Geen overeenstemming bereikt Crisis op Cyprus nadert hoogtepunt HET WEER Maandag 10 Dinsdag 11 augustus 1964 20e Jaargang - No. 6272 Veiligheidsraad over Cyprus EEN HEERLIJKE AMERIKAAN VOOREEN SPORTIEVE PRIJS: Afnemend buiig Weerbericht EVftnlMsrins* bl1 abonnement* Temeii7en Wreefenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uur v.m. Turken gaan tot de aanval over De Veiligheidsraad besloot zaterdag tot een spoedzitting ter be handeling van de ernstige ontwikkelingen in de crisis om Cyprus. Het verzoek daartoe is gedaan door alle drie de belanghebbende partijen, namelijk Cyprus zelf, Griekenland en Turkije. Turkije heeft de Griekse Cyprioten in een brief aan de raad ervan beschuldigd dat zij willen pogen de Turkse gemeenschap op Cyprus met geweld te onderdrukken. Turkije heeft de raad gevraagd onmiddellijk op te treden. De Griekse eerste minister Pa- pandreoe heeft een dringend beroep gedaan op aartsbisschop Makarios om onmiddellijk een einde te maken aan alle mili taire operaties op het eiland. President Johnson heeft op een persconferentie te Johnson City in Texas verklaard dat de Ver enigde Staten zich ernstig on gerust maken over de jongste gewelddaden, die Griekse en Turkse Cyprioten jegens elkaar hebben gepleegd. Hij verklaarde dat Amerika de pogingen der V. N.-vredesmacht om een einde te maken aan de strijd op Cyprus, krachtig steunt. BOMBARDEMENTEN Turkse straaljagers hebben za terdagavond Polis in noordwest -Cyprus met raketten aangeval len. Ook de haven van Xeros werd aangevallen. Aan boord van een der twee aanvallende Turkse jagers deed zich een ontploffing voor, waar na het toestel op de grond te pletter sloeg. De vlieger sprong er met eer, valscherm uit en wist de begane grond te he reiken. Hij werd door Griekse Cyprioten gevangen genomen. Het andere Turkse jachtvlieg tuig zette de aanval door. Zaterdag eerder op de dag werd een Grieks-Cyprische ka nonneerboot in de haven van Xeros in brand gebombardeerd. Vijf opvarenden werden hierbij gedood en dertien gewond. Een woordvoerder der verenig de naties heeft te Nicosia mede gedeeld dat Turkse straaljagers zaterdagavond het Grieks-Cy prische dorp Pakhyammos met boordwapens hebben beschoten. Uit Ankara werd gemeld dat Turkse straaljagers waren be gonnen Grieks-Cyprische stellin gen in het gebied van Mansoera in noordwest-Cyprus aan te val len. De Turkse vice-premier Ke- mal Satir heeft zaterdagavond bij het verlaten van het kantoor gebouw van minister-president generaal Ismet Inonu in antwoord op vragen van verslaggevers ver klaard: „Wij bombarderen het gebied van Mansoer en wij wach ten het resultaat hiervan af. Het bombardement heeft het afgelo pen uur ononderbroken voort geduurd. Wij kunnen niet zeg gen wat er verder zal gebeuren." Vice-premier Satir zei nog: „Wij hebben getracht via de ver enigde naties, de Navo, de Ver enigde Staten, Engeland, Grie kenland en de Cyprische rege ring tot een oplossing van het vraagstuk te komen. Dit alles heeft geen resultaten opgeleverd en daarom zijn wij nu met bom bardementen begonnen." OORLOGSSCHEPEN KOZEN ZEE Uit Istanbul wordt gemeld dat Turkse oorlogsbodems, waaron der duikboten en landingsvaar tuigen, zaterdag uit de marine basis te Goluck aan de Zee van Marmora zijn vertrokken, na voor een half jaar voorraden te hebben ingenomen. Volgens niet-officiële berich ten uit Mersin in zuidoost Tur kije hebben oorlogsschepen daar zaterdag voorraden ingenomen. In de haven zelf werden veilig heidsmaatregelen genomen. Alle eenheden van een divisie in de haven Iskenderun in zuid- oost-Turkiie zijn in staat van alarm gebracht. Militairen die met verlof waren, zijn met spoed opgeroepen zich bij hun eenhe den te melden. DEFINITIEVE „WAARSCHUWING" De Turkse president Gemal Gursel heeft zaterdagavond te Ankara tegenover verslaggevers verklaard: „Indien de Grieks- Cyprische autoriteiten geen rede- tioudins we«gen aan te ne men, zal de Turkse actie met toenemende hevigheid worden voortgezet. Deze actie is een de finitieve waarschuwing aan de Grieken om hen terug te voe ren naar het pad van menselijk heid en wettigheid." Na een zaterdagavond door het Turkse kabinet gehouden verga dering is een bekendmaking uit gegeven, waarin wordt verklaard dat de leiding der V. N.