Cyprus vraagt veroordeling van Turkije Turkije staakt verkenningsvluchten Toestand in Vietnam wordt ernstig" Griekse vliegtuigen naar Cyprus? Johnson: Geen onverantwoordelijk dreigen met kernwapens BESTAND RESPECTEREN HET GEEN CHINESE WAPENS EN VLIEGTUIGEN BUITENLANDSE POLITIEK VAN G0LDWATER VEILIGHEIDSRAAD Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden rr FranKering WJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 207? Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; pet maarri 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6274 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Cyprische afgevaardigde Zenon Rossides heeft de veiligheidsraad verzocht een resolutie aan te nemen, waarin Turkije wordt veroordeeld wegens het uitvoeren van luchtaanvallen na het ingaan van 't bestand en waar in Turkije en de andere „betrokken partijen" wordt ge last het bestand na te leven. De Turk Eralp verklaarde, dat het de bedoeling van Cyprus is het bestand „een spaak in het wiel te steken". Rossides speelt voor de zoveelste maal toneel, zo zei hij. „Niet te vertrouwen' „Ondanks het bestand duurt de terreur op Cyprus voort", zo zei Rossides. Maandag, elf uur na de ingang van het bestand, hadden Turkse straaljagers nog burgers in Polis beschoten. Tien mensen hadden daarbij verwondingen opgelopen. Ook dinsdag waren er nog Turkse vliegtuigen boven het eiland geweest. De Turkse afgevaardigde Eralp bevestigde dit maar noemde de verkenningsvluchten een ge rechtvaardigde voorzorgsmaat regel. Werkelijk gevaar voor de vrede vormen volgens de Turk de Griekse troepenconcentraties op Cyprus. Hij vindt, dat het V. N.-leger doeltreffender moet kunnen optreden. Men kan vol gens hem de Grieks-Cyprische regering niet vertrouwen. Geen inmenging De Russische afgevaardigde Morozov zei dat het fundamen tele foei van het ogenblik het herstel van de vrede op Cyprus is. De bevolking en de regering van het eiland moeten de moei lijkheden zelf oplossen zonder buitenlafidse inmenging. De kwestie moet worden opgelost op basis van eerbied voor de soevereine rechten van de repu bliek door het terugtrekken van alle buitenlandse troepen, aldus Morozov. Weer een oproep Op voorstel van de vertegen woordiger van Ivoorkust, Usher, heeft de voorzitter van de vei ligheidsraad een uit zes punten bestaande oproep gedaan, waar over tijdens een onderbreking van de bijeenkomst overeen stemming is bereikt. Ten eerste wordt in de oproep voldoening uitgesproken over het feit, dat het bestand op Cyprus wordt ge respecteerd. Aan alle betrokken partijen wordt verzocht zich zon- „De Turkse regering heeft be sloten de verkenningsvluchten boven Cyprus op te schorten naar aanleiding van het beroep van de veiligheidsraad," zo staat in een officieel communiqué dat woensdag in Ankara is uitgege ven. „Als de Griekse Cyprioten hun agressie tegen de Turkse bevol kingsgroep hervatten en als de troepen van de Verenigde Naties er niet in slagen die aanvallen onverwijld en op doeltreffende wijze de kop in te drukken, zal Turkije niet aarzelen de nodige maatregelen te nemen om het VEEL BEWOLKING. