Drievoudige moord in Den Haag STEPHEN HUDEK WAANZINNIGE TONELEN ROND „ROLLING STONES" Veldslag in Scheveningse Kurzaal Dader sprong uit een raam en stier! aan de verwondingen CYPRISCHE VERLIESCIJFERS TOT ZONDAGAVOND Pagina Verschrikkelijk drama: CYPRUS TREKT VERZOEK IN bouwde vliegtuigmodellen voor Anthony Fokker Maandag 10 Dinsdag 11 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Het optreden van de beat-groep de „Rolling Stones" heeft zater dagavond in de Scheveningse kurzaal een complete veldslag ver oorzaakt, waarbij enkele gewonden zijn gevallen en aanzienlijke schade aan het meubilair van de zaal werd toegebracht. Nadat de vijf langharige Britse zangers enkele nummers hadden gespeeld, begon een deel van het jeugdige publiek dat geen zit plaats had kunnen krijgen, naar het podium te dringen. Flesjes, zittingen en leuningen van stoelen werden naar de suppoosten geslingerd die hen probeerden tegen te houden. Kurzaal voor gebruik hersteld De kurzaal in Scheveningen zal vanavond zover hersteld zijn, dat het concert van het residen tie-orkest er kan doorgaan. Zaterdagavond werden tijdens en na het optreden van „The Rolling Stones" onder meer 300 stoelen vernield, waarvan 50 on herstelbaar. Stoelen voor de kur zaal zijn geleend van het gebouw voor kunsten en wetenschappen, dat eveneens tot het E.M.S.-con- cern behoort en wegens verbou wing is gesloten. Het zondagochtendirecital door het residentie-orkest kon giste ren niet in de kurzaal worden gegeven, het had in het kurhaus- paviljoen plaats. Pierprijs nog niet teruggebracht De toegangsprijs voor de pier in Scheveningen was vanmorgen nog niet teruggebracht tot een bedrag, aanzienlijk lager dan één gulden. Hiermee heeft de heer R. Zwolsman nog niet voldaan aan het verlangen van de minister van economische zaken, die vo rige week de verdubbeling van de prijs ongerechtvaardigd acht te. De E. M. S. deelde mee, dat vandaag nog een beslissing door de heer Zwolsman zou worden genomen. Blijft de nieuwe prijs gehand haafd, dan volgt de afkondiging van een individuele prijsmaat regel tegen de E. M. S.-Continen- tal, die morgen moet ingaan. Het ministerie staat op het stand punt, dat de pierprijs niet tot een gulden mocht worden ver hoogd, wat niet inhoudt, dat de E. M. S. de prijs voor pierbezoek weer op vijftig cent moet stellen. De voorstelling werd afgebro- kewen tte-An- de zaal aanwezige politie, die zich aanvankelijk op de achtergrond had gehouden, kwam de suppoosten te hulp. Tegen die tijd was de overvolle kurzaal in een heksenketel ver anderd. Hele rijen stoelen wer den vernield en kroonluchters werden kapot gegooid. De poli tie moest voor het geweld van de losgebroken tieners wijken, doch keerde later met verster king terug. niet dalijk zitten, maar bleven Het duurde geruime tijd voor dat de zaal ontruimd was en de rust enigszins terugkeerde. Een aantal jongelui werd aangehou den. UNIEK T.V.-MATERIAAL Niet zozeer het verschijnen van de Engelse beat-groep dan wel de televisie-opnameploegen zorgden ervoor, dat de meer dan tweeduizend jongeren op tempe ratuur werden gebracht. De R.E.M., die over een paar weken een reportage van het optreden van de jeugd en de muzikanten zal uitzenden, schijnt uniek materiaal in handen te hebben gekregen. De inpressario voor het kur- zaalfeest had een speciale ploeg van vijf man gehuurd, die zich onledig moest houden met al te enthousiaste jongeren van het podium te vegen. Zij kwamen handen te kort om deze taak te volbrengen. Zij slingerden de geschoeide voeten in de richting van de gezichten van de opdrin gende jongelui. Dit leverde voor alsnog licht gewonden en meer tumult op. Zaalwachters, de „knokploeg" en enige niet geüniformeerde politiemannen voelden zich weer sterk genoeg toen twintig poli tiemannen hen te hulp snelden. De Rolling Stones