KONGO alles (SOkan met CBtBl Monument van Prot. bejaardenzorg Uit de Provincie in Oost Zeeuws-Vlaanderen Geharrewar rond de pierprijs in Scheveningen HET ZWAARD VAN PALERMO „Koppelverkoop" zeiden de bezoekers -NTREE VOLVAS^pncm tu K1NDER ENroia JAAR .0.50 EDWARD OCHAB DE NIEUWE PRESIDENT VAN POLEN Loempaieidster Alice geeft zich over Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW „Bachten Dieke" modern en comfortabel Gevonden voorwerpen Terneuzen Axel Schoondijke Amerêkaaisse hulp aan Kongo voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Donderdag 13 augustus '64 Het nieuwe protestantse bejaardentehuis nabij de oostelijke rijks- waterleiding wordt een monument van moderne bejaardenzorg, waarop de stichting „Protestantse Bejaardenzorg Oost Zeeuws- Vlaanderen" met recht trots kan zijn. In september 1962 is na lang durige voorbereidingen onder architectuur van het architecten bureau Rothuizen 't Hooft te Goes door de gebr. Krieckaert uit Hengstdijk met de bouw be gonnen. Het is de bedoeling in oktober a.s. een gedeelte ervan in gebruik te nemen. Met alle macht wordt er naar gestreefd het geheel tegen nieuwjaar klaar te hebben, want het stichtings bestuur wordt nu al overstelpt met aanvragen. FANTASTISCH „Bachten Dieke" (achter de dijk) is de toepasselijke naam van dit moderne gebouw. Het bestuur heeft angstvallig namen als „avondrust" en „levens avond" vermeden. Geen kwade gedachte want wie het geboüw gaat bekijken, komt tot de ont dekking dat het fantastisch zal zijn er te wonen. Voor de bejaarden zijn er 80 éénpersoons- en 12 tweepersoons-, kamers. Deze zijn gelegen op de drie verdiepingen boven de be gane grond die is gereserveerd voor de 22 a 23 leden van het verplegend personeel, de brood-, kook- en spoelkeuken, provisie kamer en leveranciersingang. In de kelders zijn de volautomati sche oliestookinrichtingen aan gebracht en nog verdere opslag ruimten. Van de begane grond naar de eerste etage komt een open trap. Door middel van een hall die geheel uit glas bestaat, heeft men toegang tot de recreatiezaal die met de uiterste zorg en zo modern mogelijk wordt inge richt. RUST Hoewel het gehele gebouw veel natuurlijk licht ontvangt, is er alle aandacht besteed aan de rust van de toekomstige be woners. Alle kamers zijn eenvou dig, maar smaakvol en geriefe lijk. Van alle kanten kan het zonlicht binnen en steeds wordt men getroffen door de prachtige panorama's die men uit de ka mers en van de talrijke gezellige zitjes heeft. Uniek is het uitzicht op de altijd wisselende Schelde met zijn beweging van schepen. Een prachtig uitzicht heeft men op oud- en op nieuw-Terneuzen. PRAKTISCH De praktische zijde waaraan in een gebouw als een rusthuis zo'n grote behoefte is, werd niet gebagatelliseerd. Aan alles is ge dacht om het de bejaarden zo gemakkelijk mogelijk te maken en het personeel geen onnodig wérk te bezorgen. Alle ramen zijn van dubbel glas en de con structie is van dien aard dat tocht volledig wordt buiten gehouden. Er is een centraal systeem voor radio en televisie en voor mede delingen binnenshuis, maar ook de diensten uit de vlakbij ge legen nieuwe kerk zijn voor hen die deze niet persoonlijk kunnen bezoeken, via de radio te volgen. Er zijn ziekenkamertjes voor mannen en vrouwen. Natuurlijk ontbreekt de lift niet en op di verse plaatsen zijn kleine keu kens waar de bewoners zelf iets kunnen klaarmaken of wassen. Zelfs is er 'n (bescheiden) ruim te waar bezoekende familieleden kunnen logeren. PERSONEEL Voor het inwonend personeel is al evenzeer gezorgd. Er zijn riante en comfortabele kamers voor deze dames die alle ge legenheid zullen hebben een ge zellig eigen home te scheppen. Ook voor haar is er aan een in tieme recreatiezaal gedacht. NIEUWE KERK Op slechts enkele meters af stand van „Bachten Dieke" komt de nieuwe hervormde kerk. Het benedengedeelte heeft een ruim te voor ca. 200 personen. Daar vindt men ook de consistorieka mer, enz. Boven komt de eigen lijke kerk die ruimte zal bieden aan 700 personen. Zoals wij reeds opmerkten, de stichting „Bejaardenzorg Oost Zeeuws-Vlaanderen" kan trots zijn op „dit monument van naas tenliefde" want alle moeite, of fers en zorgen worden gedaan om de bejaarde evenmens een onbezorgde oude dag te schen ken. Ook Terneuzen kan trots zijn op dit imposante en aan de om geving prachtig aansluitende bouwwerk. Schroevendraaier, Pr. Hendrik- str. 31; wit zijden sjaal, Stations- str. 29; telefoongids, Nieuwen- dijk 57; rekenliniaal, Noordstr. 