-vredes- macht ,op Cyprus te kennen had gegeven géén afdoende maat regelen te kunnen nemen om een einde te maken aan het ver moorden van Turkse inwoners van de gebieden van Mansoera en Erenkoy (Kochina). „De Turkse regering was dus verplicht de weg te doen aan vallen die door de Griekse Cy prioten werd gebruikt voor het aanvoeren van versterkingen. De Turkse actie is uitsluitend tegen militaire doelen in deze gebieden gericht," aldus de ver klaring. Een Grieks-Cyprische officiële woordvoerder heeft zaterdag te Nicosia verklaard dat een der tigtal Turkse straaljagers zeven steden en dorpen in noordwest- Cyprus met raketten en machi negeweren hebben beschoten. „De aanvallen, die in een perio de van: drie uur werden uitge voerd, hebben aan 24 Griekse Cyprioten het leven gekost, ter wijl er tweehonderd werden ge wond", zei hij. 33 DODEN; 230 GEWONDEN Een V. N.-woordvoerder ver klaarde zondagmorgen, dat de situatie overal vrij gespannen was, hoewel het 's nachts be trekkelijk rustig was geweest, ook in het gebied van Kochina. In een zondagmorgen vroeg door de Cyprische regering uit gegeven verklaring werd gezegd, dat voorzover bekend bij de Turkse luchtaanvallen 33 Grieks- Cyprioten werden gedood en 230 gewond. De Griekse generale staf, die zaterdagnacht onder leiding van de minister van defensie bijeen was, heeft besloten voor 't ogen blik geen enkel initiatief inzake Cyprus te nemen, tenzij de Tur ken zich aan nieuwe aanvallen mochten schuldig maken. Ingeval de Turkse luchtmacht opnieuw tot machtsvertoon mocht overgaan, zal de zaak nader in beschouwing worden genomen en zullen belangrijke beslissingen mogelijk zijn. CYPRUS ROEPT HULP IN De Cyprische regering heeft zondagmorgen vroeg na een bij eenkomst aie de gehele nacht duurde, besloten onverwijld de hulp in te roepen van de Sow- jet-Unie, Egypte en Syrië met het oog op een Turkse invasie, die nabij wordt geacht. De ambassadeurs van genoem de drie landen in Nicosia wer den om 3 uur 's nachts naar het presidentiële paleis geroepen, waar de kabinetsbijeenkomst on der leiding van president Maka rios werd gehouden. GEEN TURKSE INVASIE- VLOOT Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben zondag morgen vroeg meegedeeld, dat bij verkenningsvluchten geen spoor van een Turkse invasie- vloot in de buurt van Cyprus is gezien. De Grieks-Cyprische regering had niet alleen zater dagavond bij monde van haar afgevaardigde bij de verenigde naties, Rossides, de veiligheids raad in kennis gesteld van een ophanden zijnde invasie, maar zich ook rechtstreeks tot de Ame rikaanse regering gewend. Deze had daarop tweemaal contact op genomen met Ankara, waar ont kend werd dat een invasievloot zee had gekozen. Ook Amerikaan se verkenningsvluchten daarna hadden geen aanwijzingen voor een invasie opgeleverd. In commentaar op de Turkse luchtaanvallen op Cyprus ver oordeelt het Russische persbu reau „Tass" in scherpe bewoor dingen Turkije en trekt een ver gelijking met de Amerikaanse aanval op noordvietnamese ba ses. „De ene agressie lokt de ande re uit". De Amerikaanse pers, aldus „Tass", gewaagt nu wel van de bezorgdheid van dé Ver enigde Staten over de vergroting van een conflict dat tot een oorlog tussen Griekenland en Turkije zou kunnen leiden, „maar men kan zich met recht afvra gen, of het niet de Verenigde Staten zijn waarbij de Turkse soldatenbende morele rechtvaar diging voor haar gevaarlijke ac ties zoekt, „want welke matigen de raad kunnen de Verenigde Staten aan hun Turkse bondge- Een Grieks-Cypriotische tor pedoboot ligt brandend in de haven van Xeros na een aanval van Turkse vliegtuigen, die de stad en de haven bestookten met raketten-. De Turkse aanval op Xeros eiste vele slachtoffers. noten geven, waar zij zelf tot agressie tegen Vietnam zijn over gegaan?", aldus „Tass". De „Prawda", het orgaan der Russische communistische partij, beschuldigde Turkije van open lijke agressie en eiste dat daar aan onmiddellijk een