvloeden. Groot- Srittannië verwacht dat de Rus sische regering zich zal houden a; i de resolutie van de Veilig- hi risraad over Cyprus van 9 'augustus, Zo zei hij. BOODSCHAP VAN JOHNSON AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE Henri Labouisse, Amerikaanse ambassadeur in Athene, heeft maandagavond premier Papan- dreou van Griekenland een brief van president Johnson overhan digd. In deze brief verzoekt John son Papandreou al het mogelijke te doen om tot een vreedzame regeling van de kwestie-Cyprus te komen. Een gelijkluidende brief is aan premier Inonu van Turkije ge zonden. Premier Papandreou heeft tegen Labouisse gezegd, dat de vrede door Turkije bedreigd wordt en dat verzoeken en aan bevelingen dus aan hem gericht moeten worden. Mocht Turkije een nieuwe aanval op Cyprus doen, dan zou het Griekenland tegenover zich vinden. die vorig jaar de staatsgreep tegen president Ngo Dinh Diem leidde en nu in feite geen posi tie bekleedt, heeft nog veel aan hang. Generaal Khan is maandag per vliegtuig naar d'Alat, ten noordoosten van Saigon, ver trokken om te werken aan de samenstelling van een oorlogs kabinet. Het zondag afgetreden kabinet zal de lopende zaken af handelen. Om zijn verkiezing aantrekke lijker te maken voor het publiek heeft president Khan de titel Tsjoe Tic (voorzitter) aangeno men. In het Engels en Frans zal hij echter gewoon president worden genoemd. Vermoedens dat generaal Khan onder druk van Ameri kaanse zijde zoti handelen, zijn niet in overeenstemming met de verrassing onder hoge Ameri kaanse functionarissen na de bijeenkomst van de junta op zondag. Veel bijzonderheden in de nieuwe grondwet zoals het soort regering dat zal worden gevormd komen niet overeen met hetgeen generaal Khan hun had gezegd. De regeringsstrijdkraohten Bij een bezoek aan een vluch telingenkamp te Kalonge in de Kongolese provincie Kivoe zijn maandag twee V.N-functionaris- sen gedood, zo is in Genève mee gedeeld, het zijn de 33-jarige Jean Plicque en de 43-jarige Francois Preziosi. De Fransen stonden in dienst van het hoge commissariaat van de V-N. voor vluchtelingen. De twee mannen stelden een onderzoek in naar berichten dat er represaillemaatregelen zouden worden genomen tegen vluchte lingen in het kamp. Zij zijn vol gens de mededeling van het V.N.- commissariaat in Genève op hun post gebleven ondanks de grote onrust in het betrokken gebied. Oe Thant heeft boodschappen .van rouwbeklag gezonden aan de twee weduwen, die onlangs uit Boekavoe naar Boeroendi zijn geëvacueerd. Russische satellieten gelanceerd Drie satellieten, de Cosmos 38, 39 en 40, zijn gisteren in de Sowjet-Unie door één enkele raket van een nieuw type in een baan om de aarde gebracht. hebben zondag bij een treffen met Vietcongrebellen in de pro vincie Phong Dinh 30 man ver loren, terwijl maandag Vietcong- opstandelingen sneuvelden bij een gevecht in hetzelfde gebied. De V.N.-bemiddelaar voor Cy prus, de fin Tuomioja, is maan dagmorgen in Genève aan de luchtpijp geopereerd om de ademhaling te vergemakkelij ken, zo is officieel meegedeeld. Daarbij zou een abces in de keel zijn ontdekt, hetgeen de taak van de chirurgen bemoeilijkte. TOESTAND TOGLIATTI VERSLECHTERD. De toestand van de ernstig zieke leider van de Italiaanse communistische partij, Togliatti, is dinsdagavond achteruitgegaan als het gevolg van longcompli caties, aldus is door het hoofd kwartier van de Italiaanse com munistische partij bekendge maakt. Een woordvoerder van de Ver. Naties deelde mee, dat de pa tiënt langere perioden bij be wustzijn is, nu zijn ademhaling is vergemakkelijkt door een buisje in de luchtpijp. Welingelichte kringen in Leo poldstad verklaarden maandag, dat de Kongolese regering om troepen heeft gevraagd aan Nigeria, Ethiopië, Senegal, Libe ria en Malagasië, om te helpen bij het bestrijden van de op stand. Er zijn geen aanwijzingen om hoeveel troepen aan elk dezer landen is gevraagd. Het aantal zou ervan afhangen hoe veel landen bereid zijn hulp te verstrekken. Amerikaanse vliegtuigen voor Kongo De Ver. Staten zullen een „klein aantal" vliegtuigen van het type B-26 ter beschikking stellen van de Kongolese rege ring, zo heeft het State Depar- ment