Dr. Martin Luther King in ons land Goldwater en Johnson Doem der verdenking Ckefarme.,4 BOUWEN HON STELLINGEN Pagina 2 Maandag 17 dinsdag 18 augustus 1964^ NIEUWE PRESIDENT IN ZUID-VIETNAM Enorme verkeersdrukte op plein Oudenrijn 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Wederzijdse beschuldigingen van Massemba en Tsjombe DE VRIJE ZEEUW Amerika's beroemdste neger predikant, de 35-jarige dr. Mar tin Luther King, voorstander van geweldloosheid in de strijd van de Amerikaanse negers voor gelijkberechtiging, is zaterdag ochtend per K. L. M. uit New York op Schiphol aangekomen. Zó groot was de belangstel ling van pers, tv, radio en film, dat de gewone perskamer deze onmogelijk kon bevatten. De persconferentie werd derhalve gegeven in de veel grotere film zaal van het luchtvaartmuseum in het atoomgebouw. Daar hield dr. King gerst een inleiding met een korte historische terugblik op de strijd der Amerikaanse negers. „Thans is dan de wet op de burgerrechten aangenomen, een lichtend baken van hoop voor de 20 miljoen negers in de V. S., een nieuwe proclamatie voor emancipatie, die zelfs in Birmingham, Alabama, de segre gatie-gedachte begint te over winnen," zo sprak ds. King, die er steeds naar heeft gestreefd de rassendiscriminatie zonder geweld te bestrijden. „Deze strijd is heus niet een doelloos protest. Ik beschouw geweldloos verzet als het meest potente wapen voor onze vrijheid en menselijke waardigheid." Wel zijn er onder zijn eigen rasgenoten ook oproerigen te vinden, die telkens bij relletjes in opstand komen, doch ds. King zei, dat zij in geen enkel opzicht een afspiegeling vormen van de grote meerderheid der negerbe volking. De filosofie der geweld loosheid zal volgens hem in staat zijn alle barrières die de gelijk berechtiging nog in de weg staan omver te werpen. Hopelijk zal deze binnen de vólgende 20 jaar geheel worden verwezen lijkt. GOLDWATER Op een vraag over senator Goldwater antwoordde ds. King, dat hij de in november komende verkiezingen voor een nieuwe president als „wellicht de be langrijkste uit de geschiedenis der V. S." beschouwde. „Het zou een tragische stap terug zijn naar de 18e eeuw, als de repu blikeinse candidaat werd geko zen, een tragedie voor onze na tie, voor de burgerrechten, voor de vrede en voor de gehele we reld. Maar gelukkig geloof ik niet dat dat zal gebeuren. Hij zal slechts de stemmen verkrij gen der ontevredenen in de V. S. en van de angstigen en hem wacht dus volgens mij in novem- ber een zeer duidelijke neder laag." DE RASSENSCHEIDING Vervolgens werd hem ge vraagd of de kerken in Amerika naar zijn mening zich wel vol doende voor uitbanning van iedere rassendiscriminatie in spanden. Als slecht voorbeeld noemde de vragenstelster de katholieke kerk in Los Angeles. „Het is helaas waar, dat zon dagochtend 11 uur in Amerika het uur der grootste rassenschei ding vormt," antwoordde ds. King, „en kardinaal Mcintyre in Los Angeles is inderdaad een conservatieve figuur. Ook zijn er tot mijn spijt in Mississipi men sen, die zeggen, dat God de eer ste voorstander van rassenschei ding was, maar daar staat tegen over dat de laatste tijd steeds meer blanke kerkdienaren actief deelnemen aan demonstraties tegen de rassendiscriminatie." ZUID-AFRIKA Dat de situatie in Zuid-Afrika zoals daar blijkbaar eens be weerd was heter zou zijn dan in de V. S. ontkende ds. King. „In de eerste plaats hebben wij een regering, die tegen discriminatie is. Voorts hebben wij nu een