hadden eieren voor hun geld gekozen. Zij zoch ten een veilig heenkomen, ter wijl slechts een deel van hun programma was afgewerkt. Ook hun instrumenten liepen geen schade op. GUMMIKNUPPELS De veldslag in de zaal was door diverse toneeltjes vooraf gegaan, die de gemoederen in beroering brachten. Stoelen wer den losgewrongen, jasjes gingen uit, dassen werden afgedaan ogen sperden zich wagenwijd open. Een meisje midden in de zaal ontkleedde zich. Flesjes en glazen vlogen door de lucht. Trapleuningen begaven het, een stoel hing gebroken en onelegant aan de armen van de wandverlichting. Glasscherven vlogen een ieder om de oren. De sterke arm, met gummi knuppels toegerust, hanteerde het wapen naar believen: nu DE ROLLING STONES" IN DEN HAAG Foto: De politie stond vrijwel machteloos tegen de orkaan van enthousiasme, waarin zelfs on derdelen van de zitplaatsen door de lucht scheerden '(links bo ven). De 48-jarige John A. M. uit Den Haag heeft zondagmiddag in een tehuis in Den Haag zijn bijna 24-jarige echtgenote Erika M. S. en hun beide dochtertjes, de 2'/i maand oude Lucia en de I'/j- jarige Hedwig, met een bijl doodgeslagen. Toen hij zich bedreigd voelde door omstanders, sprong de dader uit een raam naar een acht meter lager gelegen betegeld tuinpad. Hij overleed een paar uur later in een ziekenhuis. •fc In dg Beiderse plaats Nat- temberg heeft vrijdag een acht jarige jongen zijn twee jaar oudere broer met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer had zich na een ruzie met twee van zijn jongere broers in huis verstopt. Toen zijn achtjarige broer hem vond, pakte deze een geweer uit de kast van zijn vader en schoot. Het drama speelde zich af in „Maris Stella", een tehuis voor ongehuwde moeders en hun kin deren aan de Scheveningseweg. Daar had mevr. M.S. sedert januari met haar kinderen on derdak gevonden, na bij haar echtgenoot te zijn weggelopen. De echtelieden waren van tafel en bed gescheiden. Een schei dingsprocedure was aanhangig gemaakt. De man heeft herhaal delijk getracht zijn vrouw bij zich terug te krijgen. Hij bracht tweemaal per week een bezoek aan zijn kinderen in het tehuis. John A. M., die per 3 augus tus op zijn verzoek ontslag had gekregen als ambtenaar van een ministerie, kwam om tien mi nuten over twee de babykamer in het sousterrain van het tehuis binnen. Hij liep bedaard de ka mer binnen, groette en ging achter de aan een tafeltje zit tend zuster langs naar het bedje van baby Lucia, op nog geen meter afstand van de zuster. Deze hoorde een doffe klap. Toen zij opkeek zag zij de man zich oprichten met een bijl in de hand. De baby was in het ge zichtje getroffen en bloedde hevig. Mechanisch De zuster kreeg vervolgens die flink aankwam. Haar kleding werd beschadigd en zij kreeg een wond van enkele centi meters lengte. Daarop keerde M. zich tegen de 21-jarige mevr. A. E. N. uit Den Haag, die met haar baby op de schoot bij de zuster had zitten praten. De vrouw kreeg een grote 'snijwond en een schouderbreuk. Zij werd in het Neboziekenhuis tegenover het tehuis opgenomen. M. leek bijna mechanisch te handelen. Hij liep kalm de ka mer uit en de trap op naar de tweede etage, waar hij naar de kamer van zijn vrouw ging. In de kamer van zijn echtge note sloeg M. met de bijl zijn vrouw neer. Door het rumoer werden personeel en bezoekers van „Maris Stella" gealarmeerd. Twee mannen gingen een kijkje nemen en zagen door een raam van een aangrenzende kamer, dat M. in het wilde weg zijn oud ste dochter met de bijl sloeg. In middels was de baby door een verpleegster naar het Nebo-zie- kenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst overleed. De vrouw en het andere kind waren op slag dood. belde de politie. M. sloeg 'nraam in en ging gehurkt in de ven sterbank zitten, klaar om wie hem zou naderen met de bijl te