einde komt. Onder voorwendsel van bescher ming der belangen van Cyprioten worden gewapende provocaties tegen het eiland ondernomen, al dus het blad, dat vervolgens de vraag stelt of het niet duidelijk is, dat dergelijke ontoelaatbare handelingen de spanning rondom Cyprus alleen maar doen toe nemen en de vijanden van dit land, die zijn soevereiniteit wil len beperken in de kaart spelen. (Adv.) Op de spoedbijeerkomst van de Veiligheidsraad, belegd op ver zoek van Turkije, Cyprus en Griekenland, kwam de Cyprische gedelegeerde Zenon Rossides zaterdagavond met de alarmerende mededeling, dat een Turkse invasievloot zich op één uur varen van Cyprus bevond. Volgens hem naderden 32 Turkse oorlogs schepen en troepentransportschepen het eiland. Hij had dit enkele ogenblikken tevoren telefonisch vernomen. Een invasie zou een wereld oorlog tot gevolg kunnen heb ben, zo zei hij. De Turk Eralp bestreed on middellijk de juistheid van Ros sides' mededelingen. De Griekse Cyprioot had deze „strategie" al eerder toegepast, zo zei hij. De voorzitter van de raad, de Noor Nielsen, was begonnen met het voorlezen van een boodschap van secretaris-generaal Oe Thant, waarin deze zei dat. de pogingen van de V. N.-bevelhebber op het eiland, generaal Thimnva, om een bestand te bewerkstelligen op niets waren uitgelopen. TURKSE AGRESSIE Rossides verzocht de raad een einde te maken aan de gewa pende Turkse agressie en aan de niets ontziende slachting on der de burgers bij luchtaanval len. Turkije wees op „de ernstige toestand die op Cyprus is ge schapen door de hernieuwde en voortdurende pogingen van de Griekse Cyprioten om de Turk se gemeenschap gewapenderhand te onderwerpen." ALLE REMMEN I.OS De Turkse afgev li'de be schuldigde preside?it Makarios ervaü alle remmen los te gooien en over te gaan tot „ernstige misdaden tegen de onschuldige Turkse gemeenschap". Turkije had onbetwistbaar het recht, op Cyprus tussenbeide te komen. Geen enkel land zou, wanneer het zijn volk zo zag vermoorden, anders kunnen han delen. De „misdadige aanvallen" van de Griekse Cyprioten waren onverminderd voortgezet on danks de waarschuwingsvluch- ten van Turkse vliegtuigen. „Turkije zag zich genoodzaakt de versterkingen een halt toe te roepen door het bombarderen van de weg waarlangs ze wer den aangevoerd," aldus Eralp. Turkije stelt vertrouwen in de V. N.-vredesmacht op Cyprus, maar wil men een algehele oor log op Cyprus voorkomen, dan moet men deze troepenmacht een einde laten maken aan de aanvoer van wapens en militair personeel uit Griekenland. Deze heeft zulke afmetingen aangenomen dat gesproken kan worden van een invasie van Cy prus door Grieken, zo zei de Turfcse gedelegeerde. DE KWESTIE-CYPRUS Ambassadeur Rossides van Cy prus slaat met gebalde vuisten op de tafel tijdens de bijeen komst van de veiligheidsraad zaterdagavond waaran de ge spannen kwestie rond Cyprus besproken werd. Hoofdpunt van bespreking van deze avond was het bombardement en de be schieting van Grieks-Cyprioti sche doelen door vliegtuigen van de Turkse luchtmacht. Bij deze aanvallen zouden 33 mensen zijn gedood en ongeveer 200 gewond. OOK DE BEVOLKING AANGEVALLEN In antwoord op de Turkse ver klaring zei Rossides, dat hij be grepen had dat Eralp de juist heid van zijn mededeling over een ophanden zijnde invasie in twijfel had getrokken. Als het niet waar was, dat Turkse sche lpen het eiland naderden, waar om had de Turkse afgevaardigde dan niet verzekerd, dat deze schepen niet naar Cyprus op weg waren, zo vroeg hij. De Turken hadden naar zijn zeggen niet alleen militaire objecten, maar ook de bevolking gebombardeerd. Zes steden en dorpen waren ge teisterd. Daarmee had Turkije gehandeld op een wijze, die in strijd was met alle regels van oorlogvoering. Het had „terreur en verlamming" over Cyprus ge bracht. Volgens de Griekse afgevaar digde Dimitri Bitsios haddén de Turken op 20 juli al laten weten dat Turkije niet tot een invasie zou behoeven over te gaan om dat zijn bommen de kwestie wel zouden regelen. Griekenland is van oordeel dat het vraagstuk- Cyprus langs vreedzame weg moet worden