wet voor gelijkheid en gelijke bur gerrechten. Tenslotte is de grote meerderheid der Amerikaanse bevolking tegen iedere rassen scheiding of apartheid. Zuid- Afrika echter vertoont een tra gisch beeld. Het kan de te diep ingewortelde moeilijkheden zon der hulp van buitenaf onmoge lijk meer te boven komen. De democratische structuur wordt er aangetast, omdat zelfs het principe van geweldloosheid er onmogelijk is geworden door de gewapende voeten der onder drukking. Op de buitenwereld rust dan ook een zware morele verplichting Zuid-Afrika te hel pen." KING SPRAK OP BAPTISTEN CONFERENTIE Voorgegaan door ds. M. G. Boeschoten heeft de Amerikaan se negerleider dr. Martin Luther King vanaf een geïmproviseerde kansel in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam zondagochtend, in een speciale zondagmorgen dienst ter gelegenheid van het vijfde Europese Baptisten-con gres, een preek gehouden, waarin hij de kerk verweet te weinig antwoord te geven op de klop op de deur van miljoenen, „die in de mist der desillusie leven en voor wie het midder nacht is." De predikatie werd over de televisie door het I. K. O. R. uitgezonden. Dominee King begon met een dankwoord aan Europa voor de morele steun, die de Amerikaan se neger ondervindt in zijn strijd tegen de rassenscheiding. „Het ochtendlicht schijnt echter nog niet; de wereld bevindt zich nog in het duister van de midder nacht," aldus ds. King. Hij ver volgde: „Als wij naar de inter nationale horizont kijken, zien wij de naties van de wereld in een bittere en kolossale strijd voor supprematie. Wij staan voor het feit, dat we binnen een generatie twee wereldoorlogen hebben meegemaakt en de drei ging van een derde hangt voort durend boven ons hoofd. De atoomoorlog is reeds begonnen en de bacteriologische oorlog is niet uitgesloten. De mensheid heeft nog niet geleerd, hoe zij behoort te leven. Het ene ras onderdrukt nog steeds het an dere. Wel hebben we geleerd in zee als vissen te zwemmen en in de lucht te vliegen als vogels, maar toch kunnen we op aarde nog niet als broers en zusters met elkaar lopen," aldus domi nee King. Generaal Nguyen Khan wordt president van Zuidvietnam in de plaats van generaal Duong Van Minh. Binnen een maand zal een nieuwe regering worden ge vormd. De militaire revolutionaire raad die de nieuwe president heeft gekozen, heeft een vooi'lopige grondwet afgekondigd, volgens welke een voorlopige assemblee zal worden gekozen door deze raad. Generaal Duong Van Minh blijft adviseur van de revolu- KONGO VRAAGT VERKENNINGS VLIEGTUIGEN De Kongolese regering heeft de V. S. "gevraagd om lange- afstandsverkenningsvliegtuigen in de strijd tegen de opstande lingen. Premier Tsjombe deed dit verzoek zondag in een ge sprek met de Amerikaanse on der-minister van buitenlandse zaken Mennen Williams, die be last is met aangelegenheden be treffende Afrika. Een functiona ris van de Amerikaanse ambas sade in Leopoldstad zei dat er geen reden was, waarom het verzoek zou worden afgewezen. Kongo beschikt thans alleen over verkenningsvliegtuigen met een kleine actie-radius. De ge vraagde toestellen zouden de V. S. geven in het raam van het huidige program voor militaire technische bijstand. Amerikaanse piloten zouden de vliegtuigen bemannen, doch de toestellen zouden ter beschikking van de Kongolese autoriteiten staan. FRANSE MAATREGEL VOOR WEGVERVOER Blijkens een mededeling van de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer (N.O.B. wegtransport) is