Drie weken in het land van Uncle Sam Ds. Martin King over Goldwater R.E.M. stoort ontvangst tweede net op centrale antennesystemen Zaterdag 15 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 S. E. R. ZOND KOEKOEKSEI RETOUR DIAMANTROOF IN LONDEN VEEL BELANGSTELLING VOOR „BOGAERSWONING Loop der bevolking in de provincies in 1963 ENSCHEDESE ZUSJES TERECHT Arrestaties in Zuid-Korea Kenia wordt republiek De 19-jarige Frans Vermeer uit de Oranjestraat te Ter- neuzen is deze week van een vakantietrip van drie weken in Amerika alhier teruggekeerd. Tezamen met nog tien leeftijdgenoten, n.l. zes jongens en vier meisjes, meest pas geslaagden voor hun eindexamen, heeft hij deze trip ge maakt onder auspiciën van de Pan American en de Stu dent Hosting Foundation. De reis werd gemaakt per super snelle Jet (topsnelheid 900 km per uur!) van de Pan Ame rican Airlines. Op woensdagmiddag 15 juli j.l. omstreeks half twee startte de Jet Clipper East Indian van het vliegveld Schip hol. In een non-stop vlucht via Engeland, Ierland, de At lantische Oceaan en New Foundland, werd zes uur later geland op de John F. Kennedy-luchthaven (voorheen Idle- wild). Maandag 3 augustus j.l. werd van deze luchthaven af weer de terugreis aanvaard en na een fantastische reis, nog een half uur sneller dan de heenreis, kwamen de jeug dige luchtreizigers vermoeid doch vol van overweldigende indrpkken weer op Schiphol aan. Na jveg een weekje in „Holland" verbleven te hebben, kregen wij eerste aan het eind van deze week gelegenheid eens een praatje met Frans te maken. Toen zijn vader hem aanbood aan deze reis te mogen deelnemen, mits hij slaagde voor zijn eind-examen H.B.S., beschouwde Frans dit eerst als een grapje. Eenmaal ge slaagd, herinnerde hij zijn vader aan diens belofte, welke, eigenlijk tot verbazing van Frans, prompt werd ingelost. Hij vertelde ons het volgende: Na aankomst in New York werden wij begroet door de directeur van de organi satie D.A.V. Department of New York, Group Travel Con sultants. Met taxi's, de meeste in felle kleuren, werden wij naar een hotel gebracht. Het was snikheet. Doch alle ka mers in het hotel waren voorzien van aircondition. Deze kamers waren vrij groot en voorzien van onder meer t.v., radio, ijskast en telefoon. In het hotel werden wij door de directeur voorgesteld aan Mr. Toni van den Hurck, af komstig uit Nijmegen, doch al jaren in de States, die het gezelschap gedurende zijn verblijf wegwijs zou maken. 6-DAAGS VERBLIJF IN NEW-YORK Op de hoogste verdieping (de 75ste!) van het grootste particuliere zakenpand ter wereld, het Pan American Buil ding, werd in de Sky Club een diner aangeboden door de directeur van Pan American, waaraan hoog geplaatste per sonages deelnamen. Vertegenwoordigers van de Pan Ame rican en de Student Hosting Foundation hielden speeches. Het was zéér interessant. Na afloop liet men New-York bij nacht zien. Manhattan! Een donker silhouet, doch feërieke aanblik biedend door een spectrum van miljoenen lichtjes. Lichtjes uit ramen, doch ook van autolampen, contrasterend met de felle kleuren van de reclame neon-verlichting. De volgende morgen werd een bezoek gebracht aan de vergadering van de Verenigde Naties, waar de Nederlandse vertegenwoordiger uitleg gaf over de betekenis van de V. N. en de rol die Nederland daarin speelt. Hij deed voor al moeite bij te brengen, dat Nederland, hoewel een kleine natie, toch een belangrijke taak in de V. N. had te ver vullen. Ook werd een bezoek gebracht aan Times Square, Em pire