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië en de Brit se eilanden bevindt zich een ge bied van hoge luchtdruk. Aan de zuidflank hiervan beweegt zich een kleine depressie, waar van het centrum boven Duits land ligt, zich langzaam in de richting van ons land. Dit lagedrukgebied gaat ver gezeld van een uitgebreid regen- gebied dat ook ons land vrijwel geheel beslaat. Het ziet er naar uit dat aan vankelijk de regen nog zal voort duren maar later op de dag kun nen van het oosten uit enkele opklaringen worden verwacht. De wind is overwegend matig tussen noord en oost. In de tem peratuur komt weinig verande ring. meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanvankelijk regen Aanvankelijk zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen regen, later van het oosten uit enkele opklaringen. Overwegend mati ge noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.30 5.47 Terneuzen 6.05 6.22 Hansweert 6.45 7.02 Walsoorden 6.55 7.12 VRIJDAG 14 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.11 6.34 Terneuzen 6.46 7.09 Hansweert 7.26 7.49 Walsoorden 7.36 7.59 ZON MAAN op onder op onder aug. 13 5.21 8.08 12.00 10.43 14 5.22 8.06 1.10 11.02 15 5.24 8.04 2.19 11.24 16 5.25 8.02 3.27 11.51 17 5.27 8.00 4.31 i— leven van de Turkse Cyprioten te beschermen," zo zégt het communiqué voorts. DEMONSTRATIES Voor de afgezette en geblin deerde Amerikaanse ambassade in N'cosia der. castreerden, bij.de bemiddelingsbesprekingen woensdagmiddag ongeveer hon< derd^ Griekse Cyprioten. Hun protesten waren vooral tegen de Amerikanen gericht op span doeken stonden leuzen als „Slachters van negers, ga naar huis" en de betogers schreeuw den in koor „Kennedy jullie hebben hem vermoord" maar ook tegen Groot-Brittannië, de Navo en Turkije. In Athene protesteerde de Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoulos, bij de Turkse ambassadeur tegen de verkenningsvluchten van woensdag. Volgens hem hadden Turkse vliegtuigen voorts zowel dinsdag als woensdag herhaalde lijk het Griekse luchtruim boven de eilanden Rhodos en Kreta geschonden, maar dit werd in Ankara met kracht tegengespro ken. VERTROUWEN In Genève deelden intussen kringen die nauw betrokken zijn Sakaro Tuomioja nu duidelijk een van de Fin mee, dat er sfeer van vertrouwen heerst ten aanzien van de mogelijkheid van een vreedzame regeling. Tuo mioja. die zondag uit Genève vertrekt voor bezoeken aan Athene, Ankara en Nicosia, heeft volgens deze kringen een „goede kans" tijdens zijn komen de reis de basis voor een derge lijke regeling te leggen. „De weg schijnt nu eindelijk open te liggen voor wezenlijke onder handelingen." Tot de optimistische stemming in Genève heeft onder meer bij gedragen het feit, dat president Makarios' optreden het onge noegen van de Griekse regering heeft opgewekt. der voorbehoud te houden aan de resolutie van 9 augustus, waarin om staken van het vuren werd verzocht. Ten derde wordt aan „alle re geringen" verzocht op te houden met de vluchten boven Cyprus in strijd met de soevereiniteit van het eiland. Aan de bevel hebber van het V.N.-leger is verzocht op uitvoering van het bestand toe te zien en de V.N.- troepen in het gebied waar on langs is gevochten, te versterken. Op alle partijen wordt een be roep gedaan volledig en met goede wil mee te werken met het V.N.-leger. De afgevaardigde van Cy prus zei het eens te zijn met deze oproep. De veiligheids raad verdaagde de zitting zon der een datum voor de volgen de bijeenkomst vast te stellen. Gezond verstand Tijdens het debat bleek de Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, de betekenis van de Turkse actie niet van veel be lang te vinden, wat de Griekse en Cyprische afgevaardigden boos maakte. Stevenson zei dat wanneer er geen ergere dingen gebeurden, dat een overwinning van gezond verstand en zelfbe heersing zou betekenen. De Griekse afgevaardigde, Bitsios, zei dat Stevenson blijkbaar de diepgaande psychologische ge volgen van de vluchten over het eiland in deze gespannen toe stand over het hoofd had gezien. Rossides (Cyprus) zei dat Ste venson punten had aangevoerd die „de betekenis van het hand vest" teniet zouden doen. PRINSES IRENE In carlistische kringen te Ma drid is woensdag het bericht van een Madrileens avondblad als zou prinses Irene in blijde ver wachting zijn, ongefundeerd ge noemd. Prinses Irene en prins Charles Huques bevinden zifb.'