met ingang van maandag 17 augustus a.s. bij pas sage van de Franse grens voor iedere in Nederland geregistreer de aanhangwagen en oplegger opnieuw een carnet de passage of triptique vereist. Dit grens- document is in het grootste deel van Europa al jaren afgeschaft Naar de N.O.B. van officiële zijde heeft vernomen, zal de Franse douane strenge controle op het bezit van dit document uitoefenen. Het ministerie van verkeer en waterstaat onderneemt via de ambassade in Parijs nog steeds stappen om de Franse maatregel ongedaan te maken. tionaire raad. De nieuwe presi dent heeft meegedeeld, dat de nieuwe regering een „oorlogska binet" zal worden. Tot de benoeming van Nguyen Khan heeft de revolutionaire raad met 58 van de 62 mogelijke stemmen besloten. Vier leden waren afwezig. Aan de verkiezing van gene raal Nguyen Khan en de goed keuring van de nieuwe grond wet was een debat van drie uur voorafgegaan. Op zijn perscon ferentie deelde de nieuwe presi dent mee, dat zijn voorganger, generaal Duong Van Minh, was uitgenodigd aan de bijeenkomst van de revolutionaire raad deel te nemen, maar dat hij deze invi tatie om gezondheidsredenen had afgeslagen. Wel had generaal Duong Van Minh verklaard dat hij zich bij voorbaat bij de be sluiten van de raad zou neerleg gen. De Utrechtse verkeerspolitie had zaterdagochtend handen vol werk om het plotseling heel druk geworden verkeer op het ver keersplein Oudenrijn in goede banen te kunnen leiden. De files uit de richtingen Den Haag, Arn hem, Amsterdam en Den Bosch waren niet te overzien. Vooral uit de richting Den Haag kwam veel verkeer. Daar waren files van zes kilometer langte. Het betrof meest van de kust terug kerende vakantiegangers (Duit sers), maar het aantal nieuwko mers uit het oosten is ook heel groot. De Utrechtse politie heeft acht agenten ingeschakeld om beweging in de verkeerstroom te houden. Zij waarschuwt auto mobilisten, dat met vertraging op het verkeersplein Oudenrijn rekening moet worden gehouden. Ook zondag was de drukte rondom Oudenrijn groot. Aange lokt door het mooie weer, wa ren duizenden automobilisten al vroeg in de morgen op pad ge gaan. Velen van hen kozen de weg rond Utrecht, hetgeen re sulteerde in een flinke drukte. Van zondagmorgen 07.00 uur af was de Utrechtse verkeerspolitie in de weer om het verkeer in de juiste banen te leiden. Groot was de stroom automo bilisten uit de richting Den Haag en Amsterdam op weg naar het oosten van het land. Opmerke lijk was het, dat zondag nog veel Duitsers de weg naar onze Noordzeekust zijn ingeslagen. Alles bij elkaar leidde dit tot een aanzienlijke filevorming bij het verkeersplein Oudenrijn. MALEISIE EN INDONESIË Maleisische eenheden hebben acht „Indonesische terroristen" die maandagmorgen vroeg bij Pontian in Zuid-Malakka geland waren, gevangen genomen, zo heeft Demaleisische radio be kendgemaakt. Er waren nog meer Indone siërs aan land gekomen maar die had men nog niet weten te grij pen. De jacht op hen werd voort gezet. De verloven van politie en mi litairen in het gebied van Pon- tain zijn ingetrokken. Men ver wacht onafhankelijkheidsdag in Indonesië meer actie van de Indonesiërs. (Adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebiedis„synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Amsterdamse politie doet goede vangst De Amsterdamse politie heeft dit weekeinde een goede vangst gedaan met de aanhouding van de 25-jarige chauffeur A. J. D. M. en de 20-jarige A. de