State Building, Rockefeller Center en de Trinity Church. Onvermeld mag niet blijven een boottocht rond Manhattan, benevens een helicoptervlucht boven New- York, zodat wij vanuit de lucht een blik konden werpen op de reeds door ons bezochte „World Fair". CORNWALL-ON-HUDSON EN CONNECTICUT De zevende dag van ons verblijf werden wij verdeeld in twee groepen ondergebracht bij Amerikaanse families bui ten New-York. Wij waren met z'n zevenen te gast in het gezin van Mr. en Mrs. Warren Leonard in Cornwall, een heuvelachtig en bosrijk plaatsje aan de brede Hudson- stroom. Mr. Warren Leonard is directeur van een particuliere kostschool, n.l. „The Storm King School - sinds 1867", zijn echtgenote is bibliothecaresse. Na het verblijf in New-York was het weer een verade ming de frisse lucht van het platteland te kunnen inade men. In de omgeving van Cornwall kon men b.v. uren door de bossen lopen, zonder iemand te zien. Het deed bijzonder prettig aan te ervaren hoe de gast heer en diens vrouw zich uitsloofden om het ons maar zo prettig mogelijk te maken. Het op een avond georgani seerde tuinfeest, waarop de familie Leonards ook enkele' jongelui uit de omgeving had uitgenodigd, zal niet licht vergeten worden. Het was zeer ongedwongen, heel gezellig en men beijver de zich te zorgen dat het ook de inwendige mens aan niets ontbrak. Op de in de tuin geplaatste barbecue werden door de gastheer kilo's steak (runderlapjes) en Franfur- ters geroosterd. Op een afzonderlijke tafel kon ieder uit een verscheidenheid van alle mogelijke soorten rauwe groente zijn keus doen. Er werd gedanst en gezongen. Over en weer leerde men liedjes van elkaar, waarbij vooral het vaderlandse Catootje een „top" bleek te zijn. Hoewel de Amerikaanse jongelui de zwemkunst behoor lijk meester zijn, hebben enkelen van ons, onder luide bij val, een staaltje onderwaterzwemmen weggegeven. De overige van onze groep waren ondergebracht in een gezin in Connecticut, n.l. bij Mrs. Skakel (een schoonzus ter van Mrs. Jac. Kennedy). Bij de start te Schiphol, 5s van r. naar 1. Frans Vermeer. PHILADELPHIA Vervolgens werd een tweedaags bezoek gebracht aan Philadelphia. Helaas te kort, want Philadelphia is een zeer mooie stad en rustiger dan New-York. Ook geschiedkundig van belang. Het was hier in de Independence Hall, waar de onafhankelijkheidsverklaring en de grondwet getekend wer den, de Congres Hall, waar het congres van de V. S. voor de eerste maal bijeenkwam en het Betsy Rose House, waar de eerste vlag van de V. S. werd vervaardigd, de Liberty Bell waar men een indruk kreeg van de vroegere Ameri kaanse koloniale huizen. WASHINGTON De tocht voerde daarna naar Washington, waar wij twee dagen in een hotel logeerden en drie dagen bij Amerikaanse gezinnen. Ik kwam bij een inspecteur van een verzekeringsmaat schappij. Deze vertelde dat zijn werk-rayon zó groot was, dat hij in drie weken van de maand dit gebied per auto doorkruiste. Washington is een prachtige stad met veel fraaie parken, benevens talrijke monumenten en musea. Een Amerikaans Haagje, want de bevolking schijnt voor het overgrote deel, men sprak zelfs van 94, werkzaam te zijn in overheids- of semi-overheidsdienst. Hier hebben wij o.m. een bezoek gebracht aan het Witte Huis, het Lincoln Memorial en op de begraafplaats Arling ton aan het graf van wijlen president John. F. Kennedy, dat dagelijks door duizenden wordt bezocht. Tevens hebben wij Washington Square bezocht, het be roemde plein bij Greenwich Village, waar blank, bruin en zwart