't is weer tijd voor mÊmÊËKËmSm Langste brug van Europa kost 64 miljoen gulden GISTEREN EN VANDAAG OPNIEUW TURKSE LUCHTAANVALLEN „Een schande voor de beschaving" Marktberichten BURGERLIJKE STAND 1.15 5021 meier lang. In 1966 gereed Loop der bevolking Pagina 3' n ALICE LENSHIMA Maandag 10 Dinsdag 11 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Turkse straaljagers hebben zondag aanvallen uitgevoerd op Griekse militaire stellingen in het noordwesten van Cyprus. Een Turkse regeringswoordvoerder sprak van 64 machines. NORTH zó zacht zó geurig Luister naaf ,/t is weer ti]d voor North State" met de Dutch Swing College Band o.i.v. Peter Schiiperoort via Radio Veronica, za. 11.15. zo. 10.30. di. 19.00, do. 19.43 u. Op het eerste gezicht is het een wat vreemde combinatie, de lang ste brug van Europa en Koni- schokbrekers. Gewoonlijk denkt men bij schokbrckers aan auto mobielen of misschien aan trei nen. Maar schokbrekers voor bruggen is iets nieuws. De brug over de Oostersclielde, die met zijn lengte van 5021,70 m de lang ste brug van Europa wordt, is dan ook een bijzondere brug. Bij de Oosterscheldebrug kun nen wij spreken van een geheel nieuwe constructie, niet alleen voor Nederland, maar in de hele wereld. Dat er bij een dergelijke nieu we conceptie op het gebied van bruggenbouw vele problemen moeten worden opgelost, is van zelfsprekend. Voor een van de constructieve moeilijkheden vond Koni uit Oud- Beyerland een oplossing. WEGDEK NIET ÉÉN GEHEEL Bij de constructie van de Oos terscheldebrug heeft men het ge bruikelijke uitgangspunt, een brugdek dat door een aantal pij lers wordt ondersteund, verlaten. Hoe wonderlijk het moge klinken, bij de langste brug van Europa vormt het wegdek niet één ge heel. Iedere pijler ondersteunt s'echts een deel van het brugdek dat aan twee zijden als het ware „aanleunt" tegen de aangrenzen de gedeelten. Anders gezegd: de brug bestaat uit een groot aantal T.stukken, die naast elkaar in het water staan. De horizontale delen van de T vormen de eigenlijke brug waar het verkeer over heen gaat, terwijl de „poten" van de T de pijlers van de funderingen zijn. Men vraagt zich misschien af waarom men deze afwijkende ma. nier heeft gekozen. Voornamelijk is dit een kwestie van financiën en tijd geweest. De Oosterschel debrug gaat 64 miljoen gulden kosten. Men neemt aan dat bij een traditionele constructie de kosten belangrijk hoger zouden hebben gelegen. Een tweede voordeel van de nieuwe werkwijze is de omstan digheid dat de elementen voor de brug op het land kunnen worden opgebouwd. VOORGESPANNEN BETON De brug wordt op het water op gebouwd uit de grote, op het land voorbereide elementen. Deze los se elementen worden tot één ge heel verenigd met behulp van de moderne techniek van het voor gespannen beton. De brug moet namelijk vóór de zomer van 1966 gereed zijn. In 1978 zal de Oosterschelde in het kader van de Deltawerken wor den afgesloten door een dijk. De provincie Zeeland wilde zo lang niet wachten bij het „ontsluiten" van Schouwen en Duiveland en het tot stand brengen van de ver bindingen tussen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland ener zijds en de Randstad Holland an- derzüdfc DE CONSTRUCTIE De Oosterscheldebrug komt te rusten op 54 pijlers. Ieder van deze pijlers wordt gevormd door drie holle, betonnen buizen, die aan de bovenzijde door een cais son worden verenigd tot één pij ler. Deze buizen worden in seg menten gestort in een zes meter hoge bekisting met een diameter van 4,25 meter. De put van de ge wenste lengte ontstaat door deze segmenten samen te voegen. Een dergelijke put weegt 10 ton per meter: de grootste van 50 m leng te wegen dus 500 ton. Vervolgens brengt men de put ten naar de plaats waar zij in de Oosterschelde, die ter plaatse een maximale diepte van 33 meter TERNEÜZEN Geboren: 29 juli. Maurits Willem Anton, z. van Willem Jacob de Die en Geertje Maria Abigaël Gars- kamp, won. te Sas van Gent, Bui tenweg 1; Fijgje Maria, d. van Levinus Pieter de Blaeij en Jaco- mina de Braai, won. Kanaalweg 96; Francois Lambert August Ro bert, z. van Leon Eduard Marie Marquinie en Petronella Maria Wilhelmina van Herwijnen, won. te Sas van Gent, Tulpstr. 