Zeventien doden bij autobusongeluk in Frankrijk Tuomioja ernstig ziek Sowjet-Unie steunt Makarios Soekarno contra de V.S. RA&ENRELtEfJES IN CHICAG0SE VOORSTAD SUIKER DRIE GENT PET KILO DUURDER MEIJER M— HET WEER Maandag 17 Dinsdag 18 augustus 1964 20e Jaargang - No. 6277 Bus stort in ravijn COMPLOT TEGEN NASSER EEN HEERLIJKE AMERIKAAN VOOR EEW SPORTIEVE PRIJ2: Amerikaans blad over Indonesië Verh uurtenten Luchtbedden Slaapzakken en Butagas*. randers Sporthuis Mgr W. P. A. M. Mutsaerts overleden CHINESE STEUN VOOR KONGO- REBELLEN DS. martin itjther king in televisieinterview MAANFOTO'S VAN RANGER-7 VOOR 110 LANDEN DE VOEDSELSCHAARSTE IN INDIA Koeler Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat ge durende het weekeinde het weer in ons land grotendeels heeft be paald, trekt over Oost-Europa weg. Tegelijkertijd breidde zich vanmorgen de invloed van een vrij diepe oceaandepressie, waar van de kern bij Zuid-Ierland lag, over West-Europa uit. Aan de voorzijde ervan voerden zuid oostelijke winden vandaag war me lucht naar ons land. Om de depressie heen stroomt echter koele oceaanlucht in de richting van West-Europa. Het koufront dat deze lucht begrenst, lag van- Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden FrtnKerlitg by abonnement! Terneuzen ÖIïecfenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen O Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 our. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een autobus, waarin zich 76 van een uitstapje terugkerende Franse kinderen bevonden, is za terdagnacht nabij Bourg Saint Morice, in Savoye (Franse Al pen), in een zestig nieter diep ravijn gestort. Hierbij zijn zeven tien inzittenden, namelijk drie jeugdleiders en veertien jongens van tien tot vijftien jaar, om het leven gekomen, terwijl een der tigtal kinderen werd gewond. De gewonde kinderen zijn in drie ziekenhuizen opgenomen, waar door militaire artsen bij gestane burgergeneesheren voor hun levens strijden. Er is een op roep uitgegaan tot alle bloedge vers in Bourg Saint Morice. Een poiltieman uit Arras, waar vele van de betrokken kin deren uit aikomstig zijn, heeft meegedeeld dat men 69 van de 76 kinderen terug heeft gevon den. De mogelijkheid bestaat dat de zeven anderen zich niet in de bus hebben bevonden, doch er de voorkeur aan hebben gegeven de weg naar beneden zelfstandig via muilezelpaden af te leggen. Deze politieman zei ook dat de bus pas maandagochtend om hoog kon worden gehesen, zodat men dan pas het juiste aantal slachtoffers kan vaststellen. De 41-jarige bestuurder van de autobus is een der veertien licht gewonden. Zijn vrouw en een van zijn vijf kinderen, die zich in de bus bevonden, werden ernstig gewond. Alle kinderen zijn afkomstig uit de omgeving van de noord- Franse steden Arras en Amiens. Zij behoorden tot de „vreugde en jeugdbeweging", die banden onderhoudt met de leiding van de kathedraal van Arras. Het gezelschap had een her- dersfeest op de kleine St. Bern- hard bijgewoond en het was op weg naar huis, toen het ongeluk zich voordeed. De chauffeur moest op 1.800 meter hoogte voor een andere auto naar de rechter zijde van de weg uitwijken. Op dat ogenblik begaf de berm van de weg het, waar-na de wagen in de diepte stortte. Het drama voltrok zich voor de ogen van de directeur der vakantiekolonie, de abt Defernez die in een auto achter de auto bus reed. De stoffelijke resten van de zeventien doden zijn opgebaard in een geïmproviseerde kapel, die in een ziekenhuis van Bourg Saint Morice is ingericht. Sakari' Tuomioja, de V. N.