maandag bekendgemaakt. Amerikaanse functionarissen verklaarden, dat drie van deze toestellen naar Kongo zullen worden gezonden. Dit geschiedt op verzoek van de Kongolese regering. De B-20-K's zijn een verbeter de versie van B-26, die in de tweede wereldoorlog werden ge bruikt, en hebben een actiera dius van max. 2000 kilometer. Volgens een officiële bekend making zijn tot dusver een 30-tal infiltranten gevangen genomen. Aan Maleisische zijde is één ge wonde gevallen. Het is de eerste maal, dat mel ding is gemaakt van de landing van een vrij grote groep infil tranten op het schiereiland Ma lakka. Op Borneo zijn Maleisiërs en Indonesiërs al anderhalf jaar in guerillagevechten gewikkeld. Voor het gebied van Pontian is een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd, terwijl enkele hon derden militairen en politieman nen de jacht op de infiltranten hebben ingezet. Abdoel Razalc, de Maleisische vice-premier en minister van de fensie heeft meegedeeld dat tot de gevangengenomen infiltran ten personeel van de Indonesi sche marine en ook Maleisische burgers, zowel Maleiërs als Chi nezen, behoren. Buitgemaakt op hen zijn onder meer een mortier, zes lichte machinegeweren, een radio zend- en ontvanginstalla- tie, bijna 1800 patronen en ver scheidene documenten. Abdoel Razak sprak van „openlijke agressie tegen de oude federatie van Malakka", door Indonesië erkend als soevereine en onaf hankelijke staat. Op de vraag of Maleisië vergeldingsmaatregelen in de zin heeft antwoordde hij: „Wij hebben het recht, onszelf te verdedigen... ik ga de vijand niét vertellen wat wij willen gaan doen".. Maleisië had de Verenigde.-Na- teis ingelicht, maar niet om hulp verzocht, ook niet om die van de gemenebestbrigade (een Brits- Australisch-Nieuw Zeelandse in- fanterie-eenheid, die in Malakka gelegerd is). De zuidelijke staten Johore, Negri Sembilan en Ma lakka zijn tot veiligheidsgebied uitgeroepen en ieder die daar be trapt wordt op het dragen van wapens kan ter dood worden veroordeeld. (Maandag vierde Indonesië negentien jaar onafhankelijkheid. Op een massabijeenkomst in Djakarta verklaarde Soekarno dat Indonesië zal doorgaan met de „verplettering van Maleisië". De president stelde Groot Brit- tannië voor de keus, de kwestie- Maleisië uit de wereld te helpen of alle aanspraken op compen satie voor door Indonesië gecon- fisceerde eigendommen te ver beuren. Naar bekend, is de fede ratie Maleisië verleden jaar sep tember met steun van Groot- Brittannië tot stand gekomen. Zij omvat Malakka, Singapore, Sera- wak en Sabah (Noord-Borneoï. Indonesië brandmerkt de federa tie als een „neo-kolonialistisch komplot".) Nader wordt gemeld dat vijf tien Indonesische „terroristen" gevangen zijn genomen. Zij wor den, voor ondervraging, naar Singapore overgebracht. Maandag j.l. zijn zestien leden van een Indonesische groep van veertig infiltranten, die op de westkust van de staat Johore was geland, gevangen genomen, „Washington tart openlijk de resoluties van de veiligheids raad," zo schrijft de „Prawda" in verband met de aankomst van Amerikaanse valschermjagers en militair materiaal in Kongo. In de resoluties van de veilig heidsraad, aldus het blad, wordt gezegd, dat militairen en mili tair materiaal niet naar Kongo gezonden mogen worden achter de rug van de Verenigde Naties om. Maar Washington legt deze resoluties naast zich neer. OOK NOORDVIETNAMESE BESCHULDIGING Het Noordvietnamese opper bevel heeft de V. S. beschuldigd van nieuwe schendingen van het luchtruim en de territoriale wateren van Noord-Vietnam. Op 12 en 13 augustus hadden Amerikaanse militaire vliegtui gen tweemaal het Noordvietna mese luchtruim geschonden. Op 12 augustus hadden acht Ameri kaanse oorlogsschepen de terri toriale wateren van Noord-Viet nam eesohonden. zodat sinds die dag in totaal op gebied van de Maleisische staten bond 31 Indonesische binnen dringers gevangen zijn genomen. De zuiveringsoperaties in het gebied waar de Indonesiërs zijn geland worden voortgezet. De vijftien gevangen genomen Indonesische binnendringers be vonden zich aan boord van een boot. Men meent nu dat de vijf tien inzittenden tinsmokkelaars en geen infiltranten zijn. Bij