2. 30 juli. Jo Petrus Celina, z. van Leo August Ferket en Theodora Irma Louise d'Hert, won. te Zuiddorpe, St. Marcusstr. 15; Christian Désiré, z. van Leendert de Doelder en Ma ria Louisa Kroes, won. Zuidland- str. 54; Stientje en Klasina Hen- drika, d. van Marten Nanko Jon ker en Gans Margaretha de Ko ning, won. te Groningen. 1 aug. Emmanuel Xavier Frangois, z. van Jean Pierre Schelfthout en Mar tha Jaeomina Edmond de Ridder, won. te Westdorpe, Kanaalzicht 48. 2 aug. Anita Cornelia Louise, d. van Dirk Elve en Elisabeth Olie- bek, won. Steenkamplaan 112. 3 aug. Sandra Laurette Désirée, d. van Jannis Frangois Verbrugge en Johanna Maatje van Antwerpen, won. te Sas van Gent, Firensstr. 5; Frangois Johannes, z. van Krijn Jozias Dieleman en Maria Levina de Smet, won. te Hoek, Lovenpol- der B15. 4 aug. Wilhelmina Elisa beth Maria, d. van Christianus Wilhelmus im en Johanna Cor nelia Maria Lejjdekker, won. Dok- weg 61. 5 aug. Franciseus Marga retha Cornelus, z. van Marinus Theodorus Brandenburg en Tilly Augusta Hamerlinck, won. Acacia- str. 15. Huwelijksaangiften: 31 juli. Le vinus Adriaan de Reu, 19 j., jm., won, te Biervliet, en Cornelia An na Maria Klaassen, 18 j., jd. 3 aug. Anton Christiaan Jozef van der Willigen, 23 j., jm., won. te Goés, en Maaike Irma van de Linde, 22 j-, j<3. Huwelijksvoltrekkingen4 aug. Wolf Dieter Kurz, 25 j., jm., won. te Stuttgart (Did.), en Magdalena Maria Borghstijn, 18 j., jd. 6 aug. Adriaan Oppeneer, 25 j., jm., en Cornelia Anna Maria Klaassen, 24 heeft, worden neergelaten. Dit transport gebeurt met een spe ciaal geconstrueerd „beunschip". Is de put op de juiste plaats aan gekomen, dan wordt door een in genieus systeem de grond onder de put losgesneden en afgezogen, waardoor deze rechtstandig in de bodem van de Oosterschelde zakt. Nadat de caissons, die ieder pijn. 400 ton wegen, op'de drie putten zijn aangebracht, worden daarop weer de pijleropbouwen geplaatst. Op zo'n pijleropbouw komt een hamerstuk van 590 ton te rusten. Met behulp van een stalen hulpbrug met vier 150 tons loopkatten worden aan beide zij den van het hamerstuk de overi ge brugelementen geplaatst. Hiermede is een 95 meter lange en pl.m. 2000 ton zware „balk" ontstaan die alleen in het midden op één pijler rust. j., jd.; Michiel de Bruijn, 20 j., jm., en Janna Maatje Willy Riemens, 19 j., jd. Overleden: 30 juli. Jacob Rege ling, 71 j., echtg, van Elisabeth Catharina Harte, won. Dr. Buijze- str. 5. 1 aug. August de Maes- schalek, 77 j., geh. gew. met Elodie Rosalia Begijn, won. te Sas van Gent; Adriana Janna Dieleman, 63 j., geh. gew. met Jozias Tollenaar, won. te Zaamslag. 3 aug. Achille Leopold Uytterhoeven, 55 j., echtg. van Apolonia Augusta Asselman, won. te Sas van Gent; Adolf August Audenaert, 67 j., geh. gew. met Clarisse Coppieters, won. te Zuiddorpe. 4 aug. Alphonsus Dobbelaar, 72 j., geh. gew. met Paulina Vink, won. te Westdorpe. HOEK Geboren; 8 juli. Janetta Arian- ne, d. van Adriaan Dekker en Maatje Baaijens. 