-be- middelaar voor Cyprus, is zon dagochtend met spoed in een kliniek te Genève opgenomen. Hij had des middags naar Athene willen gaan. Zaterdagavond verkeerde de Finse diplomaat nog in goede welstand. Hij dineerde toen in een bekend restaurant aan het nabijge'egen meer van Annecy in Frankrijk. Zondagochtend werd om streeks zeven uur met spoed 'n arts aan zijn bed ontboden. Deze, Zondagnacht hebben zich in de zuidelijke Chicagose voors' d Dixmoor botsingen tussen blan ken en negers voorgedaan, waar bij veertig personen over het al gemeen lichte verwondingen op liep die waren veroorzaakt door het gooien met stenen en bakstenen. De meeste gewonden waren blanken. De moeilijkheden begonnen in het weekeinde, nadat de eige naar van een slijterij 'n negerin, die hij ervan beschuldigde een fles met alcohol houdende drank te hebben gestolen, ontsloeg. Negers gingen voor de winkel betogen, waarop de politie de toegangen tot de zaak afzette. Blanken, die kwamen kijken wat er aan de hand was, werden door groepen jeugdige negers aangevallen, hetgeen tot een al gemene vechtpartij leidde. Daarop grepen een tweehon derd politiemannen, waarvan er enkele honden bij zich hadden, in. Een neger kreeg kogelver wondingen. Een aantal winkels werd door negers geplunderd. Een voor het grootste gedeel te uit negers bestaande menigte van naar schatting ongeveer 1500 personen heeft zondagochtend in het hart van New York, op Time Square, vernielingen aangericht. Volgens de politie kwamen de jongelui uit een dansgelegenheid en begaven zij zich op weg naar Broadway toen een van hen een ijzeren papierbak opnam en deze Volgens de Londense „Sunday Express" zou een groep van 12 Egyptische hoofdofficieren het plan hebben gehad op 26 juli een dynamietaanslag te plegen tegen president Nasser, toen deze in Alexandrië een rede zou houden. Op het laatste ogenblik zag Nas ser echter van deze toespraak af, terwijl hij ook de militaire pa rade, die op die dag werd gehou den, niet bijwoonde. Volgens het blad zouden de Britse en Amerikaanse autori teiten van deze poging om Nas ser van het leven te beroven op de hoogte zijn. Een Britse woordvoerder ver klaarde zaterdag: „Wij weten nog niet of wij geloof moeten hechten aan de geruchten, die ons hierover hebben bereikt", ddor èen winkelruit smeet. Zijn voorbeeld werd opgevolgd en van vijf magazijnen werden de ruiten insegooid. De politie wist de menigte spoedig te versprei den. Vijf jongelieden zijn gear resteerd. Een van hen liep ern stige verwondingen op door rondvliegende glasscherven. (Adv.) de bekende maag- en darmspe cialist dr. Edouard Loitzeau, achtte onverwijlde opneming in het kantonnale ziekenhuis nood zakelijk. Daar kregen artsen en verpleegsters het consigne, niets over de toestand van de patiënt mee te delen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties in Genève heeft later meegedeeld, dat am bassadeur Tuomioja zondagoch tend in zijn Geneefse woning on wel was geworden. Men wachtte nog op de diagnose van de art sen. Daarna zou worden beslist of er een plaatsvervanger voor de Finse bemiddelaar zal worden aangewezen. Het schijnt dat Tuomioja een hartaanval heeft gehad. Het feit dat de maag- en darmspecialist dr. Loizeau de patiënt zondag ochtend bezocht, hoeft niets te betekenen, aangezien deze arts toevallig dienst had in het kan tonnale ziekenhuis. Van de zijde van het kanton nale ziekenhuis in Genève is zondagnamiddag bevestigd, dat de 52-jarige Finse diplomaat een hartaanval heeft gehad. Het bericht van de ziekte van Tuomioja is in Londen, Athene en Turkije met leedwezen ont vangen. Men vraagt zich af wat er moet gebeuren, nu de bemid delaar van de V. N. niet naar de betrokken hoofdsteden kan gaan. Hoewel er op Cyprus een bestand heerst, bestaat er nog steeds een grote spanning die gemakkelijk tot een nieuwe uit barsting kan leiden. Volgens Reuter zouden door gaans welingelichte kringen in New York hebben verklaard, dat de Finse bemiddelaar een hersenbloeding heeft gehad. In de toestand van Sakari Tuomioja, de V. N.