J. zon der beroep, beiden uit de hoofd stad. Het duo bekende in de af gelopen maand tien inbraken te hebben gepleegd, waarbij voor ruim 15.000 aan geld en goede ren werd buitgemaakt. In Amsterdam werden de meeste kraken gezet, onder an dere in een bontzaak waar voor duizenden guldens bont ver dween. Voorts opereerden de jongemannen in Bussum en Amstelveen. Het is niet uitge sloten, dat zij nog meer zullen opbiechten. Een gedeelte van het gestolene is teruggevonden. De politie heeft ook de 48- ijftrige J. J. D. aangehouden, ver dacht van heling van het gesto len goed. Bloedige vondst De politie in Vlaardingen stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de verwondingen van de 18-jarige matroos Dirk van de Wijst van de sleepboot „Amerika". De matroos werd zondagavond aangetroffen, han gend -over de auto van zijn kapi tein voor een café in Vlaardin gen. Hij had bloedende hoofd wonden. Hij vertelde te zijn „af getuigd" door een stel Engelse zeelui. Na te zijn thuisgebracht, werd de politie gewaarschuwd, die hem naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam liet overbren gen. 20.000ste schip op de Nieuwe Waterweg Ruim veertien dagen eerder dan het vorige jaar is het 20.000ste schip de Nieuwe Wa terweg opgevaren. Het is het is het Engelse stoomschip „Ava- lon". De „Avajon" heeft afge meerd in Hoèk van Holland. In 1-963 kwam het 20.000ste schip, het Engelse s.s. ^.Volsella" bin nen op 2september. Dader steekpartij aangehouden De dader van de steekpartij, die in de nacht van 10 op 11 augustus in de Slaghekstraat in Rotterdam-zuid plaatsvond, is gepakt. De politie in Enschede kon donderdagavond, aan de hand van het door de Rotter damse politie verspreide signale ment, de 20-jarige loswerkman L. L. M., zonder vaste woon plaats, aanhouden. Reeds bij het eerste verhoor bekende hij de 28-jarige zeeman C. C., bij die vechtpartij, met een stiletto drie steken te hebben toegebracht. Het slachtoffer, dat daardoor ernstige inwendige bloedingen opliep, wordt nog steeds ver pleegd in het Dijkzigtziekenhuis. M. is op transport gesteld naar Rotterdam. De twee mannen die in november tegen elkaar in het krijt treden om te kampen voor het presidentschap van de V. S-, zijn druk doende hun positie zoo goed mogelijk te maken. Goldwater is naar de staat Pennsylvania gereisd om daar met gouverneur Scrantoon (zijn verwoedste tegenstander op de par tijconventie) en diens Newyorkse collega Rockefeller te praten, met de twee voormannen van de vooruitstreveruden in de republi keinse partij. En het schijnt dat hij hen heeft overtuigd dat de steun van allerlei extremistische groepen de senator uit Arizona zeer onwelkom is en dat hij een man van het midden is die ook de steun van dr; wat linkser republikeinen verdient. In elk geval verklaarde Rockefeller dat hij nu Goldwater zou steunen en Rockefeller hoeft inderdaad aanzien in de linksere republikeinse kringen. Het gevaar dat de republikei nen juist de stemmen van hun vooruitstrevender aanhangers naar de democraten zouden zien gaan, is daarmee wel niet be zworen, maar die_ kans wordt toch wel kleiner. HUN KANSEN En dan laten de opinie-onder zoekingen zien dat Goldwater ook een royale kans maakt in het traditioneel democratische zui den, waar men over Johnsons ijver om de wet op de burger rechten er door te krijgen te meer teleurgesteld is omdat men hem, de man uit Texas, had ge zien als een der hunnen. En nu blijkt hij van het zelfde soort te zijn als de