geregeld. De gedelegeerde van de Sow- jet-Unie, Platon Morozow, ver klaarde dat de raad onmiddel lijke stopzetting van de „militai re actie tegen Cyprus" moest gelasten. De „Turkse agressie" had een gevaarlijke toestand in het oostelijk deel van de Middel landse Zee geschapen. Na de Rus vroeg de Turk Eralp weer het woord om erop te wijzen, dat het door Rossides genoemde uur was verstreken en dat de invasie van Cyprus al moest zijn begonnen, wilde men tenminste Rossides geloven. Deze zeide daarop, dat het feit dat de Turkse oorlogsschepen nog niet vóór de kust van Cy prus waren aangekomen, niet betekende, dat ze daar niet op korte termijn zouden arriveren. Nadat de bijeenkomst ruim twee uur was verdaagd om de 1 afgevaardigden in staat te stel en tot onderling overleg deelde voorzitter Nielsen mee, dat geen ivereenstemming kon worden bereikt over de wijze, waarop de raad zou moeten handelen. Een van de redenen was, dat som mige leden er niet in waren ge slaagd contact op te nemen met hun regeringen. Wel deelde de Turkse ver tegenwoordiger namens zijn regering mee, dat er geen sprake was van een invasieplan van Turkije. VEILIGHEIDSRAAD AANVAARDT BR1TS- AMERKAANSE RESOLUTIE De veiligheidsraad heeft zon dag met negen stemmen tegen nul bij twee onthoudingen de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije een Amerikaans-Britse ontwerpresolutie aanvaard, waar. in op alle betrokken partijen in de kwestie-Cyprus een beroep wordt gedaan het vuren onver wijld te staken en volledig met Een lagedrukgebied in onze omgeving heeft het afgelopen weekeinde tal van buien ver oorzaakt, die dikwijls van on weer vergezeld gingen. Onder tussen is het lagedrukgebied aanzienlijk opgevuld. Het maakt in onze omgeving plaats voor een zwakke rug van hoge lucht druk. De buiigheid neemt daar door af. Er kunnen morgen zonnige perioden worden verwacht, waarbij de middagtemperaturen dezelfde zullen zijn als vandaag of iets hoger. De wind blijft over het algemeen zwak. Het K.N.M.I. deelt mede: Zonnige perioden Nu en dan opklaringen en slechts op enkele plaatsen een bui. Dezelfde of iets hogere mid- zwake wind uit westelijke rich tingen. de bevelhebber van de V. N.- strijdmacht op Cyprus samen te werken. Bij alle landen wordt erop aan gedrongen „zich te onthouden van elke handeling die de situa tie zou kunnen verergeren of tot een uitbreiding van de vijande lijkheden zou kunnen bijdragen." Op verzoek van de Cyprische afgevaardigde, Rossides, hadden de V. S. en Engeland zich vóór de stemming bereid verklaard in de inleiding tot de resolutie een pas sage op te nemen waarin de be sluiten van de veiligheidsraad van 4 maart, 14 maart en 21 juni worden bevestigd. Deze uitspra ken bevatten met name waarbor gen voor de territoriale on schendbaarheid van Cyprus. N.a de stemming werd het de bat opgeschort. De zitting werd echter niet verdaagd met het oog op eventuele verdere ontwikke lingen. TEKST VAN DE RESOLUTIE De tekst van de aangenomen resolutie luidt als volgt: „De veiligheidsraad, ongerust over de ernstige verslechtering van de situatie op Cyprus, in af wachting van het rapport van de secretaris-generaal over deze kwestie, 1. herhaalt de oproep die de voorzitter van de raad in de volgende bewoordingen tot de regeringen van Turkije en Cyprus heeft gericht: „De veiligheidsraad heeft in zijn 1143ste bijeenkomst mij ge machtigd een dringend be roep te richten tot de Turkse regering om de bombarde menten en het gebruik van militair geweld in welke vorm dan ook tegen Cyprus ogen blikkelijk te staken, en tot de regering van Cyprus om de onder haar controle staande strijdkrachten te gelasten on verwijld ht vuren te staken"; 2. vraagt alle betrokkenen on middellijk 't vuren te staken; 3. vraagt alle betrokkenen volle dig met de commandant van de V. N.-macht samen te werken bij het herstel van de vrede en vèiligheid, en 4. vraagt alle staten zich van alle acties te onthouden die de toe* stand zouden kunnen vererge ren of tot een uitbreiding van de vijandelijkheden zouden kunnen bijdragen,"!;/1

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1