operaties tegen Indonesi sche infiltranten in Maleisië, zijn tot dinsdagavond plaatselijke tijd twee Indonesiërs gedood en „ver scheidene" gevangen genomen, zo is officieel meegedeeld. In een officiële mededeling werd gezegd dat de operaties in de „Pontian"-moerassen, 80 kilo meter ten noorden van Singa pore, worden voortgezet. De In donesiërs vuurden met „mortie ren en granaten alsof zij er op gebrand waren hun munitie kwijt te raken alvorens te ver dwijnen. „Eén mortier en een licht machinegeweer hadden zij achtergelaten." Het nieuws van de landing van Indonesische infiltranten op de zuidoost-kust van het Maleisi sche schiereiland is in Djakarta sceptisch ontvangen. Een offi ciële woordvoerder van het In- donische ministerie van buiten landse zaken zei dat er alle reden is te geloven dat de landing „in elkaar is gezet". „Wij zijn niet zo dom om en kele van onze mensen te zenden met als enige doel hen te ver liezen." Het officiële persbureau „An- tara" heeft geen nieuws over de „landing" aan de kranten door gegeven. Premier Abdoel Rachman van Maleisië zei tot verslaggevers dat de toestand „er niet ernstig uit ziet". Als de infiltranten in het Pontian"-gebied konden wor den ingesloten, zou hij de kwes tie waarschijnlijk niet opnemen met de Verenigde Naties. Er is echter een informatieve nota aan de voorzitter van de Verenigde Naties gezonden. Minister van binnenlandse zaken Ismail Bin Dato Abdoel Rachman, die zijn bezoek aan Borneo heeft afgebroken, zei bij zijn aankomst in Koeala Loem- poer: „We waren op deze lan ding voorbereid we hebben een lange kustlijn, maar we ver trouwen er op dat we hen in be dwang kunnen houden". Een woordvoerder van het Maleisische ministerie van bui tenlandse zaken zei dat de lan ding bewijst „dat de verklaring van president Soekarno dat hij een vreedzame regeling van het Maleisische geschil wenst, on zin is". (Adv.) Vanaf WOENSDAG 12 AUGUSTUS tot 31 AUGUSTUS beginnen wij met de verkoop van al onze langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. NOORDSTRAAT 25-27 - AXEL TELEFOON 01155—795 Nieuwe president in Libanon Vrijwel unaniem heeft de Li banese kamer van volksverte genwoordigers Charles Helou tot landspresident gekozen. Het is de vierde president sinds de on afhankelijkheid in 1943. Een president heeft in Liba non grote macht. Hij is slechts verantwoording aan de kamer schuldig voor handelingen die in strijd zijn met de grondwet of die als hoogverraad zijn aan te merken. ■Helou is 52 jaar. Voordat .hij in 1947 in de politiek ging, was hij journalist. Laatstelijk was hij minister van onderwijs en kunsten. Helou heeft in Frank rijk rechten gestudeerd. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Koel en onbestendig Door een depressie boven de Britse eilanden is tamelijk koele lucht Europa binnengestroomd. In ons land werden dinsdag ma ximum-temperaturen gemeten tussen 19 en 23 graden. Elders in Europa werd het niet veel warmer, uitgezonderd ten oosten van de lijn, die loopt over Oost- Duitsland en Oostenrijk naar de Rivièra. In die gebieden werden in het algemeen temperaturen boven 25 graden gemeten. De aangevoerde lucht was boven dien onstabiel van opbouw, zodat op vele plaatsen regen en on weersbuien zijn gevallen. WOENSDAG 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.24 11.25 Terneuzen 11.59 0.00 Hansweert 0.39 0.40 Walsoorden 0.49 0.50 DONDERDAG 20 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.74 11.25 11.59 0.39 12.40 0.49 12.50 De depressie verplaatst zich intussen naar de Noordzee, waar door de wind gaat ruimen naar zuidwest tot west en nog iets in kracht toeneemt, aan de kust wellicht tot hard. Er stroomt dan nog iets koelere lucht aan waar in vandaag opnieuw buien zijn te verwachten. medegedeeld door het K N.MI. te De Bilt, geldig tot heden avond. Enkele buien Wisselende bewolking met en kele buien, sommige met on weer. Matige tot krachtige, in de kustgebieden krachtige tot har de, wind tussen zuid en west. Iets lagere temperaturen. ZON MAAN op onder op onder aug. 19 5.30 7.56 6.20 1.08 20 5.32 7.53 7.02 2.00 21 5.33 7.51 7.36 3.02 22 5.35 7.49 8.03 4.1C

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1