-bemiddelaar voor Cyprus, is een keer ten kwade gekomen, zo is door een V. N.-functionaris te Genève meegedeeld. In de loop van de nacht is zijn gezondheidstoestand verslech. terd. Vanochtend is de patiënt geopereerd. Naar verluidt heeft hij een bloedstolsel in de herse nen. „Gedurende tal van jaren heeft de Amerikaanse politiek met betrekking tot Indonesië berust op de gedachte, dat eer bewijzen, geschenken en tevre denstelling dr. Soekarno tot een verstandige houding zouden kunnen brengen en hem er minstens van zouden weerhou den, zijn rijk het communistisch kamp binnen te voeren," zo schrijft de „New York Herald Tribune" naar aanleiding van de aanbeveling van de Amerikaanse senaat, verdere hulpverlening aan Indonesië te verbieden en de opleiding van Indonesische mi litairen in Amerika stop te zet ten. De Indonesische president is echter „even onverzoenlijk anti westers en ongebreideld expan sionistisch" gebleven alg hij in het verleden was, aldus het blad. „Hij blijft zijn eigen land op het economisch vlak naar de afgrond voeren en beheert zijn zaken zó slecht dat elke hulp vruchteloos zal zijn. De enige oplossing voor de moeilijkheden van Indonesië is, dat de Indonesiërs zelf zich van dr. Soekarno ontdoen. Daar mee zou ook een einde kunnen komen aan de moeilijkheden die de buurstaten van Indonesië on dervinden." Het blad acht het raadzaam, dat „de Amerikaanse hand die voorheen zo gul was met het geven van hulp niet langer de 1 mond voedt die haar bijt." ANTI-AMERIKAANSE BETOGING IN DJOKJAKARTA Enkele duizenden Indonesiërs hebben vrijdagavond in Djokja karta betoogd voor bet gebouw waar de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst is gevestigd. Zij duwden de be waking op zij, sloegen op deu nen en muren en schreeuwden „Amerikanen ga weg". De bi bliotheek is tijdelijk onder Indo nesisch beheer gesteld. Uit andere delen van Indone sië worden eveneens anti-Ame rikaanse betogingen gemeld. In Medan protesteerden leden van een jeugdbeweging bij het Ame rikaanse consulaat tegen de steun van president Johnson aan de federatie Maleisië en tegen de Amerikaanse aanval in de Golf van Tonkin. Tegen dezelfde fei ten staakten arbeiders op de olieraffinaderijen van de Caltex en de Stanvac gedurende vieren twintig uur. Jacqueline Kennedy aan boord van koninklijk jacht Koningin Juliana heeft zondag mevrouw Jacqueline Kennedy aan boord van het koninklijk jacht in Porto Ercole ontvangen. In gezelschap van de prinsessen Beatrix en Margriet en van de zuster van mevrouw Kennedy, prinses Lee Radziwill, werd een i vaartocht gemaakt. De consumentenprijs van de sui ker is met ingang van heden met drie cent per kilogram verhoogd. Deze prijsverhoging is nodig om de door de minister van land bouw en visserij voor de oogst 1964 vastgestelde garantieprijs van 65,per ton suikerbie ten voor de telers te verwe zenlijken en de marge voor de tussenhandel te verbeteren. In verband met de verwezenlij king van de garantieprijs voor de bieten heeft minister Bies heuvel de af-fabrieksprijs van suiker ingaande heden van ƒ96,05 tot ƒ98,60 per 100 kg verhoogd. Hierbij zijn accijns en omzetbelasting inbegrepen. (Adv.) Vanaf WOENSDAG 12 AUGUSTUS tot 31 AUGUSTUS beginnen wij met de verkoop van al onze langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. NOORDSTRAAT 25-27 - AXEL TELEFOON 01155—795 Naar radio Moskou zaterdag meedeelde, heeft de regering van de Sowjet-Unie aan president Makarios, in antwoord in diens verzoek om hulp, doen weten dat als op Cyprische grondgebied militair ingrijpen van buiten landse zijde mocht plaats heb ben, de Sowjet-Unie Cyprus zal helpen bij de verdediging van zijn vrijheid en onafhankelijk heid. De Sowjet-Unie verklaarde zich voorts bereid tot besprekin gen over de hulp, die zij even tueel aan Cyprus zou kunnen verlenen, aldus