12 juli. Patrick Arthur, z. van Hans H. Conen en Florence Th. A. Verdurmen, 15 juli. Manita Carien, d. van Jozias Haak en Cornelia E. Versehelling. Huwelijksaangifte: 23 juli. Ton- ny Petrus Angelina Neve, 21 j., jm., won. te Hulst, en Mariëtte Alice Theodora De Winne, 18 j., Huwelijksvoltrekking: 17 juli. Jozias Leunis de Jonge, 22 j., jm., won. te Terneuzen, en Janna Eli- zabeth Catharina Koster, 19 j., jd. Overleden: 22 juli. August Ma rie van Opdorp, 68 j., echtg. van Mathilda Maria Bomelijn. TERNEUZEN In de periode van 20 juli tot en met 4 aug. hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. KindsKok, Tholensstr. 11, van Borger; C. Delzenne, Visart- str. 22, van Heenvliet; H. J. Me melink, Vinkenstr. 9, van Vorden; BEWEGING Het lijkt eenvoudig het brugdek te voltooien door deze „balken" aan elkaar te bevestigen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Er zijn temperatuurwisse lingen' waardoor de brugdelen uitzetten en inkrimpen. Het is dus niet mogelijk de horizontale delen van de brug star aan elkaar te verbinden. Door enige ruimte te laten tussen de verschillende delen van het brugdek (zoals bij spoorrails) is dit probleem geens zins opgelost. De uiteinden van de horizontale „balken" zouden in dat geval tegen elkaar stoten als zwaar verkeer over de brug rijdt. Men denke aan militaire colonnes van zware vrachtauto's die tege lijk gaan remmen. Ook zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan bij ijsgang en bij storm. DE OPLOSSING VAN KONI Het probleem werd door de ont. werpers van de brug, t.w. de Combinatie Brug Oosterschelde, aan Koni voorgelegd, met het ver. zoek om er „iets op te vinden". En Koni vond er iets op! Onze vaderlandse schokbreker- specialisten zagen kans een hy draulische demper te construeren die onder een kracht van 30.000 kg de beweging van de brug kan opvangen. Deze speciale Ko- ni-sehokbreker laat zich onder deze belasting slechts 0,1 mm per seconde indrukken. Gedurende de wisseling van de seizoenen kan hij 15 cm ingedrukt of uitgetrok ken worden zonder dat krachten van belang op de brugconstructie worden uitgeoefend. In „schokbreker-taal" betekent dit dat deze „brugdemper" 50.000 maal zwaarder is dan een auto- mofoielschokbreker. Het gewicht is dan ook 124 kg en de diameter 267 mm. Bij de verbinding van twee de len van het brugdek kan niet worden volstaan met één demper. Het aantal is afhankelijk van de plaats en de grootte van de be trokken brugdelen. In totaal 114 Koni-dempers zullen er voor zor gen dat van 1966 af miljoenen auto's veilig over de langste brug van Europa kunnen rijden. J. C. den Breker, Landstr. 7, van Rotterdam; A. Siegersma, Grenu- laan 37, van Amsterdam; C. H. van Aperen, Goudenregenstr. 18, van Breda; L. A. de Kantv. d. Broe- ke, Visartstr. 30, van Groede; A. C. M. DobbeleirVervaeck, Breitner- str. 46, van Westdorpe; E. J. 't Gildevan Espen, Leliestr. 11, van Sas van Gent; P. E. G. M. Evers, Voltastr. 9, van Leiden en J. F. Geelhoedt, Tramstr. 25, van Hoorn. Vertrokken: L. T. H. Klaassen, Tuinstr. 18, naar Hoek; R. H. Spaas, Leeuwenlaan 13, naar Et- ten ca; S. F. de Voogelaar, Eras- musstr. 7, naar Biervliet; G. Cor- poraal, De Blokken 16a/b, naar Hardinxveld; J. A. van Meenen, Middenstr. 21, naar Axel; J. Roe land, Bellamystr. 11, naar Dor drecht; J. P. Maat, Donze Visser- str. 41, naar Utrecht; C. P. Bol, Breitnerstr. 46, naar BussumR. A. Camonier, Kastanjelaan 42, naar Vlaardingen; M. G. de Feijler, Axelsestr. 83, naar Axel; L. H. Nelissen, Van Steenbergenlaan 10, naar Haarlem en M. M. Kurz Borghstijn, Axelsestr. 