lijf te gaan. Twee politiemannen waren snel ter plaatse. De één ging on der het raam staan, de ander belde om assistentie. De man bij de deur, de 25-jarige automon teur H. A. W. uit Den Haag, ver loofde van mevr. N., ging een wapen zoeken om M. te kunnen overmeesteren. M. maakte met de bijl een gooiende beweging in de rich- tink van de heer W., waarbij de bijl in een gordijn moet zijn blij ven haken. De monteur smeet een stoel naar M. Het meubel miste zijn doel. M. sprong daarop het raam uit. Hij kwam op een tegelpad aan de tuinzijde van het tehuis terecht. Twee uur later overleed hij in het zieken huis Zuidwal aan de gevolgen van zijn verwondingen. Laatste strijd Eén van de twee mannen nam de wacht bij de deur opdat M. een klap op haar linkerschouder, niet zou ontsnappen. De andere De officiële woordvoerder van de regering van Cyprus heeft zondagavond bekendgemaakt, dat volgens een voorlopige balans de aanvallen van Turkse vlieg tuigen in totaal 300 doden en ge wonden hebben gevergd. Zater dag waren er volgens dezelfde zegsman 23 doden en 230 gewon den gevallen. De woordvoerder zei voorts dat zondagochtend een Turks oor logsschip gedurende vier uur de kust had beschoten, doch van de zijde der V. N. verklaarde men van een dergelijke beschieting niets te weten. Wel hadden zes Turkse oorlogsbodems voor dei kust gekruist, doch zij waren een twintigtal mijl van het eiland verwijderd gebleven. Schietpartijen, die zich zondag avond langs de demarcatielijn in Nicosia voordeden, kostten aan twee mensen 't leven, onder wie een politieman, aldus de Cypri sche regeringswoordvoerder. Hij herhaalde dat de Grieks-Cyprio ten, als de Turken hun luchtaan vallen zouden voortzetten, alle stellingen van de Turkse Cyprio ten zullen aanvallen. Evenals zaterdagavond werd zondag tegen het vallen van de duisternis het vuren gestaakt in het gebied van Mansoera. Hier houden nog steeds Turkse Cy prioten stand, doch hun positie is kritiek. Volgens waarnemers van de V. N. heeft de beschieting van de versterking met kanonnen en mortieren vele slachtoffers ge- eist. De Turkse verdedigers van Kokkina, die slechts over enkele verpleegsters beschikken, weige ren hun gewonden te laten eva cueren, omdat zij vrezen dat deze in handen van hun tegenstan ders vallen. De 150 vrouwen en kinderen uit deze plaats, die zon dagochtend onder geleide van militairen van de V. N. naar Kato Pyrgos werden overge bracht, hebben inmiddels ver- rzocht naar Kokkina te mogen terugkeren, omdat zij de Turkse verdedigers daar zoveel mogelijk willen steunen. Cyprus heeft het verzoek om een derde spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad binnen twee dagen ingetrokken, nadat de be richten over een Turkse landing op het eiland waren tegengespro ken. De raad zou naar verwacht werd vanavond opnieuw bijeen komen om de toestand te bespre ken. eens om collega's voor builen of handgemeen te behoeden of te ontzetten, dan weer om de razende troep naar de uitgangen te sturen. Menige jongere zal een buil of blauwe plek, schaaf - of snijwond kunnen tonen als bewijs, dat hij in de kurzaal was. Honderden zorgden ervoor zo snel naar buiten te komen, dat zij hun kleding in de garderobe lieten hangen. De verfrissende buien van de late zaterdagavond deden hen rillend aan de jassen terugdenken, maar de toegangen bleven gesloten. Zondagmorgen om acht uur konden zij hun gar derobe weer op peil brengen. RUILBEURS De politie moest ook op het plein voor het kurhaus nog een paar charges uitvoeren om de jongeren uiteen te drijven. Er ontstond een geanimeerde han del in-stoelleuningen, lampekap- pen (ook gedeelten), glasscher ven etc. Door slaap gedreven vlijden tientallen, die de thuishaven .niet meer konden bereiken, zich ten slotte mannetje naast mannetje op de galerijen van het kurhaus om een