radio Moskou verder. De Sowjet-regering zal zich blijven inspannen voor het vin den van een vreedzame oplos sing van het Cyprische vraag stuk, doch als de ontwikkeling der gebeurtenissen een andere wending mocht nemen en een inval op Cyprische gebied mocht plaats hebben, zal zij zich niet afzijdig houden. Gewoonlijk betrouwbare krin gen in Moskou verklaarden za terdag, dat het Grieks-Cyprische parlementslid Lyssarides zater dag een onderhoud van ruim een uur met minister Gromyko heeft gehad. Daarbij was, aldus deze kringen, de militaire hulp aan Cyprus ter sprake gekomen en Lyssarides zou „volkomen vol daan" zijn over het resultaat der besprekingen. Het parlementslid keerde zon dag naar Cyprus terug. Aansluitend op de Russische verklaring van zaterdag, waarin de Sowjet-Unie belooft Cyprus te zullen steunen bij een invasie van buitenlandse troepen, heeft premier Chroesjtsjov zondag in de hoofdstad van Kirgizië, „agressieve machten" gewaar schuwd dat inmenging in Cypri sche binnenlandse aangelegen heden en pogingen om geschillen door middel van bombardemen ten te regelen niet tot iets goeds zullen leiden. Chroesjtsjov noemde voorts de positie van de Sowjet-Unie en die van het gehele socialistische blok goed en sterk. Hij zei dat de Russische economie zich goed ontwikkelt en dat andere socia listische landen er eveneens in slagen vraagstukken van socia listische opbouw op te lossen. De Russische premier legde er echter de nadruk op dat zolang het imperialisme bestaat dit al- tijd in staat zal zijn „op een on verwachte wijze en op een on- President Soekarno van Indo nesië heeft maandag in een rede te Djakarta verklaard, dat de V.S. zich steeds vijandiger ge dragen tegenover Indonesië en steeds vriendelijker tegenover Maleisië. Indonesië was „omsin geld door de imperialisten, maar het imperialisme zou verpletterd worden". Soekarno, die op het Mer- dekaplein sprak ter gelegen heid van het feit dat Indonesië 19 jaar geleden onafhankelijk werd, zei dat de Indonesische luchtmacht en marine de sterk ste waren in Zuidoost-Afrika. In donesië bezat raketten en was nu in staat om zijn eigen straal motoren te maken. Wat de politiek van Frankrijk tegenover Azië betrof, zei hij dat hij het met sommige opvattingen van de Franse regering niet eens was. Men moest echter er kennen. dat generaal De Gaulle een politiek voerde, die „reali teitszin" toonde. Als voorbeelden noemde hij het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus- In zijn woning in 's Hertogen bosch is zondagmiddag om half zes op 75-jarige leeftijd mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, emeritus bisschop van 's Hertogenbosch overleden. Hij was titulair-bis- schop van Lirbe, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van de eremedaille van het Hongaarse Rode Kruis. De begrafenis geschiedt don derdag 20 augustus na de ponti ficale uitvaartdienst, 's morgens om elf uur in de Kathedrale Ba siliek van Sint Jan in 's Herto genbosch. sen Frankrijk en China en De Gaulles voorstel tot neutralise ring van Zuid-Vietnam. Indone sië zou Noord-Vietnam volledig steunen. Soekarno zei voorts dat het Indonesische volk zijn diëet moest veranderen. Zij moesten mais, gerst, bataat een tro pisch knolgewas en eetbare wortels door hun rijst doen. Hij zelf at minstens eens per week mais. En zag hij er niet gezond uit? Soekarno raadde Engeland aan „reahstisoh te handelen" en be sprekingen te beginnen met Azahari, premier van de „revo lutionaire staat Kalimantan". Azahari is leider van de linkse Raayat-partij in Broenei. Hij heeft een „oorlogskabinet" ge vormd waarvan hijzelf premier is. Hij noemt zich „premier van de revolutionaire staat Kaliman- tan", die Broenei, Noord-Borneo en Serawak omvat. Hij wordt in zijn strijd tegen de Maleisische troepen gesteund door