vriendschappelijk hun avonden doorbrengen o.m. met muziek, zang en dans. Het huis van Mr. en Mrs. Warren Leonard te Cornwall-on-Hudson 'T SÏRAND BIJ VIRGINIA BEACH Op de heenreis verbleven wij drie dagen te Virgini; Beach, alwaar wij heerlijk hebben gezwommen en een bezoek brachten aan Williamsburg. Dit is een stadje geheel gebouwd in de stijl van de oude koloniale tijd. Machtig interessant. Hier mag men niet met personenauto's rijden doch dienen de geriefelijke Greyhoundbussen als vervoer middel. De laatste dag van ons verblijf in de States was gereser veerd voor New-York, vanwaar we van John P. Kennedy Airport zijn vertrokken en na een non-stop vlucht, nog een half uur vlugger dan op de heenreis, in ons eigen lage. landje bij de zee zijn teruggekeerd. Onze reis, die ten doel had kennis te maken met. alle fa cetten van het Amerikaanse leven, vooral ook in de krin gen van de jeugd, heeft gelet op de beschikbare tijd ten volle aan dit doel beantwoord. Ik ben zeer dankbaar dit te hebben mogen meemaken. Wat mij bijzonder opgevallen? Dat geen enkele Ameri kaan die wij ontmoet hebben vóór Goldwater was. Verder de schrille tegenstelling tussen waanzinnige rijkdom en hen die minder met aardse goederen zijn bedeeld. Heus, het land van Uncle Sam is niet voor iedereen het land van melk en honing. Er zijn nogal wat werklozen en het leven is er veel extremer. Het komt mij voor aldus be sloot Frans zijn verhaal dat, hoewel het ook hier nog niet allemaal botertje tot de boom is, de welvaart in ons land beter en juister gespreid is dan ginds. Wie hiertoe in de gelegenheid is en zich hiervan met eigen ogen wil overtuigen: voor deze reizen kan men boe ken bij de Pan American Airlines te Amsterdam, terwijl de reizen (dit was de eerste) worden georganiseerd door de Student Hosting Foundation in de V. S. Met een interim-advies van 13 pagina's heeft de Sociaal Eco nomische Raad de geruchten dat hij niet in staat zou zijn vóór 1 augustus te voldoen aan het ver zoek van de regering om te_ad- viseren inzake het voor 1965 te voeren sociaal economische be leid gelogenstraft. Of de rege ring met dit interimadvies vol daan is, is een andere vraag. Wanneer dit niet het geval mocht zijn heeft zij dat echter voor een deel aan zichzelf te wijten, zo staat in „De Werkge ver", het orgaan van het ver bond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland. Met de gerichte adviesaanvrage im mers heeft zij een soort koe koeksei in het nest van de S. E. R. gedeponeerd, dat door de S. E. R. terecht slechts ten dele is gebroed. Aan de regering is nu het bepaald niet aangename karwei dit proces te voltooien. Misschien komt dan toch nog wel een fraaie vredesduif te voor schijn. De inhoud van het interim advies overziend, aldus het ar tikel in De Werkgever, mag worden geconstateerd dat de S. E. R. de regering zeker niet met lege handen heeft laten staan. Op enkele belangrijke punten is er een eenstemmig ad vies. Op andere punten wordt, ook al ontbreekt een gezamen lijke formulering, een mee heidsadvies gegeven. De S. E. R. is met de bebroe ding van het koekoeksei zo ver gegaan als onder de gegeven omstandigheden mogelijk was. Dat- hij de regering geen fraaie vogel heeft kunnen aanbieden is grotendeels haarzelf te wijten, zo schrijft De Werkgever. Uit een juwelierswinkel in Londen zijn vrijdagochtend- vroeg ruwe diamanten ter waar de van 300.000 gulden gestolen. De daders drongen via 'n brand ladder het gebouw op de derde verdieping binnen. Met een snij brander openden