Provinciaal nieuws HET ZWAARD VAN PALERMO Vangstrechten „Willem Barendsz" brachten 4-1/4 miljoen op ASTWERPEN VOELT ZICH AL BEDREIGD LEXINGTON ZECH NEHHTWICH MELDDE ZICH VRIJWILLIG BoerderË]hrand@n Zaterdag 8 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Aardenburg Axel Retranchement MEDEPLICHTIG AAN MOORD OP JODEN KANTONRECHTER TE SCHIEDAM Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Schiedam mr W. E. van Vloten, thans kan tonrechter te Zierikzee en kan- tonrechter-plaatsvervanger te Middelburg, Terneuzen en Oost burg. Archeologisch werkkamp in Hannekenswerve (gemeente Aardenburg) Naar de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort meedeelt, heeft de archeologische werkgemeenschap voor Nederland kort geleden een studiekamp in Hannekenswerve (gemeente Aardenburg) gehou den. Het kamp stond onder de al gemene leiding van de heer M. van Hoogstraten, terwijl de we tenschappelijke en technische leiding van de opgravingen in handen waren van ambtenaren van de A.O.B. en de heer J. van Hinte uit Sint Kruis. Er is gewerkt aan vier ver schillende projecten, namelijk te Aardenburg aan de Oostpoort (opgraving van de funderingen); een proefput bij het kamp Rodanborch (Romeinse vond sten); twee opgravingsputten op het bouwterrein langs de Burch- straat (Romeinse en middel eeuwse vondsten), en het hoofd project van deze werkweek; het onderzoek van de onder een dijk aangetroffen funderingen van de Romaanse kruiskerk te Hanne kenswerve. Met ijver en volhar ding ondanks de hoog oplo pende zomertemperaturen en het dikwijls zware en eentonige puinruimingswerk hebben al le deelnemers, meer dan veertig in getal, zich van hun taak ge kweten, daarmee bewijzende dat zij niet naar Aardenburg waren gekomen om rustig vakantie te houden of om enerverende vond. sten te doen, maar dat zij be reid waren naast instructief op- gravingswerk ook de vervelende werkzaamheden, zoals het aan zienlijke grondverzet, waarmee men op een opgraving nu een maal onvermijdelijk heeft te maken, moedig aan te pakken. Een ieder die de puinmassa's te Hannekenswerve bij de aanvang van het werkkamp heeft gezien, aldus de R.O.B., zal het er over eens zijn dat een week hard maar enthousiast zwoegen van de deelnemers tot goede resul taten heeft geleid. Reeds nu kan worden mede gedeeld dat onder de funderin gen van de Romaanse kruiskerk fundamenten van tufsteen te voorschijn zijn gekomen, die mogelijk kunnen worden toege schreven aan een nog ouder zaalkerkje. Voorts zijn onder de puinhopen van de kerk fraaie grafzerken voor de dag gekomen welke momenteel worden bestu deerd. Engelse schoolkinderen op bezoek Gistermiddag bracht een groep Engelse schoolkinderen van de Well Lane Primary school te Birkenhead een bezoek aan het gemeentehuis van Axel om de BRAND IN DAK VAN HOUTEN SCHOOL Vermoedelijk door het gebruik van een lasapparaat bij aanleg van centrale verwarming is vrij dagnamiddag brand ontstaan in het houten gebouw van de Bor- bertusschool aan het Van Tul- derplein in Tilburg. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, braakte het gebouw aan alle kanten dikke rookwolken uit. Inmiddels was een burger, de heer J. van Leeuwen, reeds bezig de acetyleenflessen naar buiten te slepen. Daarbij ge raakte de man, die door zijn kordaat optreden een dreigend onheil wist te voorkomen, door glasscherven aan de hand ge wond. Met negen stralen bestreed de brandweer de vuurhaard, die zich bevond tussen plafond en dak. Over een lengte van_ veer tig meter werden gaten in het dak gehakt. Hierdoor kon men de brand vrij spoedig onder de knie krijgen. Dak en inventaris liepen door vuur, rook en water een schade op van circa 50.000 gulden. GROESBEEK TREEDT OP TEGEN BROMNOZEMS. De gemeente Groesbeek wil krachtig ingrijpen tegen brom- nozems, die vooral 's avonds en tijdens het weekeinde in het heuvelachtige recreatie-oord veel motorlawaai veroorzaken. De raad ging op voorstel van B. en W. akkoord met een verorde ning waarin ruim 150 verbods bepalingen zijn opgenomen. Deze verbiedt onder meer samenscholingen van bromfiet sers en het te hard rijden en te veel lawaai