DE KOOK Amerikaanse hulp voor Kongo Officier van justitie grijpt in in pier-affaire Goederentrein in botsing met reizigerstrein HET WEER PIERPRUS NU 55 GENT PER PERSOON TOGLIATTI HAD HARTAANVAL Kaartverkoop op de pier stopgezet ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6276 RAZZIA IN VENEZUELA Noordelijke wind Weerbericht Hoogwater TURKEN OP CYPRUS KRIJGEN GEBREK PRESIDENT SEGNI SLECHTER Zon-en Maanstanden frankering bij abonnement: Terneuzen DIUectenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maaiv 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Bestand op Cyprus (Adv.) Generaal Thimaya, de Indi sche bevelhebber van de V.N.- strijdmacht op Cypres, heeft vrijdag op een persconferentie verklaard van beide partijen op Cyprus de verzekering' te hebben ontvangen, dat er niet meer ge vochten zal worden. AAN DE FRONTLIJN De Indiase bevelhebber van de V.N.-strijdkrachten op Cyprus, generaal Thimaya (l.) heeft gis teren met de vroegere Eoka-lei- der en bevelhebber van de Grieks-Cypriotische nationale garde, generaal Grivas een be zoek gebracht aan het omstre den gebied bij Kokkina in noord west Cyprus. Hier wijst Grivas zijn begeleider enkele Turkse dekkingsgaten aan gene zijde van de frontlijn. Er was nu een bestand en bei de partijen hadden beloofd dit na te leven. Het bericht, dat de Griekse Cyprioten in de komen- j de dagen misschien hun blokka de zullen opheffen, was niet juist. De Cyprische regering was er namelijk niet van over tuigd, dat de Turkse gemeen schap in de bedreigde gebieden er wel zo slecht aan toe was als zij zelf beweerde. Maar als men de regering van Makarios kon aantonen dat de Turken er wer kelijk zeer erg aan toe zijn, dan kon er misschien iets gedaan worden. Thimaya, die donderdag ge zegd had dat generaal Grivas, de nieuwe opperbevelhebber van de Grieks-Cyprische nationale gar de, de volkerenorganisatie maar alg een „vervelende lastpost" be schouwde, liet gisteren een an- I der geluid horen. Generaal Gri vas had zich „zeer meegaand" getoond en alles gedaan wat de V. N. wilden. In Londen is bekendgemaakt, dat Engeland Griekenland en Turkije heeft verzocht hun in vloed te gebruiken opdat het be stand op Cyprus wordt nage leefd. Generaal Thimaya deelde voorts mee, dat de Grieks-Cy prische autoriteiten van Ktima besloten hebben de Turkse ge meenschap van de stad weer water te leveren. De watertoe voer was tien dagen geleden af gesneden. De Turken van Ktima besloten toen het water te rant soeneren. In Ktima wonen rond 3000 Turken. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Kostopou^s, zei vrijdag in Athene dat Grie- (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 In Leopoldstad zijn donderdag avond vier Amerikaanse trans portvliegtuigen van het type C- 130 met 42 man luchtlandings troepen met jeeps en ander ma terieel aangekomen. In de loop van gisterochtend werden nog drie toestellen verwacht van het type C-124 die elk een hef- schroefvliegtuig aan boord heb ben. De V. S. hebben ook een aantal werktuigkundigen voor het onderhoud van de vier eerst genoemde, vliegtuigen en het an dere materieel naar Kongo ge zonden. De drie toestellen van het type C-124 zullen naar Amerika terugkeren. Intussen is de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Mennen Williams die be last is met aangelegenheden inzake Afrika, in de Kongolese hoofdstad aangekomen voor overleg met de Kongolese lei ders over verdere Amerikaanse hulp in de 'strijd tegen de op standelingen. De Amerikaanse parachutisten zullen moeten zorgen voor de bescherming van de transportvliegtuigen, maar niet aan militaire acties deelne men. De vier toestellen van het type C-130 zullen worden ge bruikt voor het evacueren van burgers uit door de opstandelin gen bedreigde gebieden en voor het vervoeren van