zij daarop de kluis van de winkel. Volgens de politie was het „vakwerk". tr Binnenkort zal het ministerie van volkshuisvesting en bouw nijverheid een tweede voorlich tingsmapje over de 16.000 gul den woning het licht doen zien. Het gaat daartoe over nadat ge bleken is dat in de laatste tijd het aantal ontwerpen van de „Bogaerswoning" is gestegen. De toeneming van de initiatie ven om tot de bouw van 16.000 gulden woningen te komen blijkt ook uit het aantal afgegeven rijksgoedkeuringen. Dat waren er over het laatste deel van het vorige jaar (vanaf het moment omstreeks september dat de mogelijkheid opengesteld werd) 168. In 1964 werden er (tot en met 31 juli) 1617 rijks- goedkeuringen afgegeven. Op diezelfde datum waren er 1218 in behandeling. Uit de cijfers pep provincie blijkt hoe de Bogaerswoningen over ons land gespreid zijn. Van de 1617 afgegeven rijksgoedkeu ringen kwamen er 472 in Noord Brabant, 251 in Friesland, 236 ir Noord-Holland, 126 in Zeeland 111 in Limburg, 110 in Gelder land, 99 in Groningen, 99 in Zuid-Holland, 63 in Overijssel. 40 in Drenthe en 10 in Utrecht terecht. Het aantal aanvragen voor rijksgoedkeuringen van Bogaers woningen vertoont een stijgende lijn. Opmerkelijk is dat het ni veau van de ontwerpen is ge stegen. Het peil van de inge diende plannen is hoger hetgeen onder meer tot uiting komt in ruimer opgezette plattegronden en gevarieerder indelingen van de woningen. Het lijkt een ge gronde conclusie dat architecten, bouwers, gemeenten en particu lieren die initiatieven tonen op het gebied van de 16.000 gulden woning de enige tijd geleden toegestane verruiming van 2000 gulden slechts voor een deel no dig hebben om kostenstijgingen op te vangen en het restant kun nen besteden aan daadwerkelijke verbeteringen van Bogaerswo ningen. De binnenlandse migratie heeft in 1963 voor vijf provincies be volkingswinst opgeleverd, n.l. voor Groningen (35), Drente (1100), Gelderland (4500), Noord- Brabant (4000) en Utrecht (4000). De overige provincies heb ben vertrekoverschotten, t.w.: Limburg (400), Zeeland (900), Overijssel (1800), Friesland (2100), Noord-Holland (3200), en Zuid-Holland (4100). Aldus een overzicht van het C.B.S. Voor Gelderland, Noord-Bra bant en Utrecht bestaan de veS' tigingsoverschotten reeds een aantal jaren, waarbij het opvalt dat deze voor de laatste twee provincies geleidelijk aan toene men. Het bescheiden vestigingssaldo Vele honderden t.v.-kijkers in de randstad Holland zijn tot de ontdekking gekomen dat de uit zendingen van de R- E. M. de ontvangst van de uitzendingen via het tweede net ernstig sto ren of geheel verdringen. Dit is gebleken toen de R. E. M. test beelden uitzond. Het geldt uit sluitend televisietoestellen die op een centrale antenne-systeem zijn aangesloten. Volgens de gemeentelijke wo- ningdienst van Amsterdam, die de aanleg van centrale antenne systemen coördineert, is 70 per cent van de toestellen ouder dan drie jaar, wat betekent dat men het tweede net niet rechtstreeks kan ontvangen. De uitzendingen via het tweede net op kanaal 27 worden op deze toestellen mid dels een omvormer ontvangen op kanaal 11. Sinds enkele dagen is nu ge bleken dat ook de R. E. M. op kanaal 11 uitzendt. Het signaal van de R. E. M. blijkt de ont vangst van het tweede net ern stig te storen, vooral in het zui den en westen van Amsterdam (Buitenveldert en Osdorp). Meer dan 100.000 t.v.