gehate Kennedy's. Het is ongetwijfeld ook om zijn kansen in het zuiden niet helemaal te verspelen dat John son heeft aangekondigd dat hij Robert Kennedy niet als tweede man naast zich wenst bij de ver kiezingsstrijd. Hij zei het zeer onpersoonlijk „niemand uit dit kabinet" maar het is dui delijk dat dit op Kennedy sloeg die derhalve gaai proberen een senaatszetel te veroveren in New York. Het merkwaardige is dat de partijorganisatie, die zeer op de hand van Kennedy is, dit geaccepteerd heeft zonder mor ren: men aanvaardt dat men de verkieslijker Kennedy opgeeft om een verkiesbaarder figuur naar voren te schuiven, waar schijnlijk senator Humphrey. Men aanvaardt het kennelijk ook als een van de politiek goed doorgedachte zetten van Johnson, zoals deze er op het voornaam ste front van de verkiezingen ook een gezet heeft. ONBEHAGEN Het groene democraten is van het zuiden. gevaar voor de niet het verlies Ook zonder die staten kan Johnson wel winnen. Een feit is dat de wet op de bur gerrechten in vele gevallen ge accepteerd wordt als iets dat nu eenmaal niet te vermijden viel. Maar men vreest dat een konse- kwentie zal zijn dat de neger voor de blanke arbeider een ster ker concurrent wordt, dat de De autoriteiten van Kongo- Brazzaville (voormalig Frans) hebben een uitgebreide wapen handel tussen Leopoldstad en Brazzaville ontdekt bestemd om in laatsgenoemde stad 'n staats greep mogelijk te maken, aldus heeft president Massemba-Debat van Kongo-Brazzaville zaterdag ochtend in een radiotoespraak meegedeeld. Hij beschuldigde de Vegetariërs op pad Een groep van negentien perso nen kwam donderdag Stock holm binnensjokken na de 500 km van de stad Kalmar in Zuid-Zweden iri tien dagen te hebben gelopen op een rant soen van een kop wortelsap en een glas sinaasappelsap per dag per persoon. De groep, voor het grootste deel be staande uit vegetariërs, ver loor in totaal ongeveer 100 kg aan gewicht en versleet 57 paar schoenen. Slechts één van de oorspronkelijke twintig deelnemers gaf het onderweg op, maar de vier auto's die de groep begeleidden haalden geen van alle de eindstreep. Drie verongelukten en een kreeg panne. De moedige wandelaars werden vergezeld en soms vooraf gegaan door een 74-jarige man, maar deze werd niet meegeteld als lid omdat hij regelmatig at. regering van premier Tsjombe van de naburige Kongolese repu bliek er van tot deze wapenhan del te hebben aangezet. De be volking werden wapenkisten ge toond die in beslag genomen zouden zijn en verder zei Mas semba-Debat dat verscheidene in beslag genomen munitiekisten van de V. N.-strijdkrachten in Kongo afkomstig waren. Op zijn beurt heeft Tsjombe in een communiqué van zater dagochtend meegedeeld dat er in Mushie ten noorden van Leo poldstad een opslagplaats van wapens en munitie afkomstig uit Brazzaville is ontdekt. De Kon- gelese premier zegt dat zijn re gering „voor de laatste keer" de autoriteiten van Brazzaville waarschuwt dat zij zich even tueel genoodzaakt zal zien haar toevlucht tot de nodige maatre gelen te nemen om bevolking en instellingen te beschermen. negeronlusten in nog meer ste den zullen opvlammen, kortom dat de blanken het lastiger zul len krijgen. Uit dat onbehagen is een on beredeneerde sympathie voor Goldwater ontstaan, die ten minste door tegen de wet te stemmen getoond heeft de daar door ingezette ontwikkeling be paald niet te hard te zullen sti muleren. Veel van het onbeha gen berust op economische vrees. Johnsons eerste