Doem der verdenking VELEN STIERVEN VOOR EEN GOEDE ZAAK Ook Zeeuwse deelnemers naar dressuurwedstrijden in Zevenbergen P.-raffinaderij in Rotterdam MET ULTRA-WASWERK1NG spejd ia hooiberg DE VRIJE ZEEUW 15 AUGUSTUS 1964 IS HET AGENDA Tankers van 100.000 ton Briljant opsporingswerk Donderdag 13 augustus '04 Pagina 5 Panamakanaal 50 jaar oud Als wij aan onze kinderen van elf jaar vragen, welke twee oceanen door het Panamakanaal met elkaar worden verbonden, dan dreunen zij het keurige antwoord op: „De Grote of Stille en de Atlantische Oceaan". Zij vinden het allemaal maar heel gewoon, dat er een kanaal van zulke afmetingen kan worden gegraven Maar als wij ons in de geschiedenis van de aanleg verdiepen, beginnen wij te'begrijpen waarom oud-president Eisenhower dit het grootste door werklieden ge maakte wereldwonder noemde sinds de pyramide van Gizeh. En dan worden wij wel even stil. Reeds ten tijde van Karei V hielden de Spanjaarden, die in dit gebied grote nederzettingen hadden, zich bezig met de gedachte aan een dergelijk verbindingskanaal. Dit zou voor hen zeer nuttig zijn geweest en veel tijd hebben be spaard, omdat nu de bevoorrading van en naar de West- amerikaanse kust over land moest geschieden met alle ge varen van dien. Men kan natuurlijk ook wel om de zuide lijke punt van Amerika varen, maar dit nam te veel tijd in beslag. Later zijn deze plannen op de achtergrond geraakt, maar toen de Spaanse kolonies zich in de 19de eeuw vrijmaakten, kwamen zij weer aan- de oppervlakte. Het was vooral Alexander von Humboldt die zo'n verbinding propageerde. 33 jaren In 1876 werd er een serieus voorstel op tafel gebracht en op initiatief van de Fransman Ferdinand de Lesseps, de ontwerper en maker van het inmiddels geopende Suez- kanaal, werd de „Société Civile Internationale du Canal In- terocéanique" opgericht, die een achttal plannen ontwierp, waaruit er één van op het aardrijkskundig congres te Parijs van 1879 werd gekozen. Daarna stichtte De Lesseps een maatschappij, die zich met de aanleg van het kanaal zou belasten. In 1881 is een begin met het immense werk gemaakt. Weinigen konden bevroeden, dat pas 33 jaar later het eerste schip een zegetocht door dit kanaal zou maken, hoewel men 18 jaar voor de aanleg had uitgetrokken. Het ongezonde klimaat (Panama heeft een tropisch regenklimaat) en de -'voortdurende bergafschuivingen brachten de eerste tegen slagen. De aanleg bleek niet alleen een groot technisch probleem, maar niet op de laatste plaats ook een sanitair probleem. In dit gebied hadden gele koorts, malaria, dysenterie en vele andere tropische ziekten jarenlang welig getierd. Hon derden arbeiders zouden dit aan den lijve ondervinden en hier hun leven laten. Klap op klap Natuurlijk werd er zoveel mogelijk gedaan om deze ziek ten onder de knie te krijgen. Er werden leidingen aange legd voor zuiver water, er kwamen riolen en drainage. Muskieten, vliegen en andere insekten werden bestreden als nooit te voren, ziekenhuizen werden gebouwd en uit alle delen van de wereld kwam doktoren en verplegend personeel, die handen te kort kwamen. Ondanks al deze maatregelen vielen honderden mannen en vrouwen ten slachtoffer aan dit verstikkende, benauwende klimaat, waarin de gemiddelde jaartemperatuur ongeveer 27° C be draagt. Er waren echter niet alleen( technische en medische tegenslagen te incasseren. De '„Compagnie Universelle" kwam door de kostbare tegenvallers en de lange duur in financieringsmoeilijkheden, met daarbij financiële en po litieke schandalen in Frankrijk, die onder de naam „Pa namaschandaal" overal opschudding