28a, naar Althütte (Did.). Turkse kabinetszitting Het Turkse kabinet is van morgen in vergadering bijeen geweest, ter bespreking van o.m. resolutie van de veiligheidsraad en de boodschap van Sowj et- premier Chroesjtsjov. Na afloop daarvan verklaarde de regeringswoordvoerder, dat Turkije nooit in gebreke is ge bleven de beslissingen van de Verenigde Naties te eerbiedigen en zich daaraan ook in de toe komst zal houden. „Als de tegen partij echter voortgaat deze be slissingen niet te eerbiedigen, zullen wij onmiddellijk gerecht vaardigde vergeldingsmaatrege len treffen". Turkije trekt luchtmachteenheden uit Navo terug Naar in Parijs is vernomen, heeft Turkije aan de Navo mee gedeeld tijdelijk enige van zijn bij de Navo geplaatste lucht- maehteenheden terug te trekken, om te worden gebruikt in de Cyprische crisis. De Navo-woordvoerder ver strekte de volgende verklaring: „Het militaire commando van de Navo is langs normale militaire kanalen in kennis gesteld van het Turkse voornemen om be paalde luchtverdedigingseenhe den in zijn nationale belang op tijdelijke basis te gebruiken." Volgens welingelichte kringen in Parijs kwam de permanente Navoraad om 12.00 uur vanmid dag bijeen ter bespreking van de situatie op Cyprus. Het vervoer van Indonesische goederen Een woordvoerder van de (par ticuliere) stichting van commer ciële adviseurs in Djakarta heeft meegedeeld, dat een voorstel van Indonesische handelaren om Nederlandse in plaats van Britse schepen te gebruiken, is bespro ken. Een beslissing is echter nog niet genomen. Dr. Sjaeroel Saleh, Indonesië's derde plaatsvervangende eerste minister, heeft kort geleden na een bijeenkomst met minister Luns gezegd, dat Indonesië van plan is zijn handel en economi sche activiteit weer op Neder land over te schakelen. Hieron der, aldus de ministre, verstond hij ook scheepvaart. Officiële Nederlandse kringen in Djakarta hebben gezegd, dat een aantal maatschappijen in Ne derland schepen naar Indonesië zouden willen zenden. Hoewel zij een overschakeling in de toe komst van Britse op Nederland se schepen door de Indonesische zakenlieden niet onmogelijk ach ten, vinden genoemde kringen, dat de vriendschappelijke sfeer die er tijdens het bezoek van mi nister Luns aan Indonesië be stond, ook tot heel veel specula tie had geleid. Nozems pakten badgasten eten en drinken af 15 nozems zijn zondag op het strand bij Kijkduin door de poli tie met gummiknuppels ver jaagd. De jongens vielen de bad gasten lastig. Zij pakten uit de tassen van dames boterhammen, flessen dranken en andere lek kernijen. Zij bleven in de buurt van de bestolen meisjes en vrou wen om hun buit op te peuzelen. Twee politieagenten stuurden de nozems weg. De jongelui voelden daar zo weiing voor, dat de wa penstok er aan te pas moest komen om ze van het strand te verdrijven. Turkse vliegtuigen voerden aanvallen uit op militaire doelen in het gebied van Erenkoy. Volgens een woordvoerder van de Cyprische regering stond Pomos in brand. Turkse straal jagers hadden voorts aanvallen gedaan op Polis, Limni, Pal- hyammos en Alyios Theodoras. De Turkse regering had be sloten de luchtaanvallen te her vatten omdat aanvallen op Turk se Cyprioten in noordwest Cy prus in het het bijzonder op vrouwen en kinderen ondanks een beroep op president Maka- rfos voortduurden aldus de Turkse woordvoerder. BARBAARS Een Cyprische regeringswoord voerder verklaarde: „Dit is een barbaarse actie, een schande voor de beschaving". Hij zei dat de Turkse torpedobootjagers het gehele gebied, bewoond of on bewoond, onder vuur hebben genomen, dat van de Turkse Cyprioten uitgezonderd en dat Turkse straaljagers er napalm bommen op werpen. Alles staat in brand. We weten het aantal slachtoffers niet, doch het moeten er honderden zijn, zo zei de woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat de rege ring een beroep