eigen wet, dia tegen de armoede, stelt hem in staat om die vrees weg te wer ken. Hij heeft bijna een miljard ter beschikking om jonge arbei-, ders te 'steunen en kleine onder nemers, juist de mensen die' het meest door de negervrees bekro pen worden. Nog afgezien van de algemene propagandistische waards onder de te vele minder bedeelden in de V. S., vormt deze wet tegen de armoede ook een goed tegen gif tegen het pro-Goldwater-on- behagen- Kennedy's zwager Sar gent Shriver, die het programma waarschijnlijk zal leiden, heeft al aangekondigd dat zeven miljoen mensen ervan zullen profitereii. Hij zal zeker niet verzuimen het machtige zwaard in de verkie zingsstrijd dat Johnson hem in handen gaf, met zwier te han teren. door AGATHA CHRISTIE 63) „Waarom mijn vader. op zijn leeftijd zou willen her trouwen „Dat begrijp ik best", ver klaarde Philip. „Hij is er in zijn huwelijk tenslotte bekaaid afge komen. Nu krijgt hij zijn kans om eens echt gelukkig te wor den. In de herfst van zijn leven, zul je zeggen, maar goed, de kans heeft hij nog. Of moeten we misschien zeggen: had hij nog? Zoals de zaken nu staan, ziet het er bepaald niet rooskleurig voor hen uit." „Ik geloof dat deze hele ge schiedenis. begon Mary aar zelend. „Precies", viel Philip haar bij, „deze hele geschiedenis. Die drijft hen elke dag verder uit elkander. En daarvoor kunnen twee redenen bestaan. Verden king en schuld." „Verdenking? Op wie rust dan verdenking?" „Op allebei. Zij kunnen elkaar ervan verdenken. Of er is ver denking bij de een en schuldge voelens bij de ander, wat je maar wilt." „O, alsjeblieft, Philip, je maakt me suf." Maar opeens scheen ze op te leven. „Dacht jij dus aan Gwenda? Misschien heb je wel gelijk. O, wat zou 't een zegen zijn als 't Gwenda was." „Arme Gwenda. Alleen omdat ze niet tot julie gezin behoort, bedoel je?" „Ja", antwoordde Mary. „Dan was het tenminste niet een van ons!" „Zo denken jullie allemaal, ge loof ik. O, ik begrijp het wel," ging Philip wat geprikkeld voort, „maar jij hebt geen greintje ver beeldingskracht, Polly. Jij kunt je niet in de positie van 'n ander indenken." „Waar is dat ook voor nodig?" merkte Mary op. „Als ik eerlijk moet zijn: bij wijze van tijdverdrijf", gaf Phi lip haar ten antwoord. „Maar in elk geval kan ik mij indenken in de positie van je vader en die van Gwenda. Die twee leven nu in een hel, wanneer ze beiden onschuldig zijn. Stel je voor Gwenda, die nu opeens een af stand tussen hen voelt. In haar hart te weten dat ze niet kan trouwen met de man die ze lief heeft. En denk je eens in de plaats van je vader. Hij weet. dat kan niet anders dat de vrouw op wie hij verliefd is, de gelegenheid heeft gehad de moord te plegenen even eens een ernstige beweegreden. Hij hoopt dat zij het niet gedaan heeft. Maar zeker weet hij het niet. En wat nog erger is: hij zal die zekerheid nooit krijgen." „Op zijn leeftijd...." begon Mary. „Och, wat, op zijn leeftijd, op zijn leeftijd," herhaalde Philip ongeduldig. „Besef je niet dat het voor een man op zijn leef tijd nog veel erger is? Dit is voor hem de laatste liefde van zijn leven. Het is niet waar schijnlijk dat hij er nog een be leeft. Dat gaat diep. En neem nu de andere mogelijkheid," ging hij voort, „stel dat Leo een ogenblik te voorschijn is getre den uit het aparte wereldje, waarin hij zich al zo lang heeft teruggetrokken. Stel dat hij het geweest is die zijn vrouw heeft neergeslagen? Dan heb je bijna te doen met de arme kerel, is 't