40; zwembroek met badhand doek, Evertsenstr. 11; colbertjas je, Nieuwendijk 64; meisjesvest, Robertstr. 38; lederen tasje met inhoud, Graafjansdijk 3; zwarte hoge gymnastiekschoen, Magret- te N 57; houder met vier sleu tels, visschepnet, leren padvin- dersriem, ring met steen, zwarte regenbroek, huissleutel, ring met sleutels en één klein sleutelje, bureau Rijkspolitie Axel; doublé damespolshorloge, Eglantierweg 4; bruine portemonnee, inhou dende een sleuteltje, Margriet- str. 12; paar witte kinderschoen tjes, Buitenweg 84; zeemlederen en lederen motorwant, Spui, Pootersdorp 18; grijze portemon nee,inh. foto's, Noordstr. 1; groe ne regenjas (militair), Beatrix- str. 2; bruine portemonnee met inhoud, Hospitaalstr. 8; donker blauwe nylonregenjas, Kapelle- Plotseling sterfgeval Gistermiddag omstreeks 3 uur werd de heer P. Scheele Azn., wethouder van de gemeente Hoek, ter hoogte van café „Zee land" in de Dijkstraat door een hartverlamming getroffen en door voorbijgangers in genoemd café binnengedragen. Dokter Van de Griek, die on middellijk werd ontboden, kon bij zijn komst helaas geen hulp meer bieden. De heer Scheele bereikte de leeftijd van 68 jaar. Auto geslipt Woensdagmorgen waren op de Zuidsingel waarschuwingsbor den geplaatst voor het slipge vaar in de daar liggende bocht. In deze bocht waren reeds ver schillende auto's geslipt. Ondanks de borden overkwam het om 16.20 uur ook mevr. T. Z. S. uit Hulst, die op de bewuste plaats aan het slippen raakte. Eerst ging het rechts naar de kreek; door het gebruik van de rem draaide de auto naar links en via een groenstrook en het trottoir en omheining kwam de auto in de voortuin van perceel 16 terecht. De auto werd, evenals de om heining beschadigd, terwijl ook de in de tuin staande sierheesters het moesten ontgelden. Persoon lijk letsel deed zich niet voor. Akte Duits l.o. Voor de akte Duits l.o. slaag de te 's Gravenhage de heer A. van Lare te Schoondijke. De Verenigde Staten sturen tijdelijk vier transportvliegtuigen met 50 man bewakings- en on derhoudspersoneel van de lucht landingstroepen naar Kongo, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Wa shington bekendgemaakt. Vele grote handelmaatschap pijen in Kongo hebben al voor bereidingen getroffen om hun personeel in de provincies en ook in Leopoldstad zelf naar vei liger oorden te brengen. De Unilever, die veel dochter ondernemingen in Kongo heeft, zou zijn employé's hgbben voor gesteld hun vrouwen en kinde ren naar Europa te laten gaan. De oliemaatschappijen zouden hetzelfde willen doen. Tenslotte heeft de volkerenorganisatie haar personeel in Kongo verzocht geen vrouwen en kinderen te laten overkomen. str. 1; grijze damesportemonnee, inhoudende een geldsbedrag en spaarzegeltjes, Baandijk 28 te Terneuzen; ring met 11 sleutels, Pr. Hendrikstr. 27; gele kinder sandaal, Bernhardstr. 31; auto ped en rolschaatsen, Kaaiwal 6; blauwe nylonregenjas, Weststr. 7; 2 zilverbonnen, Nieuwstr. 44; bruin lederen portemonnee, in houdende 29 ct.Koestr. 8; bruin lederen portemonnee met inh., Margrietstr. 44; groene regen cape met capuchon, Oudewijk 43, en bankbiljet, Evertsenstr. 21. Twee Duitsers omgekomen Twee Duitse jongemannen op een bromfiets zijn gisteren bij een verkeersongeluk in Eindho ven omgekomen. De slachtoffers zijn twee broers, de 17-jarige Gerhard Schüring uit Hagen, en de 21-jarige Heinz Schüring uit Schwelm. (Adv.) n (Adv.) Er heerste gisteren nogal wat verwarring rond de toegangs prijs tot de Scheveningse pier. 