op de verenigde naties heeft gedaan om medica menten en hulp bij het verzor gen van de gewonden. Van zondagochtend 8 uur af komen golven Turkse vliegtui gen over. Gehele dorpen zijn van de kaart verdwenen. POMOS EN KOKKINA De Grieks-Cyprische plaats Pomos, doelwit van Turkse luchtaanvallen, was zondagmid dag een volledige prooi der vlammen. Aan de rand van de plaats bevond zich een basis van waaruit Grieks-Cyprische troe pen aanvallen deden op het Turks-Cyprische gebied Man- Dit is een foto van de Afrikaanse „profetes" Alice Lenshina, wier primitief gewapende volgelingen schrik en dood zaaien in Rho desia. De strijd tegen haar vol gelingen heeft reeds honderden doden geëist. HET ZOEKEN IN CHAMPAGNOLE GESTAAKT Het zoeken naar nog meer overlevenden van de mijnramp in Champagnole is gestaakt. Medici en technici achten het uitgesloten dat er nog iemand levend zal worden aangetroffen. De dood van James Chaney Bij lijkschouwing is gebleken dat James Chaney, een van de drie tegenstanders van rassen scheiding die in juni in Missis sippi werden vermoord, op beest achtige wijze is afgeranseld, voordat hij driemaal door kogels werd getroffen. Chaney is vrij dag te Meridian in Mississippi begraven. Hij en zijn twee mede standers Michael Schwerner en Andrew Goodman verdwenen op 21 juni. Hun lijken werden pas dinsdag gevonden. soera. Volgens_ V.N.-officieren was er 75-milimetergeschut ge ïnstalleerd dat de Turks-Cypri sche stellingen bedreigde. Kokkina, dat onder het Grieks- Cyprische geschutsvuur ligt, wordt door een vijfhonderdtal mannen verdedigd. In deze laat ste Turks-Cyprische stelling be vindt zich een aantal Turkse militairen. GRIEKSCYPRISCHE REPRESAILLES De regering van Cyprus heeft Turkije gewaarschuwd dat haar troepen een offensief tegen alle Turks-Cyprische woonplaatsen ot> het eiland zullen openen wan neer de aanvallen van de Turkse luchtmacht zondagmiddag half vier niet beëindigd zouden zijn. VANMORGEN OPNIEUW BOMMEN EN RAKETTEN OP CYPRISCHE DORPEN Naar in Nicosia is gemeld, heb ben Turkse vliegtuigen vanmor gen de aanvallen op dorpen in het noordwesten van Cyprus hervat. Volgens de in Nicosia ontvan gen berichten bestookten Turkse vliegtuigen dorpen en stellingen tussen Mansoera en Pakhtanmos met bommen en raketten. De aanvallen begonnen om acht uur plaatselijke tijd. Uit Athene wordt gemeld, dat de Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoelos, heeft gezegd dat twee Turkse straal jagers om 09.10 uur plaatselijke tijd het dorp Polis hebben gemi trailleerd. De Griekse minister van bui tenlandse zaken heeft onmiddel lijk de Turkse ambassadeur hij zich ontboden en Turkije's aan dacht gevestigd op wat hij noem de een schending van de reso lutie van de veiligheidsraad, waarin alle betrokken partijen wordt verzocht het vuren te staken. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 1680 stuks vee aangevoerd, zijnde; 1084 vette koeien en ossen; 596 varkens. De noteringen waren Vette koeien: 3,55ƒ4,30; Varkens: ƒ1,90—ƒ2,levend gewicht. Alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets ruimer, handel kalm, gedrukt in prijs.- Prima's boven notering. Worstkoeien 3,45 3,65 per kg. Varkens: aanvoer iets korter, handel zeer kalm, Prijzen als vorige week, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens 1,751,77 per kg. Slachtzeugen 1,551,60 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: Tarwe, doorsnee kwaliteit basis 17 vocht levering eind augus tus, franko bestemming ƒ35,60; Zomergerst, volgens monster 2728; Groene erwten, fran ko Rotterdam, tot 41,Schok kers, franko Rotterdam, tot 52.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3