Kongolese militairen. In Leo werd gisterochtend officieel bekendgemaakt, dat het door opstandelingen bezette Stanleystad thans geheel is om singeld door regeringstroepen. De opstandelingen hebben don derdag het vertrek van de staf van het Amerikaanse consulaat in deze stad gelast. Donderdagavond heeft de Venezolaanse politie bij razzia's 500 mensen gearresteerd. Dit was een onderdeel van de campagne om paal en perk te stellen aan de golf van misdaden, die zich de laatste-tijd in Caracas heeft voorgedaan, aldus het blad El Mundo. Onder degenen, die wer den aangehouden, is een univer- siteits-docent in de dramatische kunst, Victor Cordero Valenzuela die volgens de politie de aansto ker is van het neerschieten van twee politiemannen en de aan val op een ziekenhuis van een maand geleden. Het weer in ons land staat on der invloed van een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van IJsland naar de Noordzee en zich langzaam naar het zuiden beweegt. Dit luchtdruksysteem wordt gevolgd door een frontale sto ring, die ons land voor zondag niet zal bereiken, maar op de nadering waarvan de wind naar noordelijke richtingen draait. Als gevolg hiervan kunnen, voornamelijk in de kustprovin cies, wolkenvelden doordringen, maar regen wordt niet verwacht. Elders in het land zal het vrij zonnig zijn waarbij de tempera turen tot omstreeks 20 graden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. Plaatselijk wolknevelden. Droog weer met zonnige pe rioden, maar plaatselijk, voorna melijk in de kunstgebieden ook wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind draaiend van noord oost. Weinig verandering in tem peratuur. ZATERDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.00 7.26 Terneuzen 7.35 8.01 Hansweert S.15 8.41 Walsoorden 8.25 8.51 ZONDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.59 8.27 Terneuzen 8.34 9.02 Hansweert 914 9.42 Walsoorden 9.24 9.52 MAANDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m Breskens 9.03 Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.28 11.03 kenland de „goede diensten" van Frankrijk wel wil aanvaarden. Zolang de kwestie-Cyprus be handeld werd door de bemidde laar van de V. N. bieef het Fran se aanbod echter prematuur. Zoals bericht heeft de Franse regeringswoordvoerder Peyrefit- tg verklaard, dat Frankrijk be reid is de totstandkoming van een akkoord tussen Griekenland en Turkije te vergemakkelijken. De Turken op Cyprus begin nen gebrek te krijgen aan levens middelen, drinkwater en petro leum. „Als Makarios niet wil dat er opnieuw bloed gaat vloeien, moet hij de economische blok kade jegens de Turkse minder heid staken", zo heeft de leider van de Cyprische Turken, dr. Fazil Kutchuk, die tevens vice- president is, op een persconfe rentie gezegd. „Wij laten onze mensen niet van honger omko men zonder te trachten daar iets aan te doen", zei hij. Het bureau van de Italiaanse president heeft vrijdagavond be kendgemaakt, dat de toestand van Segni, die vorige week door een hersenbloeding werd getrof fen, achteruit is gegaan. In de hersenen hebben zich nieuwe stoornissen voorgedaan, de bloed druk baart zorg en de tempera tuur van de patiënt is opgelopen tot 39,5 graden, zo staat in een medisch bulletin. De president, verkeert ln een toestand van ver suffing. De officier van justitie in Den Haag, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, heeft vrijdagmiddag on middellijk ingegrepen in de pier- prijs-affaire. Hij heeft met on middellijke ingang drie voorlopi ge maatregelen getroffen tegen drie verdachten: de N.V. Exploi tatiemaatschappij Wandelhoofd Scheveningen, de heer R. Zwols- man en de directeur van de pier, de heer A. G. B. Onstenk. De voorlopige maatregelen hou den in, dat elk van de drie ver dachten er voor moet zorgen, dat bij de pier geen toegangs prijs wordt aangeduid of ver meld, die hoger is dan 55 cent per persoon, dat er geen toegangsbewijzen bij de entrée van de pier mogen zijn, waarop een prijs van meer dan 55 cent per persoon en dat ook geen andere hande lingen mogen worden verricht door of namens de onderneming Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa heeft Palmiro Togliat- ti, de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij, een hartaanval gehad. Hij ver blijft in Jalta. 