maken. Zonder aan- wij:' aar redelijk doel is het niet toegestaan bij elkaar te komen met bromfietsen en zomaar heen en weer te rijden of zich wan ordelijk of hinderlijk te gedra gen. Verder mag men de motor van een brommer of auto slechts laten draaien om weg of voor bij te rijden. De verordening is in samen werking met de groepscomman dant van de rijkspolitie opge steld* groeten over te brengen van de burgemeester uit hun woon plaats. Het was een groep kinderen welke in de jeugdherberg „Bleye Hage" verblijft. De kinderen met hun onder wijzers werden door de secreta ris, de heer Van den Bosse, ont vangen. Deze offreerde een glaasje limonade en gaf de kin deren een boodschap van Axel mee naar Birkenhead. Het Zwin in bloei Het natuurreservaat „Het Zwin" heeft weer een nieuw aan zien gekregen. De „schorrebloe- men" staan er weer in volle bloei. In het Belgische deel van „Het Zwin" worden de bloemen vaak gesneden en in de handel ge bracht. Collecte De collecte „De Fakkels bijeen" voor de christelijke blindenhulp bracht 55,88 op. '(Adv.T HOW MANY LOOKS CAN YOU MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVJTA TERNEUZEN Axelscstraat 68 Smokkelaars in Oslo aangehouden De Noorse politie heeft na een tip van buiten bij een inval in een garage nabij het vliegveld van Oslo 4.500 flessen whisky, jene ver, cognac en ander geestrijk vocht ter waarde van ongeveer 150.000 gulden gevonden en vijf smokkelaars aangehouden. Deze maakten met een scheepje van 52 ton reisjes naar Nederland en België en zetten hun smokkel waar ten zuiden van Oslo aan land, vanwaar deze per auto naar de Noorse hoofdstad werd ge bracht. Ook werd een partij draagbare radiotoestellen, verrekijkers en revolvers in beslag genomen. Naar schatting der politie werden in de afgelopen drie maanden door de opgerolde bende tussen 15.000 en 20.000 flessen sterke drank het land binnengesmok keld. Veedieven vermoordden 121 mensen Veedieven hebben in het noor delijke grensgebied van Kenia 121 mannen, vrouwen en kinderen van de Toerkana-stam vermoord. Tweehonderd Merilles en Don- giros, gewapend met geweren en speren, overvielen de kampemen ten van de Toerkanas en doodden alle bewoners waarna zij zich met hun vee uit de voeten maak ten. Eén Toerkana overleefde zijn verwondingen en sleepte zich naar de bewoonde wereld. De po litie heeft manschappen naar het betrokken gebied gezonden, maar hun werk wordt door zware re genval ernstig bemoeilijkt. PRESIDENT ZAWADSKI VAN POLEN OVERLEDEN Naar radio-Warschau gisteren mededeelde, is president Alexan der Zawadski in Warschau over leden. Zawadski, die 65 jaar oud was, werd in het zuiden van Polen ge boren. Hij werd mijnwerker en sloot zich reeds' op jonge leeftijd bij de rode garde aan. Hij vocht mee in de Russische revolutie en kwam na een stormachtige car rière aan de top van de commu nistische beweging. In Polen werd hij tweemaal ge arresteerd en gevangen gezet n.l. in 1925 en 1934. Later vestigde hij zich in de Sowjet-Unie, waar hij in 1937 tijdens een grote zui veringsactie onder leiding van Stalin werd gearresteerd en naar een dwangarbeiderskamp werd gezonden. Hij werd echter spoe dig losgelaten en nam in 1941 deel aan de verdediging van Sta lingrad. Na afloop van de jongste we reldoorlog werd Zawadski lid van het centraal comité van de Pool se communistische partij om in 1952 tot president van de Poolse republiek te worden benoemd. In april onderging hij een maag operatie. President Zawadski was ge huwd met een Russische vrouw en had twee kinderen. Toewijzing van woningen aan het Zwolsmanconcern Het Tweede-Kamerlid Voogd (boerenpartij) heeft aan de mi nister van volkshuisvesting schriftelijke vragen gesteld over de verhouding van de bouwkos ten in het westen en in het oos ten van het land en over de toe wijzing van woningen aan het „Zwolsmanconcern". Dit Kamer lid vraagt de minister of de bouwkosten in de woningbouw in het oosten van het land aan merkelijk lager zijn dan in het westen en als dit juist is, wat de oorzaak is van de hogere bouw kosten. De kosten voor de fun dering wil de heer Voogd hier bij buiten beschouwing laten. Voorts