-toestellen in de randstad zijn sinds kort aangesloten op een centraal an tenne-systeem, zodat verwacht wordt dat het aantal klachten nog veel groter zal worden. Het is niet uitgesloten dat ook in an dere Nederlandse gemeenten met centrale antenne-systemen soortgelijke klachten bestaan. Volgens de woningdienst van Amsterdam is het zeer goed mogelijk via een omschakeling van het centrale antenne-sys teem de storing ongedaan te maken. Dat kost ƒ100 tot ƒ150 per antenne, wat vaak neerkomt op 1,— tot 2,— per aangeslo ten toestel. In de randstad Holland zijn nog 5000 centrale antenne-syste men. Blijft de R. E. M. tijdens de uren van het Hilversumse twee de net uitzenden, dan zullen deze installaties moeten worden De twee Enschedese zusjes Cardina en Mientje (13 en 15 jaar oud) Koster, die sedert 2 augustus vermist werden, blij ken in Duitsland te zijn geweest. Zij waren met enkele Duitse jongens na een bioscoopvoorstel ling in Enschede op 2 augustus aan het autorijden gegaan. Zij hebben een plezierreisje onder nomen. Na enkele dagen kwa men zij aan bij de ouders van de Duitse jongens in Freckenhorst bij Munster, waar zij logeerden De ouders van de jongens ver keerden in de veronderstelling dat de meisjes op vakantie in Duitsland waren. Zij wisten niet dat zij van huis waren wegge lopen. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn de meisjes overge bracht naar het politiebureau te Enschede. veranderd, dat wil zeggen dat de frekwentie-wisselaars van kan. 37 op kan. 5 of kan. 2 moeten worden omgezet. Het ziet er niet naar uit dat de grote installa teurs dit werk op korte termijn kunnen verzetten, omdat er reeds veel werk is in verband met de aanleg van centrale an tenne-systemen. De storing wordt veroorzaakt door instraling op de ontvanger. Deze storing zal vooral optreden in de gebieden dicht bij het R. E. M.-eiland, dus in de randstad Holland. Een van de grote installateurs (Siemens Den Haag) zei gister morgen dat men wel heel laat door de R. E. M. op de hoogte was gesteld over de plannen om op kanaal 11 te gaan uitzenden. Het veranderen van de frekwen- tiewisselaars is een vrij arbeids intensieve zaak, die wij niet zo maar kunnen opvangen, aldus dit bedrijf. De R. E. M. heeft gistermiddag meegedeeld dat de R. E. M. geen enkele zender wil storen, maar dat men geen rekening kan hou den met wat binnenshuis (in frequentiewisselaars) gebeurt. Bovendien zendt men in het oosten van het land op weer an dere kanalen uit bij de centrale antenne-systemen. De R. E. M. wijst er op dat centrale antenne systemen ook zo veranderd kun nen worden dat men èn de R. E. M. èn het Hilversumse tweede net kan ontvangen. Het tweede net moet dan via een ander ka naal in de huiskamers komen. in de provincie Groningen in '63 was het eerste na een reeks van jaren met een vertrekoverschot: voor Drente is dit sinds '62 het geval. Voorts neemt het bevol kingsverlies door binnenlandse migratie voor Friesland en Zee land in de laatste jaren af. Voor Zuid-Holland, waar in het verleden steeds aanmerkelijke vestigingsoverschotten waren, is van '61 af sprake van een toe nemend vertrek en voor Noord- Holland geldt dit van '62 af. Overijssel en Limburg vertonen over de laatste jaren een afwis selend beeld. Volgens de voor de eerste maanden van het lopende jaar beschikbare cijfers duren de ge schetste tendensen voort. Het C.B.S. heeft vastgesteld, dat de buitenlandse migratie in 1963 een vestigingsoverschot van bijna 8500 personen heeft opgeleverd. Splitsing naar provincie laat zien, dat de buitenlandse migratie voor drie van de 11 provincies, t.w. Zeeland, Friesland en Dren te, een gering