1 Ansa meldt dat donderdag avond een speciaal vliegtuig uit Rome naar Rimini is vertrokken om de lijfarts van Togliatti, prof. Mario Spallone, op te halen, die daar met vakantie is. De arts zal naar Jalta gaan. Uit betrouwbare bron in Moskou wordt vernomen dat Togliatti een beroerte heeft ge had en dat zijn toestand ernstig is. Waarnemers achten de ziekte van Togliatti, waardoor deze waarschijnlijk voor lange tijd of wellicht voorgoed van het politieke toneel verdwijnt, een gebeurtenis van groot politiek belang op het ogenblik dat het internationale communisme een crisis doormaakt. Vijf communisten komen in aanmerking om de Italiaanse par tijleider op te volgen. Dat zijn de plaatsvervangende algemeen secretaris Luigi Longo en de leden van het partijbestuur Gior gio Amendola, Pietro Ingrao, Giancarlo Pajetta en Mario Ali- cata. of de heren Zwolsman en On stenk, welke handelingen tot ge volg zouden hebben, dat het pu bliek meer dan 55 cent per per soon betaalt voor toegang tot de pier. De verdachten kunnen binnen drie dagen tegen deze voorlopi ge maatregelen in beroep gaan bij het gerechtshof, dat zo spoe dig mogelijk beslist. Ook kunnen verdachten bij_ het gerecht een verzoek indienen" om de voorlopige maatregelen in te trekken of te wijzigen. Het gerecht beslist binnen vijf dagen, nadat het verzoek ter griffie is ingediend. Als de verdachten geen ge volg geven aan de voorlopige maatregelen, maken zij zich op nieuw schuldig aan een econo misch delict. Hierbij zij opgemerkt, dat ook andere voorlopige maatregelen als stillegging van de onder neming, tijdelijke onderbewind- stelling en andere kunnen wor den getroffen op vordering van de officier van justitie, op ver zoek van de rechter-commissaris of ambtshalve door het gerecht. Om tien over vier vrijdagmid dag is de kaartverkoop op de pier in Scheveningen stopgezet. Dit is gebeurd in afwachting van een beslissing welke na overleg van de hoofddirectie van de E.M.S. en de directeur van de pier zal worden genomen naar aanleiding van de voorlopige maatregelen van de officier van justitie. Het bord met de vermelding entrée pier en vierde eiland vol wassenen 1,enz., is wegge haald. De toegangskaarten zijn opgeborgen. Tientallen mensen groepten bij de kassa's samen en zouden graag voor een gulden de pier zijn opgegaan. De bezitters van knipkaarten en van zgn. spoorkaarten worden wel tot de pier toegelaten. De E. 31- S. heeft gisteravond tegen half tien de toegangsprijs voor de Scheveningse pier over eenkomstig het hevel van de of ficier van justitie in Den Haag, jhr mr. W. van den Bosch, op 55 cent per persoon gesteld. Het bestuur van de E. M. S. zegt zich gedwongen te zien overeenkomstig het bevel te han delen. De E. M. S. doet het even wel onder voorbehoud van al haar rechten, ook die op schade vergoeding. De verdachten in de pierprijs- affaire, t.w. de N.V. Eploitatie- Maatschappij Wandelhoofd Sche veningen, de president-commis saris van de E. M. S., de heer R. Zwolsman, en de directeur van de pier, de heer A. Onstenk, heb ben de rechtbank verzocht de voorlopige maatregel in te trek ken. Hierop dient de rechtbank binnen vijf dagen te beslissen nadat het verzoek bij de griffie na de arrondissementsrechtbank is ingevend. De E. M. S. zegt het te betreu ren, dat de officier van justitie tot het bevelen van