vraagt het Kamerlid of het juist is dat aan 't Zwolsman concern een aantal woningen is toegewezen en zo ja, hoe groot dit aantal is. Hij vraagt of de minister het juist acht voor het oplossen van de woningnood aan het Zwolsmanconcern „een der gelijk aantal" woningen toe te wijzen. Geen nieuw proces voor Jack Ruby Een verzoek om een nieuw proces tegen Jack Ruby is vrij dag in Dallas door rechter Joe B. Brown afgewezen. De advocaten van de nacht clubeigenaar die de vermoede lijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, doodschoot, hadden gesteld dat er zich in het in maart gevoerde proces „onregelmatigheden" had- den voorgedaan. Zo achtten zij het niet juist dat een verzoek om het proces in een andere stad te voeren, was afgewezen. Ook had de rechter volgens de verdedi gers niet mensen tot de jury mogen toelaten, die de moord op Oswald op de televisie hadden gezien. Om Jack Ruby van de elektri sche stoel te redden, kunnen de advocaten nu nog de zaak voor het hof van beroep van Texas, het hoogste beroepsorgaan van de staat, brengen mits dit niet op constitutionele bezwaren zou stuiten. De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft het vangstquotum van haar walvis vaarder „Willem Barendsz" aan Japan verkocht voor 425.000 pond sterling (ca. ƒ4,25 miljoen). Het bedrag zal door de Japanse maatschappijen worden voldaan over een periode van anderhalf jaar. De helft van de verkoop som moet nog in 1964 yvorden betaald, terwijl de andere helft uiterlijk in december 1965 be taalbaar is. Aangezien de Japanse goed keuring van de transactie is af- „Wij kunnen niet inzien, waar om' de thans ingetreden verbe tering van de Nederlands-Indo nesische betrekkingen een oor zaak zou dienen te zijn voor een malaise in de Belgisch-Indonesi sche handel", zo schrijft de „Ga zet van Antwerpen" in een hoofd artikel onder de titel: „Verzoe ning Nederland-ïndonesië". Enkele maanden geleden, aldus het blad, toen een gezaghebben de, officiële Indonesische econo mische missie West-Europa be zocht, hebben we deze problemen te berde gebracht. De ontspan ning tussen Den Haag en Dja karta was er toen ook al. De In donesiërs hebben toen verklaard, dat een normalisering van hun betrekkingen met de Nederlan ders geen schaduw zou werpen op hun betrekkingen met ons en dat ze nu niet van zins waren alle eieren in de ene Nederland se korf te leggen. INDONESISCHE THEE Het blad vervolgt dan: On danks tegenstrijdige en vage be richten uit de jongste tijd blijven we geloven, dat men te Djakar ta de zaken nog altijd zo blijft bezien. Dan is meteen de toe komst van de markt van Indo nesische ^hee in Antwerpen ge waarborgd, evenals de normale uitbouw van nog andere ge meenschappelijke Belgisch-Indo- ne='sche belangen. En het blad besluit zijn com mentaar: Wij wensen van ganser harte een verder schrijdende oo- heidering van de Indonesisch- Nederlandse betrekkingen onder meer omdat wiizelf destijds niet hebben meegedaan met zekere scherpslijpers, die systematisch de Indonesiërs de woestijn in wil den zenden. Maar we rekenen er ook vast op. dat de nieuwe sa men werking tussen Den Haag en Djakarta niet zal leiden tot een verwilde ring tussen het Indonesisch en het Antwerps belang of tot een verkoeling van een vriendschap, die in moeilijke jaren ook voor de Indonesiërs niet zonder waar de was. gekomen, is de reeds aangekon digde overeenkomst met de Japanse walvismaatschappij defi nitief geworden. Over uiterlijk een week zal het schip aan de Japanners worden overgedragen. Formeel is met de aankoop een bedrag gemoeid van 15 miljoen gulden. Het verschil tussen deze verkoopprijs en de opbrengst van de vangstrechten zal echter over twee jaar weer met het terugkopen van de „Willem Ba rendsz" gemoeid zijn. De mogelijkheid van terugbe taling op de aandelen noemde de directie op dit moment „op zijn minst prematuur". Deze zaak is nog niet door het bestuur van de maatschappij besproken. Wel zal terugbetaling binnenkort in een bestuursvergadering een punt van overweging uitmaken. SCHIP WORDT OPGELEGD Met de overdracht van het fabrieksschip heeft ons land on gehouden tot de