veroorzaakten. De maatschappij werd gelikwideerd en het werk lag stil. In 1893 verleende Columbia, waar Panama toentertijd nog een deelstaat van was, opnieuw een concessie, waarop een nieuwe maatschappij de zaken slepende hield, totdat zes jaar later de V. S. de concessie voor 40 miljoen dollar overnamen en zich met alle kracht achter het veranderde ontwerp zetten. Amerikaans bezit De V. S. kregen de kanaalzone voor 99 jaar in, pacht, doch het Columbiaanse parlement weigerde dit akkoord goed te keuren. Toen ontketenden de Amerikanen een op stand in Columbia en Panama verklaarde zich onafhan kelijk, welke onafhankelijkheid tien dagen later al door de V. S. werd erkend. Er werd een nieuwe regeling getroffen, waardoor de V. S. het eeuwige bezit over de kanaalzone verwierven. Nu pas kon er echt spoed achter het werk worden gezet. Op 15 augustus van het jaar 1914, nu 50 jaar geleden en juist bij het begin van de eerste wereldoorlog, kon de Amerikaanse kolonel Goethals het gigantisch werk stuk aan zijn regering opleveren. Duizenden arbeiders, hondenden ingenieurs, doktoren, rechtsgeleerden, onderwijzers, geestelijken, kantoorbedien den, verpleegsters en vele anderen hadden een immense ar beid voltooid onder moeilijke omstandigheden; een arbeid die zijn weerga bijna niet kent in onze moderne geschiede nis. Honderden gaven hun leven voor een goede zaak, die vooral op economisch gebied van onschatbare waarde is gebleken. 81 lange kilometers werden uitgegraven; 208.000 kubieke yards aarde moesten worden verzet. Schutsluizen en stuw meren werden aangelegd. Waarlijk een werk waarvan men diep onder de indruk moet komen Door de eeuwen heen is Zeven bergen in het noordwesten van Brabant het centrum geweest en het geeft daar ook op landbouw gebied nog altijd de toon aan. Al laat de voortschrijdende in dustrialisatie ook dit oude Bra bantse stadje niet onberoerd, het heeft met zijn omgeving zijn agrarische inslag behouden. Een der grote uitingen daarvan is het jaarlijks terugkerende concours- hippique, voorafgegaan door uit gebreide dressuurwedstrijden. Dit paardensportfestijn wordt steeds op de kermis-woensdag in de maand augustus gehouden en valt dit jaar op 26 aug. a.s. Aan dit concours komen steeds vele landelijke rijverenigingen en individuele amazones en rui ters deelnemen, niet alleen uit Noord-Brabant maar ook uit Zeeland, Zuid-Holland en Gel derland. Deze belangstelling is de laat ste jaren nog groeiende._ Reden daarvan is dat de organisatoren „De Vereniging tot Bevordering van de warmbloedfokkerij in West-Brabant" er toe zijn over gegaan om aan dit concours een vijftal tuignummers te verbin den, die verreden worden onder auspiciën van de Nederlandse Hippische Sportbond. Het aantal inschrijvingen van landelijke ruiters, zowel van de Ned. Federatie als van de N.C.B. beloopt meer dan 400 paarden. OEFENING VAN ASTRONAUTEN Veertien Amerikaanse ruimte vaarders onder wie twee bur gers, beginnen na een daartoe genoten opleiding woensdagoch tend aan de „operatie overle ving" in de woestijn van Neva da. De mannen begeven zich in groepen van twee naar de woes tijn. Alles wat ze bij zich heb ben is twee liter water, twee pressen, lucifers, hengels, sein- tóestellen, een E.H.B.O.-doos en zonnebrandolie. Tot vrijdag moe ten zij voor hun voeding ge bruik maken van de schaarse plantengroei in de woestijn en proberen te leven van de konij nen, slangen en hagedissen die ér ronddartelen. Ze moeten zelf een Onderkomen maken, hun koërs door de woestijn bepalen enhun kennis van het seinen in toepassing brengen. Daarnaast zijn voor de tuignum mers uit de beste stallen van Nederland inschrijvingen bin nengekomen, die de verwachtin gen ver te boven gaan. In totaal worden ongeveer 500 paarden op dit concours ver wacht, zodat het een hoogtijdag op paardesportgebied belooft te worden. Griekse bijdrage aan V. N.