's Middags ontdekten de bezoe kers dat zij voor de prijs van een gulden twee kaartjes van 50 cents kregen. Aan de kassa's werd gezegd dat het tweede kaartje bestemd was voor het vierde piereiland, dat voor het publiek was geopend. Opgewon den bezoekers spraken toen van koppelverkoop en enkelen pro beerden met de twee kaartjes ook twee mensen op de pier te krijgen. Dit lukte niet, daar de contro leurs van iedere voorbijganger twee kaartjes moesten afscheu ren. Later kwamen *er weer kaarten van een gulden. De pier is tussen de middag ongeveer een uur lang dicht ge weest. Daarvóór was het tame lijk onrustig bij de ingang van Scheveningse wandelhoofd. Er waren mensen die met nadruk een kaartje eisten van 55 cent, de prijs die minister Andriessen steld. Zelfs buitenlanders sloten zich bij het verlangen naar een lage pierprijs aan. „KORTSLUITING" Waarom de pier dicht ging, werd niet helemaal duidelijk. Op een gegeven moment kwam de aanwijzing „kassa's dicht". Van wie het kwam, is niet bekend. De perschef van E. M. S.-Conti- nental sprak van een korts'ui- ting tussen de betrokken onder nemingen en de leiding op de pier. De kaartverkoop is ook verder een beetje vreemd verlopen, want op een bepaald ogenblik werden er kinderkaarten van 25 cent verkocht, terwijl de prijs daarvoor en daarna toch 50 cent was. In een communiqué maakte de E. M. S. bekend dat het vier de piereiland voor het publiek was opengesteld en dat de en treeprijs voor de pier en het nieuwe eiland tezamen voor yol- wassenen een gulden en voor kinderen 50 cent bedraagt. De E. M. S. gaf verder nogmaals een verklaring over het verschil van mening met minister Andries sen. MINISTER ONBEVOEGD? „De E. M. S. blijft ten princi pale stellen, dat de minister on bevoegd is om een prijsmaat regel ten aanzien van de pier te ESP w_vi w voor het piergenot heeft vastge--1 nemen en zal in beroep gaan bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. Zij heeft reeds eer der toegelicht waarom een vol gen van de ministeriële beschik king in redelijkheid niet kan worden gevraagd: zij acht het niet juist te trachten langs de weg van een listig prijsbeleid aan eventuele rechtsvervolging op grond van de beschikking van de minister te ontkomen." AMERIKAANS PERSONEEL NAAR KONGO Uit Washington wordt nader bericht dat vier transportvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht naar Kongo onder weg zijn met 50 parachutisten en 56 man vliegend en onder houdspersoneel. Naar in welin gelichte kringen wordt verno men, zullen de Amerikanen niet aan militaire operaties deelne men. De parachutisten hebben tot taak vliegtuigen en andere goederen te beschermen. Zij staan ter beschikking van de Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad. Amerikanen uitgewezen De Amerikaanse ambassade in Leopoldstad heeft meegedeeld, dat de rebellenleiders in Stan- leystad de Amerikaanse consul aldaar en zijn ondergeschikten hebben verzocht de stad te ver laten. De vijf mannen zullen naar Leopoldstad worden ge bracht, zodra dit mogelijk is. Als reden voor hun verzoek gatfen de rebellenleiders op, dat er bij de regeringstroepen, tegen wie zij streden, Amerikaans militair personeel was. Het State Department heeft dit ontkend. ÊlKE ZATERDAG EN ZONDAGMIDDAG THE DANSANT IN 01 KÜR2AALT0YER TOEGANGSPRIJS VAN DE PIER NIET VERLAAGD De exploitatie-maatschappij Scheveningen heeft geweigerd de toegangsprijs van de pier van een gulden tot 55 cent terug te brengen. De bezoekers van gis teren moesten dus nog een gul den betalen. 