-iet vakan tie in Italië. Waarschijnlijk gaan zij ook nog naar Oostenrijk. BETOGINGEN IN LEOPOLDSTAD Ruim 500 negers uit zuid- Kasai hebben woensdag luid ruchtig betoogd voor de ambts woning van premier Tsjombe van Kongo in Leopoldstad uit protest tegen „de tirannie die in zuid-Kasai wordt uitgeoefend door de president van deze pro vincie, Joseph Ngaloela". Ngaloela die al 48 uur in Leo poldstad is,, kwam net bij de ambtswoning van Tsjombe, toen de betoging in volle gang was. De betogers schreeuwden „Nga loela is een moordenaar" en „Leve Tsjombe". De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Max well Taylor, heeft woensdag in Saigon verklaard, dat er geen enkel formeel bewijs bestaat over de aanwezigheid van Chinese militaire adviseurs in Zuid-Viet- nam. Wat de mogelijke levering van wapens en vliegtuigen door Chi na aan Noord-Vietnam betreft, zei de ambassadeur over geen enkel gegeven te beschikken dat houvast biedt. Generaal Taylor meende ten slotte, dat Saigon op het ogen blik niet rechtstreeks door de vietcongopstandelingen wordt be dreigd. De bevelhebber van het noord- vietnamese leger, generaal Giap, DRIE JAAR EEN MUUR TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN Vandaag zal het drie jaar gele den zijn, dat in Berlijn de muur werd opgericht, die het commu nistische deel van de stadsinds dien scheidt van het westelijke deel. Ter herdenking, aan die genen, die om het leven kwamen bij een poging naar het westelijk deel te ontkomen, worden er vijf plaquette's in de muur ge metseld, op de plaatsen, waar de slachtoffers omkwamen. Foto: Op de steen op de voor grond staatopgedragen aan Rolf Vrbad, slachtoffer van de muur der schande. heeft bij de internationale con- ,rnlpr>nmmissie voor Vietnam een protest ingediend tegen de uit breiding van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam, aldus meldde radio-Hanoi. De generaal schreef dat „de situatie in dit deel van de wereld buitengewoon ernstig wordt". LUCHTLANDING Met een honderdtal Ameri kaanse en zuidvietnamese hef- schroefvliegtuigen zijn woensdag twee bataljons overgebracht naar het gebied van Ben Cat, op on geveer 50 km ten noordwesten van Saigon. Een Amerikaanse piloot werd dodelijk getroffen door een kogel van de commu nistische vietcong. Overigens was de actie van de grond tegen de luchtlanding slechts spora disch. „HANDELTJE" MET WASHINGTON Diplomatieke waarnemers in Peking zijn van oordeel, dat Chi na vastbesloten is de crisissfeer in Zuidoost-Azië, ontstaan door de Amerikaanse bombardemen ten op bases in Noord-Vietnam, op zo hoog mogelijk peil te hou den en volgens hen neemt de waarschijnlijkheid van Chinese acties ter ondersteuning van Noord-Vietnam met de dag toe. De Chinese bladen maken met veel ophef melding van massa bijeenkomsten van militairen in geheel China, waar zij getuigenis Naar in Nicosia werd verno men, heeft woensdagmorgen een Turks vliegtuig een vlucht ge maakt boven de dorpen Morphou en Xeros. Bij het ingaan van het lucht alarm zocht de in paniek ge raakte bevolking zoveel moge lijk dekking. Men acht deze vlucht een schending van het jongste ver zoek van de veiligheidsraad om alle vluchten boven Cyprus te MALEISIE STELT „VEILIGHEIDSZONE" IN Maleisië heeft woensdag een „veiligheidszone" van ruim 1900 km ingesteld langs de kust van Malakka en Singapore. Deze zone die op het land drie km breed is en zich nog eens drie km in zee uitstrekt, is bedoeld om de binnenkomst van sabo teurs en militairen van Indone sische zijde te voorkomen. LEOPOLDSTAD MELDT COMPLOT In Leopoldstad is een groep ontdekt die er in opdracht van de Chinese communisten op uit was wanorde in de Kongolese hoofdstad te zaaien. Dit is giste ren van officiële zijde in Leo vernomen. Tegen de agenten van deze groep was nog niets onderno men. Wel hield de veiligheids dienst hen in het oog om „maat regelen te kunnen nemen, als het ogenblik daarvoor is.aangebro- staken. Volgens een V. N.