voorlopige maatregelen is overgegaan han gende het beroep tegen de indi viduele prijsbeschikking en in afwachting van het geding op grond van het proces verbaal van 12 augustus, toen de E. M. S. geen gevolg gaf aan de bepalin gen van de prijsmaatregel, die de minister had vastgesteld. Een paar minuten over half tien werden de kassa's bij de Scheveningse pier weer bezet. Avondlijke pierewaaires die reeds geruime tijd hadden ge wacht om op de pier te mogen wandelen en er zelfs een gulden voor over zouden hebben gehad.' konden een entreebewijs kopen voor 55 cent. De toegangsorijs voor kinderen bleek nog vijftig cent te zijn, het bedrag van vó-r de prijsverhoging op 26 juli, op welke datum een afzonderlijk tarief van twee kwartjes werd ingesteld voor personen tot twaalf jaar. 9.38 9.38 10.13 10.18 10.53 ZON MAAN op onder op onder aug. 14 5.22 8.06 1.10 11.02 15 5.24 8.04 2.19 11.24 16 5.25 8.02 3.27 11.51 17 5.27 8.00 4.31 In Utrecht is gisterochtend 'n goederentrein in botsing geko men met een reizigerstrein, die op weg was van Utrecht naar Geldermalsen. Een rijtuig van de dieseltrein ontspoorde en vier goederenwagens kantelden. De machinist van de reizigerstrein liep een shock op. De conducteur werd licht gewond. Het trein verkeer tussen Utrecht en Gel dermalsen wordt door bussen onderhouden. Men hoopt de baan voor 's avonds vrij te hebben. Met een donderende klap boorde de blauwe diesel-reizi gerstrein die 's ochtends om half zes van het station Utrecht was vertrokken met bestemming GeldermalsenDordrecht, zich even voor het viaduct in de BleekstraatVondellaan in Utrecht in de. flank van een goe derentrein, die van Geldermal sen op weg was naar Water graafsmeer. De gevolgen waren ernstig, speciaal van materiële aard. Het eerste treinstel van de rei zigerstrein ontspoorde. De ma chinist, de 49-jarige A. S. uit Utrecht, kreeg een lichte shock. De hoofdconducteur een snij- wond in het gezicht. De persoon lijke ongelukken vielen dus nog al mee. De schade aan het ma terieel was groot. De cabine van de dieseltrein en het eerste rei zigerscompartiment werden aan een kant totaal opengereten. Van de goederentrein, die in totaal uit een 40 a -50 wagons bestond, ontspoorde een wagen en kantel den er vier. De plaats waar het ongeluk gebeurde was een kruis punt waar het goederenspoor uitmondt in de lijn Utrecht-Gel- dermalsen-Den Bosch, een van de drie belangrijke noord-zuid verbindingen van de Nederland se spoorwegen. Het onderzoek naar de oor zaak van de botsing is in volle gang. Een gelukkige omstandig heid is het feit dat deze mati- neuze reizigerstrein nog maar enkele pasagiers bevatte. Was het een drukke trein geweest, dan zouden de gevolgen waar schijnlijk veel ernstiger geweest zijn. Volgens de voorlichtings dienst van de N.S. bedraagt de materiële schade ettelijke tien duizenden guldens. Uit het onderzoek is gebleken dat het sein voor de reizigers trein die bij de botsing was be trokken, op onveilig stond. Deze trein was niet op de in het spoor boekje vermelde tijd van half zes vertrokken, maar 25 minu ten later, omdat de machinist te laat was. Drie minuten na het verlate vertrek reed de trein op de goederentrein. Juist voor de grote stroom van weekendreizigers goed op gang begon te komen, zijn de N.S.'ers erin geslaagd het spoor weer in gereedheid te brengen. De werk zaamheden aan de beide goede rensporen die werden vernield, duren voort. RUSSISCHE RUIMTEPROEF Het Sowjet-persbureau Tass meldde vrijdag, dat de Sowjet- Unie een nieuwe onbemande sa» telliet heeft gelanceerd van het type Kosmos. Het is de 37e kunstmaan in deze reeks. De satelliet is bedoeld VOO® ruimte-onderzoek. De baan va-.' rieert van 300 tot 205 km van de aarde. De omlooptijd bedraagt ruim 89 minuten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1