RADIO 9E WK NOODTOESTAND IN ZUID-VIETNAM Minister Luns terug uit India TROEPEN MN NOONDVIETNRMESE CNENS T.V.-vraaggesprek met Soekamo -INDONESIË IS EEN RIJK LAID" KET «EER PHILIPS RADIO en TELEVISIE Rusland protesteert Geen discriminatie Hoogwater Zon- en Maanstanden ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. Wettelijke basis Chinese beschuldiging verworpen Chinese jonken doorzocht Duitse reactie Italiaanse socialisten verwonderd VOLMACHTEN VOOR PRESIDENT JOHNSON Veiligheidsraad kan weinig doen Iets koeler Weerbericht Men ziet In deze kringen In de verklaring van Peking slechts een herhaling van eerdere over eenkomstige Chinese waarschu wingen. Ben verschil is dat Pe king thans krachtiger heeft ver kondigd, dat het de regering te Hanoi zal steunen. De regering van de Sowjet- Unie heeft in een nota aan de' Amerikaanse regering via do Amerikaanse ambassade in Mos- koou geprotesteerd tegen „ge vaarlijke en uitdagende gedra gingen van de Amerikaanse luchtmacht". Volgens de nota hebben Amerikaanse vliegtuigen hinderlijk dicht in de buurt van Russische passagiers- en vracht schepen gevlogen, die zich in de internationale wateren op ver schillende plaatsen in de wereld bevonden. De Rusische regering verwacht dat de Amerikaanse regering de nodige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de gewraakte acties, die een inbreuk zijn op de vrijheid van scheep vaart in de internationale wate ren en ernstige gevolgen kunnen hebben. In de Russische nota worden l talrijke voorvallen van ontoe Men zou in socialistische kringen van oordeel zijn dat premier Moro zich te categorisch heelt uitgedrukt bij het betuigen van instemming met het Amerikaan se optreden tegen de noordvier- namese bases. Toen Moro de zuidoost-Aziatische kwestie ter sprake bracht, verliet Francesco de Martino, de algemene secreta ris der socialistische partij, os tentatief de vergaderruimte. Vol gens krantenberichten heeft ver der vicerpremier Pietro Nenni. de leider van de socialisten, zijn .verwondering" over vorm en in houd van Moro's verklaring tot uitdrukking gebracht» ke rol de veiligheidsraad in het i conflict tussen de V. S. en noord- Vietnam zou kunnen vervullen, I, antwoordde Oe Thant: Het is de taak van de veiligheidsraad elke actie te ondernemen die onder de huidige omstandigheden nodig wordt geacht. Op dit ogenblik kan naar mijn mening de veilig heidsraad geen nuttige rol spelen bij een oplossing van de kwestie zuidoost-Azië. De oorzaak lag volgens hem in „inherente be perkingen", zoals de samenstel ling van de raad en het feit dat enkele der betrokken partijen geen lid van de verenigde naties zijn. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 „Ik kan u zeggen dat ik erg blij ben, dat de heer Luns naar Indonesië is gekomen en heeft gezien hoe de toestanden in In donesië zijn en dat onze gevoe lens tegenover Nederland geheel zonder wrok zijn". Dit zei president Soekarno in een vrijdagavond via de AVRO- televisie uitgezonden vraagge sprek. De Indonesische president voegde aan deze opmerking toe, dat nu de kwestie „Irian-barat" is opgelost, Nederland en Indo nesië weer vrienden van elkaar zijn. Op de vraag van de ver slaggever of de twee landen weer even goede vrienden zijn als vroeger of gewoon twee lan den die in vriendschap met elkaar leven, zei president Soe karno: „Ik verwacht van alle vrienden van Indonesië in de wereld, dat zij met elkaar sa menwerken. om eikaars landen groot te maken en eikaars vol ken gelukkig te maken". Hij preciseerde dit nader door te zeggen, dat Nederland en het Nederlandse volk op voet van gelijkheid met de andere landen zullen worden behandeld zon der discriminatie. GELEIDE DEMOCRATIE Sprekend over het Indonesi sche politieke bestel stelde de heer Soekarno vast, dat er in Nederland een verkeerd begrip bestaat over het woord „geleide democratie". Hij legde er de na druk op, dat geleide democratie wil zeggen: democratie met lei derschap, zoals in een familie waarin het hoofd van het gezin