niet?" Nadenkend voegde Phi lip eraan toe: „Niet dat ik mij werkelijk zou kunnen voorstel len dat hij een ogenblik tot zo iets in staat is geweest. Maar ik twijfel geen moment of de politie denkt wel degelijk aan deze mogelijkheid. Kom, Polly, zeg jij eens wat je denkt. Wie heeft het gedaan, denk je?" „Hoe zou ik dat nu bij moge lijkheid kunnen weten?" luidde haar antwoord. „Misschien kun je dat ook niet", stemde Philip toe. „Maar je zou er een gooi naar kunnen doen.. als je eens even na dacht." „Ik zeg je nogmaals, ik wei ger gewoon daarover na te den ken." „Ik zou wel eens willen weten waarom? Eenvoudig uit afkeer? Of komt het misschienom dat je het weet? Misschien ben je in je eigen koele, rustige ge dachten volkomen overtuigd Zo overtuigd, dat je er niet meer over denken wilt en het mij ook niet wenst te vertellen. Is 't Hes ter soms, aan wie je denkt?" „Waarom ter wereld zou Hes ter ooit moeder hebben willen vermoorden?" vroeg Mary. „Nee, een eigenlijke reden be staat er niet, hè?" sprak Philip nadenkend. „Maar je weet zelf dat je er wel eens over leest. Een zoon of dochter, die vol strekt niet is verwaarloosd, in tegendeel wordt vertroeteld. Een kleinigheid, bijvoorbeeld geld van de ouders weigert dan een voor de bioscoop, of zegt alleen maar: „Als je met je vriendje uitgaat, moet je zorgen om tien uur thuis te zijn." Het hoeft niets van belang te zijn. Maar het lijkt dan net of er een luci fer in een kruitvat valt. De be wuste adolescent wordt opeens razend, grijpt eèn hamer, een bijl of een pook misschien en dan gebeurt het. Altijd moei lijk te verklaren. Maar het ge beurt dan toch maar. Hierin culmineert dan een lange reeks gevallen van verdrongen opstan digheid. Dat is het patroon dat op Hester zou passen. Begrijp je, bij Hester is de moeilijkheid, dat je er niet ach ter komt wat er in dat hoofdje omgaat. Zij voelt zich zwak en zo'n gevoel wreekt zich. En jouw moeder was nu net het type om zo'n meisje dat tekort te doen beseffen. Ja," besloot Philip met levendig gebaar, „ik zou een KLEINZOON VAN GHANDI WIL HET INDISCHE VOLK LEIDEN Rajmohan Ghandi, kleinzoon van de grote mahatma, heeft za terdag in Londen verklaard, dat hij van plan is zich als leider van een nieuwe revolutie aan het volk van India te geven, als het hem tenminste wil hebben. Rajmoham Ghandi, die sprak op een bijeenkomst waarop de on afhankelijkheidsverklaring van India werd herdacht, hekelde de corruptie in zijn land. De enige manier om uit de ernstige crisis in India te komen was volgens hem een revolutie „van het volk voor het volk". Maar een derge lijke revolutie eiste een nieuw leiderschap. Hij was van plan zich aan het Indische volk aan te bieden als zijn nieuwe leider. Hij zou dan net zo hard werken als zijn grootvader, maar met grotere vastberadenheid en meer gericht op de wereld in haar ge heel. AMERIKAANSE „VLIEGENDE JEEPS" President Johnson heeft mede gedeeld, dat de Verenigde Sta ten een „vliegende jeep" zullen bouwen, die in de eerste plaats zal worden ingezet bij de bestrij ding van opstanden in moeilijk begaanbaar gebied. Er zullen zeven prototypen van dit vliegtuig worden ge bouwd, waarvan de kosten wor den geraamd op bijna 65 miljoen gulden. De eerste proefvluchten zullen binnen een jaar worden gehou den. Dodelijk verkeersongeluk in Frankrijk Zaterdagmorgen is bij Tran- villers, in het departement Som- me, een door de 43-jarige heer J. Nieuwdorp uit Rotterdam be stuurde auto in botsing gekomen met een