dutje te doen. De politie is beheerst opge treden. Ze volstond met de op gewonden jongelui naar buiten te loodsen. Pas buiten de zaal, toen de tieners zich gingen ver grijpen aan geparkeerde auto's en ruiten gingen insmijten, heeft de politie van de wapenstok ge bruik moeten maken. Dat een deel van de jongelui duidélijk op ongeregeldheden uit was, bleek uit de boksbeugels waar van ze zich bedienden. CHAOS Welk een chaos er in en rond de kurzaal heeft geheerst, blijkt ook uit de ervaring die twee Amsterdamse meisjes opdeden. Zij meldden zich zeer miniem gekleed bij een politiepost om zich er over te beklagen dat hun de kleren letterlijk van het lijf waren gerukt. Agenten stelden zich in verbinding met de ouders van de twee meisjes (zestien en zeventien jaar oud) die hen uit Amsterdam met een auto zijn komen ophalen. Hoe groot de schade is die in de kurzaal werd aangericht, staat nog niet precies vast. De schat tingen variëren van enige dui zenden guldens tot ver over de tienduizend. De politie schatte dat zeker tien rijen stoelen in de zaal werde.i geruïneerd. In Detroit ontmoette ik hem, Stephen Hudek, 48 jaar oud, een man die het in het leven niet heeft meegezeten. Hij is blind aan één oog, hij verloor enkele jaren geleden zijn 20-jarige zoon Steve bij een tragisch auto-ongeluk en daarna werd hij ontslagen bij Plymouth, omdat het in de auto-industrie daar in Detroit helemaal zo best niet ging. Hij bracht me naar zijn eenvoudig huisje, waar hij woont sa men met zijn vrouw en zijn zoontje Billy. „Het is allemaal betaald", zei hij trots, terwijl hij het liet zien. Achter z'n huis ligt een schuur tje. Zijn werkplaats. En daar, aan de wanden van dat schuurtje, zag ik een hele rij foto's van niemand minder dan Anthony Fokker. Foto's met opdrachten en handtekeningen van de grote Nederlandse vliegtuigbouwer. Voor Stephen Hudek. Als'hij over F .kker begint is hij niet meer te houden: "Fokke- was een groot man. Fokker red de mijn leven," schreeuwt hij, wild gesticulerend en zwaaiend met zijn armen. „Als ik ooit de gelegenheid krijg naar Holland te kor ie»-dan zal ik zijn graf bezoeken en er bloemen opleggen. Ik had m'n bloed voor Fokker willen geven, die vijf bloedtransfusies kreeg in New York voordat hij daar stierf." Het begin Steve springt van de hak op de tak als hij vol enthousiat over Fokker begint, maar in grote lij nen komt zijn verhaal op het vol gende neer: hij was 18 jaar oud toen hij op 13 april 1931 Anthony Fokker voor het eerst ontmoet te. Hij had een model gemaakt van de driemotorige Fokker van Byrd, de "Josephine Ford," en dat was te zien op een tentoon stelling op het Detroit City Air- port. Fokker zag het ook. Hij vroeg wie de maker van dat fraaie model was. En zo werd Steve aan Fokker voorgesteld. In 1938 vroeg de vliegtuigbou wer hem om enkele modellen voor hem te maken. Steve was zonder werk. Fokker hielp hem. Hudek kreeg een cheque van 50 dollar van Foker. Voor dat geld reisde hij naar Ne- -York. Hij wilde de .grote fabrikant per soonlijk ontmoeten. Fokker gaf hem een contract om vijf typen na te bouweneen driedekker, een D-6 een E-lll en een D-8 als ook een F-6 jager. Later kreeg Steve een contract om voor 1100 dollar twaalf mo dellen te leveren. Bovendien kreeg hij 100 dollar voor een knipselboek dat hij samenstelde over de Fokkervliegtuigen. In zijn leven heef+ Stenhen Hudek niet minder dan 500 vliegtuigmo dellen gebouwd, waarvan 35 voor de inmiddels wereldberoem de Nederlander. We hebben en kele van zijn werk®1 ken ge zien. Ze zijn fantastisch. Ook An thony Fokker was er enthousi ast over. Veel waardering Op 18 juni 1936 schreef Fokker aan Steve: "Uw modellen zijn heel goed ge bouwd en ik zal zeker de gele genheid aangrijpen, er enkele voor mijn verzameling te verwer ven." Op 14 april 1933 schreef hij „Ik ben zer