overlegt met de leden van dat gezin. GEZOCHTE VERGELIJKING Op een vraag over de econo mische toestand van Indonesië antwoordde president Soekarno dat men niet moet vergeten, dat Indonesië tien jaar heeft ver loren door de onafhankelijk- 'heidsstrijd. Hij vergeleek de si tuatie met die in Amerika na de revolutie in 1776 en in Neder land na de afscheiding van Bel gië. Gevraagd naar zijn indruk van de heer Luns zei de Indonesische president de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken een zeer capabele, geestige en char mante man te vinden, Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkelè buien. Over wegend matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. Iets koeler. ZATERDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.06 2.26 Terneuzen 2.41 3.01 Hansweert 3.21 3.41 Walsoorden 3.31 3.51 ZONDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.38 3.53 Terneuzen 4.13 4.28 Hansweert 4.53 5.08 Walsoord 5.03 5.18 ZON MAAN op onder op onder aug. 8 5.13 8.17 5.34 9.09 9 5.14 8.15 6.57 9.52 10 5.16 8,14 .817 „9.52 Frankering bij abonnement: Terneuzen Direcfeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De regering van Zuid-Vietnam heeft de noodtoestand afgekon digd, hetgeen in feite neerkomt op de afkondiging van de staat van beleg. Alle vergrijpen tegen de openbare veiligheid zullen worden berecht door militaire rechtbanken, die de doodstraf zullen moeten uitspreken over terroristen, provocateurs en specuianden zonder mogelijkheid van hoger beroep. Premier Ngoeyen Khanh, dia de maatregelen tijdens een pers conferentie bekend maakte, zei dat de komende week beslissend zal zijn voor het gehele land. AI naar de behoeften zal een gedeeltelijke mobilisatie plaats hebben. Voorts zullen maatregelen worden getroffen voor bescher ming der burgerbevolking, spe ciaal tegen mogelijke luchtaan vallen. Ook zal een perscensuur wor den ingesteld, maar vermoedelijk zal deze beperkt blijven tot de binnenlandse pers. Na zijn bekendmaking deelde de premier, die de rang van generaal-majoor heeft, mede on middellijk naar zijn troepen aan de noordvietnamese grens te zuilen vertrekken. Hij zei nog, dat de afkondiging van de noodtoestand alleen ten doel heeft de communisten en hun neutralistische sympathi santen te elimineren. Waarne mers zien in de maatregel het geven van een wettelijke basis aan de regering voor het nemen van krachtiger maatregelen voor handhaving van orde en veilig heid in het land. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liceft de verklaring van I'eking, dat de verdere doorzending zou zorg dragen. De verwachting was geweest, dat de internationale controle commissie zich met de aflevering van de nota in Hanoi zou hebben belast. De woordvoerder zei niet te weten waarom dit nog niet was geschied. Een verslaggever vroeg com mentaar op een in de Chicago Sun Times verschenen bericht, dat Amerikaanse torpedoboof- jagers in de golf van Tonkin Chinese jonken hadden door zocht. De woordvoerder verklaarde er niet zeker van te zijn wat pre cies was bedoeld, maar hij kon wel zeggen dat er geen Ameri kaanse marinemannen aan boord van andere schepen waren ge gaan. Hij voegde hieraan toe: Er opereren geen Amerikaanse sche pen in de territoriale wateren. Communistisch China had ver kondigd dat het de eerste twaalf mijl zeegebied buiten zijn kust als territoriale wateren be schouwt. Volgens kringen die in nauwe verbinding staan met het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, meent de Ameri kaanse regering dat uit de ver klaring van Peking over de ge beurtenissen in de golf van Ton kin niet kan worden opgemaakt, welke de houding der communis- tisch-Chineese regering zal zijn. laatbare acties van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen en schepen tegen Russische schepen in de Stille en Atlantische Oceaan en in de Middellandse Zee, de noor delijke en andere zeeën opge somd. Het Russische persbureau merkt hierbij op, dat de Russi sche regering reeds eerde" bij de