-leger De Griekse regering heeft Oe Thant laten weten dat zij een half miljoen dollar zal bijdragen in de kosten van het V. N.-leger op Cyprus. Zij zegt in de be trokken brief, dat dit een bewijs is van het belang dat Grieken land hecht aan het werk v,an dit leger en aan de pogingen van de V. N.-bemiddelaar om een bil lijke oplossing van de Cyprische kwestie te vinden. Mao Tse-Toeng bezocht opera Nadat dinsdag in bferiehten uit Rome de mogelijkheid was ge opperd, dat Ma Tse-Toen, de 71- jarige leider der Chinese com munistische partij, kortgeleden een hartaanval had gehad, meld de het persbureau Nieuw-China gisteren, dat Mao maandag jl. een operavoorstelling heeft be zocht. Verhoging entreeprijs jeugdverkeerspark Assen in onderzoek Het ministerie van econo mische zaken stelt een onder zoekm naar de verhoging van de eni»eeprijs voor het jeugd verkeerspark „De Gouverneurs- tuin" in Assen. De prijs werd 'n paar maanden geleden van ƒ0,75 op een gulden gebracht. Het verkeerspark was uitge breid met een zogenaamde vei ligheidspositie in een afzon derlijk gebouw. Het bestuur van de stichting gouverneurstuin be sloot daarvoor geen afzonder lijke entreeprijs vast te stellen, maar de entreeprijs van het ver keerspark te verhogen. Anders zou de exploitatie onmogelijk zijn geworden. Bij een entree prijs van drie kwartjes zou de gouverneurstuin beneden de bogtprijs werken. ,lll!llllllll!llllll!llllllli!l!l!!llllllllllll!llllll!lllllllllllllllllll!llllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll' DONDERDAG 13 AUG. Terneuzen: Hotel „Centraal", 13.0021.00 uur; Scheepvaart tentoonstelling „Oud-Terneu- zen". VRIJDAG 14 AUGUSTUS Terneuzen: Hotel „Centraal", 1321 uur: Scheepvaartten toonstelling. Café Maandag, 19.30 uur: Lezing door de heer L. Wis- kerke over de geschiedenis van de haven. (Oud-Terneu- zen) lil!lli!!l!lll!t!llllll!i!l!!llll!ll!!!i!lll>!llll!illll!!!ll!l!illll[l!!illllll!!lll!!li:ill!l!i!llllll!illl!l!![j De neergeschoten Amerikaanse vlieger in Noord-Vietnam Volgens een in Tokio opge vangen uitzending van het Noordvietnamese persbureau, is de Amerikaanse vlieger, die tij dens de Amerikaanse luchtaan vallen op Noordvietnamese bases de vorige week werd neerge schoten, kort na zijn gevangen neming „strompelend" door de straten van een nabij Hanoi ge legen stad geleid. De vlieger, luitenant Everett Alvarez, zag er „bleek, vermoeid en beangstigend uit," aldus de uitzending. De British Petroleum Compa ny Limited is voornemens een raffinaderij te bouwen in het Europoort-gebied bij Rotterdam met een verwerkings-capaciteit van 4 miljoen ton ruwe aard olie per jaar. Op dit moment zijn nog onder handelingen gaande met de Rot terdamse autoriteiten betreffen de het huren van grond en de voorziening van diep water voor de accomodate van tankers. Aanvankelijk wordt gedacht aan tankers tot 100.000 ton en met het oog op toekomstige ont wikkelingen tot 130.000 ton. De verwachting is, dat de eerste 40 ha land omstreeks juli 1965 be schikbaar kan komen voor con structiewerkzaamheden. Dit maakt de bouw van voor- raad-tanks en van de noodzake lijke havenfaciliteiten mogelijk, die nodig zijn voor de expansie van BP's activiteiten in Neder land. De raffinaderij-installaties zullen enige tijd daarna worden gebouwd, naarmate meer grond beschikbaar komt. Het