walvisvangende naties te behoren. De maatschan- pij heeft zich tegenover de Japanse visserij-ondernemingen verbonden gedurende twee jaar niet aan walvisexpedities deel te nemén. De directie acht het uit gesloten dat de „Willem Ba- rends ooit weer in de Zuidelijke IJszee op walvissen jacht zal maken. Het eerste jaar zal het schip in Amsterdam opgelegd blijven. De kosten die in deze periode op het schip drukken, blijven voor rekening van de Neder landse maatschappij met uitzon dering van de belangrijke post assurantiekosten. Over een klein jaar komt de „Barendsz" weer onder Nederlandse vlag. Wat er dan met het schip gaat gebeu ren, is nog onzeker. De maat schappij voor de walvisvaart zoekt naar andere mogelijk heden, maar het afstoten van het schip wordt ook in de over wegingen betrokken. CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS Visvakantie! Brand in het Rotterdamse Groothandelsgebouw In nog geen kwartier tijd is hedennacht kort vóór het mid dernachtelijk uur een groot ge deelte van een meubelopslag plaats op de vierde verdieping van het Groothandelsgebouw te Rotterdam uitgebrand. Hoewel de toestand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, kon de brandweer, die met vrij veel materieel was uitgerukt, het vuur spoedig onder controle krij gen. Over de oorzaak van de brand, die gepaard ging met een sterke rookontwikkeling, was vannacht nog niets met zekerheid te zeg gen. De schade is aanzienlijk. Kordaat meisje van 18 jaar bracht ezel weg „Wil je 25 gulden verdienen?" vroeg vrijdagmorgen op de vee markt te Leeuwarden de vee handelaar G. Postma uit Buiten post aan zijn 18-jarig dorpsge- nootje Berna Nienhuis, een meis je dat al vaker heeft bewezen voor geen klein geruchtje ver vaard te zijn. „Oh, jawel", zei Berna, „wat moet er gebeuren?" „Dan moet je deze ezel voor mij naar Buitenpost brengen en als je hem onderweg goed ver- kooot, krijg je er nog eens 25 gulden bij", zei de heer Postma in een gulle bui. Berna nam het aanbod aan. Zij nestelde zich op de rug van grouwtje (de enige ezel, die op de Leeuwarder veemarkt was aangevoerd) en ging on weg naar Buitenpost, een afstand van dertig kilometer. Zij deed er 10% uur over. Gisteravond om negen uur ar riveerde zij in het dorp, waar zij de ezel promot verkocht aan de veehouder Fokkinga en had daarmee 50 gulden verdiend. 22. „Naderen ze?" vroeg de fat terige edelman, in wien Aram zon der moeite degene herkend zou hebben die zoveel goud geboden had om Palermo's zwaardschede in zijn bezit te krijgen. Hij kwam hooghartig op de ver spieder toe, die zich van zijn be zweet paard had laten glijden. „Spreek huurling! Hebt ge hen zien wegtrekken?" „Zij komen langs de weg, heer!" verzekerde de man onderdanig, „Het kan niet lang meer duren eer zij hier zijn Een schril gefluit uit het struik gewas overstemde voor een ogen blik zijn woorden. „De post aan de weg schijnt on raad te bemerken, heer Alfonso," gromde een als zwaardvechter ge klede man diezelfde die de af gelopen nacht in Aram's slaapver trek was doorgedrongen om de zwaardschede te stelen. „Ze komen!Hij wenkte zijn mannen en beval kort zich tussen de bomen in hinderlaag te leggen. Alfonso wierp een minachtende blik op de haveloze gestalten. „Ge hebt een fraai stelletje spitsboeven uitgezocht, Felix," mompelde hij, zijn mantel dichter om zich heen trekkend. „Taveerne-gespuis!" gromde de zwaardvechter kort, zich in het zadel slingerend. „Maar ze zullen zorgen dat ge uw zwaardschede krijgt, heer. Vertrouw op mij. Al leen moeten ze van die verdoemde avonturier afblijven! Met hem heb ik zelf iets te vereffenen." Hij trok met een ruk zijn groot zwaard toen twee ruiters om de bocht van de weg verschenen. En meteen drong Palermo's stem tot de dreigende wachtende mannen door, en ver klaarde onverstoorbaar: „Geniet gij ook zo van de maagdelijke rust van dit woud, vriend Aram De 47-jarige voormalige „SS- Stnrmführer" Hans Walter Zech- Nenntwich, die op 23 april uit de gevangenis van Brunswijk ontsnapte, drie dagen na zijn veroordeling tot vier jaar ge vangenisstraf wegens medeplich tigheid aan moord op twee Joden in 1941 in