-woordvoer der maakte het Turkse toestel twee vluchten boven Kokkina, het laatste dorp in noordwest- Cyprus dat nog in Turks-Cypri sche handen is en boven de Grieks-Cyprische plaatsjes Kato Pyrgos, Pano Pyrgos en Piyenia. Het voerde geen aanvallen uit. In een door de Cyprische re gering uitgegeven communiqué werd gezegd, dat twee andere vliegtuigen boven het noordoos telijke deel van het eiland heb ben gevlogen. Een Turkse regeringswoord voerder in Ankara zei dat het bericht over het verzoek van de veiligheidsraad om alle vluchten boven Cyprus te staken eerst woensdagmorgen was ontvangen. Het wordt nu bestudeerd. De Griekse minister van bui tenlandse zaken heeft bij de Turkse ambassadeur geprotes teerd tegen de vluchten van gis ter. Van betrouwbare zijde in Athene werd vernomen, dat Griekenland overweegt vliegtui gen naar Cyprus te sturen, als de Turkse vluchten aanhouden. „Strategisch onverstandig en moreel ondenkbaar" zou het volgens president Johnson zijn, wanneer de Verenigde Staten Zuid-Vietnam de rug zouden toekeren- In een toespraak tot ten en de vrede in de gehele we- tot een oplossing van de crisis en getuigen van een „onvoor zichtigheid die miljoenen levens zou kunnen kosten, een groot deel van Azië in oorlog zou stor het Amerikaanse genootschap van advocaten verklaarde hij dat het streven van de V. S. in Viet nam, Cyprus en overal ter we reld is gericht op het bereiken van orde in de wereld. Sommigen zouden graag een uitbreiding van het conflict in Vietnam zien, zo zei hij, maar ons doel daar is evenals in de rest van de wereld ide vrede en orde te helpen herstellen. Uitbreiding van het conflict zou in het geheel niet bijdragen reld zou bedreigen." DIT ZAL ZO BLIJVEN. De Amerikaanse pvesident verklaarde dat geen enkele pre sident van de Verenigde Staten ooit een politiek had gevoerd, waarbij het leven van de natie stelselmatig op het spel werd gezet door liet dreigen met een kernoorlog. „Geen enkele Amerikaanse president heeft ooit een dermate onverantwoordelijke koers ge - volgd en ik beloof u dat dit zo zal blijven zolang ik president ben," aldus Johnson. EEN BREUK VOORKOMEN Over Cyprus zei hij: „Wij we ten niet hoe dat conflict uitein delijk zal aflopen. Wel weten wij, dat de Verenigde Staten niet onbewogen kunnen toezien terwijl twee van hun beste vrien den op de rand van oorlog staan." Erop wijzend dat Grie kenland en Turkije beide deel uitmaken van de Navo en „moe dige en toegewijde leden van de gemeenschap van de vrije we reld" zijn, verklaarde het Ame rikaanse staatshoofd: „Wij zijn tegenover het bondgenootschap verplicht een breuk te helpen voorkomen." De Verenigde Sta ten hebben verder tot taak grote verliezen aan mensen levens onder de volken van Cy prus te helpen voorkomen. De ware belangen van de Cyprioten liggen in vrede- Wij moeten ernaar toe zien te werken, dal het beginsel wordt aanvaard volgens hetwelk geschillen moeten worden geregeld zonder gebruik van geweld. Want als onder vrienden geen ordelijke gang van zaken in acht wordt genomen, zal dat tussen tegen standers zeker niet mogelijk zijn, zo zei Johnson, afleggen