tegenligger. Mevrouw Nieuwdorp werd bij de botsing op slag gedood. Twee kinderen van het echtpaar, als mede zes kinderen van de be- pracht van een casus voor Hes-1 stuurder van de andere auto werden in Corbie in een zieken huis opgenomen. Hun toestand ter kunnen opbouwen." (Wordt vervolgd.) baart echter geen ernstige zorg. Projectiel gevonden Zondagmiddag hebben kinde ren op de camping in Hoek van Holland een voorwerp opgegra ven, dat niemand kon thuisbren gen en dat wel een projectiel kan zijn. De politie heeft in ieder ge val de plek afgezet en er een wacht bij geplaatst. De mijnop- ruimingsdienst is gewaarschuwd, 's Avonds of 's nachts werd een onderzoek ingesteld naar de aard van het voorwerp. 30 berovingen in stationshal Drie mannen, afkomstig uit Suriname, hebben zaterdagmor gen om kwart over zes in de hal van het centraal station in Am sterdam de 22-jarige heiker T. van der Linden van zijn porte- monnaie met 600,beroofd. De politie hield de drie man nen spoedig aan op de Gelderse kade. Het zijn de 24-jarige ver tegenwoordiger K., de 22-jarige bankwerker P. en de 27-jarige ijzervlechter K. Dodelijk verkeersongeval Zaterdagmiddag js4g,21-jarjge Han Dijkman uiLKijipghede bij een verkeersongeval op "de Am sterdamse straatweg bij de ge meente Baarn om het leven ge komen. Als duopassagier van een bromfiets wilde hij vermoedelijk gaan verzitten. De bestuurder de 17-jarige A. H., eveneens uit Enschede, raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, en kwam van de weg in de berm. Dijkman is daarbij van de brom fiets geslingerd of eraf gespron gen. H werd gewond en overleed een uur later in het ziekenhis te Baarn. Jongetje verongelukt Een driejarig jongetje, J. Cloudt, uit Benkelaar bij Echt is vrijdagmiddag in zijn woon plaats onder de tractor gekomen die door zijn vader werd be stuurd. De jongen moet onvèr- wachts onder de tractor zijn ge lopen. Hij kwam terecht onder de eg met draaiende schijven. Met zware hoofd- en beenwonden is hij naar het ziekenhuis te Sit- tard overgebracht. Daar is hij in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Zweefvlieger verongelukt De 41-jarige zweefvlieger P. J. v. d. Berg uit Delft is zondag middag bij Alkmaar met zijn toe stel neergestort. In het Sint Eli- sabethziekenhuis in Alkmaar is hij aan de opgelopen verwondin gen bezweken. De heer v. d. Berg, inspecteur van de rijksluchtvaart is met zijn zweefvliegtuig boven Koedijk Zuid bij Sint Pancras afgegle den. In de bebouwde kom stort ten toestel en vlieger in een tuin. Wadlopers naar Schiermonnikoog In totaal 32 Wadlopers zijn er zondag in geslaagd Schiermon nikoog te bereiken. Over de tocht van het Groningse Pieter- buren naar het Waddeneiland werd ruim vier uren gedaan. „De oversteek had een vlot verloop," aldus de heer H. Dijk stra, voorzitter van de (plaatse lijke) vereniging Wadgidsen- club te Pieterburen. De wandel groep, waarin zioh zes gidsen bevonden, werd zondagavond in Pieterburen terugverwacht. Deze Wadgidsenclub Pieter buren organiseert, althans bij goed weer, ieder weekeinde Wad-tochten die echter tot de omgeving beperkt blijven. Voor zondag werd er een uitzondering op deze regel gemaakt en voer de de tocht naar Schiermonnik oog. De wandelaars keren niet op dezelfde wijze, als waarop zij naar Schiermonnikoog kwamen, naar het vaste land terug. De terugreis wordt gemaakt per boot naar Zoutkamp en dan per bus naar Pieterburen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2