Pinsk, in Polen gepleegd, heeft zich vrijdagmor gen eigener beweging bij het ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Neder-Sak- sen gemeld. Bij zijn vrijwillige melding was hij vergezeld van medewer kers van het geïllustreerde weekblad „Stern" uit Hamburg. Verslaggevers van dit weekblad hadden destijds als eerste Zech- Nenntwich na zijn vlucht in Kaï- ro oogespoord. Tegenover hen had hij reeds verklaard vrijwil lig naar de bondsrepubliek te willen terugkeren, als zijn zaak in revisie zou worden behandeld. BEWAKER OMGEKOCHT Zech-Nenntwich ontsnapte met behulp van zijn vriendin, de 25- iarige Margrit S*einhouer, uit de gevangenis. 7.ij had een ge vangenbewaarder omgekocht, die 's nachts de deuren voor hem openzette. Buiten werd Zech-Nenntwich opgewacht door Margrit en een andere helper, waarna het drie tal per auto naar een vliegveld- ie bij Nordhorn dicht hij de Nederlandse grens reed. van waar de vluchteling en zijn ge liefde met een gehuurd vliegtuig naar Basel vlogen om vervolgens verder te vluchten naar Egypte. Later zou Zech-Nenntwich in Ethiopië, Kenia en Zuid-Afrika zijn gesignaleerd. "TWIJFELACHTIGE REPUTATIE Tijdens de oorlog diende Zech- Nenntwich bij de SS-cavalerie aan het oostfront, waar hij be trokken vas bij de moord op Joden in Pinsk. Later werd hij gearresteerd en ter dood ver oordeeld. De reden hiervan is niet bekend. Hij wist evenwel uit de gevangenis te ontsnappen en via Zweden naar Engeland te ontkomen, waar hij mede werkte aan propaganda-uitzen- dingen voor de Duitse troepen. Na de oorlog vestigde hij zich in West-Duitsland, waar hij als zakenman een twijfelachtige reputatie genoot. Hij werd enige malen tot gevangenisstraf ver oordeeld wegens omkoperij en mishandeling. Hij zou bovendien nog twee vrouwen in een huwe- lijkszwendel hebben opgelicht voor drie miljoen mark. Zech-Nenntwich was in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. in bad Neuenahr in Noord' rijn-Westfalen door medewer kers van het blad „Stern" ont dekt. Hoe hij naar West-Duits land is teruggekeerd, is nog niet bekend. Tegen Margrit Steine- heur, wier verblijfplaats onbe kend is, blijft een arrestatiebe vel van kracht. Vrijdagmorgen is de boerderij van de heer H. Geijtenbeek on der de gemeente Woudenberg tot de grond toe afgebrand. De brand werd bestreden door de brandweren uit Scherpenze"!, Renswoude en Woudenberg. De bewoners: man, vrouw en vüf kinderen, konden zich in nacht gewaad in veiligheid stel1 en. Een gedeelte van het meubilair en zes a zeven ton hooi gingen verloren. Het water voor de be strijding van de vuurzee moest met tankwagens worden aange voerd. De schade beloopt circa 200.000,—. Donderdagavond is het ach terhuis van de boerderij, be woond door de familie J. van Poppelen te Reek (gem. Schankï in Noord-Brabant, door brand verwoest. Acht jaar geleden was op dezelfde plaats de gehele boerderij in vlammen opgegaan. De brandweer uit Reek wist het woonhuis te behouden. De boni- oogst, die reeds binnen was, ging verloren. Twee auto's, die in het achterhuis stonden, liepen brand schade op. De brand werd ont dekt door enkele kinderen. Het gezin Van Poppelen telt elf kin deren. De brand is vermoedelijk ont staan doordat een vierjarig kind met lucifers heeft gespeeld. De ouders waren op excursie naar Delft. De schade wordt op en kele tienduizenden geschat. De eigenaar is tegen brand schade verzekerd. Kleinzoon van vier jaar waarschuwde In Surhuisterveen (Fr.) is een kapitale boerderij totaal uitge brand. „Er is brand", riep het vierjarig kleinzoontje van de veehouder J. Weenink, door het keukenraam. Vermoedelijk heeft het kir.d lucifers weten te be machtigen en de brand zelf ver oorzaakt. De heer Weenink, zijn vrouw en twee zoons die aan de koffie zaten, verlieten ijlings de bran dende boerderij. Zij hebben slechts drie kalveren kunnen redden. De rest, de inboedel, twaalf mestkalveren, een grote hoeveelheid hooi en een perso nenauto ging verloren. De heer Weenink is tegen brandschade verzekerd. Het be drag van de schade kon men nog niet by benadering^ noemen. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3