laat zich aanzien, dat het gehele terrein medio 1966 drooggemaakt en bouwrijp kan worden opgeleverd. Amerikaanse senaat beknot hulp aan buitenland De Amerikaanse senaat heeft het door president Johnson voor het begrotingsjaar 1964/'65 ge vraagde bedrag van 3.466.700.000 dollar vóór hulp aan het buiten land, terugegebracht tot 3250 miljoen. Het voorstel tot deze vermin dering was gedaan door de demo cratische senator Wayne Morse. Een eerder door dit senaatslid ondernomen poging om de bui tenlandse hulp tot drie miljard dollar te verminderen, was door de senaat afgewezen. Voorts heeft de senaat een amendement aangenomen, waar bij het rentetarief op leningen aan het buitenland voor ontwik kelingsdoeleinden wordt ver hoogd. De definitieve stemming over het geamendeerde wetsontwerp zal deze week plaats hebben. (Adv.) Sunil OLYMPISCHE SPELEN Dit is een overzicht van de be langrijkste sportvelden en stadions, die tijdens de komende Olympische spelen gebruikt zul len worden. Uiterst rechts (1) en links (4 en 5) de hockeyvelden; in het mid den (7) h.et verkeersplein met de -toren. Daarnaast (6) de hal, voor de binnensporten zoals worstelen. Aan de andere kant van het plein, (3) het grote voet balstadion. Volleybal zal in de hal, naast hockeyveld nr. 1 ge speeld worden (2). Chili schort betrekkingen met Cuba op Chili heeft de diplomatieke en consulaire betrekkingen met Cuba opgeschort, zo heeft de Chileense minister van buiten landse zaken, Julio Philippi, dinsdag bekendgemaakt. Hiermee heeft Chili dus de resolutie nageleefd, die de mi nisters van buitenlandse zaken van de landen, aangesloten bij de organisatie van Amerikaanse staten, de vorige maand hebben aangenomen. In deze resolutie werd aangedrongen op diploma tieke isolatie van het bewind van Fidel Castro. Met Mexico, Uruguay en Bo livia stemde Chili tegen de re solutie. door AGATHA CHRISTIE 60) Met schorre stem herhaalde Micky zijn vraag: „Waarom zei je daarnet dat ik die avond best hier had kunnen zijn?" Hierop gaf Tina geen ant woord. Zij keerde zich om en begon naar huis terug te lopen. „Tina!" Tina antwoordde met haar rustige, zachte stem: „Ik ben aan 't piekeren over Hester en don Craig." „Trek je van Hester en haar vriend maar niets aan!" „Ik trek het me wel aan, Ik geloof dat Hester diep ongeluk kig is." „Daar hebben we het nu niet over." „Ik wel. Ik vind het van groot belang." „Heb jij al die tijd het idee gehad, Tina, dat ik hier ben ge weest, op die avond dat moeder is vermoord?" Tina gaf hierop geen ant woord. „Destijds heb je er geen mond over opengedaan!" „Waarom zou ik? Er was geen enkele reden voor. Ik bedoel, het was zo duidelijk dat Jacko haar had gedood." „Maar nu is het even duidelijk geworden dat Jacko het niet heeft gedaan." Tina knikte. „En dus? En dus?" vroeg Micky. Ze zei niets meer, maar liep verder naar boven, naar huis toe. 3. Op het strandje aan de rivier oever wroette Hester met de punt van haar schoen in het zand. „Ik begrijp niet wat er te praten valt," zei ze. „Je moet er met me over spre ken," gaf don Craig haar met nadruk te verstaan. „Ik ziet niet in waaromJe bereikt er toch niets mee door erover te pratenJe schiet er toch niets mee op." „Maar je kunt me toch allicht vertellen wat er vanochtend is gebeurd?" „Er is niets gebeurd", gaf Hes ter hem ten antwoord. „Wat bedoel je niets? De politie is toch bij jullie ge weest?" „O ja, die is bü ons geweest-*. „Nou dan, heeft de politie jul lie allemaal ondervraagd? Wat vroegen ze jou?" „Och, de gewone vragen, pre cies dezelfde als toen," ant woordde Hester. „Wat we gedaan hadden