Amerikaanse regering een soort gelijke klacht heeft ingediend. Een officiële Westduitse woord voerder heeft vrijdagochtend ten aanzien van de ontwikkeling der Vietnamese kwestie medege deeld dat 1) de bondsregering van mening is dat de door de V. S. genomen represaille-maat regelen overeenstemmen met hr-t internationaal recht, 2) dat kan selier Erhard in zijn antwoord op de boodschap van president Johnson begrip heeft getoond voor de Amerikaanse reactie en het optreden der Verenigde Sta ten heeft gesteund en dat 3) de bondsregering deelt in de be zorgdheid die gewekt is door de ontwikkeling van de toestand in zuidoost-Azië en hoopt dat de toestand normaal zal worden en dat men een uitbreiding van het conflict zal kunnen vermijden. De officiële standpuntbepaling van de Italiaanse regering be treffende de voorvallen in de baai van Tonkin, gunslig voor de Verenigde Staten, zoals die donderdagavond door premier Moro in het parlement is om schreven, heeft levendige reac ties in de boezem van de Italiaan se socialistische partij, deelge noot van de christen-democraten in de coalitieregering, gewekt. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft vrijdag met een overweldigende meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan de ontwerp-resolutie, waarin presi dent Johnson wordt gemachtigd tot het nemen van alle maat regelen, die hij noodzakelijk acht om het hoofd te kunnen bieden aan de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië. Ook de senaat heeft, enige uren na het huis van afgevaar digden, de ontwerpresolutie goedgekeurd, waarin president Johnson volledige volmacht tot handelen in Zuidoost-Azië wordt verleend. De secretaris-generaal der verenigde naties, Oe Thant, ge looft niet dat de veiligheidsraad op dit ogenblik veel zal kunnen doen aan een regeling van de vraagstukken in zuidoost-Azië. Hij heeft dit verklaard na lang durige besprekingen met presi dent Johnson. Oe Thant zei dat hij bepaalde ideeën voor het bewaren van de vrede in dit gedeelte van de we reld vertrouwelijk aan de Ame rikaanse president kenbaar had gemaakt. De secretaris-generaal van de volkerenorganisatie zei dat zijn besprekingen met de Amerikaanse regering zeer vruchtbaar waren geweest en dat zij betrekking hadden op zuidoost-Azië, de financiële toe stand van de V. N<, de toestand op Cyprus en de wereldhandels conferentie. Toen hem gevraagd werd wel- Deze foto toont de leden van een links georiënteerde jongeren organisatie die na het bekend worden van 'dé*'Amerikaanse bombardementen op Noorcl- Vietnam voor het gebouw van de Verenigde Naties een protest demonstratie hielden. Amerikaanse vergeldingsaanvat - Ien op Noord-Violnam neerko men op agressie jegens oe Chi nese volksrepubliek, verworpen. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft op een persconfe rentie verklaard dat president Johnson reeds duidelijk heeft ge maakt dat de Amerikaanse reac tie op de aanvallen, die noord vietnamese motortorpedoboten op Amerikaanse torpedoboot- jagers hebben uitgevoerd, een „beperkt en passend karakter" droegen en dat de Verenigde Staten er niet op uit zijn de ge vechtshandelingen verder uit te breiden. De woordvoerder van het State Department deelde verder mede dat Amerika nog steeds poogt de aan de noodrvietnamese regering gerichte nota, waarin wordt ge protesteerd tegen de eerste aan vallen, die drie noordvietnamese torpedobotcn in de golf van Ton kin op de Amerikaanse onder zeebootjager Maddox hebben ondernomen, te Hanoi te doen overhandigen. De protestnota, waarin de noordvietnamese regering werd gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen" die een nieuwe aanval of aanvallen zouden hebben, werd in Washington gepubli ceerd, nadat de nota was afge- 'everd op de Amerikaanse am bassade in Saigon, die voor de Na een bezoek van veertien dagen aan Indonesië en India is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. I.uns, vrijdag morgen uit India op Schiphol teruggekeerd. Op de luchthaven werd l.ij