Indonesië. In officiële kringen in Washing- top werd vrijdagavond gezegd dat de opstandelingen in Kongo een beperkte steun van Chinese zijde ontvangen. Radio Stanley- stad zendt na de val van de stad programma's uit die zeker niet van Kongolese oorsprong zijn. De militaire techniek van de op standelingen is opeens sterk ver beterd. In het gebied van Boe- kavoe zijn handleidingen voor een guerilla-oorlog in het Frans en het Engels gevonden, die dit jaar in China gedrukt zijn. Bo vendien wijzen de zegslieden op de grote bezetting van de Chi nese ambassade in de hoofdstad van Boeroendi, 22 man, en die in Brazzaville, 15 man. verwachte plaats" zijn agressivi teit ten toon te spreiden. Volgens Chroesjtsjov lijdt het gehele imperialistische systeem de ene nederlaag na de ander. Over Zuid-Oost Azië zei hij: „Openlijk als gendarme optre dend hebben de Amerikaanse strijdkrachten de democratische republiek Vietnam aangevallen. Zij voeren een niet-verklaarde oorlog tegen het Zuid-Vietna- mese volk en onderdrukken het." Met betrekking; tot Cyprus zei Chroesjtsjov dat Turkije Cy prisch grondgebied had aange vallen onder invloed van de strijdkrachten van het imperia lisme. Ds. Martin Luther King, de Amerikaanse negerleider is za terdag in Bussum voor de N.C. R.V.-televisie geïnterviewd door Nick Heisenberg. De foto toont ds. King in een karakteristieke pose. (Zie ook pagina 2.) President Johnson heeft be kendgemaakt dat de Amerikaan, se regering de releringen van 110 landen fotoseries van het maanoppervlak heeft toegezon den ,die op 31 juli jl. door het ruimtevoertuig „Ranger-7" wer- den gemaakt. Na te hebben meegedeeld dat op het gebied van het ruimte onderzoek al zestig landen met de Verenigde Staten samenwer ken, vervolgde de president: „Wij willen het terrein van deze sa menwerking nog steeds vergro ten en wij hopen dat alle landen hun inspanning zullen bunde len, door tussenkomst van de Verenigde Naties, opdat de ruimte niet voor agressieve oog merken zal worden gebruikt." Elk land zal een serie van vijf foto's ontvangen, genomen op afstanden van het maanopper vlak variërend van ongeveer 760 km tot 30 meter, kort voordat het ruimtevoertuig de maan raakte. Premier Sjastri van India heeft gezegd dat zijn ministers gedurende de eerstkomende maanden geen uitnodigingen voor lunches of diners zullen aannemen en dat de regering voorlopig geen bijeenkomsten zal geven waar wordt gegeten. Hij gloofde niet dat dit veel zal helpen om de voedselcrisis op te heffen, doch men zou daardoor misschien bij het vraagstuk stil blijven staan en zich naar de huidige omstandigheden gedra gen. Doordat naar een aantal provincies waar ongerustheid over de voedselsituatie heerste voorraden zijn gezonden is de toestand er thans beter dan een maand geleden, zei hij. India wordt deze zomer geteisterd door overstromingen als gevolg van hevige regenval. DINSDAG 18 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 10.15 10.45 Terneuzen 10.50 11.20 Hansweert 11.30 12.00 Walsoorden 11.40 0.10 WOENSDAG 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.24 11.59 0.39 0.49 11.25 0.00 0.40 morgen boven West-Frankrijk, waar het regen bracht. Het front zal in de komende nacht ons land passeren, waarna de wind ruimt naar zuidwest en nog verder toeneemt. Vanwege de aanvoer van koelere lucht zullen de tem peraturen dinsdag aanmerkelijk lager zijn dan vandaag. Er zullen opklaringen voor komen, maar ook zullen plaat selijk enkele buien vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig, van maandagavond tot dinsdagavond. Veel wind Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Belangrijk koeler. aug 18 19 ZON op onder MAAN op onder 0.5020 5.29 5.30 5.32 7.58 7.56 5.29 6.20 0.25 1.08 7.53 7.02 2.00 i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1