gezien. Werkelijk, Don ik voor de laatste maal in leven haden gezien. Werkelijk, don, ik wil er niet meer over praten. Dat is nu alles weer achter de rug." „Maar het is niet achter de rug, liefste! Dat is 't hem juist." „Ik begrijp niet waarom jij je er druk over maakt," zei Hester. „Jij bent er toch helemaal niet bij betrokken." „Lieveling, ik wil je helpen. Begrijp je dat niet?" „Nu, erover praten helpt me geen zier. Ik wil het juist alle maal proberen te vergeten. Als je me nu nog hielp het te ver geten „Hesterlief, het heeft geen zin de werkelijkheid te ontlopen. Je moet die onder het oog dur ven zien." „Die heb ik de hele ochtend, zoals jij dat noemt, onder het oog gezien." „Hester, ik heb je lief. Dat weet je toch?" „Ik geloof van wel," luidde haar antwoord. „Wat bedoel je met: ik geloof van wel?" „Dat jij maar altijd over het zelfde doorzeurt." „Maar ik kan dat toch niet doodzwijgen?" „Dat zie ik niet in. Jij bent toch niet van de politie?" „Wie is degene geweest, die je moeder het laatst in leven heeft gezien?" „Dat ben ik geweest," zei Hes ter. „Ja. Dat was bij zevenen, is 't niet? Even voor je naar mij toe bent gekomen." „Even voordat ik ben uitge gaan, naar Drymouthnaar de schouwburg," bevestigde Hes ter. „Nu, daar was ik, in de schouwburg, weet je wel?" „Ja, natuurlijk weet ik dat." „Maar toen wist je toch al, Hester, dat ik je liefhad?" „Ik was er niet zeker van," antwoordde Hester. „Ik was er ook nog niet zeker van dat ik van jou begon te houden." „Je had geen enkele reden, niet waar, niet de minste reden om je moeder uit de weg te rui men?" „Nee, niet echt", gaf Hester hem ten antwoord. „Wat bedoel je nu weer met: „niet echt?" „Och, in gedachten had ik haar vaak van kant gemaakt," bekende Hester eerlijk en nuch ter. „Ik zei weieens bij mezelf: „Was ze maar dood, was ze maar dood!" En soms," liet zij erop volgen, „héb ik wel gedroomd dat ik haar van kant maakte." „Op wat voor manier maakte je haar dan van kant in je droom?" Een ogenblik was Don Craig niet langer de man die haar lief had, maar de jonge medicus, die zich voor haar psyche interes seerde. „Soms heb ik haar doodge schoten," vertelde Hester heel opgewekt, „maar soms ook wel een klap op haar hoofd gegeven." Dokter Craig kreunde. „O, maar dat was alleen maar een droom!" stelde Hester hem gerust. „Ik heb wel vaker van die gewelddadige dromen." (Wordt vervolgd.) Een Amsterdamse vrouw heeft dinsdag in samenwerking met de Haagse politie een briljant staaltje opsporingswerk gele verd, dat resulteerde in de aan- houding van een Haagse kelner en zijn echtgenote wegens dief stal. De Amsterdamse reed met een tram van lijn elf naar het Scheveningse strand. Ze zag een vrouw iets van de grond rapen, maar schonk daaraan geen aan dacht. Op het strand miste zij haar portemonnaie met ƒ25 en een gouden ring, bezet met bril> janten, ter waarde van ƒ400. De gedachte dat de vrouw in de tram haar portemonnaie had opgepakt en bij zich gehouden, liet de Amsterdamse niet los. Zij ging tussen het zwemmen en zonnebaden zoeken op het strand. Ze herkende de-„vrouw uit de tram". De politie bracht deze in gezelschap van haar man naar het bureau. Het echtpaar bleek de porie* monnaie nog te hebben. Het geld was overgeheveld: naar een eigen beurs. Van de aanvankelijke ont kenning kwamen de kelner en zijn vrouw terug. De ring had de man weggesmeten. De Amsterdamse liet het hier niet bij. Samen met de politig werd op het strand gezocht. Een klein meisje droeg het sieraad. Ze had het gevonden en was er mee gaan spelen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5