van hun «bereidheid om elk ogenblik de Amerikaan se imperialistische provocaties te beantwoorden". Het „Volksdagblad", het voor naamste communistische orgaan in China, sprak woensdag tegen dat de spanning in Zuidoost- Azië zou zijn afgenomen. Het blad beschuldigde de Ameri kaanse regering ervan „een rook gordijn te leggen om het volk te misleiden, zodat zij tot een tweede stap kan overgaan om de oorlog in Indo-China uit te breiden". De verdere militaire uitbouw van de Verenigde Staten en de vluchten boven Noord- Vietnam betekenen, dat de vei ligheid van Noord-Vietnam „nog steeds door het Amerikaanse im perialisme wordt bedreigd", al dus dit blad. Wat de Russische reactie op het gebeurde in de golf van Ton kin betreft, beschuldigt de Chi nese pers Chroesjtsjov ervan een handeltje met Washington te hebben aangegaan ten koste van de belangen van het communis tische kamp. CHINA VERZET ZICH De Chinese minister van bui tenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft zich woensdag met kracht verzet tegen bespre king van de toestand in Vietnam in de Verenigde Naties. Hij noemde de toestand „buitenge woon ernstig". De enige manier om tot een vreedzame regeling te komen was, volgens hem, „een bespre king en veroordeling" op korte termijn van de Amerikaanse „agressie" tegen Noord-Vietnam door de landen, die hebben deel genomen aan de Geneefse confe rentie over Indo-China van 1954. Maarschalk Tsjen Ji gaf zijn visie in een brief aan de Noord- Vietnamese minister van buiten landse zaken, Xoean Thoey. Maarschalk Tsjen Ji ging in zijn brief akkoord met de weigering van Noord-Vietnam om het de bat in de veiligheidsraad bij te wonen over de Amerikaanse be schuldiging tegen Noord-Viet nam. De Sowjet-Unie kreeg er ook van langs omdat zij met dit debat had ingestemd. De Chinese minister verklaar de nogmaals dat China Noord- Vietnam zal steunen. Maar hij verbond ook nu de Chinese rege ring niet tot een of andere con crete actie. De afschriften van de brief zijn aan de buitenlandse correspondenten in Peking ver strekt. DE AMERIKAANSE PILOOT Het persbureau van Noord. Vietnam liet woensdag weten dat de Amerikaanse piloot Eve rett Alvarez, die na een Ameri kaanse luchtaanval op Noord- Vietnam was neergeschoten en gevangen genomen, „nog steeds een kans heeft om zijn vrouw weer te zien, als Washington zich bereid toont om een einde te maken aan alle agressie tegen Noord-Vietnam". Volgens het persbureau zouden er vorige week bij Amerikaanse luchtaan vallen op Noord-Vietnam zeven Amerikaanse piloten zijn ge sneuveld. „Als ik in november word ge kozen, zal de buitenlandse poli tiek van mijn regering die zijn van president Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles", zo heeft senator Barry Goldwater, de re publikeinse kandidaat voor het presidentschap, woensdag op een bijeenkomst van de voornaamste republikeinse leiders in Uersey (Penhsylvanië) verklaard. „De opvattingen van Eisen hower en Dulles op het gebied van de buitenlandse politiek zijn de onze. Ik verzeker u dat een regering GoldwaterMiller een onvermijdelijke terugkeer zal be tekenen naar de beproefde poli tiek van vrede door kracht, waar door het bewind van Eisenhower werd gekenmerkt", aldus Gold water. De senator uit Arizona zei ten slotte dat hij geen minister van buitenlandse zaken of defensie zal aanwijzen zonder overleg met oud-president Eisenhower, de voormalige vice-president Nixon en „de andere ervaren leiders op het gebied van de in ternationale zaken". De conferentie in Hersey heeft ten doel de eenheid in de repu blikeinse partij te herstellen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1