begroet door de waarnemend zaakgelastigde voor Indonesië, de heer Abdul Sidtk, terwijl de echtgenote van de de perschef van de Indonesische ambassade, mevr. Wijarto, de echtgenote van minis ter I.uns rode rozen en witte anjers aanbood. en waardering voor de groeien de toenadering tussen Nederland en Indonesië. De eerste woorden, die de president van India tot mij richtte toen hij mij be groette, hielden daarover een gelukwens in. Ik heb er veel ont zag ontdekt voor de energie van ons kleine land en vooral voor de wijze waarop we die benut ten voor het scheppen van zoveel welvaart. Dat doet je Neder landse hart goed als je dat hoort," aldus de minister. Minister Luns, die in zijn pers conferentie op Schiphol een overzicht gaf van zijn indrukken, kon niet nalaten een kwinkslag ten beste te geven, toen hij de "anwezige journalisten uitno digde nog vragen te stellen. „Ik zal pogen uw vragen naar ver mogen te beantwoorden en als ze niet voor beantwoording vat baar zijn, ze naar vermogen te omzeilen", zo liet hij hun weten. Op de vraag of inderdaad moeilijkheden het plan in de weg stonden vpor een spoedige uit wisseling van ambassadeurs, ant woordde de minister: „Naar het schijnt heeft de Indonesische regering voor deze functie iemand op het oog, die moeilijk beschikbaar te maken is". NIEUW-GUINEA De nadruk leggende op de goede sfeer, waarin alle bespre kingen in Indonesië zijn gehou den, herhaalde de minister, dat oo'- Nieuw-Guinea (hij sprak geen enkele maal over West- Irian) de revue was gepasseerd, „niet alleen de zakelijke rechten van de Nederlanders, die er weg moesten, maar het hele akkoord. Nieuw-Guinea is steeds een zaak geweest die balanceerde op de grens van de Nederlandse belan gen, maar die in het centrum van onze principes stond. Indo nesië toont begrip voor de hui dige situatie, zoals neergelegd in het akkoord van het vorig jaar, inclusief het zelfbeschikkings recht. Minister Soebandrio heeft i me persoonlijk verzekerd, dat Indonesië van plan is het hele akkoord uit te voeren," aldus mr. Luns. SCHADEVERGOEDING Over de kredietgarantie van 100 miljoen gulden die Neder land heeft toegezegd, deelde de minister mede, dat deze „niet het gevolg is geweest van een aanvraa;; van Indonesië, maar in onderling overleg tot stand is gekomen." Het probleem der schadever goeding voor de geconfisceerde Nederlandse bedrijven „is nog niet geconcretiseerd, maar Indo nesië besteedt al een deel van zijn deviezen voor afbetaling van internationale schulden en heeft bevestigd, dat er geen discrimi natie meer tegenover ons land zal worden toegepast. Volgens de minister zijn eco nomische experts van mening, dat er in dit opzicht toch wel mogelijkheden zullen komen, want al verkeert Indonesië dan wel in een zeer moeilijke finan ciële situatie, het is een rijk land met vele aparte economieën en het kan veel schokken op vangen. DAT DOET JE HART GOED Over zijn bezoek aan India en Pakistan was de minister kort. In India had hij 4% dag doorge bracht, in Pakistan eigenlijk slechts één dag. „In beide lan den bestaat grote belangstelling Charmant als altijd groette mi nister Luns de perschef van de Indonesische ambassade, mevr. Wijarto, bij zijn terugkeer uit Indonesië en India vrijdagoch tend op Schiphol. De bloemen, die mevr. Wijarto droegwaren echter niet voor de minister, maar voor diens echtgenote. Rond een lagedrukgebied bo ven de Britse eilanden en de Noordzee stroomde donderdag koele lucht ons land binnen. In deze lucht stegen de temperatu ren aan de kust tot 20 en in het oosten en zuiden van het land tot 24 graden Celsius. Ook, in de komende 24 uur duurt, met een zwakke tot matige wind tussen zuid en west, de- aanvoeg .van koele lucht voort. Randstorin- gen, afkomstig uit Frankrijk, verhogen nu en dan de buien activiteit. Sommige buien kun nen vergezeld gaan van onweer en windstoten. In het algemeen zullen de temperaturen op een iets lager niveau komen. medegedeeld door het KN.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1