bevolkingsverlies heeft gebracht (voor Zeeland en Friesland ca. 50, voor Drente ruim 100 personen). Alle andere provincies vertonen een vesti gingsoverschot, variërend van bijna 200 (Groningen) tot bijna 2000 (Noord-Holland). In Zuid-Korea zijn 41 perso nen van een ondergrondse bè- weging gearresteerd die gepro beerd hebben de regering ten val te brengen. Dit maakte het hoofd van de geheime dienst vrijdag bekend. Hij zei dat de organisatie, die 57 leden telde, haar opdrachten van Noord- koreaanse communisten ont ving. Onder de gearresteerden bevinden zich journalisten, hoogleraren en studenten. Kenia zal op 12 december a.s. een republiek worden, zo heeft premier Kenjatta gisterochtend in het parlement te Nairobi be kendgemaakt. Kenia werd op 12 december van het vorige jaar zelfstandig. Volgens Kenjatta zal Kenia deel blijven uit maken van het Britse Gemenebest. Zo nodig zal in november over deze kwes tie een volksstemming worden gehouden. Premier Kenjatta deelde mee, dat de nieuwe grondwet de be paling zal bevatten, dat de lei der van de grootste partij in het parlement staatshoofd wordt. Hij zal de leden van zijn kabinet kiezen uit de parlementsleden. De regering zal verantwoording schuldig zijn tegenover de volks vertegenwoordiging. Als Goldwater president van de Verenigde Staten wordt, gaan we de weg terug naai- be neden, zó zelfs dat de gehele wereld vernietigd zou kunnen worden. Dit heeft de Ameri kaanse negerleider ds. Martin Luther King aan de voor avond van zijn bezoek aan Ne derland gezegd in een inter view voor de K. R. O.-radio. Het gesprek was in New York opge nomen. Ds. Luther King komt van daag in Nederland aan en zal zondag in het Amsterdamse R. A. I.-gebouw spreken. Zijn rede wordt 's morgens door het I. K. O. R.-t.v. uitgezonden van 10 tot 11 uur. De tweede rede zal via de radio (Hilversum 2) - te be luisteren zijn van kwart over zes tot zeven uur 's avonds. De Amerikaanse negerleider zei in het K. R. O.-interview dat hij het partijprogramma van de republikeinen zeer ontoereikend vindt. „Men was niet in staat pm een bevredigende oplossing te geven voor de grote proble men die onze natie vandaag heeft." De republikeinen hebben een fout gemaakt met het ver kiezen van senator Goldwater, zo meent ds. Martin Luther King. „Hij leeft meer in de acht tiende dan in de twintigste eeuw." Zijn binnenlandse politiek is zeer zeker tragisch, zijn kijk op buitenlandse zaken is echter nog slechter. En over de neger kwestie: „Meneer Goldwater pre dikt overduidelijk een filosofie, die steun en behagen geeft aan de rassenvervolgers." Ds. King is van mening dat zijn werk met de ondertekening van de wet op de burgerrechten nog niet is afgelopen. „Het is 'n eerste stap op een reis van dui zend mijl." We moeten komen tot een gemeenschap, die volle dig geïntegreerd is, niet oradat de wet het zegt, maar omdat het natuurlijk en rechtvaardig is. „Wij die er aan werken moeten toezien dat Amerika komt tot een echte en ware integratie." De negerpredikant gaf in dit interview verder zijn visie op zijn blanke mede-christenen in de Verenigde Staten. Hij vindt dat er vele blanke christenen zijn die het christendom werke lijk laten spreken in hun leven. Maar er zijn er ook, die verkeerd geleid zijn, die nooit het chris tendom werkelijk in hun leven hebben toegelaten. „Zij ver tegenwoordigen Christus zeer slecht en alles wat in het chris telijk geloof besloten ligt," aldus ds. Martin Lgther King.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3