verheugd met de F-32 want het is het eni ge model van dit type da' ik be zit. Men vriendelijke groeten van Fokker." We he*'-en deze origi nele brieven van Fokker gezien,, met nog vele andere. Steve be waart ze zuinig. Lester J. Maitland, die met de driemotorige Fokker C-2 "Bird of Paradise" de eerste vlucht over de Pacific maakte naar Ha waii, in juni 1926, schreef aan Steve: "Ik heb heel wat modellen ge zien maar nog geen enkel zo prachtig gemaakt als deze C-2, en geloof me, ik zal het behande len met al de zorg die zo'n artis tieke schepping vereist. Steve heeft me veel laten zien waarop hij enorm trots is. Een exemplaar van Fokker's boek "Flying Dutchman", met de per soonlijke opdracht var. Fokker: „To Stephen Hudek, who built the best models and accumulated the most complete date and his torical pictures on my airplanes". Nyack, N.Y 1938. Nog steeds actief Ook zond Fokker vanuit Neder land een exemplaar van het boek „The Old Bus" van Kingsford Smith. Steve bewaart het nog in het originele papier oals de fa briek het verpakte, met een heel oude Nederlandse postzegel op de omslag. Hij heeft een enorm model van de "America." Het is nog niet voltooid. Hij zou het oorspronke lijk maken voor het Smithsonian Institution in Washington, dat en kele modellen van hem heeft. Maar hij maakt de „America" nu af voor zijn zoon Billy, die ook al vliegenthousiast is en ook al een foto verzameling van Fokker-vliegtuigen begon. De modelbouwer vertelde dat hij vier maanden werkte_ aan het jacht van Fokker, dat in New- York werd gebouwd. Fokker's moeder zou het telefonisch te wa ter laten en een fles water uit de Zuiderzee zou het jacht dopen, maar om de een of andere re den ging er iets mis bij die te waterlating. Hij liet een brief zien van Fokker die hij op zijn jacht had geschreven. Op het postpapier stond alleen "On board Q.U.D.", alsmede twee gekleurde vlaggen. De meeste brieven die Hudek van Fokker kreeg waren getekend door zijn secretaresse, Madeleine Fallon, maar hij heeft er ook een enkele met Fokker's persoonlijke karakteristieke handtekening. Steve zag een keer in New-York de drie Anthony Fokkers bijeen: de vliegtuigbouwer zijn oom en zijn neef. Het model van de F-32 waar Fok ker zo blij mee was, hebben we bij hem thuis gezien. Fokker gaf het hem terug om een groter mo del te maken dat hij wilde heb ben. Maar dat is helaas nooit klaar gekomen. Hij weet niet waar al de modellen die hij voor Fokker heeft gebouwd gebleven zijn. Staan ze misschien in de Fok kerfabriek op Schiphol Atoombouwer Stephen Hudek, die tijdens de oorlog bij Chrysler aan de atoom bom werkte - zonder het zelf te weten, want men zei dat het een luchtverversingsinstallatie was! Hij denkt er over weer vliegtuigmodellen te gaan bou wen. En hij gaat zijn indruk wekkende fotoverzameling van Fokkervliegtuigen bijwerken. -Steve Hudek (rechts) met Eduard F. Schlec, die in 1927 van Detroit naar Tokio vloog met de „Pride of Detroit". Hij heeft zelf een donkere kamer waar hij prachtige reproducties van foto's weet te maken. Zijn mooiste foto is die welke hij op 12 juni 1938 van Fokker kreeg met de persoonlijke op dracht: "To Steve Hudek, who builts my excellent collection of airplane models, with best wis- Wat trots is Steve op deze foto, hes from Tony Fokker." die Fokker laat zien met de plat te pet van de Newyorkse jacht club, zoals Fokker die altijd droeg op zijn jacht. Het was bijzonder prettig Step hen Hudek in Detroit te mogen ontmoeten, nadat we al geruime tijd met elkaar hadden gecorres pondeerd en Fokkr-foto's hadden geruild. Een ietwat zielige figuur mis schien maar een man met en groot en warm-kloppend hart. Dat heeft Tony Fokker destijds be grepen! (Nadruk verboden). ooftman. rvVvvWv' «•VVvVANVVNVWAVAAWv'AN'A

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7