25. „Laat af, rabauwen! "Ver grijpt u niet aan 't erfdeel mijner vaderen," gilde Palermo toornig terwijl een der lansknechten hem omlaag trok en Alfonso zich grijpend over hem heenboog om hem de zwaardschede te ont nemen. „Is ieder schoon gevoel voorgoed gestorven in uw kille borst?" „Ge spreekt als een geletterde zot, mijn waarde", verzekerde Alfonso met een onaangenaam lachje. „De Rode Hertogin zal zich amuseren wanneer ik haar vertel dat ik een dichterlijke landloper ontmoet heb Zij bezit een groot gevoel voor humor." Hij zweeg plotseling en wend de het hoofd. Want een van de huurknechten, die tussen de struiken door de weg in het oog hield waar Aram nog steeds zijn wanhopig gevecht streed tegen de overmacht, stootte plotseling een waarschuwende kreet uit. „Heer Alfonso! Een ruiter!" De ijdele edelman rees snel op en voegde zich bij de wapen knecht. Het eerste ogenblik zag hij niemand anders dan Aram, die door een lansknecht ver raderlijk werd beslopen. Doch een ogenblik later onderscheid de hij een vreemde ruiter, die om de bocht van de weg was verschenen en met getrokken zwaard de benarde avonturier te hulp snelde. „Een nieuwe goudvink", grin nikte de huurknecht, zijn mes trekkend. „Die maakt het niet lang, Messire! Ik heb niet voor niets geleerd hoe ik een dolk moet werpen. Let op!" Reeds hief hij zijn arm om de nieuw aangekomene het mes in de rug te werpen, toen Alfonso hem met een grauw terughield. „Halt dwaas!" siste hij. „Geen bloed, ditmaal. Het is de Rode Hertogin." In een buitengewone zitting van het Poolse parlement heeft partijleider Gomoelka woensdag de 58-jarige Edward Ochab, lid van het politieke bureau der Poolse communistische partij, voorgedragen als president van de Poolse staat als opvolger van de eind vorige week overleden Zawadskï. De kandidaatstelling werd door de parlementsleden met een ova tie ontvangen. Ochab werd later met alge mene stemmen tot president ge kozen. Ochab is in het buitenland weinig bekend. Hij werd in 1906 in Krakau geboren en trad reeds in 1929 tot de communistische partij toe. Hij werd verschillen de malen gearresteerd en tot ge vangenisstraf veroordeeld. „STICHTER VAN HET VADERLAND" Na de bezetting van Warschau in 1939 ging hij naar de Sowjet- Unie om in 1944 als plaatsver vangend commandant van het eerste Poolse leger weer in War schau terug te keren. In 1954 werd hij benoemd tot lid van het politieke bureau van de Pool se communistische partij en in '56 tot eerste secretaris. Deze laatste functie droeg hij nog het zelfde jaar aan Gomoelka over. In het begin van de jaren zes tig begon zijn ster te rijzen en jjM -£* De „profetes" Alice Lensjina, leidster van de verboden sekte van de Loempakerk in Noord- Rhodesië, heeft zich aan de re geringstroepen overgegeven, zo werd woensdag in de hoofdstad Loesaka meegedeeld. De eerste-minister van.Noord- Rhodesië, dr. Kaoenda, kreeg ap plaus toen hij het nieuws in het parlement bekendmaakte. Hij zei dat de leidster met haar echt genoot en enige van haar kinde ren onder bewaking is gesteld. Waar zij zich bevond, wilde hij niet meedelen. Wel zei hij dat Alice Lensjina zich bereid had verklaard met de regering sa men te werken om een einde te maken aan het bloedvergieten. Daartoe had zij haar volgelingen opgeroepen hun verzet tegen de regeringstroepen te staken. Tot dusver zijn ongeveer 500 mensen om het leven gekomen door de activiteit van de fana tieke Loempaleden. STEM VAN CHURCHILL Voorts hebben 344 mensen verwondingen opgelopen. Dinsdag waren twaalf Noord- rhodesische geestelijken het oer woud ingetrokken om te trach ten de volgelingen van de Loem- pasekte met theologische argu menten tot overgave te bewegen. De 45-jarige Alice Lensjina, die zegt uit de dood te zijn ver rezen om de tovenarij uit te ban nen, had zoveel invloed, dat de medicijnmannen hun werk opga ven. Volgelingen van de sekte gingen met speren en knuppels militairen met automatische wa pens te lijf, omdat Alice Lensjina hun „een paspoort voor de he mel" had toegezegd. Op religieuze bijeenkomsten placht zij op een oude grammo foon platen met redevoeringen van Winston Churchill af te draaien en te zeggen dat dit de stem van God was. Het aantal van haar volgelin gen wordt op 50.000 tot 100.000 geschat. ter gelegenheid van zijn 55ste verjaardag kreeg hij in 1961 de orde van „stichter van het va derland". In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot een van- de vier plaatsvervangende presidenten van de Poolse republiek.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2